Woensdag 6 Juli 1910. P B D (Z ierikzeesohe Courant). IS lit Di nplicDI. H. J. VAN NOUHUYS, H. J. VAN NOUHUYS. Het Stembiljet. N1EUWST1JDIN8EN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8948. Illtgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk S up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. ievonden op den openbaren weg: Een koperen gewicht. gouden dasspeld. manteltje. zilveren armband. Sleutel. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau ran Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Bij de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn dulzende en dulzende kiezers in den lande van de stembus tehuis gebleven, aldus verzakend hun eersten plicht, dien zij als goede burgers van den staat te betrachten hebben. Gewoonlijk en ook dezen keer bij de Provinciale Staten was dit het geval behooren de tehulsblljvende kiezers tot hen, die wat hun staatkundige denkbeelden betreft aan de zijde van links staan. De mannen van rechts komen in den regel trouw ter stembus op, niet uit eigen beweging, niet uit diep besef van de op hen als staatsburgers rustende verplichting, maar gedreven meestal door hun geestelijke leiders, die hun diets maken, dat hun tegenstanders het op hun hoogste en heiligste goederen gemunt hebben, die hun op den mouw spellen, dat hun geloof gevaar dreigt, en dat, wanneer ztj den aangewezen candidaat niet stemmen, zij hun zielenheil verspillen. Door dergelijke middelen, die wg liever niet wenschen te quallficeeren, worden de mannen van rechts naar de stembus ge dreven. Vandaar dat zij in den regel In zoo grooten getale opkomen, en hun candidaat, al mocht die persoonlek hun nog zoo onwelgevallig zijn, stemmen. Vandaar dat zé door hun talrijke op komst In verband met de groote schare van onverschillige tehulsblgvers van links vaak een overwinning bg de stembus behalen. Bij de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten in ons land Is dit weer, helaas I overtuigend gebleken. De rechtschen, als één man opgekomen, hebben In sommige districten tengevolge van de laksheid der vrijzinnigen een zetel veroverd, en trekken daaruit nu in hunne organen de onjuiste gevolgtrekking, dat het Nederlandsche volk hun partg-regeerlng een zegen voor het land acht. Het tegenovergestelde is het geval. Bij de Kamerverkiezingen, waarin de kiezers In het algemeen meer belang stellen dan In die voor de Provinciale Staten, zal dit duidelijk blgken. Inmiddels moeten wij, mannen van links, waar van rechts dergelijke met de wer kelijkheid strijdige gevolgtrekkingen ge maakt worden, bij elke verkiezing, ook bij die voor leden van den gemeenteraad, toonen, dat wij er geheel anders over denken, en aan elke verkiezing het karakter geven van een voorpostengevecht voor den grooten stembusstrijd In 1913. Daarom, mannen van links in Zierikzee, trekt a.s. Vrijdag allen naar het stemlokaal op, en brengt eenparig uw stemmen uit op den candidaat der Liberale Klesver- eenlglng, den heer Notaris d*z*r stad*, een man, beslist liberaal, strikt eerlijk, en volkomen onafhankelijkeen kalm en be zadigd burger, die aan zijn hooge geestelijke ontwikkeling paart een gedurende zijn lidmaatschap van den gemeenteraad van Brouwershaven verkregen kennis van ge meentezaken. Door den heer H. J. VAN NOUHUYS naar den gemeenteraad af te vaardigen zult gij In onze gemeentelijke vertegen woordiging een man brengen, van wie, met het oog op de groote toewédlng, door hem in verschillende betrekkingen reeds aan den dag gelegd, met