Vrijdag 8 Juli 1910. Tweede Blad. ierikzeesche Co ur an t). iWËUWSTIJDIWëËW. ZIERIKZEESCHE fill NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VRIJDAG verschqnt, is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8949. Ultgever-Hoofdredaoiaur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 ure. AUe betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. In de Vereenigde Staten is de nationale feestdag, zoo wordt uit New-York gemeld, ditmaal veel kalmer en waardiger gevierd dan In vorige jaren. Er is namelijk In den laatsten tijd krachtig en bHjkbaar[met vrucht geijverd tegen het afsteken van vuurwerk door allerlei onvoorzichtige feestvierders en de wilde en gevaarlijke volksvermaken. Er werden nu feestelijke voordrachten gehouden, uitstapjes gedaan, er waren wedstrijden van allerlei aard, te water en te land, enz. Vroeger werden op den 4en Juli altijd vele menschen door ongelukken gedood en gewond. In de laatste 8 jaren kwamen niet minder dan 881 menschen om het leven door ongelukken met vuurwerk en 29,000 werden In het gedrang en bij de wilde vermaken gewond. Thans waren de ongelukken veel minder; maar de „Onafhankelijkheidsdag" Is niet geheel zonder ongelukken afgeloopen. Vol gens een telegram aan de Kölnische Zeltung zijn In het geheele land op den 4en Juli 28 menschen gedood en 1758 gewond. In den staat New-Jersey (Vereenigde Staten) Is met groot succes een nieuwe strafmethode ingevoerd. De gevangenen worden In groote kooien op de daken en op de binnenplaatsen der gevangenissen bewaard. Deze cellen In de open lucht worden gebruikt voor lieden, die zich aan geringe vergrijpen schuldig maken, b.v. voor landloopers en dronkaards. Wanneer het regent worden de gevangenen natuurlijk tot op hun hemd toe nat en wanneer het ijskoud of smoorheet is, gevoelen de ge vangenen deze temperatuursverschljnselen in hun vollen omvang. De resultaten zijn reeds zóó goed, dat men In verschillende andere staten het voorbeeld gaat navolgen. New-York, 6 Juli. Thans wordt het aantal dooden bij de gevechten tusschen blanken en negers als 21 opgegeven; 357 menschen zijn ernstig gekwetst. Er hebben meer dan 5000 arrestaties plaats gehad. De meeste slachtoffers zijn negers. Te Providence In Louisiana trokken de zwarten door de stad, schreeuwend, dat zij de blanken wilden verdrijven; twee hunner werden doodgeschoten. In Houston, Texas, sneed een blanke een neger In de tram de keel door. ITALlE. Van de bende de „Zwarte Hand" valt weder een nieuwe misdaad te vermelden. De gebroeders Blnottl, bankiers te Palermo, ontvingen dezer dagen van dit beruchte genootschap een brief, waarin hun werd gelast een som van 100000 lire te storten. Op dien brief werd niet geantwoord. De wraak der ellendelingen liet echter niet lang op zich wachten. Zondag ontplofte een bom vóór de villa der bankiers. Daar door werd niet alleen die villa, maar ook alle andere nabijgelegen huizen en villa's over een uitgestrektheid van 1000 M. beschadigd. De schuldigen zijn natuurlijk niet te vinden. ZWITSERLAND. Zwitserland heeft In den laatsten tijd veel geleden. Tallooze stroomen zijn ten gevolge van den hevigen regenval en het onverwacht smelten der sneeuw bulten hun oevers getreden, waardoor verscheidene landstreken door overstroomlngen geteisterd werden. Honderden gezinnen zijn dakloos en broodeloos. De schade beloopt eenlge mlllioenen. HONGARIJE. Een verschrikkelijke brand heelt het Hongaarsche dorp Jaszo-Ujalu verwoest. Aangewakkerd door den hevigen wind, grepen de vlammen met Ijzingwekkende snelheid om zich heen. De bewoners ont vluchtten in de grootste haast half gekleed hunne hulzen en In buitengewoon korten lijd lag het geheele dorp In asch. Er zijn tot dusverre twintig lijken onder de rookende pulnhoopen vandaan gehaald. Men gelooft echter, dat er nog veel meer personen omgekomen zqn. RUSLAND. Een telegram uit Odessa aan de Londensche bladen geeft eenlge bizonder- heden