Maandag 30 Mei 1910. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit wee bladen. Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE (SS ierikzeesche NIEUWSBOD Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VR1JDAQ verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bfl vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8931. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Ifantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS v»n Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeene Polltle-Ver- ordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 4 Juni a s., des namiddags te 3 uur, aan de stallingen der rijtuigverhuurders, eene KEURING zal worden gehouden der ver huurd wordende R(j- en Voertuigen. Alle rijtuigverhuurders worden mitsdien opge roepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voor koming van de bij de Algemeene Politie-Veror- dening bedreigde boete. Zierikzee, den 24 Mei 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.«-B. JAN SNELLEN, Secretaris. NEDERLAND. Venlo, 28 Mei. Thans is de belangrijk heid van de diefstallen uit het kleeding-, voeding- en nachtlegermagazijn bij de huzaren alhier vastgesteld. Immers bedroeg de waarde aan vermiste goederen en levens middelen ruim f 6500. Vermist worden o. m. 87 rijbroeken, die alleen een waarde van f 870 vertegenwoordigen, verder 400 bedlakens, 300 hemden, 450 paar sokken, 700 paar schoenzolen, een groote partij matrassen, stroozakken, dekens, attlllas, mantels, colbakken, groote partijen erwten, boonen, 190 K.O. boter en andere levens middelen. De belde verdachten, v. d. H. en H., zijn ter beschikking van den mili tairen rechter gesteld, terwijl een groote menigte militairen en burgers, als verdacht van heling, reeds gehoord werden. Het onderzoek Is nog In vollen gang. Haarlem, 26 Mei Vrijdagmiddag is de 13-jarige jongen Weers bij het oversteken van de spoorbaan op het viaduct Brouwersvaart alhier, wat veel gebeurt om den weg te bekorten, door een sneltrein gedood. Het lichaam werd letterlijk in stukken gereden. Amsterdam, 28 Mei. De correspondent der N. R. Ct. beschrijft aldus de komst van Prinses Juliana In het Centraalstation. In het Centraalstation gaat de dienst zijn gewonen gang. Wagens denderen over de rails, rangeerders toeteren. Alleen het perron voor de Koninklijke wachtkamer verraadt wat komen gaat. Er is meer publiek tot het gereserveerde gedeeldte toegelaten dan vanmorgen, en de voorste rijen zijn hoofdzakelijk uit dames samen gesteld. Voor de nog gesloten deuren van het paviljoen staan onbewegelijk twee lakeien. Smetteloos wit Is hun beenbe- kleedlng; betden dragen op de blauwe met breede gouden blezen afgeteekende uniform een blinkende rits medailles en hun hoofd Is gedekt met een zwaar-ver- gufden steek. Tegen vijf uur opent zich de toegang, en worden in de statige hall zichtbaar mevr. Van Loon, dame du palals van Hare Majesteit, baron Tindal, kamerheer en burgemeester Röell. Ook bestuurderen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij zijn weer aanwezig. Kwartier over vijven meldt de chef van het Centraalstation, de heer Krapels, dat het sein in de richting Haarlem veilig staat, en tien minuten later Is het Koninklijk echtpaar weer In ons midden. H. M. draagt nu een blauwzijden, geborduurd kleed, met een hoed in dezelfde tint. Blijkbaar heeft de drukke dag, eerst fn Amsterdam, daarna In Haarlem, Haar niet al te zeer vermoeid. Vroolijk kout Zij met den Prins en een oogenbllk gaat Zij In de wacht kamer wat rusten. Maar pas Is de Koninklijke trein uit Apeldoorn gemeld, of Hare Majesteit is al weer buiten op het perron. De trein glijdt binnen, de Koninklijke salonwagen houdt stil, en voor de breede spiegelruiten ver toont zich mej. Marting, In haar armen de Prinses. Een verrast hoerah weerklinkt. De ouders treden snel op het wagonraam toe en de Koningin tracht de aandacht van de kleine meld tot zich te