Uit Stad en Provincie. J. H. Rietveld, te Utrecht, Voorstraat, werd de vorige week bij de directie der Ontvang en Betaalkas ontboden en ontving eene geldelijke belooning voor haar flink optre den in deze zaak. Toen B. zich nl. in het hStel liet Inschrij ven In den avond van 30 Juni, was zij degene, die In hem volgens het verstrekte signalement, dadelijk den voortvluchtige vermoedde, en zich vervolgens direct naar de politie begaf, zoodat B. reeds dien avond kon worden gearresteerd. Inzake het ongeval In het kamp bij Laren, waarbij een 20-jarig milicien van het 2e bat. 7e reg. uit Amsterdam, tijdens de rust van de schietoefening, bij het stoelen met andere soldaten zijn ruggegraat zou gebroken hebben en daarna te Naarden In het hospitaal aan de gevolgen overleden, wordt nader gemeld, dat wel een milicien zoodanig op een veldflesch gevallen was dat hij zich geducht bezeerde. De jonge man heeft echter het hospitaal reeds als hersteld verlaten. 13 Juli. Naar wij vernemen zal, naar de familie van den arts R. althans ver moedt, de teraardebestelling van het stoffelijk overschot Woensdag of Donderdag plaats hebben. Verlof tot begraven zal hoogst waarschijnlijk nog heden gegeven worden. De lijkschouwing In het Wllhelmlnagasthuis heeft plaats gehad. WIJ vernemen verder, dat men het lijk vond kort nadat het schot gevallen was. Dr. R. had reeds bij de firma Cook zijn biljetten voor Weenen. In den binnenzak van zijn jas moet zich echter nog een vrij aanzienlijk bedrag aan reisgelden bevonden hebben. Dit geld Is spoorloos verdwenen en men vond dr. R. met omgekeerden jaszak. Indien hier dus misdrijf In het spel was, Is hier tevens diefstal de aanleiding en opzet tot den moord. De justitie, daarin bijgestaan door de recherche, was gisteren den geheelen dag bezig om eenlg spoor, vooral ook In den omtrek van het huls en den tuin te zoeken. Zooals men weet zou dr. R. met zijn familie Vrijdagavond vertrekken. Vrijdag morgen werd dr. R. vermoord gevonden. Rotterdam. Op het Beursplein alhier is door een rechercheur een zes-en-vfjftlg- jarlge Godsdienstonderwijzer en lid van het bestuur der Neder!. Jongellngsvereenl- glng op heeterdaad betrapt op misdrijf tegen de zeden. Van het gebeurde is proces-verbaal op gemaakt. Zierikzee, 13 Juli. Heden herdenkt onze stadgenoot, de heer P. B. van Krieken, zijn 25-jarlg jubileum als vertegenwoor diger der Levensverzekering-Maatschappij .Utrecht". Door den heer W. Janssen, chef van het Bijkantoor voor de provincie Zeeland te Middelburg, die hem namens de Directie kwam complimenteeren, werd hij op hartelijke wijze toegesproken en namens de Maatschappij een zilveren medaille met een couvert overhandigd. Dat de Directie met hare vertegenwoor digers in de beste verstandhouding samen werkt, blijkt genoegzaam hieruit, dat In de taatsle drie jaar, de heer van Krieken reeds de vierde vertegenwoordiger in Schouwen en Dulveland Is, die zijn jubileum viert, waaronder één die zelfs 40 dienstjaren heeft. De Koninklijke Harmonie van Tilburg, geëngageerd voor de groote feestviering in de sociëteit .Concordia", zal morgen (Donderdag), vermoedelijk tegen half twaalf, per extra-boot hier aan de Nieuwe Haven aankomen. Na gedebarqueerd te zijn, zal dit uit bijkans zestig man bestaand muziek corps een muzikale wandeling door de stad maken, en b|) die gelegenheid een aubade brengen aan den voorzitter der sociëteit, den heer J. J. Honig. De heer Van Meteren verzocht ons het publiek mede te deelen, dat morgen bij hem geen gelegenheid Is tot berging van fietsen. A.s. Zondag zal het Mannenkoor .Luctor et Emergo", met medewerking van eenlge leden van het Harmonle- Oezelschap .Kunst en Eer", op Schudde- beurs een uitvoering geven. Voorzeker