ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 27 Mei 1910. Eerste Blad. Onze hoogste staatswet. (SS ierikzeesohe O o u r a n t). Dit nummer bestaat uit drie bladen. NIEUWSTIJDINOEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66>te JAARGANG. No. 8930. Ultgever-Hoofdredaotouri A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. VII. tn ons staatsrecht is de wet het product van twee machten, nameiyk die des Konlngs en die der Volksvertegenwoordiging. Een zijdig mag geen van die belde machten de wet op zijde schuiven, of van de een of andere bepaling van haar vrijstelling ver- leenen. Wel bepaalt onze Orondwet, dat door den Koning dispensatie van wets bepalingen kan worden toegestaan, maar slechts In die gevallen, waarin de wet zelve hem daartoe machtigt. De wet, die deze machtiging behelst, noemt de be palingen, waarover zich de bevoegdheid tot dispensatie uitstrekt. Zoo bepaalt, om een voorbeeld te noemen, artikel 86 van ons Burgerlijk Wetboek, dat een jonge man, die niet den vollen leeftijd van achttien jaren bereikt heeft, en een jongedochter, die niet ten volle zestien jaar Is, geen huwelijk inogen aangaan. In datzelfde artikel wordt echter aan den Koning de bevoegdheid toegekend om wegens gewichtige redenen van dit verbod dispensatie te verleenen, zoodat een jonge man, al Is hij nog geen achttien, en een jong meisje, al is zij nog geen zestien, huwen mogen. Wij zelden hierboven, dat de wet het product Is van den Koning en de Kamers, met andere woorden, van Vorst en Volk In den regel neemt de Koning het Initiatief voor het Indienen van wetsontwerpen, die door de Kamers dan worden behandeld, en, óf gewijzigd, óf ongewijzigd worden aangenomen, of verworpen. Slaat evenwel een door de belde Kamers aangenomen wetsontwerp den Koning niet aan, hetzij om de wijzigingen, die door de Tweede Kamer er in gebracht zijn, hetzij omdat de van de Kamers uitgegane wetsvoorstellen de Koninklijke instemming niet kunnen weg dragen, dan heeft hij de bevoegdheid aan die wetsontwerpen zijn goedkeuring te onthouden. Elk toch door de Kamers aangenomen wetsontwerp heeft de Konink lijke goedkeuring van noode, alvorens op den naam van wet aanspraak te kunnen maken. Heeft de Koning met zijn handteekening het wetontwerp bekrachtigd, dan Is het een wet. Maar die wet heelt door de Koninklijke onderteekening nog geen verbindende kracht. Dat verkrijgt zij eerst door de afkondiging, waarvoor de Orondwet een vast formulier aangeeft. De afkondiging wordt geacht, wanneer althans bij de wel, die wordt uitgevaardigd, geen ander tijdstip Is vastgesteld, In het geheele Koninkrijk bekend te zijn op den 20sten dag na dien der dagteekenlng van het Staatsblad, waarin de wet geplaatst Is. Nu kan het gebeuren, dat de beide takken der wetgevende macht het met elkander niet eens kunnen worden, zoodat tusschen beide de voor de totstandkoming der wetten onmisbare overeenstemming gemist wordt, of dat er tusschen het Gouvernement en één der Kamers een ernstig conflict Is gerezen, wat dan? De Grondwetgever heeft dit voorzien, en met het oog daarop heeft hij aan den Koning het recht gegeven om de Kamers elk af zonderlek of belde te zamen te ontbinden. De Koning, die van dat recht gebruik maakt, doet dan rechtstreeks een beroep op het volk, dat als scheidsrechter in het gerezen geschil bij de stembus uitspraak doet. Eerbiediging van die uitspraak Is wel niet voorgeschreven, maar niettemin een vaststaand gebruik. In de grondwettige toekenning van dat belangrijke recht van Kamerontbinding aan den vorst, en In de Koninklijke gebruikmaking er van zien wij een erkenning en huldiging van het be ginsel dervolkssouverelnltelt. De Grondwet gever, die dat groote beginsel In onze hoogste staatswet heelt vastgelegd, heeft er tevens voor gewaakt, dat de ontbinding der Kamer niet worde een verkapt middel om zonder