ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag II Juli 1910. (525 ierikzeesche Courant). Dit nummer bestaat uit ;wee bladen. Algemeen Overzicht. NIEUWSTUDINBEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprgs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAQ verschflnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bl] vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8950. Ultaever»Hoofdredaoteur A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. In de Eerste Kamer van ons land werd Van Heeckeren's bekende nota behandeld. De Minister van Bultenlandsche Zaken bleef pertinent bij ztjn vroegere verklaring. Na een heftig debat werd op voorstel van Van Weideren Rengers een motie aange nomen, waarbij men, gehoord de Inlich tingen van den Minister, overging tot de orde van den dag. Indien Haffinans leefde, zou hij roepen om meer licht. Want voor vele staatsburgers schijn! de zaak nog erg duister. Men beseft levendig, dat Van Heeckeren alles, wat hij verklaard heeft, niet uit den duim gezogen heeft, en dat er een kern van waarheid aan ten grondslag ligt. Te meer blijkt dat uit de volgende mededeellng van het dagblad Land en Volk. Deze luidt woordelijk: „De heer Kuyper moet aan den heer Van Heeckeren een briefje hebben geschreven, houdende mededeellng, dat zijn mandaat als lid der Eersle Kamer zou worden verlengd, Indien hij zich wilde verbinden om over de zaak verder te zwijgen". Het briefje hield verder het verzoek In, dat het aan den afzender zou worden teruggezonden. De heer Van Heeckeren heeft bedankt, en het briefje terruggezonden, nadat het was gefotogra feerd. Uit dit briefje, aan de echtheid waarvan niet getwijfeld behoeft te worden, omdat, als het valsch ware, dr. Kuyper wel een klacht by den officier van justitie tegen de redactie van Land en Volk zou ingediend hebben, blljkl zonneklaar, dat de onthullingen van Van Heeckeren steunen op een door dr. Kuyper, toen deze nog Minister was, gedane mededeellng. En nu tracht de gewezen Minister het Eerste Kamerlid een slot op den mond te leggen door de bedreiging, dat het mandaat van dezen als Eerste Kamerlid niet zal verlengd worden, wanneer hij voortging over de zaak, die het daglicht niet mag zien, te spreken. Van Heeckeren had nu de keuze tusschen twee kwade zaken. Wilde hij tot eiken prijs zijn Kamerzetel be houden, dan moet hij berusten In de minlsterieele verklaring, en zich daardoor laten welgevallen om In de oogen van het publiek te zijn, wat hij niet Is, een leugenaar. Kende hij echter hoogere waarde toe aan de meening van het Nederlandsche volk ten aanzien van hem, zoodat dit In hem ziet en blQft zien een eerlijk man, dan aan zyn herkiezing als lid van de Eerste Kamer, dan kan en mag hij niet zwijgen, en Is hij verplicht Kuyper's elsch van de hand te wijzen. Hij deed het laatste, door openlijk bekend te maken, wat van hem gevergd is geworden. En teneinde een ontkentenls hiervan onmoge lijk te maken, photografeerde hij 't briefje 'van dr. Kuyper, alvorens het aan dezen terug te zenden. Llabeuf, die op de vafsche beschuldiging van de Parljsche politie, te leven van het schandgeld van publieke vrouwen, door de rechterlijke macht veroordeeld was, en jarenlang onrechtvaardig In de gevangenis had gezeten, Is, omdat hg uit wraak hier over een polltie-agent In een vechtpartij gedood had, In den vroegen morgen geguillotineerd geworden. Vele pogingen waren aangewend geworden, teneinde gratie voor hem te verkrijgen. Leplne, de prefect van politie te Parijs, van oor deel, dat door het schenken van genade de politie voortaan niet meer veilig zou zijn, dreigde echter met ontslag, Indien gratie verleend werd. Hij wilde, dat een afschrikwekkend voorbeeld zou gesteld worden. En de Minister gaf toe. Staande op het schavot met den dood voor oogen, zelde Llabeuf: „och, mijn terechtstelling bewijst