ZIERIKZEESCHE Woensdag 13 Juli 1910. Herijk ra Malm en Min. Onf/?//f<acao De slaatkEBdigt (rpakiig der iroiiw. (55 ierikzeesohe Courant). KENNISGEVING. ZUIVER SMAKELIJK VOEDZAAM. f 1.50 PER KILO Onveiligheid Vaarwater. NIEUWSTIJDINGEN. NIEUWSBODE ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8951. Uitgever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ur*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 15 Juli e.k., des namiddags te twee uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden ge bracht, t. w.: Resumtie notulen. Drie brieven van Gedep. Staten, houdende goed keuring van de Raadsbesluiten tot: onderhandschen verkoop van gemeentegrond aan L. L. de Vos; af- en overschrijving van begrootlngsposten, dienst 1909, en wijziging der gemecnte-begrootlng voor 1909 Brief van den Commissaris der Koningin be treffende het aan den Burgemeester verleend verlof; Mededeeling van de opneming der kas en boeken bij den gemeente-ontvanger; Brief van den heer mr. D- van der Vliet, houdende mededeeling dat hij zijn ontslag neemt als lid van den Raad; Brieven van de heeren J. Verdoorn c. s-, houdende bericht dat zij hunne benoeming tot leden of plaats vervangende leden in de stembureaux voor 1910/1911 aannemen; Brieven van de heeren mr- S. R. Bakker c.s., houdende bericht, dat zQ die benoeming niet aannemen; Brief van den heer P. A. Perrels, houdende bericht, dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aan school B aanneemt; Brieven van de heeren P. A. A. Klok en M. A. A. Steyns, houdende bericht dat zij hunne benoeming tot leden der Dlstrlcts-Commlssle van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst In de Nederlanden aan nemen; Rekening der Arraenbewaarschool over 1909; Verslagen der Commlsslën benoemd tot onder zoek der rekeningen over 1909 van: het Pensioen- en Weduwenfonds der gemeente ambtenaren en de Gasfabriek; Adres van den heer L. M. van den Ende, houdende verzoek om restitutie van betaald ver gunningsrecht (Drankwet); Voorstellen van Burgem. en Weth.: tot het verleenen van afschrijving van hoofde- IQken omslag, en om aan Gedep. Staten te ver zoeken andermaal voor den tijd van vijf jaren vrijstelling te verleenen van het voorschrift, vervat In art. 3, le lid, letter h der Woningwet, voor bestaande woningen; Behandeling der staten van oninbare posten betrekkelijk hoofdelljken omslag en honden belasting; Behandeling der concept-verordeningen: 1°. op den handel en verkoop van melk; en 2°. tot wering en beteugeling van besmettelijke ziekten bij schoolkinderen; Onderzoek der geloofsbrieven van het verkozen Raadslid, den heer H. J. van Nouhuys; Brief van Burgem. en Weth. houdende aan bieding der gemeente-rekening over 1909; Aanbeveling van Commissarissen der Vlsch- markt ter benoeming van een collecteur-keur meester en een afslager-keurmeester bR den openbaren afslag van visch. Enz. Zierikzee, den 11 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bij dezen bekend: A. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden In het gewone Qklokaal ten Raadhulze te Zierikzee, op 1 en 8 Augustus, van 1 tot 5 uur; en op 2, 3, 4, 5, 9,10,11 en 12 Augustus, van 9 tot 12 en 1 tot 4 uur, en wel als volgt: Voor hen, wier familienamen beginnen met de letters: A Maandag 1 Aug., des nam.; B Dinsdag 2 C, D, E, F of G Woensdag 3 H, I of J Donderdag 4 K of L Vrijdag 5 M of N Maandag 8 des nam.; O, P, Q of R Dinsdag 9 S of T Woensdag 10 B U of V Donderdag 11 W, X, IJ of Z Vrijdag 12 B. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden; C. