Maandag 13 Juni 1910. Tweede Blad. ZIERIkZEËSdlIE (25 ierikzeesohe NIEUWSBODE. Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8937. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A„ I. OE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. NIEUWSTIJDINQEN. INDIË. Uit Soerabaja werd 12 Mei aan het Ind. N. v. d. D. gemeld: Gisteren en heden heeft de rechter commissaris te Soerabaja een zekeren Felix, gewezen employé van de Scheepsagenluur, verhoord, bij wlen na een huiszoeking, welke vier uren duurde, een aanzienlijk bedrag aan effecten werd gevonden. De waardevolle papleren behooren ver moedelijk tot de effecten, welke eenlge maanden geleden aan de firma Kikkert te Vlaardlngen werden ontstolen. Voor het aan het licht brengen van den diefstal was een premie van f 5000 uit geloofd. Het heette, dat Felix onverwachts rijk was geworden. Hij koesterde het plan, op Lawang huizen te koopen. Volgens de Delicourant deden zich 11 Mei te Semarang 20 gevallen van cholera voor, waarvan 18 mei doodelljken afloop. Hetzelfde blad deelt d.d. 13 Mei mede, dat er zich In Semarang weer 17 gevallen van cholera voordeden, waarvan 15 met doode lljken afloop. In Soemenep maait deze ziekte op vreeselljke wijze haar slachtoffers weg. Herhaaldelijk vindt men de lijken zoo aan den weg liggen. Ook uit den Oosthoek bereiken ons zeer verontrustende berichten. Verder zegt dit blad, dat op Madoera de cholera hevig woedt. In het Nieuwsblad van Palembang enz. lezen wij Te Semarang zfjn sedert 20 Februari 2000 lijders aan cholera overleden. In de laatste twee dagen Is de ziekte afnemend. AMERIKA. New-York, 9 Juni. Volgens mededee- lingen uit Washington Is daar bericht ontvangen, dat Japan en Rusland ten aanzien van de Oost-Aziatische vraagstukken vol komen overeenstemming hebben bereikt. Zaterdag 1.1. vertrok Roosevelt aan boord van de „Kalserin Auguste Victoria" van Southampton naar New-York. Bij zijn aankomst zal de New-Yorksche haven versierd zijn en alle stoomschepen zullen te ztyner eere hun sirenes laten hooren. De burgemeester en 300 der voornaamste burgers zullen zich aan boord begeven om Roosevelt welkom Ie heeten. Een eere- wacht van vroegere rough-rlders zal den vroegeren president vergezellen op zijn tocht door de versierde stad, waar ver- eeniglngen vanoud-strijders, weerbaarheids- vereenigingen, politieke vereenlglngen e. a. zullen opgesteld zijn. Souza zorgt voor de muziek. ITALIË. Tot de plaatsen, die het meest door de aardbeving geleden hebben, behoort het in het centrum van het aardbevlngsgebied gelegen stadje Qalltri. Een ooggetuige, een advocaat uit Napels, die tijdens de ramp juist te Galltri wasvertelt het volgende Ik sliep in een villa op ongeveer een kilometer afstand van het centrum van het stadje. Te 3 uur werd lk gewekt door een geweldigen schok. Ik wilde de balkon deuren openen, maar de wanden van mijn kamer waren naar elkander toegeperst, waardoor het ml] slechts met groote moeite gelukte de deuren open te krijgen. Bulten riep een troep landlieden my toe: .kom naar beneden, de halve stad is ingestort". Dat was echter overdreven. Er waren niet meer dan 30 huizen Ingestort, die In het bovenste deel van het plaatsje amphltheaters- gewljze boven elkaar waren gebouwd. De hulzen ln de nieuwe wijk werden ernstig beschadigd. In die wijk staat de pas ge bouwde kerk van San Mlchele. Na den eersten schok vluchtte de ontstelde menigte In die kerk en smeekte den priester het beeld van den heiligen Michael naar buiten te brengen. Het tooneel dat zich afspeelde was mlddeleeuwsch fantastisch. De vrouwen wierpen zich ter aarde, vielen elkaar om den hals, weenden, baden en smeekten den heilige om erbarming en genade. Niet minder Indrukwekkend was het schouwspel op het plein, waar meer dan 3000 menschen om groote vuren samenhurkten of weenend rondliepen om vermiste familieleden te zoeken. Meest ztjn slechts hulzen