zullen velen van de gelegenheid, een uit stapje naar Schuddebeurs te maken en tevens dit Mannenkoor te hooren, gaarne gebruik maken. Het ontwerp-Bakkerswet heeft geen genade gevonden In de oogen der groot- Industrleelen. In de algemeene vergadering der Maat- schapplj van Ny verheid, te Nijmegen gehouden, werd het heftig bestreden. De vergadering nam een motie-Zaanstreek aan, aangevuld met een amendement-Amster dam, luidende: .dat de aanneming van 't ontwerp- Bakkerswet schadelijk zal zijn voor het Bakkersbedrijf en geen voldoende ver betering zal brengen In de In een deel van het bakkersbedrijf bestaande mis standen". Deze motie werd met 227 tegen 4 stemmen aangenomen. Renesse. Het muziekcorps .Luctor et Emergo" alhier wacht Zondag 17 Juli een aangename verrassing. Aan dit gezelschap zal worden aangeboden een fraaie muziek tent, tot stand gekomen door mtlde bijdragen van Ingezetenen. Om 7 ure 's avonds zal de Inw^dlng plaats hebben. Na de over dracht zal het fanfare-corps ter inwijding een concert geven, waarvan hel programma Is opgesteld als volgt: no. 1. Souvenir de Krimpen a/d. IJsel, pas-redoublé, door De Roy van Zuidewijn; no. 2. Bij Zomerdag, ouverture, door C. Feremans; no. 3. Mila- nesse, ouverture, door Jos. Baumann; no. 4. Annette, polka, door D. Bauwens; no 5. Reflet du Bal, schotsch, door A. Torelli; no. 6. Potpourri Populair, no. I, door F. Renaud. Ook is de welwillende mede werking verzekerd door het alhier bestaande zanggezelschap .Vooruitgang zij ons Stre ven", dat liederen ten beste zal geven als: .Het Kwezelken"; .Oeboorteplaats".De Lindeboom"; .Jodellled" en .Eendracht". Laten wij hopen, dat moeder natuur dien avond niet te nukkig Is, maar dat zij een handje meehelpt door prachtig weer de feestvreugde te verhoogen! Oosterland. Terwijl J. K. bezig was een touw over een geladen wagen met hooi te spannen, tuimelde hij opeens achterover van de lading. De oorzaak van het ongeval was, dat het touw, dat aan de katrol bevestigd was, brak. K. bekwam een ernstige wonde aan den schouder. Brulnlsse, Dinsdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Daar echter de ge- heele vergadering een beslotene was, Is het daarin verhandelde onbekend. Waar schijnlijk Is de suatlesluis een onderwerp van bespreking geweest. St -Maartensdljk, 12 Juli. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad waren uitgebracht 344 stemmen, waarvan 3 van onwaarde. De heer J. W. Roskes verkreeg 171 st., de heer P. Gaakeer Az. 170 st. Gekozen derhalve de heer J. W. Roskes. Ter waarschuwing aan winkeliers. Tegen den winkelier L. alhier Is proces verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van margarine, zonder daarbij de wettige voorschriften te hebben In acht genomen. Middelburg. De vereeniging „Uit het Volk, voor hel Volk" alhier, heeft, wegens Ie geringen geldelljken steun, moeten afzien van haar voornemen tot het houden van een hlstorischen optocht by gelegenheid van den 30sten verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. De vereeniging zal nu trachten een reclame-optocht te organlseeren. Binnenkort zal een stoombootdlenst worden geopend tusschen Middelburg, Vllsslngen en Veere. De dienst zal worden uitgevoerd met de stoomboot .Voorwaarts". Er wordt 5 maal per dag gevaren van en naar Middelburg en Vllsslngen en 3 maal daags van en naar Middelburg en Veere. Vlissingen. Eenlge dagen geleden arriveerde alhier de prachtige, groote zandzuiger van den heer P. Bos Az. te Dordrecht, benevens sleepbootbakken be laden met bulzen en de woningark tot het volspuiten van 't gedeelte Zoute Vest, welk laatstgenoemd werk was aanbesteed. Ditmaal worden de bulzen niet onder den grond gelegd als voorheen van Noordenne, maar