Maandag 27 Juni 1910. (25 ieri]s.zeesch.@ Courant). Dit nummer bestaat uit wee bladen. Eerste Blad. B E RICHT. Vrouwenkiesrecht. NIEUWSTIJDINQEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschjnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bQ vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8944. Ultgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met I Juli a.s. op ns blad abonneeren, ontvangen de ot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Qevonden op den openbaren weg; Een zilveren broche. jongensjasje. witte dames handschoen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. STEMMING ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad van Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag den 8 Juli a.s., van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur, eene stemming zal plaats hebben, ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, tengevolge van het overlijden van den heer Mr. H. C. MOOLENBURGH, waarvoor als candidaten zijn gesteld de heeren: H. J. VAN NOUHUYS. en A. TIMMERMAN Cz. De stembureaux houden zitting in het Raad huis, en wel dat voor het le stemdistrlct in de Raadzaal, en dat voor het 2e stemdistrict In de Kamer voor den Gemeente-Secretaris, waarvoor de toegang is door de Gemeente-Secretarie. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „HQ, die opzettelijk, zich voor een ander .uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voor- schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt .gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste .één jaar". Zierikzee, den 27 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De Vereeniglng voor Vrouwenkiesrecht Is voornemens, na de algemeene ver gadering op 10 Juli e.k., die dit jaar honderden harer leden In Middelburg zal samenbrengen, en die de aandacht van velen stellig op hare goede en recht vaardige zaak zal vestigen, met een tiental harer leden een propaganda-tocht In de provincie Zeeland te maken. Zij zal achter eenvolgens In verschillende plaatsen bijeen komsten houden, o. a. te Zierikzee en Brouwershaven. Als spreeksters zullen beurtelings op treden: mevr. dr. Aletta Jacobs, mej. M. O. Kramers, mevr. v. Balen—Klaar, mevr. Clifford Kocq v. Breughel—Roelofs, mevr. Kehrer—Stuart, mevr. Haver, mej. C. S. Qroot e. a.terwijl freule S. Wlchers de bijeenkomsten hier en daar, door het zeggen van verzen,ïzal opluisteren. Zij koestert de hoop, dat velen deze gelegenheid zullen aangrijpen, om meer te hooren over dit vraagstuk, dat thans door den loop der zaken in Engeland de aandacht van de geheele wereld opnieuw op zich gevestigd houdt. Het goed recht van deze zaak bepleiten Is reeds overbodig. De Idee heelt overal Ingang gevonden en vindt b|jna geen prlnciplEele bestrijders meer. Waar thans ook ln Europa met bewijzen kan worden gestaafd, dat de Invoering van vrouwenkiesrecht geen enkele van de zoo breed uitgemeten, zoo zeer gevreesde nadeelen heeft gebracht, waar wy er op kunnen wQzen, dat Noorwegen, dat In 1907 den moed had aan andere landen het goede voorbeeld te geven, reeds na drie jaren de grenzen, waarin het vrouwen kiesrecht bij de Invoering nog was besloten, aanmerkelijk verruimde, waar Zweden voor de vrouwen het sedert 1862 bestaande gemeente-kiesrecht heeft uitgebreid en Denemarken thans, behalve het gemeente kiesrecht In zfjn Lagerhuis, een voorstel tot grondwetsherziening, waar de vrouwen by de kiesrechthervorming betrokken zijn, zonder noemenswaardlgen tegenstand ziet aangenomen, terwijl Ierland en Engeland in 1893 en 1896 den vrouwen In hun .Local Oovernment" een plaats Inruimden en