i AANK0NDIGIN AANBESTEDING. ifllDO YO Beknopte intiond tan een verzoekschrill aan Hare Majesteit ile Koningin. Telegrafisch Weerbericht, Zierikzee-Rotterdam. ADVERTENTIEN. 31 Augustus Kleppermarsch i li Kil pl. m. 300 K.G. IJzer, Een stationaire Benzine-Motor, Post en Telegrafie. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Voorschoten de heer O. Baert, thans te Tholen. Oeze Vereenlging hield Zondag haar Zomervergadering te Middelburg. Zaterdag avond werd een openbare propaganda- b||eenkomst gehouden, waarin als spreker optrad de heer P. J. Oud uit Den Haag, die het Idee van vrouwenkiesrecht ver dedigde als zijnde in het belang niet alleen der vrouwen, maar ook In dat der geheele maatschappij. Verder werd de avond aan gevuld met zang en declamatie. In de vergadering, die Zondagmorgen te tien uur onder presidium van mevrouw dr. Aletta H. Jacobs gehouden werd, werd eenige uren gesproken over de vraag dér neutraliteit van de Vereenlging mede naar aanleiding van het aftreden van mej. Joh. Naber als hoofdbestuurslid. Het voorstel van het hoofdbestuur om te bepalen, dat de Vereenlging in haar geheel of eenige afdeellng afzonderlijk nooit als zoodanig behoort op te treden bQ verdediging van eene of andere richting op politiek, maatschappelijk of godsdienstig gebied, werd aangenomen met 350 tegen 37 stemmen en drie blanco, nadat door Amsterdam er het volgende aan toegevoegd was: .en verzoekt het hoofdbestuur In de a.s. jaarvergadering een werkplan voor te stellen, waarin In breede lijnen wordt vastgesteld de wijze van het werken van het hoofdbestuur en de afdeellngen". Ook werd behandeld de volgende motie, voorgesteld door de afdeellng Amsterdam .De Algemeene Vergadering, kennis ge nomen hebbende van het wetsontwerp, door minister Heemskerk ingediend om vrouwelijke ambtenaren In rijksdienst bij het sluiten van een huwelijk ongevraagd ontslag te verleenen, alsook om in de wet op 't lager onderwijs zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat de gemeentebesturen verplicht zullen zijn, onderwijzeressen bij haar huwelijk te ontslaan, spreekt zich noch vóór noch tegen loonarbeid der gehuwde vrouw uit, doch wenscht er op te wijzen, hoe door de Indiening van dit wetsontwerp een nieuwe bijdrage geleverd is tot slaving van het adres aangeboden aan H. M. de Koningin der Nederlanden en aan de Tweede Kamer der Staten- Qeneraal van Mei 1910, waarin gewezen Is op de noodzakelijkheid, dat de rechts overtuiging der vrouw zich uiten kan door middel van het stembiljet; protesteert tegen een ingrijpen van de overheid, in het lot van duizenden vrouwen, zonder dat de vrouw daarbij eenlgen Invloed heeft kunnen doen gelden; draagt het hoofdbestuur op deze motie ter kennis te brengen van de Tweede Kamer en de Staten-Generaalvan de pers en van het comité, dat de actie tegen genoemd wetsontwerp leidde en dit comité krachtig te steunen. Deze motie werd bij acclamatie aange nomen behalve de laatste woorden .en dit comité krachtig te steunen". Met 344 tegen 53 stemmen werd be sloten dit als volgt te lezen: .en dit comité zooveel mogelijk ter zijde te staan". Als plaats voor de jaarvergadering werd Amsterdam aangewezen. Besloten werd het salaris der propagan diste mede van f 600 op f 800 te brengen. Benoemd werd een commissie, bestaande uit de dames mevr. Drucker, mevr. Rutgers en mej. Anna Polak, die In de jaarver gadering