ZIERIKZEESCHE ME II US It ODE. Maandag 27 Juni 1910. Tweede Blad. Couran t). (ZS ierilizseesoh,© ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week. 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. - No 8944 tlitnaver-Hoofdredactauri A. FRANKEL. RedacteurI. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden" des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk S Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. SHEUWSTUD8W6EN, ZUID-AFRIKA. Generaal Botha heeft In een toespraak te Pietermaritzburg, In antwoord op een adres van den gemeenteraad, weer eens aangedrongen op het begraven van de rassenveete. In Natal mag men dat nog weieens vernemen. Hij zelde, dat het zijn plan was de Unie te doen slagen en aan het Engelsche volk te bewijzen dat .de Hollanders het groote vertrouwen, dat In hen gesteld was, waardig waren". Elke regeering, die een ander beleid volgde, zou een kort leven hebben. De Engelsche vlag was het beste voor de Unie en verzekerde aan de jonge natie bescherming. Hij beloofde zijn uiterste best te zullen doen, om de rassenveete In de heele Unie uit te roeien en drong er op aan, de Inspraak van het gezonde verstand te volgen, opdat de rassen vreedzaam samen zouden leven. AMERIKA. Mexico City, 24 Juni. Bij een ongeluk met een trein, die troepen vervoerde op de lijn van Manzanlllo, zijn 37 personen gedood en 50 gekwetst. Vier waggons maakten zich van de andere los, stortten een helling af en werden vernield. Onder de dooden zijn vijf officieren met hun gezinnen. De vorige week heeft In New-York en omstreken een hevige storm uit het zuid westen gewoed, die veel ongelukken en aanzienlijke schade veroorzaakte. Zestien personen, die aan 'I spelevaren waren, zijn verdronken, terwijl drie mannen onder instortende gebouwen begraven werden en een ander van schrik Is omgekomen. De woeste stormwind vernielde een groot circus op het Manhattan Field. Onder de 4000 toeschouwers ontstond een geweldige paniek, en nog kan men niet begrijpen dat daarbij, In het ontzettend gedrang en gevecht om levensbehoud, slechts enkele personen licht gewond werden. Ook In de havens is groote schade aangericht. Het nieuwe oorlogsschip „Florida" werd van zijn ankers geslagen, en slechts met groote moeite kon men er in slagen om den nieuwen bodem voor ondergang te bewaren. Minder gelukkig liep het af met de „Hercules", een groote drijvende kraan, die ook werd losgeslagen en, aan het woeste water ten prooi, enkele oogenbllkken later in de diepte verdween. Een twaalftal manschappen wisten zich zwemmende te redden. Na den storm barstte een hevig onweer los, dat in de omgeving van New-York verscheidene branden veroorzaakte. Tengevolge der hevige regens te Baltimore was Woensdagavond de om geving overstroomd door whiskey. Het doorsijpelende water had n.l. de grondvesten van het groote magazijn van de Owynbrook Distilling Company bij Owings Mills ondermijnd; een gedeelte van het trotsche gebouw van negen ver diepingen stortte In, van de 20.000 vaten whiskey, die daar opgeborgen waren, werden er 3000 verpletterd en de inhoud stroomde den heuvel af over weiden en velden naar de Gwynns Falls. Mijlen in den omtrek was de lucht als het ware doortrokken van den geur van oude Maryland whiskey. De schade be draagt ongeveer 250.000 doll. In Amerika, waar de zomer dit jaar laat gekomen Is, klaagt men thans over de groote hitte. De thermometer te New- York wijst 90° F. In de schaduw aan; elders nog meer en er worden reeds een groot aantal sterfgevallen tengevolge van de overmatige warmte bericht. Te Chicago kwamen 32 van die gevallen voor; te Philadelphia 10, te New-York 6, te Boston 5, te Indianapolis 4, te St.