zelfs Nederland niet achterbleef, daar In Oct. 1907 het toenmalig Ministerie kiesrecht en verkiesbaarheid voor vrouwen voorstelde, daar mogen wij toch de gevolg trekking maken, dat ook de tegenwoordige Nederlandsche regeering weldra haar ver ouderde bezwaren zal prijsgeven, zal breken met de traditie, en aan de Nederlandsche vrouwen die rechten zal verleenen, die zij, nu de maatschappelijke toestanden zich zoozeer hebben gewijzigd, dat de vrouw In de tegenwoordige maatschappij een geheel andere plaats bekleedt, niet meer kunnen ontberen zonder schade aan haar persoonlijk belang en het algemeen welzijn. Waar steeds meer en helderder wordt Ingezien, dat vrouwenkiesrecht is een landsbelang, daar kunnen de regeeringen de Invoering er van door halsstarrigen tegenstand nog wel enkele jaren verschuiven, maar het staat vast, dat de vrouwen strijden voor een gewonnen zaak. Aan haar thans de passieve voorstanders te wekken tot activiteit, mannen zoowel als vrouwen aan te sporen niet meer van verre te blijven toezien, maar mede de hand aan den ploeg te slaan. Moge dan ook deze propaganda In Zeeland goede vruchten afwerpen voor de zaak der vrouwen en voor de geheele maatschappij. Bovenstaand stuk werd ons ter plaatsing toegezonden. Oaarne voldeden wij, die reeds meermalen voor het rechtmatig be ginsel van vrouwenkiesrecht een lans In ons blad gebroken hebben, aan dit verzoek. Moge de lezing van dit stuk de eenlgszlns veiflauwde belangstelling In dit vraagstuk doen herleven, zoodat In de plaats van de heerschende onverschilligheid kome een vurige Ijver voor het goed recht der vrouwen. Redactie. amerika. De man van de In het Como-meer, in een koffer gevonden Amerlkaansche tooneel- speelster Is bij zijn aankomst te Hoboken aangehouden, en heeft bekend z||n vrouw vermoord te hebben. Het geheim van den moord aan het Como-meer is ontsluierd. De Amerikaan Porter Charlton, de man der vermoorde dame, Is te Hoboken gevangen genomen toen hij daar aankwam met het stoomschip .Prlnzessln Irene" (niet met de .Deutschland", gelijk men verwachtte). Charlton, een jong man met een zacht aardig voorkomen, verzette zich bij zijn Inhechtenisneming en ontkende eerst zijn Idenditeit; maar de politie wist weldra door list te bewerken dat hij zich verried, en toen legde hij een volledige bekente nis af. „Ik heb", zelde hij, „niets tot myne verdediging aan te voeren". Hy had dlkwyis twist met zyn vrouw; doorgaans over kleinigheden, en dat was ook weder het geval In het hotel te Mol- traslo. Maar Charlton maakte zich daarby zóó boos, dat hij met een hamer, waarmee hy bezig was Iets te herstellen, zyn vrouw een paar slagen op het hoofd gaf, waar door zy dood neerviel. Charlton had toen de doode In een koffer gelegd en dien 's nachts In het meer laten zinken. Hy was den volgenden dag nog le Moltrasio gebleven, vervolgens naar Como gegaan en vandaar naar Qenua, waar hij vier dagen later aan boord ging van de „Prlnzessln Irene". Waar Charlton terecht zal staan is nog onzeker. Hy is een Amerlkaansch burger, maar de misdaad Is gepleegd op Italiaansch grondgebied. Misschien zullen echter de Itallaansche autoriteiten toestaan dat het proces op Amerlkaansch gebied wordt behandeld. rusland. De bekende en goed Ingelichte corres pondent in St.