ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 Juni 1910. Eerste Blad. Oiizi bssjjsU slailml. (25 ierikzeesohe Courant). Dit nummer bestaat uit ee bladen. B E BIC H T. x. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 oer jaar bij vooruitbetaling. 66*te JAARGAN6. - No. 8943 Ultgaver-Hoofdredactauri A. FRANKEL. Redacteur i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden" des Maandags-, oensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met I lull a.«. op s blad abonneeren, ontvangen de t dien datum verschijnende nummers R A T IS. Alle Brievengaarders en Boekhan- laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Qenleten, gelijk wij reeds hebben mede- jedeeld, de leden der Tweede Kamer een chadeloosstelllng van I 2000 's jaars, een >epaling, onmisbaar In een demokratlsch 'eregeerd land, opdat ook zij, die wel over eestelljke vermogensmaar over geen loffelijk vermogen kunnen beschikken, In Je gelegenheid gesteld worden het Kamer lidmaatschap te kunnen bekleeden, aan de leden der Eerste Kamer wordt door den Orondwetgever geen schadeloosstelling toegekend, omdat zij als behoorend öf tot de hoogstaangeslagenen óf tot hen, die hooge openbare betrekkingen bekleeden öf bekleed hebben, hetzij schatrijk zijn, hetzij vermoed worden voldoende aardsche goe deren te bezitten om een jaarlljksch in komen van staatswege te kunnen missen. Zij genieten alleen reis- en verblijfkosten volgens de wet. Wordt bij de Tweede Kamer de Voor zitter door de Koningin uit een nominatie van drie leden benoemd, zoodat het Hoofd van den Staat In zijn keuze tot deze drie beperkt Is, bij de Eerste Kamer, waarvan de voorzitter eveneens door de Koningin wordt aangewezen, heeft deze een ruimere keuze, daar door Haar uit de vijftig leden, waaruit de Eerste Kamer is samengesteld, de voorzitter benoemd wordt, zoodat dit Staatslichaam de bevoegdheid mist een voordracht of aanbeveling te doen. Het recht van Interpellatie en enquête. De twee Kamers, waarvan niemand te gelijkertijd lid kan zi|n, zoodat, wordt Iemand voor belde gekozen, hl] verklaren moet, In welke Kamer hij zitting zal nemen, hebben twee hoogst gewichtige politieke rechten, zonder welke een parlementaire regeerlngsvorm niet goed denkbaar is, namelijk het recht van Interpellatie en dat van enquête. Wat verstaat men onder het recht van Interpellatie? Hieronder verstaat men het recht der Kamers aan de Ministers Inlichtingen te vragen. De Ministers, die, al maken zij ook geen deel uit van één der beide Kamers, toch het recht hebben haar zittingen bij te wonen, en daarin een advlseerende stem uit te brengen, zijn verplicht op de hun In één der Kamers gestelde vragen mondeling of schriftelijk te antwoorden, maar kunnen, wat zeer te bejammeren Is, zich aan die verplichting onttrekken. Immers de Orondwet geeft hun de bevoegdheid de gevraagde inlich tingen te weigeren, wanneer zij namelijk beweren, dat het verstrekken er van In strijd is met het staatsbelang. Nu kan een minder consciëntieus autoritair handelend Minister onder het listig voorwendsel, dat het staatsbelang geen mededeellng gedoogt, elke hem gevraagde inlichting weigeren, en zoodoende het recht van interpellatie tot een doode letter maken. Er is ons slechts één geval bekend, waarin een Minister zich niet aan het geven van Inlichting onttrekken mag. Dat geval doet zich krachtens de Orondwet voor, wanneer een Koning door een lichamelijke of geestelijke ziekte buiten staat is geraakt de regeering waar te nemen. Dan moet de Minister, zoo dikwerf dit In één der belde Kamers gevraagd wordt, omtrent den toestand van den Koning verslag doen. Overigens kan hij onder voorgeven van het staatsbelang zich onthouden eenige mededeeling