en bel Tweede Kamerlid eer Froylier. Telegrafisch Weerbericht, Zierikzee-Rotterdam. ADVERTENT! EU. De gezondheidscommissie te Tholen heeft de wenschelljkheid betoogd, dat de Bergen-op-Zoomsche waterleiding zou wor den doorgetrokken naar Tholen, om de Inwonen van die plaats aan goed drink water te helpen. De waterleldlngscommlssle te Bergen- op-Zoom heelt echter dit Idee verworpen, daar de uitvoering ervan volgens haar onmogelijk Is. Uit het krankzinnigengesticht „Vrede rust" bij Bergen-op-Zoom, is één der ver pleegden, zekere v. d. H., afkomstig uit Middelburg, ontvlucht. De pogingen om den vluchteling op te sporen, hadden nog niet het gewenschte resultaat. Het gemeentebestuur van Boschkapelle heeft de Inschrijving opengesteld op een leening van f 6000 In obligaties van f 250, tegen een rente van ten hoogste 4 pCt Figaro meldt, dat er van een bezoek van President Faillières aan Nederland geen sprake is, noch dezen zomer, noch dezen heifst. Zonnemaire, 19 Juni. Hedenmiddag brak er brand uit In een strooklamp van den landbouwer W. O. alhier. Hoewel de brandspuit vlug uitrukte, behoefde ze niet te werken, daar het vuur met behulp van buren met emmers water gebluscht werd Ongeveer 150 bossen stroo, arbeiders- gereedschap en een paar konijnen werden een prooi der vlammen. Brouwershaven, 18 Juni. De land bouwerszoon C. v. S. uit Duivendljke werd heden zóó hevig door zijn paard geslagen, dat hy, naar wy vernemen, onverwijld naar het Ziekenhuis Is over gebracht. St.-Filipsland, 18 Juni. Door Qedep. Staten is het kohier van den hoofdeiyken omslag definitief goedgekeurd. Middelburg, 20 Juni. Toen Zaterdag avond de landbouwer V. uit Rltthem, met zijn rijtuig de stationsbrug alhier opreed, schrok het paardvermoedelijk van de kleine opening tusschen het vaste en het draaiende gedeelte der brug. Het paard nam een zwaai als wilde het de brug weder afrijden. Het voertuig kwam hierdoor tegen het verhoogde gedeelte der brug aan en kantelde. De inzittenden, de zoon van V. met zijn echtgenoote en 3 nog jeugdige kinderen, werden door het uitnemen van het achter schot, uit hun onaangename positie bevrtyd en hadden, wonder boven wonder, geen van allen letsel bekomen. Ook de land bouwer kwam met den schrik vrij. Het rytulg was zoodanig gehavend, dat de reis met een huurrijtuig moest worden voortgezet. De 2e luiten. C. de Ruljter, van het 2e bataljon 3e regiment Infanterie te Middelburg, wordt van 16 Augustus tot 8 October gedetacheerd bij het regiment genietroepen. Vlisslngen, 18 Juni. Op de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" zyn heden de kielen gelegd voor twee stoomschepen, volgens het type „Valk", genaamd „Zwaluw" en „Albatros", In aanbouw voor de Gouver nementsmarine. Het stoomschip „Bandoeng" van de Rotterdamsche Lloyd, dat van de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier machines en ketels Inneemt, zal den 7 Juli zijn eerste reis naar Oost-lndië aanvaarden. Terneuzen, 19 juni. F. P., een gewezen Belgisch gendarme, die alhier gearresteerd was wegens onzedeiyke handelingen met jeugdige kinderen, bleek, toen een agent hem voor de overbrenging naar Middelburg kwam halen, ontvlucht door het uitbreken van zolderplanken uit zijn cel. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Wemeldinge. De kersenverkooplng, Vrijdag door notaris Llebert voor diverse eigenaren gehouden, bracht op f 472, tegen f 3174 in het vorige jaar. In geen menschen-geheugenls zijn er zoo weinig kersen geweest als dit jaar. RECHTSZAKEN. Landbouw en Veeteelt. Prins Hendrikpolder (Slaakdam). Over den stand der verschillende gewassen in den Prins Hendrikpolder valt 't volgende mee te deelen: Het koolzaadIn groote hoeveelheid uitgezaaid, belooft, op enkele uitzonde ringen ria, geen grooten oogst. Kenners schatten de opbrengst van verschillende akkers op niet meer dan pl. m. 8 H.L. per gemet. Orooter verwachting heeft men van het vlas, dat over 't algemeen prachtig staat en van puike kwaliteit Is. De ajuinteelt, zoowel bruine- als zllver- ajuln, kan als mislukt beschouwd worden. Beter staan de suikerbieten; de planten staan er flink bij, groeien goed en zullen den grond er spoedig onder hebben. Erwten staan bij den één goed, bij den ander zijn ze beneden 't middelmatige; zoo Is 't ook met de diverse graangewassen door de klein-landbouwers uitgezaaid. Over 't algemeen zal voor deze, die zich gouden bergen beloofd hadden van het door hen gepachte, de opbrengst niet schitterend zijn, in verband met de buiten gewoon hooge pachtsommen en 't vele werk (dat In loon omgezet al een aardige som zou vertegenwoordigen) door hen aan 't gepachte gedaan. Bij beschikking der rechtbank te Middel burg Is naar de openbare terechtzitting verwezen, met last tot gevangenhouding van den beklaagde, de zaak tegen J. C. van A., 25 jaar, timmerman, geboren te Amsterdam, wonende te Vlisslngen, thans te Middelburg gedetineerd, beklaagd van diefstal en verduistering. De majoor-garnlzoens-commandant te Doesburg verzoekt aanhouding en overbrenging naar Doesburg van den len luitenant A. J. van L. de H„ van het le bataljon 8e regiment infanterie, als ver dacht van ontrouw en kwade administratie. Hij Is sedert 2 Juni j.l. ongeoorloofd weggebleven uit het militair hospitaal te Amsterdam, waarheen hij ter verpleging was geëvacueerd. Uit Zuld-Scharwoude (N.-H.) Is de slagersknecht J. L. gevankelijk naar Alkmaar gebracht, wegens poging om het lijkje van een pasgeboren kind zijner verloofde te verbranden. Of het kind dood of levend geboren Is, zal een geneeskundig onderzoek aan het licht moeten brengen. De Officier van Justitie was spoedig ter plaatse aanwezig om het verhoor, waarbij de beschuldigde bekende, te leiden. Verleden najaar is te Breda een in aanbouw zijnd huls ingestort, bij welk ongeval twee werklieden het leven ver loren. De justitie ging speuren naar de oorzaak en stelde den 27-jarigen architect M. en den 25-jarlgen bouwer B. verant woordelijk, omdat de bouw slecht was uitgevoerd en niet de noodige voorzorgs maatregelen in acht waren genomen. Voor de rechtbank Is thans tegen den architect 3 maanden, tegen den bouwer 2 maanden gevangenisstraf geëischt. De weduwe De B., uit Velp, die sedert twee maanden In de gevangenis te Arnhem zit, heeft bekend de verschillende branden in hare woning zelf gesticht te hebben en de aan haar gerichte dreig brieven zelf te hebben geschreven. Zekere R., uit Laag-Soeren, die In ver band daarmede ook bijna twee maanden In de gevangenis zit, is thans daaruit ont slagen. Te Staphorst is aangehouden zekere K., die voor ongeveer 12 jaar het land ontvluchtte, omdat hy beschuldigd werd van inbraak met diefstal. Hij had dien tijd in Engeland en Dultschland doorgebracht en was dezer dagen in ons land gekomen en werd nu te Staphorst aangetroffen. Hij is overgebracht naar den commissaris van politie te