Vrijdag 27 Mei 1910. Tweede Blad. (55 i e r i Is. zeesche Courant). NIEUWSTIJDIN8EN. ZIERIKZEESCHEÜ& NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66sta JAARGANG. No. 8930. Ilitgever-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redaoteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerlkzee. Het Kantoor Is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Opneming van de Wegen en Voetpaden. De BUKOEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzf.e brengen ter kennis van belanghebbenden, dat In de aanstaande week van wege de gemeente eene Algemeens Opneming zal worden gehouden van de WEOEN en VOET PADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 27 Mei 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. De Amerlkaansche mllllardalr Isaac C. Wljman, die Woensdag l.l. op zijn buiten goed te Salem In Massachusetts aan verval van krachten overleed, heeft z^n geheele vermogen, dat op 10.000.000 dollar geschat wordt, vermaakt aan de universiteit van Princeton, waar hij zelf In 1848 in de rechten doctoreerde. Wljman was ongehuwd en bijna zonder familiebetrekkingen. Hij leefde als een kluizenaar. Hen, met wie hij gewoon was zaken te doen, liet hij slechts in zijn woning toe, als zij door bepaalde teekenen getoond hadden tot zijn Intimi te behooren. Om geen kosten te maken, gebruikte Wljman zomer of winter geen vuur of licht. SPANJE. Te Madrid In de Calle Mayor Is een bomaanslag gepleegd tegen het monument, dat werd opgericht ter nagedachtenis der slachtoffers, die bj den aanslag van 31 Mei 1905 het leven verloren. De bom was van dezelfde constructie, als die welke destijds door Marrol geworpen werd. De anarchist, die den nieuwen aan slag pleegde, droeg de helsche machine In een handvalles en naderde het monument te voet. Daar gekomen, liet hij zijn valies vallen en een vreeselijke ontploffing volgde. Daar niemand in de straat aanwezig was, maakte de ontploffing geen slachtoffers; slechts de anarchist zelf werd aan het hoofd en de voeten gewond. De dader trachtte de vlucht te nemen, maar uitgeput door bloedverlies, kon hij slechts langzaam vooruit komen. Op het oogenbllk, dat twee agenten hem wilden arresteeren, joeg hij zich twee kogels In het hoofd. Naar een politiepost overgebracht, overleed hij kort daarop. De Identiteit van het lijk was zeer moeilijk vast te stellen. Uit het ondergoed waren alle merken uitgesneden en ook werden geen papieren of brieven gevonden, waaruit men Iels naders kon besluiten. Toch slaagde de politie er in op welke wijze wordt niet gemeld vast te stellen, dat de dader van Barcelona herkomstig is en José Carengla Fazozelll heet. Waarschijnlijk is de bom ontijdig ont ploft en had zij moeten dienen tot een aanslag tegen koning Alfonso. De Madrlleensche recherche had van verschillende kanten reeds aanzegging ont vangen, dat tegen Alfonso bij zfln terug keer naar de hoofdstad, een aanslag zou worden gepleegd. Om Iedere misdadige poging te verijdelen, veranderde de koning op het laatste oogenblik zijn relsprogram en kwam hij Madrid niet per spoor maar per auto binnen. ITALlE. Te Rome hebben achtereenvolgens drie personen zelfmoord gepleegd en de drijf veer tot die wanhopige daad blijft nog een geheln. Eerst was het een artillerie-luitenant, sedert eenlgen tijd verloofd; de luitenant had een brief achtergelaten voor zijn jongen broeder, 16 jaar oud. Deze brief bevatte een anderen, welke de wanhopige hem verzocht niet te openen, vóór zjn meerderjarigheid. De jongeling deed hem echter dadelijk open, en deelde den Inhoud mee aan de verloofde zijns broeders. Eenlge uren later hadden belden Insgelijks zelfmoord gepleegd. Dit vreemde, onbegrijpelijke drama heeft grooten Indruk gemaakt. OOSTENRIJK. Maandag is te Weenen de behandeling der zaak-Hofrichter voor den krijgsraad begonnen. Zooals bekend is, wordt Hof- richter beschuldigd van moord en poging tot moord; door het zenden van cyaan kali-poeders