aan de Kamer te doen. Wanneer een lid der Kamer van één of meer Ministers Inlichtingen verlangt, dan vraagt hij haar verlof tot het doen van vragen. Verleent zij dat verlof, dan bepaalt zfj daarbij tevens den dag, waarop de vragen zullen gedaan worden, en noodigt zij door tusschenkomst van haar voorzitter den betrokken Minister uit om op den bepaalden dag in de vergadering tegenwoordig te zfjn. Is de zaak van spoedeischenden aard, en de Minister In de Kamer aanwezig, dan kan met goed vinden der Kamer dadeljjk tot het doen van vragen worden overgegaan. Nauw met het recht van interpellatie hangt samen het recht van erquête. Wat verstaat men onder het recht van enquête? Hieronder verstaat men het recht der Kamer een zaak, waarvan zty niet genoeg zaam op de hoogte Is, zelfstandig en met justltiëele middelen te onderzoeken. Elk lid der Kamer heeft het recht een voorstel tot het houden van een enquête In te dienen. Hij doet dit schrlfteigk. Zoodra het bij den voorzitter ingediend Is, wordt het In de afdeellngen der Kamer onder zocht. Is dat onderzoek geëindigd, dan wordt het in de Kamer behandeld. Hecht de Kamer aan het voorstel, dat nauw keurig de zaak, die onderzocht moet worden, aanwijst, haar goedkeuring, dan bepaalt zij het getal leden, waaruit de commissie van onderzoek zal bestaan. De voorzitter benoemt de leden, tenzij de Kamer anders besluit. De namen der leden van de commissie van enquête, benevens het besluit tot het Instellen van een onder zoek, worden In de Staatscourant bekend gemaakt. Van het tijdstip der bekend making af Is een leder verplicht aan de door de commissie uitgevaardigde op roeping tot verhoor te voldoen. De commissie heeft het recht de getuigen of deskundigen, zoo zty boven de 16 jaar z|jn, onder eede te hooren. Wie opge roepen niet voor de commissie verschijnt, wordt gestraft en kan zelfs door een bevel van medebrenglng voor de commissie van enquête geleld worden. Weigert een getuige of deskundige te antwoorden, dan kan hg op last van het Openbaar Ministerie der rechtbank voor een tijdvak van zes maanden gegijzeld worden. Ziehier in het kort den voornaamsten Inhoud der wet van 1850 op het recht van enquêle. Onlangs werd In de Tweede Kamer een enquête voorgesteld ten aanzien van de beruchte llntjeskwestie, maar dit voorstel werd door toedoen der rechterzijde, die het licht, dat op zou gaan, uit partg- overweglngen schuwdeIn den grooten staatsdoofpot gestopt. Zierikzee, 23 Juni. De antl-revolutlon- nalre klesvereenlging alhier heeft candldaat gesteld voor den gemeenteraad den heer W. den Boer. Uit het verslag van de spaarbank van het Dep. Zierikzee der Maatsch. .Tot Nut van 't Algemeen" over 1909 bigkt, dat In 1909 werd Ingelegd f 174 518,37, en uitbetaald f 170.949,99, zoodat meer werd ingelegd dan uitbetaald f 3568,38. Het aantal inleggers op 31 Dec. 1909 bedroeg 2856. De saldo-winstover 1909 beliep 12302,925. Het reservefonds bedraagt f 121.864,14. In de sociëteit van den heer Verwer alhier waren Donderdag l.l. tentoongesteld drie prachtige perzikken, onder glas ge kweekt, door den bekenden amateur de heer J. M. Klompe te Dreischor. Zg wekten aller bewondering. Met Ingang van I Juli is de op zichter der verlichting, le gezagvoerder aan boord van 's rijks lichtschip .Noord- Hinder", J. Naerebout, op verzoek, eervol ontslag uit zgn betrekking verleend en als zoodanig benoemd de opzichter der ver lichting, 2e gezagvoerder aan boord van 's rijks lichtschip „Haaks", J. Hoekstein. Noordwelle, 21 Juni. Heden vergaderde alhier de afdeellng van den Bond voor Staats- penslonneering, onder leiding van den heer N. Dalebout als voorlooplg voorzitter. Deze, en het verdere, eveneens voorlooplge be stuur, achtten