Woensdag 25 Mei 1910. BENSDOBPs ONTBUTCACAO (Z ierikzeesche Courant). Keuring der verhuurd wordende Rijtuigen. Onveiligheid Vaarwaters. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINQEN. ZIERIKZEESCHElÉi NIEUWSBODE. ABOMMEMEMT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VR1JDAO verschat, Is voor Zlerlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8929. Uitgavep-Hoofdredaoteupi A. FRANKEL. Radaoteup i I. WAALE. ADVERTENTIE M. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden dei Maandags-, Woensdags- en Vrydags-ntlddags uiterlijk 8 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. evonden op den openbaren weg: Een ceintuur. paar kousen. buigtang. paar dames-handschoenen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau an Politie te Zierikzee, van des morgens 0 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 n 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De aanvragen om VISGH-ACTEN behooren ter Gemeente-Secretarie te ge schieden, vóór den len Juni, en die om JAGHT-ACTEN vóór den len Juli e.k. De BURQEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Qelet op art. 79 der Algemeene Politie-Ver- ordenlng voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 4 Juni a.g., des namiddags te 3 uur. aan de stallingen der rijtuigverhuurders, eene KEURING zal worden gehouden der ver huurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle rfltulgverhuurders worden mitsdien opge roepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voor koming van de bij de Algemeene Politie-Veror- denlng bedreigde boete. Zierikzee, den 24 Mei 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.«-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten, betreffende schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 24 en zoo noodig ook op 25 Mei Ïevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber 30 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór, en op den dag der schiet oefening, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vlschafslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo magazijn en aan den Ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekent Noord, wit zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. Schietoefening van het fort If muiden. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 28 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmulden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.zflde door eene lijn van af het fort In de ware richting NNW. en aan de Z.zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.HJke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst bij den ingang van de Vlsschershaven. Schietoefening van het fort Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeeling als voren zal op 2 Juni a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag beN. en een beZ. het zeegat, tot op 3100 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefeningen halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee, den 24 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. lö ecn^feApcuiwj üiefk ftuibfmiaefu Gf/8lmaaJii Xufoer\ c^Lcer-noedxaam,. De rldderordekwestle-Kuyper maakle naar aanleiding van het voorstel van mr. Troelstra een enquête In (e stellen, reeds de vorige week In onze Tweede Kamer een onderwerp van langdurige beraadslaging uil. Heden zal over dat voorstel wel de beslissing yallen. Men behoeft geen profetische gave te bezitten, om te kunnen voorspellen, dat de rechterzijde, uit zucht naar zelfbehoud, het voorstel zal ver werpen. ZIJ vreest namelijk, dat met Kuyper die schone Tage von Aranjuez voiiiber slnd, met andere woorden, dat haar macht zal gebroken zijn. En daarom houdt zij zich, wel wetend, hoe het met de zaak geschapen staat, krampachtig aan den man vast, die de coalitie In het leven heeft geroepen, en tot de overwinning bij de stembus heeft gevoerd. Hun vrees is niet denkbeeldig. Maar of door de verwachte afstemming der erquête dr. Kuyper gered zal worden, betwijfelen wij op grond van het rechtsgevoel, dat door geen partijstemming bij de Nederlandsche natie kan worden uitgedoofd. De antl-revolutlonnaire partij had rechtvaardiger, beleidvoller en sym pathieker gehandeld, Indien zij het voor- jeeld gevolgd had dat de conservatieve partij in Denemarken gegeven heeft, die Chrlstensen losliet, toen duidelijk bleek, dat hij schuldig was. Er bestaat gradueel een breed verschil tusschen dr. Kuyper en Chrlstensen, omdat de eerste de gelden, die hij voor de ver leende en de toegezegde orden verkreeg, niet voor zich persoonlijk