aan officieren van den generalen staf, die voor hem op de ranglijst stonden, heeft hij gepoogd dezen uit den weg te ruimen, om daardoor promotie te maken. Eén der officieren, de kapitein Mader, was zoo onvoorzichtig zulk een poeder In te nemen, en stierf aan de gevolgen. Na langdurige hechtenis heeft Hofrlchter, die aanvankelijk ontkende de afzender dier promotiepoeders te zijn, de daad bekend. III) werd in parade-uniform, doch zonder sabel, voor den krijgsraad gebracht: hij zag er bleek uit en sidderde over zijn geheele lichaam. De krijgsraad is samengesteld uit twee luitenants, twee ecrste-luitenants, twee kapiteins en een majoor. Nadat de leden van den raad beëedlgd waren begon het verhoor van den beklaagde, dal na de bekentenis, door hem voor den majoor auditeur Kunz afgelegd, zeer kort was. Vervolgens werd Hofrlchter weder naar zijn cel teruggebracht. De beraadslagingen en besprekingen in den raad, degetulgenver- hooren, voor zoover noodlg, en het voorlezen van de schriftelijke verhooren hebben volgens het verouderde Oosten- rijksche reglement niet In bijzijn van den beklaagde plaats. Het proces tegen den gifmenger Hof- richter voor den krijgsraad te Weenen zal, naar men verwacht, toch nog verscheidene dagen duren. Al het verhandelde wordt streng geheim gehouden en ook de be schuldigde Is er niet bij tegenwoordig. Om geldig te zijn moet een doodvonnis worden geveld met minstens 5 stemmen. Zijn er b.v. vier stemmen voor doodstraf, één voor levenslange gevangenisstraf en vier voor 20 jaren gevangenisstraf, dan moet het vonnis» levenslange gcvangcnl»- straf zfln. Het vonnis kan In drie Instanties komen voor het „Mllilargericht", het „Obergerlcht" en het „Oberste Qerichtshol". Eerst na bekrachtiging van het vonnis wordt het onder trompetgeschal en tromgeroffel aan den veroordeelde medegedeeld. Daarna wordt, bij een doodvonnis, In overweging genomen, of men den Keizer het verleenen van gratie zal aanbevelen. In strijd met andere bladen, die ver wachtten, dat het vonnis niet vóór Vrijdag of Zaterdag zal worden geveld, bericht de Zeit, dat de rechters al bij meerderheid van stemmen den beschuldigde ter dood veroordeeld zouden hebben wegens moord op den stafkapitein Mader en poging tot moord op elf andere officieren. NOORWEGEN. De Noorsche Kamer heeft met 71 tegen 10 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij het beperkte gemeentelijke stem recht der vrouw tot algemeen stemrecht der vrouw voor de gemeenten wordt ge maakt. De invoering van dit algemeen stemrecht voor de vrouw zal tengevolge hebben, dat de vrouwen bij de volgende verkiezing 14,000 stemmen meer kunnen uitbrengen dan de mannen, en dat In de groote steden en In vele plattelandsche gemeenten met arbeidersbevolking de socialisten In de ge meenteraden de meerderheid zullen hebben. Minister Arctander heeft tot het laatst toe zich er krachtig tegen verzet, maar hij heeft den strijd moeten verliezen. Hl) acht het bedenkelt|k, dat men zich beroept op andere landen, zooals enkele der Vereenigde Staten en Nieuw-Zeeland, waar de vrouw niet In de meerderheid Is, wat ze In Noorwegen wel Is; verder, dat slechts 'n vierde van de vrouwen belasting betaalt en dat ze geen ervaring hebben In bestuurs-aangelegenheden. En nu zal men ze eensklaps de meerderheid geven in het besturen van steden. Wat moet dat worden I Ook één der Kamerleden verklaarde zich sterk tegen 't algemeen vrouwenkiesrecht. Hij constateerde, dat sinds In 1901 het begrensde vrouwelijke stemrecht geldt, de gemeentelijke belastingen in Noorwegen geweldig gestegen zijn. Dat wil hij wel niet aan de vrouwen alleen wijten, maar aan allen, die belastingen kunnen opleggen zonder ze zelf op te brengen; en nu wil men weer een heel leger van zulke kiezers toelaten. Maar alle verzet heeft nlels gebaat mannen uit alle partijen hebben zich vóór het algemeen vrouwen-kiesrecht ver klaard. ENGELAND. Een Engelsch blad beschrijft de