over de verwoestingen, die de cholera In Zuid-Rusland aanricht. Te Tsjarchlnow werden 100 nieuwe gevallen geconstateerd; te Alessandrowsk 109 gevallen, waarvan 94 met doodelljken afloop; te Klew 153 gevallen, waarvan 28 doodelijkte Ekatarlnodar 175, waar van 89 doodelijk, en te Rostow 339 gevallen, waarvan 227 met doodelljken afloop. Natuurlijk Is dit staaltje zeer onvolledig. Ook In andere centra maakt de gevreesde ziekte vele slachtoffers. Zoolang de be volking zich verzet tegen de eerste beginselen der hygiëne blijft het gevaar voor een epidemie bestaan. ENGELAND. Bij de opening van het testament van Arthur Joseph Munby, in Januari te Pyr- ford In het Engelsche graafschap Surrey op 81-jarlgen leeftijd overleden, Is een romantisch huwelijk wereldkundig ge worden. Munby, die advokaat was en als dichter en letterkundige naam had, vertelt, in kanselarijstijl, in zijn testament hij heeft ongeveer f 300,000 nagelaten ongeveer het volgende: Ik heb Hannah Culwlck 41 jaar lang eeriqk en rein liefgehad. Al dien tijd was zij voor niIj zóó trouw, liefhebbend en toegewijd, als ooit een vrouw voor een man Is geweest. Z|j was mijn dienstbode. Toen mijn vader geen verlof tot een huwelijk wilde geven, Het Ik mij In bijzijn van haar familie den 14en Januari 1873 te Clerken- well In de kerk met haar trouwen. Ondanks dit huwelijk heeft „gezegde Hannah" steeds geweigerd en weigert zq; nog de positie In te nemen, waarop zij als mijn vrouw recht heeft, en heeft zij er altijd op gestaan tegelijk mtyn dienstbode en mijn echtgenoote te zijn. Ik heb mijn huwelijk nooit aan mijn familie, noch aan de menschen In 't algemeen bekend kunnen maken. Alleen drie mijner vrienden weten ervan. Hij vertelt verder, dat zijn vrouw als dienstbode haar spaardulten aan hem gaf, zonder hem ooit te vragen wat hij er mee deed. Die spaarpot Is nu tot 300 p. sterl. aangegroeid. Zq wilde ook nooit op zijn erfenis aanspraak maken, maar blijven wie zij was. Hij vermaakt haar dus, behalve die f 3600, een jaargeld van f 840 en den inboedel van het huls, waarin zij woont, n.l. te Hadley, waar hij elk jaar zoo lang mogelijk met haar samenwoonde. Het grootste deel van zijn vermogen eenlge legaten aan dienstboden uit gezonderd vermaakte hij verder aan bloedverwanten; aan Trinity College te Cambridge zijn boekerij, aan bet Brltsche Museum twee kisten met papleren, die eerst in 1950 mogen geopend worden. Men zal zich nog den treinmoord herinneren, een paar maanden geleden bij Newcastle gepleegd op een zekeren Nisbet, in dienst van een mljnmaatschappij, die op gezette tijden geld naar de mqn bracht om als loon uitbetaald te worden. Eenlge maanden geleden deed hij weer zoo'n reis, en men vond hem in den trein doodge schoten. Een tasch, waarin hij voor eenlge duizenden guldens aan geld met zich voerde, was verdwenen. Na eenlgen tijd werd, onder vermoeden van de moordenaar te zijn, aangehouden een zekere Hickman, iemand die op zwart zaad zat en dien enkelen den dag van den moord met Nisbet In den trein hadden zien stappen. Ook de weduwe van Nisbet had op een tusschengelegen station in den trein, die voorbijreed, bij haar man In den coupé van terzijde het gelaat van een man gezien en zq herkende Hickman daarin. Het proces voor den strafrechter is Maandag te Newcastle begonnen. Hickman leek heel kalm, en ontkende. Aan zijn kleeren waren luttele sporen van bloed gevonden, en zijn verhaal, hoe hij, met den bewusten trein reizende, zijn station voorbij had laten gaan, toen te voet een langen tocht had willen doen, onwel was geworden en weer op 't spoor ging zitten, klonk verdacht. De tasch had men ergens leeg In een greppel teruggevonden. Het eind Is geweest, dat Hickman Dinsdag schuldig verklaard en ter dood veroordeeld Is. FRANKRIJK. De hoofdprijs, ten bedrage van een mlllioen francs, van de groote Fransche weldadlgheldsloterlj, Is dit jaar gewonnen door een braven baanwachter van den