van één verdieping Ingestort. Uit twee groote huizen, die instortten, konden de bewoners zich redden. De burgemeester organiseerde mei bekwamen spoed een reddingsdienst. Dade lijk werd begonnen met het uitgraven der slachtoffers. De eerste lijkendie men vond, waren die van drie jonge meisjes van vijftien tot twintig jaar. Het waren de drie dochters van den graanhandelaar Basile, die als de mooiste meisjes van het stadje bekend stonden en nu gemeen schappelijk den dood vonden. Rome, 9 Juni. De Messagero maakt een brief van den socialistenleider Ferri openbaar, waarin deze volhoudt, dat op het congres te Amsterdam Bebel, In een antwoord aan Jaurès, heeft gezegd, dat de leerstellingen der socialisten niet onver- eenigbaar zijn met het koningschap, maar dat, Integendeel, het koningschap kon blijven als scheidsrechter tusschen de verschillende klassen der maatschappij. DENEMARKEN. Kopenhagen, 9 Juni. ln het proces tegen de gewezen ministers Christensen en Sigurd Berg Is thans het getuigen verhoor afgeloopen. Het openbaar ministerie, dat daarna aan het woord kwam, betoogde, dat de beklaagden met voorbedachten rade hadden gehandeld, en dat zij zich ten doel hadden gesteld een partij voor schade en verlies te behoeden. Het zou de plicht van Christensen zijn geweest, het ambtsbehee'r van Albertl te controleeren. Hij had moeten zorgen, dat die minister onmiddellijk werd ontslagen, als er bewijzen voorhanden waren of het gegronde vermoeden bestond, dat hij misbruik maakte van zijn positie. Dezen plicht heeft Christensen verzuimd en hij moet dus zelf, ook al heeft hij niet met opzet gehandeld, gestraft worden. Het O. M. erkent, dat er geen reden bestaat om aan te nemen, dat de beklaagden naar persoonlijke voordeelen hebben ge streefd. Christensen Is in de eerste plaats ver antwoordelijk voor de opneming van Alberti In het kabinet en het Is klaar en duidelijk, dat hij politieke plannen heeft gesmeed, die berusten op een samenwerking met Alberti. De prijs voor die samen werking was de opneming van Alberti In het kabinet. Die prijs werd betaald en het slaat vast, dat Christensen geen ernstige pogingen heeft gedaan, om voldoende Inlichtingen omtrent Alberti te verkrijgen. Hl) wilde pro forma in goed vertrouwen blijven. Toen Alberti In 1901 minister werd, had hij reeds een slechten naam. Al terstond had het Chrlstensen's wantrouwen moeten wekken, dat Alberti tot voorwaarde had gesteld, dat hij al zijn ondernemingen zou mogen voortzetten. Toen het bleek, dat Alberti zijn portefeuille zou blijven behouden, had men van hem moeten eischen, dat hij zich uit de zaken zou terugtrekken. Onder Christensen's voorganger durfde Alberti nog niet met al te groote driestheid optreden. Maar toen Christensen eerste- mlnlster was geworden, bekommerde hij zich om niets meer. Hij wist blijkbaar, dat Christensen een zóó vurig aanhanger zijner partij was, dat hij ter wille van de partij hem wel de hand boven het hoofd zou houden Het O. M. erkende gaarne, dat Christensen niet kon weten, dat Alberti een misdadiger was, maar men zou te ver gaan, als men op grond daarvan zou bewerendat Christensen te goeder trouw was. Neen, de zaak was, dat hij te goeder trouw wilde zijn. Zaterdag zette het O. M. bij het Ryks- gerecht zijn betoog voort betreffende de medewetenschap van de aangeklaagde ministers Christensen en Sigurd Berg bij de bedriegerijen van Alberti en eindigde aldus: „Christensen sloot voortdurend de oogen voor alles wat Ingrijpen In de zaak-Albertj tengevolge zou moeten hebben. Deze struisvogelpolitiek belette leder onderzoek. Het optreden van Christensen ten gunste van Alberti en eindelijk de onderscheiding, die dezen bij zijn aftreden werd verleend, laten de strafbaarheid van Christensen on twijfelbaar schijnen". De zitting werd daarop tot Maandag verdaagd. RUSLAND. Petersburg, 10 Juni. De Rljksdoema nam heden het gansche