-Petersburg van de Daily Telegraph, Dillon, verzekert, dat een nieuw verdrag tusschen Rusland en Japan staat geteekend te worden. Binnenkort zal een volledige toenadering tusschen beide landen tot stand komen en een verbond tusschen hen gesloten worden, om een tegenwicht te vormen tegen de toenadering tusschen Amerika en Cr.ina. Sedert eenlge dagen heescht te Rostow a. d. Don een zeer kwaadaardige cholera-epldemle. Er komen dageiyks 2 300 ziektegevallen voor, meerendeels met doodeiyken afloop. Er zyn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen ter bestrydlng der epidemie en uit alle deelen van Rusland zyn genees- heeren naar de geteisterde stad gezonden om te trachten de ziekte tot staan te brengen. In de stad heerscht een hevige paniek. De beste vrienden durven elkander de hand niet meer te geven. De verkoop van groenten en fruit Is verboden en gekookt water wordt koste loos verkrygbaar gesteld. Wie maar eenlgszlns kan, ontvlucht het tooneel van jammer en ellende. De vertrekkende treinen zijn stampvol en aan het station zit voortdurend een ongeduldige menigte te wachten op nieuwe treinen, die hen, lang niet vlug genoeg naar hun zin, naar veiliger oorden kunnen vervoeren. Een Petersburgsch professor, die ter bestudeering van de ziekte naar Rostow is gezonden, heeft verklaard, dat de ziekte moet worden toegescheven aan het slechte water van de Don. belsiE. Een Brusselsch juwelier, Valschaert geheeten, Is In hechtenis genomen, omdat uitgekomen was, dat hy met een bekenden hoteldlef In geregelde betrekking stond; de dief stal diamanten in Parys en verkocht ze aan den Brusselschen juwelier voor een tiende van de waarde. De juwelier Valschaert was dus Inderdaad een valschaard. Zierikzee, 25 Juni. Mr. S. R. Bakker, kantonrechter alhier, heelt bedankt voor de hem door de liberale klesvereeniglng aangeboden candldatuur voor den ge meenteraad. Door de antl-revol. klesvereeniglng was reeds vroeger voor de verkiezing (vacature Moolenburgh) candldaat gesteld de heer A. Timmerman Cz. By ons Zeeuwen worden kroonjaren feesteiyker herdacht dan andere jaren, waarin belangrijke gebeurtenissen gevierd worden. En wanneer een kroonjaar dan geldt een lid van onze Konlnkiyke familie, en nog wel onze populaire Koningin, dan kan het geen bevreemding baren, dat onze burgemeester, mr. D. van der Vliet, daarin aanleiding vond Vrydagavond een aantal Ingezetenen tot een bijeenkomst op het stadhuis uil te noodlgen, teneinde een algemeene feestcommissie voor de lulster- ryke viering van den dertigsten verjaardag van Hare Majesteit Wilhelmina In het leven te roepen. Bykans allen hebben aan die uitnoodlglng gevolg gegeven. Verschenen waren de heeren J. van der Vliet Cz., J. A. Legemaat, J. van Os, A. O. Kyn, mr. S. R. Bakker, J. Bolt, jhr. J. F. Schuurbeque Boeye, J. A. de Bruyne, mr. J. P. Cau, W. C. de Crane, A. Frankel, P. van der Have, jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, M. F. C. de Kater, S. Kllmmerboom, C. de Looze, O. J. Lunenberg Jr., D. Mulder, mr. H. Pleyte, L. Quant, M. A. A. Steyns, C. Swartbol en A. Timmerman Cz. De burgemeester opende de byeenkomst met een toespraak, waarin hij het doel er van schetste, en voorstelde een voor zitter te benoemen. De heer J. van der Vliet stelde voor den heer jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, maar deze wenschte, met het oog op zyn leeftyd, niet In aanmerking te komen. Hierop koos de vergadering tot voorzitter den heer J. van der Vliet, die de benoeming aannam, en tot leden van het uitvoerend comité de heeren A. Q. Kyn, J. van Os, A. Timmerman Cz., J. A. Legemaat, C. Swartbol en J. Bolt, terwyi als leden nog werden toegevoegd de heeren M. A. A. Steyns en C. de Looze. Tot eere-voorzitter werd by acclamatie gekozen de heer mr. D. van den Vliet, die het loffeiyk Initiatief tot deze samenkomst ge nomen heeft. Wy twytelen er niet aan, of de gedachte, den dertigsten verjaardag van onze ge- eerbledlgde Koningin op waardige wijze alhier te herdenken, zal In de harten van alle ingezetenen, Innig gehecht als zy zyn aan onze Doorluchtige Oranjestam, weer klank vinden. En die weerklank zal zich afspiegelen In een eenparige en geestdrift volle deelneming der bevolking aan het ons te wachten Konlnginneleest. 