volksvertegenwoordiging te regeeren. Want hij heeft voorgeschreven, dat het koninklijk besluit, waarbij de ont binding wordt uitgesproken, tevens den last Inhoudt tot het verkiezen van nieuwe Kamers binnen 40 dagen, en tot het samenkomen der nieuw verkozen Kamers binden twee maanden. De Raad van State. Deze Instelling, wortelend In onze Orond wet, heeft hoofdzakeiyk ten doel den vorst voor te lichten, van raad te dienen. In vroegere lijden had zij een geheel andere bestemming. Toen was zij meer een college van hooge ambtenaren, die den souvereln In de uitoefening van zijn heerschappij ter zijde stonden. De samenstelling en bevoegdheid van den huldigen Raad van State, waarvan de Koningin van rechtswege Presidente Is, zyn by de wet geregeld. Hl] bestaat uit een vice-president, die een tractement van f 8000 heeft, en veertien leden, die elk f 5000 salaris hebben. Zoowel de vice- president als de leden worden door de Koningin benoemd en ontslagen. Hare Majesteit heeft van de wettelijke bevoegd heid om aan een Prins van Haar Huls zitting en een raadgevende stem In den Raad te geven, gebruik gemaakt door Haar gemaal, Prins Hendrik der Nederlanden, tot lid van den Raad van State te benoemen. Behalve uit de gewone leden bestaat de Raad van State uit buitengewone leden, die, ten getale van ten hoogste vijftien, door de Koningin worden gekozen uit hen, die bewijzen hebben gegeven hetzij van bekwaamheid In zake van wetgeving of bestuur, hetzij van bizondere bekendheid met de aangelegenheden van de koloniën en bezittingen van den staat In andere werelddeelen. De buitengewone leden genieten geen bezoldiging, nemen niet deel aan al de werkzaamheden van den Raad, maar slechts aan die, waarvoor zij door de Koningin worden opgeroepen. Aan den Raad van State, die In negen afdeelingen verdeeld Is, worden door de Koningin alle voorstellen in overweging gegeven, die door Haar aan de Kamers, of door de Kamers aan Haar gedaan zijn, en alle Maatregelen van Inwendig Bestuur. Ook wordt door de Koningin de R rad gehoord over vernietiging van besluiten der Provinciale Staten of Gedeputeerde Staten of van plaatselijke verordeningen. In 't algemeen kan de Koningin de meening van den Raad Inwinnen over alte zakeu van algemeen of bizonder belang. Behalve de negen afdeelingen, waaruit de Raad van State bestaat, Is er nog een afdeellng, belast met het onderzoek der geschillen van bestuur. Ten slotte Is de Raad nog bevoegd om de Koningin voor drachten te doen omtrent onderwerpen van wetgeving of bestuur. Ziethler In het kort de samenstelling en werkzaamheid van den Raad van State, een college, dat naast en onafhankelijk van het Ministerie een zeer voorname, zelf standige positie In ons staatsorganisme Inneemt. Zijn in den regel de Ministers In het uitbrengen van hun gevoelens en adviezen niet geheel en al vrij van partij zucht, omdat zij, voortgesproten uit de parlementaire meerderheid met haar hebben rekening te houden, willen zij hun mlnls- terlëele portefeuilles niet op het spel zetten, de leden van den Raad van State zijn volkomen vrQe mannen, die bij het uiten van hun meening en het geven van raad niet door partijoverwegingen geleld worden, en daarbij een zetelvastheld bezitten, die menig Minister hun benijden zal. NEDERLAND. Apeldoorn, 26 Mel. H. M. de Koningin vertrok te 9,36 uur van het Loo. Vooraf was het hofpersoneel in den gereedstaan- den extra-trein gestegen. Te voet kwam H. M. met groot gevolg, de heeren in ambtsgewaad, van het palels naar het perron, waar de Burgemeester H. M. op wachtte. Hartelijk juichten de vele toeschouwers H. M. toe. In den trein zette zich H. M. en ontdeed zich van Haar hoed om dan nog even het gordijntje weg te schuiven en nogmaals de menschen te groeten. Onderwijl de trein zich In beweging stelde legde H. M.'s secretaris, jhr. Van Oeen, verschillende stukken voor H.M., om