wetsontwerp betreffende Finland, met 264 tegen 23 stemmen der Octobrlsten aan, In wier naam Gljebow verklaarde, dat de Octo brlsten weliswaar de noodzakelijkheid er kennen van een algemeene rijkswetgeving In zaken, die Finland, zoowel als het Russische Rijk betreffen, maar onder voor waarde, dat Finland's algeheele zelfstan digheid ten aanzien zijner blnnenlandsche aangelegenheden gewaarborgd blljve. Het wetsontwerp In de thans aangenomen vorm is zonder twijfel met deze voorwaarde in tegenspraak. Bij het aannemen van het ontwerp brak een stormachtig applaus los. Purischkewitsch, (het vlegelachtige heer schap, van wiens uitlating betreffende Holland, Reuter dezer dagen melding maakte), riep luid: „Het Is uit met Finland!" Odessa, 10 Juni. De lykschouwlng van een op 8 Juni In het stedelijk ziekenhuis overleden persoon, bewees dat men met builenpest te doen had. TURKIJE. Konstantinopel11 Juni. Op den „Conventloneeien" trein, een bljtrein van de Orlent-expresse, is hedenmorgen een aanslag gepleegd bij de Loeieboergas-brug. Eenlge personenwagens werden vernield en het postrijtulg vlei In het water. De conducteur is gedood, negen personen werden gewond. Doordat er bouten waren verwijderd liep de trein uit de rails vóór dat hij op de brug was gekomen. De aanslag was klaarblijkelijk gericht tegen Mahmoed Sjefket, die op ztjn terug reis naar Albanië per spoor had willen reizen, maar in plaats daarvan van Salonikl per stoomschip Is gegaan. FRANKRIJK. De gebroeders Rothschild te Parijs zijn de erfgenamen van een vermogen van 7 millioen francs geworden. Een rentenier Ie Mentone heeft hun dit sommetje bij testament vermaakt, „omdat zij zijn geldzaken zoo handig en voordeellg hadden beheerd". Naaste bloedverwanten, die aanspraken op de millioenen-erfenls zouden kunnen maken, schijnen er niet te zijn. De zoon van een officier Ie Toulon had zich wegens een demi-mondaine dood geschoten. Toen de politie een huiszoeking deed In de woning van het juffertje, Mar- celle Ether genaamd, by wie de jonge man vaak verkeerde, vond zij daar een complete Inrichting voor opiumschuivers, benevens een groote hoeveelheid opium. Marcelle Ether werd daarop gearresteerd. Een waterhoos ontlastte zich Vrijdag ochtend boven de Fransche gemeente Vallon In Sully, alles op zijn weg vernielend. Het kanaal van Berry brak door de dijken en vereenlgde zich met de Cher. Toen de sneltrein van Parijs naar Bourboule bij het station Vallon aankwam, begaf zich de dijk, waardoor de ontsporing veroorzaakt werd. De locomotief en vier wagens werden omvergeworpen. De stoker en twee andere beambten werden gedood en veertien personen gekwetst. Hel blnnensleepen van den bij Calais gezonken Franschen onderzeeër Pluvlöse Is niet voorspoedig. De minister van ma rine, die thans weder te Calais Is, verwachtte, dat het schip Donderdagavond eindelijk in de haven zou zijn; maar die verwachting Is niet vervuld. Er braken weder twee kettingen en men moest van vorenafaan met het werk beginnen. Thans echter bericht een telegram dat de „Pluvlöse" Zaterdagmorgen vroeg de haven binnen Is gesleept. President Failllères en de eerste-mlnlster Brland hebben nu officieel bericht, dat zij de begrafenis der bemanning van de „Pluvlöse" zullen bewonen. DUITSCHLAND. Zaterdag 1.1. is voor het hof van ge zworenen te Bozen het hoofdproces tegen de grootste van alle tol dusverre bestaan hebbende Internationale höteldievenbende begonnen, n.l. tegen het Hornschuh-genoot- schap, dat sedert 10 jaren bestond, en zóó uitnemend georganiseerd was, dat gewikste leden der bende op elk gegeven oogenbllk juist daar konden optreden, waar een „goede slag" te slaan viel. Aan het hoofd der bende stond thans de 34-jarlge, uit Bathal in 't hertogdom Gotha geboortige ex-schoorsteenveger Albert Hornschuh. Geen hötelkamer was voor hem veilig. Hij klom aan bliksemafleiders, regenpijpen en dakgooten op en neer, als