Ingezonden Mededeelingen. Jong Bloed. BEECHAtt'S P1U.SN Officieel Marktbericht. MIDDELBURG -ZIERIKZEE. ADVERTENTIEN. heer had op de weigering van de dame om zich te onthoeden, haar een dubbeltje aangeboden voor de vestiaire, welk aanbod met een tllc op zijn gezicht werd beant woord, gevolgd door een klap van de andere zijde. Verontwaardigde ridders vlogen op, en van verschillende kanten vleien klappen. De Inspecteur van dienst kwam onversaagd tusschenbelde, maakte proces-verbaal op en het tournool was geëindigd, maar de dame moest met haar grooten hoed toch op 't promenolr blijven om herhaling te voorkomen. Qouda, 18 Mei. Een eigenaardig geval deed zich dezer dagen hier voor. Één der kostgangers van den heer Zuidam, Kattenslngel, waar zes personen logeerden, wenschte met Pinksteren zijn meisje te verrassen door haar een gouden ring te schenken. Met het cadeau In een étui en dit ge borgen in de jas, begaf zich de man met Pinksteren naar zijn meisje. Haar het geschenk willende overhandigen bleek by opening van het étui dat daaruit de gouden ring was verdwenen, terwijl er een koperen voor In de plaats was gelegd. Van de verwisseling wordt verdacht een mede-kostganger, die sinds eenige dagen zijn kosthuis heimelijk heeft verlaten zon der het nog verschuldigde kostgeld te voldoen. De vermoedelijke dader Is te Weerd In Limburg opgespoord. De politie zal verder onderzoeken ol de verdachte al of niet de werkelijke dader is. 's-Oravenhage, 18 Mei. De heer Martin van Raalte, journalist, Iemand alhier algemeen bekend, Is by de ontvangst van Roosevelt alhier door een Inspecteur der politie tameiyk ruw bejegend. Zelfs het vertoonen van zyn pers-Insigne, kon niet beletten, dat hy na een woordenwisseling gearresteerd en naar het bureau gebracht werd. Ten slotte bood die Inspecteur zyn excuses aan, maar de heer Van Raalte heeft nog dagen en nachten den Invloed van het gebeurde op zyn zenuwgestel ondervonden. Er wordt een onderzoek ingesteld. Rotterdam. Zaterdag zond mej. P. de K. alhier, die een magazyn heeft in dameshand- werken, haar 16-jarlgen loopjongen T. v. H., uit met een aantal qultanties. Toen hy omstreeks f 150 ontvangen had, achtte hij dit voldoende om daarvan eens uit te gaan en zond de resteerende quitanties ongefrankeerd over de post terug. Met de f 150 trok hij naar Amsterdam, kocht daar by Peek Cloppenburg een nieuw pak en schafte zich ook een paar nieuwe schoenen aan. Zondag was hij echter alweder te Rotterdam terug. Mej. P. d. K. ontmoette hem op het Van Hogendorps- pleln en pakte hem by de kraag, zoodat hy zich 'spoedig in handen der politie bevond. Dordrecht, 17 Mei. Een stadgenoot, de heer V., is de vorige week gehuwd en maakte een huweiyksrelsje naar België. Zaterdagmiddag vervoegde zich aan zijne woning een brievenbesteller met een expresse bestelling, doch de heer V. was nog niet van zyn reis teruggekeerd. Na Inlichtingen te hebben ingewonnen besloot de bode de bestelling te bezorgen by V.'s schoonvader, den heer D. Deze nam een en ander In ontvangst. De expresse bestelling bleek te bestaan uit een met grauw papier omwikkeld pakje onder kruisband, doch zonder adres, benevens een aan den heer V. geadres seerden brief uit Dlnteloord, welke op eene leverantie betrekking bleek te hebben. Toen het grauwe papier van het pakje werd afgetrokken, kwam weer een ander papier zichtbaar, waarop lakken waren aangebracht en het opschrift: .Aan de Nederlandsche Bank te Amsterdam". De heer D. dacht met een grapje