Woensdag 29 Juni 1910. /S'S'O (SS ierlkzeesoho O o u r a n t). BERICHT. 250,500,1000,3000 ol 5000 regels, Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAO verschijnt, Is voor Ziertkzee t 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGAN6. - No. 8945. Uitgevar-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redaoteupi J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden; des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Dipeoteupi A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Ziertkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag ge opend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van ad- vertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. In Engeland heeft een lid van het Lager huis, Shackleton genaamd, een wetsontwerp Ingediend, waarbij aan de vrouwen 't stem recht wordt toegekend. Teneinde dit voorstel te steunen, hebben, zooals men weet, de stemrechtvrouwen, ook wel suffragettes genaamd, In Londen een groote betooging gehouden, waaraan meer dan tienduizend vrouwen hebben deelgenomen. Zij trokken met banieren, vaandels en van een dertigtal muziekkorpsen vergezeld door de stad, aldus op Indrukwekkende wijze manlfes- teerend voor haar beginsel. Maar daarbij hebben zij het niet gelaten. Zij hebben getracht by den Minister Asqulth een audiëntie te verkrijgen, en deze heeft aan een deputatie dit toegestaan. Het ant woord van den Minister op de gestelde vragen heeft de stemrechtvrouwen niet bevredigd, zoodat deze besloten hebben op nieuw overal In den lande betoogingen voor het Ingediend wetsontwerp te houden. Zij zullen ten slotte overwinnen, want waarom zouden de vrouwen, waarvan duizenden in den huldigen t|]d de moei lijkste betrekkingen vervullen, voor de uitoefening van het kiesrecht ongeschikt zijn; waarom moeien zoovelen, die als doctores, advokate, leerares, onderwijzeres, gestudeerd en een wetenschappelljken graad veroverd hebben, op politiek gebied gelijk gesteld worden met onmondlgen? Het is te zot om er van te spreken. Het eeuwenoude onrecht jegens de vrouwen moet uitgewlscht worden. Haar staat kundige gelijkstelling Is naar onze over tuiging dan ook slechts een kwestie van tijd. In de Fransche Kamer heeft Paul Deschanel voor het beginsel van even redige vertegenwoordiging een mooie pakkende rede gehouden, een beginsel, dat ook al lang In de wetgevingen van Europa's Staten moest zijn vastgelegd. De minderheden hebben, in verhouding tot haar getalsterkte, recht op vertegen woordiging In elk publiekrechtelijk lichaam. De wetgever moet dit rechtvaardig be ginsel uitwerken, en wel zoodanig, dat elke partij, nadat bepaald is, op hoevele representanten zy aanspraak mag maken, zelfstandig haar mannen kiest. Zoolang de wetgever In gebreke biyft, zyn op hem rustende taak In deze te vervullen, kan by een verkiezing een partymeerderheid ter wille van een partyminderheid, zich wel van stemming onthouden, teneinde deze gelegenheid te geven haar candldaat In de vertegenwoordiging te brengen, maar zonder Inbreuk te maken op eigen beginsel, zonder verraad te plegen aan haar eigen vlag, kunnen zy, die tot deze meerderheid behooren, niet hun stem op dien candldaat uitbrengen. in Parys heeft de directie der omnibus maatschappy den maatregel Ingevoerd, dat de passagiers, die van haar lynen gebruik maken, de plaatsbiljetten moeten bewaren, teneinde die op aanvrage aan de controleurs te kunnen vertoonen. Hebben zy het ge nomen plaatsbewys verscheurd of weg geworpen, dan moeten zy een nieuw biljet nemen. Het Parysche publiek Is met dien maatregel verre van Ingenomen. Er heeft zich zelfs een stil complot van controleur kwellers