als gewoonlijk deze met H. M. te bespreken. Bennebroek, 25 Mei. Een gezin uit deze omgeving dat verleden jaar Juli naar Brazilië toog, uitgelokt door de prachtig geschetste toekomstbeelden aangaande de emigratie naar Brazilië, is teruggekeerd, daartoe door een geldinzameling in staat gesteld. De menschen hebben daar allerlei ellende moeten doorstaan, den hongerdood nabij, en zijn overgelukkig, al zijn zij dan ook van alles beroofd, weer in het lieve vader land terug te zijn. Een tweede hulsgezin, dat de laatste maanden mede in die oorden aan niet minder rampenoverstroomtng, ondraag lijke hitte, ziekte, folate mislukking van den oogst, lastig gedierte, Is blootgesteld, zal de volgende maand eveneens terug komen. Rotterdam, 26 Met. Aan boord van het Engelsche stoomschip „Cecil", liggende aan boel 12 op de rivier voor deze stad, Is muiterij ontstaan. Eenlgen van de bemanning wilden den tweeden stuurman met een mes te lijf. Door den kapitein werd hulp gevraagd, waarop de polllleboot verscheen. Twee der belhamels werden gearresteerd en naar het huls van bewaring overgebracht, waar zij In gijzeling gehouden zullen worden totdat het schip weer vertrekt. Oud-Beierland, 25 Mei. Van den krleken- oogst zal deze zomer weinig terecht komen, evenals van de pruimen en krozen, die geheel mislukt zijn. De kersen z|jn iets beter en verwacht men daarvan een half gewas. Appelen en peren beloven een goed beschot. Zierikzee, 27 Mei. Donderdagnamiddag vergaderde, onder leiding van mr. A. J. F. Fokker, in de koffiekamer der nieuwe Concertzaal, de Centrale Liberale Kles- vereenlglng, tot verkiezing van drie candldaten voor de Provinciale Staten. Aanwezig waren 42 afgevaardigden, die met de 12 leden van het Centraal Bestuur 54 stemmen uitbrachten op de aftredende leden, de heeren mr. A. J. F. Fokker, B. Oiljam en mr. D. van der Vliet, zoodat deze met algemeene stemmen tot candldaten verkozen zijn. De Voorzitter deelde mede, dat het dit jaar 25 jaar geleden Is, dat de Centrale Liberale Klesvereeniging werd in het leven geroepen. Hij ging de lotgevallen der Centrale na, schetste het wel en wee, dat zy had met-gemaakt, en wekte ten slotte de liberalen op tot offervaardigheid voor de liberale zaak. De Vryzinnlg-Demokratlsche Kies- vereenlging heeft, toen zy den vorlgen keer mr. D. van der Vliet candldaat stelde voor de Provinciale Staten, in die zelfde vergadering besloten, om by de periodieke verkiezing de drie aftredende leden voor de Provinciale Staten, te weten, de heeren mr. A J. F. Fokker, B. Glljam en mr. D. van der Vliet, opnieuw te candldeeren. Door de centrale anti-rev. klesvereeni ging In het kiesdistrict Zlerikzee Is tot candldaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Zeeland gesteld de heer A. Timmerman Cz. te Zlerikzee. De komeet van Hallty is gisteren avond, omstreeks half elf ure, hier zeer goed waargenomen. Op den Havendijk waren velen opgekomen, om het prachtig luchtverschynsel te zien. By Kon. besluit van 23 Mei 1910, no. 69, Is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats de gemeente Arnhem, C. F. Troost, candldaat-notaris aldaar. Bonsdlld No. 4712, te Middelburg, schryft aan de Kampioen Met de Pinksterdagen maakte ik een uitstapje naar Schouwen en zag fietsende en wandelende een groot deel van het schoone eiland. Het verwonderde my echter, dat Ik zoo weinig Bondsleden tegen kwam, wat ik toeschryf aan de weinige bekendheid met het vele schoons, dat er op Schouwen te genieten valt. De Schouwensche duinen zyn zeer uit gestrekt en bizonder mooidit gedeelte van het eiland is het best te bereiken van uit Haamstede, welk vriendeiyk dorp ook het uitgangspunt voor myn wandeling is geweest en waar Ik een In één woord uitstekend onderdak vond In het Bonds- hotel .Bom". De vinvlsch, die tydens de Pinkster dagen te Veere tentoongesteld werd, Is door de eigenaren verkocht aan prof. dr. J. F. van Bemmelen te Groningen, voor het zoölogisch laboratorium der ryks- unlversitelt aldaar. Het dier, dat door 2500 personen werd bezichtigd, is naar het strand te Vrouwe polder vervoerd om daar gesketlelleerd te worden, waarmede men reeds een heel eind gevorderd is. Westscbouwen, 27 Mei. Gisterenavond van halftlen af was de komeet van Halley zeer goed te zien, ongeveer In de richting waar de zon onder gaat. De staart ligt byna horizontaal en wijst naar het Z.Z.