Leeuwarden. KERKNIEUWS. Haamstede, 19 Juni. Bij de heden ge houden stemming voor 4 leden van het kiescollege van de Hervormde Gemeente alhier zijn herkozen de heeren W. Boot Wz., W. Moelijker en M. J. K. Overbeeke. Voor de vierde vacature werd geen meerderheid verkregen. Het aantal uitgebrachte stemmen be droeg 112. O N D E R W IJ S. Door het Hoofdbestuur van den „Bond van Ned. Onderwijzers" is een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin het meedeelt; dat het met belangstelling heeft kennis genomen van het wetsontwerp tot regeling van de positie van vrouwelijke rijks ambtenaren en onderwijzeressen bij het openbaar onderwas, die In het huwelijk treden dat het de bepalingen van dit ontwerp in strijd acht met de belangen van de vrouwelijke rijks-ambtenaren In 't algemeen, en de onderwijzeressen In 't bizonder; dat zij eveneens In strijd zijn met de billijkheid als aantastende de bij van staatswege ingestelde en gehouden examens, verkregen rechten dat zij ten zeerste de belangen van het Openbaar Lager Onderwijs zullen schaden, en ten slotte, nóch met eenlg beroep op de openbare zedelijkheid, nóch met een beroep op eenig ander openbaar belang zijn te motiveeren. Het bestuur verwijst verder, voor nadere motiveering van dit verzoek, naar een bij het adres gevoegde Memorie van Toe lichting, en verzoekt bedoeld wetsontwerp te verwerpen. Bij het te Breda gehouden examen voor apothekers-assistente slaagde o. a. mej. B. F. Kohschulte, van Zlerlkzee. Aan de hoogeschool te Lelden slaagde voor het candidaats-examen geneeskunde mej. L. C. Bolle, van Middelburg. De voordracht voor onderwijzer aan de o. I. school te Ovezand bestaat uit de heeren: 1°. C. J. Bakker te Neuzen; 2°. A. S. Bedet te Qoes en 3°. L. van Nleuwenhuljze te St.-Maartensdljk. Tot onderwijzeres aan de o. I. school te Oostburg Is Vrijdag, na eene vrij lang durige raadszlUIng met gesloten deuren, met 5 stemmen benoemd mej. C. Willemse, nummer drie der voordracht. Op mej. M. de Vlieger, die nummer één stond, waren 2 stemmen uitgebracht. Bij Kon. besl. van 10 dezer Is o. a. aan de volgende gemeenten, tot een be hoorlijk inrichten van haar lager onderwijs, boven en behalve de gewone bedrage, subsidie verleendSerooskerke (Schouwen) f 450; Burgh f 1050; Driewegen f 600 Krabbendljke f 1650; Nisse f 850 en Oude lande f 580. Renesse. In de Zaterdag gehouden vergadering van onderwyzers van de afdeellng Westelijk Schouwen van het N. O.-O. werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, die te Arnhem op 28, 29 en 30 Juli zal gehouden worden, behandeld. De heer P. A. Hubregtse zal aldaar de afdeellng vertegenwoordigen. Stavenisse. L I. Vrijdagmiddag hield de Afd. Tholen van het N. 0.-0 hare zomer vergadering te Scherpenl8se. Er waren 20 dames en heeren, benevens de heer C. Huyser, als gedelegeerde van het hoofd bestuur, aanwezig. Den heer W. C Crucq werd by zijn vertrek, na 34 jaar lid geweest te zijn, als bewijs van erkentelijkheid, het eere-lldmaatschap aangeboden. De heer J. W. Slager gaf een interessante lezing, getiteld: „Mijn onderwijzers-loopbaan" Vlsschtr Ij - Berichten. Zierikzee. By het Bestuur der Vissche- rijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen is met Ingang van 1 Juli bevorderd tot schipper 3e klasse A. O. O. van den Boom, thans .knecht. Ie .klasse, standplaats Ter Neuzen en aangesteld tot knecht 2e klasse zyn: F. Durinck, standplaats Ter Neuzen en