het hun plicht een vergadering te beleggen, daar er, zoo sprak de voor zitter, tegenwoordig hard gewerkt wordt voor de goede zaak, waaruit blQkt, dat zg van groot gewicht Is en dus een vast bestuur noodlg Is. Ten spijt van de leden, in aantal thans 26, traden de bestuursleden en-bloc al en stelde geen van hen zich herkiesbaar, zoodat een nieuw bestuur werd gekozen en wel de heeren: J. Cle ment, voorzitter; J. van Slugs, vlce-voor- zltter; K. Viergever Jz., secretaris en J. van der Maas Jz., penningmeester. De aftredende voorzitter hoopte, dat de nieuwe bestuursleden zich flink en, ja beter dan het voorlooplg bestuur dit gedaan had, van hun plicht zouden k*gten. Welaan dan! Op voor de ouden van dagen I Verdwgne .oud en arm, hongerig en koud op de laatste schrede naar het graf II!" Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bg één der bestuursleden. Bruinissc. Woensdagavond vergaderden de leden van onzen gemeenteraad. Ingekomen was een bericht van Oedep. Staten In antwoord op het schrgven namens den raad, volgens besluit van de vorige vergadering, aan dat College gezonden met betrekking tot de suatiesluls. Besloten wordt nu een tweetal leden aan te wgzen om met een afgevaardigde van de Vereeniglng „Schlppersbelang" ter audiëntie bg den betrokken minister te gaan om nogmaals te spreken over de verlegging dier sluis. St-Filipsland, 21 Juni. Het brevet met de verguld zilveren medaille van wege den Algemeenen Nederlandschen Politiebond Is heden aan den gemeente-veldwachter J. Bijl door den burgemeester uitgereikt voor 30-jarigen trouwen politiedienst. 24 Juni. De Waterloo-collecte heeft alhier opgebracht f 7.26J. Dinsdag 28 Juni zal alhier een ver kiezing gehouden worden voor 2 gemeente raadsleden. Aan de beu-t van aftreding zgn de heeren T. A. Boudellng en J. Dorst. Stavenisse. Het gewone jaarigksch dorpsfeest, de kermis, Is weer aangebroken Eenige kramen, een carrousel, eenige tafel tjes en een paar slagmachines vullen gedeelteigk de Voorstraat, terwgi er des Zaterdags en des Maandags gelegenheid Is om zich des avonds te amuseeren op de bovenzaal van het Hotel .de Qouden Leeuw", waar de bekende „Plerre Leen- houts" alsdan de lachspieren ln beweging zal trachten te brengen, Iets, waar hg zeker toe in staat Is. Scberpenisse. De gehouden collecte voor den gewapenden dienst heelt alhier opgebracht f 8,84. Op 21 Juni 1.1. kwam als ontvanger- grllfier voor den „Houwerpolder" In dienst de heer M. Hage Jz., zulks In de plaats van den EdelAchtbaren heer M. Q. van Stapele, burgemeester van Tholen, die hiervoor werd benoemd bg kon. besluit van 11 November 1871, doch thans wegens vergevorderden leeftQd eervol ontslag vroeg en verkreeg. St.-Annaland, 24 Juni. Met het begin der volgende maand wordt de rgksveld- wachter De Oroot overgeplaatst van hier naar Oudshoorn In Zuid-Holland. Heinkeoszand, 22 Juni. Oisteren Is alhier door de politie aangehouden een 14-jarige knaap afkomstig van Schevenlngen, verdacht van diefstal met braak aldaar. Hedenmorgen zou de knaap naar zgn geboorteplaats worden vervoerd. De knaap wist echter hedennacht door een vensterluik te ontsnappen, zoodat de politie het kooitje vanmorgen ledig vond. Middelburg, 23 Juni. Naar wg ver nemen wordt aan een klacht, dezer dagen door den heer H. A. van Dalsum, bg den officier van justitie aan de rechtbank alhier Ingediend tegen den heer P. F. Fruytler, lid der Tweede Kamer en lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, geen gevolg gegeven. De begrooting der provinciale In komsten en uitgaven voor 1911 sluit met een beschikking op het batig slot der rekening over 1909 tot een bedrag van f 60,000. De uitkomsten van dezen dienst zgn gunstig geweest, In hoofdzaak