Maandag 4 Juli 1910. Eerste Blad. in It Imïimk tem. (25 ierikzeesohe O o u r a n t). Afsluiting Passage. Verslag van den toestand der gemeente over 1909. H. J. VAN NOUHUYS, H. J. VAN NOUHUYS. NIEUWSTIJDINQEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8947. Uiinever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redaoteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden^ des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op Donderdag den 7en Juli e.lc. het gedeelte der Wandeling tusschen de Noord havenpoort en de Nobelpoort, dat alsdan zal z|n afgehelnd, voor het publiek gesloten zal zl]n. Zierikzee, den 4 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het jaarlQksch verslag van den toestand dezer gemeente (over I 1909), in druk verkrijgbaar is gesteld ter Gemeente-Secretarie, tegen 50 cent per exemplaar. Zierikzee, den 4 Juli 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Wij noodlgen Ier verkiezing van een lid voor den gemeenteraad de kiezers uit, die, wat hun staalkundige beginselen betreft, aan de zijde der vrijzinnigen slaan, aanstaanden Vrijdag trouw ter slembus op te komen, teneinde eenparig hunne stemmen uit te brengen op den candldaat der Liberale Klesvereenlglng, den heer Rotaria ta daxer steda. Door hem te stemmen, zullen wy In onze gemeenteiyke vertegenwoordiging een man brengen, die strikt eeriyk en volkomen onafhankelijk Is, en die, intellectueel ont wikkeld, aan zyn helder versland paart een gedurende zyn lidmaatschap van den gemeenteraad van Brouwershaven ver kregen kennis van gemeentezaken, zoodat hy, gekozen, niet slaat op een hem onbekend terrein. Waar wy de groote toewydlng van den heer H. J. VAN NOUHUYS In andere door hem vervulde betrekkingen hebben gezien, daar mogen wy met grond de verwachting koesteren, dat hy voor de bevordering der belangen van de gemeente en haar bevolking niets zal onbeproefd laten, en daaraan zyn beste krachten zal geven. Party'genooten en geestverwanten 1 Menige overwinning hebt gy samen op onze tegenstanders bevochten. Trekt aanstaanden Vrydag wederom eendrachtig naar de stembus op, opdat de vacante raadszetel van mr. H. C. Moolenburqh worde ingenomen door onzen bekwamen en vryzlnnlgen mede burger, den heer HEDERLJkRD. Sneek, 2 Juli. Vrydagnamiddag Is albler In het volkslogement van de weduwe Spaan, de naar gissing 30- 34-jarlge Berend Herus, by een twist vermoedelijk, dood gestoken door zyn bQzit Sybordina Verwer, geboren te Winschoten In 1865. Belden venten nu hier dan daar met eenlge negotie langs de huizen en waren nu tydelijk alhier. Volgens haar zeggen dreigde de ver- siagene haar met een stoel te slaan en moet toen door zyn drift, in het mes (een aard appelschillersmesje) geloopen zyn, dat zy In de hand had en waarmede zy juist bezig was boterhammen te snyden. De geroepen dokters Tjebbes en Bouma konden slechts den dood constateeren. In afwachting van de justitie uit Leeuwarden, bevindt de vrouw zich In arrest. Alkmaar, 1 Juli. Dat zells koelen gaarne naar de door haar verlaten plaats terugkeeren, btykt uit het volgende voorval: Een koe, die de heer G. Oroot, land bouwer te Zuldscharwoude, Zaterdag alhier op de markt van iemand uit Heer-Hugo- waard kocht, werd Zaterdagavond In een weide aan het einde van de Schermer gebracht, 's Nachts heeft het dier de weide veriaten, en den volgenden morgen trof men het dicht by zijn vorlgen eigenaar aan. Door verschillende weilanden wat het aan de groote rlngsloot naby Ouddorp gekomen, waar het niet verder kon. Bussum, 2 Juli. Toen Vrydagmlddag het achtjarig dochtertje van een melkknecht van .Oud-Bussum" uit