trekken. Maar die kflkt verwonderd met groote oogen naar het publiek, dat opgewonden naar voren dringt. Daar komt de kinderjuffrouw, een flinke eenvoudige verschijning, met de Prinses naar bulten, en schielijk steekt Hare Ma jesteit de armen naar Haar Kind uit, om het over te nemen en daarna bewonderend te toonen. Maar Jullaantje Is wat geschrikt; het blozend kleurtje op één Harer dikke wangen toont aan dat Zij van Apeldoorn naar hier geslapen heefl, ongeacht de snelle vaart van den trein. En een grappig gri- masje, voorbode van naderende tranen, vertrekt Haar gezichtje, dat frlsch kijkt uit de wille luifel van den klnderhoed. Tot Haar opvoedster, freule Van de Poll, die achter Hare Majesteit de Koningin volgt, een Japansch duikelaartje vertoont en het mannetje een paar bewegingen laat doen. Dan is het kinderleed spoedig weer ver geten. Dadelijk gaat de Koninklijke familie naar de peristyle van het Paviljoen, waar in het avondzontlcht de gouden koets te pralen staat. En nu stijgt opeens uit de menigte van duizenden een waarlijk ontroerende geestdrift op. De politie kan het volk ter nauwernood In bedwang houden. Men wuift met hoeden en zakdoeken, roept „hoezee's" en „leve" 's, men dringt vooruit en wordt gedrongen en men rekt de halzen en gaat op de teenen staan om het kind te zien: het kind en de ouders. Hare Majesteit neemt Prinses Juliana op schoot, en ook jonkvrouwe Van de Poll stijgt In. Dan gaat het voort in matigen draf, geëscorteerd door een escadron hu zaren, eerst langs de emblemen der hand werkers op het Stationsplein en daarna langs het Damrak, de breede bedding, waarin de zwarte menschenstroom golft en brulscht. In één der volgrijtuigen zitten twee hofdames, elk met een pop in de hand, een Haarlemsche weesjongen en een Haarlemsch weesmeisje. De menschen wijzen het elkaar stralend aan en de vrouwen vertellen het elkaar lachend, nog eens en nog eens. Zoo'n kind toch, en wat een dott 's-Qravenhage, 28 Mei. De politie alhier heeft aangehouden een Dultscher, kleer makersgezel van beroep, verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan het zeden misdrijf, strafbaar gesteld bij art. 246 dan wel bij art. 247 Wetb. van Strafrecht. De verdachte bemerkte j I. Maandag een 17-jarlg meisje, zittende op een duintop nabtj den Waalsdorpschen weg. Toen hij haar aansprak, vertelde zij hem, dat zij uit de ouderlijke woning was weggeloopen, omdat ztj het niet met haar stiefmoeder kon vinden, en niet van plan was naar huis terug te keeren. In hetgeen daarna gebeurd Is, heeft de politie, bij wie aan gifte werd gedaan van de vermissing van het meisje, aanleiding gevonden haar op te sporen in een logement op het Spul. Eenigen lijd later werd de verdachte aan gehouden, legen wlen proces-verbaal werd opgemaakt, waarna hij op vrije voeten werd gesteld. Door de politie zijn aangehouden twee vrouwen van verdachte zeden, die zich In den afgeloopen nacht zouden hebben schuldig gemaakt aan straatroof. Een schipper ontmoette in den afgeloo pen nacht één harer op de Paviljoensgracht, waar hij door haar werd uitgenoodlgd; met haar mede te gaan naar haar woning In de Poeldfjksche straat. De schipper had daar geen lust In, doch wel wilde hij haar vergezellen naar een woning in de Schapen- steeg. Daar gekomen, weigerde hij echter, met haar naar binnen te gaan, omdat het huis hem niet aanstond, en verliet hij de vrouw. Eenigen tijd later ontmoette hij haar weer In gezelschap van een tweede vrouw. Belden vroegen hem, haar een glas bter te betalen In een herberg aan het Achterom. Ze gingen de herberg binnen, doch eenlge oogenbilkken later vermiste de schipper zijn portemonnale, waarin ongeveer f 18, een loterQbriefje en nog een en ander zich bevond. De schipper, uitroepende, dat hl] door de vrouwen beroofd was, greep haar belden vast. Op het twlst- geschreeuw kwam een polltle-agent toe- loopen, die het drietal gelastte met hem mede te gaan naar het commissariaat