Maandag II Juli 1910. Tweede Blad. (SS ierikzeesch© Courant). NIEUWSTIIDIN6EN. Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor bet buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8950. Ultpever-Hoofdredacteun A. FRANKEL. Redacteurs I. WA ALE. AD VERTENTIEN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 er». Alle betalingen moeten geschieden bij den Diracteuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. CHINA. Zelfs In China heeft de kapitein van Köpenlck lachwekkender nagedachtenis, een navolger gevonden, van wiens overbluffend en natuurgetrouw-brutaal optreden een reiziger, dezer dagen uit China's noorden te Peking aangekomen, in het Tageblatt für Nord-Chlna het volgende relaas geeft. Sinds langen tyd had de streek van Klrln te lijden onder de brandschatting der bende van een zekeren Hoeng Fong,' ol ,De Roode wind", hoofdman der Hoenghoetsen, en die 4000 man onder zfln bevelen had. De mandarijn van het district had een prijs van 10.000 teals gesteld op het hoofd van den bandiet. Onlangs nu verscheen in het paleis van dezen functionaris een hooggeplaatst Chlneesch ambtenaar met den rooden knop op 't hoofddeksel, in groen satijn gekleed, en met groot gevolg. Hij verlangde den mandarijn te spreken, wlen hij een speciaal bevel uit Peking moest overbrengen. De hooge heer werd met veel eerbewijzen ontvangen, en de van ontzag rillende mandarijn geleidde hem in ztyn particuliere vertrekken. Daar- gekomen, elschte de hooggeplaatste ambte naar, dat men hem met den mandarijn alleen zou laten, daar hij In opdracht had, ln 't geheim met hem te onderhandelen. Nadat deze wensch was ingewilligd, sloot de hooge heer de deur en duwde den verbluften mandarijn een Browning- pistool van zwaar kaliber onder den neus, met de vriendelijke woorden: „Ik ben Hoeng Fong, op wiens hoofd gij ÏO.COO teals hebt gesteld. Die kom ik even afhalen". De doodeltjk verschrikte mandarijn nam het geld uit zijn brandkast en gaf het den roover, die hem vervolgens knevelde en vastbond en hem In de aangrenzende slaapkamer opsloot. Op de deur bevestigde hij een bevel, waarin leder met de dood straf werd bedreigd, die binnen 24 uur de kamer betrad. Daarop trad de bandiet in alle kalmte des gemoeds naar bulten en zelde, dat hij bij het onderzoek, dat hij had moeten Instellen, groote verduisteringen had ontdekt, door den mandarijn bedreven. Hij had hem kamerarrest opgelegd tot aan zijn terugkeer en niemand moest het wagen, den gevangene vóór dien tijd te bevrijden. Qeen der Chineesche paleisbeambten, die op hun beenen trilden van eerbied, waagde Iets te zeggen, en de „hooge heer" trok ongehinderd met zijn fijn gezelschap weg Toen echter de beambten van den mandarijn, die telegrafisch in de naburige plaatsen onderzoek hadden gedaan naar het verblijf van den hooggeplaatsten ambtenaar, hoorden, dat niemand iets van hem afwist, kregen zij argwaan en drongen de kamer van hun chef binnen. En in die kamer vonden ze, In den persoon van den geknevelden mandarijn, de droeve oplos sing van het raadsel. zuid-afrika. Kriiger zou in Pretoria juist een stand beeld hebben gekregen, toen de oorlog uitbrak. Blijkens een verslag In de Volksstem heeft de gemeenteraad van Pretoria nu besloten, het standbeeld, dat sinds den oorlog te Lorenzo Marquez ligt de bij figuren en reliefs ztyn naar Engeland over gebracht naar Pretoria over te brengen en dan het op te richten in het Prinsessen- park, waar reeds jaren geleden het voetstuk voor het gedenkteeken Is geplaatst. amerika. Aan boord van de „Amerika" van de Hamburg-Amerlka-lljn hebben tijdens de reis naar New-York belangrijke juweelcn- diefstallen plaats gehad. Twee passagiers zijn voor een waarde van 5000 dollars bestolen. Van de dieven Is geen spoor ontdekt. Men vermoedt, dat zy leden zijn van een internationale bende, die tijdens het drukke reisseizoen zijn slag wil slaan op de Amerlkaansche booten. Canada Is blijkbaar het land der toekomst. Thans reeds is het de korenschuur voor een deel van de wereld; het bergt onnoemlijk rijke schatten in zijn schoot, die nog slechts wachten op de ontginners en het is nog slechts in het begin van zijn ontwikkeling. Qeen wonder dus, dat het op landverhuizers een buitengewone aan trekkingskracht uitoefent. Lord Strathcona, Hooge Commissaris van Canada te Londen, ontving j.i. Vrijdag bericht van het ministerie van Binner.