BËKMDMMÜNG7 algemeene schouwing Ingezonden Mededeelingen. Genezing Telegrafisch Weerbericht, Zierikzee-Rotterdam. ADVERTENTIE!!. Getallen Hu'svlijl-Tenioonslelling Ie Zierikzee. Jbr. L.1I.J. SCHDDR6EQDE BOEIJE Ie Zierikzee en C. BOOT Jz. Ie Kerkwerve Maalscbappij lol bevordering van Landboow alle soorten Bieren, vergezicht bizonder groot Is geworden. In Engeland was het In de laatste dagen zeer warm; 20 Juni is te Londen de warmste dag van dit jaar geweest. Thans wordt het er echter voortdurend koeler, met verwachting op zware onweders. In Hongarfle houden de regens en de daarmee gepaard gaande overstroomingen aan. Het geheele aantal slachtoffers wordt tot dusver opgegeven als drie honderd. Frans Jozef heeft honderd duizend kronen beschikbaar gesteld voor de slachtoffers. Troepen en Ingenieurs zijn naar de getroffen streken gezonden. Vele plaatsen zijn niet meer te herkennen. In het dorp Ypost zijn alle huizen vernield; daar alleen wordt het aantal slachtoffers op meer dan tachtig geschat. Het herstel van wegen en spoorlijnen zal maanden duren. Een stad in Russisch Polen, Petrlkaw, Is door een onweer hevig geteisterd; zware regens en hagelslag verwoestten den oogst niet alleen, doch waren ook de oorzaak van een overstrooming, waardoor vele huisjes en schuren werden verwoest en tien menschen verdronken. In een plaatsje In de nabijheid werden bovendien door 't Inslaan van den bliksem 84 hulzen door brand vernield. TWEEDE KAMER. In ons vorig nommer hebben wij reeds kortelljks medegedeeld de behandeling der Interpellatie van den heer Van Doorn omtrent de Borrometis-Encycliek van den Paus, In de zitting van Vrfldag 1.1. Aan het uitvoerig verslag dier zitting ontleenen wij het volgende: De tribunes waren dicht bezet. De heer Van Doorn hoopte vrij te zijn en te blijven van elke dwaze opwinding. Hij herinnerde, dat 57 jaren geleden de toenmalige Utrechtsche afgevaardigde, de heer Van Doorn, ook Interpelleerde In een dergelijke aangelegenheid en toen ook ver klaarde alleen te willen protesteeren tegen eenlge minder aangename woorden bij het herstel van de bisschoppelijke hiSarchie, en dat het hem niet te doen was om de vrijheid der Roomsche Kerk In te perken. De Interpellant stelde zich ook niet op het standpunt om de vrijheid der Katholieke Kerk aan te randen. Het ligt dan ook in der. regel buiten den werkkring der Kamer critlek te oefenen op hetgeen de Katholieke Kerk In eigen kring doet. Maar anders wordt het, Indien de Paus In zijne herder- Iflke brieven niet schroomt zich te uiten op eene wijze die voor andersdenkenden grievend Is. Indien de Paus In herderlijke brieven het Protestantisme een pest en eene bron van kwaad noemt, raakt ons dit niet; want, wanneer wij de toestanden hier te lande met die van sommige andere rijken vergeleken, bedenken wij onwille keurig dat het Protestantisme nog zoo kwaad niet Is. Maar iets anders wordt het, Indien aangetast wordt de eer van hen aan wie wij ons volksbestaan danken, en de eer van ons volk. In dit verband wees spreker op sommige gedeelten der Borro- meüs-Encycllek. Spreker vestigde de aandacht op de zinsnede In de Encycliek, waarin de Her vormers en het Nederlandsche volk en de vorsten die de Hervorming omhelsden, worden voorgesteld als de meest verdorven volken, als de meest verloopen vorsten. Tegenover een dergelijke uiting past een woord van protest. Er Is In die dagen van weleer te veel gestreden, geleden