Woensdag 22 Juni 1910. Bensdorps Onf/>//t-cacao Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit wee bladen. B E RIC H T. Algemeen Overzicht. SMAKELIJK VOEDZAAM. £150 perkilo Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE (SS ierikzeesche NIEUWSBODE. Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAO verschflnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar b|| vooruitbetaling. 66*te JAARGANG. No. 8942. UltgeveroHoofdredaoteur i A. FRAMKEL. Redaoteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups, Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Zij, die zich met I Juli a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boekhan delaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De zaak-Llabeuf is in Frankrijk het onderwerp van alle gesprekken. Wie is Llabeuf? Llabeut Is een ter dood ver oordeelde, voor wlen mannen van ulteen- loopende staatkundige richting een ver zoekschrift bij den president der republiek, Falllères, hebben Ingediend, om de dood straf onuitgevoerd te laten, en deze In dit geval In gevangenisstraf te veranderen. Wat is de reden, dat men zich voor Liabeuf, die één polltle-agent gedood, en twee ernstig verwond heeft, zóó Interesseert? Llabeuf was een oppassend en arbeid zaam werkman, die een goed weekgeld, dat gemiddeld op f 25 geraamd werd, verdiende. Zijn patroon was zeer tevreden over hem. HIJ had echter slecht gezelschap, dat hem In aanraking met kringen bracht, die voor hem minder gewenscht waren. Met een demi-mondaine (lichtekooi) kwam hg tengevolge van zijn verkeer met die kringen In kennis. En een liaison was er het gevolg'van. Iemand, die er jaloersch óp was, klaagde hem valschelijk by de Parysche zedenpolitie aan, dat hy een souteneur was. Iemand die leefde van de verdiensten eener lichtekooi. Toen hy op een avond met zyn dulcinea op straat stond te praten, werd hy door twee agenten van politie gearresteerd, die tegen hem proces-verbaal opmaakten, waarby zij hem beschuldigden van vaga bondage spécial, en tot staving er van aanvoerden, dat hy, zooals zy meenden gezien te hebben, van zijn minnares geld aannam. Liabeuf werd op grond van deze onware beschuldiging onrechtvaardig ver oordeeld. Toen hy zyn straftyd uitgezeten had, ging hy wel weêr aan den arbeid, maar, daar wegens de onverdiende straf, die hy ondergaan had, een verklaarbare verbittering zich van zyn gemoed had meester gemaakt, zoo zon hy op middelen om zich wegens het hem aangedane on recht op de twee politle-agenten te wreken, door wier valsch getuigenis hy veroordeeld was geworden. Hy schafte zich Ieeren armbanden aan, voorzag die van scherpe punten, en wapende zich met mes en revolver. Daar hy In de eerste vijf jaren na het verlaten der gevangenis, zich niet In Parijs mocht vertoonen, zoo wilde de politietoen zij hem op straat ontmoetten, hem arresteeren, maar hy schoot met zijn revolver één agent dood en kwetste twee anderen. Zelf werd hy daarby gewond, en wel zoodanig, dat hy niet meer In staat was verder tegenweer te bieden. Hy werd gevangen genomen, en door den strafrechter tot de doodstraf ver oordeeld. Kalm wacht hy de executie af, beslist weigerend gratie te vragen. Tal van mannen echter hebben, geiyk wy reeds gezegd hebben, by den President der republiek een verzoekschrift tot het ver- leenen van gratie aan hem Ingediend. En de President, die In het algemeen zoo afkeerlg Is van de toepassing der doodstraf, en bigde Is, als hy zelfs eenlgen grond kan vinden haar niet te bekrachtigen, zou zeker reeds op de tot hem gerichte ver zoekschriften goedgunstig beschikt hebben, ware het niet, dat de hoogere politle-autorl- telten by hem op een tenuitvoerlegging van het vonnis krachtig aandringen. De