ZIËBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 23 Mei 1910. Eerste Blad (Z i e I* i Is. zeesche Cour an t). Dit nummer bestaat uit wee bladen. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zierlkzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per weelc, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8928. Utfgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Uit Stad en Provincie. Zierikzee. Vrijdagavond vergaderde In het „Huls van Nassau" de Liberale Kles- vereenlging. De waarnemende voorzitter, de heer J. van der Vliet, deelde bij de opening der vergadering mede, dat de voorzitter, de heer jhr. R. de Muralt, wegens ziekte In zijn gezin verhinderd was te komen. Nadat de secretaris, de heer L. Doeleman, de notulen gelezen had, ging men over tot het stellen van candldaten voor de Provinciale Staten. Als zoodanig werden met algemeene stemmen gesteld de altredende leden, de heeren mr. A. J. F. Fokker, B. Olljam en mr. D. van der Vliet. Dezelfde heeren, die de jongste keer naar de Centrale waren afgevaardigd, die a.s. Donderdag, den 26iten Mei, ten half twee, In de koffiekamer der Concertzaal zal bijeenkomen, werden wederom met eenparige stemmen tot afgevaardigden ge kozen. Na de openlucht-meeting zijn te Zierikzee 50 nieuwe leden tot den Bond voor Staatspenslonneerlng toegetreden. De bekende Mlddelburgsche Mannen- zangvereenlglng, die, gelijk men zich her inneren zal, een vorig jaar In de Kleine Kerk een uitvoering gaf, die algemeen bewonderd werd, kan tot ons leedwezen aan haar voornemen in de Nieuwe Concertzaal op te treden, vooralsnog geen gevolg geven, daar de bassen niet allen bezet zijn. Wij hopen, dat dit slechts van tijdelijken aard Is, zoodat het uitstel geen afstel is. V —Te Heinkenszand geraakte Donderdag een door een paar kinderen geduwden wagen, waarin een éénjarig kind gezeten was, in een diepe sloot. De moeder snelde toe, sprong zonder aarzelen In de sloot en bracht met veel moeite de kleine ongedeerd op het droge. Jhr. Just de la Paislerés, stationchef te Kruiningen—lersekeis als zoodanig benoemd te Waalwijk. De geldleenlng van f 10,000, die door den Oeneralen Prins Wlllempolder te Schoondljke wordt aangegaan, zal 4 pCt. rente geven en wordt gesloten tegen den koers van ten minste i pari. Noordwelle. In een Vrt|dag gehouden vergadering van de Liberale Klesvereenl- ging alhier, zQn met algemeene stemmen candldaten gesteld voor leden der Provinciale Staten, de heeren mr. A. J. F. Fokker, B. Oiljam en mr. D. v. d. Vliet. Haamstede. Door de Liberale Kles- vereenlglng „Haamstede en Burgh" zijn met algemeene stemmen de heeren Fokker, Olljam en Van der Vliet weder candidaat gesteld voor de Provinciale Staten. Tot afgevaardigden naar de Centrale vergadering werden benoemd de heeren C. Blom en W. O. Boot Jz. te Haamstede, en A. Belje, J. A. van Zuflen en J. Fokker te Burgh. Drelschor. Door de liberale klesver- eenlglng alhier zijn de heeren Fokker, Olljam en Van der Vliet, aftredende leden der Provinciale Staten, met algemeene stemmen opnieuw gecandldeerd. Als afgevaardigden naar de Centrale vergadering zijn benoemd de heeren H. C. Berrevoels, A. M. van Blools en J. P. Boogaait. Oak de arbeldersklesvereenlging alhier heeft de aftredende leden met algemeene stemmen candidaat gesteld. Nleuwerkerk. Zondag keerde de vrouw van den landbouwer S. te Kapelle uit de voormlddagkerk met een andere vrouw wandelende naar huls terug. Even bulten het dorp werden belde vrouwen aan gereden door een jongmensch per fiets, die tusschen haar door wilde rijden (zonder vooraf te bellen, naar wij vernamen), met het gevolg, dat belde vrouwen vielen, en vrouw S. de heup brak. Zij werd In een spoedig ontboden rfltuig naar huls ver voerd. De naam van den onbesulsden fietser schijnt bekend te zijn. Het Is te hopen, dat dit treurige geval tot leering strekke aan jeugdige onbezon- nenen, en dat degenen, die daartoe aan gesteld zijn, waken voor de veiligheid van voetgangers. St.