27 Juni. In de Zaterdag gehouden vergadering van de afdeeiing Zierikzee van het Centraal Genootschap voor Klnder- herstellings- en Vacantiekolonies deelde de voorzitter, dr. J. A. Spruyt, mede, dat verleden jaar vier kinderen naar „Zonnen- heuvel" In Noord-Brabant gedurende vier weken zyn uitgezonden geweest. De resul taten van dat verbiyf waren zeer verrassend de gewichtstoename varieerde van 1.5 tot 3 4 kilogram. Uit het door den secretaris-penning meester, den heer H. E. Beelaerts van Emmlchoven uitgebrachte jaarverslag bleek, dat het aantal leden der afdeeiing Zierik zee thans 81 bedraagt. Dat dit aantal voor groote uitbreiding vatbaar Is, behoeft nauweiyks betoog, temeer waar het hier zulk een by uitstek nuttige vereeniglng betreft. Het bestuur zou zoo gaarne dit jaar meer dan vier kinderen uitzenden, doch de middelen der afdeeiing laten dit niet toe. Teneinde misverstand te voorkomen, zij nog medegedeeld, dat kinderen van ouders van alle gezindten in aanmerking kunnen komen. Het jaarverslag en de rekening werden goedgekeurd onder dankbetuiging aan den secretaris-penningmeester voor zyn accuraat beheer. In de bestaande vacature In het bestuur werd voorzien door de verkiezing van den heer H. J. Korlvinke. Dit jaar zullen van 13 Augustus tot 9 September vier kinderen voor rekening der afdeeiing Zierikzee naar Noord-Brabant worden gezonden. Om het zoo hoogst nuttige en goede doel, dat deze vereeniglng beoogt, wekken wy een leder, die nog geen lid der af deeiing Is, gaarne op, zich zoo spoedig mogelijk als zoodanig by één der bestuurs leden op te geven. Men doet daarmede een goed werk. Het bestuur bestaat thans uit de dames J. H. M. de Crane, mevr. Kloppert, mevr. Meyllnk, mej. C. J. de Mooy en de heeren dr. J. A. Spruyl, H. E. Beelaerts van Emmlchoven, A. C. van der Vliet en H. J. Korlvinke. Ten vervolge op ons vorig bericht kunnen wy thans met zekerheid melden, dat den leden van de sodetelt „Concordia", by den heer Van Meteren, een schoone feestdag wacht. Op Donderdag 14 Juli a.s. zal vanwege het bestuur dier sodetelt aan de leden een matlnée en een concert gegeven worden, door de Koninkl. Harmonie van Tilburg, bestaande uit 56 personen. Dit muziekgezelschap behaalde In ver schillende concoursen eerste en tweede pryzen. De tuin zal by deze gelegenheid geïllumineerd en door Bengaalsch vuur verlicht worden. Stavenisse. Zaterdagmiddag 1.1. had het houten schip: „Op hoop van Zegen", schipper C. Dorst van alhier, een lading steenen gelost aan den dyk van de Scheld- sche polder. Door den hevigen Z.-W. wind kon het anker niet pakken en sloeg het vaartuig op de steenen. De schipper kreeg een slag van het roer, waardoor hy erg bezeerd werd aan voet en teenen, zoodat heel kundige hulp moest worden Ingeroepen. Naar men vermoedt, is het vaartuig, dat niet verzekerd was, als verloren te be schouwen. Biervliet, 25 juni. Vrydag Is hier met 160 van de 245 geldige stemmen tot lid van den raad gekozen de heer P. de Dobbe- laere. Op den heer Cuelenaere waren 62 en op den heer Ongenae 17 stemmen uitge bracht. De heeren Bracke en Modde, die zich teruggetrokken hadden, kregen er 5 en 1. Onmiddeliyk nadat de uitslag bekend was, werd door den omroeper aangekondigd, dat In elke tappery, er zyn er 50, een gulden verteerd mocht worden. Vier karren reden dien dag In de afge legen buurten rond om in dezen drukken hooltyd kiezers naar en van de stembus te brengen. 