ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 18 Juli 1910. Eerste Blad. (Z ierikzeesoh© O o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit biad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 66tte JAARGANG. - No. 8953 Uitgever-Hoofdrodaoteuri A. FRANKEL. Redaoteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Ma; jags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit wee bladen. Afsluiting passage. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt ekend, dat op Donderdag den 21 Juli e.k. het edeelte der Wandeling tusschen de Noordhaven- oort en de Nobelpoort, dat alsdan zal zQn fgeheind, voor het publiek gesloten zal zi]n. Zierikzee, den 18 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. ■EDERLARD. Venlo, 16 Juli. Dezer dagen vervoegde Ich hier bij de politie een vrouw, zekere elena L en liet bij haar even de kinderen chter. Ze vergat ze evenwel terug te alen. Ze ging met haar kostganger, zekeren naar Holland. Te Amsterdam werd ze p verzoek der Venlosche politie aan gehouden en teruggebracht. Na verhoor werd ze ter beschikking der justitie gesteld. O. werd te Vllsslngen aangehouden en overgebracht naar Venlo, maar na verhoor op vrije voeten gesteld. Nunspeet, 16 Juli. De Nederl. Chr. Studenten-Vereenlging-Conlerentleonder deze gemeente, had gisteren een droevig einde. Jhr. H. M. J. v. Lennep, student In de rechten aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, werd bij het zwemmen door een hartverlamming overvallen en zonk In de diepte weg. Ondanks dadelijk ontboden medische hulp, kunstmatige ademhaling en gebruik van het zuurstof-apparaat, gelukte het den jjampdokter en dr. Schut alhier, niet hem weder bij te brengen. Qroote verslagenheid heerschte door het voorval In hel kamp. Na een korte samenkomst des namiddags, waarin de voorzitter W. O. Harrenstein en dr. J. H. Oerretsen van Den Haag spraken, werd de conferentie onmiddellijk, een dag eerder dan men zich voorgesteld had, opgeheven. Des avonds 8 uur werd de overledene door zijn vrienden naar het ziekenhuis alhier gedragen, gevolgd door alle nog aanwezigen. Mlddelharnis, 16 Juli. Aan aandeel houders van den Pallandpolder alhier wordt een dividend van 4 pCt. uitgekeerd. De heer H. de Jong. die als lid van den Raad van Administratie om gezondheids redenen had bedankt, Is vervangen door den heer mr. A. Mljs, uit Rotterdam. Zierikzee, 18 Juli. De Concertzaal was Vrijdagavond alhoewel goed, niet zoodanig bezet als wy met het oog op het gewicht van het te behandelen onderwerp wel ge hoopt hadden. Wij meenden te mogen verwachten, dat onze stadgenooten, In zonderheid de rechtstreeks belanghebben den onder deze, de vrouwen, in zóó grooten getale zouden zijn opgekomen, dat zelfs geen enkel plaatsje In de ruime zaal onbezet ware gebleven. Vermoedelijk was het gekozen tydstlp voor den op touw gezetten propaganda-avond de oor zaak, dat velen nog ontbraken, die anders stellig zouden gekomen zijn. Zy hebben echter veel gemist. Want de vrouwen kwestie Is niet slechts op zakelijke, heldere, overtuigende wijze behandeld, maar ook uit een oogpunt, dat voor onder scheidenen nog nieuw was. De vergadering werd geleld door mevrouw Lanschot Hubrechtvan Amsterdam. In haar openingswoord betuigde de voor zitster haar Ingenomenheid met de goede opkomst, heette de aanwezigen welkom, en zelde vervolgens, dat onderscheidene vrouwen, na de algemeene vergadering te Middelburg bezocht te hebben, een tournée door Zeeland gemaakt hebben, overal met groote hartelijkheid en belangstelling ont vangen zijn geworden, en nu In Zierikzee, Brouwershaven en Haamstede zijn gekomen, teneinde de zaak van het vrouwenkiesrecht te bepleiten. Zij deelde voorts mede, dat van de dames, die volgens de gedane aankondi gingen hier het woord zouden voeren, slechts aanwezig was dr. Aletta Jacobs, dat de anderen tot haar spijt verhinderd, maar vervangen waren door mevrouw Mulder—Van de Qraaf, die van katholiek standpunt het