-Filipsland, 21 Mei. Een schipper, die bemerkte dat een jongen in zijn roelboet speelde, liep er heen, sprong In de boot, greep den onverlaat (I) beet en gooide hem te water, zoodat deze kopje onder geraakte en nog moeite had naar den kant te krabbelen. Door Oedep. Staten Is pepaald dat de herijk van malen en gewichten alhier zal gehouden worden op 26 en 27 Aug. des voormiddags. St.-Annaland, 23 Mei. Olsteren werden de bewoners onzer gemeente in hun vredige Zondagsruet gestoord door het geroep van „brand I" even vóór den eersten kerktijd. De klok werd geluld en wel met zulk een ijver, dat ze het onderst boven kwam te slaan en In haar verbolgenheid over het hevige rukken zich verder den geheelen dag niet meerhooren liet. Één der spullen, nog kort geleden beproefd en In orde bevonden, (geruststellende gedachte I) werd te voorschijn gehaald en natuurlijk waren In een oogenblik honderden op de been. Het bleek spoedig, dat een klein houten schuurtje met varkenshok van J. H. Wz. aan den Achterweg, In brand stond, waarbij de vlammen voedsel vonden In het aan wezige stroo. Oedlenstige handen wisten gauw het varken, welks haar reeds ge schroeid was, te redden en ook den brand te blusschen door het daarin werpen van verscheidene emmers water. Toch was het voor den man een kwade Zondagmorgen, daar zijn schade allicht f 30 bedraagt en hij als nlet-geassureerde op geen vergoe ding aanspraak kan maken. De spuit kon onverrichter zake lerug- keeren. Onder het schreven dezer regelen doet ook de dienstweigeraarster zich weer hooren. De oorzaak van den brand is niet bekend. Qoes. De Telegraafboot „XV", die de wekelijksche beurtvaart had tusschen Rotterdam en Brugge-ZeehavenIs des 's avonds 11 Mei 1.1. geankerd in de Zandkreek, nabij den Catsschen steiger. Des nachts is wegens den harden wind het anker doorgegaan, waardoor de boot op de Catsche plaat tegen het schor gedreven is, waar zij tot heden toe nog zit. Als de wind niet naar het N.-W. gaat, Is er nog geen zicht dat zij vlot zal komen. Niet pleizlerlg voor de bemanning. Middelburg. Tot adjunct-Inspecteur van politie alhier is, met Ingang van 27 dezer, benoemd de heer A. P. H. van Dolder, volontair bij de politic te Tilburg. Vlissingen, 21 Mei. In de Vrijdagavond in het hotel „Albion" gehouden algemeene vergadering van de Vrijzinnig-Democratische kleivereeniglng, werden met groote meer derheid tot candidaat voor de a.s. Prov. Statenverkiezing gekozen de heeren J. O. van Niftrik alhier en mr. J. Adriaanse te Middelburg. in de heden alhier gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der Kon. maatschappij „de Schelde", waatop vertegenwoordigd waren 291 aandeelen, uitbrengende 62 st., werd door den directeur het 34e jaarverslag, dat over 1909, aan geboden. Hoewel de algemeene toestand In het bedrijf niet veel verbeterde, werden toch bevredigende financleele uitkomsten ver kregen. Behalve gedurende de laatste maanden van het jaar, toen er een lijdelijke stagnatie Intrad, waardoor een paar honderd werk lieden moesten worden ontslagen, kon een ploeg van ongeveer 1600 man aan het werk worden gehouden. Oedurende het jaar 1909 werden afge leverd het mall-stoomschlp „Frisla" aan de Koninklijke Hollandsche Lloyd, zijnde toen het grootste in Nederland gebouwde schip; complete machlne-installatlën voor de sfoomschepen „Noordwljk", „Dulve- land", „Schleland" en „Terschelling". Bovendien werden belangrijke reparation aan schepen en werktuigen uitgevoerd. De exploitatie der afdeeling havenwerken gaf een winst van f 5317,15®, welk bedrag op die afdeeling is afgeschreven. De bruto bedrljfwlnst bedraagt f 260,503,57®, hiervan wordt afgeschreven op diverse rekeningen f 170,743,57®, zoodat ais netto winst overblijft f 89,760,—. Deze wordt voorgesteld te verdeelen als