Maandag 4 Juli 1910. Tweede Blad. (525 ierikzeesche Courant). NIEUWSTIJDINGEN* ZSERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschynt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. - No. 8947. Ultgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur) J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. spanje. Dinsdag werd te° Barcelona door een tien-jarig kind In een portiek een geheim zinnig voorwerp gevonden, gewikkeld in zaklinnen. Uit vrees voor een ongeluk werd een polltle-agent gewaarschuwd. De gepantserde gemeentekar werd dadelijk opgehaald, maar de voerman, wlen bij soortgelijke karweitjes reeds twee maal het ongeluk was overkomen, dat een bom was gesprongen, terwijl hij op den bok zat, weigerde den wagen met het gevaarlijke voorwerp te besturen. Derhalve belastten twee politle-agenten zich met die taak. Toen de kar dicht bij de Spaansche Bank was gekomen, sprong de bom uiteen, de wagen werd In splinters geslagen en alleen de belde wielen bleven staan. Een voorbijganger werd gedood en een aantal andere personen, waaronder ook de polltle-agent op den bok, werden gewond. De schok was zóó groot, dat al de ruiten In de straat en de daaraan grenzende kazerne verbrijzeld werden. rusland. Het te Parijs verschonende Russische blad Pariski Llstok meldt, dat de bekende onthuller der Russische politlegehelmén, Boertzeff, voornemens Is de Inhechtenis neming van den premier Stolypln en den chef der geheime politie Gerassimow te eischen, die hy, aan de hand van een aantal bewyzen en documenten, beschul digt, Azew, den moordenaar van grootvorst Serglus, verborgen te houden. Boertzeff sprak als zyn overtuiging uit, dat hoog stens binnen 2 jaar Stolypln, Oerasslmow en Azew, samen op de bank der beschul digden zullen zitten. Binnenkort zal de Pariski Llstok de documenten, op de zaak betrekking hebbende, publlceeren. frankrijk. Wederom Is door een zware overstroo ming groote schade aangericht In verschil lende deelen van Frankryk. Ten tweeden male In dit jaar Is de dyk van de Leysse In het Chambeiy-dal (Savoye) doorgebroken. Honderden hoolmyten zyn door het water weggespoeld, boomen zyn ontworteld en bruggen op verschillende punten vernield. De stad Le Bourget heeft eenigen tijd rondom in het water gestaan, zoodat de bewoners van alle verkeer met de buiten wereld afgesloten waren. Ook de Rhóne Is buitengewoon gestegen en verschillende steden aan hare oevers zyn overstroomd. Maandag j.l. zyn de riviertjes In den omtrek van Bonneville bulten de oevers getreden en zyn de omliggende vlakten onder water geloopen. De spoordyk van de P. L. M. Is op verschillende plaatsen beschadigd en Bonneville Is van het ver keer afgesneden. De weg van Chamonlx naar Fayet Is doorgebroken en de straatweg te Petlt-Bornand eveneens. De oude brug by Bonneclne Is door het water weggeslagen en eveneens een aantal kleine bruggen. De gemeente Rognalx ln de Isère-vallel is ook geheel en al geïsoleerd. Te Vaugirard, één der volkrykste Parysche voorsteden, trachtten Woensdag nacht twee Inbrekers In het stadhuis In te breken. Het overgaan van een electrlsche schel, In werking gesteld door het open gaan van het yzeren hek, waardoor de twee dieven waren binnengeslopen, wekte den concierge en bracht tevens den naasten politiepost op de hoogte, dat er op het stadhuis Iets niet in orde was. Het gebouw werd doorzocht en omsingeld. Plotseling zag een buiten op wacht staand agent een man door een raam naar bulten klimmen. Dc agent riep hem toe, zich over te geven, waarop de Inbreker een voorwerp op den agent richtte, hetwelk deze in de duisternis voor een pistool hield, maar dat Inderdaad de greep van een wandelstok was. De agent trok nu zyn revolver en schoot den inbreker morsdood; de kogel had hem In 't midden van het voorhoofd geraakt. In de Fransche gemeente Pagny aan de Maas, op veertien kilometer afstands van Commercy, heeft zich een allertreurigst drama afgespeeld. Een huisvader, Bolvln geheeten, die