ontmoeting tusschen koning George en den Dultschen keizer aan het station als zeer hartelijk. Blootshoofds sprong de keizer uit den trein, nog vóór deze recht stil stond, en konlngs uitgestoken rechterhand met belde fljn handen grijpende kuste hij hem op beide wangen. Toen kuste hij den kroonprins. Een koning van top tot teen, zegt de verslaggever van het Engelsche blad met bewondering, en hij toont zich onder den Indruk van dat streng gelaat, dat ernstig bleef onder al het drukke praten. Keizer en koning hebben samen bij het Itjk van koning Eduard gebeden en op staande, elkaar de hand gereikt. Dat zijn uiterlijkheden en de vorsten maken tegen woordig niet meer de politiek van hun land, maar voor de goede betrekkingen tusschen de twee volken Is een vriend schappelijke verhouding tusschen den koning van Engeland en den Dultschen keizer ongetwijfeld van belang. En nu Is keizer Wilhelm ongetwijfeld een heel ander man dan koning Eduard was, maar hij schijnt, op andere wijze, toch ook een bekorenden Indruk te kunnen maken. De Westminster Gazette vertrouwt dan ook, dat 's keizers tegenwoordigheid In Engeland een goede uitwerking zal hebben. Het Engelsche volk, zegt het blad, ziet den keizer met groote voldoening eer bewijzen aan de nagedachtenis van Eduard. Het zou Ijdel wezen te verzwegen, dat er In de negen jaren van koning Eduard's regeering, oogenbllkken van wrijving en misverstand tusschen het Engelsche en Dultsche volk zijn geweest. Er kunnen zelfs oogenbllkken zijn geweest, dat de Dultsche keizer gemeend heeft dat de Cngolochcn licin onfcl'JJJk licuuiücclticit, maar dat waren vluchtige ontstemmingen. De groote meerderheid van het Engelsche volk heeft oprechteüjk eerbied voor zijn eerlijkheid, zijn moed, zijn edelmoedige op wellingen. Zij achten er hem niet minder om, dat hj bij wijlen zich niet houdt aan den regel, aan koningen gesteld, en vooral niet omdat hjj als goed Dultscher voor Duitschlands belangen opkomt. Er Is zeker eenlge natver tusschen de twee landen, maar dat ls niet kwaad, als er maar geen wantrouwen bij komt. Om dat weg te nemen kunnen de twee vorsten veel doen. FRANKRIJK. De dood van den baron Du Montrond heeft plaats gehad onder zulke vreemde om standigheden, dat enkele blzonderhedcn uit de lange verslagen, welke de couranten er aan wijden, hier wel een plaats mogen vinden. Ten eerste dan heeft de sectie uitgewezen, dat de wond aan het vooi hoofd van den verslagene, welke men eerst weet aan een slag met een zwaar voorwerp, veroorzaakt is door een revolverschot van klein kaliber. Daar geen vuurwapen bij den doode werd gevonden, is hiermede elke gedachte aan zelfmoord buitengesloten. De schotwond Is niet doodelljk geweest waarschijnlijk heeft verstikking met de kussens een einde gemaakt aan hel leven. Het verhoor der vier bedienden heeft tot niets geleid. Slechts werd een tegenspraak geconstateerd tusschen de getuigenis van den jeugdigen kamerdienaar Lials, die verzekerde, dat zijn heer de slaapkamer deur altijd op slot deed, en de verklaring van de hulshoudster Hauvet, die volhoudt, dat de baron de deur slechts aanzette. Volgens den koddebeier Legoupil zwier ven den laatsten lijd landloopers rondom het kasteel. Woensdagnacht moet zelfs één hunner geslapen hebben In één der rij tuigen in den stal; de lantaarnkaarsen, een paardendeken en een sleutel, welke de koetsier daarna miste, zijn dezer dagen teruggevonden in de eetzaal van het kasteel. Zondagavond heeft de baron met zjn bediende het park doorzocht, zonder echter iets verdachts te bespeuren. Zooals men weet, lieten de daders al het geld In de slaapkamer onaangeroerd, slechts een horloge en een sleutelring zijn verdwenen. Een Temps-redacteur heeft den In Parijs wonenden neef van den overledene, den baron Van Montullé, ondervraagd. Deze sprak het gerucht tegen, dat het echtpaar gescheiden leefde. De oude landheer ver koos slechts het buitenleven boven het drukke Parijs, waar hij