ZIERIKZEESCHE N11? I S U 01) E. Vrijdag 27 Mei 1910 Derde Blad. (55 ierikzeesohe Courant). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad «n Provincie. Keak8Dzonl-beme8lin9 tan suikerbieten. Gemengd NieuwB. ABONNEMENT. De abonnemtntsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAG en VRIJDAG verscht|nt. Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending een» per week, 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No 8930. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur t i. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ris, Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 urs, Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur» A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een ceintuur. sleutel. knipmes. paar kousen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. AMERIKA. Uit New-York wordt het overlijden be richt van den bankier en milllonnair Charles Courter Dickinson, gewezen president van de Carnargle-Trust Company Hij was een groot liefhebber van scheikunde, nam vaak allerhande zonderlinge chemische proeven en ten slotte is hij het slachtoffer geworden van die liefhebber!]. Toen hij namelijk ten huize van een vriend In Pennsylvanlë weder eenlge proeven nam, ademde hij vergiftige dampen in, waardoor hij een ziekte kreeg die hem binnen korten tijd ten grave sleepte. MONTENEGRO. Toen vorst Nikltra, van Montenegro, In gezelschap van zijn zonen, Zondag te Cettinje een troepenrevue bijwoonde, sloeg de bliksem neder onder een compagnie soldaten, die defileerde. Drie soldaten werden gedood en verscheidene zwaar gewond. Vorst Nlkitra, die dit vreeseltyk ongeluk voor ztyn oogen zag gebeuren, beloofde de familiebetrekkingen der slacht offers te hulp te zullen komen. BELGlC. In het West-Vlaandersche dorpje Deerlijk bq Kortrljk, waar veertien dagen geleden zulk een wreede moord werd gepleegd op een 11-jarig meisje, is Dinsdagmiddag op enkele minuten afstand van de plaats, waar dat kind haar leven verloor, het vreeselljk verminkte lijk gevonden van een meisje van slechts 4 jaar en 3 maanden. De moeder, die was gaan gras snijden, vond bij haar terugkomst het kind niet thuis. Angstig door de gedachte aar. het voorval van veertien dagen geleden, ging zij zoeken, geholpen door de buren en de gendarmen. In een korenveld vond men toen een platgeloopen gang. De gendarmes gingen een dertigtal meters ver het korenveld langs dat spoor In en zagen opeens met ontzetting het kind geheel bebloed op den grond liggen. Het droeg een breede wonde aan de keei en was dood. Op eenlge slappen vandaar waren twee groote bloedvlekken; de kleertjes van de arme kleine waren in wanorde en het lyk was akelig om aan te zien, daar het even gruwell|k mis handeld was als dat van het kind 14 dagen geleden. De ontroering in de streek Is ontzaglijk. Van den dader heeft men ook nu nog geen spoor. Wel ztyn er vier landloopers aangehouden, maar die zwierven samen rond, en bewtyzen tegen hen heeft men niet. NEDERLAND. IJmuiden, 25 Mei. Hedenavond tegen tien uur kwam de „Jacob van Heemskerck" in 't zicht en voer dadelijk op naar het toeleidlngskanaal voor de nieuwe sluizen, alwaar het oorlogsschip te halfelf vast maakte, omdat eerst twee booten de sluizen moesten verlaten. De „Heemskerck" voerde den Prinselijken standaard. Wegens het late uur en den onbepaalden tijd van aankomst waren slechts weinig menschen op de sluizen, toen de „Heems kerck" tegen twaalven er in voer. Die weinigen aanschouwden nu Prins Hendrik op den commandobrug, waar hij, gekleed in admiraals-uniform klein tenue, de sluizen overzag en In oogenschouw nam. Zoodra het schip gemeerd lag verscheen de Prins op het dek, waar hij eenlge oogenblikken een gesprek met één der officieren aanknoopte. Vervolgens ging Z. K. H. naar zijne appartementen en kwam niet weder aan dek. Het schip voer ongeveer halléén naar Amsterdam op, waar het te ongeveer 3 uur bij het Oosterdok Is