-O. Bruinisse. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd in de verordening op het lager onderwijs een artikel gevoegd, hetwelk bepaalt, dat een schoolcommissie kan benoemd worden. Tot gemeentebode werd benoemd de heer Lambrechtsegemeenteveldwachter. Aan den heer Bastlaansegemeente veldwachter, werd een gratificatie van f 25 toegekend wegens bewezen meerdere diensten In de vacature van veldwachter. Aangeboden werd de gemeenterekening over 1909, sluitende met een batig saldo van f 2008,80. Tot commissie van onderzoek dier reke ning werden benoemd de heeren J. v. Vessem, M. Jumelet Wz. en M. Jumelel Iz. Tot keurmeester werd benoemd de heer Bastlaanse, terwyi tot omroepers benoemd werden de heeren J. Reynhoud en J. Haak, die thans reeds die functie vervullen. St.-Pilipslaod, 26 Mel. By 't proefstoo- men van een nieuwe motorschuit had de heer B. J. Qulst de aardige attentie, de leerlingen der hoogste klas der school uit te noodlgen tot het meemaken van een watertochtje. Behalve zy, maakten ook verscheidene anderen dit reisje mee. Onder 't zingen van de noodlge liedjes, geaccom pagneerd en afgewisseld door 't keurig vioolspel van den heer Swenne, voer men de Eendracht op tot Tholen om van daar weer huiswaarts te keeren. Het prachtige weer, de rustige gang van het vaartuig, waarvan de bouw den maker alle eer aandoet en de opgewekte stemming, waarin alle meevarenden verkeerden, maakten dit tochtje tol een waar feestje, zoodat allen dan ook ten hoogste voldaan In de haven terugkeerden. Een woord van hulde aan den heer Quist voor zyn vriendeiyk aanbod, maar ook aan de heeren Swenne en Odlnk voor hun vaderlyke zorg ten opzichte der jeugd, is hier dan ook wel op zyn plaats. Stavenisse. De stoomboot .Middel burg II",,die Dinsdagnamiddag met hoog water op de zandplaat voer en daar vast bleef zitten, is den volgenden nacht vlot gekomen en heeft de reis toen voortgezet. Scherpenisse. In de lucht wemelde het Dinsdag alhier van insecten, zoogenaamde gladmakers. Ze trokken met zwermen voor- by, op sommige plaatsen was het hlndertyk om te werken. Wellicht zyn ze door den feilen Oostenwind verdreven. Er zyn alhier ter gemeente-secretarie 33 aanvragen tot het verkrijgen van een kostelooze vergunning om ie vlsschen. Zeker wel een bewys, dat er alhier nog al llefhebbery voor het vlsschersbedryf Is. Oud-Vossemeer. Door den landbouwer A. A. v. Nleuwenhuljzen in den Vanhaaften- polder werden reeds vóór veertien dagen jonge patryzen In het jachtveld opgemerkt, wat ongetwijfeld een maand vroeger ls dan gewoonlijk. Vlissiogen, 26 Mei. Op de thuisreis van Engeland naar hier Is plotseling in den trein van Londen naar Queenborough overleden de heer J. B. W. Kromwijk, In leven Ingenieur bij de stoomvaartmaat- schappy „Zeeland". Zyn echlgenoote maakte de reis met hem mede. Met de nachtmailboot .Oranje Nassau", waarop de vorsteiyke salons waren gereserveerd, kwam heden (Vrydag)morgen hier aan H. M. de Koningin-Moeder. Met de Hollandsche malttreln van 5,33 zette H. M. de reis naar Soestdyk voort. De gemeenteraad alhier besloot In zyn heden (Vrydag)mlddag gehouden zitting het besluit van 24 Maart, waarby besloten werd een ttjdeiyke geldleening van f 15000 aan te gaan, te wyzlgen en thans een lijdelijke geldleening van f 18200 aan te gaan. De gemeenteraad heeft Vrydagmlddag besloten tot den aanleg van een rloleerlng