van politie aan de Nieuwe Haven. De porte monnale met inhoud werd Inderdaad bij één der vrouwen gevonden, die echter beweerde, dat niet zij, maar haar „vriendin" de portemonnale had geroofd, die hem vervolgens aan haar zou hebben over gegeven. De beide verdachten zijn ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. Brielle, 28 Mei. Hedenmorgen te zeven uur zijn P. uit Oost-Voorne, wegwerker bij de Rotterdamsche stoomtram, bij de halte Prinsenstee door de stoomtram belde beenen afgereden. Ha werd met een extra tram naar Rotterdam vervoerd, waar hij in 't ziekenhuis Is opgenomen. Eindhoven, 28 Mei. Aan de uitgestotenen van de firma Philips Co. alhier en aan allen, die den arbeid hebben neergelegd, heeft het steuncomité medegedeeld, dat heden de eerste ultkeerlng zal geschieden en wel 70 pCt. van het loon, dat zij aan de fabriek verdienden. Breda, 28 Mei. Oisterenmorgen zijn door de politie in het Valkenberg alhier zwervende gevonden een 8-jarlg en een 6-jarlg kind van den arbeider W. De vader werkt te Etten, de moeder was naar Mid delburg vertrokken en had de kinderen aan de grootouders ter vërzorglng gegeven. Dezen waren Woensdag naar Rotterdam verhuisd en hadden hun kleinkinderen aan hun lot overgelaten. De politie heeft de kinderen opgenomen en den vader met het gebeurde tn kennis gesteld. Middelharnis. Door de spekslagers alhier en te Sommelsdljk is een vereenlging opgericht onder den naam „Eendracht maakt Macht". Het bestuur bestaat uit de heeren J. Wielaard alhier en P. de Vogel te Sommelsdljk, secretaris-penningmeester. Bij de gerechtelijke schouwing van het slachtoffer van den Maandag plaats gehad hebbenden moord onder deze ge meente is gebleken, dat de verslagene Johanna Oootjens niet minder dan 20 wonden waren toegebracht, waarvan 17 op den rug en 3 In de borst. De moeder van den dader verkeert zoo danig onder den indruk, dat men voor haar leven vreest. Zierikzee, 30 Mei. Aanstaanden Woens dag, 1 Juni, zal onze stadgenoot Matth. van Duin, den dag herdenken, waarop hij vóór 35 jaar alhier werd aangesteld als rlvler-loods, tevens loods naar zee. Dat dit aan goede handen werd toevertrouwd, bewijst zijne korte levenegeschiedenis. Oeboren te Brouwershaven, werd hij reeds op 12-jarlgen leeftijd als scheeps jongen geplaatst op den In dien ttjd aldaar gestationneerden reddlngs-schokker en deed vervolgens op dien schokker en op den kotter „Willem van Houten" dienst als matroos, daarna als stuurman en einde lijk als schipper op genoemden schokker. Vooral ln die jaren hadden op onze kusten herhaaldelijk strandingen plaats, en zoowel de bemanning van den schokker als van den kotter bewezen daarbij uit stekende diensten, zoodat tal van menschen het behoud van hun leven aan hen voor een groot deel te danken hebben. Ook daaraan nam hl] natuurlijk met jeugdigen ijver deel en dat dit ook door Hoogere Autoriteiten op prijs gesteld werd, bewijzen de aan hem uitgereikte eere-teekenen. In 1857 ontving hij van het Engelsche gouver nement een zilveren medaille en f 30 voor het redden der bemanning van de Engelsche schoener „New-Castle", die In zeer gevaar- vollen toestand werd gevonden, doch behouden te Zierikzee werd aangebracht; In 1866 ontving hij van keizer Napoleon III een zilveren medaille voor de redding der equipage van „Ie Paradis", die op den Banjaard gestrand was. Moge het hem gegeven worden nog eenige jaren zijn taak te vervullen, zoowel ten genoege zijner superieuren als van hemzelven I Benoemd lot buitengewoon opzichter bij den Waterstaat bij de Rijkswerken aan den IJssel, te Kampen, de heer W. E. Coumou Pz. te Zierikzee. Benoemd tot waarnemend controleur der grondbelasting te Heerenveen W. van de Ven, rijks-ontvanger te Hontenlsse. Ons werd toegezonden een propa- ganda-nummer van het maandblad Reizen en trekken, orgaan van de Nederlandsche Relsvereeniglng. Dit nummer bevat mede- deelingen aangaande doel en Inrichting van genoemde Relsvereeniglng, die te 's-Oravenhage gevestigd Is, en waarvan de statuten koninklijk zijn goedgekeurd. Het doel is den lust tot reizen In 't alge meen op te wekken, aan te moedigen en te onderhouden, voornamelijk door het organiseeren van onderlinge reizen onder deskundige leiding. Door de vereenlging worden tochten ontworpen van 2, 4, 5, 8. 