't Leek wel wat op zyn Llmburgsch, deze verkiezing. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. By de te Vllsslngen gehouden inschryvlng voor de levering van varkensvleesch en bladreuzel voor de soldatenmenage aldaar, was de minste inschryver de heer P. Vrolijk, tegen onderscheideniyk f 0,80 en f 0,94 per K.G. Landbouw en Veeteelt. Dreischor, 27 Juni. Naar wy vernemen, Is by den heer A. H. v. d. Bout alhier voor eigen gebruik een stoom-dorschmachlne geplaatst; een machine, die het gedorschte In zoodanlgen toestand brengt, dat het schoon voor de markt Is. Met een kracht- verbrandings-motor van 8 P.K., welke Vrydag en Zaterdag rogge op proel heeft gedorscht, hetgeen uitstekend zonder de minste vertraging slaagde. Zij is geleverd door den hoofd-agent J. J. Matlhysse te Zierikzee, van de fabriek Brinkman Nlemeyer le Zutphen. KERK NIEUW 17 Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Oosterhesselen door ds. C. Kunst te Heerenveen (vroeger te Ouwerkerk). Op het zestal voor pred. by de Herv. Gem. te Arnhem komt voor ds. P. J. Stelnz te Goes (vroeger te Stavenisse). O N D E R W IJ S. De 66ste algemeene vergadering der onderwyzers-vereeniglng In het arr. Zie rikzee zal Vrydag 8 Juli te Haamstede gehouden worden. Door den heer M. T. van Staalen te Dreischor zal dan Ingeleid worden „De regel van Quetelet en het Lager Onderwijs", terwyi door den heer A. H. Lemsom te Zierikzee voorgedragen zal worden „Van het spel, dat dood bracht". De vergadering zal met een eenvoudlgen, vrlendschappelijken maaltijd worden be sloten. Post en Telegrafie. Bij Kon. Besl. zyn o.a. benoemd tot commies der Posteryen en Telegrafie 2de klasseH. A. J. Boudler en W. Schoo, thans 31e klasse. Herstemmingen Provinciale Staten. Als gevolg dier stemmingen, Vrydag in Zuid-Holland gehouden, zullen de Staten dier provincie, thans bestaande uit 51 leden rechts en 31 links, In het vervolg 55 rechts en 27 links tellen. In Dordt wisten de liberalen uil eigen kracht boven den antl-revolutlonnalr te biyven, en Gorinchem bleef met niet minder dan 700 stemmen verschil zyn aftredend Statenlid, prof. Visser, handhaven. Lelden bleef ook zyn eigenaardige traditie getrouw, om wél een antl-revolu tlonnalr, maar geen Roomsch-Kathollek af te vaardigen en daaraan dankt de heer Paul het behoud van zyn zetel. Rotterdam lil herkoos den heer Plate en vaardigt den heer G. J. de Jongh (lib.) af, maar in V viel één der vryzlnnlgen af tegen den r.-k. candldaat Van der Vyver. De heer Mees zag zyn mandaat vernieuwen. Met de verkiezing In I van de heeren Hoogeweegen en Valk ging het district, dat by eerste stemming den vryzlnnlgen ontviel, ook voor de llnkerzyde verloren. In het district Den Haag is het de rechterzyde gelukt, voor de eerste maal een bres te schieten. Wel zyn vier vry zlnnlgen gekozen, maar de vytde, de heer mr. J. J. Henny, moest het afleggen tegen den heer Rbaron Mackay. Is byna overal drukker gestemd dan den eersten keer, in 's-Oravenhage kwamen thans 3000 kiezers meer aan de bus dan by de stemming. De liberalen kregen daarvan gemiddeld ongeveer 1200 stemmen, de kerkeiyken 2000, de socialisten 200; het kleine verschil In het totaal Is te ver klaren uit het feit, dat een klein getal kerkeiyke en socialistische kiezers biyk- baar ook op de „meest begunstigde" liberalen hebben gestemd. Het weer in het buitenland. In Oost- en Zuid-Dultschland, in Zwit serland en Italië Is het weer nu aan- merkeiyk verbeterd. De nevelen der bergen zyn goeddeels verdwenen, zoodat het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1