boven door de lucht. De heer Bos heeft een buizenlengte van 13 14 honderd meter, die van Noordenne had niet meer dan 7 S 8 honderd meter. De bulzen worden op hooge Ijzeren en houten stellingen gVegd hoog In de lucht. Men Is daar thans druk mede bezig, terwijl de aannemer Lindenbergh druk bezig is In de vest om daar damtnen om heen te leggen om het overtollige water tegen te houden. Deze zandzuiger van den heer Bos is geheel nieuw en zal hier het eerste werk verrichten en als ze goed voldoet zal ze vertransporteerd worden naar China. Landbouw en Veeteelt. St.-Filipsland, 10 Juli. De uitslag der landbouwtelling geeft aanGrondgebruikers en veebezltters 243; de uitgestrektheid land door zet- of bedrijfsboeren geëxploi teerd is 1657 H.A., verdeeld over 84 boerderijen, waarvan 57 beneden 20 H.A., 9 van 20—50 H.A., 16 van 50-100 HA. In eigen gebruik was 452 H.A.; gepacht land 1204 H.A., waarvan 49 H.A. in pacht van ouders. De veestapel bestaat uit: 224 paarden boven 3 jaar, 189 daar beneden, 5 spring aderen, 111 koelen, 95 stuks mestvee, 196 stuks jong vee boven 1 jaar, 102 stuks daar beneden, schapen en lammeren 998, bokken en geiten 33, varkens boven de 6 weken 321, daar beneden 16, kippen 3619 en kuikens 1656 stuks. Aantal korven met bijen 6. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Oeref. Gem. te 's-Grave- moer, de cand. J. C. de Kruijter Ie Middelburg; te Oost-Kapelle ds. A. Merkeleyn te Schoundljke. Beroepen bfl de Geref. Gemeente te Marken de heer C. J. de Kruyter, cand. Ie Middelburg. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gemeente te Nuenen door den heer B. de Ligt, cand. te Middelburg. Ds. J. van Vliet te Poortvliet heeft bedankt voor het be-oep naar Tholen. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Kats door ds. J. W. Bogaard te Engelen c. a. Bedankt voor de beroepen naar de Geref. Gem. te Langerak en te Epe, door ds. G. de Jager te Brulnlsse. Tot dusver konden In een synagoge dames niet meegerekend worden om het vereischte publiek voltallig te maken bij het houden eener godsdienstoefening. De jongste Rabbijnenvergadering, te Parijs gehouden, heeft nu aan dames de bevoegd heid verleend, om, waar het vereischte aantal mannen ontbreekt, bij een godsdienst oefening in hun plaats op te treden, teneinde het noodige aantal te leveren. Haamstede. Tot lid van het kiescollege van de Hervormde Gemeente alhier is gekozen de heer H. Ztjta. Oude Tonge, 10 Juli. Onze hoogge achte predikant ds. Th. H. van Dolder nam heden, na 47-jarlgen evangelle-arbeld, waar van 32 jaren alhier, afscheid van zijn dienst werk en van zijne gemeente, naar aanleiding van de eerste woorden van vers 18 van hoofdst. 2 van den eersten Algem. Zendbrief van Johannes: Kinderkens, hetisdelaatsteure. In 't ruime kerkgebouw was 'n talrijke schare, waaronder ook velen van elders, samengestroomd om den geachten leeraar voor 't laatst te hooren. In z'n rede schetsle spreker ons 't lief en leed gedurende z'n langdurig verblijf onder ons ondervonden, en z'n arbeid in ons midden, die hij hoopte dat niet geheel zonder vrucht Is geweest, zijnen God dankende,s die hem daarvoor de kracht had gegeven! Mochten er onder z'n gehoor aanwezig zijn, die hij soms ongewild gegriefd had, dan vroeg hij daarvoor nederig verschooning, daar hij In z'n heeriyk werk alleen was geleld ge worden door z'n begeerte het Opperwezen te dienen en zijn evangelie te verkondigen, en als alle menschenwerk, ook het zijne, niet zonder vele gebreken was. Scheiden doel wee, en vooral was dit het geval bij hem, vervolgde de prediker aangedaan, waar hij een gemeente verlaten moest, waar hij zoo langen tijd gearbeid had, en waar hij van zelve vele wel- meenende vrienden