en geschreid. Spreker wees er op, dat hier te lande een Protestantsche geest heerscht en hooggeschat wordt de grondslag door de Hervorming gejegd. Lettende op een orgaan van rechts, waarin beweerd wordt, dat spreker alleen het slagzwaard zwaait om de rechtsche coalitie te treffen, antwoordt spreker aan de leden der rechterzijde, die dat zoo goed begrijpen, dat niet hij maar de Pauselijke Encycliek het slagzwaard zwaait; en nu zegge men niet tegen spreker: Gfl staat niet op het geloofsslandpunt der Hervor mers. Want spreker laat zich niet plaatsen bulten de Nederlandsche gemeenschap; ook In hem leven nog beginselen, waar voor vroeger ons volk heeft geleden en gestreden. Een volk, dat zflne geschiedenis niet eert, Is ten doode gedoemd. Een protest dient op te gaan tegen beleedlgingen, den vorsten uit het Oranjestamhuls aan gedaan. De hoogheid van de Kroon Is daarmede gekrenkt. Men bedenke, dat In die beleedlglng ligt opgesloten, dat de Koningin haar gezag en macht ontleent aan die vorsten, die In de Encycliek de meest verloopen vorsten worden genoemd. Daartegen dient, ook uit een politiek lichaam als de Kamer, een woord van protest op te gaan. Daarom vraagt spreker aan de regeering wat zij als draagster van de regeerlngs- macht gedaan heeft om tegenover die beleedlglng post te vatten. Spreker kwam op tegen de voorstelling als zou de Paus een gewoon particulier persoon zijn. De Interpellant wilde niet bij de regeering aandringen op bepaalde maatregelen, maar bepaalde zich tot het stellen van twee vragen 1°. Kan de regeering aan de Kamer mededeelen op welke wijze zij geprotesteerd heeft tegen ook voor ons land krenkende uitingen? 2°. Of de regeering, Indien zij nog niets gedaan heeft Iets wat spreker niet wilde veronderstellen alsnog bereid Is te doen blijken, dat zfl met leedwezen van bedoelde krenkende woorden heeft kennis genomen? De Minister van Bultenlandsche Zaken, de heer De Marees van Swinderen, zegt, dat de vragen van den Interpellant uitgaan van de veronderstelling, dat de regeering van de Encycliek heeft kennis gekregen. Dit laatste is niet het geval (Uitroepen: „hol hol") De regeering meende, en Is nog van meening, dat het hier een zuivere Inwendige aangelegenheid der Katholieke Kerk betreft, gelegen buiten den bemoeiingskring der regeering. Daarom beantwoordde de Minis ter de beide vragen ontkennend. (Hevig rumoer zoowel in de Kamer als op de tribune). De heer Van Doorn noemde 's Ministers antwoord geheel onvoldoende. Hoe kan de regeering vervolgde spreker een dergelijk antwoord geven, wanneer men ziet het protest en de ontroering door gansch Europa opgegaan? (Applaus, ook op de publieke tribune). De voorzitter gelastte aan de tribune stilte. De heer Van Doorn vervolgde: Dit is de geest, die zich bij het volk uit. Laat ons, Kamerleden, aan de regeering leder een paar dubbeltjes geven, opdat zij zich kan abonneeren op bladen en zich een Encycliek kan aanschaffen. Spreker wilde niet verder op de zaak Ingaan, maar liet de beoordeeling aan het Nederlandsche volk over. (Bravo's). Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Vaa i—5 reeels TG Ct* elke rejjel meer IG Cts. van de vrouw eens apothekers door de Pink Pillen. Men kon dezer dagen het volgende lezen in het groote Italiaanskhe dagblad II Secoio De apothekers zijn beter dan wie ook in staat zich een meening te vormen over de waarde der Pink Pillen. In de eerste plaats zien zij de menschen in grooten getale in hun winkel komen om de Pink Pillen Ie koopen. De zieken koopen de Pink Pillen, omdat men er hen goeds van zegt en omdat zij onder hunne kennissen personen hebben die er door genezen zijn. De zieken komen somwijlen meerdere malen dat goede middel bij hun apotheker koopen en zij zeggen, dat zQ de behandeling voortzetten, omdat de eerste doosjes hen veel goeds hebben gedaan. Zoo gebeurt het dikwijls, dat de apotheker zelf, die een zieke in zijn gezin heeft, dien zieke de Pink Pillen doet innemen, dat middel waarvan hij zoo dikwijls door zijn eigen klanten den lof hoort verkondigen. Dit is nu gebeurd met den heer Jacques Signorelli, apotheker, Via Plgnolo, no. 94, te Bergamo, die ons het volgende briefje heeft gezonden: ,Ik ondergeteekende, Jacques Signorelli, ver klaart, dat de Pink Pillen mijn vrouw volkomen genezen hebben. Ik zend u hierbij de verklaring der zieke". Bij dat briefje was de volgende ver klaring van Mevrouw Anna Maria Signorelli gevoegd: .Gedurende ongeveer twee jaren was ik ziek. Mijn kwaal was begonnen met een algemeene verzwakking van mijn organisme, met kracht loosheid der maag, overvloedige bloedverliezen. Mijn spijsvertering was zeer pijnlijk geworden, en zelfs gedurende den nacht ondervond ik maag krampen, die mij verhinderden den slaap te vatten. Ook heb ik aan schele hoofdpijnen en zenuw pijnen geleden. Ik was altijd koud en als ik liep, ondervond ik gezichtsstoringen. Ik had zeer weinig hoop te genezen, omdat ik sedert langen tijd leed en ook omdat ik zonder succes meerdere voorgeschreven geneesmiddelen had gebruikt. Mijn man heeft mij aangeraden de Pink Pillen te gebruikenhQ had tal van genezingen onder zijne klanten kunnen waarnemen en men had hem van alle kanten er veel goeds van gezegd. Ik heb de Pink Pillen genomen en ik ben deze pillen mijne genezing verschuldigd, waarop ik, naar ik er kennen moet, niet meer rekende". Het is niet noodig nader de voordeelen aan te toonen, die de zieken met het gebruik der Pink Pillen hebben, indien zij lijden aan ziekten, die de armoede van het bloed of de zwakte der zenuwen tot oorsprong hebben: voorbeelden als hierboven vermeld, gelden meer dan alle ver zekeringen die wij zouden kunnen geven. Verkrijgbaar k f 1,75 per doos en f 9 de zes doozen, bj het Generaal-Depot der Pink Pillen, Van Eeghenlaan 22, Amsterdam; voor Zlerlkzee en Omstreken bfl de firma F. P. J. Bal, Dam; Joh. de Roos, Vlasmarkt 157, Middelburg; Dro- glsterfl Minerva, Blauwstraat 90; firma W. v. d. Leur, Kaal8traat, Steenbergen; J. Groenewegen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen. En verder bfl verschillende apothekers en goede drogisten. DE HERIJK. der maten en gewichten In 1910 zal voor de hierna vermelde gemeenten plaatshebben op de volgende dagen: St.-Annaland 28 en 29 Juni. Stavenisse 30 Juni en 1 Juli des v.m. Brouwershaven, ook voor Duivendljke 12 en 13 Juli. Eikerzee 14 juli des v.m. Ellemeet 14 Juli des n.m. Zonnemaire 15 Juli. Noordgouwe 16 Juli des v.m. Nleuwerkerk 19 Juli. Dreischor 20 Juli. Renesse 21 Juli des v.m. Noordwelle, ook voor Serooskerke (Sch.) 21 Juli des n.m. Haamslede, ook voor Burgh 22 Juli en 23 Juli des v.m. Zlerlkzee, ook voor Kerkwerve 1 Augustus des n.m., 2. 3, 4 en 5 Augustus, 8 Augustus des n.m., 9, 10. 11 en 12 Augustus. Oosterland 16 Augustus. Ouwerkerk 17 Augustus des v.m. Brulnisse 23, 24 en 25 Augustus. St.