door zyn vrouw In den steek gelaten was, heeft zyn vyf kinderen geworgd en zich zelf opgehangen. Bolvln was twee-en-veertig jaar oud, zijn oudste dochtertje dertien jaar, de andere kinderen waren negen, zeven, vier en drie jaar oud. Het gezin der Boivins leefde heel gelukkig. Eenlge dagen geleden was plotseling de vrouw verdwenen. Ze bleek er van door te zyn met den kostganger, een man van twee-en-dertig jaar. Boivln was als gebroken onder de ontrouw zyner vrouw; hy bleef alleen met de vyf kinderen. Het meisje van dertien jaar deed zoo'n beetje de hulshouding, maar natuuriyk ging het ellendig In het gezin, temeer daar Bolvln, die aan de post was, weinig thuis kon wezen. Donderdag bleef het huls van Bolvln gesloten; de burgemeester van Pagny liet de huisdeur openen en toen vond men beneden in hun bedjes de kinderen, geworgd; boven, op zolder, hing het lichaam van Bolvln, bungelend aan een touw, dat rond één der balken van het dak geslagen was. Clemenceau, Frankryks oud-premier, heeft een reis aanvaard naar Brazilië en Argentinië. Clemenceau zal vyf weken in die landen biyven en reizen maken tot het houden van voordrachten. Hy moet twaalf voordrachten houden en krijgt voor elke voordracht 10,000 francs. Clemenceau geeft toe, dat hy gaat om het groote honorarium. Hy zei lachend tot een vriend: „zooalsge weet, heeft de politiek my tot dusver niet ryk gemaakt. Nu wil Ik eens beproeven, of er met de democratie geen geld te verdienen valt 1" Clemenceau zal spreken over de democratie: hy was aan een boek over de ontwikkeling der democratie bezig, toen hy de ultnoodlglng voor de reis ontving; hy zal nu, geiyk hy zelde, het boek al sprekende schryven. Na zyn terugkeer verschijnen zyn voordrachten in den vorm van brochures. duitschland. De Beriynsche justitie Is thans op zoek naar een getrouwd heer met zeven „ver loofden", die aanzleniyke verduisteringen op zijn geweten heeft. Het betreft den 40-jarlgen boekhouder Hoffmann, die, nadat hy te ZweibrUcken vrouw en kinderen In den steek had gelaten, te Beriyn een dubbel bestaan voerde. Op de fabriek, waar hy als kassier werkzaam was, speelde hy den bezadigden en over-fatsoeniyken man, maar nadat de boeken aan kant waren, voerde hy een lichtzinnig leventje, dat hem gansche nachten aaneen In café's en speel- kroegen zag. Het „fuifnummer" hield er tegeiykertyd zeven dames op na en tikte, om de hieruit noodzakeiykerwys voort vloeiende groote onkosten te bestryden, langzaam aan 23,000 Mark op den kop Ten slotte stal hy een partijtje bank- formulleren, Inde daar nog 2000 Mark mee en verdween vervolgens spoorloos. belriE. De nieuwe zuiger van Zeebrugge heeft dezer dagen op proef gewerkt Van 25000 tot 30000 kub. meter slijk werd In een enkelen dag boven gehaald. De boot heeft een lengte van 25 meters, op een breedte van 11 meters, terwyi zijn machines 475 P. K. ontwikkelen, waardoor de boot een vaartsnelheid van 9i knopen kan bereiken. De zuigers kunnen tot een diepte van 15 meters worden neergelaten. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft Uit de verklaringen door Nederlandsche ministers afgelegd, mag bepaald worden afgeleid, dat het bezoek van Koningin Wllhelmlna aan Brussel, als een vast gesteld feit moet worden aangezien. De datum van dit bezoek zal worden bepaald tydens het verbiyt van Koning Albert en Koningin Elisabeth In Holland, op 5 September. Misschien wel v/d" bezoelt n°g kunnen plaa's grypen pden loop van September of October, zoo niet, zal het verdaagd worden tot de lente van 1911. In Augustus zullen zes Belgische vlsschers naar de Congo vertrekken, om daar, zooals onlangs aangekondigd werd, aan de zwarten hun vak te leeren. 86 aanvragen om naar die streken te trekken waren ingekomen; daar zijn er echter maar 6 uitgekozen, waarvan één van elke vlsschersplaats: Heyst, Blankenberghe, Oostende, Conyde, Oostdulnkerke en de Panne, leder visscher Is aangeworven voor twee jaar, tegen 7000 fr. 