Orleans-spoorweg. Toen de man dezer dagen aan het „Crédit Foncler" verscheen om zijn miilloentje af te halen, verklaarde hij„Ondanks menige verkeerdheid bij mijn spoorweg, heb lk toch vertrouwen In de onderneming en zal lk het mlllioen vast leggen In aandeden van den Orleans- spoorweg. Maar lk zal er bij de algemecne vergaderingen op aandringen, dat het lot van het lagere spoorwegpersoneel ver beterd worde". Dat een regendroppel Iemand het leven kan kosten, Is Dinsdag te Parijs bewezen. Dr. Duchastelet, bekend geneesheer en vriend van wijlen Frargois Coppée, had des avonds een tulnlokaal in de „Champs Elysees" bezocht en wilde met zijn elec- trlschen auto huiswaarts gaan. Vóór h(j Instapte, stak hij de lantaarns aan en terwijl hij daarmede bezig was, kwam de machine op onverklaarbare manier in beweging en drong den dokter met geweld tegen een anderen auto. Met een enkelen kreet viel hij neer. In het hospitaal Beaujon zei hij zelf zich geen moeite te geven, want dat hij nog maar enkele minuten te leven had. Inderdaad stierf hij bijna onmiddeliqk daarna aan een inwendige verbloeding. Volgens deskundigen was dit ongeval te wijten aan een regendroppel, die in de machine was gevallen en kortsluiting had veroorzaakt. Daardoor kwam de auto, die alleen van de plaats van den chauffeur kon geremd worden, plotseling en met volle kracht in beweging. DUITSCHLAND. De strafkamer te Kleef heeft de land bouwers M. K. en M. W., uit Groesbeek, veroordeeld, den eerste tot 1 maand en 2 weken gevangenisstraf en 2148,80 Mark geldboete, den tweede tot 1 maand ge vangenisstraf en 1091 Mark geldboete. De preventieve hechtenis werd afgetrokken, zoodat de landbouwer W. In vrijheid werd gesteld. Zij waren medeplichtig aan een smokkelarij van 35 K G. rooktabak, 3 K.G. tabak, 2 K.G. sigaren, 5 K.G. kolfieeneene hoeveelheid lucifers. Hoe buitengewoon gevaarlijk het is, zich met een te nauw geregen corset aan de genoegens van den dans te wijden, Is weer eens In een Dultsche badplaats ge bleken. De mooie, 21-jarlge dochter van een weduwe, uit Berlijn, was sinds een paar weken te Brunshaupten bij kennissen gelogeerd en nam Woensdagavond, sterk geregen, deel aan een danspartij In het Kurhaus. Plotseling zag men het jonge meisje zonder geluid te geven Ineenzakken. De baddokter kon slechts den dood con- stateeren. Het te nauw geregen corset had bij het ongelukkige meisje, dat zich bij het dansen erg warm had gemaakt, een beroerte veroorzaakt. In de katoenpakhuizen aan de Koning Alberthaven te Dresden Is Maandagavond eenreusachtlge brand uitgebroken, waartegen de brandweer langen tijd machteloos was. De vlammen verhieven zich torenhoog boven de Elbe en bedreigden de stad. Vier pakhuizen brandden uit. Een brand weerman Is om het leven gekomen, omdat hij viel, toen zijn rookhelm stuk was gesprongen. Soldaten werden te hulpgeroepen. Behalve katoen In balen is er ook hars en meel verbrand, meest van de expediteurs Schlffner Sohne. De schade bedraagt twee mlllioen mark, maar alles was verzekerd. BELGIË. De millloenste bezoeker van de Brussel- sche tentoonstelling is Maandag de controle gepasseerd. NEDERLAND. Maastricht, 6 Juli. Hedenmorgen Is een personentrein, gaande van hier naar Aken, nabij laatstgenoemde plaats in volle vaart op een rangeerenden, gelukkig ledigen, werkliedentreln geloopen. Ongeveer twintig personen werden ge kwetst. De treinenloop ondervindt veel ver traging en de materleele schade Is groot. De oorzaak Is onbekend. De meeste gewonden worden In het ziekenhuis te Aken verpleegd. Volgens nader ambtelijk bericht zijn hier bq de botsing tusschen den Belgischen reizigerstrein uit Bleyberg en den Nederlandschen trein, die leeg was, beide locomotieven en drie wagens van den Belgischen trein zwaar beschadigd. De machinist van den Belgischen trein en 22 reizigers zijn deels ernstig, deels licht gewond, maar geen verkeert er in levensgevaar. Alkmaar, 7 Juli. In een