gevormd. Deze bewaren hun plaatsbewyzen, en wanneer zy een groot aantal er van byeen hebben, dan speelt zich het volgend tooneeltje In de omnibus af. Controleur: Biljetten, als 't u belieft. PassagierZiedaar. Controleur: Wat Is dat? Passagier (heel vrlendeiyk)De biljetten, Controleur: Ja, maar dat van vandaag, Passagier: Dat Is er by. Controleur: Mag Ik dat eens zien? Passagier: Zoek maar uit. Controleur: Maar dat Is myn werk niet. Passagier: En het myne ook niet. Controleur (driftig): Maar u behoeft die biljetten niet allemaal te bewaren. Passagier: Pardon, op elk plaatsbewys staat .dit biljet moet op aanvraag getoond worden". Ik bewaar ze dus, geiyk me verzocht wordt. Daar hebt u ze allemaal. De controleur moet al die biljetten dan doorzoeken, totdat hy het gewenschte plaatsbewys gevonden heeft. By den vol genden passagier speelt hetzelfde tafereel zich af. Het is natuuriyk een zeer verdrietig en tydroovend werk, zoodat, wanneer het publiek op deze wyze den stryd tegen de directie biyit voeren, de directie van ge noemde maatschappy wel er Iets op zal moeten vinden, teneinde aan deze doel treffende plagery te ontkomen. De Rijksraad te Petersburg heeft het wetsontwerp-StoIypIn, waarby Finland als het ware tot een Russisch wingewest werd gemaakt, en dat door de Ryksdoema was aangenomen, goedgekeurd. De door de oppositie Ingediende amendementen, die het eerbiedwaardig cyfer van 30 bereikt hadden, werden, toen men het onvrucht bare er van Inzag, allen ingetrokken. De oppositie kwam van een zyde, waar van men haar niet verwachtte. Maar Finland's lot Is thans beschoren. De Czaar en zyn trawanten kunnen voorshands tevreden zyn. Of zy het echter op den duur zullen zyn, betwyfelen wy. Zy mogen al wat niet den naam van Rus draagt onderdrukken, zy mogen de politieke ge vangenen mishandelen, zy mogen in de plaats van de vryheld stellen de dwlng- landij, het volk zal eens opstaan en zyn onderdrukkers neervellen. SPANJE. Madrid, 26 Juni. De dagbladen metden dat de nota van het Vatlcaan, dato 21 Juni, niet enkel een protest behelst tegen het regeerlngsbeslult, waarby aan nlet- Katholleken wordt toegestaan aan hun kerken ulteriyke kenteekenen van hun eeredlenst aan te jbrengen, maar ook de diepe droefheid van den paus uitdrukt over de politiek van het Madrlleensche kabinet ten aanzien van den godsdienst. In de nota wordt de hoop geuit, dat de regeering den zin van artikel II van de constitutie zal herstellen en elke bepaling betreffende de godsdienstige genootschap pen zal uitstellen tot na afloop der onderhandelingen. In haar antwoord op de nota van het Vatlcaan zal de regeering aantoonen, dat het regeerlngsbeslult betreffende artikel 11 bulten het concordaat valt en zal zy het recht van de wereldiyke macht om maat regelen te nemen, welke zy nuttig acht, staande houden. OOSTENRIJK. Het doodvonnis tegen den luitenant Hofrlchter, die een aantal mede-officieren trachtte te vergiftigen, Is veranderd In degradatie en 20 jaar verscherpte zware kerkerstraf. De strafveranderlng Is gegrond op het goede gedrag van Hofrlchter vöór de misdaad, en op de verklaring der dokters dat hy geesteiyk minderwaardig Is. De degradatie heeft reeds in de gevangenis plaats gehad. ENDELAND. Emily Davison, 'n onderwyzeres, die al verschillende malen met de politie In aan raking Is geweest, heeft met eenige stukken kiyt de vensters Ingeworpen van 't Crown Olfice van het Hoogerhrls. Aan de stukken kryt waren briefjes "bevestigd, waarop stond: O, Asqulth, ondersteun de nieuwe wet op het vrouwenkiesrecht! O, Asqulth, de verontwaardigde vrouwen zullen geen beleedlglngen verdragen I Asqulth, wees verstandig; de vrouwen laten