ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 8 Juli 1910. BENSDOBPs ONTBUTCACAO ^y/oLmaaJd zuiver* Eerste Blad. Onze hooguit sloolsvol. (SS i er Uizeescho Courant). Aangifte tot plaatsing van kinderen na de zomer- vacantie op de school C Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschat, Is voor Zierlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8949. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden' des Maandags-, Woensdags- en Vrtydags-mlddags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een portemonnaie met geld. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. gelieve men Ie doen op Maandag dan 18 Juli a.s., des voormiddags tusschen 9 en 12 uur, en des namiddags tusschen 2 en 4 uur, bij het Hoofd dier school, den heer S. DE ORAAF, In het gebouw dier school (Nieuwe Boogerdstraat). De Voorzitter der Plaatselijke School commissie, J. A. DE BRUYNE. XI. Om zijn hem door de kiezers verstrekt mandaat naar behooren te kunnen ver vullen, Is het noodlg, dat elk Kamerlid In 's lands raadszaal de volledige vrflheld van spreken heeft, zoodat ht| zeker is, dat, wat hij ook In de Kamer zeggen mocht, of wat hij aan haar ook schrlftelQk mocht mededeelen, de rechterlijke macht de be voegdheid mist deswege tegen hem te ageeren. Ook de leden van de Provinciale Staten en die van den Gemeenteraad kunnen voor hetgeen zij In de Statenver gadering of in de Raadsvergadering als hun meening hebben uitgesproken, niet In rechten betrokken worden. Deze grenzen- iooze vrijheid mag echter niet In bandeloos heid ontaarden. Hiervoor waakt dan ook het Reglement van Orde, dat bepaalt, dat wanneer een Kamerlid zich in de ve.-gade.Hng beleedigende uitdrukkingen veroorlooft, of wanneer hij de orde verstoort, of wann eer hij van het onderwerp, dat behand eld wordt, trots het vermaan van den voorzitter blijft afwijken, hij door dezen tot de orde wordt geroepen. Helpt dat niet, dan kan de Kamer, op voorstel van den voorzitter, hem het woord ontnemen. Een ieder, die naar de Tweede Kamer Is afgevaardigd, moet een geloofsbrief, dien hij van den voorzitter van het hoofd stembureau ontvangt, bij den grlffiler der Kamer Inzenden, en dezen tevens doen toekomen een uittreksel uit rijn geboorte register, opdat blijkt, dat hij den verelschten leeftijd van dertig jaar bereikt heeft, en een door hem zelf af te geverie verklaring, waarin alle openbare betrekkingen, die hij bekleedt, vermeld worden. Die ver klaring dient om na te gaan, of de gekozene soms betrekkingen bekleedt, die hij niet tegelijkertijd als lid van de Kamer mag waarnemen. Zoo mag een lid van de Staten-Generaal niet tevens zijn vice- president of lid van den Raad van State, lid van den Hoogen Raad, of procureur- generaal of advokaat-generaal bij dit hoogste rechtscollege, lid van de Algemeene Rekenkamer, of Commissaris der Koningin. Wordt Iemand gedurende zijn Kamerlid maatschap tot een bezoldigd staatsambt benoemd, en neemt hij dit aan, dan verliest hij van rechtswege het Kamerlidmaatschap, maar Is terstond herkiesbaar. De geloofsbrieven der Kamerleden worden door de Kamer, waarin deze zitting hebben, onderzocht. Op den derden Dlnsdrig In September komen de belde Kamers bijeen. Zij worden In een vereenlgde vergadering door de Koningin, of zoo Hare Majesteit verhinderd Is, door een Commissie van Harentwege met een Troonrede geopend. De vergaderingen der Kamers, zoowel de afzonderlijke van elke Kamer ais de vereenlgde van