door vflf gezinnen bewoond hofje alhier woont o m. een 70-jarig vrouwtje bij haar zuster In. Dit vrouwtje houdt veel van kleine kinderen en ze kwam dan ook meermalen In de woning van haar buurvrouw, een moeder van 4 kinderen, bij wie er één van 8 maanden oud was, welk kindje ze veel streelde en kuste. Dat kindje werd vóór eenlge weken ziek, het schudde geregeld met het hoofdje. De moeder, de oorzaak niet kennende, besprak het ziektegeval met de buren en een buurvrouw was van meening, dat het kindje wel betooverd zou zijn. Deze meening vond spoedig ingang. Zou zoo werd er gevraagd het oude vrouwtje niet de oorzaak van het geval zijn De op dit lumineuze denkbeeld komende buurvrouw constateerde, dat het kindje precies zoo deed als haar geit, die het vorige jaar ziek geworden was en door haar man geslacht werd. Het bloed van het beest was zoo zuiver als het maar kon zijn, maar weken vóór het slachten had het beest ook niets anders gedaan dan met den kop heen en weer schudden. De buurvrouw had vele ziektegevallen van beesten medegemaakt, maar zoo vreemd als de geit deed, had ze het nog nooit gezien. Het besluit werd genomen, maar eens een waarzegster te raadplegen. Gezegd, gedaan. De waarzegster wist er wel raad op; het kussen, waarop het kind sliep, moest men openen. De raad werd op gevolgd, maar er kwam niets bizonders aan het licht de veeren waren duf en dof, dat was alles. Veertien dagen later werd het kussen wederom geopend ende veeren waren prachtig glanzend, terwijl er, gevormd van veeren, een wonderlijke roos te voorschijn kwam. Deze werd zorgvuldig weggenomen en verbrand. Daar had men het al I Het oude vrouwtje werd onmiddellijk den toegang tot de woning en het kind ont zegd en sinds dien beterde het kindje zichtbaar, althans het was veel rustiger. Het Is misschien niet overbodig, even op te merken, dat men middelerwijl ook een dokter geraadpleegd had I De buurvrouw heeft verzekerd, dat zij er wel voor oppassen zou, dat het oude vrouwtje haar niet aanraakte. Men zou het oudje echter niets doen, daar men nog niet de zekerheid had, dat zq schuldig was. Deze buurvrouw Is geen Noord- Hollandsche, zij is van uit Kampen naar Alkmaar gekomen. Een echtpaar alhier vierde heden zijn 20-jarig huwelijksfeest. Dit Is niets bizonders, doch wel vermeldenswaard Is het, dat de man zijn vierde vrouw en de vrouw haar vierden echtgenoot heeft. Amsterdam, 6 Juli. De gearresteerde looper van de Ontvang- en Betaalkas alhier, B., Is voor den rechter-commlssarls geleid. Nog voor den commissaris van politie heeft B.fn tegenwoordigheid van een directeur en den procuratiehouder der instelling bekend, verleden jaar Juni een stuk verduisterd te hebben. Toen werd n.l. een stuk van 1000 dollar Southern Pacific, een waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 3300, vermist. Ondanks Ijverige nasporingen van de ztyde der directie zoowel als van die der politie, kon men het vermiste stuk nergens terugvinden. In verband met deze verduistering van verleden jaar is men nog eens op onder zoek uitgegaan, om te weten te komen, of deze man, die nu werkelijk niet zoo onschuldig blijkt te ztyn, als men wel geneigd zou zijn aan te nemen, ook boven zijn stand leefde. Overal waar werd geïnformeerd, werd echter verteld, dat de familie B. voor zeer fatsoenlijk doorging. In het algemeen hebben de buren den Indruk, dat het nu zoo diep ongelukkig gezin meer over had voor kleeding dan voor het eten. Twist kwam nooit voor, het gezin leefde In volkomen eenheid. Nooit ging B. zich te buiten aan spiritualiën. Ook bleef hq 's avonds niet laat uit, ja ging zelfs altijd In gezelschap van zqn vrouw wandelen. Het Is daarom onbegrqpeiqk, waar B., die behalve zqn salaris nog pensioen van zqn dienstjaren bq de marine genoot, het geld heeft gelaten. Tiel, 7 Juli. Omtrent de gefailleerde kassiersfirma Tllanus alhier, wordt nog vernomen, dat tegenover het vermoedeiqk passief een