achterliet. Spreker en z'n gehoor waren blijkbaar onder den indruk van die laatste ure. In hartelijke toespraken brachten ver volgens de consulent ds. Wentink van Nieuwe Tonge, en ds. Polhuls van Stad a/h. Haringvliet, om strijd warme hulde aan de trouwe plichtsbetrachting en onover troffen Ijver en nauwgezetheid, waarmee ds. v. Dolder die reeks van jaren in de gemeente gearbeid had, en wenschten hem toe, dat 't hem gegeven mocht worden aan de zijde zijner echtgenoote nog lang van de welverdiende rust te genieten. Aan het einde van deze pakkende gods dienstoefening werd door de aanwezigen den scheldenden leeraar de zegenbede In 't laatste vers van den 134sten psalm staande toegezongen. Onze beste weijachen verzeilen hem en zijne vrouw naar'het schoone, landelijke Scherpenzeel. O N D E R W IJ S. Voor de twee plaatsen voor onderwijzeres aan de le openbare lagere school te Alblasserdam hebben zich 41 sollicitanten aangemeld. Men schrijft ons uil Middelburg: De heer Dl van Oostveen, leeraar In de Fransche en Nederlandsche taal aan het gymnasium alhier, aan wlen op verzoek tegen 1 September eervol ontslag als zoo danig is verleend, herdacht Dinsdag zijn 40-jarlg jubileum als leeraar aan deze inrichting. In een feestelijke bijeenkomst van cura toren, leeraren en leerlingen, werd hij toegesproken door den rector, dr. A H. Kan, en werd hem, namens curatoren, leeraren, leerlingen en oud-leerlingen een geschenk aangeboden, waarbij gevoegd was een album, bevattende de handteeke- nlngen van hen, die aan dit geschenk hebben bijgedragen. Post en Telegrafie. Te rekenen van 1 Juli j.l. Is door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie benoemd tot hulptelefoniste (locale kracht) mejuffrouw L. A. Boogaard Dd. van Dor drecht, als zoodanig reeds sedert 16 Januari in dienst. Rijweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland. Onder voorzitterschap van den heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot vergaderde Maandagmiddag ten raadhulze van Vlissin gen de commissie ter verkrijging van een rijweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland. Tegenwoordig waren negen leden. De notulen van het verhandelde In de vorige zitting werden gelezen en goedge keurd. De heer A. W. Berdenis van Berlekom zelde daarna, dat na den gehouden automobieltocht de Scheldedam door het publiek druk wordt besproken. Er heerscht daarbij echter groote be gripsverwarring. Met den Scheldedam wordt alleen be doeld de spoordijk en niet de gronden In den Engelschenpolder en den Damespolder. De meentng dat. wanneer de Staats spoorweg de palen maar opruim; tic we. gemaakt is, Is beslist onjuist. Hierna werd mededeeling gedaan van de sedert de laatste vergadering gevoerde correspondentie, waaruit blijkt, dat van verschillende zijden medewerking, steun en subsidie In de voorlooplge kosten is toegezegd. De voorzitter deelde mede, dat van Gedep, Staten een schrijven is ontvangen, waarin mededeeling wordt gedaan van hetgeen ten opzlchle van een verbindingsweg In den loop der laatste jaren is verricht. Door den hoofd-ingenleur van den Provincialen Waterstaat Is een onderzoek Ingesteld naar de kosten van een ver bindingsweg langs den noordelijken berm van den Scheldedam, die hij begroot op f 60,000. Gedep. Staten deelen verder mede, dat zij bereid zijn ter gelegener tijd aan de Provinciale Staten een voorstel te doen tot het dragen van een gedeelte der kosten. Naar aanleiding van het besluit In de vorige vergadering Is aan den heer Wuyckhuize opgedragen een plan te maken van een bedijking aan den zuidelijken berm van den dam. HIJ heeft daartoe verlof gekregen en Is met het plan bijna gereed. De voorzitter meende, dat met de nu bekende gegevens