vrouwenkiesrecht zou be spreken, door mevrouw Mansfeld, die eenlge voordrachten ten beste zou geven, en door haar, die de vergadering zou lelden. Zij gaf hierop het woord aan mevrouw Mansfeld van Utrecht, die op gevoelvolle wijze eenlge gedichten voor droeg. Alsnu kreeg het woord dr. Aletta Jacobs, die na een Inleiding deed uitkomen, dat het tehuis van heden niet meer het tehuis van vroeger is. Wat voorheen door de gezinnen zelf geregeld werd, wordt nu door den staat geregeld. Veel wordt door wetten beheerscht. Zoo kan en mag niemand bouwen, zooals hij dat zelf wil, maar is h|| gehouden zich aan de regelen te houden, die de bepalingen der woning wet hem stellen; zoo dwingt de leerplicht wet de ouders hunne kinderen naar school te zenden; zoo worden de ouders uit de ouderlijke macht ontzet, wanneer zij de opvoeding hunner kinderen verwaarloozen zoo schrijft de dienstbodenwet voor, hoe wij de dienstboden te behandelen hebben, en zoo wordt In het kort ons huiselijk leven door allerlei soorten van wetten beheerscht. En zouden nu de vrouwen, die dat huiselijk leven besturen, geen invloed mogen oelenen op de totstandkoming dier wetten, en op het kiezen van hen, die deze wetten in het leven roepen? Tal van wetsbepalingen zijn voor de vrouwen schandelijk onrechtvaardig. Die onrecht vaardigheid plegen de mannen niet met opzet, maar omdat zij de belangen der vrouwen niet kennen. De wetten dienen om de belangen van een leder, dus ook die der vrouw te bevorderen. En nu is het niet meer dan billijk, dat de vrouwen niet langer van allen Invloed op het maken der wetten verstoken blijven. Dit is wenschelijk, ja noodlg, gelijk door spreekster wordt aangetoond. De vrouwen, die de aangewezene personen zijn de familie tegen verkeerde Invloeden te be schermen, beginnen zich bewust te worden, dat haar positie afhankelijk is van de wetgeving. Vrouwenkiesrecht kan haar den vereischten Invloed op de wetgeving ver zekeren. Met een sprekend voorbeeld wordt dit aangetoond. In 1907 verkregen de vrouwen In Noorwegen het kiesrecht, dat zij in 1909 uitoefenden. Welke groote macht haar dat gaf, bleek alras. De groote vereenlglng „De Vrouwenraad" had telken jare bij de regeering een verzoekschrift Ingediend tot het bekomen van een staats- huishoudschool, waar de meisjes In den winter o. a. het koken konden leeren. In Noorwegen namelijk, waar de vrouwen slecht kunnen koken, stierven vele menschen aan maagziekten, omdat het voedsel slecht was toebereid. Daarom was het nuttig en ook noodlg, dat de meisjes, die des winters om den verren afstand ntet naar school konden gaan, In een staatshuls- houdschool gehuisvest werden om er het koken te leeren. Op dat verzoekschrift was vroeger geen acht geslagen. Men kreeg er van de regeering niet eens een antwoord op. Het vorig jaar echter ontving men ten antwoord, dat het verzoek In overweging zou genomen worden. Een week later reeds werd In de volksver tegenwoordiging een regeerlngsvoorstel ingediend en aangenomen. De benoodigde grond werd er zelfs voor aangewezen. Dit Is een treffend bewijs van de kracht van het stembiljet. Nog een voorbeeld. De vrouwelijke post- en telegraafbeambten wenschten wat loon en arbeid betreft gelijk gesteld te worden met de mannelijke postbeambten. Op dit verzoek was steeds afwijzend be schikt. Het vorig jaar werd dat verzoek opnieuw bij de Kamer ingediend, maar nu werd het billijk en rechtvaardig geacht. Spreekster staaft met voorbeelden, dat onze wetgeving in het nadeel der vrouwen Is. De man wordt beschermd, waar zijn belangen In botsing komen met die der vrouw. Op economisch gebied heeft het gezin ook groote verandering ondergaan. Vele vrouwen voorzien thans In eigen onder houd. De meisjes uit de volksklasse gaan naar fabriek of .werkplaats om daar haar brood te verdienen. Op elk gebied neemt de vrouw een overweldigend, toenemend aandeel aan den arbeid. Van de zes mlllloen inwoners bekostigt een half mlllioen vrouwen haar eigen behoeften. Men verwijt