te doen te hebben en kwam tot de gissing, dat het pakje een cadeau voor de jonggehuwden zou bevatten. Derhalve werd het zonder meer opgeborgen. Zondagavond, toen de heer V. met zyn vrouw was thuisgekomen, werd hun het pakje ter hand gesteld. Het werd verder geopend en nu bleek de inhoud voor een huwelijksgeschenk van wat te ryken aard te zyn, namelijk Spaansche, Portugeesche, Mexicaansche en Russische effecten en obligaties van de stad Veendam, tot een gezameniyke waarde van ruim f 100.000. Bij nadere beschouwing bleken de lak- stempels den naam te dragen van een bankier te Steenbergen, terwyi op den omslag het opschrift „Aanteekenen" was aangebracht. Dus was het adres aan de Nederlandsche Bank stellig geen grapje en waren, daar de brief los tusschen het pakje was gestoken, belden onverhoopt In eikaars gezelschap geraakt. De directeur van het postkantoor werd van een en ander verwittigd en ook stelde de heer D. de politie van de zaak in kennis. Gisterenmorgen vervoegde zich een postbeambte by den heer D. en wilde de effecten in ontvangst nemen. Deze wenschte daaraan evenwel zonder meer niet te voldoen. Oisterenmlddag kwamen twee postautorltelten en een Inspecteur van politie, die de geldswaardige papieren meenamen tegen bewys van ontvangst en nadat men zich langs telegrafischen weg In verbinding had gesteld met den be- wusten bankier te Steenbergen, teneinde den Inhoud van het pakje nauwkeurig vast te stellen. Wanneer deze bestelling niet in handen van strikt eeriyke menschen gekomen was, zou de verdwynlng der effecten stellig moeliyk te verklaren zyn geweest. Den Tweeden Pinksterdag, 's avonds ongeveer te half twaalf, keerde Gerrit de Koning, arbeider, wonende op het Oost- eind te Papendrechl, van zyn verlooide huiswaarts. Komende uit de richting van den Veerdam, kwamen hem een drietal jonge mannen tegemoet. De Koning week daarom naar rechts uit, doch het drietal ging vóór zyn fiets loopen. Om onaangenaamheden te vermyden, slapte De K. af en draaide zyn fiets om de hem omringenden heen, doch tegeiyker- tyd ontving hy van achteren een steek met een mes in de rechterhand, welke geheel overlangs door dit lichaamsdeel heen ging, van boven naar onder. De Koning, die erg bloedde en hevige pyn leed, begon moord te roepen, waar door een kameraad van hem, die met zyn meisje kort achter hem liep, te hulp snelde. Één van het drietal, Joh. de Radder, die echter niet geslagen had, bleef ook staan en verklaarde aan den verwonde, dat hy met het geval niets te maken wilde hebben. De Koning, die by het licht van zyn fietslantaarn had gezien, dat Joh. v. d. Adel, wonende In de Veerstoep, hem den steek had toegebracht, ging nu onmlddeliyk de maréchaussée waarschuwen. Brigadier Marcusse stond toevallig met eenige manschappen aan den Veerdam en stuurde De Koning naar den geneesheer Brants, die de wond naaide en verbond. In dien tyd arresteerde de brigadier den dader en bracht hem naar het gemeente huls, waar hem een verhoor werd afgenomen. Hoewel op v. d. A. een mes werd be vonden. waaraan nog een stukje afge scheurd vleesch kleefde, ontkende hij ten stelligste en beweerde niets van het geval te weten. Ook werden de twee anderen van het drietal, Joh. de Radder en P. Garsthagen, die echter niet hebben geslagen, gehoord, benevens de gewonde en zyn kameraad met diens meisje. De zaak wordt nu door de maréchaussées verder onderzocht. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 €ts.; elke regel meer 15 Cis. Zorg voor toevoer van frlsch, jong bloed. Zoo bewaart gy uw kracht en Jeugd. Bewaar het voor bederf. Regel de bloeds-omloop; vermijd congestie en daardoor hoofdpyn. Dit geschiedt door Hoe gij kunt vaststellen of gij eenlg teeken van de verschrikkelijke nier- of blaaszlekte hebt. Vraag I. Hebt gy 's morgens by het op staan een ellendig gevoel In uw rug? Vraag 2. Zyn uw oogleden opgeblazen? Hebt gy blauwe zwellingen onder de oogen? Zyn uw enkels en handen op gezwollen? (De eerste kenteekenen van waterzucht Vraag 3. Is uw urine bewolkt, met bezink sel of schrynend? Loost gij te veel of te weinig urine? Vraag 4. Zijn uw ledematen bevend of rheumatisch, vooral bij slecht en vochtig weer? Vraag 5. Is uw rug pljniyk, wanneer gy u bukt of uit een stoel tracht op te staan? Vraag G. Hebt gy hooldpyn of klopt uw hoofd? Werkt het hart onregelmatig? Wordt gy duizelig na eenlgen tyd ge staan te hebben? Vraag 7. Lijdt gy aan graveel, lenden- of heupjlcht? Nierkwalen doen niet ledereen op dezelfde wyze aan geen enkele patiënt heeft alle kenteekenen, maar iedere patiënt heeft sommige kenteekenen. Indien gy echter eenige aanwijzing voor nier- of blaaszwakte hebt, is uw kwaal misschien reeds tot een hoogeren graad geklommen dan gy denkt, en verliest de blaas misschien plotseling haar kracht om het water op te houden. Alleen een nierengeneesmiddel kan een nierziekte tot In haar wortels uitroeien. Foster's Rugpyn Nieren Pillen dienen speciaal voor nier- en blaaskwalen. Zy lossen het urinezuur volkomen op en werken rechtstreeks op de lydende nieren. Zij staan hen op een zachte wijze bij In hun grootsch werk om het bloed te filtreeren en de urlneverglften af te voeren, die zoovele noodlottige ziekten bij mannen en vrouwen teweegbrengen. Let op den julsten naam: Foster's Rugpyn Nieren Pillen en weigert alle namaak. De echte zyn te Zierlkzee verkrijgbaar by den heer M. S. Polak en te Tholen by den heer W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van post wissel 4 f 1,75 voor één of f 10,— voor zes doozen. Eindhoven, 18 Mei. Door de firma Philips Co. alhier Is haar personeel genoodzaakt te bedanken voor het lidmaat schap van de met den „R.-K. Volksbond" In verband staande vakvereeniglngen, wyi zij anders zouden worden ontslagen. Zeer weinigen voldeden aan dit verzoek en de anderen werden onmlddeliyk ontslagen. Het juiste getal bedraagt 327 Het geheele personeel der fabriek telt ongeveer 2000. De firma heeft geen bezwaar, dat de arbeiders zich In een eigen vakbond organiseeren, maar kant zich tegen een bond, die bulten hare Industrie staat en meer een politiek karakter draagt. Het Is niet het voornemen der firma hare fabriek stop te zetten en zij zal leder harer werklieden de vryheld laten op Roomsche feestdagen niet te werken. Bergen-op-Zoom. By het alhier op 2en Pinksterdag gegeven concours-hlppique was er ook een nat. concours voor het beste landbouwpaard, eenspannen, toe- behoorende aan landbouwers en fokkers (licht wagenslag). De le en 3e pry9, resp. f 50 en I 10, werden behaald door M. C. Steendljk, Stavenisse, met Zilver. Bestuurs- prys J. J. Hoek, St.-Maartensdyk. Op het nat. concours, enz. (zwaar wagenslag) behaalde den 4en prys J. A. Stols Jr. te St.