omdat meer dan de raming Is ontvangen f 9300 en minder dan de raming Is uigegeven f 103,300. In verband hiermede behoefde niet alleen van de In ontvangst geraamde leening van ten hoogste f 202,000 slechts f 170,000 opgenomen te worden, maar Is thans reeds met vrg groote zekerheid aan te nemen, dat de dienst een batig saldo van ongeveer f 80,000 zal opleveren. - Op de begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor 1911 Is voor rente van aangegane geldleeningen uitge trokken f 27,650 en voor aflossing van geldleeningen f 67,000. Toen gisteren middag een inspecteur van politie alhier zekeren De H., die zich In beschonken toestand op de Vischmarkt bevond, aanmaande kalm te zgn, begon deze zich tegen den politieman te ver zetten en ontstond er een worsteling, waarbij de kleeren van den inspecteur gehavend werden. Een onderofficier kwam den in specteur te hulp en later kwamen een paar agenten opdagen, waarna de verzetpleger naar het politiebureau werd overgebracht, gevolgd door talrgke nieuwsgierigen. De uit het krankzinnigengesticht „Vrederust" bg Bergen-op-Zoom ontsnapte, uit Middelburg afkomstige patiënt, is weer opgespoord en naar het gesticht terug gebracht. Vlissingen, 22 Juni. Doordat het stoom schip „Solo" van de Stoomv. Mg. Rotter- damsche Lloyd te Rotterdam op zgn thuisreis van Ind de schroefas heeft gebroken en nu door een Nederlandsche sleepboot naar Rotterdam wordt overge bracht, wordt met bekwamen spoed gewerkt aan het op de fabriek .De Schelde" liggende stoomschip „Bandoeng" van diezelfde maatschappg om nog deze week naar Rotterdam te kunnen vertrekken en daar verder In gereedheid te worden gebracht. Met de werkzaamheden aan machines en ketels Is men thans zoover gevorderd, dat morgen met gemeerd stoomen wordt aan gevangen. Donderdag zal het waarschgnigk in de binnenhaven de kompassen verlfieeren om Vrgdag om de reede der fabriek proef tocht te houden. Vermoedeigk vertrekt het schip a. s. Zaterdag naar Rotterdam, op welke reis de olficleele proeftocht zal gehouden worden. Met de electrlsche tram Vlissingen— Middelburg werden Zondag den eersten Zondag der opening ongeveer 7000 personen vervoerd. In de plaats van den heer P. C. Tlelrooy, die met 1 Juli a.s. den dienst der Maatschappg verlaat, is tot baas der afdeellng Huistlmmerloods aan de Kon. Maatschappg „De Schelde", benoemd de heer A. C. Lodder, thans onderbaas. Dinsdagavond werden hier weer twee Dultschers aan wal gezet, die zich te Antwerpen In de kolenbonkers van het Engelsche stoomschip „Vedra" hadden ver scholen, om zoodoende gratis In Engeland te komen. Zg zgn over de grenzen gezet. 23 Juni. Hedenmiddag werd ten raadhuize alhier de jaarigksche algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders van de Stoomvaart-Maatschappg „Zeeland". (Kon. Ned. Postvaart). Uit het verslag bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 2,409,223,375, en de uitgaven f 1,354,457,93s, zoodat er een voordeellg saldo Is van f 1,054.765.44. De beschikbare winst bedraagt f 928,592,45. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. 2. 46.60 aren welland voor f 1027 per gemet; 3. 54 40 aren bouwland voor f 1010 per gemet. Burgh. Bg de op 23 Juni door de landbouwvereenlglng „C. et C gehouden aanbesteding van pi. m. 260,000 K.G. Lulksche klultkalk, werd de levering op gedragen aan de firma Van Dgk Co te Dordrecht, f 0,67 per 100 K.O. Landbouw en Veeteelt. Scharendljke, 21 Juni. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier in het openbaar verkocht de herberg van den heer C. van Blools met gevolgen voor f 4203. Bruinisse. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp te Renesse, zgn op 11 Juni j.l. alhier voor de familie Okkerse in het openbaar ver kocht, de volgende onroerende goederen In deze gemeente: 1°. een woonhuis met schuur en erf aan de Dee voor f 2851; 2". een woonhuis en erf aan de Steln- straat voor f 1110; 3°. een tuin nabg de Dee, 5 aren 85 cent., voor I 500; 4°. een tuin aan de Dee, 4 aren 56 cent., voor f 450; 5°. een tuin in de Padjes, 5 aren 80 cent., voor f 450; 6°. een tuin nabg den Stoofdgk, 5 aren 40 cent., voor f 400. Oosterlaod, 22 Juni. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier voor den heer Joh. de Vin In het open baar verkocht: 1. het hofsteedje aan den Ouden Helll- genweg, met erf en tuin, groot 10 82 aren, voor f 2000 den hoop Dreischor. ln de alhier bestaande ver eeniglng ter verzekering van slachtvee tegen tuberculose waren het vorige jaar aange geven 661 stuks. Aan geleden schade werd uitbetaald f 121,50. Er waren 53 deelnemers. Scherpenisse. Volgens den uitslag der landbouwtelling bleek, dat er alhier aan wezig waren 115 paarden boven en 84 beneden de 3 jaar, 8 sprlngstleren, 146 melk- en kalfkoeien, 18 mestkalveren en 36 ander stuks mestvee. 203 stuks jong vee boven en 175 beneden 1 jaar, 313 schapen en 285 lammeren, 46 gelten en bokken, 248 varkens boven en 2 beneden 6 weken, 1355 kuikens en 26196 oudere kippen. In de afgeloopen week werden alhier op de veemarkt aangevoerd 21 stuks. Handel vlug en men besteedde hooge prgzen. St.-Annaland, 24 Juni. Tengevolge van de sterke daling in prijs van de aard appelen, alsof het uien waren, zgn sommige menschen hier ook bedrogen uitgekomen en zgn er eenige duizenden guldens minder ontvangen, dan men gehoopt had. Waar nu die schade geleden wordt door men schen, die wel een stootje verdragen kunnen, mag dit jammer heetenmaar treurig wordt het, als 't niet zoo Is en het menschen betreft, die geld hebben moeten leenen om te leven en nu niet In staat zgn van de opbrengst het geleende terug te geven. De nieuwe aardappelen werden ver leden Woensdag voor het eerst te koop aangeboden voor den prgs van 45 ct. per vgfkop. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Oeref. Oem. te Rotter dam, ds. A. Kuyper Jr. te Vlissingen. Beroepen bg de Herv. Oem. te Tholen ds. J. van Vliet te Poortvliet. Ds. C. R. v. Lelyveld, pred. bg de Ned. Herv. Oem. te Diepenveen (bg Deventer), heeft de benoeming tot directeur van het op te richten Opvoedingsgesticht te Maarsbergen aangenomen. Nieuwerkerk. In de voormiddag-gods dienstoefening bij de Ned. Hervormden werd op Zondag l.l. In het zakje voor de Kerk gecollecteerd een bankbiljet van honderd gulden. O N D E R W IJ S. Op de aanbeveling voor leeraar In de geschiedenis zin het Oymnasium en de H. B. S. te Kampen komt voor de heer S. K. A. Rombach, leeraar R. H. B. S. te Zierikzee. Door de afdeellng „Dulveland" van het Ned. Ond.-Oenootschap is tot afge vaardigde naar de vgf-en-zestlgste algem. vergadering, welke te Arnhem gehouden wordt, benoemd de heer Oudshoorn; tot plaatsvervanger werd aangewezen de heer Van den Berg. Post en Telegrafie. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Bergen (bg Alkmaar) H. O. Fijn, thans in geigke betrekking te Lekkerkerk. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 24 Juni. Door de arrondlsse- ments-rechtbank werden heden veroordeeld, wegens: 1°. Mishandeling S. 1. J. Mz., 24 jaar, schippersknecht, wonende te Bruinisse, tot eene gevangenis straf van drie maanden en tot betaling aan de civiele partij van f 21,75 voor vernielde kleedlngstukken, verlet en kosten van ge neeskundige behandeling. (Door den officier van justitie was gevorderd 5 maanden gevangenisstraf). 2°. Eenvoudige beleediging: A. van B., 38 jaar, werkvrouw, wonende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1