aangekomen. Dinsdagmorgen was de „Heemskerck" van Edemburguit de Flrth-of-Forlh vertrokken. Tijdens de reis had men uitstekend weer gehad. Een Nederlandsch Ingenieur, thans tijdelijk hier woonachtig, heeft onlangs nabij Wllhelmshaven (Oldenburg) een proef doen nemen met een door hem uitgedachte nieuwe constructie van een zulgbaggerkop. Hierbij bleek, dat het zuigvermogen alle reeds bekende zuigers verre overtrof. Men had den zulgbaggerkop bevestigd aan een zulgpagger, met een laadvermogen van 550 kub M. In den tijd van 8 minuten werd dte ruimte met een mlnimum- hoeveelheid water volgebapgerd. De directie der „Werf Conrad" te Haarlem heeft het patent op deze uitvinding aangekocht. Haarlem, 26 Mei. Te twaalf uur stoomde de Koninkiyke trein het station binnen, waar de Koningin en de Prins werden ontvangen door den burgemeester, jhr. mr. J W. O. Boreel van Hoogelanden. Op het stationsplein was de eerewacht uit de burgerij opgesteld, welke den Koninklijken stoet op den rit naar het raadhuis begeleidde. Toen het Vorstelijk Echtpaar op het stadhuis was, werd een aubade gebracht door 4000 kinderen. Op het terrein van de cavalerie-kazerne hadden zich de deelnemers aan het bloemen corso opgesteld en te twee uur begon het défilé der groepen, die wedijverden in kleurenharmonle. Door 32 jonge dames, in keurige kostuums, werd een bloemendans uitgevoerd. Na afloop van dat corso volgde een groote rij toer naar de grens der gemeente Heemstede en van daar naar de bloemen tentoonstelling. Het Koninklijk echtpaar werd daar ver welkomd door den heer E. H. Krelage, die de voormannen der tentoonstelling voorstelde. Verder werd het weeshuls der Ned. Herv. gemeente bezocht, waar der Koningin een paar poppen voor de Prinses werden aangeboden, en daarna de St.-Bavokerk waar een zangkoor en een paar solisten, met begeleiding van orgel en het orkest van het concertgebouw te Amsterdam, een met zorg gekozen programma uitvoerden. De Vorstelijke bezoekers vertrokken daarna, evenals bij hun komst en verblijf door duizenden allerhartelijkst toegejuicht. Amsterdam, 26 Mei. De Koningin en Prins Hendrik zijn hier heden met groote geestdrift door het overgroote deel van Amsterdam's bevolking, en duizenden vreemdelingen ontvangen. De Prins was even te voren van zijn reis met de „Heemskerck" van IJmuiden aangekomen, en wachtte Zijn Oemalln met de overige autoriteiten aan het station op. De belangstelling was vooral groot omdat men de Koningin In geen twee jaar in de hoofdstad gezien had en zty In den namiddag, na terugkeer uit Haarlem, Prinses Juliana zou medebrengen. De stad is In feestdos en de Dam is omgetooverd in een grooten tuin, omgeven door colonaden, met een waterval incluis. De 51 saluutschoten uit vuurmonden, op de Handelskade geplaatst, kondigden de komst van den koninklijken trein aan, die precies 10 uur onder de kap aankwam, komende van Apeldoorn. Behalve Prins Hendrik, die Zijn Oemalln hartelijk begroette, waren hier slechls weinige personen aanwezig. Daaronder was de burgemeester, jhr. Röell, die de Koningin namens Amstel's burgerij verwelkomde. Bij de ontmoeting op het perron kuste de Koningin haar Oemaal op den rechter wang met een welluidend „goeden morgen I" waarmede zij ook de overige aanwezigen handdrukkend toesprak. Na korle begroeting der aanwezigen en nadat aan H. M. door een jonge dame een bouquet was aangeboden, nam het Vorstelijk Echtpaar met gevolg In de op het Slatlonspleln gereed staande hofrijtuigen plaats en reed de stoet onder het gewone gelelde van bereden politie en geëscorteerd door cavalerie langzaam naar het Patois, uitbundig door de menigte toegejuicht. Kort na aankomst verschenen de Koningin en de Prins even op hel balcon. Te 11 40 vertrokken de Hooge Bezoekers naar Haarlem. Bij het gedrang op den Dam vielen enkele personen flauw, en moesten weg gedragen worden. 