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist; D. dat de maten en gewichten vóór 1 Januari 1912 gestempeld moeten worden met de letter O en tot dien datum ook de letter geldig Is; E. dat maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeurlngsmerk niet In winkels enz. teruggebracht mogen worden; F. dat er nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten heri|ken aan het fkkantoor te Middelburg op 18 en 19 Augustus, van 9 tot 12 en 1 tot 4 uur, en van 1 September af op eiken Donderdag en Vrijdag van 9 tot 1 uur; en G. dat de onderdeden van het Gram (de milligram- gewichten) niet op de herijkzltting, maar alleen aan de Ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco). Zierikzee, den 13 Juli 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ""~»S De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schietoefeningen ter kennis van zeevarenden, die [daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen in de stelling van Den Helder. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen van 22 Juli t/m. 13 Aug a.s. schiet oefeningen gehouden worden van verschillende verdedigingswerken In de stelling van Den Helder: a. van het fort Kijkduin, waarbij de zee onveilig is tusschen de ware richtingen ZW. en NW., tot op 8000 M. van het fort b. van het werk Kaaphoofd, waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tusschen de ware richtingen NW. en NNO. of tusschen de ware richtingen West en Noord, tot op 4500 M. van het werk; c. van het fort Erfprins, waarbij het onveilige terrein ligt tusschen de ware richtingen West en NNO., tot op hoogstens 9000 M. van het fort. De onveilige sector zal voor elk fort worden aangegeven door bakens, op het fort of op de zeewering geplaatst en wel: voor Kijkduin door een stel bakens voorzien van een ronde schijf; voor Kaaphoofd door een stel bakens, voorzien van een driehoek; voor Erfprins door 2 stel bakens, waarvan één stel voorzien van 2 dwarslatten de O.-lflke grens en één stel voorzien van 1 dwarslat de W-llJke grens aangeeft. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van den lichttoren van Kijkduin en van de betrokken forten eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen waarop gevuurd wordt, een waarschuwings bord geplaatst worden op het terrein van den gemeentelijken vlschafslag te Nleuwcdiep. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig Is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen des- gewenscht hulp worden verleend om uit den onvelllgen sector te komen. Schietoefening van het fort Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeeling als voren zal op 22 en zoo noodlg ook op 23 Juli a.s. eene schiet oefening gehouden worden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15c.M), In de ware richting WtZ., waarbij tot op 90CO M. van het fort onveilig wordt gemaakt een sector, gevormd door het fort, eene Ujn In de richting van een roode vlag op het vuurpijltoestel nabij den Z.dam en eene lijn ln de ware richting WNW. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Schietoefeningen van de kustbatterlj te Hellevoetsluis. 4de en 5de District. Volgens mededeeling als voren zal op 19 en zoo noodlg ook op 20 Juli as. eene schiet oefening gehouden worden van de kustbatterlj te Hellevoetsluis. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en licht kaliber (24 en 6 c.M.), waarbij onveilig gemaakt wordt een sector be grensd door de ware richtingen WNW. en ZW. tot op 4500 M. van hel fort. De N Ujke grens van dezen sector zal op de kustbatterlj worden aangegeven door een stel bakens voorzien van een rooden driehoek, de Z.lijke grens door een stel bakens, voorzien van een zwarte ruit. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van de kustbatterlj een roode vlag waaien, die 3 uren vóór het begin van de oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwings bord geplaatst worden op de markt te Helle voetsluis. Zierikzee, den 13 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Hoe onbeschaafder een natie Is, des te meer neiging bestaat bij het mannelijk deel der bevolking om steunend op zQn meerdere ruwe lichaamskracht de vrouw aan zich volledig te onderwerpen. Deze verkeert dan meestal In een staat, die niet veel van slavernij verschilt. Hij is de meerdere, de heer, de gebieder; zij daaren tegen de mindere, de