echter zeer vaak kwam. HQ was deelgenoot In verschillende ondernemingen In Algiers, terwijl hij In Frankrijk zelf, en vooral In Normandië, veel geld op hypotheek had uitstaan. De neef vermoedde een geldquasfle achter het geheele drama. In leder geval moet de moordenaar volkomen op de hoogte zijn geweest van het doen en laten van de verschillende bewoners van het kastee.l Ook te Parijs, waar de baron De Montrond zeer bekend was, heeft het gebeurde groo ten Indruk gemaakt en verdiept men zich In het geheimzinnige geval, Sherlock Holmes waardig. De geheele bevolking van hel kleine ilaatsje Allassac, op 16 KM. afstand van Jrlve aan de lijn Parijs—Toulouse, is te hoop geloopen bij één der schachten van de lelsteenmijnen, die daar ontgonnen worden. Terwijl een honderdvijftigtal arbeiders Vrijdagmiddag aan het werk waren, heeft een Instorting plaats gehad. Bijna allen wisten te ontkomendrie werk lieden echter werden door de vallende brokstukken opgesloten. Met levensgevaar wisten vijf dapperen één hunner makkers nog te redden; min of meer ernstig ge kneusd tengevolge van een tweede In storting, kwamen zij met hun last boven. De beide anderen te bevrijden, bleek echter ondoenlijk; men hoort hen, bekneld tusschen de steenmassa's om hulp roepen handenwringend liepen de stoere mannen langs de schacht, waar zij wisten, dat hun kameraden In doodsgevaar ver keerden, zonder te hulp te kunnen snellen, daar voortdurend nieuwe rotsblokken neerstorten. De oorzaak van de ramp Is onbekend. Gerulmen tijd reeds bereikten her haaldelijk klachten over diefstallen In de slaapwagens de directie der Compagnie des Wagons Ltts. L>o r.ch.rcKa hoeft nu de hand gelegd op een bende, welke blijkt haar vertakkingen te hebben onder verschillende standen der maatschappij herbergiers, kooplieden, restaurateurs, controle-beambten traden op als helers. Twintig personen zitten reeds achter slot en grendel, en andere Inhechtenisnemingen moeten volgen; bijna allen behooren tot het personeel der maatschappfl. In den loop van eenlge huiszoekingen zijn reeds verschillende ontvreemde voorwerpen ge vonden. Zuster Candlde, wier oorspronkelijke naam Faurestié Is en die thans te Parijs in hechtenis Is, verdacht van verduiste ringen tot een totaal bedrag van 8 mlllioen, wordt dagelijks door den rechter van Instructie In verhoor genomen, maar zij laat zeer weinig uit. Omtrent den plotse- llngen dood van haar medewerker in de liefdadigheidsvereniging, die zij gesticht had. dr. Peilt, verklaarde zij niet meer te weten dan de rechter zelf. Zij is gecon fronteerd met den juwelier Mattie. Door zijn tusschenkomst zijn de juweelen ver pand. Matti zelde: vóór omtrent een maand werd Ik ln betrekking gebracht met zuster Candlde, door mevr. Courty. De zuster verborg haar naam niet. ZIJ verzocht mij voor haar rekening de juweelen te verpanden, die zij mij bracht. Het waren vier paarlen halssnoeren ter waarde van 120 000 fr. ZJ verklaarde dat de halssnoeren loten warengewonnen door rijke menschen die ze niet hadden opgrëischt. In 't belang van 't werk moest er zooveel mogelijk van gemaakt worden. Om dit doel te bereiken verzocht zij mij ze te Londen te verpanden en daarna de pandbriefjes te verkoopen. Daar Ik de beste inlichtingen over zuster Candide had gekregen, nam ik de opdracht aan en men besloot de halssnoeren onder een leennaam te verpanden. De bank van leening van Londen gaf er 85.000 fr. voor. Ik kocht de briefjes voor 15.000 fr. en heb sedert dien de halssnoeren verkocht. Deze kostbaarheden vertegenwoordigden een waarde van 300.000 francs en waren mej. Faurestié toevertrouwd door den juwelier Dagnaud, dezelfde die het eerst een aanklacht tegen haar deed. Naar La Crolx mededeelt, behoorde zuster Candlde, hoewel zij nog steeds het kloosterlijk kleed droeg, sinds de laatste tien jaar tot geen enkele goedgekeurde rellgleuse orde. Vroeger was zij lid der orde van de H. Anna van Feugerolles, wier leden