-Louls 3 en te Washington 3. Ook In andere plaatsen zijn menschen door de hitte gestorven en men vreest dat het aantal sterfgevallen In 't geheel wel 150 zal bedragen. Men draagt zoo licht mogelijke kleederen de parken en pleinen zp vol menschen die er een vleugje lucht trachten te scheppen en de meergegoeden maken ruimschoots gebruik van de daktuinen op hötels en particuliere huizen. Het aantal Amerikanen, dat dezen zomer de reis naar de Oude Wereld onderneemt, is ontzaggelijk. Men kan van een ware Amerikanen-Invasie spreken. Alleen Woensdag vertrokken van New-York 1300 toeristen naar Europa. De „Mauretania" had 905 passagiers aan boord. ENGELAND. De Londensche berichtgever van het Hbld, schrijft: „In de kringen, waarin men niet op een pond of wat behoeft te zien, Is thans ontstaan een vlieg-manle. De bekende Engelsche vlieger Graham White geeft den laatsten tijd vliegultvoerlngen op de ter reinen van Crystal Palace, op de hoogst- deftige Ranelagh Club en op de automobiel renbaan te Brooklands. Hij Is bereid om telkens een passagier mede te nemen, maar aangezien het aantal liefhebbers en vooral liefhebsters voor een vliegtocht het aantal beschikbare plaatsen, dat uit een enkele bestaat, verre overtreft, Is Graham White zoo verstandig er een slaatje uit te slaan en verkoopt hij zijn passagiersplaats bij opbod. Dat deed hij Zaterdagmiddag ook te Brooklands en twee dames waren zóó tuk op de eerste luchtreis, dat zij tegen elkaar opboden en eindelijk lady Abdy over- wlnnares bleef voor de som van 110 guineas, zegge dertien honderd zes en tachtig gulden Hollandsch geld. Mij dunkt Graham White zal In zijn vuistje hebben gelachen, maar lady Abdy heeft van haar 110 guineas weinig pleizler beleefd en mocht ten slotte blij zijn'dat zij er nog levend afkwam. Zq steeg dus met Graham White op, doch In een bocht weigerde opeens de machine en viel van een hoogte van ongeveer 100 voet tegen den grond. De machine werd vreeselljk gehavend, doch wonderlijk en gelukkig genoeg, kwamen de luchtreiziger en zijn passagier er met den schrik af. Een duur gekochte ondervinding voor lady Abdy, maar misschien geeft Graham White haar als zijn machine weer In orde is, nog wel een consolatie-tocht". Een herbergier te Windsor Is het slachtoffer geworden van een zeer brutale diefstal. Blijkbaar was men In de dieven wereld er achter gekomen dat de man met het oog op de wedrennen bij Windsor een groot bedrag aan geld in huls had. En nu we'd een listig plan ontworpen om den man te bestelen. Hij kreeg In zijn koffie huis bezoek van een heele bende. Men dronk er lustig op los, en kreeg ten slotte ruzie. Te midden van dit geschreeuw en rumoer, wisten een paar tot de bende be- hoorende lieden ongemerkt de slaapkamer van den herbergier die door de drukte In de gelagkamer geheel in beslag werd genomen binnen te dringen, waar zij zonder eenlge stoornis den bult bij elkaar pakten. Toen de bende rumoermakers was afgetrokken en de herbergier eenlgen tijd later zijn zaak sloot, ontdekte hij boven gekomen, dat hij bestolen was. Onmid dellijk werd de politie gewaarschuwd; maar er Is nog geen spoor van de dieven ontdekt. DUITSCHLAND. Friedberg, (Hessen), 22 Juni. Heden middag is In het raadhuis alhier een hevige ontploffing geweest, waardoor de trappen vernield en een aantal deuren en muren ingedruki werden. Niemand bekwam echter eenig letsel. Op hetzelfde oogenblik drong er een man het filiaal van de Rijksbank, dicht bij het raadhuis, binnen en bracht den directeur, die zich daar alleen bevond, met revolver schoten zware wonden toe. Toen er menschen kwamen toesnellen, vluchtte de aanrander op een rijwiel, wondde onderweg nog door revolver schoten een schooljongen en twee boeren die hem trachtten tegen te houden en dicht bij Bad Nauhelm schoot hij zlchzelven dood. Op zijn lijk vond men 4700 Mk Acht dagen geleden was er In het hötel een man komen logeeren, In wiens koffer een bom werd gevonden. Die man, die thans verdwenen is, was waarschijnlijk dezelfde als die dezen aanslag pleegde. BELGIË. Te Oent heeft een man zijn vrouw, toen deze nog In bed lag, met vitriool over goten, waardoor zij aan