dienstmaagd, - de slavin. HQ beveelt, en zQ heeft slechts te gehoorzamen. In die verhouding is, naar mate de menschelijke geest meer en hooger ontwikkeld werd, van lieverlede een groote ommekeer gekomen. De maatschappelijke stelling der vrouw Is allengs aanmerkelijk verbeterd, ja, haar toestand Is thans zelfs zöó, dat in het algemeen kan verklaard worden, dat In onze samenleving de vrouw doorgaans als de gelijke van den man door dezen bejegend wordt. Onze wetgeving echter huldigt nog steeds het onrechtvaardig beginsel van het grijs verleden. £lj staat nog ten opzichte van de vrouw op het verouderde stand punt. In het staatkundig leven toch heeft de vrouw niets te zeggen. Zq heeft enkel en alleen te gehoorzamen aan de wetten, die de mannen tot stand brengen. En al raken die wetten ook haar dierbaarste belangen, zij oefent op de totstandkoming er van niet den geringtten Invloed, want zQ mist het recht hen te kiezen, die de wetten In het leven roepen. Het is daarom dan ook niet in het minst te verwonderen, dat de wetten, eenzijdig als zij gemaakt zijn, daarvan de zeer duldelQke sporen dragen. Zoo schrijft om een sterk- sprekend, scherp aan den voortijd herin nerend voorbeeld te noemen art. 161 van ons Burgerlijk Wetboek voor, dat de vrouw aan haar man gehoorzaamheid is verschuldigd. En al vindt dit artikel, dat v<5ór iedere voltrekking van een echtver bintenis door den ambtenaar van den burgerlijken stand wordt voorgelezen, in het huwelijksleven, dank zQ de geestes richting van onzen tijd, gewoonlijk geen toepassing meer, het bestaat, en zijn bestaan alleen Is een beleedlging voor elke zelf bewuste, onafhankelQke vrouw. Van ern- stlgeren aard zijn andere artikelen In onze wetgeving, die de vrouw niet slechts In een Inferieure positie plaatsen, maar haar ook zoowel In moreel als In materieel opzicht groot nadeel kunnen berokkenen. Bijkans leder advocaat ondervindt het In zijn praktijk, dat de wettelijke gesteldheid der vrouw, bijaldien zij een onwaardige tot echtgenoot heeft, van hoogst ongunstlgen aard Is. Werden de wetten niet uitsluitend door mannen tot stand gebracht, maar hadden ook de vrouwen den haar van rechtswege toekomenden Invloed op de totstandkoming er van, dan zouden wetsbepalingen, waarbij de mannen ten nadeele der vrouwen In een bevoorrechte stelling geplaatst worden, niet meer In onze wetgeving voorkomen. Teneinde hiertoe te geraken, Is een her vorming op wetgevend gebied noodlg, In dien zin, dat ook de wetgever het In onze beschaafde samenleving heerschend beginsel der gelijkheid van man en vrouw volledig erkenne en toepasse. In de allereerste plaats verleene men aan de vrouw het algeheele burgerschaps recht, dat is het recht om te kiezen en gekozen te worden. Zij heeft bij een goede wetgeving ten minste hetzelfde belang als de man, en Is voor het bezit van het actief en passief kiesrecht zeker even rijp als de man. Dulzende vrouwen toch ziet men ten huldigen dage in ambten en betrekkingen, In scholen en op kantoren, nuttig werk zaam, duizenden van haar vervullen schier op elk gebied een zelfstandigen werkkring, afgezien nog van de velen, die zich aan de wetenschap hebben gewijd, en daarvan een sieraad vormen. En zij, die, evenals zoovele mannen nog, niet voldoende geestelijk gevormd zijn, zullen ongetwijfeld door de uitreiking van het stembiljet staatkundig worden opge voed. Onze volksvertegenwoordiging moet In waarheid worden een beeld van het ge- heele volk, dat niet alleen uit mannen, maar ook uit vrouwen bestaat. Met het oog op onze denkbeelden, roepen wij aan de vrouwen, die aanstaanden Vrijdagavond in Zlerikzee, Brouwershaven en Haamstede voor de reeds te lang mis kende rechten van haar geslacht komen pleiten, een hartelijk welkom toe. Wij hopen, dat zij, zoowel le dezer stede als te Brouwershaven en te Haamstede, een volle zaal zullen vinden, en dat haar optreden de vrouwen In deze streek moge prikkelen tot krachtige deelneming aan