school kwam, werd zy op den Bredlusweg onverwachts aangegrepen door een tot nu toe onbekend persoon, die haar een prop In den mond stopte en mee wilde voeren. Op de nadering van eenlge dames nam de man echter de vlucht. Er «chynen reeds meer aanrandingen In den laatsten lijd te hebben plaats gehad. Tiel, 2 Juli. Het tekort van de gefail leerde firma C. H. Tilanus Zoon wordt op f 150,000 geschat. Tot de door dat faillissement getroffenen behooren ook de verzekerden van ,De Voorzorg", een fonds by overiyden, waar van de heer A. Tilanus directeur was. De verzekerden wonen bqna uitsluitend In Tlel en omgeving. Utrecht, I Juli. De politie alhier voerde drie kinderen van 6, 4 en 3 jaar naar het ziekenhuis. De kleinen, die In hevige mate aan mazelen leden, waren door de moeder moedwillig verlaten, lagen te midden der grootste vuilheid ziek in hun woning. De verbiytplaats der moeder Is onbe kend. Alhier zyn in ondertrouw opgenomen een 82-jarlge weduwnaar en een 73-jarlge jongejuffrouw, die nooit gehuwd geweest Is. Leiden, 2 Juli. Over eenlge dagen, zegt men, zullen een groot aantal ge- costumeerden uit de maskerade In hunne 17de-eeuwsche gewaden een bezoek brengen aan de Brusselsche tentoonstelling, waar zy ongetwyteld met belangstelling zullen worden ontvangen. Zwljndrecbt, 30 Juni. Hedenavond werd door de heeren Remeeus Van der Olessen alhier, de tweehonderdste wagon aardbeien verzonden naar Dultschland. Rotterdam1 Juli. De 23-jarlge varensgezel Thomas J. W., die verdacht wordt, medeplichtig te zyn aan de poging tot diefstal by den heer C. N. A. Loos aan het Hofplein, deed zooals men zich zal herinneren In het Huls van Bewaring, waar hy gedetineerd was, gekke bokkesprongen, wilde niet eten, zoodat hy kunstmatig gevoed moest worden en sprong op den dag vóór dien, waarop hy moest terechtstaan, van een hooge trap, waardoor hy zich ernstig verwondde aan beide heupen en ter verpleging moest worden opgenomen. Ook In de openbare terechtzitting, waar zyn zaak In behandeling kwam, gedroeg hy zich als een krank zinnige, zoodat de rechtbank na het hooren van de conclusies der deskundigen, Thomas W. krankzinnig verklaarde, waarop hy naar Medemblik werd getransporteerd. Eigenaardig Is het wel, dat vele Inbrekers eenlgen tyd In een krankzinnigengesticht doorbrengen. Meermalen Is gebleken dat Inbrekers krankzinnigheid simuleerden, om de gelegenheid te krygen, uit het gesticht, waarheen zy ter verpleging worden gezonden, te kunnen uitbreken. Onder hen schynt ook te bestaan de meening, dat een krankzinnige misdadiger na herstel, In vryheld gesteld wordt. Dit blijkt echter niet het geval te zyn. Thomas W. Is na een verbiyt van eenlge maanden te Medemblik, .hersteld". En deze week werd hy naar Rotterdam teruggebracht. Hy was zeer verheugd over zyn herstel en moet zich tegen den hem begeleidenden veldwachter hebben uitge laten In dezen geest: .Ziezoo, dat heb Ik 'm netjes gelapt. Nu wordt Ik straks onmlddeliyk In vryheld gesteld". Toen Thomas W. echter in het Huls van Bewaring alhier aankwam, vernam hy, dat de olficler van justitie van plan Is, te trachten, hem alsnog de vyt jaren een zame opsluiting te laten opleggen, welke straf tegen Thomas W. geSischt Is. Zal Thomas nu weer van begin af aan gaan slmuleeren? 