rapport zal uitbrengen over de beste w|jze, waarop bij de nieuwe com missie voor Grondwetsherziening voor Vrouwenkiesrecht kan worden gepropagan- deerd. Afkeuring werd uitgesproken over de door één der leden uitgegeven prentbriefkaart, terwijl deze uitgave van andere zijde werd verdedigd. Bij de rondvraag werd het hoofdbestuur gevraagd om bij het samenstellen van het by het genomen besluit bedoelde werkplan ruggespraak te houden met personen uit de minderheid In de Vereenlging. Het hoofdbestuur meende, dat dit niet noodlg was. De heer Oosterbaan te Zwolle wilde een commissie benoemen tot samenstelling van een ontwerp-werkplan. Hierop stelde het hoofdbestuur de portefeuille-kwestie, waarop de voorsteller zyn voorstel Introk. Te ruim halfzes sloot de presidente de door 59 afgevaardigden en vele belang stellenden bezochte vergadering. Oa haven te Terneuzen. Naar aanleiding van het uil Antwerpen aan de Zeepost gezonden bericht, dat er onderhandelingen worden gevoerd over overneming door de Belgische Staats spoorwegen, van de lynen Mechelen— Terneuzen en Gent—Terneuzen, schrijft het Terneuzensdi Volksblad het volgende: Het is opmerkeiyk de hardnekkigheid, waarmede In den laatsten tijd met tusschen- poozen, In de verschillende maritieme bladen, dergeiyke berichten worden ge lanceerd. Hoogstwaarschyniyk komen die, naar het ons voorkomt, uit één en dezelfde bron. Wy hebben echter goede redenen om niet al te veel waarde aan die berichten te hechten. Wy herinneren ons nog de woorden, eenige jaren geleden, door den toer- mallgen Minister van Waterstaat, toegevoegd aan de commissie uit de burgery, die toen voor dezelfde kwestie by zyn Excellentie op audlentle kwam. De Minister gaf toen aan die commissie te kennen, dat er werkeiyk onderhandelingen bestonden, die uitgegaan waren van de Nederlandsche Regeering, naar aanleiding van de klachten over de minder goede verhouding tusschen de betrokken spoorwegmaatschappyen waarvan het publiek de dupe was en die toestanden alleen, naar de meening van de Belgische regeering, waren op te heffen door die spooriynen over te nemen door den Staat. De Minister voegde er by, dat de Belgische Regeering dit ongaarne zou doen en alleen daartoe zou overgaan om de Nederlandsche regeering ter wille te zyn. Verder verzekerde de Minister aan de commissie dat de Nederlandsche Regeering wel nimmer op een overname zou aar- dringen. Die commissie kwam destyds dus met een goede boodschap thuis. Sedert dien kan er evenwel veel ver anderd zyn en kunnen er zich wel eens Invloeden doen gelden, waarop niet gerekend wordt en waarvan het doel is de scheepvaart op Terneuzen geheel te nekken. Het is daarom aan te raden, dat belang hebbenden zich op de hoogte van deze zaak stellen en, mocht er werkeiyk gevaar wezen, zoo spoedig mogeiyk de regeering er op wyzen dat met de overname dezer spoorwegen, de ondergang van de scheep vaart van Terneuzen gepaard gaat. De heer C. Sythoff, directeur van het Rotterdamsdi Nieuwsblad, heeft een ver zoekschrift tot Hare Majesteit de Koningin gericht, waarin hy op grond van zyn eigene droeve ervaring vraagt: I. dat by de Instructie en de openbare behandeling van een rechtszaak een stenografisch verslag gemaakt wordt van de ondervragingen, opdat woordeiyk worde vastgesteld hetgeen Inderdaad Is gezegd, en ook later de verdediging kan worden herlezen, opdat niet het vonnis