de vrouwen, dat zij voor lager loon werken. De eenzijdige arbeidswet geving Is hiervan de schuld. Vele beroepen en bedrijven zijn nog voor de vrouwen gesloten. Vandaar haar concurrentie In andere bedrijven. Het staatsbelang elscht, dat een betrek king goed wordt waargenomen. Onder het bewind van dr. Kuyper Is bepaald, dat vrouwen niet tot burgemeester, gemeente secretaris of gemeente-ontvanger kunnen benoemd worden. In Colorado, waar de vrouwen reeds lang het kiesrecht bezitten, Is een vrouw tot minister van onderwijs benoemd. Nergens staat un het onderwijs op zulk een hoogen trap als In Colorado, zoodat men daar besloten heeft die be trekking voortaan door een vrouw te doen vervullen. In Sufford (Engeland) Is een vrouw tot burgemeester benoemdeen betrekking, die zij reeds gedurende drie jaren bekleedt. Zou een vrouw In ons land niet even goed het burgemeestersambt kunnen ver vullen als een man? Zou de administratieve betrekking van gemeente-secretaris niet even goed door haar kunnen waargenomen worden als door een man Het ligt In de lijn van het huldig regeeringsreglme de vrouw nog meer uit te sluiten. Als middel tegen werkeloosheid wordt aangeprezen een wettelijk verbod van allen vrouwenarbeid. Maar de vrouw heeft even goed als de man voedsel, kleeding, woning noodlg. Spreekster toont aan, dat de huwelijks wetten schromelijk onrechtvaardig voor de gehuwde vrouw zijn. Dit alleen is reden genoeg om aan te sturen op Invoe ring van vrouwenkiesrecht, opdat belang hebbenden er op kunnen aandringen aan die wanverhoudingen toestand een einde te maken. Na nog tal van plaatsen uit onze wet geving te hebben aargehaald, waaruit blijkt, in welken betreurenswaardlgen toestand de vrouw geplaatst is, wekt spreekster allen op zich by de Vereenlglng voor Vrouwenkiesrecht aan te sluiten. (Levendig applaus). Hierop hield mevrouw Mulder—Van de Oraal een warm pleidooi voor Invoering van vrouwenkiesrecht, daarbij aantoonend, dat de toekenning van dit recht in vol maakte overeenstemming Is, althans niet In strijd met den Katholieken godsdienst. Zij wil daardoor wegnemen een wanbegrip, als zoude het vrouwenkiesrecht Indrulschen tegen het Katholicisme. Het organisch kiesrecht, dat op punt vijf van het Katholiek program staal, sluit vrouwen kiesrecht niet uit. Een hoog Katholiek geestelijke heeft haar verklaard, dat het vrouwenkiesrecht niet strijdt met eenlg dogma van de Katholieke kerk, die daar over geheel zwijgt. Mr. Van Schalk zelde in een rede, dat de voortdurend veranderde toestanden de rol aangeven, die de vrouw In de maatschappij te spelen heeft. Spreekster besluit haar belangrijke rede met de verklaring, dat vrouwenkiesrecht een noodzakelijke elsch des ttyds is. (Hartelijke toejuiching). Na de pauze deelde mevrouw Jacobs mede, dat schriftelijk by haar deze be denking tegen het vrouwenkiesrecht was Ingekomen, dat de politiek oneenlgheld in het gezin zou brengen. Oewooniyk hebben echtgenooten op kerkeiyk en politiek gebied dezelfde denkbeelden. Hebben zy die niet, dan zyn er dageiyks honderde redenen om met elkaar In corfilet te komen. En dan brengt het stembiljet geen verandering In hun wederzydsche verhouding. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door jhr. R. de Muralt, die eenlge vragen stelde, welke door mevr. Aletta Jacobs beantwoord werden. Uil het antwoord biykt, dat de vereenlglng voor vrouwenkiesrecht 89 afdeellngen met 9000 leden heeft en dat zy onder deze leden telt, die voor algemeen kiesrecht en die voor een beperkt kiesrecht der vrouwen zijn. De vereenlglng, die alle nuanceeringen heeft opgenomen, wil, dat uit de Orond- wet het woord „manneiyke", dat aan de Invoering van vrouwenkiesrecht belemme rend In den weg staat, geschrapt wordt. Wat belieft de opmerking, dat de vrouwen tal van plaatsen innemen, die voorheen uitsluitend door mannen werden vervuld, zelde spreekster, dat nu zoovele vrouwen ongehuwd biyven, deze wel gedwongen zyn zich voor ambten en betrekkingen