1 Juli. De sleeper G. V., uit de Jacomlnastraat alhier, stond gisterenvoor middag met zyn wagen op de Wynhaven by de Regenlessebrug. Op den wagen waren 25 baaltjes meel geladen. Eensklaps kwam een man naar hem toeloopen, en deelde hem mede, dat hy onmlddeliyk by den patroon op het kantoor moest komen. Hy zou zoolang op paard en wagen passen. Nauweiyks was de sleeper uit 't gezicht, of de onbekende sprong op den bok en reed met den wagen met de baaltjes weg. Eerst begaf hy zich naar pand 5 In de Twee Leeuwensteeg, waar hy woont. Daar droeg hy zes baaltjes meel In zyn huls. Hierna reed hy verder en liet ten laatste paard en wagen In den sleek. In de Een hoornstraat, bij den politiepost, zyn zy onbeheerd op de straat aangetroffen, toen lagen er nog 19 baaltjes op den wagen. De dief, de losse werkman J. OIs lj uur na het plegen van den diefstal In zyn woning aangehouden, waar op de zes baaltjes beslag Is gelegd. Hy werd in arrest gehouden. 2 Juli. Qlsterennamlddag was de bootsman S. C., uit Santander, bezig het Spaansche stoomschip .Pena Cabarga", liggende aan paal 20 In de Maashaven alhier, aan bakboordzyde te verven. Hy stond In het gangboord van het langs zyde liggende rynschlp .Halley". Plotseling brak er een staaldraad, waarmee een yzererlsbak aan boord van de .Pena Cabarga" was bevestigd. Deze bak schoot uit en kwam op den bootsman terecht, die daardoor tegen bakboord van het schip geklemd werd. De man brak zyn schedel en bleef op de plaats dood. zyn iyk Is naar de algemeene begraafplaats overgebracht. In de Kon. benzlnefabrlek te Charlols zyn gisterenmiddag by het schoonmaken van een benzinetank vier werklieden door hunner, L. de Ruyter uil Pern'li,'1s"gesfii[F De anderen werden bygebracht. Tilburg, 1 Juli. Door de marechaussee alhier werd Dinsdagavond geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht zekere Q., een berucht sujet, van het Golrke. De deugniet heeft Dinsdagmorgen zyn ouders mishandeld en van geld beroofd. Als een bezetene liep hy, gewapend met een revolver, de straat op, en vuurde het wapen af, zonder echter Iemand Ie treffen. Na dezen boevenstreek heeft hy zich by de politie aangemeld, zich zelf be schuldigende op een vrouw geschoten te hebben. Het moet de politie echter duideiyk zyn geworden, dat van die zelf beschuldiging geen woord waar is. De kerel was de schrik zyner brave ouders. Voorwaar, geen benijdenswaardig zoontje. Zierikzee, 4 Juli. Vrijdagavond 1.1. ver gaderde op het raadhuis het comité tot viering van den 31 Augustus a.s., den dag waarop Hare Majesteit de Koningin Haar 30en jaardag zal bereiken. Algemeen was men van oordeel dezen dag zoo luisterrijk mogelijk Ie vieren, daarby vertrouwende op de Instemming van alle ingezetenen van Zierikzee, die, bekend om hunne verknochtheid aan - en liefde voor ons dierbaar Oranjehuls, niet zullen aarzelen door ruime giften het comité daarin te helpen. Het volgende programma werd voor- loopig vastgesteld: 's Morgens 8 uur: Koraalmuzlek en carrlllon-bespellng. 's Morgens 104—12 uur: Kinderoptocht der 2 hoogste klassen van alle scholen, gevolgd door het zingen van toepasseiyke liederen op het Havenplein, en tractatle der deelnemende kinderen. 's Middags 12 uur: Bedeeling der armen van alle gezindien. 's Namiddags 2J—5 uur: Gymnastische spelen door jongens en meisjes. Uitreiking van souvenirs aan al de deel- nemenden. 's Avonds 7J—9J uurConcert van het muziekgezelschap .Kunst en Eer" op het Havenpark. 's Avonds 10—11 uur: Lichtsloel, waartoe alle corporation te dezer stede zullen worden ultgenoodlgd, met wedstryd voor de mooiste hulde. Na afloop hiervan: Vuurwerk op het Kraanpleln. 