geveld worde op een geenszins getrouw, immers vluchtig en op meer of minder begrypen van het gesprokene berustend relaas van een substituut-griffier; II. dat het strafsysteem by de Neder landsche rechtspleging herzien wordt. Kan het overeenkomstig een logisch levende rechtsidee zyn, dat een man, wiens over treding toch elgeniyk slechts naar een woordeiyke opvatting van de letter der wet, zooals die bovendien slechts begrepen wordt door starre juristerij, kan worden beschouwd als strafbaar en behandeld wordt als ware hy een boosdoener van de ergste soort. In adressant's zaak toch, waarin vaststond, dat hy, beklaagde, niet de feitelijke overtreders had aan te wyzen, hetgeen aan de Justitie stond, en haar zeer gemakkeiyk zou zyn gevallen, eischte het Openbaar Ministerie gevangenisstraf. Ge vangenisstraf, omdat hy, beklaagde, na een werkzaam leven, in een finantleele positie verkeert, die hem het betalen eener geldboete minder bezwaariyk maakt. Waarby dus geheel werd voorbygezlen, hoe grievend het reeds voor een man van eer Is behandeld te worden als een minder waardige beklaagde. Hoog werd In de rechtszaal opgegeven van de eer der advokaten, maar den verdediger van de eer der journalisten trof van dezelfde zyde slechts blaam. Niets anders kan adressant worden ten laste gelegd dan dat hy toeliet, dat journalisten zich durfden verweren tegen een poging om door het aanbieden van geld plichtsverzaking te verkrygen. In afwijking van verscheidene buitenlandsche strafwetten kent die van Nederland alleen omkoopen van beëedlgde ambtenaren, een poging tot omkooplng van een nlet-ambtenaar mag men zelfs niet als zoodanig openiyk aanwyzen. Waar nu Intusschen de rechteriyke macht het betalen van boete voor de be zittende klasse als straf meent te moeten uitschakelen, ryst de vraag, of dan den getroffene uit die klasse niet een andere vryheldsberooving, dan de opsluiting in een gemetseld hol op water en brood kan worden opgelegd. Bij de aanmerkeiyke verscherping van de politieke partyschap in ons land Is een veroordeeling wegens politiek misdryf weldra niet meer buiten gesloten. Moeten, vraagt adressant be- scheldeniyk, ook die als de ergste boosdoeners worden opgesloten en be handeld? Reeds bestaat hef niet te miskennen euvel, dat de vryheldsberooving voor den hooger Intellectueel ontwikkelde, door het leven niet gehard, eindeloos veel zwaarder en grlevender is dan voor den veroordeelde, die door het ruwe leven gehard, zyn straf zonder hinder kan door staan. Doch moet dit euvel thans nog worden verscherpt? In andere landen werkt zegenryk het stelsel der voorwaardeiyke veroordeeling, het Is het herstel van levensgeluk, levens kracht en levensmoed van zoo menig arme verdoolde In het leven, het zou bovendien voor de hier aangewezen ver oordeelden de grievende hardheid van het vonnis In zyn uitvoering verzachten, zonder nochtans de pyn van het besef der veroordeeling weg te nemen lil. dat de vrouwen en kinderen der veroordeelden beschermd worden, opdat zy door algemeene verarming niet nog zwaarder getroffen zouden worden dan de Nederlandsche wet dil elscht. De meerbedeelde, die opgesloten wordt, omdat boete voor hem als geen straf meer wordt beschouwd, treft by terugkomst zyn gezin aan, gelijk hy het verliet, en zoo vindt de ongehuwde na het verstrijken van zyn straftyd de genade der mensch- llevendheld, die hem aan