niet, dat ik een souteneur ben'' Llabeuf heeft zich, dit zal wel niemand betwisten, aan de goddelijke en mensche- Itjke wet vergrepen, door een mensch te dooden. En het vergrijp was des te ernstiger, omdat het slachtoffer een dienaar der overheid was. Maar toch had de overweging, dat de misdadiger onrecht vaardig zwaar gestraft was, en daardoor veel geleden had, gewicht in de schaal mogen leggen bij de beslissing van de vraag, of hier geen grond aanwezig was de straf te wyzlgen. De menigte, die getuige van de terechtstelling was, werd door de gewapende macht, die hel schavot omringde, met moeite In toom gehouden. Toen het lijk van den terechtgestelde werd weggevoerd, riep zij verbitterd: „moorde naars, wraak voor Llabeuf". Behoort het tegenwoordig In Frankrflk tot de uitzonderingen, dat Iemand wordt gegullollneerd, ln Rusland daarentegen Is het uitvoeren van doodvonnissen een schier dagelljksche arbeid. Zoo zijn van 1905-1908, dus ln drie jaren tyds, 2239 doodvonnissen in het heilige Rusland voltrokken. Zou men, lettend op dit verschrikkelijke cyter, niet geneigd zijn Rusland's potentaat In stede van den Vredeczar den wreeden Czar te noemen Het door den Rijksdoema en den Rijksraad aangenomen wetsontwerp, waarbij de ver houding van Rusland en Finland geregeld wordt, Is door hem bekrachtigd, zoodat Finland overeenkomstig het verlangen van Stolypln een Russische provincie wordt. Het zal voortaan vier leden naar de Rijksdoema, en één lid naar den Rijksraad afvaardigen. Rusland heeft met Japan een verdrag geslotenwaarbij deze Staten elkaar wederkeerlg de handhaving van het status quo In het Oosten garandeeren. Japan kan dus zijn voornemen Korea In te lijven ongestoord ten uitvoer brengen. Wel heeft het Koreaansche parlement een motie aangenomen, waarbl| het tegen die inlijvingsplannen van Japan protesteerde, en een afschrift van die motie aan den Mikado van Japan en den Keizer van Korea doen toekomen, maar Japan zal zich daardoor niet laten weerhouden zijn plannen uit te voeren. Het heeft In Korea een versterkte macht bijeengetrokken teneinde elk feitelijk verzet terstond den kop te kunnen Indrukken. De Oroothertog van Baden heef! zijn geboortedag herdacht. Op zichzelf be schouwd Is dit niet merkwaardig, maar wat wel daarbij opmerkelijk was Is dit, dat de voorzitter der Tweede Kamer aan de vergaderde leden voorstelde een telegram van gelukwensch aan den Oroot hertog te zenden, en dat toen al de leden, waaronder ook de socialistische, als blijk van instemming met dat voorstel, van hun plaatsen opstonden. Het gebeurt niet vaak, dat de socialisten een regeerenden vorst eer bewijzen. Dat het schoone beginsel der algemeene menschentlefde wel gepredikt, maar nog zoo weinig toegepast wordt, blijkt uit den rassenhaat, die zelfs In de vrijste en ontwikkeldste landen heerscht. Men zal wel gelezen hébben, dat In Amerika een blanke en een neger met elkander gebokst hebben. In dien eerlijken tweekamp nu overwon de neger den blanke. In de kringen der negers heerschte over die zegepraal een verklaarbare vreugde. Maar de leden van het blanke ras waren daarover verwoed, konden de nederlaag niet ver kroppen, en koelden nu hun woede aan de zwartjes, waarvan er onderscheidene gedood en velen door hen gewond zijn. De goede Ood laat de zon schijnen voor blanken en zwarten. Hij maakt geen ver schil. Waarom wij menschen wel drukken zich toch nimmer door vreemden te laten medelokken. Dordrecht, 8 Juli. Vóór den mond van de Noord op de Merwede kwam Donderdag een aanvaring voor tusschen een sleepboot „De Curator" en een met Ijzer geladen zoogenaamde kast. De botsing was hevig. De kast kwam met den boegspriet in de ronde glazen van den legger der reederlj F. Smit <S Co., aan den Dordtschen wal, en zonk spoedig in de diepte. De beman ning wist zich Intijds In vellllgheld te stellen. Dienzelfden dag Is het aakschip „Vooruit gang", schipper en eigenaar A. Smits, van Roosendaal, groot 329 ton, geladen met ijzer, komende van Ruhrort, met bestemming naar België, op de rivier onder den Dordtschen wal, mlddenscheeps door gevaren door het uit de Noord komende sleepschlp „Rhelnland", schipper en eigenaar H. Rings, van Beuel (Dultsch- land), groot 1256 ton. De „Vooruitgang" zonk onmiddellijk onder den wal en ligt zeer lastig voor de scheepvaart. De „Rheln land" verspeelde haar boegspriet en kon de reis vervolgen. Belde schepen zijn verzekerd. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Schipper, vrouw, kinderen en bemanning konden zich Intyds redden. Dinteloord9 Juli. Het was j.l. Donderdag voor de leden der Naalver- eenlging „Dorcas" een echte uitspannings dag. Reeds In den vroegen morgen was een „Jan plelzier" uit Rozendaal gekomen om de dames af te halen en ze naar het station Rozendaal te brengen, vanwaar de reis per spoor naar Antwerpen werd voortgezet. Ofschoon het geen uitgezochte zomerdag was, bood de Scheldestad toch zooveel afwisseling aan, dat zij hoogst voldaan thuis kwamen. Het getal Vereenlglngen, dat onze gemeente rj|k Is, zal vermoedelijk weldra weer met één worden vermeerderd. De dulvenhouders hebben n.l. het plan opge vat, zich tot een Vereeniglng aaneen te sluiten en op hun wijze een sport In toepassing te brengen, die nog niet zoovele liefhebbers telt. ■EDERLAÜD. Maastricht, 9 Juli. In tic stad wordt druk gesproken overde ontvoering van een dochtertje van den heer Jac. te Poel, per automobiel. Het publiek geeft ook nu weer ruim voedsel aan zijn fantasie, en maakt van die vermeende ontvoering een verhaal, dat de meest moderne sensatie romans nabij komt. In het kort Is de waarheid deze: Toen Donderdagnamiddag een dochtertje van den heer Te Poel uit de school kwam, werd het aangesproken op het Vrijhof door een Individu, dat onder belofte van lekkers, het kind trachtte mee te krijgen. Doch het verstandige meisje liep hard weg, en sloeg In haar angst niet de Oroote Straat In, doch de richting van de Brusselsche straat. Langs een grooten omweg kwam het meisje tegen half zes thnls. Intusschen was reeds Ijverig naar het niet op tijd thuisgekomen meisje door familieleden gezocht. Ziedaar alles. Het gebeurde moge Intusschen alle ouders en verzorgers een aanleiding zijn om hunne kinderen nogmaals op het hart te Aan het groot festival, dat op 15 Juli a.s. te Domburg zal gehouden worden en waarvoor zich twaalf muziekgezelschappen hebben aangemeld, zal uit Schouwen- Dulveland alleen dat van Nleuwerkerk deelnemen. De spoorboot vertrekt op dien dag te 6 uur 15 van Zierikzee (In aan sluiting met de tram door Walcheren, die te 9 uur 23 van Middelburg vertrekt) en komt 's avonds te 5 uur 30 weer van Middelburg af (correspondeerende op de tram 5,23 aankomst van Domburg). By kon. besl. is pensioen verleend aan H. L. Dormaar, hoofd-commles ter prov. griffie In Zeeland, ad f 2047, en aan J. H. W. van Meerendonk, bode ter prov. griffie van Zeeland, ad f 681 's jaars. Duivendljke, 8 Juli. By de heden gehouden stemming voor drie leden van den gemeenteraad werden uitgebracht 77 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren P. Jonker 53, C. van Stalen 53, K. W. den Boer 45, S. J. Oast 39 stemmen, zoodat de drie eerstgenoemdenzyn gekozen. Ellewoutsdijk, 9 Juli. A.s. Woensdag den 13 Juli hoopt onze hooggeachte burgemeester, de heer E. A. v. d. Bent, zijn 25-jarige ambtsvervulling te herdenken. Een feestcommissie, bestaande uit de heeren D. Bins, F. Radix, Q. L. van 't Hof, P. Stouten, Q. Molhoek, J. v. Liere, J. Nleuwenhulse, M. Meulenberg en W. M. Jansen van Rosendaal, Is benoemd, die voor haar voorbereidend werk de sympathie en medewerking van alle gemeentenaren ondervindt. Wel een bewys voor de hoog achting, die men den jubilaris toedraagt. Alle voorteekenen beloven