aangezicht, borst en linkerzijde verbrand werd, terwijl het naast haar liggend 3-jarlg kind door spatien aan neus en ooren getroffen werd. De dader ontvluchtte. Volgens de vrouw was er vooraf niets bizonders gebeurd. De man was opgestaan en had gezegd dat hij wel koffie zou zetten. NEDERLAND. Apeldoorn, 24 Juni. Voor H. M. de Koningin op Het '_oo hebben Donderdag morgen gedefileerd drie eskadrons huzaren van het le regiment uit Ede, onder bevel van majoor J. M. baron Van Boecop. H. M. de Koningin zat, met Prinses Juliana op schoot, In een k la Daumont bespannen rijtuig. Tijdens het voorbijtrekken groette het Prinsesje wuivend met den zakdoek. Daarna reden dc troepen het Koninklijk Park In, waar zij door H. M. werden geïnspecteerd en onthaald. Amsterdam. 25 Juni. Een jongen van 10 jaar uit Haarlem, die naar huls was gekomen om de begrafenis van zijn grootvader bij te wonen, had gisteren middag omstreeks 6 uur hel ongeluk, van de brug bij den Zeeburgerdljk te vallen. Hl] kwam met zijn bulk terecht op een luik van een schuit, die juist onder de brug door voer. Inwendig zwaar gekneusd, werd hij per brancard naar hei Blnnen-Gasthuls ver voerd en daar opgenomen. Zijn toestand is hoogst ernstig. Nader verneemt men, dat het ventje aan de gevolgen van zijn val overleden Is. De Dlamantbewerkersbond alhier Is weer mllllonnalr. Op 1 Mei was er f 930,672,785 In kas en sedert bedroegen de wekelljksche ontvangsten ongeveer f 12000, In de week van 30 Mei tot 4 Juni zelfs f 12797,95, zoodat het mlllloen weer overschreden is. Een bejaard echtpaar In de Iste Jan v. d. Hefldenstraat alhier kreeg dezer dagen bezoek van een zich noemenden oud-koloniaal, die de groeten van een op Atjeh dienenden zoon kwam overbrengen. Hij was onuitputtelijk In mededeellngen van den zoon en wist eenlge heldendaden van hem op te sommen. Hij werd bizonder goed onthaald en tegen 11 uur vertrok de boodschapper, doch al spoedig ontdekte men, dat men waarschijnlijk met een bedrieger te doen heeft gehad. Van den schoorsteenmantel was een zilveren horloge verdwenen, zoomede de portemonnaie van de oude vrouw, waarin zich f 3 bevond Aan de meelfabriek „De Vlijt", aan den Noorddijk te Wormerveer, is de 57-jarlge Keijzer bij het omleggen van een drijfriem gegrepen en rondgeslingerd, met het noodlottig gevolg, dat een arm afgerukt, zijn onderkaak verbrijzeld en zijn borst ernstig gekneusd werd. In bedenkelljken toestand is de ongelukkige naar het ziekenhuis vervoerd. Utrecht, 24 Juni. Vijftienhonderd men schen hebben Dinsdagavond den „Hortus" alhier bezocht, waar voor enkele uren de nacht-cactus bloeide, met 9 bloemen. Tegen den ochtend was het mooie natuur tafereeltje verdwenen en de plant weer even leelp en dor als altijd. Delft. De gemeente-gasfabriek alhier bezorgde de gemeentekas van 1909 een voordeel van ruim f 106,000. Het hoogste tot nu toe behaalde cijfer. Rotterdam, 24 Juni. Vannacht heeft aan de Persoonshaven alhier, een hevige brand gewoed In de fabriek van kunstmest en veevoeder van den heer Iman J. v. d. Have. Sedert vier weken was het complex gebouwen wederom met één uitgebreid, een steenen gebouw van twee verdiepingen hoog met eene zulggas-installatie In een aangrenzende machinekamer. In dit pand worden tapioca-wortels gemalen tot meel- poeder en was 200,000 K.G. op den zolder opgeslagen. Een hoofdagent van politie ontdekte kwartier over drieén den brand door het waaien van rook uit de fabriek. Dadelijk werd nu de brandweer gealarmeerd, die met een aantal spuiten aan het werk toog. Men slaagde er In de aangrenzende fabrieksgebouwen te sparen. Het nieuwe steenen gebouw ging nagenoeg verloren. Door vallende stukken steen werd een pljplelder van één der stoomspuiten aan het hoofd getroffen en bloedend verwond. Om 7 uur konden de stoomspuiten en het verdere materiaal Inrukken en bleef de brandweer met enkele slangen ter verdere bewaking achter. De fabriek is op