P. Ouwerkerk, standplaats Tholen. Heden is de schelpzuiger „Marfe" van Brlelle ook weder In Zeeland gearriveerd om de schelpzulgery uit te oefenen, zy houdt zich evenals vroeger In de Hammen op om de oesterperceelen weder voor den aanslag van oesterbroed van nieuwe schelpen te voorzien. De schelpzuiger zal vermoedeiyk wel een paar maanden hier biyven. Jammer dat de schelpen van jaar tot jaar zoo hard minderen, althans op de plaatsen, die het best voor deze vlsscherij geschikt zyn. Er zyn nog wel plaatsen waar schelpen zitten, maar de ééne plaats Is te diep om te zuigen en op de andere vallen de schelpen te fyn uit. De uitslag der op 17 dezer le Bergen- op-Zoom door het Bestuur der Vlsscheryen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen gehouden verpachting is als volgt: a. 49 perceelen Iersche bank schelp- dierenvisschery, totaal f 24,342. De oude pacht bedroeg f 42,835; b. het recht tot weghalen van mossel zaad aan de zeehoofden naby oude Hoeve (Schouwen), gedurende een jaar, In 8 perceelen, f 85 (oude pacht f 86) In de vorige week verzond men van Brulnisse 980 ton mosselen naar België Aangevoerd werden 3400 ton mosselzaad uit de Zuiderzee. Men schryft uit Zeeuwsch-Vlaanderen In een gedeelte wan onze provincie leeft de bevolking van de mosselvangst, o. a. te Philippine en verder langs de Brakman. Vele mosselvlsschers uit die streek hadden sinds jaren de gewoonte, om de mossels niet te Philippine, doch In een naburige natuuriyke haven te lossen, het geen hen vrystelde van het betalen van havengeld. Het lossen daar ter plaatse Is echter reeds by een contract, dat in 1839 met België gesloten werd, verboden. Sinds eenlgen tyd zyn de Philippine» tegen dit clandlstlen lossen opgekomen, zoodat de autoriteiten zich thans ook deze zaak aantrekken. Het gevolg hiervan Is, dat er thans telkens by hoog water, als bedoelde losplaats te bereiken is, een afdeellng der brigade IJzendyke der maréchaussée aan wezig Is om het lossen tegen te gaan, hetgeen wederkeerlg verzet by de vlsschers uitlokt. Met belangstelling wordt de uitslag van dezen „mosseloorlog", zooals dit Incident in den omtrek algemeen bekend staat, tegemoet gezien. Ierseke, 15 Juni. De oesterkweekers alhier hebben niet stilgezeten om ook de verleden week in de Noordzee ontdekte oesterbank te vinden, en het schynt al met succes. Althans meer dan één kweeker zal stoomtrawlers huren (of hebben het al gedaan), daar de In gebruik zynde stoom- en zelivaarlulgen ongeschikt zyn. Ierseke. De kor-stoomboot „Luctor et Emergo" vanhier Is voor de 3e maal vertrokken naar de Noordzee om oesters te korren. Naar men zegt is een tweede stoomschip uitgerust, en wel een stoom trawler van Oostendeafgehuurd door H. Vette te Yerseke, om ook op dezelfde plaats oesters te korren, en ze op de Zeeuwsche - of Zuld-Hollandsche banken uit te zaaien. Het is te hopen dat deze vlsschery, die veel geld zal kosten, voor de ondernemers goede resultaten zal op leveren. Da Staten-verkiezingen in Zeeland. By de stemming In het district Hulst heeft het weekblad De Volkswil, het orgaan van den vry-katholieken candidaat, den heer H. A van Dalsum, zich van elke aanbe veling onthouden. Voor de herstemming echter heeft het blad zyn houding veranderd en beveelt het thans, behalve den heer Van Dalsum, ook de beide liberale can- didaten, de heeren Ph. J. Dlxhoorn en P. Wortman, tegenover de aftredende katho- leken aan. De heer H. A. van