's Avonds zal Havenplein en Havenpark schitterend verlicht zyn, terwyt het muziek gezelschap .Kunst en Eer" den geheelen dag, en het zanggezelschap .Polyhymnia", 's middags by de gymnastische spelen, hun gewaardeerde medewerking zullen verleenen. Het comité, dat van 4 tot 9 Juli een inzameling zal houden by alle Ingezetenen, worde verbiyd met ruime giften, waardoor het in slaat zal worden gesteld een feest te organlseeren, zooals men dat In Zierikzee gewoon is, zoodra er sprake van is ons geliefd Vorstenhuis eer te bewyzen. Voor zoover ons bekend, beslaat er In Schouwen—Dulveland, zooals In andere deelen onzer provincie, geen onder- afdeellng van den Algemeenen Nederland- schen Politiebond. Het wenschelljke en het nut van de oprichting eener afdeeling en het aansluiten tot den Bond, welke zich ten doel stelt verbreiding van kennis van het politievak en aankweeking van kameraadschap en onderlinge samenwerking in het belang van de politie en het publiek, zal de heer J. W. Perrels, voorzitter van den „A. N. P. B.", In een spreekbeurt op Donderdag 7 Juli e.k., in het .Huis van Nassau", trachten In het licht te stellen voor vele belanghebbenden. Biykens de St.-Crt. had de provincie Zeeland op 1 Januari 1910 een totaal bevolking van 233.478 Inwoners, t. w. 116144 mannen en 117 334 vrouwen. Daaronder komt Middelburg voor met 19.583 inwoners, I. w. 9190 mannen en 10.393 vrouwen, en Vllsslngen met 21.500 Inwoners, d. I. 10 602 mannen en 10.898 vrouwen. Voor Goes waren de cyters 7636, verdeeld in 3592 mannen en 4044 vrouwen, en voor Zierikzee 6813, t. w. 3238 mannen en 3575 vrouwen. Op Zuid-Beveland Is het stelen van besteed, weer In vollen gang. Wóènidag mocht hel den gemeente-veldwachter te Baarland gelukken, drie zulke dieven op heeterdaad Ie betrappen. De reeds in hun bezit zynde 41 K.O. zaad werden In beslag genomen. Tot weesvader en moeder te Alkmaar zyn benoemd de heer J. Byio en echtgenoote te Middelburg. Te Hoofdplaat (Zeeuwsch-VIaanderen) wonen twee zusters en een broeder samen, die met elkander den leeftyd van 255 jaar bereikt hebben. Dit drietal oudjes verricht nog dageiyks ongehinderd hunne bezig heden. tn de tweede helft van Juli wordt door een groot aantal motorbooten van verschillende soorten en grootten een rondreis door Belglé gemaakt. Op Vrijdag 22 Juli komt deze vloot te Oent en zal vandaar uit dien dag den tocht naar Ter Neuzen voortzetten. Wy hebben In druk ontvangen een feestnummer van hel blad .Allen Weerbaar", uitgegeven ter gelegenheid van het tlen-jarlg bestaan der Vereenlging .Volksweerbaar heid", die thans pi. m. 11,000 leden telt. Wy behoeven het doel van deze vereenl ging niet te schetsen. Haar naam wyst voldoende aan, wat zy beoogt. Wie er prys op stelt den Inhoud van dit feest nummer, dat In sierlijk feestgewaad ver schenen Is, Ie leeren kennen, wende zich lot den heer H. J. C. Roelants te Schiedam, den uitgever van bovengenoemd orgaan. Het bevat onderscheidene stukken over Volksweerbaarheid en tevens een terugblik op het tlen-jarlg tydperk, dat .Volks weerbaarheid" thans achter zich heeft. Noordgouw*. Volgens den alhier ge plaatsten regenmeter is In Juni j.l. slechts 21 m.M. regen gevallen. Dulvcndljke, 1 Juli. Na Donderdag j.l. door Z. E. den heer Commissaris der Koningin beéedigd te zyn géworden, werd onze nieuwe burgemeester, de heer J. Pad mos, heden in een ook daarvoor uitge schreven raadszitting geïnstalleerd. Een ruiterstoet geleidde hem van de grens der gemeente tot aan het versierde raadhuis, dat by de opening der zitting te klein bleek om alle belangstellenden Ie bevallen. Nadat de gewone olficléele stukken waren gelezen, werd de benoemde door den oudsten wethouder, den heer C. Boo- gerd, toegesproken, hem den ambtsketting toereikende en hem verzoekende de voor zittersplaats In te nemen. Vervolgens nam de burgemeester het woord, daarna zyn vader, de andere wethouder, en hel jongste raadslid, de heer 1. A. Padmos. Nadat nog 2 leden van het stembureau gekozen waren, de heeren Jonker en Van Staalen, werd de zitting gesloten. Tengevolge van het burgemeester schap van den heer J. Padmos, houdt zyn vader, de heer L. Padmos, Ingevolge de bepalingen der gemeentewet, op, lid van den gemeenteraad te zyn. Dit was hy gedurende 16 jaren, waarvan hy er 14 tevens de wethoudersplaats bekleedde. 