te bekwamen, voor de bekleeding waarvan zy zeker niet minder geschikt zyn dan de mannen. Spreekster, die dokteres Is, heeft tal van vrouweiyk patiënten gehad, die tot haar kwamen, omdat zy geen dokter wilden raadplegen. En is er voor de vrouw een schooner beroep dan ondetwyzeres. belast met de taak het kind op te voeden? Slechts zeer beknopt hebben wy het debat weergegeven, omdat voor het ver slag reeds meer ruimte gevergd Is, dan de omvang van ons blad toelaat. Jhr. De Muralt dankte In warme be woordingen de dames zoowel voor hun optreden in deze gemeente, als voor de krachtige wyze, waarop zy voor het vrouwenkiesrecht een lans gebroken hebben. Wy vernemen, dat 21 nieuwe leden zich aangemeld hebben, en dat het bestuur bestaat uit de volgende dames: mej. Leupen, mevr. Franse, mevr. De Muralt, mej. A. C. Vooren, mej. J. W. C. Loewer, mej. J A. Vooren en mej. L. Hlldebrand. Zaterdagnamiddag Is de wagen van de Oebroeders Heuseveldt naby den Blokweg In botsing gekomen met de treeplank van een waggon van de tram, die van Zierikzee naar Brouwershaven reed, tengevolge waarvan het voorste ge deelte van den wagen In een zeer ge- havenden toestand geraakte. Persooniyke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Baldadlgen hebben In den nacht van Zaterdag op Zondag eenige ruiten van de zaal van het Leger des Hells ingeworpen. Wy hopen, dat het aan de politie gelukken moge de baldadlgen op het spoor te komen, opdat zy voorbeeldig gestraft worden, want dit Is nu de tweede keer dat zoo Iets gebeurt. Oisterennamlddag arriveerde alhier van Antwerpen het stoomschip „Wllford", met 274 passagiers. Na een en ander In deze gemeente be zocht te hebben, werd de terugreis aanvaard. Olsteren gaf de Mannen-Zangver- eenlglng „Luctor et Emergo" een uit voering op Schuddebeurs, die, naar wy vernamen, goed bezocht was, en uitnemend slaagde, wy waren tot ons leedwezen verhinderd deze uitvoering by te wonen. Olsteren zyn op de kegelbaan van de sociëteit „Ons Oenoegen" alhier de wedstryden aangevangen, bestaande uit vrye baan, personeele baan en korps- wedstryd. WEÊRKUNDIGE WAARNEMINOEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Juni 1910. In deze maand viel alhier In 6 regendagen 27.6 m.M. regenwater, tegen 11 regendagen met 89 2 m.M. water In dezelfde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid was (verschillende korte tyden tot dagen samengetrokken): 3 dagen helder, 5 dagen licht bewolkt, 10 dagen half bewolkt, 6 dagen zwaar bewolkt en 6 dagen betrokken. De windrichting: 6 dagen N4 dagen N.-O., 2 dagen Oost, 2 dagen Z.-O., 1 dag Z., 2 dagen Z.-W., 10 dagen W. en 3 dagen N.-W. Het stormseln stond 3 maal by. Dulvendljke, 15 Juli. By de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zyn candldaat gesteld de heeren L. Kloet Jz. en J. Padmos Lz. Scharendljke. Begunstigd door kosteiyk zomerweder, ondernam de Chr. Zangver- eenlglng „S. D. O." alhier, Woensdag 13 Juli een ry toert je. Op den bepaalden tyd reed men af, nadat onder groote belangstelling eenlge zangnummers ten beste waren gegeven. De tocht ging over Brouwershaven, Zonnemalre, Noordgouwe, naar Schuddebeurs, waar uitgespannen werd. Hier was de heer Immerzeel uit Zierikzee reeds aanwezig, om de Ver eenlglng te photogiafeeren. Nadat men gegeten en gedronken had, werd de tocht doorgezet naar Zierikzee. Van hier ging het naar Haamstede. Onderweg werd nog halt gehouden, om aan den kant van den weg gezeten, opnieuw den Inwendlgen mensch te versterken. Te Haamstede werd weer uitgespannen; de leden maakten nu gezameniyk een wandeling naar Burgh, waar de kerk bezichtigd werd, terwyi hier tevens eenlge nummers gezongen werden. Om ruim halfacht werd de terugtocht van Haamstede aanvaard. Toen de wagens omstreeks 9 uur op Scharendykeaankwamen, liep alles op één eind. Onder groote be langstelling werden ook hier de zang nummers gevolgd, die werden uitgevoerd. Een woord van dank aan de regelings commissie, voor de uitnemende wyze, waarop