waren het de mooiste ladders. Oedurende de laatste jaren had de bende zeer veel nut van een nichtje van Horn schuh, een thans 17-jarig meisje, Hedwig Hornschuh genaamd. Deze had In opdracht, als bevallige en „interessante" jonge dame de hotelgasten In de eetzaal om zich heen te verzamelen en aan de praat te houden, terwijl het mannelijk deel der bende onderlusschen in de kamers „werkte". Zij en andere vrouwelijke leden loerden ook de goede gelegenheid af. De bende had, deftig, een secretaris In een zekeren Willi Starte, die meestentijds te Parijs woonde, en vandaar door een drukke correspondentie, 't verband tusschen de afzonderlijke deelen van het dieven- genootschap bevorderde. De bende, die ongeveer 20 leden telde, heeft ongeveer, voor zoover althans te bewijzen Is, voor 3 millioen mark buit gemaakt aan geld, juweelen enz. ZIJ bezocht alle groote steden, vooral ook badplaatsen. De dieven en hunne dames reisden steeds zeer voornaam en benutten reeds hun reis, om achter „goede zaken" te komen. Het arresteeren der bende is voor een groot deel te danken aan de Berlijnsche recherche. Eenlge leden, die reeds lang in voorarrest zaten, zijn al veroordeeld. Het hoofdproces te Bozenwaarvoor voorloopig 4 dagen zijn bestemd, heeft alleen betrekking op de inbraken en dief stallen, die in Oostenrijk en Zwitserland zijn gepleegd. Gelsenkirchen, 10 Juni. Hedennamlddag werd een aardbeving waargenomen, waar schijnlijk veroorzaakt door een ontploffing In mijngang 3 van de mijn „Consolidation", waarin zich vierhonderd arbeiders bevonden over wier lot nog niets bekend Is. Schwerio, 11 Juni. In tegenwoordigheid van den Keizer en een groot aantal vorste lijke personen Is de erfgrootherlog heden gedoopt. Hij heeft de namen Friedrich, Franz, Mlchaël, Wilhelm, Nikolaus, Franz- Joseph, Ernst, August, Hans gekregen. In den stoet naar de kerk begeleidde de Keizer groothertogin MarlePrins Hendrik der Nederlanden en hertog Ernst August van Brunswijk-Lüneburg volgden met prinses Maximlllaan van Baden. BEL6IÊ. Een tiental dagen geleden kwam Iemand bij de Internationale Bank te Brussel een wissel vragen van 50000 dollars (250.000 frank) en hij betaalde dien, namens den notaris Van Zeebroek, dien hij zei te ver tegenwoordigen. De vorige week kreeg de Bank een telegram van een New-Yorker bank, mel dende dat de wissel daar was aangeboden door een persoon zich noemende Bulsset. Maar de bank wilde, alvorens de som uit te betalen, weten of de notaris Van Zeebroek werkelijk die som gestort en den wissel aan Bulsset had overhandigd. Er werden inlichtingen bij den notaris gevraagd en nu bleek het dat hij niemand met die operatie had gelast. Wel was hem eenlge dagen te voren dezelfde vraag gedaan door een Londensche bank, betref fende een wissel van 10.000 pond, gestort bij de „Soclélé Framjaise de Banque et de Dépots". De persoon, die daar den wissel betaald had, was zeer verontwaardigd heengegaan, toen hij hoorde dat er Inlichtingen gevraagd waren. Hij ging heen, zonder nog naar den wissel te vragen en evenmin naar de 250.000 fr., die hij daags te voren had gestort. De bank meende met een uiterst ge- voeligen klant te doen te hebben en wachtte af wat er gebeuren zou, van oordeel dat men om een gebrek In den vorm zoo maar geen kwart millioen ln den steek laat. Maar niemand kwam. En toen eenlge dagen later nagenoeg hetzelfde gebeurde In de „Banque Internationale" maakte zij de politie met de zaak bekend. De politie vermoedde dadelijk met een bankbediende te doen te hebben, daar alleen zoo iemand binnen eenlge dagen over 500 biljetten van 1000 fr. kan be schikken. En bij navraag bij de verschillende banken vernam men dat een zekere Felicler Buisset, die verlof had gehad, twee dagen reeds zijn verloftijd had overschreden. Het bleek dat fity 26 Mei op reis Is gegaan met een vriendin en toen men zijn boeken nakeek, bleek spoedig dat hij