ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 8 Juni 1910. <^^Zé'/r/C Mug mr en lid ren den (SS ierikzeesohe Cour an t). STEMMING ter verkiezing voor drie leden van de Provinciale Staten. Kazernementsfonde. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor hel buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8935. llltgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Direotcurt A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BUROEMEESTER der gemeente Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 14 Juni a.B., van des morgens acht tot des namiddags vijf uur, eene stemming zal plaats hebben ter verkiezing voor drie leden van de Provinciale Staten voor het kiesdistrict Zierikzee, waarvoor ais candidaten zQn gesteld de heeren: Mr. A. J. F. FOKKER, B. G1LJAM, A. TIMMERMAN Cz. en Mr. D. VAN DER VLIET. De stembureaux houden zitting in het Raad huis; en wel dat voor het le stemdistrict in de Raadzaal, en dat voor het 2e stemdistrict in de kamer voor den Gemeente-Secretaris. Voor het 2e stemdistrict is de toegang door de Gemeente-Secretarie. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: .HQ, die opzettelijk, zich voor een .ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk .voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, .wordt gestraft met gevangenisstraf van ten .hoogste één jaar". Zierikzee, den 7 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten, betreffende schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, L w.: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 8, en zoo noodig ook op 9 Juni aj. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij on veilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór, en op den dag der schiet oefening, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo- magazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenls der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekent Noord, wit zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 10 Juni a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen NW. door Noord tot ZOtZ. (191°) tot op 4500 M. van het forL Op den dag, dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Dieraerdam en Durgerdam, de Westbatter( nabij Muiden en den kerktoren te Mulderberg. Schietoefening van het fort IJmulden. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 17 en zoo noodig ook op 18 Juni a.s. eene schietoefe ning worden gehouden van het fort IJmulden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en be grensd aan de N.zQde door eene lQn van af het fort in de ware richting NNW. en aan de Z.zQde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.gren8 van dezen sector zal op het fort aange geven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat ge vuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst aan den ingang der vlsschershaven. Schietoefening van het fort Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeeling als voren zal op 11 Juni a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag beN. en een beZ. het zeegat, tot op 3100 M. van het fort. Op 14 en zoo noodig ook op 15 Juni a.s. zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15 c.M.), In de ware richting WtZ., waarbq onveilig wordt gemaakt een sector, gevormd door het fort, eene lijn in de richting van een roode vlag op het vuurpQI- toestel nabq den Z.dam, en eene HJn in de ware richting WNW. van het fort; de afstand wordt 90X M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee, den 7 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Commissie van beheer van het Kazernementsfonds rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1909, op Vrijdag den 10 Juni e.lr., des namiddags te 3 uur, in één der lokalen van het Raadhuis, en roepen alle gerechtigden tot dit Fonds op, daarbq tegenwoordig te zqn. Zierikzee, den 6 Juni 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester- JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Qelet op art. 51 der Kieswet «rit 6 en 7 der wet van 23 April 1897 (Staatsblad no. 110); MAAKT BEKEND: Dat de verkiezing voor een Ud van den Raad dier gemeente, In de plaats van den heer Mr. H. C. Moolenburgii (overleden), zal plaats hebben op Zaterdag den 25 Juni e. k., en