behield, maar In de kas der partij stortte, waarvan hij leider was, terwijl de laatste de staats gelden schromelijk misbruikte. Maar niettemin Is hetgeen dr. Kuyper gedaan heeft een zeer ernstig vergrijp. Een Minister mag niet een koninklijke ridder orde, die Ingesteld is tot belooning van persoonlijke verdienstenverkwanselen teneinde de partij, waarvan hij het hoofd Is, op het kussen te brengen. En als de man, die op die wijze een ridderorde gekocht heefl, daarbij een on beduidende, moreel laag slaande persoon- lijkheid Is, dan Is de Minister, die zich aan dat vergrijp schuldig heefl gemaakt, dubbel te laken, en dan mag hij door ztyn partij, hoe groot zijn verdiensten ten op zichte van haar overigens ook zijn mogen, niet lort et a travers worden gehand haafd. Doet zij dat toch, en belet zij zelf», vreezend den uitslag van een degelijk onderzoek, door haar slemmenmeerderheid een enquête, dan maakt zij, verkrachtend haar eigen beginsel, zich tot medeplichtige van hoogst afkeurlngswaardtge handelingen In Denemarken hebben de conservatieven rechtvaardiger gehandeld en zagen er zelfs niet tegen op, teneinde den Auglusstal te reinigen, een radicaal Ministerie te steunen. Maar toen dit Ministerie, na zich van die taak gekweten te hebben, met een radicaal programma voor den dag kwam, waarop geschreven stond ontwapening, zoodat het leger tot een politiemacht zoude gereduceerd worden, toen hebben de conservatieven aan dit Ministerie, dat de volksvertegenwoordl ging ontbond, teneinde de meening des lands over zijn programma Ie hooren, eenparig hun steun ontzegd. De uitslag der verkiezingen was, dat de meerderheid der bevolking zich tegen dit programma verklaarde. Wel verloren de conservatieven vele zetels, maar deze werden niet door de radicalen, maar door de liberalen bemachtigd, die eveneens voorstanders zijn van een krachtige land- en zeemacht. De verkiezingen In België hebben in de Kamer van Afgevaardigden geen noemens waardige verandering gebracht. De Katho lieke Staatspartij verloor één zetel, waardoor haar meerderheid van acht tot zes stemmen Is teruggebracht. De liberale party In Engeland heeft, nadat Transvaal en de Oranje-Vrijstaat overwonnen waren, ten opzichte van de overwonnennen een staatkunde gevolgd, die niet alleen humaan is, maar ook er toe kan lelden de bevolking der voormalige Boerenrepublieken te verzoenen met hel denkbeeld, dat zij deel uitmaken van het groole Brltsche rijk. Aan belde stalen toch werd autonomie geschonken. Zij kregen een vrijzinnige Grondwet. En om de kroon op hel werk Ie zetten werden de vier staten, Transvaal, de Orar je-Vrljslaat, de Kaapkolonie en Nalal In een Unie vereenigd, zoodat men thans kar, spreken van de Vereenlgde Slaten van Zuld-Afrika, waarvan Egeland's Ko.ing de Souverein Is. Tot gouverneur orer die Vereenlgde Slaten van Zuid-Afrika Is door de Brltsche regeering Gladstone, de zoon van den beroemden staatsmanbenoemd. Deze heelt Louis Botha, den bekenden aan voerder der Boeren In den Transvaalschen oorlog, opgedragen een Ministerie samen te stellen. Bolha heelt de opdracht aan vaard. Wie had ooit kunnen denken, dat de opperbevelhebber van hel Boerenleger eens nog Engeland als Minister zal dienen I AMERIKA. WF heefl een ontploffing plaats gehad in de fabrieken van de American Sheet and Tin Plate Comp. te Canton in Ohio. Het blijkt, dat zeven groote stoomketels zijn gesprongen, dat het aantal dooden ten minste dertig bedraagt en dat meer dan vijftig menschen werden gewond, van wie er zeker nog wel een tien- of twaalf tal aan de bekomen verwondingen zullen bezwijken. Omtrent de oorzaak van de ramp verkeert men in het duister, daar allen, die eenlge Inlichting hierover zouden kunnen geven, gedood .zijn. De ontploffing was buitengewoon hevig en de slachtoffers zijn dan ook gruwelijk verminkt en dikwijls onherkenbaar. Op verren afstand van de plaats van het onheil werden nog lijken gevonden, door de kraoht der ontploffing weggeslingerd. Naar luid van een telegram uit New- York is te Schenectady de tent van Barnum en Balley door een brandende lucifer, die een bezoeker wegwierp, In brand geraakt, terwijl ruim 12000 menschen er In waren. Het personeel sneed snel groote stukken uit de tenl, zoodat het publiek een goed heenkomen vond. Maar de geheele tent verbrandde.'Het vuur werd echter daartoe beperkt en tastte niet de kleine tenten en ook niet de bewaarplaatsen der dieren aan. SPANJE. Koningin Ena moet zeer teleurgesteld geweest zijn bij de geboorte van haar vierde kind, dat levenloos ter wereld kwam. Langen lijd was zij aan een hevige