alles in orde was gebracht, Is hier zeker niet van onpas. Wy sluiten ons volkomen aan by den wensch van allen, dat de Zangvereeniglng „S. D. O." nog lang moge bestaan, en dat alzoo nog menig pleizlertochtje moge worden ondernomen. Renesse. Begunstigd door fraai weer werd Zondagavond de muziek- en zang tent, door de burgery aangeboden, overge dragen aan de vereenlglng het Fanfarencorps „Luctor et Emergo" alhier. Een groote menigte belangstellenden, zoowel van hier als van elders, verzamelden zich om de fraaie tent, teneinde getuige te zyn van de opdracht, die by monde van den heer W. F. del Campo genaamd Camp geschiedde. In welgekozen woorden schetste genoemde heer de wording en de geschiedenis der elegante muziektent. Spreker dankte de ingezetenen voor hunne milde bydragen en den steun; het gemeentebestuur voor zyne welwillendheid om een gedeelte gemeentegrond, het ter rein waarop de aangeboden tent is geplaatst, af te staan. De oorkonde, na eerst voor gelezen te zyn, werd daarop aan den voorzitter overhandigd, By monde van den heer M. N. Leeuwe, voorzitter van het fanfarencorps „Luctor et Emergo", werden den heer Del Campo, die het initiatief tot de stichting genomen had, de burgery die het hare had bygedragen voor de totstandkoming en het gemeente bestuur voor het afgestane terrein der tent, harteiyk dank gezegd en lof toegezwaaid voor hunne prachtige schenking. De afwerking der muziektent doet den maker M. C. Kappers en den schilder M. Kaashoek, alle eer aan. Vervolgens richtte de heer L. H. Dormaar. directeur der zangvereeniglng V. Z. O. S., een woord van dank tot den heer Camp en Renesse's burgery voor de zeer fraaie muziek- tevens zangtent, een sieraad van het dorp. Na elke toespraak klonken fanfares. Ter inwydlng van de tent werden eenige muzlek- en zangnummers ten beste gegeven, die, naar het daverend applaus te oordeelen, zeer in den smaak vielen. Na het concert bleef men nog gerulmen tyd gezellig byeen. Haamstede, 17 Juli. Op 15 dezer had alhier In „Hóiel Bom" een openbare ver gadering plaats van de Vereenlglng voor Vrouwenkiesrecht, geiyk er nu zeven zyn gehouden In de provincie Zeeland, door een clubje spreeksters, die na de zomer vergadering te Middelburg de Zeeuwsche natuur gingen bewonderen en tegeiykertyd propaganda maken voor haar zaak. Mevr. Clifford Kocq van Breughel-Roelofs uit Breda presideerde en mej. Martina O. Kramers van Rotterdam zette het doel en de beginselen der VereemMrr; uiteen. Verscheidene aanwezigen tra :n ioe. en ten slotte werd de 90e a'lesóng der Vereenlglng te Haamstede opgericht met een voorlooplg bestuur, bestaande uit de dames Hoogenboom, presidente; Vorster- De Lange, vlce-presldenteAnna Bolle, le secretaresse; Branucnburg, pennlng- meesteresse, en A. Bolle, 2e secretaresse. Bruinisse. Oaf voor een paar weken het muziekgezelschap „Nu met Hope" eene uitvoering In den tuin van onzen gemeente geneesheer, Zaterdagavond liet zich het* zanggezeltchap „Euphonla", directeur de heer O. A. W. Jumelet, terzelfder plaatse hooren. Aangelokt door het fraaie weder en den goeden naam der zangvereeniglng genoten velen van de verschillende liederen, die ten gehoore gebracht werden. WIssenkerke. Naar uit vertrouwbare bron wordt vernomen, gaan te Colynsplaat eenige ingezetenen requestreeren tot af schaffing van de jaarlyks aldaar gehouden wordende kermis. Één der requestranten, een huurkoetsier, vormt een schril contrast met boven genoemd Idee, door het paardje van den carrousel een plaatsje In zyn stal af te staan en daarvoor als belooning te ontvangen een vrykaart voor zyn kinderen. WIssenkerke, 16 Juli. Er biykt groote animo te bestaan voor den alhier door de Schietvereeniglng „Koningin Wllhelmlna" georganlseerden schletwedstryd. Reeds 6 vereenlglngen zyn opgekomen. Van verschillende schutters vernamen wy, dat de wedstryd goed Is geregeld en steeds gelegenheid biedt, om op de vrye banen te schieten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1