actief van waarschqniqk S pCt. zal staan I De eenlge firmant, de heer A. Tllanus, thans voortvluchtig, Is ongehuwd en on geveer 30 jaar oud. Zqn levenswqze was nogal royaal. Zooals reeds gemeld, Is hq sedert Dinsdagavond van de vorige week spoor loos verdwenen. Men weet, dat hq met den trein van 5 uur 31 min. van hier naar Oeldermalscn Is vertrokken en verder, naar verluidt, naar Vlissingen. Te 's-Her- togenbosch moet hq, tqdens het oponthoud van den trein, In de wachtkamer gezien zqn, bezig zqnde iets te nuttigen. Het bedrag door hem meegenomen be draagt zeer waarschqniqk slechts ruim f 1000. Men vermoedt, dat hq In Liverpool scheep is gegaan naar Amerika. Het Is zoo goed als zeker, dat zqn zaak In het openbaar voor de rechtbank zal dienen, en hq bq verstek zal worden veroordeeld. Het Is niet onwaarschqniqk, dat uil dit faillissement een ander voortvloeit. 's-Gravenhage, 6 Juli. Naar aanleiding van het vinden van kleedlngstukken ln het Haagsche Bosch, nabq de Maliebaan, werd gisteren met politiehonden gespeurd in het bosch. Een hond werd door middel van een gevonden schoen „lucht" gegeven, en het dier bracht toen zqn geleider naar den kleinen vqver bq de Sociëteitstent. Door politle-agenten werd daarop het vqvertje afgedregd, doch zonder resultaat. Daar men vermoedde, dat de hond zich vergist had, gaf men een tweeden politiehond „lucht" en ook dit dier bracht zqn geleider naar den kleinen vqver langs denzelfden weg, die zijn voorganger had genomen. Ten tweeden male werd nu de vqver afgevlscht, doch ook nu werd niets gevonden. Voor alle zekerheid werden de honden nogmaals gebracht op de plaats, waar de kleedlng stukken waren gevonden en wederom kozen zq denzelfden weg als de belde vorige malen. De koning der Belgen heeft de Neder- landsche ministers Heemskerk, De Waal Malefijt en Regout, die op het oogenbllk te Brussel vertoeven, in audiëntie ontvangen. De ministers gebruikten Dinsdag het noenmaal ten huize van baron Descamps, minister van [wetenschappen en kunsten, die hen vervolgens begeleidde naar de schllderqententoonstelllng uIL de eeuw van Rubens. De Nederlandsche ministers middag maalden dien avond bq den Nederland schen gezant. Het diner, dat de koning derjBelgen aan de drie Nederlandsche ministers heden zou aanbieden, gaat niet door wegens het overiqden van den hertog van Alen;on, een neef van wqien koning Leopold, in plaats daarvan heeft de koning de heeren Heemskerk, Regout en De Waal Malefqt In gehoor ontvangen. De koning ontmoette ook de Hollandsche ministers bij zqn bezoek aan de Nederland sche aldeellng. De 3 Ministers zqn van hun bezoek aan de tentoonstelling tc Brussel in Den Haag teruggekeerd, allen met de aan genaamste herinneringen en met de beste Indrukken aan de harteiqke ontvangst, hun zoowel van zijde het Belgische konings paar als vanwege de autoriteiten ten deel gevallen. Omtrent een en ander kan nog worden medegedeeld, dat Z. M. koning Albert op de audiëntie, aan de Nedrlandsche Depar tementshoofden verleend, niet alleen zqn genoegen te kennen heeft gegeven over de binnen eenlge maanden naderende gelegen heid om de Koningin der Nederlanden In ons land te bezoeken, doch tevens geïn formeerd heeft naar onze koloniale toe standen, en veel belangstelling toonde In het koloniale vraagstuk. De regeerings-autorlteiten en het tentoon- stelllngsbestuur toonden zich hoogst dank baar voor de schilderqen van Rubens en Van Dqck, die het Nederl. Gouvernement en kunstverzamelaars hier te lande ten behoeve der tentoonstelling van oude kunst In bruikleen hadden gegeven. Op een request, door 825 onder officieren der marine en van de mariniers aan den minister van marine Ingediend, en waarin verzocht werd, waar zulks mogeiqk Is, behalve de soldq, aan alle gehuwden een geldeiqke vergoeding uit te betalen ln plaats van de voeding; het toekennen van een wonlngtoelagc, geiqk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5