het plan van een be dijking aan den noordkant van den dam dient te worden opgegeven en men zich dient te bepalen tot een bedijking aan de zuidzijde. De heer W. Kakebeeke was dit met den voorzitter eens. Het zuldeltyk plan levert voordeel op, wat ook een argument is om dat vast te houden. De overige heeren vereenigden zich ook met dit denkbeeld. Daarna werd door den voorzitter mede deeling gedaan van een concept-schrijven aan Gedep. Staten van Zeeland, waarin, ook met het oog op het feit dat Noord- Brabant niet bereid is om by le dragen voor wegen in een andere provincie, wordt bericht, dat de commissie het plan, betreffende de noordzyde, opgeeft en zich wenscht te bepalen tot een bedijking aan de zuidzyde van den dam. Dit werd goedgekeurd. De voorlooplge kosten voor plannen enz. bedragen f 1000, waar tegenover staat een som van f 350 aan subsidlën. Besproken werd hoe het tekort te dekken Aan verschillende belanghebbende ge meentebesturen en andere corporatlën zal steun worden gevraagd. Hierna werd de vergadering gesloten. (Af. Ct) Provinciale Staten van Zeeland. ZOMERZITTINQ. Vergadering van Dinsdagmorgen te 10 uur. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin. Aanwezig alle leden. De notulen der vergadering van 6 juli worden gelezen en goedgekeurd. Tot lid der Eerste Kamer wordt herkozen de heer W. Hovy met 27 stemmen, tegen 2 op ieder der heeren J. H. C. Heijse en W. Baron Röell en 1 op den heer mr. A. J. F. Fokker en 10 stemmen in blanco. Overeenkomstig het voorstel van Gedep. Staten wordt besloten tot oprichting van een waterschap over de bedijkte gronden in het Slaak, thans genaamd de Prins Hendrik-polder, en wordt het door Gedep. Staten ontworpen concept-reglement van dat waterschap aangenomen. Besloten wordt tot toekenning van een subsidie van f 500 aan de gemeente Nlsse, een van f 350 aan de gemeente Veere, belden in de kosten der gemeentelijke hulshouding voor 1910. Verder een jaarlïjksche subsidie van t 1600 aan de vereeni ging .De Ambachtsschool te Goes", en een dito van f 2000 aan de vereeniging .De Ambachts school voor Hulst en Omstreken". Bij de behandeling in de afdeelingen van het voorstel van Gedep. Staten tot verhooging van het maximum van het subsidie, toegekend aan de ambachtsschool te Middelburg van f 3000 op f 4000, werd in twee afdeelingen er de aandacht op gevestigd, dat in het concept-besluit niet de voorwaarde werd opgenomen, dat de gemeente Middelburg ook het meerdergevraagde zal moeten toestaan, waaromtrent nu nog geen zekerheid bestaat. In één afdeeling achtten 5 leden deze voor waarde gewenscht, in de andere afdeeling bleef het bij het ééne lid, dat er de aandacht op vestigde. Verder werd er nog de aandacht op gevestigd, dat het subsidie gevraagd wordt tot wederop zegging, terwijl het concept-besluit zich daarover niet uitlaat. Het besluit van 1905 loopt tot 1911 dit zou bij dit gewijzigd voorstel evenzeer het geval zijn, zoodat daaromtrent in het besluit zou moeten worden voorzien. In de derde afdeeling kon men zich geheel met het voorstel vereenigen, terwijl Gedep. Staten in het verslag geene aanleiding vonden om wijziging in hun voorstel te brengen. Het voorstel wordt aangenomen zonder stemming. Besloten wordt tot verhooging van het maximum van het subsidie, toegekend aan de ambachts school te Zierikzee, van f 1200 op f 1600 per jaar. Uit het algemeen verslag van de afdeelingen, betreffende het voorstel tot toekenning van een jaarlQksch subsidie van f 215 voor de aan de ambachtsschool te Hulst verbonden avondvak- teekenschool, bleek, dat men in één afdeeling onvoorwaardelijk medeglng met het voorstel. In een andere afdeeling waren alle leden van gevoelen, dat in voorwaarde a. behoorde