den strijd voor de rechten en belangen der vrouw, opdat, wanneer eens de staatkundige gelijkstelling der vrouw verkregen mocht worden, ook de vrouwen van dit eiland er zich op beroepen kunnen, daartoe te hebben medegewerkt. INDIË. Volgens de N. Soer. Crt. zou een rijke Chinees f 20,000 aan Rafaël Bouw meester hebben geschonken om een operette gezelschap te vormen, dat Irtd zal bereizen. Bouwmeester, die bl] het gezelschap van zijn vader was, Is voor de samenstelling daarvan naar Europa teruggekeerd. ITALIË. Uit Napets meldt men, dat er sedert Zaterdagochtend een regen van asch valt, komende uit de Vesuvius, te San Giuseppe en Orranjano. De verschrikte boeren zoeken een schuil plaats In de kerken. Maar volgens de Matlno bestaat er voor deze angst in het minst geen grond, want de Vesuvius Is volkomen rustig. De asch- regen Is alleen veroorzaakt door een hevigen wind, die de oude asch heeft meegevoerd en op den rand van den berg gelegen plaatsen doen neerstorten. Thans is het weder mooi weer en alle vrees geweken. ZWITSERLAND. Omtrent het ongeluk van de bergbeklim mers op de Jungfrau, kunnen nog de volgende blzonderheden worden gemeld. Twee toeristen uit het Rljksland, de heeren Kühn, uit Straatsburg, en Barthold, uit Saarbriicken, zijn Vrijdag met zes gidsen op den Scheldegg In de buurt van een berghut door een sneeuwval bedolven. Vijf lijken werden reeds voor den dag gehaald, waarbij die van de belde toeristen en van hdnne gidsen, twee uit het kanton Wallis eb- één uit Grlndelwald. Twee andere gidsen werden zwaar gewond in het hospitaal te Interlaken opgenomen. Men hoopt hen In het leven te behouden. Van de vier provianddragers is er één zwaar gewond, twee anderen zijn de zoons van één der verongelukte gidsen. Vrijdagoch tend Is een kolonne van 30 gidsen uit Grlndel wald naar het Ijsmeer vertrokken om ook de belde andere lQken, die onder de lawine liggen, voor den dag te halen. FRANKRIJK. De verhooging der tarieven van invoer op Fransche champagne en likeuren, dezer dagen door de Dultsche regeering af gekondigd, heeft in Fraqkrljk groote ontevredenheid verwekt. Vrijdag 1.1. werd de minister van Handel, Dupuy, over deze kwestie In de Kamer geïnterpelleerd. De minister antwoordde, dat men de nieuwe verhooging der Dultsche invoer rechten niet zonder tegen-maatregelen kan laten passeeren. In Fransche handels kringen verzekert men, dat verscheidene door Dultschland geëxporteerde artikelen, o. m. het bier, door de Fransche regeering zwaarder belast zullen worden. Een soort tarieven-oorlog dus. BELBIË. Te Senaal In Oost-Vlaanderen werd In Januari bQ een botsing tusschen jacht wachters en stroopers een 19-jarlge strooper doodgeschoten door den jacht wachter Cousserlèie. Sindsdien heerscht er een hevige haat tusschen de wlld- stroopers en de jachtwachters der omstreken. Vrijdagnacht deed Cousserlère zijn ronde, toen hij plotseling door twee of drie kerels aangevallen en met een dolk In den rug gestoken werd. De ongelukkige, die zQn aanranders niet herkend had, kon zich tot aan zijn woning slepen. Zijn toestand is zeer ernstig. NEDERLAND. Meppel, 10 Juli. Het kind van den baanwachter Stegeman is door een sneltrein overreden. Het kind was onmiddellijk dood. De baanwachter nam den dienst waar voor een collega, die met verlof was. Terwijl hij bij het naderen van den trein uit Friesland even het hekje van zQn erf had laten openstaan, maakte van dat oogenbllk zijn bijna tweejarig kind gebruik om er door te snappen en zich op de spoorlQn te begeven. Onderwijl snorde de trein voorbij. Toen Stegeman daarop weder op de baan kwam, vond hij daar zijn kind De trein had het hoofdje als met een mes afgesneden. Hilversum, 11 Juli. Een agent van poltie ontdekte Vrijdagmorgen, dat ingebroken was In eene villa aan de Heuvellaan alhier, waarvan de bewoonster onlangs was overleden. De heer B„ die a' makelaar het perceel ten verkoop In hai.den heeft, werd gewaarchuwd, en toen werd