beurspolis verzekerd bij de heeren R. Mees Zonen, voor f 80,000. Toen de werkman H. B wonende Steven Hoogendpstraat, gisterenavond thuis kwam, miste hij zijn vrouw. Bij het openen van de deur der zoldertrap viel de gezochte, met de beenen omhoog, hem tegemoet. De ontstelde echtgenoot begreep, dat zij van de trap gevallen moest zijn, met het hoofd omlaag en vóór de dichte deur was blpen staan, op het hoofd. Onmlddellp werd voor de bewustelooze vrouw geneeskundige hulp Ingeroepen, doch de dokter kon slechts den dood der ongelukkige constateeren, tengevolge van schedelbreuk. Het ongeval is gebeurd toen de vrouw, de 51-jarige O. K„ alleen thuis was. Alblasserdam, 25 Juni. In de jongste vergadering van den raad dezer gemeente werd door den voorzitter voorgelezen een schrpen van den heer J. U. Smit, waarin hij verklaart zijn ontslag te nemer] als lid van den Raad, daar hij niet langer wenscht blootgesteld te zijn aan de beleedlgende en bespottende wijze waarop de voorzitter hem telkens toespreekt en om de onaan genaamheden hem en zijn vrienden aan gedaan. De heer Smit was achtereenvolgens 18 jaren lid van den Gemeenteraad. Hij volgde onmlddellp zijn vader op, die eveneens diens vader was opgevolgd. Deze familie Smit heeft te zamen 75 jaren onafgebroken zitting In den Gemeenteraad gehad. De voorzitter zegt zich niet bewust te zijn den heer Smit beleedlgd te hebben, doch kan over dit schrijven geen discussie toelaten, omdat de heer Smit afwezig is. 's-Hertogenboscb, 25 Juni. De schade door den hoogen waterstand, dezen winter veroorzaakt In Druten, Wamel, Dreumel, Appeltern, Bergharen, Horssen en Ewijk, bedraagt volgens de opgaaf der belang hebbenden bpa f 29.000. De schade lasten zijn opgezonden aan de algemeene watersnoodcommissie te Amsterdam. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Tlel veroordeelde het gemeenteraadslid J. v. d. W., te Zoelen, tot f 5 of 2 dagen wegens smaad, gepleegd tegen den predikant der Ned. Herv. Gem. aldaar. In de raadszaal had hij gezegd: „Zoolang jullie dien smeerlap van een dominéé hebben, zal het niet anders worden". De eisch was f 25. De rechtbank te Leeuwarden heeft vrouw Dirkje V., oud 41 jaar, zonder beroep, wegens hel verleiden van een 14- jarig meisje tot ontucht In hare woning, alsook wegens mishandeling van hare buurvrouw, veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf, met aftrek van de voorlooplge hechtenis. Te Zwolle had zich het vorig jaar Januari bij een ingenieur een dienstbode verhuurd, die haar koffer en andere eigen dommen meebracht. Na enkele dagen vertrok zij weder, doch de Ingenieur weigerde haar goederen af te geven. Zij wendde zich tot den commis saris van politie, bij wien reeds vroeger door vertrokken dienstboden over eenzelfde handelwijze was geklaagd. Thans weigerde de Ingenieur ook na verzoek der politie aan den wensch te voldoen. Een verzoek van het bureau van consultatie, om de goederen aan de dienstbode af te geven werd onheusch beantwoord. Daarop stelde de dienstbode een civlelrechtelpe vordering in tot terug bekoming harer goederen De rechtbank te Zwolle wees die vordering toe, maar de veroordeelde Ingenieur gaf de goederen nog niet af en ging In hooger beroep. Het gerechtshof te Arnhem heeft den Ingenieur opnieuw veroordeeld tot afgifte der goederen en bovendien tot een schade vergoeding van f 250 met zijn verwijzing in de kosten van het geheele proces, die ongeveer f 600 zullen bedragen. Voor de rechtbank te Groningen heeft zich te verantwoorden gehad de landbouwer Roelf S., te Onderdendam, beschuldigd een paard gewurgd te hebben, om de verzekeringspremie ad f 216 machtig te worden. Zijn vroegere knecht J. Werkman, verklaarde, dat de bekl. hem voor f 10 had overgehaald om samen het paard op te hangen. Dat was geschied; later waren sl(m en schuim in den stal gevonden. De rpsveearts Luurs te Noordhorn verklaarde, dat slijm en schuim de eerste