bekende Jaurès komt daartegen In welsprekende taal op. Laat, zegt hy, het Fransche volk toch In 's hemelsnaam niet den indruk krygen, dat de politie de executie van Llabeuf wil doordryven. Juist viel In den laatsten tyd te hopen, dat de verhouding tusschen het volk en de politie wat beter zou gaan worden. Maar Indien nu de groote menigte ZüJVER de overtuiging mocht krygen, dat de politie moeite heeft gedaan om het gratieeren onmogeiyk te maken van een man, die door een dwaling van diezelfde politie op het pad der misdaad Is gebracht, indien dit schuldige hoofd viel zonder dat de beul er ten volle recht op heeft, maar als een zoenoffer van de vertoornde politie, dan zou dat tusschen politie en volk een nieuwe aanleiding tot conflicten zyn. Zeer juist. Roosevelt Is van zyn reis door Afrika en een groot deel van Europa In Amerika teruggekeerd. De bewoners van New-York hebben hem op Indrukwekkende en geest driftvolle wyze ontvangen. Het was een ware zegetocht, toen hij van het station door de siad reed. Meer dan twee millloen menschen stonden langs den weg geschaard, teneinde hun ouden president een harteiyk welkom In zyn vaderland toe te roepen. De verbittering In Turkije jegens Qriekenland heeft een ongekende hoogte bereikt, en openbaart zich In het boycotten van alle Orieksche waren. De Turken moesten verstandiger zyn, en begrypen, dat dit eiland, hetwelk krachtens ge schiedenis, taal, en volksaard by Grieken land behoort, voor hen toch nooit een duurzaam bezit kan zyn. De Cretenzers Immers zullen niet eer rusten, voordat zy een deel van Orlekenland uitmaken. Een bezetting van het eiland met troepen door de mogendheden, geiyk Rusland voorstelt, kan uit den aard der zaak slechts een tydeiyke maatregel zyn. Tal van dames der groote wereld in Petersburg hebben zich aan hoogst schan- deiyke praktyken schuldig gemaakt. Zij gebruikten namelijk de gelden, die zy voor liefdadige doeleinden byeenbrachten, tot bevrediging van haar zucht naar opschik. Zoo verspilde een barones, die een eerste rol in de voorname kringen der Russische hoofdstad speelde, de gelden, die zy ten behoeve van een asyl voor weezen en gewonde soldaten verkreeg, ten eigen bate. Een groot deel der Russische arlstokratle Is trouwens bedorven. Onderdrukkend het volk, leidt zy ten koste van het volk, dat door haar op allerlei wyzen wordt uitgezogen en gekneveld, een weelderig leven. In Finland worden in tal van plaatsen protestmeetings gehouden tegen de onwaar dige wyze, waarop de Ryksdoema het recht ten opzichte van het Flnsche volk verkracht heeft. De Russische beer heeft zyn lompen poot op den nek van het vrije Flnsche volk gezet, maar zal eens ervaren, wanneer alles, wat door hem verdrukt wordt, vereenlgd opstaat, wat het zeggen wil een vryheidllevende natie in ketenen te slaan. In Londen hebben de Engelsche stem rechtvrouwen ter ondersteuning van een in het Lagerhuis ingediend wetsontwerp, waarby aan de vrouwen het stemrecht wordt toegekend, een grootsche betooging gehouden, zy werden door de bevolking met sympathie begroet, wat zeker een hoogst verbiydend verschynsel Is. Zlerlkzee, 22 Juni. Qisterenavond ver gaderde in het „Huls van Nassau", onder leiding van jhr. R. de Muralt, de Liberale Klesvereenlglng. De opkomst was zeer talrijk. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer L. Doeleman, werden voor den gemeenteraad tot candldaat gesteld ter voorziening In de vacature, ontstaan door het overijlden van mr. H. C. Moolenburgh, de heer H. J. van Nouhuys, notaris, en ter voorziening In de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. D. van der Vliet, de heer mr. S. K. Bakker, kantonrechter alhier. Door de Burger-Kiesvereenlging „Ons Gemeentebelang" Is, na het bedanken van den heer Hogerland, tot candidaat voor lid van den gemeenteraad gesteld de heer H. J. van Nouhuys, notaris alhier. Wy maken onze abonné's attent, dat de verpakte zaden der bekende firma J. F. Rlem-VIs, Den Haag, thans ook alhier verkrygbaar zijn by den heer A. Oaanderse Rz., (naast de Beurs) Men zie de annonce op pagina 3 van dit nommer. Hoe sterk het aantal zeilschepen In de laatste 20 jaar Is verminderd, biykt hieruit dat de percentage dier schepen op het cyfer der geheele vloot in ons land In 1888 was 59,30 en In 1908 11,10. In andere landen deed zich hetzelfde verschynsel voor. Noordgouwe. Mej. H. R. ter Laan van Rotterdam heeft voor hare benoeming als adjunct-directrice van het Ziekenhuis alhier bedankt. Westelijk Schouwen. In onze bloem bollenstreek Is men begonnen met het rooien der bolgewassen. Voor zoover men kan nagaan Is de opbrengst, ofschoon niet zoo overvloedig als verleden jaar, toch bevredigend. Ooede, gave en goed ont wikkelde bollen worden gerooid. Plaalsen, die van den winter en In het voorjaar geleden hebben van het vele water, en plekken, waar het zoogenaamde „vuur" blad en bol heeft aangetast, geven geen of althans weinig beschot. Vlisslngen, 21 Juni. Aan de Kon. Maat- schappy „De Schelde" alhier is de bouw opgedragen van een stoomschip voor den West-lndlschen maildienst. Het vierjarig knaapje, dat de vorige week door een stoomtram werd overreden, is aan de gevolgen overleden. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. St.-Maartensdljk, 21 Juni. Ten over staan van notaris Meulenberg werden hedenavond alhier, ten verzoeke van den heer C. v. d. Werf e. apubliek verkocht by inzet: I. Een huis, schuur en erf te Slnt- Maartensdyk, groot 4 A. 86 cA., voor de som van f 1815; II. 38 A. 80 c.A. bouwland te Scherpe- nlsse, voor f 905 per Bloolsch gemet; III. 47 A. 90 c.A. bouwland, gelegen als vorenstaande, voor f 905 per Bloolsch gemet; IV. 84 A. 40 c.A. bouwland, gelegen als vorenstaand, voor f 925 per Bloolsch gemet. Goes, 21 Juni. Heden werden door de Velllngs-Vereenlglng „Zuid-Beveland" ge veild 3000 K.O. kruisbessen. Prys f 8,50 per 100 K.O. Landbouw en Veeteelt. Vrydagmlddag had onder veel belang stelling op een stuk land van den heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel de geannon ceerde wedstryd plaats tusschen een zevental maalmachlnes. De jury, die bestond uit een viertal landbouwers, alle eigenaars van machines en één technicus, kende de pryzen toe als volgt: Ie prys Beheyn van Sluiskil, 2e A. Verstraete te Ecloo, 3e Wed. J. C. Massee Zoon te Goes, 4e P. de Feyter Bliek te Neuzen, 5e Franken en Van Weel te Goes, 6e Blauwaert Uvo te St.- Nlcolaas en 7e Gebr. Polak, Vlisslngen. Tot voorzitter van de tiend- en schattlngscommlssle In hel 8e tienddistrict voor de gemeenten Willemstad, Fynaart, Dinteloord, Nleuw-Vossemeer, Halsteren en Steenbergen, is benoemd de heer J. Bax, burgemeester van Willemstad. De heer O. J. van den Bosch, hoofd inspecteur van het Nederlandsch Rundvee stamboek, heeft als zoodanig ontslag gevraagd. Door den heer Stlenstra, directeur der boterfabrlek te Wlnterswyk, Is een ont dekking gedaan, die voor de zuivelbereiding van groot gewicht Is. Hy heeft het middel ontdekt, om zure melk direct van zoete te onderschelden, zonder daarvoor uit Iedere bus een proefje te nemen. Wanneer men een In kokend water warm gemaakt koperen plaatje In zure melk steekt dan zal de melk op dit plaatje terstond beginnen te schiften en korrelachtige bestanddeelen achterlaten, terwyi zoete melk van het plaatje afvloeit. De heer Stlenstra heeft reeds eenlge dagen een proef genomen met zyn ontdekking en de resultaten waren bepaald uitmuntend. Voor een