14 dagen of langer. Uitsluitend leden of candidaat-leden hebben het recht die tochten mede te maken. De leiders voor de tochten worden bij voorkeur onder de leden der vereenlging gezocht. Zij genieten geen salaris hoegenaamd, maar hunne onkosten worden gedragen door de be treffende reisgroep. De commissie der reizen benoemt de leiders. De voordeelen zijn reductie op de relsgelegenheden, de hotelprljzen en de toegangsprijzen van bezienswaardigheden. Men heeft geen moeilijkheden met het nemen van kaarten, het betalen van rekeningen, het geven van fooien, enz. Dit alles wordt verricht door den leider of de reis-commissle. Men behoeft de taal van het land, waar men reist, niet te kennen. Men heeft reisge zelschap. De Nederlandsche Relsvereeniglng Is geen gewoon reisbureau. De bestuurs- arbetd is geheel belangeloos. Wie te goeder naam en faam bekend staat, en den leeftijd van 18 jaren bereikt heefl, kan zich voor het lidmaatschap aanmelden. Er heeft ballotage plaats. De mlnlmum-contrlbutle bedraagt per jaar f 1. Nieuwe leden betalen bovendien f 0,50 entreegeld. De vereenlging heeft In Den Haag en Rotterdam bloelende afdeelingen. Zij telt haar leden In 80 verschillende plaatsen van ons land. Wie er meer van weten wil, wende zich om Inlichtingen tot jhr. mr. B. de Jong Van Beek en Donk, late secretaris, 's-Qraven hage, Thereslastraat 51. Noordgouwe. Voor de betrekking van directrice van het alhier gevestigd zieken huis voor Schouwen en Duiveland hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Dreischor. In de j.l. Zaterdagavond gehouden vergadering der Afdeellng van den Bond voor Staatspenslonneering (bijge woond door slechts 23 leden) bracht de voorzitter verslag uit over de openlucht meeting, gehouden op den 2en Pinksterdag te Zierikzee. Verder was aan de orde het benoemen van een afgevaardigde naar de algemeene vergadering Ie Uirecht. Hiervoor werd aangewezen de heer H. v. d. Doe, en als plaatsvervanger de heer J. A. Dooge, res pectievelijk voorzitter en secretaris der afdeellng. St -Filipsland, 27 Mei. Door wijlen mej. P. J. Kramer is gelegateerd aan de Herv. Kerk f 6000, waarvan de rente moet dienen tot onderhoud van kerk en pastorie. Coltjnsplaat, 27 Mei. Donderdagavond hield de liberale klesvereenlglng alhier een algemeene vergadering. Behalve de reeds vroeger candldaat ge stelde leden der Provinciale Staten, de heeren W. Kakebeeke en J. N. Elenbaas, werden nu de heeren D. J. Fret te Wlssen- kerke en J. C Holmann te Qoes gecandldeerd. Daarna schetste de heer A. N. van Langeraad den treurig geïroleerden toestand van Noord-Beveland. Op zijn voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen de volgende motte; „De klesvereenlglng spreekt den wensch uit dat, wanneer de provincie den dienst, thans ondernomen door de Zlerlkzeesche booten en met 1 Jan. 1912 explreerende, zelf in exploitatie neemt, dan een bootvaart zat (n 't leven geroepen worden van Zierikzee naar Cortgene—Wolfaartsdp en verder per tram naar Wolfaartsdljk—Qoes". Wissenkerke. J.l. Zaterdag hield de kolenvereenlglng „Óns Belang" hare jaar- lijksche algemeene vergadering ln de openbare school alhier. Uit de door het bestuur gedane rekening en verantwoording bleek, dat in het afgeloopen boekjaar was ontvangen f 1692 56 en uitgegeven f 1714.16, alzoo meer uitgegeven dan ontvangen f 21.60, uitmakende met het bedrag der geleende gelden een som van f 421.60, waarvoor In de pakhuizen aanwezig zijn voor een bedrag van f 600 aan voorraad van kolen. De kolen werden aan de leden geleverd tegen f 0.80 vrij op den wagen op de kaai, 85 cent aan