Dalsum, een vry- katholiek candidaat in het Statendlstrict Hulst, heeft een aanklacht Ingediend tegen den heer Fruytler, lid der Tweede Kamer en der Gedeputeerde Staten van Zeeland De heer Van Dalsum acht zich beleedlgd door een gedeelte van een te Hontenisse verspreid strooibiljet, dat onderteekend was met den naam van het Tweede Kamerlid, Dit gedeelte luidt als volgt: „Twee der andere candidaten zyn libe- „ralen en daarom voor ons beslist onaan- „nemeiyk. Wy zullen niet spreken van den „heer Van Dalsum, die door zyn heilloos „streven tot ondermyning van hetkerkeiyk „en burgeriyk gezag veel kwaad sticht, „hetgeen door leder mensch, die nog een „greintje gezond verstand bezit, sterk wordt „afgekeurd. Op hem brenge geen enkel „weldenkend kiezer zijn stem uit". De heer Van Dalsum deelt in een open brief aan den heer Fruytler mede, dat hy een aanklacht indiende, omdat de aange klaagde niet In staat Is om te noemen een woord of een daad, die bcwyst de waarheid van z.yne bewering. Ook zegt de aanklager, dat hy door deze aanklacht de arrondlssements-recht- bank te Middelburg de gelegenheid wil geven het bewys te leveren, dat zy de wet dient zonder aanzien van persoon. Kindermoorden in België. Verdacht van den kindermoord te Wet- teren is aangehouden de herbergier Van P., In wiens woning de vader van het ver moorde meisje op het oogenbllk van de misdaad zat te kaarten. Na een verhoor voor den rechter van onderzoek van Dendermondeiszynaanhoudlngbekrachtlgd. Dat de opgewondenheid onder de be volking van Vlaanderen zeer groot Is, ondervond een heer volgens het Hand. v. Antw. een hoog ambtenaar van het Nederlandsch telegraafbestuur die na het avondeten door de stad liep, en toen een straat passeerde waar eenige kinderen speelden. Een vrouw kwam eensklaps uit een zystraat geloopen, roepende: „Waar Is myn kind I" En de spelende kinderen riepen haar toe: „Die mynheer en zy wezen op den vreemdeling, die reeds verre weg was heeft het misschien meel" Het alarm was spoedig gegeven; de mannen uit de buurt kwamen toeloopen; er waren dadeiyk een 300-tal menschen en kinderen samengeschoold en na een korten krygsraad ging deze bende volk aan 't loopen achter den vreemdeling, die, bevreesd door die stormloop en al dat geroep, het ook op een loopen zette. Aan de Bouverrlepoort gekomen, werd hij ingehaald en omringd. Oelukklg stond daar een politle-agent. Deze, op aan dringen van den vreemdeling, deed een rijtuig halen, waarmede zy naar het politie bureau reden, vergezeld van het geroep van de menigte die oprecht meende een klnderroover voor zich te hebben. Op het politle-bureau gekomen, kon de Hollandsche ambtenaar zonder de minste moeite zyn eeriykheld en rechtschapenheid bewyzen. TELEQRAMMEN Rotterdam, 20 Juni. GRANEN. Bultenlandsche kalm, prys- houdend. Meel, f 11$. Blnnenlandsche Tarwe, f 6,50 4 f 9, overigens geen affaire. Mals, f 134. Koolzaad, Karwijzaad en Lijnzaad, nieuw gewas, mooi, deze week afzending. Aardappelen. Weinig aanvoer, prijzen niet noemenswaardig. Vlas. Aanvoer gering, geen noteeringen gemaakt. Eieren. Zeeuwsche f 3,75 4 1 4; Over- maassche f 4 4 f 4.20. VEE. Aanvoer 274 Runderen, 31 4 39 ct., langzaam. 