verschpselen zp bij paarden, die gewurgd z||n. Het scheuren van het middenrif schreef getuige eveneens aan verstikking toe. De veearts Lameris, te Warfum, ver klaarde daarentegen dat het paard gestorven was aan kramp-koliek, wat gebeuren kan door 'n overvloedige voeding. De rijks- veearts Wlersum, te Groningen, meende echter, dat alles bijeengenomen, in dit geval eerder moest gedacht worden aan dood door verstikking dan aan kramp-koliek. De bekl. ontkende. Hij zei, dat zijn vroegere knecht niet de waarheid sprak. Het O. M. elschte 9 maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. H. Schaap, vroeg vrijspraak. De veearts L., bovengenoemd, had reeds terecht gestaan wegens het afgeven van een valsche verklaring. Daar men aannam dat hl] geheel te goeder trouw was geweest, al had hij dan ook wat nonchalant gehandeld, werd hij dadelijk vrijgesproken. Een onveilig toevluchtsoord. Onder dit opschrift bevat De Haven werker, orgaan van den Alg. Ned. Bone van Arbeiders in het Havenbedrijf, eer artikel, waarin de arbeiders van het platte land gewaarschuwd worden niet naar Rot terdam te komen om werk te zoeken Ir het havenbedrijf. De schrper zegt o. m. „Een vluchthaven voor velen was Rot terdam, want in het transportbedrijf wat. altijd „werk en brood" te vinden en dc mare van de welvaart der bootwerkert leidde tot de meest onware en fantasti sche voorstellingen bl) de burgerij, en her die veraf en dichtbij van het havenbedrlj hoorden, omtrent de loonen en de levens wijze der bootwerkers. Van uit hun dorpen en gehuchten kwamer. ze aanzetten op Rotterdam; lieten ze dc spade In den grond steken; sprongen van „achter de koeien" en zwermden aan op het havenbedrijf I Eerst de man, soms met tram of bool dag aan dag naar de Maasstad reizend, o; uren trappend op een oude fiets en dan later de verkassing der geheele familie van het rustige dorp naar de rumoerige stad, waar „meer geld" te verdienen was. Als naar een goudland, een klein Cali fornia, kwamen de proletarlérs, hopend door hun stevige buitenmanskracht zich eindelijk een zorgeloozer bestaan te ver werven als bootwerker". De schrijver wijst dan op de teleurstelllnf die de menschen van buiten hier onder vinden, want er is reeds te veel aan arbeids kracht In het havenbedr^f en doordat dc meeste arbeiders, die in de groote stad eenmaal zijn, er ook blijven, neemt hel overcompleet steeds toe. Hij noemt hel daarom schandelijk en misdadig dat stu wadoors nog voortgaan arbeiders van bulten zelfs uit Noord-Brabant en Zeeland, naai Rotterdam te lokken en schetst den toestand In den havenarbeid als volgt: Toen een paar maanden geleden de „Staatscommissie over de werkeloosheid" gecontroleerd liet tellen, hoeveel werkloozen er dag aan dag, bij tamelijk groote drukte voor dien tijd, nog bleven staan, bleken dat niet minder dan bpa vier duizend per dag te zijn. En nu, terwijl er vrij wat werk Is, terwijl er per week 180 tot 190 schepen inkomen alleen voor Rotterdam, terwijl over de eerste vijf maanden van 1910 reeds 3914 schepen voor de Maasstad binnenkwamen, tegenover 3537 over dezelfde periode In het jaar 1909; terwijl over die maanden de tonnenmaal steeg van 3.897,171 tot 4.401,298 ton; terwijl er dus van achteruitgang geen, maar van verlevendiging in het havenbedrijf wel sprake Is, staan de bootwerkers nog met groepen „aan de brug" of draven van kantoor naar kantoor om werk te bekomen. Het Is dan ook een feit, dat er te veel arbeiders In het havenbedrijf hun brood zoeken, of althans gedwongen zijn het te zoeken. Dit schuilt niet alleen in den overstel penden aanvoer van werkkrachten, maar tevens In de wpigingen In het transport bedrijf. Lading, lossing en overlading geschieden al meer en meer machinaal. Wijziging Drankwet. De regeering heeft een wetsontwerp tot wplglng van het artikel In de Drankwet ingediend, dat de gevallen noemt, waarin

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5