's Middags te half twee trok de optocht van versierde expeditie-wagens uit met muziek; hy had veel succes en trok veel publiek. Te 5 15 zullen de Vorstelijke bezoekers terugkeeren en den "trein van Apeldoorn In de koninklijke wachtkamer van het Centraal station afwachten, om Prinses Juliana, die dan met klein gevolg arriveert, raar het Paleis mede te voeren. Hedenavond Is er diner van de z.g. hofmaarschalkstafel. Voor het bewaren der orde waren goede maatregelen genomen. Bij de aankomst zoowel van H. M de Koningin, als bij die van Juliana stond langs den weg van station naar het Paleis een voldoend aantal politie-agenten, waaraan bereden politie en cavalerie was toegevoegd. De stoet werd geopend en besloten met cavalerie, die H. M. steeds, zoo dikwijls zij uitrijdt, vergezelt. Voor het Paleis houdt steeds een dubbele eerewacht der ver schillende wapens de wacht, die eiken middag te 12 uur met muziek wordt af gelost, waarna dan tot 1 uur voor 't Palels eene uitvoering wordt gegeven, die heden, als gewoonlijk, druk bezoek had. H. M. de Koningin-Moeder, die Maandag a.s. des voorm. 11,18 uur van Soestdijk te Amsterdam aankomf, zal tot Donderdag 2 Juni In de hoofdstad blijven. Na het vertrek van H. M. de Koningin uit Amsterdam, zal de Koningin-Moeder nog eenlgen tijd in de hoofdstad blijven, ten einde een bezoek te brengen aan het Wllhelmlra-gasthuis. De Koningin zal bij verschillende be zoeken door Hare Moeder worden verge zeld, behalve op Woensdag 1 Juni. Op dien dag zal de Koningin-Moeder een bezoek brengen des voormiddags aan het Ned. Israël. Meisjesweeshuis en aan hel Onze Lieve Vrouwen-Oasthuls en in den namiddag aan het Evang. Luth. Diaconie- hof en aan de collectle-Drucker in het Rijksmuseum. Donderdagochtend 11.4 zal Koningin Emma Amsterdam verlaten en naar Soest dijk terugkeeren. Amersfoort, 25 Mei. Op uitlatingen van een beschonken persoon, is het politie onderzoek heropend Inzake den moord in November 1898 alhier op J. Kalff, een alleenwonend persoon, gepleegd en die acht dagen na den moord In zijn woning werd gevonden. 's-Qravenhage, 26 Mei. Een tramcon troleur maakte gisteren een trambestuurder eene aanmerking, omdat deze, terwijl hij in functie was, met eene vrouw op het trambalkon stond te praten De ander geraakte daarover zoodanig in toorn, dat hij den controleur eerst een slag met den sleutel gaf en, toen de controlenr wegliep, hem met een naaldijzer te lijf ging. Het werd een geregelde achtervolging om een stilstaanden tram van lijn 9. Qelukkig nog bijtijds kwam de politie-brlgadier Blokpoel aan, die den bestuurder het naaldijzer ontnam en hem tot bedaren bracht. De vrouw, met wie hij gesproken had, was dezelfde, die zich verleden jaar op St.-NIcolaas voor de tram van dienzelfden bestuurder geworpen had om zich te laten overrijden. Middelburg, 25 Mei. Hedenmorgen om streeks half elf sloeg op de Lange Burg alhier een paard op hol. Het dier rende de Burg af en de Markt over naar de Pottenmarkl, waar het gegrepen werd. De landbouwer K. uit Rammekens, die zich op den wagen bevond, viel er af en werd in de apotheek van den heer L. K. v. d. Harst J.Jz. binnengebracht, waar hij voor- looplg verbonden werd. De man bleek een ernstige verwonding aan één der beenen gekregen te hebben. Een jongen, die mede op den wagen zat, kwam met den schrik vrij. Het paard kreeg eenlge verwondingen en van den wagen werd het lamoen gebroken. Donderdagisuitdevooriooplge hechtenis alhier ontslagen E. B., geboren te Beveren sur Lijs, België, opgenomen als landlooper en verdacht van den moord te Deerlijk. Vllssingen, 26 Mei. In de a.s. Vrijdag Ie houden raadszitting zal o. m., zooals In dit blad in 't kort gemeld ls, behandeld worden het voorstel van Burgem. en Weth tot het verbouwen van het oude Burgerweeshuls tot politiebureau. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal het begin van de Oroote Markt worden verrijkt met een mooi twee-verdiepings gebouw met plat dak. Beneden zal dan worden gemaakt een flinke ruime kamer voor de agenten, vier arrestantenlokalen, benevens een kamer met bed voor hen, die, zonder onderdak zijnde, één of meer nachten op het bureau moeten vertoeven. Ook zal er een z.g. verbandkamer komen tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. Een kamer zal ingericht worden voor archief en een voor gevonden of verbeurd verklaarde goederen. Boven komt aan de eene zijde het kantoor van den commissaris van politie, terwij! aan den anderen kant het kantoor wordt ingericht voor de inspecteurs en ook nog een kantoortje voor een hoofd-agent-rechercheur. Oezien den toestand van het tegenwoordig politie bureau, zal het nieuwe in een lang ge voelde behoefte voorzien. Vlektyphus onder menschen. Omtrent het geval van vlektyphus met noodlottlgen afloop, dat zich te Hillegers- berg heeft voorgedaan by notaris Vink aldaar, meldt men Een 8-tal dagen geleden openbaarden zich by notaris A. P. A. Vink plotseling koortsen, welke reeds in den namiddag tot boven de 40 graden stegen. Tot de geneesheeren, wier hulp werd Ingeroepen, behoorde ook de eersfe ge neesheer van het ziekenhuis te Rotterdam, dr. Hymans van den Bergh. Aanvankeiyk konden de geneesheeren niet constateeren met welk ziektegeval men te doen had, tot zich een paar dagen geleden groote vlekken op de beenen vertoonden, wat dr. Hymans van den Bergh deed constateeren, dat het een geval van vlektyphus was. Woensdagmorgen is notaris Vink over leden. Het groote gevaar voor overbrenging der besmetting dat volgens de deskundigen bestaat, deed de uitgebreidste sanitaire maatregelen nemen. De huisgenooten zyn streng geïsoleerd en niemand mag de villa dichter naderen, dan het hek van den tuin. Het lijk Is Woensdagmiddag door den ontsmettlngsdlenst uit Rotterdam gekist en dienzelfden avond 6 uur naar het lijken huis op de begraafplaats te Hlllegersberg overgebracht. Hlllegersberg verliest In den heer A. P. A. Vink een hooggeacht Ingezetene. Prof. Stoklasa heeft In 1909 weder nieuwe proeven genomen met de bemesting van suiker bleten met keukenzout, waarvoor men natuurlijk als zijnde goedkooper landbouwzout kan gebruiken, en op kallarmen grond ook kaïniet, daar dit heel wat keukenzout bevat. Waarschijnlijk is de gunstige Invloed der keukenzout-bemesting aan het natrium van het keukenzout te danken en dan springt de groote beteekenls der chlll- salpeter-bemestlng ook In dit opzicht In het oog. Stoklasa zegt: Vooral In die cellen der plant, waar zich het kalium ophoopt, openbaart zich de gunstige Invloed der gelijktijdige aanwezigheid van het natrium. Het natrium bevindt zich in alle deelen der bletenplant, maar vooral In de asslmllatle-organen, d. z. de groene bovenaardsche deelen. Het is een feit, dat het bruin worden der bladeren niet steeds een gevolg ls van kali-, maar ook wel van natrongebrek. Uit een proef van Heinrlch Mette ls nu bewezen, dat de halophyten, waartoe onze suikerbiet behoort, zonder nadeel groote giften sterk chloorhoudende meststoffen verdragen en dat zoowel chloor als natrium een gunstigen Invloed op de wortel- ontwlkkellng uitoefenen, terwijl het suikergehalte er niet door benadeeld wordt. Per H.A. werd gegeven 10.000 K.G. stalmest, 300 K.G. super- phosphaat en 55 K.G. stikstof in zwavelzuren- ammonlak en chlllsalpeter. Op een gedeelte werd bovendien 400 K.G. keukenzout gegeven met het gevolg, dat dat gedeelte 2212 K.G. leverbare suikerbleten meer opbracht. Niet minder dan 100 bleten werden op suikergehalte onderzocht. Die geen keukenzout-bemesting ontvingen, be vatten gemiddeld 21.48 pCt., die wel zoo'n be mesting kregen, hielden gemiddeld 20.58 pCt. suiker. T. H. {Veldbode). Een Russische gevangenis. In het Berliner Tageblatt komt een door „Swoboda" onderteekend relaas voor van wat in een Russische gevangenis zoo al aan gruweiykheden gebeuren kan. Steeds, zegt de schtljver, als ik my in gedachten terug verplaats naar de centrale Katorga-gevangenls te O/el, en aait de van smaad en vernedetlng vervulde jaren terugdenk, die ik daar heb