- landsche Zaken te Ottawa, dat sinds 1 januari d. j. 112,030 immigranten in Canada zijn aangekomen. In de maand Juni alleen 23,000 d. I. 11,000 meer dan In het vorige jaar in die maand het land binnenkwamen. Binnen Ij jaar zullen langs drie der Canadeesche" spoorwegnetten niet minder dan 220 nieuwe sleden verrtyzen. zwitserland. Zwitserland krijgt rijkelijk zijn deel van de ongunst der elementen. Naar de Qeneefsche correspondent van de Times seint, is er Woensdag weer sneeuw gevallen In het Oosten en Zuid-Oosten van het land en regent het btyna aanhoudend over het land om het meer van Qenève. In de meren en rivieren staat het water ongekend hoog. Woensdagochtend In de vroegte is er te Zug een flinke aardschok gevoeld gevolgd door onderaardsch gerommel. rusland. Uit Petersburg wordt aan de Matin ge seind De cholera woedt op het oogenbllk in bijna geheel Rusland. Men schat het aantal gevallen op ongeveer 10,000. Daar er In het rijk groote warmte heerscht, verwacht men, dat de epidemie nog niet spoedig zal verminderen. frankrijk. Cherson, 9 juli. Een van Odessa af komstige stoomboot voer heden de passa giers-stoomboot „Lowky" aan, waarvan de stoomketel ontplofte. De „Lowky" zonk. Een groot aantal passagiers verdronk. Volgens nadere berichten, zijn by de ketelontploffing op het stoomschip „Lowky" 50 personen zwaar gewond, terwyi één man werd gedood. Het schip zonk twee uren na de ontploffing op 20 voet diepte. Minister Vlvlanl heeft in den ministerraad medegedeeld, dat de wet op de arbelderspensloenen eerst In de tweede helft van het volgende jaar In toepassing zal komen. Op de begrooting van 1911 zal daarvoor nog een post van 45 millloen gebracht moeten worden. De jaariyksche uitgaven voor de toepassing der nieuwe wet berekent men op 135 mlllioen. In 1903 werd in Frankryk, op zyn kasteel te Noiron-Sur-Béze, de 82-jarige markies De Corgeat vermoord. De dader bleef onbekend. Maar nu heeft een zekere Convers, die in een strafkolonie van Fransch Quyana 15 jaar uitzit, hem wegens een poging tot moord opgelegd, bekend, dat hy de moordenaar van den markies is. Hij wordt nu naar Frankryk teruggebracht om daarvoor terecht te staan. duitschland. Te Dortmund Is dezer dagen een 24-jarig jong meisje overleden, dat een jaar of twee geleden als telefoniste getroffen werd door den bliksem, die in de geleiding sloeg, zy is sedert steeds ziek geweest. Die bliksemslag maakte nog een tweede slacht offer. Op het gillen van de telefoniste kwam de directeur van het telegraafkantoor aangeloopen. Hy kreeg een beroerte by het zien van het meisje, dat in een zenuw toeval op den grond lag, en stierf aan de gevolgen. belriE. De conglerge lmpens, die Zondag zooals wy gemeld hebben te Borgerhout, Antwerpen, zyn vrouw, Marie Van Erp, uit Tilburg geboortig, vermoord heeft en daarna spoorloos verdween, Is zichzelf, In ultgeputten toestand en gekleed nog zooals hy de fabriek der heeren PItz verlaten had met zyn blauw linnen voorschoot voor, bij de politie komen aanmelden. Omstreeks 10 uur meldde zich Woensdag morgen by den adjunct van politie, den heer Rooms, te Merxem, een man aan, die echter voor een venter werd aangezien en naar een andere deur werd verwezen. Smeekend vroeg hy toen hem niet weg Ie sturen: „Ik ben lmpens, die te Borgerhout zyn vrouw vermoord heeft. Ik kom me gevangen geven, want ik kèn niet meer, Ik ben gebroken van moeheid en honger. Arresteer me, als Ik u bidden mag". De man kon zich nauwelijks meer op de been houden. Hy werd gearresteerd en omstreeks 11 uur voor den rechter, den heer Ooederlier, geleld, die, den