-Phllipsland 26 Augustus en 27 Augustus des v.m. Gemengd Nieuws. Op den dorpsweg van Charlols bij Rotterdam vielen drie jongens van een hooiwagen In een sloot. Zij werden onder het hooi bedolven. Één was bewusteloos en overleed later aan de gevolgen. In een welde te Oud-Beleriand zijn van 13 paarden de staarten afgesneden. De politie doet onderzoek. Dom bijgeloof. Qebeurd te L. In Noord-Brabar.t. Een meisje is met haar broer en vader op 't veld aan 't werk en steekt bfl ongeluk met de riek In haar voet. De riek wordt er uitgetrokken en de broer als de wind met de riek naar huls, waar hij er een stuk spek aansteekt. Het meisje op het veld kon voelen, vertelde ze, dat het spek er aangestoken werd, want toen was de pijn verdwenen. De riek moet nu met het spek er aan blflven staan, tot de wond geheel genezen is, anders komt de pijn weer terug. Nieuwste oplichterij. Voor f 7,50 kan men deelnemen In een serie van 50 Antwerpsche loten, zoo lokken de adver tenties van een Amslerdamsch „effecten en wisselkantoor". Één onzer lezers Is er Ingevlogen. Hij heeft de f 7 50 gestuurd en ontving de kennisgeving, dat hij deelnam In de kans der volgende 50 nummers Antwerpsche loten. Onze man tuurde Ijverig naar de prijzen der Antwerpsche uitlotingen. Van zijn nummers was er echter geen enkele bij. Hij spreekt er zoo 'ns een deskundige over; er blijkt, dat de hem gezonden nummers.... niet bestaan. Ter waarschuwing van anderen wil de gefopte dit nieuwe soort van oplichterij nu gepubliceerd hebben, waarmee hl) een prijzenswaardig we'k doet. Men zij ge waarschuwd. Dezelfde fuma werkt ook met Congo- en met andere soorten van loten. De bladen, die bedoelde annonces plaatsen, zijn bij dezen ook gewaarschuwd. (D. v. N.-B). Een huwelijk midden in zee. Op een sleepboot In de Firth of Forth, Schot land, werd 't huwelijk voltrokken tusschen graaf Erik Axel Leeuwenhaupt, luitenant bfl het Zweedsche regiment „Schauska" en een Duitsche dame, Carolina Wllhelmlna Welsz. De graaf was met zijn bruid te Edin- burg en wilde zich daar laten trouwen. Eerst bij zijn aankomst vernam hij, dat hij minstens drie weken In de Schotsche hoofdstad moest vertoefd hebben, om daar In den huwelijksband te kunnen worden vereenlgd, maar zoolang had hij geen verlof. Hij vroeg daarom een advocaat, wat te doen. Deze ontdekte een oude zeewet, volgens welke op schepen, drie mfllen van 't land verwijderd, een trouw plechtigheid zonder verdere formaliteiten kon worden voltrokken. Een sleepboot voerde dus den bruidstoet, waarbij zich twee Duitsche bruidsmeisjes en ds John ston bevonden, In de Firth, waar het huwelijk naar alle regelen werd gesloten. Het jonge paar landde te Trossachs en reisde toen verder naar de woonplaats van den man In Zweden. Nog een verhaal van kometenvrees uit Rusland: Te Nlkolsk, een welvarend dorp van 6000 Inwoners, geloofde men vast, dat den 18en Mei, den dag waarop de komeet van Halley werd verwacht, de wereld zou vergaan. Den dag te voren namen de dorpelingen een bad, kleedden zich in schoon linnen, staken gewijde kaarsen aan en gingen In een hoek van hunne kamers bfl de Heiligen beelden zitten, om te wachten op het einde. Niet lang na middernacht kwamen mannen, die op den ultkflk stonden, ver tellen, dat de komeet in het gezicht was en met groote snelheid het dorp naderde. Aan alle kanten klonken nu angstkreten en de dorpelingen wikkelden zich In witte lakens. Het licht, zoo vernamen zij, kwam nader en nader. Zij werden bijna krank zinnig van angst Maar ten slotte bleek, dat de „komeet" niets anders was dan een groote acetyleen- lantaarn van een automobiel, waarmede eenlge heeten eert tocht door het land deden I TELEGRAMMEN. 