dat op dien dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bq hem de opgaven van candidaten kunnen worden Ingeleverd, waarvoor de formulieren van heden af ter Gemeente-Secretaile verkrqgbaar zqn. Zierikzee, den 8 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De verkiezingen voor de Provinciale Staten worden, ouder gewoonte, In geheel ons land weêr uiterst lauwtjes ingezet. De kiezers, althans zij, die gewoon zijn links te stemmen, zqn zich over het algemeen van het groote gewicht der Statenverkiezingen nog zóó weinig bewust, dat zij een kalmte aan den dag leggen, die schier aan onverschilligheid grenst. De schuld hiervan ligt niet geheel aan hen, maar voor een groot deel ook aan de verschillende organen, die aangewezen zijn de kiezers tqdlg en behoorlijk voor te lichten, teneinde hen. te doen beseffen de groote politieke beteekenls der Staten verkiezingen, niet slechts uit een provinciaal, maar voornamelijk ook uit een nationaal, politiek oogpunt. Immers, door de Statenleden worden de leden der Eerste Kamer gekozen, het staatkundig lichaam, dat mede een deel der wetgevende macht uitmaakt. En zoolang die toestand zoo blijft, zoolang de Provinciale Staten het kies college zijn voor de Eerste Kamer, zijn de verkiezingen voor de Provinciale Staten van een groot belang voor ons politiek volksleven. Onze tegenstanders hebben dit steeds goed ingezien. Vandaar, dat zij, door hunne mannekens naar de stembus te drijven, en door van onze laksheid en onverschilligheid gebruik te maken, In staat waren de vroegere liberale Eerste Kamer om te zetten. In dit district Schouwen—Dulveland hebben ztj ook beproefd vasten voet te verkrijgen, maar dank zij de getalsterkte der vrijzinnigen, die trouw bleven aan onze vaan, en dank zij ook hun waakzaamheid, zijn zi| hier In hun toeleg gelukkig niet geslaagd. Zij zijn wederom uitgekomen, niet met drie candidaten, maar Is het laktlek of bescheidenheid met één candidaat. Nu zou men denken, dat 2tj met een man uit den hoek zouden gekomen zijn, die genoemd mag worden; een man, die door z|]n talenten boven allen uitmunt een man, die öf door zijn kunde op; waterstaatsgebied, óf door zijn kennis van de gemeente-organisatie, althans Iets praesteert. Edoch 1 niets van dat alles is het geval. De heer A. Timmerman Cz., de candidaat der antl-revolutlonnairen, Is een zeer geacht Ingezetene van onze gemeente Zierikzee, een trouw bezoeker van z||n kerk, en de uitgever van een antl-revoluilonnalr orgaan, maar, ronduit gesproken, wij meenen, dat deze drie qualltelten toch geen ernstlgen grond kunnen opleveren hem een zetel In de Staten van Zeeland aan te bieden. En toch stelde zijn partij, ondanks zijn gemis aan eenlge verdienste, hem voor die Slaten candidaat! Waarom? Wel, om de eenvoudige reden, dat men In de kringen der rechterzijde vaak slechts een man van rechts behoeft te zijn, om voor een zetel in een regeerlngs-college In aanmerking te komen. Of men er bekwaam en geschikt voor Is, hiernaar wordt dikweif In genoemde kringen niet gevraagd. Vandaar, dat in onze Tweede Kamer zoovele onbeduidende mannen van de rechterzijde zitting hebben en zitting hadden. Slechts ééne voorwaarde stellen de voormannen van rechts aan hen, die het lidmaatschap In Kamer, Staten of Raad amblëeren, en die voorwaarde heet; volg zaamheid. Zij moeten stemmen, geltyk hun aan voerders aangeven. Bij de behandeling van het voorstel in de Tweede Kamer tot het houden van een enquête over de schandelijke Hntjes- praklljken Is dit opnieuw en duidelijk gebleken, toen de geheele rechterzijde met medewerking van een vrQzlnnlge, die uit overwegingen, welke geen zuiveren onder grond hebben, met haar medestemde, dit voorstel verwierp. WIJ hebben In onze Provinciale Staten mannen noodig, die bekwaam, geschikt en volkomen zelfstandig zijn. En zulke mannen hebben wij In de periodiek aftredende -leden Mr. A. J. F. FOKKER, B. OILJAM en Mr. D. VAN DER VLIET. Er bestaat dan ook geen enkele reden hen te vervangen, maar wel zijn er, zooals wij In het volgend nummer zullen aantoonen, voor de kiezers gronden, om het mandaat van genoemde heeren met een verpletterende meerderheid te hernieuwen. ITALIË. Ferri, de Itallaansche socialist, heeft zich wegens den handdruk, met den Koning