uitgeputten toestand van den man ziende, zich tevreden stelde met zyn verklaring, dat hy Zondag middag zyn vrouw vermoord had. lmpens kreeg een fllnken maaltyd en werd toen om 3 uur opnieuw verhoord een verhoor, dat drie en een half uur duurde. lmpens verhaalde omstandig zyn misdaad, zonder ook maar In het minst berouw te toonen. Uit zyn verhaal bleek ook, dat 7fin huwelijk verre van gelukkig is geweest. Vroeger had zyn vrouw hem al eens verlaten, maar hy had haar na een paar weken teruggevonden. Hun leven was een hel, verklaarde lmpens. Beiden wantrouwden elkaar. Zondagmorgen was lmpens uitgegaan, vertelde hy. Kort na den middag kwam hy thuis en ging aan tafel. Toen was er weer twist ontstaan en nu schold Marie niet alleen, maar ze sloeg haar man geducht en toen was deze 't ook moe geworden en had teruggeslagen. Daar mijn vrouw me een harden slag in het gezicht had gegeven, zei lmpens, greep ik haar by de keel en kneep haar vijf minuten lang. Toen was ze op de knieën gevallen en wat me toen overkwam weet Ik niet, maar ik voelde lust haar te vermoorden. Met de ééne hand hield ik haar vast en met de andere trok Ik een lade van de kast open en nam er een mes uit. Toen heb Ik haar bij de haren genomen en haar den hals afgesneden, zooals men een kalf slacht. Zy wilde mij het mes afnemen en sneed zich daarby In de hand. Toen heb ik haar nog een stoot in de borst gegeven. Eerst dacht hy, dat zy maar gewond was en wilde hij de buren gaan roepen, maar het bleek hem spoedig, dat ze dood was en daar er geen getuige bij was geweest, besloot hij de sporen van zyn misdaad te doen verdwynen. Eerst heeft hy den bebloeden grond afgewasschen en daarna van kleeren verwisseld. Om 6 uur is hy uitgegaan en toen hy thuis kwam, heeft hy het ïyk naar den kelder gesleept en is toen naar bed gegaan, maar hy kon geen oog dicht doen. 's Morgens heeft hy de fabriek geopend en is toen naar de bosschen gevlucht, ledereen ontwijkend. Hij sloeg den weg naar Nederland in, maar daar hy sinds Zondagmiddag niets gegeten had, lieten zyn krachten hem in den steek. „Ik wilde naar Borgerhout terugkeeren om me daar gevangen te geven, maar ik kon er niet komen. Myn beenen weigerden me verder te dragen en Ik heb my te Merxem aangegeven. Aldus besloot lmpens zyn verhaal, dat hy In de grootste koelbloedig heid en zonder een schyn van spyt deed. Naar wordt medegedeeld, zal een onder zoek naar zyn geestestoestand worden Ingesteld. Het Handelsblad van Antwerpen schryft Te Bochelt, by Halverweg, tusschen Bree en Hamont, is men volop bezig met de voorbereidende werken voor de verplaatsing van den kerktoren. De kerk moet vergroot worden en daar Is geen ander middel toe dan ze langs den kant van den toren te verlengen. Daar deze een monument uit de 15e eeuw is, heeft men, om hem te bewaren, verkozen hem te verplaatsen gelijk men gedaan heeft met de Damstatie van Antwerpen, liever dan hem af te breken en een nieuwen te bouwen. 't Is een kolossaal werk. Trouwensnaar de berekening van deskundigen moet de toren een gewicht hebben van ongeveer 30CD ton of 3.0CO.OOO kilogram. Om hem van zyne fundamenten los te scheuren is een kracht noodlg van 5CC3 ton. De toren zal 9 Meter 50 achteruit ge schoven worden. Zonder den cementkiezel- mortel mede te rekenen, waaruit de nieuwe fundeering samengesteld wordt, zyn er 16 waggons materiaal van allerlei aard aan gebracht. Van nu af komen vreemdelingen in groot getal de werken bezichtigen. Wat zal het zyn als, na twee of drie weken, het gevaarte eens aan 't schuiven gaat? ln de kerk van Bochelt vindt men ook twee kunstwerken van onschatbare waarde, een vier meter hoog bronzen tabernakel en het overprachlige retabel van het hoog altaar, beide uit dé 15e eeuw. Een vrouw van Herck-St.