volgt; aandeelhouders 8 pCt. f 64 000, bedrijfsbelasting f 1760, reserve f 4800, tantièmes f 19,200. Dit werd goedgekeurd. Het aantal werklieden op 31 December 1909 bedroeg 1463; aan arbeidsloon werd uitbetaald f 1.014,359. Als commissaris was aan de beurt van aftreding de heer Jan Smit van Nleuw- Lekketland, die herkozen werd. Op verzoek van der. Dultschen Keizer heeft er, wegens den zwaren famllierouw, geen olficleele ontvangst van Z. M. plaats gehad bij zijn aankomst uit Duitschland te Vlissingen en zal hem evenmin een officieel uitgeleide gedaan worden bij zijn terugkeer uit Engeland. Ook voor een begroeting door een ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin was om bovengenoemde reden bedankt ge worden. Door de Centrale antlrevolutlonnatre klesvereenlglng Is thans, naast het aftredend lid de heer Q. van Putte, definitief tot candidaat voor de Provinciale Staten in het district Vlissingen gesteld de heer H. J. E. Qerlag van St.-Joosland. IJzendljke, 20 Mei. Door de rijks-polltle is onder deze gemeente gearresteerd een man, die zich schuldig maakte aan land- looperlj. Deze persoon bleek te zijn E. B., oud 58 jaar, zonder beroep en zonder vaste woonplaats, wiens aanhouding en uitlevering door de Belgische justitie wordt verzocht, als zijnde verdacht van den onlangs In de bosschen, onder de gemeente Deerlijk, In België, gepleegde aanranding en moord op het elfjarig meisje, Able de Qezelle. Deze moord baarde In den om trek, waar hij geschiedde, veel opzien en werd in Belgische bladen druk besproken. De aangehoudene was vroeger werkzaam bij den vader van het vermoorde kind. Na voor den officier van justlile te zijn geleid, is de verdachte naar het huls van bewaring te Mlddelburg_gvergebracht. Hoofdplaat, 22 Mei. Met veel genoegen vernamen Zaterdag de Ingezetenen de bur gemeestersbenoeming van den heer B. Thomaes. Uit bijna alle woningen wap perde de driekleur. 's Avonds bracht „Oefening baart kunst", het fanfarengezelschap, een muzikale ovatie aan hun voorzitter, den benoemden burge meester. De heer B. Thomaes Is de oudste zoon van den overleden burgemeester, die zoo hoog in aanzien stond. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee. Ten huize van den heer Verwer vergaderde Zaterdag de Onderlinge Veeverzekering-Maatschappij „Draagt El kander Lasten". De directeur, de heer J. C. van der Maas, opende de vergade ring. Hij betreurde het, dat de opkomst, In aanmerking genomen het talrijke leden tal, zoo schaarsch was. Nadat de secretaris- penningmeester, de heer J. W. van Oeveren, de notulen gelezen had, werd door hem rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. De rekening, die gezien en accoord was be vonden door de commissarissen, de heeren J. Flohil Jz. en C. Steendljk, welke met het nazien der kwartaal-rekeningen belast waren, werd door de vergadering goed gekeurd onder dankbetuiging aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. De ontvangsten bedroegen aan Inleggelden f 3886 55omslag paarden dit jaar f 10515,67® en omslag rundvee f 3346,85. De opbrengst van verloren paarden was dit jaar f 1493,45, en die van het verloren rundvee f 992,50. Het totaal der Inkomsten beliep f 16434,75. Uitgekeerd werd dit jaar voor paarden f 10756,50 en voor rundvee f 3328,13. De uitgaven bellepen f 15457,76, zoodat er een batig saldo voor de paardenkas Is van f 175,87® en voor de rundveekas van f 801,11®. In de plaats van den heer J. Flohil Jz., die bedankt had, werd de heer W. Kuyper tot commissaris van conL'O'.e gekozen. Hierop werd door den secretaris- penningmeester het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het vorig jaar de paardenkas sloot met een tekort van I 302, zoodat, waar men nu heeft een hoewel niet groot maar toch een goed slot van f 175,87®, dit een gunstige finantleele uitkomst Is. Het saldo rundvee is ook ruim f 700 grooter dan een jaar