niet met zich spelen I Miss Davison werd door den politierechter tot een geldboete van f 60 veroordeeld, die haar vriendinnen voor haar betaalden. Eenlgen tyd geleden was er sprake van dat de lord-major van Londen een bezoek zou brengen aan de groote steden van Nederland. Dezer dagen echter heeft de lord-major aan den burgemeester van Rotterdam medegedeeld dat tydgebrek hem en zyn gezelschap zou verhinderen om aan het voorgenomen bezoek aan Brussel en Antwerpen tevens te verbinden een reis naar Nederland, zoodat voor dit jaar van deze zaak zal moeten worden afgezien. FRANKRIJK. Parijs, 26 Juni. By de begrafenis van een werkman, die onlangs werd gedood by een botsing met de politie, is het tot ongeregeldheden gekomen, waarby met revolvers werd geschoten en vele menschen werden gewond. Er zyn ook velen In hechtenis genomen. Toen de van het kerkhof komende stoet op honderd meter afstand van de vestingwerken was genaderd, werden sommaties gedaan. Vele menschen vluchtten naar alle kanten. Verscheidene brigades polltle-agenten maakten charges met de blanke sabel. Er knalden verscheidene schoten en er werden vuist-, sabel- en stokslagen gewisseld. De ruiterij reed met de blanke sabel op de menigte In, Er ontstond een algemeen gevecht. Vele betoogers werden meer of minder ernstig gewond. De vervolging werd voort gezet tot ver in Pantin. Aan alle kanten hoorde men angstkreten. De betoogers, die op de hellingen der vestingwerken en den spoorwegdyk vluchtten, lieten vandaar allerlei projectielen op de troepen neer- hagelen. Maar zy werden ten slotte ver dreven, en langzamerhand keerde de rust terug. Om 9 uur In den avond hadden de straten haar gewoon aanzien. Het aantal gewonden moet vry groot zyn. 27 Juni. Bij de gisteren plaats gehad hebbende betoogingen zyn 41 agenten gekwetst. Vijf van de gisteren ge arresteerden zyn In arrest gehouden; de overigen zyn In vryheldïgesteld. Officieel wordt meegedeeld, dat het bezoek van president Fallières aan Brussel en aan Nederland Is uitgesteld tot 1911. De bladen trachten dit uitstel daarmede te verklaren, dat In het najaar een bezoek van keizer Wilhelm aan Brussel plaats vindt, en derhalve een ontmoeting van dezen met president Fallières vermeden moet worden. Volgens de Matin Is in Laon een Dultsche spion gearresteerd, die voor een Dultsch olficler gehouden wordt. De ver dachte had betrekkingen aangeknoopt met een onderofficier der artillerie, van wlen hy Inlichtingen wilde hebben. De onder officier lichtte evenwel zyn supérieuren In en nu werd de spion een valstrik gelegd, die tot zyn arrestatie leidde. BELBIË. Zondagmiddag brak brand uit op het tentoonstellingsterrein te Brussel, waar op dat oogenblik juist duizenden bezoekers waren. Het spreekt vanzelf dat het brand alarm hevige consternatie verwekte. De brand was uitgebroken In het café Metropole". De brandweer kon niet ver hinderen, dat het groote café In een minimum van tyd geheel was uitgebrand. Het was een Indrukwekkend schouwspel, die vlammenzee op het tentoonstelling» terrein, doch niet minder angstwekkend, daar groot gevaar bestond voor het over springen van het vuur. Men vreesde vooral voor het gebouw van de Dultsche afdeeling, dat onmlddeliyk voortdurend bespoten werd en voor het paviljoen van Monaco. Het mocht gelukken de Dultsche af deeling Ie reddenhet gebouw van Monaco echter werd zeer beschadigd. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. NEDERLAND. Leeuwarden, 27 Juni. Sinds eenlgen tyd hield te dezer stede kantoor in de Poststraat de directie van de spaarkas .De Nederlanden", die zoogenaamd ver tegenwoordigers had door geheel Neder land en bestond uit de heeren H. Metz, zich ook noemende Bremer, 25 i 30 jaar oud en Dultscher van origineen D. Kousbroek, anders genaamd Jan van der Heuvel, 33 jaar, vroeger te Rotterdam. Zy breidden hun werkkring flink uit en waren er ook te Heerenveen in geslaagd, lal van spaarzegelboekjes te plaatsen. Wanneer die boekjes vol waren, dan zou men voor zyn bespaard sommetje (f 5,20) een keuze mogen doen uit een prysiyst van allerlei hulshoudelyke artikelen. Maar zoover kwam het niet. Tal van personen waren met hun spaarzegelboekje nog maar op de helft, toen de directie plotseling zoek raakte en niets meer van zich liet hooren. Ook op andere plaatsen moeten spaarlustigen er ingeloopen zyn. De wachtmeester der maréchaussée te Steen- wyk heeft de aanhouding der heeren verzocht, die zich In verschillende deelen van ons land hebben schuldig gemaakt aan oplichting ten nadeele van de spaarkas .Vesta", voor welke kas ze eertyds als colporteurs optraden. Amsterdam, 27 Juni. Twee mannen zijn hier aangehouden, die er werk van maken, door bedreiging geld af te persen. Eenige dagen geleden ontving mevr. de wed. J. Sillem op de Keizersgracht een briefje, waarin zy met moord bedreigd werd als zy aan de schryvera op een bepaald uur by een bank van het Rembrandt- plein niet f 100 ter hand zou stellen. Mevr. Sillem gaf het briefje aan de politie, die er echter niet In mocht slagen de schryvers van den brief in handen te Mgen. Nu ontving Vrydag de burgemeester een brandbrief met bedreiging van brandstich ting, als aan een bepaald adres geen geld werd gezonden. Dat Is reeds de tweede maal, dat Amsterdam's burgervader op deze manier wordt bedreigd. Het Ie der politie nu mogen gelukken de schryvers, twee zwervers, die verblijf hielden In de Metropole van het Leger des Hells In de Warmoesstraat, te arres teeren. Zij bleken ook de bedreigers van mevr. Sillem te zyn. Scheveningen, 27 Juni. Voor hel be ruchte huls alhier, waar, zooals wy meldden, herhaaldelijk vreemdelingen van geld waren berooid, nadat ze door vrouwen van ver dachte zeden waren medegelokt, Is thans een vaste politiepost geplaatst, overdag één en 's nachts twee man. Één der vrouwen Is door de politie aangehouden op grond dat zy den meerderjarigen leeftijd nog niet heeft bereikt. Rotterdam, 27 Juni. Olsterenavond tegen 10 uur heeft een gedetineerde In de strafgevangenis aan den Noordsingel alhier, uit kwaadwilligheid zyn stroomatras en hoofdkussen In brand gestoken, waar door tevens brand In de cel ontstond en zelfs de vlammen door de tralies naar bulten sloegen, hetgeen werd opgemerkt door bewoners van een aangrenzende straat. Inmiddels maakten andere gevangenen die den brand hadden bemerkt, alarm en een zoodanig lawaai, dat een kleine paniek in de gevangenis ontstond. Op het schellen der gevangenen kwamen een aantal cipiers onder leiding van den adjunct-directeur, toesnellen en bluschten met brandblusch- apparaten den brand. De gevangene, die den brand gesticht heeft, waarschyniyk met het oogmerk om van de ontstane verwarring gebruik te maken om te ont vluchten, ls nu In een onder de gevangenis gelegen cachot ondergebracht. Aangaande de prysvraag, uitge schreven door de firma Oebr. Bervoets te Rotterdam, kan worden medegedeeld: lo. dat de uitslag begin Juli zal worden bekend gemaakt; 2o. dat het aantal inzendingen ruim 16000 bedraagt, waarvan meer dan 5000 stuks aan de gestelde elschen voldoen. De Inzenders daarvan ontvangen dus een diploma. 