een lulsterryk feest. Zierikzee, 11 Juli. Biykens achterstaande advertentie der feestcommissie staat op het programma der feestviering ter gelegen heid van den dertigsten verjaardag van Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, op 31 Augustus, ook de uit voering van een kleppermarsch. Alle jongens, tot en met 15 jaar, kunnen aan die uitvoering deelnemen, mits zij zich by de hoofden der scholen, die zy bezocht hebben, vóór den 14den dezer aanmelden. Zaterdagavond opende de heer C. J. Verton, horlogemaker te dezer stede, die tot dusverre zyn zaak In de Verrenleuw- straat gevestigd had, zyn nieuwen winkel In het huis, gelegen op de Oude Haven aan den hoek van het Vrypoortje. Wie kent dat huls niet, genaamd ,D' Witte Swaen", dat om zyn moolen, ouden gevel de opmerkzaamheid van lederen vreemdeling trekt. De nieuwe eigenaar, de heer C. J. Verton, heeft den gevel laten restaureeren en de onderpul zooveel mogeiyk met den ouden bouwstyi van het huis In overeen stemming gebracht. De timmerman, de heer Verbost, de metselaar, de heer Van den Houten, en de schilders de heeren De Vos, hebben eer van hun werk. Zaterdagavond vergaderde In het Huis van Nassau de vereeniging „Volks- onderwtjs". De voorzitter, de heer Swartbol, opende de vergadering. Nadat de secretaris, de heer A. Oeluk, de notulen gelezen had, werd na een korte gedachtenwlssellng besloten dit jaar geen afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te Almelo te zenden. Na bespreking van eenlge huis houdelijke aangelegenheden, sloot de voor zitter de vergadering. Aanstaanden Donderdag zal het 40 jaar geleden zyn, dat onze stadgenoot C. de Vries, als koetsier In dienst trad by den WelEd. Heer Mr. C. v. d. Lek de Clercq Nog steeds Is hy met lust en yver werk zaam by dezelfde familie. Voorzeker wel een zeldzaamheid In dezen tyd, nu men gedurige verwisseling van personeel ziet. Moge de kranige koetsier nog eenlge jaren de leidsels der paarden kunnen hanteerenl Landbouw en Veeteelt. Schouwen, 9 Juli. Het Is voor den hooibouw een zeer kwade week geweest. Oroote hoeveelheden liggen afgemaald, die maar niet droog kunnen worden door het aanhoudend natte weer en het ultbiyven van zonnewarmte. De kwaliteit lijdt daar onder sterk, ook doordat er zooveel gras op elkaar gepakt ligt. Wel zyn er boeren, die nog wat hooi hebben gemend, doch dat kan beslist niet deugdeiyk zyn. De aardappelen staan overal prachtig te velde, zoodat men, Indien de ziekte ultbiyft, een flink beschot by goede kwaliteit ver wacht. St.-Filipsland, 10 Juli. Uitslag der Jull-paardenkeurlng alhier, 4—8-jarlge merrlën: le prys, „Emma", van den heer J. A. Stols3e prys„Eva", van den heer P. Vogelaar: 4e prys, „Sans parellle", van den heer P. Mol Mz.3-jarlge merriën: le prys, „Emma", van den heer J. v. Stelen. „Bella" (plaatsvervangster) van Idem. In een binnenkort te houden alge meene vergadering van de tulnbouwver- eenlging „Tholen en Omstreken" zal be handeld worden een voorstel van het bestuur, om In September een tentoonstel ling te houden van vruchten, groenten en bloemen. RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. By de Ned. Herv. Kerk waren op 1 dezer 148 predikantsplaatsen vacant, alzoo 13 meer dan op denzelfden datum van het vorig jaar. Aan den heer A. Standaart, kerkorgel fabrikant te Rotterdam, Is de levering opgedragen van een kerkorgel voor de Oeref. Kerk te Breda. Aangenomen het beroep naar de Oeref. Qem. te Rotterdam door dr. A. Kuyper Jr. te Vllsslngen. Mooie meld. Menigeen zal wel niet geweten hebben, dat een mooie meld een vlsch Isl Men kon het de vorige week hooren voor het Haagsche kanton gerecht van den keurmeester voor vlsch. Die had by een Schevenlngsche visch- vrouw een partytje vlsch In beslag genomen, dat erbarmelijk verrot was. En 't was een gevaarlijke vrouw, zei hy tot den kanton rechter, want ze hield