's-Qravenbage, 27 Juni. Op verzoek eervol ontslagen als dijk graaf van den polder Cadzand, J. Erasmus Az. te Cadzand. Rotterdam, 27 Juni. ORANEN. Bultenlandsche prflshoudend, stil. Meel, f 12), kalm. Blnnenlandsche Tarwe, f 7 4 f 9, bizonder mooie partijen hooger betaald, overige artikelen zonder handel. Aardappelen. Weinig aanvoer. West- landsche kleine f 2,20 4 f 2,50, zandaard- appelen f 2,40 4 f 2,70. Vlas. Oeen aanvoer. Eieren. Zeeuwsche f 4 4 f 4,20, Over- maassche f 4.20 4 f 440. VEE. Aanvoer 222 Runderen. 32 4 38) ct„ matig. 314 Kalveren. 37) 4 47) ct., vlugger. 779 Schapen of Lammeren. 22) 4 27) ct., Zulglammeren, f 13 4 f 20 per stuk, traag. 584 Varkens, 26) 4 28 ct., lichte 25) 4 26 ct., trage handel. naar waarnemingen verricht In den morgen van 27 Juni 1910, medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771.4 te Horta. Laagste barometerstand 740.6 te Skagen. Verwachting (van den avond van 27 Juni 1910 tot den avond van 28 Juni): meest matigen westelijken wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. STOOMBOOTDIENST Stoombooten ..Schelde 2" en „Stad Zierikzee". JUNI Van Zierikzee: Dlnsd. 28'smorg. 8,30 Woens. 29 Dond. 30 Vrfldag 1 Zaterd. 2 Zondag 3 Maand. 4 Dinsd. 5 8.30 8,30 8.30 6,30 7,- 7,30 9,- ■JULI. Van Rotterdam Dinsd. 28'smldd. 12, Woens. 29 Dond. 30 Vrijdag 1 Zaterd. 2 'snam. Zondag 3 Maand. 4 12, 12, 12. 1,30 1,30 2, Dinsd. 5 's morg. 10,30 Geboren: P1ETERNELLA ANNA, Dochter van J M. DEKKER en J M. DEKKER—Flikweert. Zierikzee, 26 Juni 1910. Heden overleed zeer plotseling onze geliefde Broeder en Zwager PIETER DE BRUIJNE, In den ouderdom van ruim 75 jaar. Renesse, 25 Juni 1910. M. DE BRUIINE. J VERSEPUT. Heden overleed na een langdurig lijden onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Orootvadet, LEENDERT FAS0L Hz., in den ouderdom van 70 jaren en 11 maanden. Renesse, 26 Juni 1910. Renesse. Wed. L. FASOL—Lette I A. J, FASOL—Jonker Haamstede. jJ0NKER N. O FASOL. Renesse. j j FASOl-Beije. 1 H. FASOL. Renesse. E. J. FASOL— Smalleoanoe. I O- J- FASOL. Rotterdam. T j FASol—Beens M. W. FASOL. E. J. FASOL—Lievense. En Kleinkinderen. Rotterdam. Heden overleed te Renesse onze waarde Broeder, Zwager en Oom de Heer L. FASOL, In den ouderdom van bflna 71 jaar. Zierikzee, 26 Juni 1910. J. FRANKEN—Fasol. J. A. FRANKEN en Kinderen. Voor de vele blijken van belang stelling, betoond gedurende de zlekle en na het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Orootvader, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Renesse, 28 Juni 1910. Uit aller naam, W. DE FEITER Hz. Dankbetuiging. Ondergeteekende betuigt zfln innigen dank aan de WelEdele Heeren Dr. METZ en VLEUQELS SCHUTTER, alsmede Verpleegsters, voor de liefderijke en zorg vuldige behandeling aan zijn Vrouw In het Ziekenhuis te Noordgouwe bewezen. Oosterland, Juni 1910. J. VAN DER REEST. V Ondergeteekende betuigt zfln dank aan Heeren Ingelanden, die bij de ver kiezing voor een Oezworene van het Waterschap Ooster- en Slrjansland hunne stem op hem hebben uitgebracht en tevens voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bfl zijne benoeming. Sirjansland, 28 Juni 1910. J. A. HANSE. Tevreden h eidsverklarin g Ondergeteekende