te worden gelezen, dat door de gemeente Hulst, omliggende gemeenten en particulieren, tenminste f 405 per jaar worde bijgedragen. Gedep. Staten stellen voor, alleen te bepalen dat de gemeente Hulst minstens f 215 per jaar moet bijdragen. in een derde afdeeling gaf eenzelfde denkbeeld tot wijziging als bovengenoemd, aanleiding tot uitvoerige discussie; 5 leden gingen daarmee mede, met deze wijziging, dat het cijfer der bij dragen in plaats van f 405 f 335 zou bedragen; 6 leden gingen mede met het ongewijzigde voor stel van Gedep. Staten, 3 leden onthielden zich een meening uit te spreken omtrent het al of niet wen8chelijke der wijziging. Door den heer Hammacher wordt een amende ment voorgesteld om de verplichting te stelle f 405 per jaar door omliggende gemeenten bijee te brengen. Door den heer Dieleman, mede namens de heer Ysebaert, om dit bedrag f 365 te doen zij De heer Hammacher verdedigt zQn amendemen Het verschil tusschen hem en den heer Dlelema is hierdoor ontstaan, dat dit in andere plaatse ook zoo geschiedt, dit in verband met d rekening. De heer Dieleman is eerst van plan gewees voor te stellen de gevraagde f 280 te gever maar is daarvan afgekomen. Telkens wijst spreke erop, dat steeds meer leerlingen van bulten Huh die school bezoeken Ook al geven de omliggend gemeenten en particulieren niet voldoende, kaï de gemeente Hulst zich weer tot Gedep. Statei wenden. De heer Hammacher zet nogmaals zijn meenin; uiteen. De heer Heijse zegt: het voorstel van Gedep Staten is om de subsidie f 65 te verlagene werd gevraagd f 130. Als men het amendement Dieleman aanneemt zal er f 40 tekort komen Ofl de rekening der vereeniging. De heer De Jonge verdedigt het voorstel var Gedep. Staten. De scholieren van bulten brenger geld in de gemeente, reden voor de gemeente oni meer te geven. Spreker meent, dat men wé reeds bij de omliggende gemeenten zal getrach' hebben geld te krijgen en het voor de gemeenh Hulst veel beter is het voorstel van Gedep. Staten aan te nemen. Het amendement-Hammacher wordt verworpen met 35 tegen 7 stemmen. Het amendement-Dleleman wordt aangenomen met 26 tegen 16 stemmen, en het voorstel aldus geamendeerd wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Volgens het verslag kan men zich in ééne afdeeling vereenigen met het voorstel van Gedep. Staten, betreffende het voorstel tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van f 150 voor de aan de ambachtsschool te Oostburg verbonden avond- vakteekenschool. In een andere afdeeling gaf het voorstel aan leiding tot een vrij uitvoerige bespreking, in verband met den wensch, door een lid uitge sproken, dat de voorwaarde, dat de gemeente Oostburg ten minste f 150 per jaar moet bijdragen, aldus gewijzigd wordt, ,dat door de gemeente Oostburg, omliggende gemeenten en belangstel lenden ten minste f 250 per jaar worde bijgedragen". Vijf leden vereenigden zich hiermede, terwijl 3 leden zich niet uitspraken en 6 leden waren voor ongewijzigde aanneming van het voorstel van Gedep. Staten. In «en derde afdeeling vereenigden zich alle leden met één der leden gedaan, om de hiervoor vermelde wijziging in de bedoelde voorwaarde aan te brengen. Dc heer Hammacher stelt een amendement voor om te lezen dat f 250 per jaar moet worden bijgedragen door Oostburg en omliggende ge meenten. De heer De Jonge verklaart, dat Gedep. Staten het voor8tel-Hammacher overnemen. Zonder stemming wordt het voorstel aange nomen. Besloten werd tot het verleenen van een jaar lijksch subsi iie van f 50 aan de Vereeniging .Ambachtsteekenschool voor Noord-Beveland te Kortgene". Bi] de behandeling van het voorstel om een subsidie van 1911 ad f 1C0 toe te kennen voor de teekenschool van de Chrlsteljke