-Lambert by Hasselt hoedde haar koe en had het zee! om haar arm gewonden. Opeens schrikte het dier, rukte de vrouw omver en sleurde haar over zoo'n grooten afstand mede, dat het arme slachtoffer letterlijk gescalpeerd werd en de huid nog slechts met een stukje aan den schedel vasthield. De vrouw wordt thans in het gasthuis van Hasselt verzorgd. Waarschyniyk Is Iets dergeiyks gebeurd te Pamel. Daar werd een 15-jarige koe wachter geworgd, nog met het touw om den hals! In het veld gevonden. Men vermoedt dat de jongen, de koeien hoedend, door het lelzeel gegrepen en zoo veron gelukt zal zyn. Toch doet de gendarmerie een onderzoek. De Belgische Soir, die tot de zeer voorzichtige Brusselsche bladen behoort, doet thans een zeer krassen aanval tegen het Russische gezantschap te Brussel, dat beschuldigd wordt, betrekkingen te onder houden met één der gevaariykste en meest beruchte Russische politle-spionnen, name- iyk Brodzkl; en de Russische gezant heeft tegen die aanklacht niet het minste ver weermiddel gebracht. De Soir meldt, dat Brodzki voor drie jaren één der heftigste leiders van de sociaal-democratische strijd organisatie In Petersburg was; hy gaf toen zijn kameraden schietonderwys en voorzag ze van patronen, wat ten gevolge had dat er 64 gearresteerd en naar Siberië ver bannen werden. Brodzki had ze aan de poiitle verraden. Later vinden we hem In Finland, waar hy In Kwokolla een bommenfabrlek opricht om de Finnen In verdenking te brengen; de noodlge stoffen voor zyn bommen- makery werden hem geleverd door kolonel Schewikhof. Natuurlijk werd de fabriek ontdekt; de bedrogen medehelpers van Brodzkl werden gearresteerd, en de politie kon met eenigen ophef Finland als een gevaariyke streek, een bron van revolutlon- nalre en anarchistische woelingen voor stellen. Brodzkl is reeds eens ontmaskerd door Rlss, die ook Azefs optreden aan den dag bracht; hy was toen In Russische provin cies werkzaam. Toen een onderzoek naar hem werd ingesteld was hy verdwenen. Onder verschillende namen was hy In Parys en Beriyn als spion en provocateur werkzaam en toen de grond hem daar te warm werd, verhuisde hy naar Luik, waar toen Jogolkowsky, onder den naam Ungern-Sternberg, en de beruchte Hartlng- Landessen een filiaal der Russische geheime politie hadden geopend. De Soir protesteert tegen de Russische manier, om haar gevaar iykste en meest beruchte politle-spionnen naar België te zenden, en van daar uit allerlei aanslagen te ondernemen. „België Is geen afdeellng der Ochrana", zegt de Soir. „En zoo de Russische diplomaten meenen, dat zy ons dynamltards en andere aanslag-ondernemers kunnen en mogen toezenden, rust op de Belgische regeering de plicht fle terugroeping dier diplomaten te elschen. De regeering kan er zeker van zyn, dat in dit geval het geheele land aan haar zyde zal staan". nederland. Naarden, 8 Juli. Woensdag was het 2e bataljon van het 7e regiment Infanterie te Laren tot het houden van schietoefeningen en velddienst. In het rustuur stoelde een 3-tal milicien- soldaten der lichting 1909 met elkaar. Plotseling werd één van hen door een kameraad over het hoofd van een derde gewipt, met het gevolg, dat de ruggen tegen elkaar botsten en degeen, die zoo hardhandig werd aangepakt, bewusteloos op den grond viel. Onmlddeliyk werd het slachtoffer, een 20-jarlg jongmensch van nette familie uit Amsterdam, naar het hospitaal alhier ver voerd en daar opgenomen. Het bleek, dat de ruggegraat gebroken was. Den volgenden dag overleed de jongeman. De bedryvers van dit noodlottige spel zullen vermoedeiyk hun straf niet ontgaan. De militaire autoriteiten doen onderzoek. Beverwijk, 9 Juli. Twee Heldersche vlsscherlieden passeerden Woensdagmiddag met den trein het station alhier, waar een woordentwist aanleiding was, dat zy hand gemeen raakten. Toen de trein aan het station stilstond, greep de één den ander aan en sloeg hy hem viermaal met zyn achterhoofd zoodanig tegen de metalen verwarmingsplaat, dat hy bewusteloos bleef liggen en uit neus en mond bloedde. Door het treinpersoneel werd de dader, Bakker genaamd, aan de politie over geleverd, terwyi zyn slachtoffer naar het politle-bureau werd gebracht om genees kundig