de huizen te Qeersdljk en 90 cent te Wissenkerke, uit 't pakhuis te Qeersdljk tegen 92 en te Wissenkerke tegen 96 cent, alles per H.L. Besloten werd dit jaar kolen te bestellen van 't grootste grofgehalle, de kolen in de pakhuizen, door vermenging met nootjes kolen te verbeteren en alleen kolen in te slaan voor de leden die binnen 14 dagen hunne bestelling gedaan hebben. De bode zal daartoe bij de leden rondgaan. Tot bestuursleden werden herkozen de periodiek aftredende heeren C. N. v. d. Heijde, secretaris en W. de Looff, com missaris. In de plaats van den vertrokken commissaris W. Barentsen, werd gekozen de heer J. H. A. Semefln, die de benoeming aannam. Middelburg. Bij beschikking van den minister van waterstaat, Is bepaald, dat op den spoorweg van Middelburg naar Domburg, met een zijtak van Koudekerke naar Vllsslngen, met ingang van den dag, waarop de dienst met een snelheid van meer dan 20 K.M. per uur In werking treedt, het vereenvoudigd lokaalspoorweg reglement 1902 van toepassing zal zijn. Vlissiogen. Dr. P. Merckens, arts alhier, benoemd tot geneesheer chirurg bij de Vereenlging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen te Bergen-op-Zoom, heeft deze benoeming aangenomen en bedankt als lid van het Bestuur. Vanwege de S. D. A. P. zullen voor de a.s. verkiezing van leden voor de Prov. Staten geen candtdaten worden gesteld en worden de leden vrijgelaten in het uit brengen van hun stemmen. Zaterdagavond Is met de dagmaliboot hier aangebracht het stcffeiqk overschot van wijlen den heer J. B. W. Kromwijk, In leven Ingenieur bij de stoomvaart maatschappij „Zeeland", die Woensdag avond In den trein, tusschen Londen en Qaensboro, plotseling is overleden. Maandagmiddag werd de overledene onder groote belangstelling ter aarde be steld. Behalve de directie en vele ambte naren van de maatschappij, waren bfl de begrafenis tegenwoordig commandanten, officieren, machinisten en mindere schepe lingen van de „Zeeland", benevens personeel uit de ateliers der maatschappij. Breskens. De afdeellng Breskens van de vereenlging „Schuttevaer" heeft zich eenigen lijd geleden tot de bevoegde autoriteiten gewend met verzoek om een wrak In de Wielingen, dat hoogst gevaar lek zit voor de visschers, weg te ruimen. Daar dat verzoek zonder resultaat is gebleven, heeft de afdeellng thans be sloten andermaal op verwijdering van het wrak of het leggen van een wrakton aan te dringen. Qroede. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. de Vlieger die 153 en J. B. Becu die 146 stemmen verkreeg. Op den heer J. Verhage waren 38 stemmen uitgebracht. Ossenisse. De burgemeester dezer ge meente, de heer J. F. Rosseel, heeft, wegens hoogen leeftijd, eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. KERKNIEUWS. In de Evang. Luth. Synode is behandeld art. 4 van het Reglement op het Plaatselijk Kerkbestuur, regelende de verkiesbaarheid voor den kerkeraad. Het geldt de vraag Zullen de vrouwen tot leden van den kerkeraad kunnen worden gekozen? De beglnselvraag wordt uitgemaakt met 16 voor, 5 tegen, zoodat de vrouw In den kerkeraad zal worden toegelaten. Aangenomen het beroep naar de Herv. Qem. te Oosterhesselen (Drenthe) door ds. J. Kunst te Heerenveen (vroeger te Ouwerkerk). Aangenomen het beroep naar de Qeref. Qem. te Westkapelle door ds. F. J. v. d. Ende te Hoogvliet. O N D E R W IJ S. Benoemd tot onderwijzeres te lerseke mej. A. N. Evertse te Kerkwerve. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Stellendam, de heer Ant. Kunst te Oud-Vosscmeer. Tot onderwijzer aan de openbare school te Rttthem Is benoemd de heer J. Lampert te Middelburg. Benoemd tot onderwijzeres te St.- Filips land (school Anna-Jacobapolder) mej. Wiskerke te Oud-Vossemeer. Oosterland. Benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte te Arnemulden, de heer Th. A. Overtvetd, thans in gelijke betrekking werkzaam alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1