gewisseld, moeten verantwoorden voor de socialistische Kamergroep. Ferrl redeneerde aldus: De socialisten willen de macht In handen krijgen en zijn In Italië bereid minister te worden. Ja, ze streven daarnaar, 't Is daarom verstandig, den Koning te naderen en hem te overtuigen dat de socialisten een ernstige partij zqn. .Ik ben nooit een hoveling geweest" zei Ferrl „maar Ik heb den Koning met Majesteit aan gesproken, omdat Ik werkeiqk niet wist wat Ik anders tegen hem zeggen" zou. Daarom ben Ik nog geen verrader. Even min een charlatan. Mijn denkbeelden hebben zich ontwikkeld. Ziedaar! ik ben er van overtuigd dat de monarchie voor de ver wezenlijking van hel socialistisch programma geenszins ongunstig Is. Ik ben niet de eenlge die dat zegt. Bebel heeft het ook verkondigd op het congres te Amsterdam". Daarop legde Ferrl nog eens uit dat het voor dit oogenbllk voor Italië het beste Is, dat de socialisten regeerlngspartq worden. Zijn woorden maakten grooten Indruk. Een beslissing werd nog niet genomen door de socialistische Kamergroep. Rome, 7 Juni. Hedenmorgen omstreeks 3 uur Is een hevige aardbeving gevoeld In Zuid-Italië. Te Napels, Salerno, Foggla, Cosenza, Catanzero, Benevento, Potenza, Avelllno werd groote ontsteltenis gewekt maar geen schade veroorzaakt. Maar op eenlge plaatsen der provincie Avellino, vooral te Calltrl en Beaucour, zqn hulzen ingestort. Te Calltrl zqn 12, misschien zelfs 20 dooden te betreuren. Te Vallata kwam één mensch om het leven. Er Is hulp gezonden. SERVIË. Aan de Wiener Allg. Zeitung wordt uit Belgrado geseind: Prins George, die zich naar Vtchy heeft begeven, Is tn werkelijkheid uit Servië verbannen. Vóór het vertrek had tusschen hem en zqn vader, koning Peter, een zeer heftig tooneel plaats. RUSLAND. St.-Petersburg, 6 Juni. In den loop van de Doema-debatten over de wet be- tnffende Finland, protesteerde Purlshkevlch (uiterste rechterzijde) tegen de Inmenging van vreemdelingen, In het bizonder van een zoo onbeteekenend land als Holland, bekend om zqn kaas en zqn vischnetten, maar niet om zqn parlement. Purishkevlch verscheurde vervolgens het Hollandsche adres, op de tribune staande, en besloot met te verklaren, dat het Russische leger gereed moet staan, In Finland zqn plicht te doen. Omtrent de Petersburgsche vergif tigingszaak wordt bericht, dat dr. Patsjenko nu bekend heeft, dat hij den jongen Boetoerlln heeft vermoord en dat hq ook diens vrouw had moeten vergiftigen. Voor die dubbele misdaad zou hq een mlllioen ontvangen. Patsjenko moet voorts hebben gezegd dat hij, omgekocht door ongeduldige erf genamen, aan verscheidene menschen door Inspuiting de cholera bezorgd heelt. Een rqk koopman, die gebruik maakte van Patsjenko's diensten om zich van schuldelschers te ontslaan, Is in hechtenis genomen. Patsjenko la ook te Nlzza geneesheer geweest. Men vermoedt dat hij ook daar misdaden heelt gepleegd. FRANKRIJK. Het zuiden van Frankrqk gaat gebukt onder spoorwegstakingen. Het personeel van den Zulder-spoorweg Is reeds In staking. Het onderhandelt evenwel met de directie, die bereid is om op verschillende punten toe te geven, zoo b.v. de afschaffing van boeten en Invoering van den weke- iqkschen rustdag. De groote quaestle der loonsverhooglng Is echter nog niet opgelost. De stakers zqn zeer gematigd. Men hoopt tot een schikking te komen. Intusschen dreigt thans het personeel van de groote spoorwegmaatschappq der departementen van de Rhóne-mondlng met staking. Waarschqniqk rqden daar al geen treinen meer. In Marseille komen de stakers bijeen op de Arbeidsbeurs. NEDERLAND. Apeldoorn, 6 Juni. Z. K. H. Prins Hendrik begaf zich Maandagmiddag naar de eetzaal van de Konlnkiqke stallen, waar het stalpersoneel voor den maaltqd was vereenlgd. Mede namens H. M. de Koningin, bracht Z. K. H. hier persooniqk een warm woord van dank uit aan allen, die tqdens het verbiqf in Amsterdam, zulke zware diensten hadden verricht. Veel was van hen gevergd, doch alles was zeer goed afgeloopen. Verder roemde Z. K. H. den goeden kameraadschappetqken geest, die onder het personeel heerscht; de Prins sprak den wensch uit, dat dit zoo mocht biqven. Nijmegen, 7 Juni. Zaterdagavond half- tlen heeft op den Beekschenweg bq deze gemeente een ernstige trambotsing plaats gehad. De