-Phlllpsland, met Sardle; den bestuurs- prys dezelfde. Bij het Internationaal concours voor luxe-gebrulkspaarden (eenspannen)rit naar Hoogerhelde en terug binnen 't uur, behaalde den 4en prys J. M. Wagemaker te Tholen met Nellie. Bestuurspryzen M. C. Steendyk te Stavenisse en J. R. Tak te Serooskerke. Dlnteloord, 19 Met. Reeds op jeugdigen leeftijd was onze dorpsgenoot C. H. Vroon uit onze gemeente vertrokken, om zich te IJselmonde, Poortvliet, Rotterdam en meer andere plaatsen In het schildersvak te bekwamen. Ook voor hem brak de tyd aari, dat hy zich aan de loting moest onderwerpenen ofschoon hy met een betrekkelijk laag nummer (10) thuis kwam, scheen het aanvankeiyk, dat hy vrygeloot was. By de keuring echter werden er zoo- velen ongeschikt bevonden, dat Vroon opgeroepen werd zyn mllltlepllchtte komen vervullen. Met succes heeft hy aan zyn verplichtingen voldaan, want tijdens zyn korten dlensttyd werd hy tot sergeant be vorderd. Zoodra zyn diensttijd om was, keerde hij huiswaarts, om later by tusschen- poozen aan de oefeningen nog deel te nemen. Het militaire pakje kreeg ten slotte zooveel aantrekkeiyk9, dat hy besloot het voor goed te biy'ven dragen. Met een lust en Ijver en een nauwgezetheid, die allen lof verdient, bewandelde hy de militaire loopbaan en de bevordering op zulk een plichtsbetrachting kon dan ook niet achter wege biyven. Achtereenvolgens mocht hy zich ver heugen In zyn bevordering tot sergeant majoor en adjudanfonderolticler. Tot onze vreugde vernamen we, dat hy vóör enkele dagen de zilveren medaille heeft ontvangen voor 24-jarigen trouwen dienst. Naast onze biydschap over de onderscheiding hem ten deel gevallen, voegen we zoo gaarne onze beste wenschen, omdat zoo- velen uit onze gemeente, die als soldaat onder hem hebben gediend, met de meeste achting over hem spreken, dankbaar over de humane handelwyze door hem betoond, zoowel aan vreemden als dorpsgenooten. Dat het hem In zyn tegenwoordige garni zoensplaats Bredanaar wensch moge gaan, moge de wensch zyn van velen zyner stadgenooten, of van velen uit Qeertrul- denberg, waar hy vroeger in garnizoen heeft gelegengroot en klein van hier sluiten zich daarby ten volle aan. Hy Is toch zeker voor ons ook geen onbekende. De komeet van Halley. We zyn er door, en alles Is nog precies zooals het te voren was. Misschien zyn we op het oogenblik van schryven nog bezig door den staart te vliegen, maar er Is niets van te merken. Of de geleerden met hun instrumenten meer blzonderheden hebben waargenomen, zal nog moeten afgewacht worden. Hun verslag Is nog niet bekend. Uit alle windstreken komen berichten over den angst voor den komeet. Sultan Abdul Hamid, de gevangene in Salonlki, kan niet meer eten of slapen van angst. Heel den «acht zit hij door een kyker naar den hemel te turen en hy be stormt zyn omgeving met vragen over de ontmoeting van aarde en komeet. De oude tiran hangt nog met heel zyn ziel aan het aardsche leven I In Italië Is de kometenangst het sterkst. In het dorp Gorda werd een vrouw gek van angst: toen de mis begon, stormde ze de kerk In, rukte den priester zyn kleed af, deed het zelf om en brullend als een bezetene gaf zy haar zegen aan de menigte. De negers In Amerika schynen ook ont zaglijk bang te zyn; ze houden groote bld- byeenkomsten, om het onheil af te wenden. Op een schip aan de kust van New-Jersey meenden een paar passagiers de komeet te zien. Een vrouw werd opeens gek: .Daar Is ze, daar is zei brulde zy en luid schreeuwende sprong ze in zee. In Keulen zal het van nacht feest zyn. De politie heeft aan allerlei gelegenheden permissie gegeven om 's nachts open te blijven, net als In den tyd van carnaval. Een danslokaal kondigt een kometenfeest aan, dat begint met een galgenmaal en eindigt met bal en