grond mag ver wacht worden, dat hij zijn beste krachten zal geven aan de bevordering der belangen van de gemeente en haar bevolking. Komt, vrijzinnigen, allen trouw ter stem bus op, en vervult uw burgerplicht. Stemt eenparig den bekwamen en libe ralen medeburger, den heer Daar er kiezers z|jn, die zich niet meer precies herinneren, hoe zij het stembiljet moeten gebruiken, zoo geven wij devol gende voorstelling. Elke kiezer gaat, gewapend met de oproeplngskaart, naar het stadhuis. Zoo die zoekgeraakt Is, kan hij op de secretarie een andere bekomen. Bij het binnentreden in het stemlokaal geeft hij die oproeplngskaart aan den voorzifter van het stembureau af, die hem een stembiljet uitreikt, dat er aldus uitziet: CANDIDATE N. Aanwijzing der keuze. NAMEN. Voorletters. VAN NOUHUYS. H. f. TIMMERMAN Cz. A. Met dit stembiljet gaat hij in het stem hokje, en make, wanneer hij onze partij genoot of geestverwant is, het witte rondje vóór den naam van onzen candidaat, den heer H. J. VAN NOUHUYS, met potlood zwart. Het stembiljet zal er dan aldus uitzien: CANDIDATE N. Aanwijzing der keuze. NAMEN. Voorletters. VAN NOUHUYS. H. j. TIMMERMAN Cz. A. Dan vouwe hij het stembiljet dicht, en werpe het in de stembus. Het stembureau Is geopend van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. Men stemme vroeg. AMERIKA. Aan boord van de stoomboot .Grecian", die met een groot aantal plelzlerrelzigers op weg was van Philadelphia naar Boston, is gedurende die reis brand ontstaan. Het was onmogelijk de vlammen meester te worden, en daarom Het de kapitein de boot omkeeren en In volle vaart teruggaan naar New-York. Het voorrulm stond in lichtelaaie en de groote hoeveelheden water die men er In spoot en pompte hadden weinig uitwerking. De passagiers, die naar kool waren, werden gewekt en gewaar schuwd voor het gevaar. Maar er ontstond geen paniek. Allen hielden zich kalm en op het voorbeeld van een paar moedige, opgewekte passagiers vermaakte men zich met dansen en zingen op het dek van het brandende schip, den geheelen nacht door. In den vroegen morgen werden al de passagiers door schepen, die de boot ontmoetten, overgenomen en veilig te New-York aan land gebracht. De kapitein en de bemanning bleven nog aan boord, om te trachten, de .Grecian" nog te redden; maar men vreest, dat alle pogingen vruch teloos zullen zijn. Er bleef een schip bij de brander.de stoomboot, om, als het noodlg was, de bemanning aan boord te nemen. Dr. Sclmeca, te New-York, wiens vierjarig zoontje een dag of tien geleden werd geroofd door mannen der .Bende van de Zwarte Hand", heeft nu per tele- phoon van een ongenoemde bericht ont vangen, dat het kind is gedood, omdat de geélschte losprijs van 8000 dollars niet op tijd is betaald. Er werd hem tevens mede gedeeld, dat, als het geld nu niet werd betaald's dokters jongste kind, zeven maanden oud, gerooid zal worden en dat als de nieuwe losprijs niet wordt betaald, de dokter zelf zal worden gedood. Dr. Sclmeca wordt, naar men gelooft, door de Zwarte Hand vervolgd, omdat hg een vriend was van den politle-ambtenaar Petroslno, een gverlg vervolger van die geheime mlsdadtgers-bende, die verschei dene maanden geleden In Italië is vermoord. In de Vereenlgde Staten heerscht nog steeds drukkende zomerhitte, welke zelfs slachtoffers elscht. In New-York zijn vier personen van de hitte bezweken, in Philadelphia zes, in Chicago vier en in Detroit één. Daarbij komen van alle kanten berichten over vele ziektegevallen. In Cincinnati is het een