werklieden te Neuzen, vereenigde men zich in twee afdee lingen. In de derde afdeeling werd door een lid samensmelting met de vereenigde handwerkslieden wenschelijk geacht, hetgeen een lid van Gedep. Staten aanleiding gaf mede te deelen, dat op samensmelting is aangedrongen. Het voorstel van Gedep. Staten werd aange nomen. Naar aanleiding van het voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van een verzoek van het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging van land- en tulnbouwonderwijs om subsidie, meldt het algemeen verslag, dat de gevoelens over dit voorstel zeer verdeeld waren. In één der afdeelingen was men algemeen van oordeel, dat het aanbeveling zou verdienen dit onderwijs ook vanwege de provincie te steunen, en zou men wenschen, dat door Gedep Staten tegen de najaarszitting aan de Staten een overzicht werd gegeven van de financieele gevolgen, welke het verstrekken van financleelen steun voor de provincie zou hebben. In de belde andere afdeelingen was niet zooveel eenstemmigheid en lieten zich zoowel vóór- als tegenstanders hooren. Zij, die het verleenen van subsidie voorstonden, beriepen zich op den aard der bevolking onzer provincie. Waar deze voor het grooter deel uit een landbouwende bevolking bestaat, achtte men financleelen steun alleszins gemotiveerd en zulks te meer, waar zoo groote sommen tot steun van ambachtsonderwijs worden gegeven. Bovendien gingen andere provinciën hierin vóór en dreigde het gevaar, dat zij, die tot het lesgeven bevoegd zijn, onze provincie zouden verlaten om zich elders te vestigen. De leden, die oordeelden, dat de provinciale fondsen niet mochten worden bezwaard met de kosten van dit onderwijs, grondden hun gevoelen hierop, dat dit onderwijs door onderwijzers in hun vrijen tQd wordt gegeven en zij boven het honorarium per lesuur ook nog vergoeding ge nieten voor reiskosten Één der leden maakte dan ook de opmerking, dat er geene bij-akte is, die, althans ten platten lande, zóó productief is voor den bezitter, als juist die, welke de bevoegdheid geeft om land bouwonderwijs te geven. Ook zonder dat de provincie op het tractement dier onderwijzers suppleert, zal er animo genoeg zijn om zich voor die bij-akte te bekwamen. De vergelijking met het toekennen van subsidie voor ambachtsscholen gaat mede niet op. Wordt dit voor het meerendeel gegeven aan jongens j uit de arbeidersklasse, het landbouwonderwijs daarentegen wordt meesttijds gevolgd door boerenzoons, die zeer goed zelf ook iets kunnen betalen. Dat de onderwijzers ook adviezen geven is zeer zeker prijzenswaardig, doch niets belet hen voor die adviezen een zeker honorarium te heffen. Nog daargelaten, dat hunne adviezen een belooning waardig zijn, prikkelen zij tot het nemen van les in de vakken, die door hen worden gedoceerd. De vraag hoeveel eventueel het gevraagde subsidie aan de provincie zou kosten, kon niet met juistheid worden beantwoord. Sommigen meenden dit niet hooger dan f 1500 te moeten ramen, terwijl anderen een bedrag van f 2500 besomden. Slechts in 2 afdeelingen werd het voorstel in stemming gebracht. 17 leden verklaarden zich voor het voorstel van Gedep. Staten, 4 leden verklaarden zich daartegen, terwijl 6 leden zich hunne stem wenschen voor te behouden. De heer Vorsterman van Oyen verklaart zich tegenstander van het voorstel en wijst er op, dat de leeraren wel vergoeding krijgen voor reis kosten maar niet voor tijdverlies. Spreker wijst er op dat als er meer animo was, er ook meer onderwflzers zouden zijn. In beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen is slechts éép onderwijzer, In Noord-Beveland In het geheel niet. Spreker

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2