's jaars. Men moet nochtans niet denken dat het aldaar al suiker en zeem Is. Het is daar ten eerste een slokske warmer dan hier, het borrelen Is ongezonder dan hier, en om tot op de vischplaats te geraken, moeten ze dagen en dagen door het hooge struik gewas stappen onder de gloeiende zon. Voegen wy hieraan toe schrijft het H. v. A. dat het gebied van Katanga het bezoek onzer visscherlieden zal ont vangen, maar da! deze hun bedryf zullen uitoefenen langs alle vischryke wateren onzer kolonie. Een tweede ploeg zal vertrekken In begin 1911. De tweede bankroover van Friedberg, Karl Werner, naar wlen tot dusverre vruchteloos werd gezocht, Is thans te Luik gevangen genomen in het postkantoor, toen hy daar een brief met geld, hem door zyn familie "[gezonden, (jjn ontvangst kwam nemen. Hij logeerde te Luik In een klein logement, onder den naam Schmidt. nederland. Amsterdam, 1 juli. Gisteren was de 35-jarige looper F. J. A. B. van de „Ont vang en Betaalkas", ln de Doelenstraat, als gewooniyk op den laatsten dag der maand, uitgestuurd om belangryke bedragen te Innen. Hy bleef langer uit dan hy gewoon was, maar daar men wist dat hij veel te doen had, trok dat niet dadeiyk de aan dacht. Toen hy evenwel te vier uur nog niet was teruggekeerd, maakte men zich bezorgd en werd geïnformeerd aan zyn woning op de Vyzelgracht. Ook daar bleek hy niet te zyn en het etensuur verstreek zonder dat hy kwam opdagen, zyn onge ruste vrouw wist voor dit ongewone verschynset ook geen verklaring en daar B. reeds vyf jaren in dienst van het kantoor was en zich steeds had doen kennen als een trouw en oppassend dienaar, die stipt zyn plicht volbracht, meende men eerst aan een ongeluk, misschien wel aan een misdryf te moeten denken. Het was Inmiddels zes uur geworden en men besloot de politie met het geval ln kennis te stellen. Uit Informaties by de kantoren, welke B. bezocht had, bleek dat hy aan geld, voor namelijk bankpapiereen bedrag van f 186,800 had geïnd en aan chèques op de Associatie Cassa en Kasv-eenlging, aan chèques een totaal van f 69,. J had moeten ontvangen. Het geld had hy zooals gezegd, geïnd, maar de chèques niet. Nog was men met het onderzoek bezig toen het bericht kwam, dat op de trap van het kantoor der heeren H. J. v. Ogtrop Zoon, aan het Singel een portefeuille was gevonden, welke de chèques bevatte, maar overigens ledig was. Toen was het duideiyk dat B. zich met de f 186.800 verwyderd had, maar minder goede kans ziende de chèques te verzilveren, deze maar in het laatste kantoor, dat hy bezoeken moest, had achtergelaten. Het eerste werk van de politie was nu naar de verschillende stations en haven plaatsen telegrafisch zijn signalement te verspreiden, met verzoek by opsporing hem aan te houden. Vooral werd het oog gericht op de havens, daar 't bekend was geworden dat B. familie had ln Afrika, Canada en Noord-Amerlka. In den loop van den avond bleek het echter al dat men zoover niet behoefde te zoeken. De Utrechtsche politie was zoo gelukkig den voortvluchtige aan te houden. Onmiddeliyk na ontvangst van het tele gram van de Amsterdamsche politie ging zij met het signalement de hotels langs en te elf uur bleek, dat In „Het roode Hert" aan de Voorstraat dien avond een logeer gast was aangekomen, die geheel aan het signalement beantwoordde. Het was Inderdaad B.die bekende de man te zyn naar wlen men zocht. Hy werd In het bezit gevonden van ruim f 24,000. By het verdere verhoor voor den Utrecht- schen commissaris bekende hy het overige geld ergens verstopt te hebben. Te Naarden was hij uit den trein gestapt, had in dat stadje een blikken trommeltje gekocht, daarin ongeveer f 162,000 aan bankpapier gedaan en alles verborgen in den grond naby één der villa's In den omtrek. Toen had hy de reis verder voortgezet naar Utrecht, waar hy overnachten wilde. Qoed uitgerekend had hy, by zyn arrestatie, van het groote bedrag dat hij zich had toe geëigend, precies f 3 verteerd. Een en ander deelde B. mede, nadat hy eerst nog een poging