mlllloenen- dame, mrs. Gussle Drewitz, na drie vruchtelooze pogingen, eindelijk gelukt voor de tweede maal door een echt scheiding het echtelijk juk van de schouders te werpen. Uit vreugde en dankbaarheid hierover heeft de dame een fonds gesticht, waaruit vrouwen, die willen schelden, In hun proces gesteund zullen worden. Cleveland (Ohio), 4 Juli. Hedennamld- dag Is op 25 mijlen ten -.irlden van Dayton een sneltrein op een goederentrein geloopen. Naar gemeld wordt zouden er minstens 25 dooden en 75 gewonden te betreuren vallen. 5 Juli. De spoorwegramp Is te wijten aan een botsing tusschen een passagiers- trein en een goederentrein. De belde locomotieven stootten op elkander en een wagon, waarin alleen vrouwen en kinderen gezeten waren, werd vernield. Ook ver scheidene andere wagens ontspoorden. Tot nu toe werden een-en-dertig lijken geborgen. Zeven-en-tachtlg personen werden gewond. RUSLAND. Te St.-Petersburg kwamen den lytsten tijd herhaaldelijk berichten, dat tal van Tartaren hun dochters aan handelaren In meisjes verkoopen. Tengevolge van groote duurte der levensmiddelen gaan de vaders er uit armoede toe over, de verlokkelijke geldaanbiedlngen der handelaren aan te nemen. De ouders krijgen voor 14- tot 17-jatlge meisjes 95 tot 150 roebels en de handelaars sleepen hun levende bult met zich mee, om ze naar den Kaukasus In publieke hulzen te brengen. St.-Petersburg, 4 Juli. De tsaar heeft de door de Rgksdoema en den Rijksraad aangenomen Flnland-wet bekrachtigd. FRANKRIJK. Op de spoorlijn van Parijs naar Vincennes heeft Vrgdag een moordaanslag plaats gegrepen, die in vele opzichten herinnert aan den moord op mevrouw QouYn. Een reizigster der eerste klasse, mevrouw Sugg, werd gedurende de reis overvallen door een Individu, dat haar trachtte dood te slaan en te berooven. Slechts aan haar eigen koelbloedigheid en lichaamskracht dankte de dame haar leven en de aanrander boette met zijn leven voor zijn misdrijf, onder de volgende omstandig heden. Toen de trein de tunnel van Saint-Mandé binnenreed, klonk eensklaps het nood signaal. De machinist zette zijn remmen aan, de trein stopte en verscheidene beambten liepen de wagons langs, tot zij aan het openstaande portier van een coupé eerste-klasse kwamen. Op den vloer van dien coupé lag het lichaam eener dame, buiten kennis, maar nog ademhalende. De trein stoomde weer verder en in 't volgend station werd de dame naar het ziekenhuis gebracht. Bij gekomen, verhaalde zij, dat In het station van Nögent een net gekleed, bl|na elegant heer in den coupé steeg, waar, behalve zg, niemand zat. In de tunnel van Salnt- Mandé wierp zich deze reiziger onverhoeds op mevrouw Sugg en trachtte haar te verworgen, terwijl hij haar ruw de kostbare oorbellen afrukte, zoodat de oorlellen scheurden, en haar met een zwaar voor werp op het hoofd sloeg. Er ontstond een korte, maar heftige worsteling. Met een laatste krachts inspanning kon de aangevallene zich bevrijden en aan de noodrem trekken. Zg zag nog, hoe haar aanrander naar 't portier vloog, en verloor toen het bewustzijn. Na dit verhaal te hebben vernomen, gingen beambten onmiddellijk de lijn afzoeken. Aan den uitgang der tunnel van St.