huilbui ten prooi. De doodgeboren Infant zal In den kb- nlnkltjken grafkelder van het Escurlaal- klooster worden bijgezet, wat zonder ceremonieel zal geschieden. De koningin maakt het goed. Koning Alfons, oogenblikkelijk telegrafisch op de hoogte gebracht, vertrok Zaterdagavond 11 uur uit Londen naar Madrid. Madrid, 24 Mei. Bij het gedenkleeken, opgericht ter nagedachtenis aan de slacht offers van den aanslag van 31 Mei 1905, ontplofte heden een bom. De bedrijver van den aanslag beroofde zich na zijn arrestatie van het leven. ITALIË. Een zeldzaam bruidspaar Is dezer dagen te Rome In het huwelijk verbonden. Het oudste lid van den llaliaanschen Senaat, Gasparo Flnall, een grijsaard van 94 jaren, was de bruidegom en zfln bruid was een dame van 84 lentes. De bruidsjonkers waren de oud-gezant Oreppl, die 93 en de oud-mlnlster Falani die 94 jaren telt. Ongeveer 200 Senatoren woonden de huwelijksplechtigheid bij. In het zonnige zuiden heelt een Berlljner, die te San Remo ontspanning kwam zoeken, een nogal kostbaar avontuur beleefd. Hij leerde In genoemde badplaats een Amerikaan kennen, die zich Martin Fuller noemde en het verstond, spoedig het vertrouwen van den Berlljner Ie winnen. Op een goeden dag verklaarde mr. Fuller zijn kennis, dat hij bij toeval buitengewoon goedkoop een parllj briljanten kon koopen maar dat hem helaas nog 3800 M. ont braken. De Berlljner verklaarde zich bereid hem dit bedrag voor te schieten, nadat de Amerikaan hem een met drie consulaats zegels voorzien pakket als „borgstelling' had gegeven, dat de In Amsterdam ge kochte briljanten heette te bevatten. Zoodra de Yankee echter het geld in handen had, verdween hij spoorloos. En toen de Berlljner het pak opende, vond hij er een stuk niet eens heel fijne zeep en een visitekaartje op naam van Stief In. Ofschoon de opgelichte Dultscher de politie dadelijk met 't gebeurde in kennis stelde, mocht het lot dusverre niet gelukken, den gauwdief te vatten. RUSLAND. St.-Petersburg, 24 Mei. Naar aanleiding van het dalen van de graanprijzen In verband zoowel met de berichten omtrent den gunstlgsten stand van het gewas te velde, als met de aanslaande niéuwe cam pagne, heeft de minister van financiën een conferentie samengeroepen om te beraad slagen over de vraag, welke houding de banken verder tegenover den graanhandel zullen aannemen. De minister constateerde den normalen toestand der beleenlngsverpllchtlngen van de graanhandelaren tegenover de rijksbank en hij wees er op, dat de realisatie van de graanvoorraden een normaal en volstrekt geen onstuimig karakter draagt. Hij voor ziet zelfs bij verder dalen van de prijzen geen risico voor de rijksbank bij leen- operatiën op graan. Daarom zal de rijks bank zich blijven houden aan hare vroegere beginselen bij leeningen op graan. Vertegenwoordigers van particuliere banken zelden, dat zQ de renten by leen- operatiën op graan volkomen verzekerd achtten, ook in geval van verder dalen der prijzen. Daarom zijn zij voornemens, evenals de rijksbank Ie doen en hunne houding tegenover de belanghebbenden bij den graanhandel niet te veranderen. ENGELAND. Londen, 22 Mei. De Engelsche Minister van Blnnenlandsche Zaken ontving van den Koning de volgende proclamatie: Aan mtyn volk. De stem van genegenheid, liefde en eerbied voor de nagedachtenis van mijn dierbaren vader, die in alle deelen van het Brltsche rijk klinkt; de openbare uitingen van het publiek, voornamelijk die in de hoofdstad bij de overbrenging van mijns vaders stoffelijk hulsel naar zijn laatste rustplaats; de roerende wijze, waar op de groole menigte van zijne onderdanen, die hem liefhadden, geduldig en eerbiedig de gelegenheid afwachtten om een laatste hulde aan zijn nagedachtenis te brengen; dat alles heelt mij en mijn gansche familie zeer getroffen. Het zoo plotselinge en on verwachte verdriet mocht al overstelpend zijn, de gevoelens, die daardoor wakker zijn geroepen, deden mij zien, dat het geleden verlies een gemeenschappelijk verlies voor my en mijn volk is. Ik put er moed uit, hoopvol de toekomst tegemoet te gaan, sterk In mijn geloof in God en vertrouwen In mijn volk, vol Helde voor de wetten en de constitutie van myn geliefd land. OEORGE. Het Saint John Ambulance Corps, dal overal langs den weg, dien de begrafenis stoet van koning Eduard Vrijdag heeft genomen, ambulances had opgericht, heefl In het geheel hulp verleend aan 6114 per sonen, van wie twee derden vrouwen. Twintig personen, die wat ernstig waren (door de warmte en door uitputting in hoofdzaak) zijn naar ziekenhuizen gebracht. Er Is niemand gearresteerd. Het