vroeger. Veertig paarden werden dit jaar óf omdat zij gestorven, óf omdat zij onteigend waren, vergoed. Het ledental Is tot 390 geklommen met een verzekerd kapitaal van f 650.000. De Inleg bedraagt nu f 3886, waarvan de rente steeds ten goede komt aan het reservefonds, dat thans tot ruim f 2C30 Is gestegen. De agenten Kosten, Belje en Blom werden wederom in hun werkkring bestendigd. Voldoening werd uitgedrukt over al die leden, gelukkig het grootste aantal, die het den agenten niet moeilijk maken. Het verslag ehidigt met de opmerking, dat een nauwgezet nazien der dieren door de agenten aangemoedigd moest worden. Voor de Instandhouding dezer vereeniglng Is goed toezicht der agenten noodlg. Nauwkeurig toeziende agenten werken, dit begrljpe men, niet In hun eigen belang, maar uitsluitend In dat der Maatschappij. Den secretaris werd dank gezegd voor zijn zaakkundig verslag. De aftredende bestuursleden, de heeren J. C. van der Maas, C. van der Linde en A. J. van Schelven, werden met bflkans algemeene stemmen als bestuursleden herkozen. Allen namen onder dankbetuiging voor het In hen gesteld vertrouwen de bestuurs functie weer op zich. Nadat eenlge wijzigingen in het reglement waren aangenomen en de toelage aan Kosten tot f 100 verhoogd was, sloot de voorzitter de vergadering. Schouwen. Wat betreft den stand der te velde staande gewassen, kan gemeld worden Tarwe staat over 't algemeen zeer goed, heeft een gezonde kleur en is flink uit gestoeid sommige stukken laten, tengevolge van het vele nat en het koude voorjaar, waardoor het gewas veel geleden heeft, wel Iets te wenschen over. Een bevre digende oogst kan verwacht worden. Gerst, waarvan veel Is uitgezaaid, staat zeer be vredigend en belooft een goed beschot. Haver staat eveneens goed. Erwten slaan overal vrij goed en hebben een gezonde kleur. Suikerbieten, die een groote opper vlakte beslaan, komen overal flink op; de laatste zonnige dagen zijn voor de bieten voordeellg geweest. Karwij is tengevolge de zoele dagen goed vooruitgegaan en belooft goede resultaten. Aardappelen komen overal goed en vrij regelmatig boven. Kortgene. Op de j.l. Donderdag alhier gehouden kringkeuring waren aangeboden 5 jonge en 1 oudere stier. Den eersten prijs, zijnde f 30, benevens f 40 aan Invoer- en kalverboek premie's verwierf de slier van de sllerenvereeniging „De Eersteling" te Geersdtjk met 87,), punt. Voor den tweeden prijs, f 30, kwam In aanmerking de stier van den heer M. F. Zuijdweg te Kortgene met 73 punten. Jammer dat van dezen stier met uitmuntende beenen niets bekend is, omtrent afstam ming enz. De stier van den heer J. Klompe te Kolljnsplaat, ingevoerd uit Friesland, kon ook de verelschte 72 punten behalen en werd derhalve een bronzen medaille toe gekend. Deze stier Is wat klein van stuk en voor Zeeland te fijn. De twee andere jonge stieren konden niet eervol verklaard worden. De oudere stier van J. van Maldegem alhier, die het vorige jaar bekroond werd, heeft niet aan de verwachtingen voldaan, zoodat ook deze niet voor een prijs In aanmerking kon komen. Hij heeft alleen zijn uitmuntend kruis goed bewaard. Den heer Zwagerman, zulvel-consulent te Middelburg, deed namens de keurings commissie In het openbaar verslag van de op- en aanmerkingen dier commissie. Hij deed dit op een zeer duidelijke wijze, met aanwijzing der punten, welke goed en welke onvoldoende waren. Wat den stier der vereenlging betreft, bezit, volgens den heer Zwagerman, be nevens zijn tamelijk goed model, deze stier een zeer goeden stamboom. Het zou te veel zijn hem dit na te zeggen. Alleen dit, dat de stier afkomstig is van den eigenaar P. Tol te Simonshaven, Zuid- Holland. Het publiek, dat nogal ruim aanwezig was bij den uitslag der keuring, ging zeer welgedaan over de practlsche uiteenzetting huiswaarts. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. St.