bevonden, dat de zilverkast was opengebroken en een rijwiel was gestolen. Des middags ontmoetten te Weesp twee polltle-agenten twee mannen met een damesrljwlel, hetwelk hun verdacht voor kwam. Belden werden aangehouden en het bleek nu, dat zij zilverwerk bQ zich hadden voor een waarde van ongeveer f 500. Zaterdag zijn de twee aangehoudenen naar Hilversum overgebracht; het zijn J. W. W. en H. J. A. M., belden uit Amsterdam. Zij hadden zich na den diefstal te voet naar Amsterdam begeven, doch waren te Weesp In de val geloopen. Amsterdam, 11 Juli. Na de aanhouding van den wlssellooper Bdie ten nadeele van de Ontvang- en Betaalkas alhier een aanzienlijk bedrag aan waarden en geld trachtte te verduisteren, Is, zooals wQ reeds mededeelden gebleken, dat een stuk van 1000 doll. Southern Pacific, hetwelk verleden jaar werd vermist, ook door B. ontvreemd is. Toen B. dit stuk had ontvreemd, stelde hij dit aan zijn broeder, een matroos, ter hand, die dit dan in Amerika te gelde zou maken, terwijl de opbrengst samen gedeeld zou worden. Deze maakte aanvankelijk bezwaar om dit voornemen uit te voeren, doch eindelijk stemde hij er In toe en verkocht de 1000 doll. Southern Pacific te Oalveston. De persoon, die het kocht, wenschte eerst nog Informaties te nemen, om te weten wie hem het stuk verkocht. De zeeman gaf als referentie op: Werthelm, Looiersstraat, Amsterdam. Aan dit adres werd getelegrapheerd, maar de Amerikaan ontving geen antwoord, daar het zooals later bleek een gefingeerd adres was. Het werd echter toch verkocht en nu ging het papier, dat op naam stond van den heer H. te Amsterdam, van hand tot hand, belandde zelfs In Canada, totdat Iemand het In handen kreeg, die als aandeelhouder op naam In de boeken der Southern Pacific Maatschappij wenschte voor te komen. Daar hiervoor vergunning vereischt wordt door dengeen op wiens naam het effect staat, werd door den Amerikaan naar den heer H. te Amsterdam geschreven om deze vergunning te verkrijgen. De heer H. kwam nu door de nummers, welke het effect droeg, tot de ontdekking dat het bewuste stuk datgene was, hetwelk door de Ontvang en Betaalkas werd vermist. Hij stelde deze bankinstelling van een en ander In kennis, met het gevolg dat de Ontvang- en Betaalkas In Amerika last gaf, het stuk te koopen. Dit geschiedde, zoodat het stuk weer ln Holland terugkwam. Het bleek hier, dat o. a. op het stuk de naam van den wlssellooper was gestempeld, hetwelk der directie aanleiding gaf om dezen daarover eens te onderhouden. De man zelde echter van niets te weten, doch viel na de jongste gebeurtenis door de mand en verklaarde toen dat hij degene was geweest, die verleden jaar het stuk had verduisterd. Op den Zondag vóór der Donderdag, waarop B. de ontvluchting rot de aan zienlijke geldsom beproefde, reeft hij ln het gezelschap met Iemand een zeiltochtje op de Zuiderzee gemaakt. Is men wel ingelicht, dan zijn de belde personen op dien dag dat was dus Zondag 26 Juni I.1. ter hoogte van het Noord-Hollandsche dorpje Hulzen aan land gegaan en hebben zich toen begeven naar de gemeente Naarden om daar een gat In den grond te graven tot het verstoppen der geldsom, waarmede B. zich dan eenlge dagen later uit de voeten zou maken. Wie de metgezel van B. op dien tocht Is geweest, Is nog niet bekend, wjl deze weigert diens naam te noemen. De ontrouwe looper is reeds geconfron teerd met de kashouders der verschillende bankinstellingen en effcctenfiima's, waar hij op 30 Juni verschillende chèques en effectenposten heeft grlncasseerd. Dit was o. a. bij Wlegman's Bank, de Ned.-Indlsche Handelsbank, Testas Waller, Lamaisor, Brouwer éi Co., etc. Per rijtuig werd B. In gezelschap van twee rechercheurs en een employé van de Ontvang- en Betaal kas naar deze Instellingen gereden, waar dan telkens de confrontatie plaats had. Op het oogenbllk Is het onderzoek in vollen gang. De dochter van den logementhouder

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1