had aangewend om te ontkomen. Hy had In het logement onder den naam Nobel verbiyf genomen en als van beroep dat van handelsreiziger opgegeven, 't Was de dochter van den logementhouder, die na vergeiyking van het gezonden signalement met het uiteriyk van B., aan de politie ging mededeelen, dat de gezochte vluchteling zich waar- schyniyk ten haren huize bevond. Heden morgen zyn twee Inspecteurs en eenlge rechercheurs van de Amsterdamsche politie naar Utrecht vertrokken, om vandaar uit met B. naar Naarden te gaan en zich de plaats, waar hy het geld verborgen heeft, te laten aanwyzen. Nader kan hieromtrent nog het vol gende worden medegedeeld: Per automobiel begaven zich gisteren middag de inspecteurs Versteeg, van het politiebureau op den Singel, en Marcus, van de centrale recherche, vergezeld van één der procuratiehouders van de Ontvang en Betaalkas van Amsterdam, naar Naarden, teneinde op de door den verdachte aan geduide plaats, by „Drafna" een onderzoek ln te stellen. Op verschillende plaatsen werd In den grond gegraven, echter zonder resultaat. Totdat uit Amsterdam een tweede automobiel arriveerde, waarin zich de ver dachte bevond, onder gelelde van recher cheurs. Toen was de begraven schat dra ge vonden. Op zeer korten afstand van de plaats waar de inspecteurs het laatst hadden doen graven, werd, ongeveer een halven meter In den grond, vlak by een boom, een yzeren geldkistje gevonden, waarin zich eenaan- zleniyk bedrag aan bankpapier en enkele effecten bevonden. Met deze vondst keerden de politiemannen en de verdachte naar de hoofdstad terug en by onderzoek bleek toen, dat al het vermiste terecht was. Het kistje bevatte nameiyk f 160,000 aan bankpapier, benevens de reeds vermelde effecten. Dit maakte met de f 24,000, die by de aanhouding van den verdachte op hem bevonden werden, en met de eveneens teruggevonden chèques en wissels, tot een waarde van f 60 f 70,000, samen het be drag van ongeveer f 250,000 aan geld en geldswaardige papleren uit, dat door den looper verduisterd werd. De tasch met chèques en wissels had de man te Amsterdam verstopt onder de trap van een kantoorgebouw, waar hy kort vóór zyn vlucht geweest was. Het geld kistje had hy onderweg gekocht. ln het geheel bleek aan het door hem verduisterde bedrag van circa 2 j ton slechts f 5 te ontbreken! Wat hem tot zyn misdryf gebracht had zoo werd hem by zyn verhoor door de politie gevraagd. De man kon het nlet-zeggen. In elk geval van een vooraf beraamd plan om de ver duistering te plegen was geen sprake. Maar toen hy zich het geld en de geldswaardige stukken eenmaal had toegeëigend, toen was het angstzweet hem uitgebroken en was zyn ryke bult hem tot een ondraagiyken last geworden. Dat men hier met geen misdadiger In den eigeniyken zin des woords te doen heeft, biykt wel hieruit, dat de man geen moeite gedaan heeft waarvoor de gele genheid toch wel open stond om zich door een overhaaste vlucht naar het bulten land aan vervolging te onttrekken. Hy Is van Amsterdam naar Utrecht ge loopen en heeft onderweg het grootste deel van zyn bult bij „Drafna" begraven. En zelfs geen poging gedaan om zich, byv, door het afscheren van zyn snor, ook maar eenigszlns onherkenbaar te maken. Zaterdagmorgen verscheen het rapport der raadscommissie tot onderzoek van grieven door dr. De Qelder tegen het hem Ingebrachte eervol ontslag en naar de juist heid van door hem geuite beweringen, betreffende het inwendig beheer der ge- meente-electrlciteltswerken te dezer stede. De conclusie luidt, dat de Raad besluite aan den directeur den heer Resslng, eervol ontslag te verleenen uit den gemeente dienst, Ingaande op den dag volgende op dien van dit besluit en wel met één jaar salaris; den hoofdboekhouder den heer Qroothoff onmiddellijk eervol ontslag te verleenen met 12 maanden salaris, den chef der Installaties, den heer Orivel, on middellijk ontslag te verleenen (dus niet eervol) met 3 maaóden salaris en aan den eervol ontslagen onderdirecteur Van Oelder schadeloosstelling toe te kennen, gelijk staande met tweemaal een jaarwedde. Ten aanzien van de heeren Resslng en De Qelder werden de voorstellen eenparig, betreffende de heeren Oroothoff en Qrlvel met 4 tegen 1 stem aangenomen. Een dame, die onbekend wenscht te biyven, heeft aan de Herstelllngsoord- Vereenlglng 1835-1905 voor H. IJ. S. M.