-Mandé vond men 't afschuwelijk ver minkte lijk van den roover. In zijn gebalde vuist hield hg nog de belde kostbare oorhangers geklemd Uit de op hem bevonden papleren bleek de man Ballleux te heeten en dentist te Saint-Mandé te zgn. DUITSCHLAND. Dullsche bladen waarschuwen tegen het speculeeren op de Londensche beurs, waar, volgens hen, de kans op zware verliezen groot Is. Zg doen dat naar aan leiding van een aantal zelfmoorden uit de laatste dagen. Zaterdag ging een Berlgnsch bankier met zgn vrouw in een bosch wandelen en schoot eerst haar, met haar goedvinden, en toen zichzelf dood. Hij moest voor speculaties met Londensche makelaars 25,030 storten en kon dat niet. Om eenzelfde reden maakte Vrgdag- avond een graanhandelaar een eind aan zgn leven. Hg had op de Londensche beurs zware verliezen geleden, en kon den 30en Juni niet aan zgn verplichtingen voldoen. Elndelgk heeft zich Zaterdag te Altona In het gerechtshof een makelaar doodgeschoten, nadat hg wegens bedrlege- rljen bg het speculeeren tot IJ jaar gevangenisstraf was veroordeeld. In verband met de vermeerdering der Pransche oorlogsbegrooting met 25 millloen francs gaan er in Dultschland weer verschillende stemmen op om toch het leger nog wat grooter te maken. Generaal Lltzmann bepleit In de Tiigl. Rundschau een leger van 850000 man. belsiE. Te Brugge heeft de vorige week een ernstig ongeluk plaats gehad. Men was er bezig een aantal zware stalen platen te laden aan boord van het Nederlandsche stoomschip .Johanna", toen plotseling een ketting brak en de ontzaglgke staalmassa neerviel. Een werkman, J. Dlrekens, kreeg het net tegen den hals, zoodat zgn hoofd glad werd afgeslagen. De ongelukkige was 33 jaar oud en laat een weduwe met zes kinderen na. NEDERLAND. Leeuwarden, 4 Juli. In den laten avond van Zondag, na aankomst van de boot te Blauwvallaat, van een pleizlertochtje naar Akkrum, waaraan door onderscheidene geheel-onthoudersvereenlglngen was deel genomen, had op de zoogenaamde „Brugge- laan" een hevige vechtpartg plaats, uitgelokt door personen, die onder het gebruik van een sterken borrel, zich reeds te voren aan de slootkanten hadden opgesteld. Er werd geschoten, waarbg S. v. d. Veen door één der woestelingen in de onmid- dellgke nabijheid zgner woning ernstig werd verwond. Op raad van den heer Dgkhuls, arts te Buitenpost, is het slacht offer per rgtulg naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Het mocht den ljverlgen marechaussee uit Buitenpost gelukken, den vermoedelgken dader L. B te Wljgeest, gem. Kollumer- land, reeds gisterenmorgen te arresteeren. Op de in beslag genomen revolver bevonden zich vgf ledige patronen. Apeldoorn, 5 Juli. Zuster De Haan, de vroegere verpleegster van Prinses Juliana, bracht gisteren een bezoek aan H. M. de Koningin en de Prinses. Zg werd per hofrgtuig van het station gehaald en vertrok des avonds te 8 36 weder naar Utrecht. Aalsmeer, 4 Juli. Donderdagavond 6 uur miste de grondwerker De W„ alhier, zgn 4-jarlg zoontje. De Rgkspolltie, hier mede In kennis gesteld, ging oogenbllkkelgk op onderzoek uit, doch de kleine werd niet gevonden. Vrédagmorgen besloot de burgemeester een politiehond te laten komen en werd getelefoneerd naar Haarlemmerliede en Spaarnwoude naar den gemeente-veld wachter Lokerse aldaar, die zich bereid verklaarde met zgn hond .Faust" naar Aalsmeer te komen. Omstreeks halfdrle nam het onderzoek een aanvang. De hond, die een kleedlngstuk van den kleine had besnuffeld, scheen oogenbllkke lgk het spoor te vinden. Hg liep ongeveer 10 meter den sloot kant langs en begaf zich toen blaffend te water. Tot driemaal toe dit herhalende. Het leed geen twgfel of de kleine was daar te water geraakt en verdronken. Met het dreggen slaagde men er in het Igkje in de onmlddellgke nabgheld, waar de hond te water was gegaan, op te halen. Amsterdam, 4 