-Manrtensdijk. Het verrichten van het schilderwerk aan het alhier nieuw te bouwen post- en telegraafkantoor met directeurswoning is opgedragen aan den heer A, C. Ilage alhier. RECHTSZAKEN. De 25-jarlge losse werkman P. v. d. V., thulsbehoorende te Zierikzee, die zich Donderdagavond aan het politiebureau te Dordrecht aanmeldde met verzoek om nacht verblijf, bleek nog geldboete of subsidiaire hechtenis schuldig te zijn. Daarom is hij ter beschikking van den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht gesteld en naar het huls van bewaring overgebracht. KERKNIEUWS. Predikbeurt te Burgh. Diosdag 24 Mei, des avonds ten 7 ure: ds. O. van Dis, van Zaamslag. Spreekbeurt voor .Vrederust"., O N D E R W IJ S. De heer J. J. Vrolijk, vroeger onder wijzer aan de openbare lagere school te Zierikzee, Is, naar wij met genoegen ver nemen, te Soerabaja voor de hoofdakte geslaagd. Renesse. In de Zaterdag gehouden ver gadering van onderwijzers van de afdeeling „Westelijk Schouwen" van het N. O. O., is art. 13 van den beschrijvingsbrief be handeld, waarop een amendement werd voorgesteld, dat tijdig aan het Hoofdbe stuur zal worden opgezonden. De volgende vergadering zal op 18 Juni e k. gehouden worden. Dloteloord. Onze dorpsgenoote mej. E. den Engelse Is benoemd tot onder wijzeres aan de Ned. Hervormde school te Standdaarbulten. Visscher ij- Berichten. De krabbenvlsscherlj In de Zeeuwsche stroomen Is weder in vollen gang; kreukel- rapers enz. rapen krabben ol vlsscheri met een beugel, vooral worden bij vallend water de krabben onder de „klappers" langs de dijken weggevangen. In de Wester-Schelde gaat men er per vaartuig op uit. De krabben zijn goed van qualltelt, terwijl de besomming bevredigend is; er wordt van 5 tot 8 zak per week en per vaartuig gevangen, die door opkoopers voor ongeveer f 2 per zak worden opge kocht. Ook de garnalenvlsschers brengen krabben aan. In Zeeland zijn deze dieren in het geheel niet gewild, maar de Antwerpsche en Brusselsche markt accep teert ze gaarne. Er worden te lerseke ook hoofd- of zeekrabben aangebracht, die een tamelijke opbrengst aan sommige vlsschers geven. Een internationale hoteldief gevat. De Parljsche politie kan er zich op be roemen een goede vangst te hebben gedaan. Het is n.l. aan eenlge naar Italië gezonden detectives gelukt, te Milaan de hand te leggen op den lang en zorgvuldig ge- observeerden Spaanschen hoteldief José Ochoa en zijn vrouw Sylvlrla. Deze Ochoa mocht zich met het volste recht den „koning der hoteldieven" noemen, die zijn heerschappij in de groote cosmo- politische hotels van Parijs en van de mode-brandpunten van het elegante reis verkeer met voorbeeldeloos succes uit oefende. Zoo hadden hem eens twee zijner rooftochten alleen een bult van rond 400,000 mark opgeleverd. Ofschoon het nobele paar, dat de hotels te Monte Carlo, Florence, Rome, de Rlvlera, Biarritz en Kalro met grooten ijver brand schatte, de Fransche vreemdellngen-politle reeds sedert gerulmen tijd verdacht voor kwam, mocht het toch niet gelukken, den zeer sllmmen Ochoa „b|j hel werk" te overvallen. De Spanjaard had, om zijn ware doel einden beter te kunnen verbergen, In een voorname wijk van Parijs zelf een deftig pension voor buitenlanders gevestigd, waar hl] tusschen twee succesvolle strooptochten in, de voorname cllëntèle met onberispelijke grandezza ontving. Maar te Milaan werd de gewiksle gauw dief eindelijk door zijn noodlot achterhaald. Hij had In het duurste hotel Intrek ge nomen, waar ook de Parljsche detectives, die hem heimelflk in 't vizier hielden, kamers hadden genomen. Toen zij op één der laatste nachten op de loer lagen, zagen zij, hoe een man, gekleed in een donker nachlpak, en op pantoffels met gummi-zolen, met een dievenlantaarn In de hand, uit zijn kamer trad, het electrlsche licht op de gang uitdraaide, en zacht begon rond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1