tram, die van Nijmegen naar Beek moest vertrekken, wachtte bq den wissel bq het Hunner-park niet op de van Beek komende tram. Het gevolg was, dat beide trams bq Vrouwendaal op elkaar botsten. Bqna alle passagiers werden min of mei ernstig gewond. Baronnesse Van Lamsweerde, uit Bee kreeg een zeer lichte hersenschudding. Één der inzittenden moest naar In ziekenhuis worden gebracht. De locomotieven zqn belde beschadig en een nieuw rijtuig werd vernield. Alle materiaal was Maandagmorgen o( geruimd, zoodat de dienst gisteren ko worden voortgezet. Enschedé,6Junl. De splnnersbaasBunn woonachtig te Glanerbrug, reed Zaterdaf avond ruim 8 uur per fiets van hier na; Glanerbrug. Tusschen de uitspannlnge „Llndenhol" en „Dolphlse" zag B., wlen 14-jarlg zoontje achter bq hem op de fiet stond, een wlelrqder aankomen van teger overgestelde richting. Wellicht doord; deze wlelrqder te lang het fietspad hlelc week B. links uit. De andere fietser wee rechts uit en belden reden met kract tegen elkaar In. B. sloeg achterover va z'n rqwlel en bleef bewusteloos ligger Per wagen naar z'n woonhuis vervoert overleed de ongelukkige nog dienzelfde nacht, zonder tot bewustzqn te zqn ge komen, tengevolge eener bloedultstorttn; In de hersenen. Het zoontje van B. bekwam geen tetse en evenzoo de andere wielrijder, die to op heden niet bekend Is. Rotterdam, 6 Juni. Omtrent het lift ongeluk alhier meldt men nader nog: Het is gebleken, dat vijf metselaars ziel In de lift begeven haddende zesde wilde toen deze reeds aan het dalen was. e nog bovenop springen. Waarschqniqk I door den hierdoor veroorzaakten schok di staaldraad gebroken. Één van de ongelukkigen, Sles genaamc (geboren te Zierikzee), overleed reeds on half zes in het Ziekenhuis aan hersen schudding, terwijl een tweede, Visser, on 7 uur aan inwendige verbloeding overleed De vier anderen waren vanmorgen noj In leven en er beslaat kans voor hur behoud. Zaterdagmiddag had de ongeveei 3-jarlge Jacoba C. Kaal het ongeluk, achterultloopende, in een In de water- stokerq haars vaders staanden emmer heet water te vallen, tengevolge waarvan zq levensgevaarlijke brandwonden aan beenen en zltdeelen bekwam. Per rqtulg, op advies van dr. Van Rijn, werd de kleine naar het Ziekenhuis gebracht en aldaar ter ver pleging opgenomen. Omstreeks 6 uur, Zondagmorgen, overleed het kind aan de gevolgen. De uitbetaling der loonen van de bootwerkers, die deze week gewerkt hadden In dienst van de stuwadoors B., D. en R had Zaterdagavond plaats In het politie bureau Tolhuislaan, alwaar zitting hielden de rechtercommissaris in het faillissement, mr. P. IJjsel de Schepper, en de curators mrs. Hoogeweegen en Tablng Suermondt. In groote zakken werd het arbeidsloon In rqtulgen, gevolgd door den polltie-wagen, naar Katendrecht gebracht. Ook de firma Johs. Otten Zoon, die aanvankeiqk zelf wilde uitbetalen, liet het loon, ruim I 1400, onder polltle-gelelde brengen naar Katen drecht. De uitbetaling duurde van zes tot half tien. Op loonen beneden f 10 werd het volle bedrag uitbetaald, terwijl allen, die op meer dan f 10 aanspraak hadden, niet meer dan dat bedrag in voorschot kregen. Voor het resteerende bedrag btqven de arbeiders preferent In den boedel. In het geheel werd aan 725 bootwerkers op deze wqze uitbetaald. Door één der vakvereenigingen Is rechtskundig advies Ingewonnen en zal getracht worden het staangelddat de bootwerkers nog te vorderen hebben, ook als preferente vorde ring aan te merken. Van de stoomtram der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij, die 2 35 van Rotterdam vertrekt, derailleerde Maandag middag even voorbq de overkapping aan den Blaakschendqk één der waggons, 't Liep zonder ongelukken af, alleen ver trok de tram ongeveer een uur over den vastgestelden tqd. 7 Juni. Onder veel belangstelling had gisteren te Oud-Beierland de teraarde bestelling plaats van den machinist De Vroedt en den stoker Van de Polder (de stoker Peters was Zaterdag op de Roomsch- Kath. begraafplaats begraven), slachtoffers van het tram-ongeluk bq Oud-Beierland. De tramdirectie was vertegenwoordigd door de chefs van dienst en exploitatie, de heeren De Windt en Kromwqk, terwqt een 20-tal conducteurs, machinisten en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1