beide Kamers, worden In het openbaar gehouden, zoodat elk staats burger deze kan bewonen en de persmai intn daarvan verslag kunnen geven. Zij zijn geheim, zoodat de deuren gesloten wore'en, wanneer een tiende gedeelte der aanwez. ige ió eem Geïpariruj in elk ftuibfamden. cervoedtccuzm. Kamerleden het vordert, of als de voorzitter het noodlg acht. Beslist in dit geval de Kamer, dat met gesloten deuren zal beraad slaagd worden, dan moet het publiek, dat de zitting bijwoont, en dan moeten ook de verslaggevers der bladen zich aanstonds verwijderen. Hoe komt een wet tot stand. In den regel gaan de wetsvoorstellen uit van de regeering, bij nltzonderlng van de Tweede Kamer, die volgens de Grondwet het recht van initiatief heeft. Een wetsont werp, dat door de regeering wordt Ingediend, is in de praklijk gewoonlijk een voort brengsel van de ambtenaren, die werkzaam zijn op het departement, aan het hoofd waarvan de bij dit wetsontwerp betrokkene Minister geplaatst Is. De Minister geeft slechts de grondbeginselen aan, die aan dat wetsontwerp ten grondslag zijn gelegd. Heeft een wetsontwerp het Ministerieel Departement verlaten, dan brengt de be trokken Minister het In den Ministerraad, teneinde eenparigheid in de toepassing der regeeringsbeglnselen te verzekeren. Wordt het in den Ministerraad gewijzigd of on gewijzigd goedgekeurd, dan gaat het, nadat de Koningin daartoe haar machtiging ge schonken heeft, naar den Raad van State, waar het door de afdeeling onderzocht wordt, die In betrekking staat tot het Mlnisteriëei Departement, hetwelk de zaak aangaat. Die afdeeling treedt, zoo noodlg, met het hoofd van het Departement In overleg en brengt vervolgens In een al gemeene vergadering van den Raad van State rapport uit. Dan wordt een schriftelijk en met redenen omkleed advies opgemaakt, en aan den Minister, die het wetsontwerp aanhangig heeft gemaakt, toegezonden. Het wetsontwerp wordt hierop in druk aan de leden van de Kamer rondgedeeld, en tevens verzonden naar de vflf Afdeellngen, waarin de Kamer bij loting gesplitst Is. Elke afdeeling benoemt uit haar midden één harer leden tot rapporteur over het wetsontwerp. Zijn de beraadslagingen in al de afdeellngen ten einde, dan maakt de Commissie van Rapporteurs een voor- looplg verslag op van de gevoelens, die door de leden in de afdeellngen zijn geuit. Dat voorlooplg verslag en het daarop van de Regeering ontvangen antwoord worden aan de leden In druk toegezonden. F.erst daarna vangt de openbare behandeling in de Kamer aan. Zierikzee, 7 Juli. De uitslag der ver kiezing van een hoofd-ingeland van het Waterschap Schouwen Is als volgt: Oekozen bij herstemming tusschen de beeren jhr. L. M. J. Schuurbeque Boeije en C. Boot Jz., de heer jhr. L. M. J. Schuurbeque Boeije alhier met 79 stemmen, terwijl de heer C. Boot Jz. te Kerkwerve 74 stemmen verkreeg. De bespreking door den heer Perrels, gisteren In het .Huls van Nassau" alhier gehouden, heeft tot resultaat gehad, dat voor Schouwen—Dulveland een onder- afdeellng van de Prov. Vereeniglng van den A. N. P. Bond is opgericht. Naar wij vernemen, heeft de com missaris van politie te dezer stede, de heer R. P. Brons, een cursus geopend voor polltie-beamblen, teneinde deze ook theoretisch voor het examen van politie agent te bekwamen. Een 15-tal beambten wonen dezen cursus, die kosteloos gegeven wordt, bij. Er woonden blijkens het gemeente verslag op 31 December 1909 alhier 4971 Nederdullsche Hervormden, 979 