Juli. Men heeft alhier tegenover een geacht en bekwaam man een onhebbeigke grap uitgehaald. Zaterdagochtend kreeg prof. J. Rotgans een telegram uit Apeldoorn, geteekend .Pot, hofarts", waarin werd kennis gegeven, dat Z. K. H. Prins Hendrik, 's middags te twee uur, een bezoek zou brengen aan het Binnengasthuis. Natuurlgk werd alles In gereedheid gebracht om den Prins een waardige ontvangst te bereiden en 's middags wachtte men het hoog bezoek. Toen daarvan niets kwam, begreep men het slachtoffer te zgn geweest van een onge paste grappenmakerg. Tiel, 4 Juli. Één der voornaamste schuld- eischers in het faillissement Tllanus te dezer stede is de firma Daalderop en Zonen, die f 8000 h f 10000 aan wissels ter Invordering had gegeven. De Jong en Co.'s brandverzekering zit er voor f 4000 In. Overigens zijn 't veelal kleinere lieden met vorderingen van hoogstens f 1000. Door speculatie werd kortelings f 37000 op één dag verloren! Utrecht, 4 Juli. Zondag wandelde Iemand met zgn dochter op het Vreeburg, alhier, toen zg onverwacht werden opgeschrikt door een schot, vermoedelgk uit een flobertbuks. Bg onderzoek bleek, dat het kogeltje door den hoed zijner dochter gegaan'was, gelukkig zonder haar te kwetsen. Van dit geval, waarvan nten nog niet weet of het aan opzet of onvoorzichtigheid te wgten Is, Is aangifte bg de politie gedaan. 's-Oraveohage, 5 Juli. Van bevoegde zgde wordt gemeld dat van het voornemen van H. M. de Koningin om in October een bezoek te brengen aan het Belgische Hof niets bekend Is en bggevolg daaromtrent niets Is vastgesteld. Delft, 4 Juli. Aan de Fransch-Holland- sche Oliefabrlek alhier viel gisterenmiddag een werkman van een steiger van een in aanbouw zgnd fabrieksgebouw. Een kame raad, die hem wilde grgpen, viel ook omlaag. De mannen bleken er betrekkelgk goed afgekomen. Één had verwondingen aan het achterhoofd, de ander een gekneusden arm en Inwendige kneuzingen bekomen. Na aan de fabriek voorlooplg te zgn verbonden, stelden zij zich verder onder geneeskundige behandeling. Rotterdam. Dinsdagmiddag geraakte een 25-jarlge Russin, die op reis naar Amerika was en vertoefde in het logement .Malnzer Hof", Prins Hendrikkade Z., te water in de Koningshaven, waaruit zg dooreenlge bootwerkers werd gered. Het bleek, dat de vrouw aan verstandsverbgsterlng leed, en dr. Voorzanger, wiens hulp werd ingeroepen, achtte haar toestand van dien aard, dat zg haar reis niet kan voortzetten. De hulp van de Montlfiore-vereenlglng werd voor haar Ingeroepen, die zal zorgen, dat zg naar Rusland kan terugkeeren. De Holland-Amerika—Lgn heeft den derde klasse passaglersprgs van Rotterdam naar New-York met f 6 per volwassene verhoogd. Breda, 5 Juli. Toen een zoontje van den heer Vermeeren, alhier, met zgn kame raden „bok sta vast" speelde, nam hg zgn sprong te groot, kwam met het hoofd tegen een muur, kreeg daardoor een hersen schudding, en is aan de gevolgen overleden. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 5 Juli. Gisterenavond werd door de Oemengde Zangvereenlglng „Poly hymnia", In de muziektent op het Haven- plein alhier, de aangekondigde uitvoering gegeven. Begunstigd door schoon weer, was een talrijk publiek aanwezig. Een 10-tal liederen werden uitgevoerd, en dat zg meerendeels In den smaak vielen, bewees het lulde applaus, waardoor meermalen moest ge bisseerd worden. De Zangvereenlglng verdient een woord van lof voor het genot door haar ver schaft, en het publiek voor de wgze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1