3o. dat, door de reusachtige deelname, besloten Is nog 20 extra pryzen aan dezen wedstryd toe te voegen. Te dezer stede verdiept men zich In gissingen over het sedert Zondag spoorloos verdwynen van het 8-jarlg zoontje, Henrl, van den landarts, den heer Verdoorn, wonende Witte de Withstraat alhier. Zondagmorgen half 9 was het uitgegaan om een boodschap te doen, doch Is niet teruggekeerd. Zondag werden reeds enkele singels en binnenwateren afgedregd, terwyi hedennacht met twee politiehonden naar een spoor gezocht Is, doch zonder resultaat. Breda, 27 Juni. Een onlangs hier verloren aangeleekende brief, Inhoudende o. a. 4 bankbiljetten ter gezameniyke waarde van f 725, is Vrydagavond laat door een juffrouw aan den geadresseerde terugbezorgd. Zy had den brief verleden week naby de Toren straat In ongeschonden staat gevonden en zoolang bewaard. Daar Inmiddels voor het vinden een belooning van f 100 Is uitgeloofd, heeft haar talmen haar dus een aardig voordeeltje opgebracht I Zierikzee, 29 Juni Door stembevoegde ingelanden van den polder Oosteren Ban van Schouwen is verworpen een voorstel van den heer C. Bakker c.s. om den houten watermolen te vervangen door een metallleken molen. Het Kleine Domburgsch Badnleuws, nu al In zyn 28en jaargang, is weer ver schenen en bevat al dadelijk een respec tabele lijst badgasten uit alle oorden van Europa. Het blad pruttelt tegen het plan de na gedachtenis van dr. Mezger te eeren door een gedenkteeken en niet door een nuttige stichting. Wat het in September te onthullen Mezgerbeeld aangaat, comité-leden die het by den beeldhouwer Fallse gezien hadden, waren er vol lof over, naar In de Af. Ct. gezegd wordt. Aan de Technische Hoogeschool te Delft Is, zooals reeds gemeld werd, .cum laude" gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen de heer E. C. N. van Hoepen, geboren te Vlissingen. Zyn disiertalie, getiteld .De bouw van het slluut van Gotland", dankt haar ont staan aan de moeilijkheid, waarop men by het onderzoek naar de herkomst der sellmentaire zwerfsteenen In Nederland was gestuit, n.l. dat de stratigrafie van Ootland niet voldoende Is onderzocht, en genoemde sleenen toch voor een groot deel afkomstig zyn uit het gebied der tegenwoordige Oostzee. In het vorige jaar heeft de jonge geleerde een onderzoek ter plaatse Ingesteld en o. a. meer dan 3000 gesteenten en fosslllën verzameld, die aan de betreffende afdeeling der Hoogeschool zyn afgestaangedurende de laatste 6 maanden Is dan door hem de collectie bewerkt. Het omvangrijke werk getuigt van nauwgezette studie en een diepgaanden blik In het leven der aarde. Door het R.-K. Parochiaal Armbestuur te Oostburg Is de Inschryvlng opengesteld op een 4 pCts. geldleening groot f 45000 ten behoeve van het St.-Antonlus-Oestlcht te Oostburg, verdeeld In stukken van f 500 en f 250, tegen den koers van 99 pCt. De heer P. Dregmans, notaris te Axel, heeft eervol ontslag aangevraagd. Volgens het Utr. Dbld. bestaat by de regeering het plan om by den a.s. wlnterdienst der spoorwegen een beperkten Zondagsdienst in te voeren, teneinde zoo doende het personeel Zondags meer vry te kunnen geven. Het plan Is dan om zeer vele treinen te doen uitvallen; alleen ochtend-, avond en internationale treinen zullen biyven loopen. Nu reeds moet des Zondags het aantal reizigers van alle treinen geteld worden. St.-Filipstand, 27 Juni. Eenelerkoopman ontmoette met zyn kar met honden be spannen op den Oostdyk een andere hondenkar. By de nadere kennismaking der dieren, die niet van de vrlendschappe- lykste was, rolde de kar met eieren van den dyk, zoodat er niet veel ongeschonden overbleven en de koopman een aardige schadepost opliep. Stavenisse. De kermis Is weder voorby. Over het algemeen had men goed, maar koud weder. Des Zaterdags voornameiyk was er nog al veel volk, ook van de om-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1