Katholieken, 349 Gereformeerden309 Chrlstelljk- Gereformeerden, 93 Evangelisch Luther- schen, 33 Israëlieten, 17 Doopsgezinden, 6 Remonstranten, 4 Afiostolischen, 1 Oud- Katholiek, 2 Angllcaansch-Eplscopaanschen; 40 behoorden tot geen godsdienstige ge zindte. De bevolking bedroeg In haar geheel 6804. Programma van de op 14 dezer, In de Sociëteit .Concordia" van den heer Van Meteren alhier, door de Koninklijke Harmonie van Tilburg, bestaande uit 56 personen, te geven matlnée en het concert: M a 11 n e. Ie deel. 1Luctor et Emergo. Marche MilitaireA. A. Groot. 2. Ouverture de 1' Opéra .Mignon"A. Thomas. 3. „Tesoro-Mlo". Concert- WalzerBecuccl. 4. Grande Fantaisle de 1' Opéra .Lohengrin" R. Wagner. 2e deel. 5. Grande Marche Nuptiale, L. Canivez. 6. Czardas de 1'Opéra .Der Geist des Wolwoden" L.Grossmann. 7. Ballet Espagnole Désormes. a. Sequédllle. b. Havanalse. c. Boléro de Cadlx. d. Cachucha. e. Zapateado. 8. MarchedesDeml-Vlerges, H. osé Concert. Ie deel. 1. Marche Lorraine L. Ganne. 2. Heimkehr aus der Fremde. Ouverture, F. Mendelssohn— 3. „Walzertiaume". Bariholdl. Walzera/d.Opérette .ElnWalzertraum", O. Strauss. 4. Ballet-EgyptienLulgtnl. a. Allegro non troppo. b. Allegretto. c. Andante Sostenuto. d. Finale: Andante espressivo, Allegro non troppo, Presto. 2e deel. 5. I'Adieu des Oladla- teurs. Marche Mili taire H. v. Blankenberg. 6. Ouverturedel'Opéra .Phèdre" Massenet. 7. „Transformation". Air varlé pour tuba, 2 clarlnettes, trom bone, cornet piston/os. Kessels. 8. „Confidence". Ga- volte Brlllante E. Westy. 9. Rapsodie Hongrolse No. II. Arr. A. A. GrootF. Liszt. 10. Finale: „Welber- Marsch", a/d. Opé- rette .Die Lustige Wlttwe" Fr. Léhar. Benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Slledrecht mr. C. L. Oratama, advocaat-procureur te Middelburg, waar nemend griffier bfl het kantongerecht aldaar en werkzaam op het parket van de kantongerechten In het arrondissement Middelburg. Door Gedep. Staten van Zeeland Is het besluit der gemeente Kattendijke van 17 Juni, om C. Domlnlcus als raadslid toe te laten, ambtshalve vernietigd. Naar aanleiding hiervan zal de stemming op 7 Juli aj. niet doorgaan. Ook In Helnkenszand zal een proef genomen worden met het teren van een weg, en wel dien tusschen Helnkenszand en 's Heerenhoek over een lengte van ongeveer 400 meter. Het klaar gemaakte gedeelte ligt zeer goed. Dezelfde weg is ln 1906 verhard met maccadam en met een stoomwals gewalst. Niettegenstaande de vele zware vrachten, die er dag ln, dag uit overheen rollen, lag de weg nog vrijwel effen, zoodat met het teren dadelijk kon worden begonnen. Men Is algemeen van gedachten, dat de teerlaag op dezen weg goede diensten zal bewijzen. Bij het onweder, dat Zondag LI. woedde, werd in den Slabbecoorn-polder een hoolhok getroffen, dat afbrandde. Hier en daar viel bij deze donderbui hagel, gelukkig zonder ernstige schade aan te brengen aan de landbouwgewassen. ScharendIjke, 5 Juli. Heden werden de schoolkinderen mild onthaald door den heer J. Padmos. Naar wij vernemen liet deze op heden ook een ruime ultdeeling houden van krentenbrood en wijn, In het naburige Dulvendijke. Duivendljke, 7 Juli. Door den heer burgemeester werd den kinderen der school een gul onthaal bereid in de feestelijk versierde school. Z Ed.Achtb. woonde het feest tot het einde toe bij. St-Annaland, 8 Juli. Waaraan de men- schen tegenwoordig gebrek mogen hebben, niet aan regenwater: de vele en dikwijls zware regenbuien doen