376 Kalveren, 40 4 50 ct., kalm. 398 Sdiapen of Lammeren, 221 4 27} ct., Zulglammeren, f 14 4 f 20, ge woon. 488 Varkens, 27} 4 29 ct, lichte 26} 4 27} ct., trage handel. naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Juni 1910, medegedeeld door het Koninkiyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.4 te Horla. Laagste barometerstand 762.6 te Nice. Verwachting (van den avond van 20 Juni 1910 tot den avond van 21 Juni): zwakken oosteiyken wind; licht bewolkt; droog weer; warmer. MARKTBERICHTEN. Tholen, 18 Juni. Aan de weekmarkt waren de pryzen als volgt: Jarige Zeeuwsche tarwe f 6,50 4 f 9,—, nieuwe f 4 f rogge f 5,50 4 f 6,—, nieuwe f—4f—zomergerst f 4,— 4 f 4,50; wlntergerst f 4,50 4 f 5,—; haver f 3,50 4 f 4,50; bruine boonen f 6,— 4 f 14,-; witte f 7,— 4 f 12,-; voererwten f 7,50 4 f 8,— kookerwten f7 - 4 f 12,-; wikken f 10,- 4 f 11,-; paardeboonen f 7,— 4 f 7,50 per H.L.; koolzaad f 11,— 4 f 11,25; karwyzaad f 14,75 4 f 15,— per 50 K.G.; uien f a I per 50 KG.; kipeleren f 3,40 I 3,50 per 100 stuks; grasboter f 0,60 f 0,65 per K.O. Schiedam,. 18 Juni. Noteering distil lateurs f 12}. Gent, 17 Juni. Vlas. De vraag naa inlandsch houdt aan, doch de aanvoeren ontbreken. De pryzen zyn vast. In Russisch biyft de handel zeer stil, maar de pryzen zyn vast. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zlerlkzee". JUNI. Van Zlerikxee: Dlnsd. 21 's morg. 10,— Woens. 22 Dond. 23 Vrfdag 24 Zaterd. 25 Zondag 26 Maand. 27 Dinsd. 28 10,30 10,30 6,30 6,30 7,— 7,— 8,30 Van Rotterdam: Dlnsd. 21 's morg. 11,— 1 Woena.22 's mldd. 12,- Dond. 23 12,— Vr|dag24 12,- Zaterd. 25 '8 nam. 1,30 Zondag26 2,— Maand. 27 2- Dln8d. 28 's mldd. 12,— Ondertrouwd: S. J. GAST en J. P. LABRIJN. Duivendijke. Nieuwerkerk (Zeeland), 17 Juni 1910. Ondertrouwd: JAN OTTE Cz. en JOHANNA JUMELET HD. Bruinisse, 17 Juni 1910. Getrouwd: A. HAOE JOHSz. en M. G. L. DEKKER Hd die, mede namens wederzydsche Familie, hunnen hartelljken dank betuigen, voor de vele biyken van belangstelling, by hun huweiyk ondervonden. oosterland, Nöordgouwe, Heden overleed JACOB VAN DER WERF, verpleegde van het Burgeriyk Arm bestuur, in den ouderdom van 80 jaar. Haamstede, 15 Juni 1910. Eenige kennisgeving. Heden overleed ons geliefd Dochtertje en Zusje EJllzabetH, In den jeugdigen leeftyd van byna 2 jaar. Zierikzee, 17 Juni 1910. CHR. VERKAART. A. A. VERKAART-Rodoe. Heden overleed le Zierikzee onze geliefde Zuster, Behuwdzuster, Tante en Behuwdtante, Mejuffr. Elizabeth v. d. Werf, In den ouderdom van ruim 71 jaar. Dreischor, 17 Juni 1910. Uit aller naam, S. v. d. WERF. Voor de vele bewyzen van deel neming, ontvangen by het overiyden van onze geliefde Moeder, Mevr. de Wed. D. HOCKE Iz., geb. C. v. D. Bout, betuigen wy onzen hartelljken dank. Dr. I. HOCKE, Arts. Nijmegen, D. A. J. HOCKE— Walkenhorst. Frankfurt a/M. N. W. HOCKE. 1 M. A. HOCKE. 's-Gravenhage. P. J. N. HOCKE, Arts. J. C. HOCKE. Zonnemaire. M. P. HOCKE. Hiermede betutgen wy onzen hartelljken dank voor de vele bewyzen van belangstelling, ondervonden by het overiyden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Orootmoeder MARIA CHRISTINA BLOM-Houtzaoer. Zierikzee, 20 juni 1910. Uit aller naam, A. H. BLOM. V Ondergeteekende betuigt met deze zyn dank aan hen, die by de Staten verkiezing hun stem op hem hebben uit gebracht en tevens voor de vele blyken van belangstelling, die hy mocht onder vinden by zyne herkiezing. Ouwerkerk, 21 Juni 1910. B. 'G I L J A M Lid der Provinciale Staten van Zeeland. De ondergeteekende zal op Donderdag 23 Juni 1910 geen zitdag In Zlerlkzee houden. 20 Juni 1910. J. H. C. HEIJSE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 2