2 Juli. De kiezers voor den gemeente raad zijn ter stembus geroepen tegen Vrydag 8 Juli ter verkiezing van 3 leden, wegens periodieke aftreding van de heeren C. van Staalen, P. Jonker en T. Oast, welke laatste zich wegens aanslaand vertrek niet herkies baar kon stellen. De keuze loopt thans over de heeren K. W. den Boer, S. J. Gast, P. Jonker en C. van Staalen. Schouwen, 4 Juli. Een hevig onweder ging gisterennacht vergezeld van plasregen en geduchte hagelbuien. En hoewel de steenen niet zoo heel groot waren, er vielen er vele, zoodat de vrees niet ongegrond Is, dat er nog al schade is toegebracht aan het te velde staand teer gewas, als vlas en uien b.v. Stavenisse. Door den heer burgemeester is namens den Alg. Nederl. Politiebond de medaille voor 10-jarlgen trouwen dienst uitgereikt aan den heer J. Stoel, gemeente veldwachter alhier. St-Maartensdljk. Voor de op 12 Juli Ie houden stemming voor een lid van den gemeenteraad zyn candidaat gesteld de heeren J. W. Roskes en P. Oaakeer Az. Bruinisse. De muzlekvereenlglng .Nu met Hope", directeur de herr P. Jongman: van Zierikzee, gaf Zaterdagavond een uitvoering in den tuin van onzen schoone uitvoering der muziekstukken. Door de alhier beslaande gymnastlek- vereeniging .Olympia" zal 6 Augustus een openlucht-uitvoering gegeven worden ter propaganda van het doel, dat d< vereenlging beoogt. Vlissingen. De dié vroegere nacht- booten van de Maatschappy .Zeeland" de .Koningin Regentes", .Prins Hendrik' en .Koningin Wllhelmlna", worden ge- leldeiyk voor den dagdienst ingericht, te vervanging van de thans nog in diens zynde dagbooten de .Nederland", .Dultsch land" en .Engeland". De .Koningin Regentes" Is thans li zoover gereed, dat dit schip nog dezi maand in den dagdienst zal worde: opgenomen. Terneuzen. Gedurende de eerste heil van dit jaar zyn aan den spoorweg alhle 169 zeeschepen aangekomen om aldaar t lossen of te laden. Deze schepen hadde een gezameniyke bruto-inhoud van 408,44 M9. Hiervan vertrokken ter verdere lossln of lading naar Oent 18 stuks, met ec bruto-inhoud van 60,705 M3. Oedurend hetzelfde tydvak zyn 136 zeeschepen uil gevaren. In 1909 kwamen In de eerste zes maar den 166 zeil- en stoomschepen, met ee bruto-inhoud van 404.886 M9. binnen, b( stemd voor onze haven, terwijl 128 zes schepen uitvoeren. Bestemd voor Genl kwamen dit ja: gedurende bedoeld tydvak binnen 51 schepenmet een bruto-inhoud va 1,649,680 M9., terwyt komende van Oei 596 schepen zyn uitgevaren. Voor de eerste heltt van 1909 zijn d cyiers 558 schepen, melende 1,546,624 M en 579 schepen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz Noordgouwe. Voor de levering van hi benoodlgde veevoeder aan de vereenlglr .Streven naar Beter" is voor gerstemes erwtenmeel en maïs respectievelijk Ing schreven door A. J. Boogaart te Kerkwers voor f3,599 en 14,75; M. de Rijke Zierikzee voor f 3,44 en f 4,45H. A. Gelu te Zierikzee voor f3,44 en f4,45; V Merle te Zierikzee voor f 3,45, f 4,25 s 16; M. v. Rhee te Zonnemalre voor f 3,3 I 4,20 en f 5,80. Aan den laagsten Inschryver, den he M. van Rhee, is de levering gegund. Burgh, 2 Juli. Door den heer C. Boot alhier werd heden aanbesteed h bouwen van een landbouwschuur met ve

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1