arbeid helpt, de gehuwde minderbedeelde ondergaat een tweede, veel folterender straf in de ver- waarloozlng en de verarming van zyn gezin. Zoo moeiiyk valt de gang naar diaconie of armbestuur voor de lijdende vrouw, wie haar verzorger ontnomen Is, vooral dan als zy voor haar kinderen wil verzwygen, wat de reden is, dat vader niet meer voor haar en hen zorgen kan. Onmogeiyk Is het haar openiyk hulp te vragen, en veelal lydt zy liever, na al wat eenige waarde had te hebben verkocht, honger. Vroedvrouwen. Een groot aantal vroedvrouwen heeft een uitvoerig verzoekschrift gericht tot den minister van blnnenlandsche zaken, met het verzoek, maatregelen te willen voorbe reiden, waardoor In haar werkkring en levenstoestand eenige verbetering kan worden gebracht. Dooreengenomen kunnen, zoo wordt In het adres gezegd, de Inkomsten eener vroedvrouw in Nederland geschat worden op slechts f 600 per jaar. Voorts wordt er aan herinnerd, dat de commissie, die in 1897 belast was met het afnemen van het examen voor vroedvrouw, niet aarzelde In haar rapport mede te deelen, dat de normale verloskundige praciyk elgeniyk In handen behoort te zyn van de vroed vrouw. Deze wordt echter tegenwoordig door den grooten toevoer van medici meer nog dan vroeger teruggedrongen In de armste gezinnen. Een dieven-academle. De Matin bericht van een Inrichting voor de opleiding van dieven, die door de politie gesloten Is, nadat onderwyzer en leerlingen waren ingerekend. Op voor beeld van groote zangers, die zich als zangleeraars vestigen, als het met hun stem begint achteruit te gaan, was ook Jean Staerck, die reeds dertig jaren het beroep van een zakkenroller met eere had uitgeoefend, tot het voor hem pynlyke besluit gekomen, de praktyk vaarwel te zeggen, nadat talryke tegenslagen hem hadden doen Inzien, dat hij In zyn beroep op geen goede resultaten meer rekenen kon. Licht vlei hem de verzoening met het denkbeeld, de geliefde kunst vaarwel te zeggen, waariyk niet. maar wanneer hem Iets met de gedachte van onderwerping aan het noodzakeiyke vertrouwd maakte, dan was het 't uitzicht, zyn pupillen den ryken schat zyner ervaring ten goede te kunnen laten komen en volgelingen op te lelden, die op hem geleken en zyner waardig waren. Zoo liet hy dan ook vóór eenige weken In 't geheim de tydlng rondgaan, dat hy In zyn woning, rue d'Hubervllllers, een theoretische en practlsche leercursus geopend had over de kunst van zakken- rollery en Inbraak. Zooals te verwachten was, ontstond er een groote toeloop naar het instituut Staerck. Was het weer schoon en de temperatuur aangenaam, dan volgde de professor der academie 't voorbeeld van Plato en voerde hij zyn leerlingen op de zacht glooiende helling der vestingwerken by het fort Romalnvllle. Hier, te midden van een waardige omgeving, gaf de vernuftige paedagoog aan zyn op aan dachtige wyze toeluisterende discipelen, die zich op schilderachtige wyze In het gras aan zyn voeten hadden neergevleid, het college over de methodiek der zakken rollen en wydde uit over de trucs en de fijne handgrepen, die de ervaren, door een levendige verbeeldingskracht geleide hand moest toepassen om het geluk In zyn dienst te krijgen. „Myn beste jongens, let er vooral altijd op, u zoo bescheiden mogeiyk te kleeden I" zoo doceerde de „professor". „Kleeding en houding van een een- voudigen arbeider hebben in ons vak lot nog toe steeds