tyne ont- roomlng der melk en dientengevolge voor de boterproductle is deze ontdekking van groot belang. RECHTSZAKEN. Door mej. E. J. F. Z., zonder beroep, te Sluis, vroeger kamerverhuursler te Mid delburg, Is cassatie aangeteekend tegen haar veroordeeling door het gerechtshof te 's-Gravenhage tol 6 maanden gevangenis straf wegens bet veroorzaken van lichameiyk letsel door schuld. De rechtbank te Tlel heeft den 87-jarigen H. V. te Zalt-Bommel, wegens ontuchtige handelingen met een 11 -jarig meisje, veroordeeld tot 5 maanden gevan genisstraf. Het Openb. Min. had één jaar geëischt. Negen jaar geleden werd er te Scheveningen Ingebroken en gestolen In de woning eener vrouw, wier man des- tyds naar zee was. Wegens dien diefstal met braak werd W. P. v. d. T. destyds by verstek veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Hy vluchtte naar Enge land, voer daar 9 jaar op de Engelsche vloot, kwam naar Scheveningen terug om zyn kinderen eens te zien en werd gearresteerd. Maandag had hy zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Getuigen noch beklaagde herinnerden zich thans veel meer van de zaak. Subst.- off. v. just., mr. Van Oeuns, elschte 3 maanden. De verdediger, mr. Mlcheels, meende, dat beklaagde zal moeten worden vryge- sproken, omdat destyds geen proces-verbaal van het voorgevallene Is opgemaakt een onmisbaar element voor het vonnis omdat de getuigen van heden zich zoo goed als niets meer herinneren van het voorgevallene, en zyn cliënt op aan- nemeiyke gronden op zyn destyds afgelegde bekentenis Is teruggekomen. Pleiter concludeerde dus tot vryspraak. KERKNIEUWS. Beroepen by de Geref. Oem. te Langerak bez. de Lek, ds. O. de Jager te Brulni3se De Synode van de Christel. Geref. Kerk zal dit jaar gehouden worden te Utrecht en aanvangen Dinsdag 19 Juli. Maandagavond 18 Juli zal een biduur worden gehouden In de kerk op den Wlttenvrouwen Singel, waarin ds. Wiste uit Zierikzee zal voorgaan. O N D E R W IJ S. Mej. L. C. Bolle, die te Lelden voor het candldaats-examen In de medicijnen geslaagd Is, is niet van Middelburg, maar van 's-Oravenhage afkomstig. Geboren werd zy te Renesse. De heer A. Overbeeke, onderwyzer te Batavia, vroeger te Zonnemalre, is aldaar geslaagd voor de hoofdakte. GemeenleraadsvergadcriDg Ie Tbolee, gehouden op Maandag 20 Juni, des na middags om 2 ure. Tegenwoordig zyn 9 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Christiaanse en Wage maker. Nadat de voorzitter de vergadering voor geopend verklaard heeft, leest de secretaris de notulen der laatste vergadering, dato 28 Mei, welke na een kleine opmerking van den heer Wagtho onveranderd worden goedgekeurd. Onder de Ingekomen stukken behooren: 1. Een missive van Gedep. Staten, dato 3 Juni, waarin zy hunne goedkeuring hechten aan de pas aangenomen verordening ter bestrydlng van den krulsbessen-meeldauw; 2. een missive van Gedep. Staten, dato 3 Juni, waarin na overleg gepleegd te hebben met de betrokken autoriteiten be treffende de woningwet hunne goedkeuring hechten aan het besluit van den gemeente raad, dato 28 Mei, waarin gevraagd wordt voor 5 jaren verlenging van vrijstelling van de stellige voorschriften voor beslaande woningen In de gemeente Tholen. De voorzitter stelt voor, dit besluit ook voor kennisgeving aan te nemen; 3. missive van Gedep. Staten, dato 3 Juni, waarin goedkeuring verleend wordt, raads besluit dato 28 Mei, wegens afstand van grond In erfpacht aan den heer Wagemaker; 4. wordt voorgelezen de gespecificeerde staat van oninbare posten in den Hoofde- ïyken omslag, dienstjaar 1909, en ook die der Hondenbelasting. De voorzitter vraagt hierop of iemand der heeren het woord verlangt. Den heer Noske is het opgevallen, dat by