doorgebracht, krimpt myn hart smarteiyk samen. Deze hel wordt sinds den aanvang van 1908 tot Interneering van politieke gevangenen gebruikt. Oedurende den sedert verloopen tyd vinden daar ontzettende executies, bloedige orgieën van een verdieriykte administratie plaats. De volgende feiten weet Ik van lljdensgenooten, die van ver schillende plaatsen in Rusland naar Orel zyn overgebracht. Het ls in de Katorga gebruik, de nieuw aangekomen gevangenen in de badkamer te ontvangen. Hier worden zy geheel ont kleed en dadeiyk aan de vreeseiykste mishandelingen onderworpen. Enkele werpt men tegen den grond en trapt ze met de voeten, terwyi de overigen, die de vuist slagen niet velen konden, met deursleutels en gummiknuppels slagen in het gezicht, tegen de borst, tegen het lyf krygen. Aan dit ontvang-ceremonieel nemen zoowel de lagere als de hoogere gevangenis- beambten deel. Er bestaat slechts onder- scheld in het indlvldueele optreden. Zoo hadden zich byv. eenlge opzichters geoefend om de gevangenen door een slag met de vlakke hand het trommel vlies te doen scheuren. Er zijn dan ook onder de gevangenen In Orel zeer vele, wier trommelvlies gescheurd Is. „Zyne Excellentie" graaf Ssangalllo, de adjunct van den directeur der gevangenis, heeft de volgende methode van ranselen uitgevonden. Hy slaat niet met de vlakke hand tegen het oor, maar hy balt zyn welverzorgde hand tot een vuist en geeft den gevangene dan een slag in boven- waartsche richting tegen de kin, zoodat het hoofd in de hoogte vliegt. De adjunct Annenkoff slaat met alle kracht, waarover het schrale lichaam van den voormallgen vaandrig beschikt, den gevangene direct In het gelaat. Hy Is een doodvyand van politieke gevangenen. Reeds den naam „student" brengt hem bulten zichzelf van woede, en hy ranselt en martelt de gevangenen onophoudeiyk. Na één der executies verklaarde de hoofdopzichter Sachar Koslenkoff met dreunende stem: „Daar hebben jullie je revolutie 1" Meesteriyk weet hy vooral den gevangene met één slag tegen den grond te werpen. En deze hoofdopzichter, wiens ulteriyk alleen reeds In staat Is ontzetting te wekken, Is binnen de gevangenis de eerste en laatste Instantie, en meer dan één ge storven gevangene op het kerkhof van Orel Is door hem vermoord geworden. Nog meerdere wreedheden deelt schryver mede. Voor iedere kleinigheid werd men in de Katorga ook onbarmhartig geslagen. Oeen wonder dat vele gevangenen lot zelfmoord gedreven worden. Zoo de Peters- burgsche student Stapotnltzkl, die in het hoogverraad-proces tegen de sociaal-demo cratische fractie van de tweede Doema „tot de Katorga" veroordeeld werd. Men had hem viermalen geranseld, voor hij besloot den strik om zyn hals te leggen. „En dlkwyis nog, zegt de schryver, zie ik zyn bleek gezicht voor my, blauw opgeloopen en van ontzetting vertrokken." Volgens een niet tegengesproken bericht In de Rjets'j stierven In de Katorga-ge- vangenis in het vorige jaar 77 gevangenen 2 door zelfmoord en 75 aan longtering. De longtering wordt bevorderd, doordat in de katoenwerkplaats de stof steeds In dichte wolken opstygt tusschen de menschen, die daar aan 't werk zyn, dlkwyis de zwak- sten. „Zoo lyden", zegt Swoboda, „de gevangenen in de gevangenishei van Orel. De gevangenisbeambten van Astrakan werden wegens overeenkomstige gruwelen aan het gerecht overgeleverd. De beambten van Orel gaan meer geraffineerd te werk. Een bizonder aandeel in de gruwelen na men de volgende beambten: de adjuncten van den directeur Doerniff, Annenkoff en Ssangalllo, de hoofdopzichters Koslenkoff en Sagorodnl, de opzichters Wetroff en Drany. De namen der overigen kon Ik helaas niet vaststellen. Omtrent eene aanvaring op het Kanaal, waarby 't Britsche sloomschip „Skerryvore" van Villa Rlccos naar Rotterdam, door den Dultschen viermaster „J. C. Vinnen" In den grond gevaren werd en waarby 24 menschen verdronken, wordt nader bericht, dat het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9