betuigt hiermede zijne tevredenheid aan de Centrale Verzeke ring-Maatschappij voor Paarden en Vee, gevestigd te Zwolle (Directeur Mr. CH. F. M. DE WITT), voor de coulante schaderegeling bfl den dood van zfln paard. JOH. HAOE. Agent voor Oosterland en Omstreken: ADR. HAOE. Mijn hartelljken dank voor dt belangstelling op 26 dezer. Noordgouwe. Wed. HOCKE—van Rhee. Zij, die van bovengenoemde Tentoon stelling nog Iels te vorderen hebben, wordet verzocht hunne nota's In te leveren vóói I Jul! 1910, bij den Penningmeester di heer D. OCHTMAN; na dien dalum worder geen rekeningen meer aangenomen. HET BESTUUR. De eenlge uitdeelingslijst in boven genoemd Faillissement is heden door ondergeteekende ter Orlffie der Arrondlsse- ments-Rechtbank alhier gedeponeerd, om aldaar gedurende 10 dagen kosteloos ter inzage te liggen voor de schuldeischers. Zierikzee, 27 Juni 1910. De Curator, Mr. H. POL VLIET. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOU WEN Oelet op art. 50 van het Reglement op het Bestuur van genoemd Waterschap, DOET TE WETEN: 1°. dat uit hoofde bij de op 16 Juni 1910 gehoudene verkiezing van zes Hoofd ingelanden van het Waterschap ter voorziening in de door periodieke aftreding op 1 November e.k. te ont stane vacatures, vijf aftredende heeren met volstrekte meerderheid van stem men zijn herkozen, doch voor den |n plaats van wijlen den heer mr. H. C. Moolenburgh benoemden Hoofd ingeland door niemand de volstrekte meerderheid van stemmen is verkregen, de herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren op Donderdag 7 Juli 1910, van 's morgens 11 tot 's middags 2 uur, in 's-Landskamer te Zierikzee; 2". dat de opening der stembriefjes zal plaats hebben in 's-Landskamer Ie Zlerlkzee op Vrijdag 8 Juli 1910, s morgens te 10 uren. Zierikzee, 25 Juni 1910. Het Dagelflksch Bestuur voornoemd, A. J. F. FOKKER, Voorzitter. D. VAN DER VLIET, Ontv -Qrlffier. - - - iB - Afdeeling ZIERIKZEE. VEROADERINO op Woensdag 29 Juni, ten 3 uur, In het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Te behandelen: Mededeellng omtrent bezoek Directeur Heidemaatschappij. Verslag Hoofdbestuursvergadering. Verkiezing Vice-President. Da Landbouw-Onderlinge. Spreker: Mr. VAN MEERWIJK van 's-Gravenhage. De Secretaris, M. C. MULOCK HOUWER. Het POLDERBESTUUR van Dreischor maakt bekend, dat op Vrijdag 15 Juli a.s. en volgende dagen, een zal worden gehouden op de bedelwing en het schoonmaken van de Water gangen en Peilslooten, In den Polder. Met het oog op de groote behoefte die bestaat, om voor eene goede toestrooming naar het Stoomgemaal te zorgen, worden alle belanghebbenden aangemaand, om vóór dien tfld de slooten te zuiveren van al wat den geregelden water afvoer kan belemmeren. Het slootvull moet van den weg worden verwijderd. Tegen nalatlgen zal worden geverbaliseerd. Dreischor, 27 Juni 1910. Het Polderbestuur voornoemd, J. DOELEMAN Zz Dijkgraaf. A. P. DER WEDUWEN, Ontv.-Orllfier. Ondergeteekende beveelt ztch beleefd aan tot het leveren van w. o. Oerste, oud-Bruin en Wijnbier, voor den prijs van 4 cent per fleschje; tevens alle soorten zoata Dranken. Voor PoortvlietStrflenScheipenisseSt.- Maartensdflk en Stavenisse tegen sterk concurreerende prijzen. Alles wordt aan huls bezorgd. Aan hetzelfde adres een beste Trekhond te koop en een Hitten- kar op Veeren, bfl D. M. DE FOUW, „Café Bellevue", St.-Maartensdflk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2