overlijden (zooals uit den voorgelezen staat blykt) de erfgenamen van de over ledenen, ook al wordt de zaak op denzelfden voet voortgezet, den nog restenden tyd van het dienstjaar zich kunnen vrystellen, door dat de belasting met den gestorvene ophoudt. Hy zou gaarne den Raad In overweging willen geven, om eens er over te denken, of het niet beter en voordeellger ware de erfgenamen, hetzy één of twee kwartalen naarmate de tyd van overiyden plaats heeft, opnieuw dan aan te slaan In den lloofdeiyken omslag. Spreker noemt hierop nog een paar datums op ter toe lichting van zyn voorstel, waaruit tevens biykt de groote schade, die er In die ge vallen voor de gemeente zou kunnen voort vloeien. Met het oog hierop beveelt hy deze zaak In ernstige overweging by zijn medeleden aan. De heer Moelker constateert, dat hy gaarne het voorstel van den heer Noske wenscht te steunen. Den heer Kegge zyn eenige namen op gevallen, die naar zyn meening wel zouden kunnen betalen. Zijns Inziens gelooft hy dat de hoofdzaak onwil Is, meer dan on macht. Hy slaat verwonderd over sommige voorgeleren onmachtlgen en vertrouwt toch wel, dat de ontvanger zyn volle recht op hen heeft doen gelden, om hen tot betaling te noodzaken, alhoewel hy voor zich vol houdt, dat onwil de hoofdzaak Is en blijft. Hierop vraagt de voorzitter den heer Noske of hy bij zyn voornemen blQft en zyn voorstel handhaaft, waarop de heer Noske bevestigend antwoordt. De voorzitter stelt hierop voor, om In de volgende zitting desbetreffende van Burgem. en Weth. een voorstel In te dienen; in dien tusschentyd kan hy er met de heeren eens over praten. Om de zaak toch aan alle zyden te bezien, Is overleg in deze wel gewenscht. Wordt met algemeene stemmen goedge vonden. Wordt voorgelezen een schryven van den heer Meierman (den in de laatste zitting benoemde onderwyzer), nu nog te Voorst, waarin hy te kennen geeft zyn benoeming aan te nemen en in dienst hoopt te treden zoodra hy van den ge meenteraad te Voorst ontslag gekregen heeft. Voor kennisgeving aangenomen. Word! gelezen een schryven van den gemeer.'c-opzlchter J. Vrlens, waarin deze vraagt om als dageiyksch-opzlchter aan het ie bouwen stoomgemaal te Poortvliet te mogen dienst doen, terwyi by onder- li ~g: afspraak de heer C. Hollestelte, oud opzichter van den Waterstaat In Ned. Indlé, zyn functie zal waarnemen te Tholen. De heer Noske kan zich met het ver zoek vereenigen; alleen vraagt hy den voorzitter of er gratificatie of tydeiyke bezoldiging toch niet uit voortspruiten. Dit ontkent de voorzitter ten stelligste. Hierop wordt met algemeene stemmen, na nog voldoende toelichting door den voorzitter, het verzoek toegestaan. Wordt kennis gegeven, dat Is Ingekomen een bezwaarschrift tegen den hoofdeiyken omslag van C. Zalyn. Als ouder gewoonte wordt het verzonden naar de commissie dier bezwaarschriften. Wordt gelezen een adres der vlsschery- vereeniglng „Helpt elkander", waarin zy den raad eerbiedig vraagt haar ter wille te zyn In de volgende twee zaken, In haar adres vermeld als volgt: 1°. om voortaan de geheele oostzyde der haven te bestemmen voor de hoog- aaisen en jachten, omreden de thans nu en dan daar liggende groote schepen hunne zaten geheel wegzltten, en zy, wanneer ze in de plaats dier groote schepen moeten zitten, hunne touwen af springen of op elkander vallen en elkander schade berokkenen; 2". om voortaan een vaste plaats aan te wyzen op de haven, waar zand, steen, kalk, enz. worden Ingeladen, zulks met het oog op de geregelde wekelljksche reiniging die haar schepen ondergaan, waardoor de opstuiving der achtergelaten bestanddeelen zeer zou worden beperkt tot dezelfde plaats.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1