een groot aantal verduisteringen heeft gepleegd, waarschijnlijk veel meer dan het half millioen dat hy door middel van buiten- landsche wissels getracht had mee te nemen. Hij was nog pas een jaar In de bank werkzaam. NEDERLAND. Heerenveen, 9 Juni. In het koffiehuis „De Drie Gemeenten" alhier kwamen heden circa 50 personen bijeen uit alle deelen des lands om, blfjde gestemd, hun deel In ontvangst te nemen van de opbrengst der nalatenschap van twee verre bloed verwanten, belden In het begin dezes jaars te Nleuweschoot overleden, de ongehuwde zuster drie dagen later dan haar eveneens ongehuwde broeder. De heer H. J. W. Teriet, notaris te Joure, aan wiens optreden het te danken Is, dat deze zaak zoo spoedig haar beslag kreeg aan het opsporen der overal verspreid wonende erfgenamen waren vele moelelijkheden verbonden opende de bijeenkomst en zeide o. a., „dat het heden wel geen weer was om een erfenis te deelen" 't was n.l. snikheet en een dergelijke zaak wordt doorgaans met slecht weer in één adem genoemd „maar dat hij toch geloofde, dat de aanwezigen daar om even goed hun aandeel In ontvangst zouden willen nemen". Van die erfenis, die nog al aanzienlijk is tot de nalatenschap behoorden twee flinke boerenplaatsen c. a. en roerend goed kwamen enkele vrij belangrijke bedragen toe, terwijl ook sommigen, al naar gelang van de talrijkheid hunner familie, zich met een zeer bescheiden som moesten vergenoegen. Een zwerver, zekere Lukas de Boer, Is gerechtigd tot de ontvangst van c.a. f 2500. Jammer voor den man, dat hij zelf van deze voor hem zoo heugelijke gebeurtenis niets afweet, wijl zfln tegenwoordige ver blijfplaats niet bekend is en een Ingesteld onderzoek daarnaar tot nog toe geen resul taat opleverde. Men Is te weten gekomen, dat hij met de laatste volkstelling zich ln de Haarlemmermeer ophield, maar verder heeft men geen spoor van hem kunnen vinden. Wat zal Lucas, als hij is opge spoord, een paar oogen opzetten, wanneer hem, die gewoon Is één cent aan de deur te ontvangen, straks voor de waarde van een kwart millioen van die lieve centjes wordt voorgeteld. Wat deze zaak voor de erfgenamen dubbel aangenaam maakt, Is het feit, dat de erflaters van plan waren een testament te maken, wat zeker zou gebeurd ztyn als de dood niet zoo onverwachts tusschen- belde was getreden, waardoor thans alles verviel aan de rechtmatige erfgenamen, die hierop niet gerekend hadden. Harlingen, 11 Juni. Gisteren arriveerden alhier twee „dames", die, wtyl ze In het wit gekleed waren, nog al de aandacht trokken Één harer werd al spoedig door de politie aangehouden, daar het bleek, dat zij door de politie te Amsterdam gesignaleerd was, omdat ze verdacht werd aan een heer ruim f 1200 ontstolen te hebben. Denzelfden avond zes uur Is zt| door den rijksveldwachter naar Amsterdam ge transporteerd. Apeldoorn, 10 Juni. Op Het Loo had zich vanmorgen bij de Koninklijke stallen een stoet van eenige rijtuigen gevormd, waarbij In de eerste het muziekkorps van het stalpersoneel gezeten was, en die stap voets naar het Paleis trok en langs de Koningin en het Prinsesje, die met eene hofdame in een rijtuig gezeten, zich vóór de cour bevonden. By het passeeren deed de muziek zich hooren. Eenigen tijd daarna bleek, dat dit een voorbereiding was ten opzichte van Prinses Juliana, wijl daarna een battery van het 2e regiment veld-artlllerie op dezelfde wijze en onder hoornsignaals defileerden. De commandant werd bij H. M. de Koningin ontboden en de manschappen in het Konlnkiyk Park onthaald. De troep was op zyn doortocht naar 's-Gravenhage, na terugkeer van het kamp Oldebroek. Zij hadden den nacht doorge bracht in het militair kampement onder Loenen. Arnhem, 11 Juni. Door de hevige warmte vielen Vrydag alhier op ver schillende plaatsen in de stad menschen bewusteloos neer. Tydens de markt, die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5