er de geraffineerde manier op na om het geheele verrotte gedeelte eerst thuis uit te snyden en achter te houden, en het half verrotte mee te nemen op haar wagentje, zoodat je al ,'n bliksemsche vlschkenner" moest wezen, volgens den keurmeester, om te zien, dat je met bedorven goed te doen had. Maar welke soort van vlsch 't dan wel was, vroeg de kantonrechter. „Ja", antwoordde de keurmeester, ,'t Is een tweeslachtige vlsch, zoo tusschen schellevlsch en kabeljauw In; ze noemen d'r „meld", of erger nog, „mooie meld", maar die mooie meld was Jawel, jawel, beduidde de kantonrechter, we weten er nu alles van. Het Openb. Min. elschte een flinke geldboete. ONDER WIJ S. Haamstede. Op Vrydag 8 Juli werd alhier de 66ste algemeene vergadering der onderwyzersvereenlglng In het arrondisse ment Zierikzee gehouden. Een 60-tal onderwyzers(essen) was opgekomen. De belde wethouders van Haamstede gaven biyk van hunne belangstelling door hunne tegenwoordigheid. In zyn openingsrede herdacht de voorzitter, de heer H. Slot, arrondlssements-schoolopzlener, de vele en groote verdiensten van den in den loop van het jaar ontslapen heer Dlkschel, van wlen gezegd kan worden, dat hy ge werkt heeft, zoolang het dag was, wlen ook de eer toekomt een voorbeeldig onderwyzer en een uitstekend echtgenoot geweest te zyn. Voor wekte spreker de leden op tot het bywoncn der vergaderingen, waardoor het vereenlglngslevet des te krachtiger zal worden en van gr nvloed op alles wat het onderwysvak e. ft. Van vereenlglngsleven Is veel te verwachten; door samenwerken kan men datgene ver werven, wat men alléén niet kan verkrygen; door samenwerken kan men een kracht ontwikkelen, waarover men, elkafzonderiyk, niet kan beschikken. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Renesse gekozen. De rekening en verantwoording sloot met een batig saldo van f 15,21'. De heer M. van Staalen van Drelschor leidde na de pauze In het onderwerp: „De regel van Quetelet en het lager onderwys". Deze Interessante causerie gaf aanleiding tot een zeer aangenaam, nuttig en leerzaam debat. Met de boelende voordracht in poëzie: „Van het spel, dat dood bracht", behaalde de heer A. H. Lemsom een schitterend succes, terwyi de heer Prlnse met de voordracht: „De zilveren bruiloft" den aanwezigen eenlge genotvolle oogenbllkken bezorgde. Den sprekers werden by monde van den voorzitter harteiyk dank betuigd voor hunne niet geringe moeite. Het daverend applaus bewees, dat de vergaderden met het gesprokene volkomen instemden. Verder werd besloten In de kas van het Ondersteuningsfonds f 20 te storten en een jaariyksche bydrage van f 5 te ver- leenen. Niets meer aan de orde zynde, sloot de voorzitter na omvraag de vergadering. Ten zes ure vereenigden zich velen aan den vrlendschappelijken maaltyd. By het examen voor machinist, te Utrecht gehouden, slaagde o.a. de heer C. Polderman, van Wolfaartsdyk. St.-Filipsland, 10 Juli. Op de voordracht voor len onderwyzer aan de openbare lagere school no. 76 te Rotterdam, Is ge plaatst de heer J. A. Verhage van hier. Vlsscher lj- Berichten. Men schryft uit Tholen: De botvlsscherlj, voor zoover dit door het ruwe weder niet belemmerd werd, gaf zoowel In de Wester-Schelde als elders in de laatste weken goede uitkomsten, zoo zelfs, dat te Tholen, waarvan door de leurders sedert vele jaren byna altijd f 7 per 20 K.O. werd verkregen, de prys tot f 6 terugliep. Er zyn reeds weken geweest, dat hier meer dan 2000 pond bot werd aangevoerd. Ongeveer 30 vaartuigen zyn aan het visschen naar bot. St.-Filipsland, 10 Juli. Ook voor de vlsschers alhier Is de jacht, die er de laatste jaren op zeehonden gemaakt Is, niet weinig van Invloed. Was vroeger een vangst van 20 J 30 pond bot een buiten gewone, deze week was er één, die met 70 en een ander die met 80 pond thuis kwam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1