alles vol staan of overloopen. Te wenschen zou het echter zijn, dat droogte en zonneschijn In de plaats er van traden, dan kon de boer zijn hooi binnenhalen, waarvan de opbrengst over vloedig Is; het droge weer zou de aard appelen ten goede komen, die veel beloven en aan 't eind der week zou de arbeider moeder de vrouw met een grooter week loon kunnen verbidden, dat ze best kan inschikken. Wissenkerke. Voor den provincialen schietwedstrijd, uitgeschreven door de Schletvereeniglng .Koningin Wllhelmina" alhier, te houden op 12, 16, 19, 21 en 23 dezer, zullen worden uitgeloofd voor de korpswedstrijden en eerebaan: 3 groote bronzen medailles, geschonken door de Koninklijke Familie, 1 zilveren en 1 bronzen van het Hoofdbestuur en 1 zilveren van de afdeeling Wissenkerke van .Volksweerbaar heid"; 1 groot zilveren geëmailleerd eere- kruls van de gemeente; 1 geëm. zilveren distinctive en 1 bronzen medaille van den burgemeester; 1 bronzen medaille van den gemeente-secretaris; 1 zilveren medaille van den voorzitter en 1 verzilverd bronzen medaille van den secretaris der Vereeniglng 1 zilveren en 1 bronzen van de wedstrijd- gevende vereeniglng en 1 verguld zilveren van hare regellngscommissle. Verder worden voor de personeele baan. uitgeloofd fraaie luxe-voorwerpenw. o. als hoofdprijzen barometer en zllv. horloge. Dat de geïsoleerde ligging dezer ge meente de belangstellende Vereenlglngen niet laat weerhouden aan dezen wedstrijd deel te nemen, doch dat allen door een flinke opkomst zullen medewerken om dezen wedstrijd met succes te doen slagen. Vlissingen. Ten behoeve van het drukke vreemdelingenverkeer, voornamelijk van Belgische badgasten, heeft de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen van 14 Juli tot 8 September op lederen Donderdag een extra-trein van hier naar Middelburg ingelegd, die om 11,05 zal vertrekken, terwijl des middags te 3.17 van daar een exira-treln naar hier komt, die aansluiting geeft op de boot, die te 3 43 naar Breskens vertrekt. Binnen enkele dagen zal alhier begonnen worden met het dempen van de vroegere zoute vest, gelegen bij de Badhuisstraat. Daar zullen maar eventjes 200.000 M3. zand voor noodlg zijn. Dit dempen geschiedt met een zandzuiger, die In het kanaal ligt, 1300 Meter van de dempingsplaats af en het zand daar door buizen, vermengd met water, heenperst. Op de te dempen vest zal een nieuwe R.-Kath. kerk worden gebouwd, waarvoor de grond reeds Is verkocht. Landbouw en Veeteelt. St.-Maartensdijk. Op de tentoonstelling van Belgische paarden, te Rozendaat ge houden, Is bekroond met den 2en prijs het Belgisch paard .Anna Bigard", eigenaar I. de Wilde Gz. alhier, terwijl bij de premiekeuring alhier hetzelfde paard als no. 2 van het le district van Zeeland een aanhoudlngsbijdrage verwierf. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Stavenisse. Door den bouwkundige, den heer C. de Rooy alhier, is aanbesteed het afbreken van 2 en het opbouwen van 9 woonhuizen. Inschrijvers waren de heeren: J. C. de Wilde, Zonnemaire, voor f 11910; A. Remeeuwse, idem, - 11900; 1. Looise, Middelburg, - 11801; J. C. de Lange, Idem, - 11790; J. Deurloo, Brulnlsse, - 11593; O. Boot, Oosterland, - 11595; D. Roozemond, Stavenisse, - 11583; Gebrs. Kapelle, Brulnlsse, - 11475; A. M. Kuyper, Helnkenszand, - 10550. Het werk Is niet gegund. Wissekerke, 6 Juli. Ten overstaan van deurwaarder Oelner werd heden, ten ver zoeke van den heer Filius, verkocht: Paarden voor f 265, f 338. f 400, f 424 en f 485. Hoornvee voor f 26, f 33, f 34, f 122 en f 124. Varkens voor f 17, f 18,50, f 21, f 21, f 21,50 en f 53; onverminderd 10 pCt. onkosten. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gemeente te 's-Heerenhoek de cand. R. ten Kate te Slledrecht. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Rijswijk heeft een adres gezonden aan de Staatscommissie, tot onderzoek van de vraag welke wijzigingen in de Grondwet behooren te worden aangebracht. Dit adres bevat het verzoek om .een voorstel tot wegneming of algeheele wij ziging van art. 171 der Grondwet, hetwelk zou kunnen geschieden In dien zin, dat de subsidies, tot nog toe aan de kerken gegeven, gekapitaliseerd en aldus aan de kerken uitbetaald werden, en dat dan ook aan de Oeref. kerken haar aandeel ge geven werdc, opdat de onbillijkheid tot dusver jegens deze kerken gepleegd, een einde moge hebben". O N D B R W IJ S. Stavenisse. De heer E. Rademaker uit Bussum heeft voor zijn benoeming als hoofd der school alhier bedankt. Oud-Vossemeer. Door den heer I. Kievit alhier is te Utrecht aan de Universiteit met goed gevolg afgelegd het propae- deutisch-theologlsch examen. Het diploma van eind-examen der middelbare school voor handel en adminis tratie te 's-Gravenhage, verwierf de heer J. P. Tb. Denevers uit Middelburg. Visscher Ij- Berichten. De vorige wee verzond men van Brulnlsse 2250 ton mosselen naar België, terwijl de verzending naar Engeland, Holland en Dultschland 130 balen bedroeg. Zierikzee, 7 Juli. Door het Dagelljksch Bestuur van het Waterschap .Schouwen" werd heden alhier aanbesteedHet leveren en stellen van een metalileken molen met bijbehoorende werken In de Inlaag van Flaauwers. Inschrijvers waren: C. D. Ornée te Scharendijke I 1150 Wed. A. Ankeréi Zonen te Zierikzee - 1149 Gebrs. Bax te Zierikzee. - 1125 H. J. Romeljn te Burgh - 1120 P. Berrevoets Cz. te Ellemeet. - 1110 C. de Voogd te Dulvendijke - 1100 J. M. Dekker Sz. te Brouwershaven - 1090 J. Boot Jz. te Kerkwerve - 1080 P. Berrevoets Sz. te Kerkwerve - 1073 J. Verboom te Serooskerke. - 997 De gunning is aangehouden. Vervalsching levensmiddelen. In het verslag van den keuringsdienst van voedingsmiddelen te Rotterdam, 4e kwartaal 1909, komt het volgende bericht voor: „Een „Schelllngscavao", volgens opgave van den winkelier geleverd door de firma J. Veen Co. te Sneek, gal 23 8 pCt. van de droge stof aan asch; In de asch werd 17.4 pCt. van de cacao aan barium sulfaat (zwaarspaath) aangetroffen. Een zóó ergerlijke vervalsching van cacao poeder was hier in langen lijd niet aan- getrcffener Is echter geen proces-verbaal van dit geval opgemaakt, omdat de winkelier ter goeder trouw kon worden geacht en de fabrikant niet aansprakelijk kon worden gesteld". Dit overnemende, maakt het Maandblad tegen de Vervalsdiingen de opmerking, dat hieruit biqkt: 1°. dat de bedoelde fabriek ergerlflk vervalschte. ja, schadelijke waar in den handel heeft gebracht, en 2°. dat dit ln ons land blijkbaar straffeloos geschieden kan, daar de fabrikant .niet aansprakelijk kon worden gesteld" (waarom niet, wordt In het verslag niet gezegd). Daar er evenwel natuurlijk nog wel van dit schadelijk goed in den handel zal voorkomen, acht het blad een publieke waarschuwing in ruimen kring dringend gewenscht. LUCHTVAAR T. Het ongeluk te Rheims. De Fransche couranten staan vol over het reeds vermelde ongeluk bij de vlieg-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1