van cement-beton, In een gedeelte van de Verkuyl Quakkelaar- en Scheldestraten, alsmede tn een gedeelte van den Slngelweg, en werd daarvoor aan Burgem. en Weth. een crediet toegestaan van f 12750. Aanbestedingen, Verkoopingco, enz. Kamperland, 25 Mei. Heden werd ten overstaan van notaris Noordyke Ie Coiyns- plaat by publieke velling getracht te verkoopen, het café van den heer M. Bakker alhier. Hoogste Inschryvlng bedroeg f 3500, wat slechts met een bod van f 5 werd vermeerderd. De zaak Is onverkocht gebleven. Poortvliet. Op Zaterdag 21 Mei werd door het bestuur van het waterschap Poortvliet aanbesteed het delven van 1764 M. waterleiding In twee perceelen. Voor het le perceel, 1158 M., werd Inge schreven door J. Quist te Poortvliet, voor f 474,78 en door J. de Graaf te Scherpe nisse, voor f 162,12. Deze werd het gegund. Voor het 2e perceel, 606 M„ door J. Elenbaas te St.-Annaland, voor f 597, en J. de Graaf te Scherpenisse, voor f 181,80. Deze werd het gegund. St.-Annaland, 26 Mei. Ten overstaan van notaris Timmerman en ten verzoeke van de familie Ar.th, van Luyk Sr. had in het koffiehuis van den heer Tichelaar ver leden Woensdagmiddag de verkoop plaats van de volgende landeryen: 1 H.A. 92 A. 64 c.A. bouwland, kooper N. van Dyke, voor f 1300. 1 H.A. 74 A. 4 c.A. bouwland, kooper Karei Hage, voor f 1195. 2 H A. 63 A. 40 c.A. welland, kooper J. N. Geluk, voor f 660. 3 H.A. 45 A. 82 c.A. welland, kooper Chr. van der Slikke, voor f 680. Alles per gemet, terwyi de onkosten 8 pCt. bedroegen. Landbouw en Veeteelt. St.-Filipsland, 26 Mei. Was 't Inënten van varkens tegen de vlekziekte hier voor een paar jaar nog een hooge uitzondering, nu Is 't nagenoeg regel geworden. Deze week werden door den veearts uit Steen bergen niet minder dan 114 varkens ge vaccineerd. Westelijk Schouwen. De teelt van Oost-Indische kers schynt beter, althans meer loonend te zyn en minder bewerking te elschen dan het verbouwen van Phobelia, waarmede men verleden jaar op onze lichte gronden een proef heeft genomen. Het gewas was wel bevredigend, maar het zaad, waarom het te doen was, is heel fijn en moeleiyk zuiver In te zamelen. Vandaar dat de meeste telers de voorkeur geven aan de teelt van Oost-Indische kers. De oppervlakte van met kers bezaaid land Is althans weer veel grooter dan verleden jaar. Het gewas staat overal vry goed en de weersgesteldheid voor de ontwikkeling Is zeer gunstig. RECHTSZAKEN. Smaadschrift. Voor de rechtbank te Middelburg stond heden (Vrydag) terecht H. A. v. D 41 jaar, notaris en redacteur van het v^ekblad De Volkswil te Hulst, beklaagd van In dit blad opzetteiyk de eer en goeden naam te hebben aangerand van W. J. Schets, pastoor te St.-Jansteen, door dezen In een open brief ten laste te leggen, dat hy in den biechtstoel aan de biechtelingen zelde, dat zy niet aan de missie mochten deelnemen, als zy het abonnement op De Volkswil niet opzegden, dat hy In denzelfden geest de missiepaters opstookte, dat hy verlangde naar den dood van één der vrienden van beklaagde, de hoop koesterde, dat deze hem In zyn testamenten bedenken, dat zijn geweten hem alles veroorloofde en men hem daarom noemde „den blikken van Steen", daar men meent, dat zyn geweten van blik was, dat hij zyn haatdragend karakter ging vertoonen op de preekstoel en dadeiyk daarop de consecratie doendat hy einde- iyk was een onwaardig leider en een onwaardig priester, zulks met het kenneiyk doel om daaraan ruchtbaarheid te geven. Verder werd den beklaagde nog ten laste gelegd, dat hy In zyn blad heeft toegelaten, dat een zich noemend „trouwe lezer" In een stuk de eer en den goeden naam aanrandde van Clemence Dleleman, door haar ten laste te leggen dat zy te Ossenlsse van den eenen boer naar den anderen zou loopen als een briesende leeuw, met de bedreiging den werkman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1