- personeel een bedrag van f 1000 geschonken als een bewys van waardeering van de dicnstprestatlën van het personeel der H. IJ. S. M., in het bizonder gedurende de Jullana-feesten. Qouda, 2 juli. Door de politie alhier is iemand gearresteerd, die bleek te lyden aan kleptomanie. Hy kocht b.v. allerhande oudheden, b.v. gebruikte tabakspypen en vulde de voorraad aan door diefstal. Niet alleen nam hy dan dergeiyke dingen weg, doch ook kippen, konynen, enz. Toen hy op heeterdaad werd betrapt, sprong hy te water en zwom naar den overkant, de kippen en konynen boven het water houdende. De man werd ter observatie naar het ziekenhuis gebracht, van waaruit hy naar een krankzinnigengesticht zal worden vervoerd. Scheveningen, 2 Juli. Sedert Woensdag middag wordt een jongetje vermist, wonende Amsterdamschestraat, leerling van de school der Oeref. Oemeente In de Heemraadstraat. Kinderen hebben verteld, hem dien middag met een heer te hebben zien loopen. Daarop is de politie In den arm genomen, die de kinderen, twee meisjes, heeft ver hoord en een polltle-hond aan eenlge voorwerpen, welke het kind In school het laatst In de handen heeft gehad, een griffel koker enz., heeft laten ruiken. Zoodra de hond „lucht" kreeg, begaf hy zich op weg naar het Kanaal, bleef daar staan blaffen en sprong in het water. Men is toen op dat punt aan het dreggen gegaan, maar tot nog toe zonder resultaat. Heerlen, 1 Juli. Ter gelegenheid van de kermis, had Donderdagmorgen te Eychelshoven, by deze gemeente, een vreeseiyke vechtparty plaats. Een twaalftal Duitsche mynwerkers, die geheel den nacht hadden „doorgepoold", begaven zich na het sluitingsuur in het dorp naar een even over de grens gelegen café, waar zy een verschrikkeiyke herrie maakten. De buurman van den café-houder werd kwaad, sprong uit zyn bed en holde naar beneden. Op zyn vraag of zy een einde aan het lawaai wilden maken, werd£hem met een geweldige messteek beantwoord, die hem ter plaatse deed neerzakken. Hy was op slag dood. Toen ontstond een vreeseiyke vechtparty onder de myn werkers zelve. Er werden messen getrokken, er werd gevloekt en geschoten met revolvers. Twee hunner werden levens- gevaariyk gewond. Verschillende anderen liepen ernstige verwondingen op. Op den grond lag een groote bloedplas. Eenlge uren later werden twee der ver- moedeiyke daders van den moord aan gehouden en door zekeren B., voerman te Eychelshoven, met een rytulg ter plaatse gebracht. Maar het mooiste kwam nog. Juist aan de Duitsche grens gekomen, weigerde B. met paard en rytulg verder te ryden. Het mocht niet helpen of de Hollandsche en Duitsche politie hem al bedreigden en uitscholden; met de zweep hield hy de bedreigers op een afstand. Het geval was, dat B. nog een half jaar gevangenisstraf ln Dullschland te goed had en hy waagde zich niet aan aanhouding. Provinciale Staten van Zeeland. Hulst. De heer E. B. Dumoleyn heeft het voornemen te kennen gegeven, zyn herbenoeming tot lid der Prov. Staten niet aan te nemen, teneinde de gelegenheid open te stellen om den heer Jos. van Waesberghe te doen herkiezen. De heer Van Waesberghe, hoewel ten zeerste deze goede bedoeling op prys stellende, heeft verklaard, niet bereid te zyn thans een candldatuur te aanvaarden. Zeetijdingen. Zierikzee. UITOEKLAARD: 3 Juli. De barge „Flower of Essex", kapf. J. Palmer, met diverse goederen van Pruisen naar Engeland. 1NOEKLAARD: 3 Juli. De barge „Leslie", kapt. W.Tance, met guano van Londen naar Emmerik. 4 De barge „Oravellnes III", kapt. J. Boatwrlght, met guano van Londen naar Emmerik.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5