behandeld te worden. De dader werd naar de gevangenis te Haarlem vervoerd. Amsterdam, 9 Juli. Hedenmorgen had alhier een treurig ongeluk plaats. De hoofd-agent van politie A. Smal, die bezig was zyn nieuwe woning te installeeren aan de Brouwersgracht 280, vlei uit het raam op straat. Hy werd dood opgenomen. De ongelukkige laat een groot gezin na. Een kellner In een hötel alhier heeft zich meester weten te maken van een som van ongeveer 25009 Mark, die aan één der logeergasten behoorde. De man Is voortvluchtig. Oisterenochtend hoorden de huls- genooten van dokter R., wonende Keizers gracht, tydens diens spreekuur, plotseling In diens werkkamer een revolverschot vallen. De dienstbode, die kwam toesnellen, vond den dokter dood, badende in zyn bloed. Vermoedeiyk was hij het slachtoffer van een mlsdadigen aanslag geworden, althans zelfmoord leek niet waarschyniyk. Van een dader was echter geen spoor te vinden. De laatste sociaal-democratische stembusoverwinning In Amsterdam III heeft gemaakt, dat dit kiesdistrict thans een geheel roode vertegenwoordiging heeft. De Tweede Kamerzetel, de 5 zetels in den Gemeenteraad en de 4 ln de Prov. Staten zyn nu alle door sociaal-democraten bezet. Het feit zal Zaterdagavond met een feesteiyke byeenkomst worden gevierd. 's-Gravenhage, 9 juli. De zaakgelastigde van den Heiligen Stoel alhier heeft den 6en Juli j.i., ln opdracht van den kardinaal staatssecretaris, uit naam van Z. H. den Paus aan den Minister van Bultenlandsche Zaken eene mededeeling gedaan met verzoek die ter hooge kennis van H. M. de Koningin te brengen. Daarin wordt verzekerd dat Z. H. met leedwezen vernomen heeft de onjuiste uit legging, In Nederland van de Encycliek editlae saepe betreffende St.-Carolus Boro- meus gegeven, en dat hy smarteiyk aan gedaan wordt door de gedachte dat door deze uitlegging eenlge woorden der Encycliek H. M. pynltjk zouden hebben kunnen treffen. Z. H. stelt er prys op H. M. te verzekeren dat Z. H. met de bovenbedoelde woorden geenszins gedoeld heeft op de vorsten uit het Huis van Oranje-Nassau noch op de voorouders der nlet-katholleke onderdanen van H. M. de Koningin. Rotterdam, 9 Juli. Olsterennamlddag zyn 239 contractkoelies, van Java alhier aangebracht, per spoor van het Maasstation naar Amsterdam vertrokken, met bestemming naar West-lndlë. Vierhonderd landverhuizers, met het stoomschip „Rotterdam" uit New-York alhier aangebracht, zyn gisterenavond van het Maasstation naar Dultschland vertrokken. In de Metropool van het Leger des Hells, aan den Schledamschen dyk alhier, zocht hedennacht 4 uur de 63-Jarlge bakkersknecht P. Vink op één der slaap zalen twist met zyn mede-logeergast C. v. Renterchen, die reeds ruim 6 jaar In de Metropool verblijf houdt en als een op passend man bekend staat. Van R. zat brood met worst te eten, waarover Vink jaloersch werd. V. gaf zyn slaapkameraad een geweldige messteek in het linker onderbeen, waardoor hy verbazend veel bloedverlies leed. Naar het ziekenhuis gebracht, achtte de dienstdoende geneesheer opname niet noodzakeiyk. Hl] werd dus weder naar de Metropool teruggebracht. Daar overleed hy hedenmorgen half acht tengevolge van bloedverlies. Het ïyk Is hedenmiddag door den ont- smettingdlenst met den transportwagen naar de sectiekamer ter schouwing overgebracht. Vink Is gearresteerd en het mes In beslag genomen. Schipper H. Joosten, wonende op het Plet Helnspleln alhier, bracht Woensdag avond een bezoek aan zyn neef, den schipper van het Rynschlp „Munivlcentla", liggende in de Parkhaven alhier. By het verlaten van dit Rynschlp nam hy den zoon van dien neef, den 13-jarigen J. van Kessel, mede In zyn roeiboot. Zy roeiden de haven uit en even nadat zy deze ver laten hadden en de rivier opgeroeid waren, werd hun roeiboot aangevaren door de motorboot „Eendracht 111", van de roel- vereenlglng „Eendracht", gevestigd op het Wlllemspleln. De roeiboot schepte door de aanvaring

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5