de kloostergeloften ieder jaar hernieuwen. Tien jaar geleden hernieuwde zuster Candlde de jaarlljksche geloften niet, maar stichtte voor eigen risico de vereeniging der hospltaalzusters van den H. Verlosser, die onder haar bestuur een nieuwe congregatie vormde. Verscheidene malen ontving zuster Candlde op middellijke en onmiddellijke wijze van den paus aan moediging In haar onderneming. Marseille, 22 Mel. In verschillende plaatsen Is een hevige aardbeving met zwaar onderaardsch gerommel waar genomen. Er ontstond paniek, maar geen schade werd toegebracht. DUITSCHLAND. In Friedrlchshagen, één der BerIJnsche voorsteden, trachtte Maandag de 44-jarlge koopman Viktor z|jn vrouw, zijn twee kinderen van 8 en 10 jaren en zlchzefve, door Inademing van gas, van het leven te berooven. Alle vier personen vond men den volgenden ochtend bewusteloos in bed liggen. Zij hadden den geheelen nacht het doodelljke gas Ingeademd. De twee kinderen stierven in den loop van den dag, terwijl de vrouw op het uiterste ligt. De man kan misschien nog gered worden. Aanleiding tot de treurige daadongenees lijke ziekte van den man, zwaarmoedigheid van de vrouw. NEDERLAND. Diepenveen. Ds. C. R. van Lelyveld, predikant alhier, vroeger te Goes, Is benoemd tot directeur van het opvoedings gesticht voor jongens van wege de Nederl. lervormde Kerk te Maarsbergen. Het gesticht wordt pas in den loop van het jaar 1911 geopend, doch ds. Van Lely veld is reeds tegen I September a.s. benoemd, teneinde verschillende Inrich tingen van dien aard In het binnen- en buitenland te bezoeken en hun Inrichting te bestudeeren. Venio. 25 Mei. In verband met de —It L-1 HU-I0__i; neemt men nog, dat uit Amsterdam een groote koffer met militaire goederen, die hier ontvreemd waren, Is aangekomen. V. d. H die Zaterdag naar Roermond werd overgebracht, Is Dinsdag onder polltle-geleide en geboeid naar hier over gebracht. Hij werd In de huzarenkazerne ondergebracht. Het onderzoek duurt nog altijd voort. s-Gravenhage, 25 Mei. Ongeveer een maand geleden werd ln de Halstraat alhier een reisbureau gevestigd, waarvoor druk reclame werd gemaakt en dat bestuurd werd door zekeren Hor.smerk. Men moest voor vijf nommertjes een dubbeltje betalen en indien op één van die vijl nommers In de Staatsloterij een hooge prijs viel, had men recht op een gratis reis naar de tentoonstelling te Brussel, plus 50, 40 of 30 gulden. Sinds eenlge dagen Is het reisbureau gesloten en de exploltaat met de dubbeltjes verdwenen, zonder nader adres achter te laten. De onlangs overleden oud-mlnlster mr. C. Fock heelt zijne herinneringen aan zijn veelzijdig leven te boek gesteld. Niet minder dan acht deelen dezer memoires staan In manuscript gereed, zorgvuldig geordend, om, als de tijd daarvoor rijp Is, ter perse te worden gelegd en gepubliceerd. Er worden belangrijke staatkundige ge beurtenissen In verklaard of toegelicht, waaiblj thans nog actieve staatslieden een rol spelen. 's-Hertogenbosch, 25 Mei. De bekende Th. M., te Gennep, op wlen onlangs door de rijks- en de gemeente-polltle, vruchte loos eene jacht over de daken werd ge houden, en die zich sedert dien tijd in Dultschland ophield, bevond zich Zondag weder In zijne oude woonplaats. In een café ontmoette hij marechaussees, die hem echter niet kenden, zoodat hij zich kalm kon verwijderenop straat evenwel kwam hem de veldwachter tegen, die hem vast greep. M. rukte zich los en ging aan den haal In de richting der grens, de veld wachter hem achterna. Ijlings zond men hen nu twee politiehonden na, die den veldwachter goed vasthielden en den ander zoodoende de gelegenheid gaven de Dultsche grens te bereiken I De verpleegster van Prinses Juliana. De Prinses zal op haar tochten steeds vergezeld zijn van haar verpleegster, zuster Lena Martlng, hoofdverpleegster van het ziekenhuis te 's-Gravenhage. Dit meisje van zeer bescheiden Amsterdamsche

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5