als het meest doelmatige karakter-masker gediend. Gy zult goed doen met In uw praktyk steeds het een of andere werktuig In de hand of op den schouder te dragen, dat licht In 't oog valt. Men wantrouwt den nietsdoener, die met de handen in de broekzakken, met spionneerende blikken doelloos rond wandelt. Men koestert daarentegen In het geheel geen wantrouwen legen den braven arbeider, die In zyn werkkiel en met de pet op den niets vermoedenden wandelaar op achtelooze wijze volgt. En hy sloot de voordracht, die door zyn hoorders met aandachtige spanning gevolgd werd, met de volgende waar schuwing: „Voorschriften beduiden niets zonder de oefening en de ervaring, die ze weten toe te passen. Oaat dadeiyk naar de plaats, die ik u zal aangeven. Daar is aardig wat te halen, en het is een uit stekende gelegenheid met de daad te bewyzen, wat gy by my geleerd hebt. Ik reken er op, dat gy my morgen eeriyk de opbrengst van uw werken zult overhandigen. Het Is de belooning voor de moeite, die Ik nam om u In de geheimen van ons beroep In te wyden". In 't bezit van het gestolene, wisselde de meester de zaken tegen baar geld In by zyn ouden vriend en heler Louis Corvé, die aan 't hoofd stond van de cantine der dieven-academle. Staerck liet er zich echter toe verleiden zijn kring van leerlingen op onvoorzichtige wyze uit te breiden. Zoo gebeurde het, dat in de leergierige schaar twee onwaardlgen binnenslopen, twee geheime polltle-agenten, die, nadat zij een week lang aan de voeten van den meester gezeten hadden, den professor en de meest trouwe aanhangers by den kraag pakten en met den waard der cantine In hechtenis deden stellen. De bij de razzia nog ontsnapte leerlingen werden toen één voor één gepakt, en achter slot en grendel gezet, zoodat nu het geheele instituut onder de bewaking der politie Is overgebracht. Gemengd Nieuws. Donderdagochtend Is te Keulen de 60-jarige molenaar en landbouwer Felix uit Wlnterborn, die zyn vader, welke hem eene som gelds schuldig was, ver moord had, door den beul Schwletz uit Maagdenburg, op de binnenplaats der gevangenis geguillotineerd. TBLEQRAMMBN. Rotterdam, II Juli. ORANEN. Buitenlandsche vaster. Meel, f 13|, stil. Blnnenlandsche Tarwe, f 7,50 4 f 9,50. Gerst, f 5. Mais, f 140. Aardappelen. Weinig aanvoer en handel. Westlandsche kiel f 1,50 k f 1,75, Zand- aardappelen f 2,20 k f 2,40. Vlas. Geen aanvoer. Eieren. Zeeuwschc f 4 4 f 4,20; Over- maassche f 4,40 4 f 4,60. VEE. Aanvoer 128 Runderen, 32 4 38 ct., vlugger. 317 Ralveren, 35 4 47J ct., tamelijk. 1308 Sdiapen of Lammeren, 21i 4 26j ct., Zulglammeren, f 12 4 f 18, traag 483 Varkens, 27j 4 28.J cl., lichte 26| 4 27^ ct., vlugge handel. MARKTBERICHTEN. Tholen, 9 Juli. Aan de weekmarkt waren de pryzen als volgt: Jarige Zeeuwsche tarwe f—4 f nieuwe f 6,70 4 f 9,— rogge f 5,25 4 f 5,90, nieuwe f 5,50 4 f 6,—; zomergerst f 4,— 4 f 4,50; wlntergerst f 4,60 4 f 5,—; haver f 3,40 4 f 4,50; bruine boonen f 7,— 4 f 14,-; witte f 7 4 f 12,— voererwten f 7,50 4 f 8,—; kookerwten f 7,- 4 f 12,— wikken f 10,— 4 f 11,-; paardeboonen f 7,— 4 f 7,50 per H.L. koolzaad f II,— 4 f 11,25; karwyzaad f 14,75 4 f 15,— per 50 K.O.; uien f 4 f per 50 K.O.kipeleren f 3,60 4 f 4,— per 100 stuks; grasboter f 0,65 4 f 0,70 per K.O. Schiedam, 8 Juli. Noleering distillateurs f 121. naar waarnemingen verricht In den morgen van 11 Juli 1910, medegedeeld door het Konlnkiyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.2 te Horla. Laagste barometerstand 754.9 te Memel. Verwachting (van den avond van 11 Juli 1910 tot den avond van 12 Juli): Zwakken tot matigen Noordoosteiyken wind gedeeltelijk bewolkt; waarschyniyk droog weer. Warmer. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zierikzee". Van Zierikzee: Dlnsd. 12'smorg. Woens. 13 Dond. 14 Vr(dag 15 Zaterd. 16 Zondag 17 Maand. 18 r Dinsd. 19 JULI. Van Rotterdam Dinsd. 12 'snam. Woens. 13 Dond. 14 Vr|dagl5 Zaterd. 16 's midd. Zondag 17 'snam. Maand. 18 Dlnsd. 19 8,30 6,30 6,30 7,- 8,30 6,30 7,30 9- 12,30 1,30 1,30 1,30 12,- 1,30 2,- 2,— Ondertrouwd: J. ZIJTA en L. VIJVERBERG. Haamstede Zierikzee, 9 Juli 1910. De Heer en; Mevrouw POT—Rink geven hierby kennis van de geboorte van hun Zoon LEENDERT. Zierikzee, 8 Juli 1910. Geboren: /AN HUBERTUS F1L1PP Zoon van JOH.s M. C. DE V ADRIANA P. DE Wl Buurmalsen, 9 Juli 1910. Ondergeteekende betuigt, naam zyner Familie, zyn hartelijk aan allen, die hem op 7 juli 1.1 van belangstelling gaven. Haamstede, II Juli 1910. M. BOLLl Voor de zeer vele biyi belangstelling, gedurende de ziekt het overiyden van onze innig Moeder, Behuwd- en Grootmoe: Wed. S. VIJVERBERG, geb. Nonnes ondervonden, betuigen wy onzen harl dank. Ouwerkerk, 11 Juli 1910. Uit aller naai M. V IJ VERB JONOENS, boven de schooljaren met 15 jaar), die mee willen werken a op 31 Augustus e.k., worden vei zich uiterlijk 13 dezer aan te n by de hoofden van scholen, die ze bi hebben. DE FEESTCOMMIS; Hel BESTUUR van den Polder OOSi en SIR/ANSLAND: Oelet op het Algemeen Reglement de Polders of Waterschappen In Zee! DOET TE WETEN lo. Dat op Woensdag 20 Juli 1 's voormiddags 11| ure te Ooster Vergadering van stembevoegde l' landen zal gehouden worden. 2o. Dat van den 12 Juli tot en met 19 Juli 1910 voor eigenaren gronden In den Polderby Ontvanger-Griffier te Zierikzee zal inzage liggen de Rekening over het dienst 1909/1910; de W y z I g I n g der Begroot 1910/1911, met Memorie tot Tl lichting. Tegen betaling der kosten zyn vJ genoemde eigenaren afschriften verkrygba Oosterland, den 11 Juli 1910. Het Polderbestuur voornoemd, J. C. VAN DER HAVE, Dykgraaf. J. VAN DER VLIET Cz., Ontv.-Grlfflj Het BURGERLIJK ARMBESTUUR Zonnemaire Is voornemens aan te besteden Het bouwen van een nieu ARMHUIS en verder werkzaamheden, op Vrijdag 22 Juli 1910, des namiddag 5 ure, in het lokaal van Mej. de Wed Van Splunter aldaar. Teekening en Bestek liggen ter Inzagi in genoemd lokaal. Bestekken verkrijgbaar 4 45 ets. bij ANTH. PADMOS te Dreischor, die tevens de noodlge Inlichtingen verstrekt. Namens het Bestuur: Voorzitter: S. VISSER. Secretaris: HOCKE HOOGENBOOM. De LANDBOUW-VEREENIGINO te St.-Phillpsland zal, op Woens dag 20 Juli, trachten aan te bestedeni (Texas dubbel gezeefd), benevens Inlichtingen geeft de Secretaris P. VOGELAAR, Anna-Jacobapolder. De BURGEMEESTER van Haamstede zal, op Vrijdag 15 Juli 1910, 's morgens om 9 uur, op de hofstede van den heer G. A. van Zuijen te Burghsluls, publiek verkoopen, afkomstig van het opgeruimd wrak van het stoomschip „Alverton". Te üoopr 51 P. K., 2 tact met ontsteking en triller- Inductie-klos, prachtig draaiend. Uitmuntend geschikt voor lichte landbouw-machine beton-molens, zaag-machines enz., prys f ISO. Adres: B. v. d.WAL,Brouwershaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2