blad Economist heeft uitgerekend, dal de schade, door koning Eduard's dood in zaken veroorzaakt, ongeveer 25 millioen gulden moet bedragen. Naar het heet zal het herfst worden vöór koning George en koningin Marle van Marlborough House naar het Bucklng- ham-palels verhulzen. Er moet eerst heel wat veranderd worden In het koninklijk palels, vooral In de kinderkamer. Na 1857, toen prinses' Hendrik van Battenberg, de jongste van koningin Victoria's kinderen, er werd geboren, is er geen prins of prinsesje meer ter wereld gekomen, en koningin Marle stelt strenge hygiënische elschen aan de kinderkamersveel licht en lucht, en sobere Inrichting. Maar op het kasteel van Windsor zullen de koning en de koningin nog van den zomer een tijd gaan doorbrengen. Londen, 24 Mei. De Koningin-Moeder der Nederlanden vertrekt Donderdagavond uit Londen. BELGIË. Brussel, 24 Mei. De uitslag der verkie zing alhier is thans bekend. De beslaande toestand blijft gehandhaafd. Over het geheel genomen, Is door de verkiezingen van Zondag de meerderheid der regeering lot zes stemmen teruggebracht. De meubelmakersgast Ronsmans, aldus schrijft het Handelsblad van Ant werpen, verdacht zijnen baas, M. van Hasendonck, betrekkingen te hebben met zijn vrouw, en dit vermoeden had Zaterdag een hevigen twist tusschen de twee mannen uitgelokt. De patroon lachte den gast uit en dit maakte Ronsmans 166 woedend, dat hij een hamer nam, waarmee hij den baas drie slagen op het hoofd toebracht. De getroffene viel dood neer. De moordenaar snelde de deur uit, naar zijn woning, waar hij tot zijn vrouw zelde: Ik heb een einde gesteld aan uwe betrekkingen mei mijnen baas; ik heb hem doodgeslagen I Daarop greep hij ook de vrouw vast en wierp haar van de trappen. Hij liep haar achterna naar beneden en met denzelfden hamer sloeg hij tweemaal op haar hoofd. Daarop ging hl] zich bij de politie aan geven. De vrouw werd stervend naar het gasl- huls gebracht. NEDERLAND. Veeodam, 24 Mei. Een boerenarbeider te Oomsberg (bij Vledderveen), die op weg was naar deze stad met een bedrag van ruim f 800, zijnde de koopsom voor een door hem gekocht boerderijtje, beging de onvoorzichtigheid een pl|p, die nog smeulde, In den zak zijner jas te steken, met het noodlottig gevolg, dat het papier geld tot asch werd verteerd. Arnhem, 23 Mei. Zaterdagmiddag, om streeks 2 uur, stortte het plafond In de voorkamer van de bovenverdieping in een pand In de Wlllemstraat alhier In. Ver schillende meubelen werden daardoor be schadigd en sommige vernield. De vrouw des huizes, die zich In de voorkamer bevond, doch met het hoofd uit het raam lag, werd aan den rechterarm verwond. Om trent de oorzaak Is nog niets bekend. Een onderzoek wordt Ingesteld. Zaandam, 24 Mei. Alhier wilde mej. Dijkstra een brandend petroleumstel vullen. De vlam sloeg er in, waardoor een begin van brand ontstond en ook de kleederen vlam vatten. De buren snelden toe en doofden het vuur, doch zij had reeds zóó ernstige brandwonden aan hoofd en armen, dat (wee doctoren te hulp moesten komen, om haar te verbinden. Zij is aan de gevolgen overleden. Amsterdam, 24 Mel. In den loop van den ochtend hebben vele werklieden zich aangemeld bij hun patroons en togen er aan den arbeid. Te voorzien Is dat heden middag zich meerdere zullen aanmelden. Zeker Is het, dat niet alle stakers weer geplaatst kunnen worden, omdat de werk willigen, die reeds lydens de staking aan den arbeid gingen, begrijpeiykerwljze niet door de patroons ontslagen worden. 's-Gravenhage, 23 Mel. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is hedenochtend aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Van Heemskerck" van Sheerness vertrokken tot het medemaken van de oefenlngsrels van dien bodem langs de Schotsche kust. Z. K. H. wordt Donderdag tegen 10 uur 's morgens te Amsterdam verwacht, ten einde dien dag met H. M. de Koningin het bezoek aan Haarlem te brengen. H. M. de Koningin-Moeder komt 27 dezer van Engeland met de nachtboot te Vlisslngen, vertrekt vandaar ten 5.33 over Utrecht naar Soestdyk, waar zy ten 9.25 aankomt. Den 30sten reist H. M. ten 9.32 van Baarn naar Amsterdam, waar H. M. ten 10.13 aankomt. De Nederlandsche Bond van gemeente ambtenaren heeft tegen Zaterdag 28 Met a.s. te 's-Gravenhage eene propaganda- vergadering uitgeschreven voor een Ryks- regellng van de penslonneering van gemeente-ambtenaren en van hunne we duwen en weezen. Als sprekers zullen optreden de Kamer leden prof. mr. H. L. Drucker en prof. dr. W. H. Notens, en de heeren J. N. Elenbaas,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1