afscheidsdronk en nadat dan 's werelds ondergang plaats gehad be hoorde te hebben, begint het tweede deel van het feest. Een groot restaurant wordt geopend, geheelen .In de Komeet" en de chef der zaak heetHalley. Men ziet, de Keule naar wil, éls er dan een eind komen moet aan het aardsche bestaan, ten minste vrooiyk en biy de eeuwigheid Ingaan. Ook In Parijs zullen de snoode wereld- llngen dezen nacht het einde der wereld in eenigszins feestelijke omgeving afwachten. Ultnoodlgingen zyn verzonden tot het by- wonen van partytjes met .astronomische puzzle" en .comète finale". Anderen maken er een soort van reveillon van en hebben In voorname restaurants de beste tafeltjes besproken, om daar onder het goede van keuken en kelder gelaten de dingen af te wachten die komen zullen. Vele villa's In Sèvres, Saint-Cloud en Meudon, die anders om dezen tyd nog gesloten biyven, zyn nu weer Ingericht tot ontvangst van gasten, en te hunnen behoeve staan groote telescopen op de terrassen. Een Amerlkaansche tooneelspeelstcr heeft gezegd, dat als de wereld vergaat, zij haar armen om haar mans hals zal slaan, omdat het haar dan niets meer schelen kan wat er gebeurt, en haar man ook niet. De llaagsche Courant vertelt als historisch het volgende gesprek, dat Maandagmiddag plaats had op een tram van Schevenlngen naar Den Haag: Iemand, naar zyn kleeding te oordeelen een buitenman, vraagt aan een conducteur van lijn 10: .Hoe komt het toch, dat er op zee zoo'n damp is en op 't land niet?" .Wel, zegt de conducteur, heb je wel eens gehoord van de komeet van Halley?" „Jao zeker". ,En van haar staart?" „O jao, daor staan de krante vol van". „Nou", zegt de conducteur, ,de komeet slaat nu met haar staart in de zee, en nu kookt het water daar zóó hard, dat je hier den damp er van hebt". „Jonge, jonge, jonge", zegt onze buiten man, „wat zal 't daor dan spannen". EER STE KAM E R. In de Donderdag gehouden zitting Is onder anderen aangenomen het wetsontwerp tot wyzlglng der militaire onderwyswet, waarby de Minister van Oorlog de Instelling aankondigde eener staatscommissie voor een geheele reorganisatie. Deze zal berusten op de volgende grondslagen: vblkomen aansluiting tusschen het middelbaar of gymnasiaal onderwys en de academie, het doen vervallen der kadettenschool, algemeene universitaire opleiding van alle officieren aan de academie, met verdwyning van den hoofdcursus te Kaïn pen. Verder dat de opleiding aan de academie zal zyn een zuivere vakopleiding voor twee jaar en dat de mogeiykheld zal bestaan voor verlofofficieren om tot beroeps officieren over te gaan. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting werd behandeld het voorstel van den heer Troelstra, tot het Instellen eener enquête in de bekende Kuyper-zaak. De tribunes waren stampvol. De heer De Savornln Lohman was wegens ziekte afwezig. De heer De Beaufort bestreed de stelling van den heer Lohman, dat alleen tegen over een zittend minister een enquête toelaatbaar Is. In hef onderhavige geval achtte hy een enquête niet noodzakeiyk in 's lands belang, bovendien twyfelde hy aan het resultaat en oordeelde hy, dat op de feiten reeds voldoende licht Is gevallen om als waarschuwing te dienen voor de volgende regeeringen. De heer Van Doorn verdedigde het voorstel van den heer Troelstra, als noodig om het land te bevryden van het net van politieke verwarringen, waarin het is gehuld. De heer Van ldslnga motiveerde zyn stem tegen het enquête-voorstel. By gebreke van schriftelijke bewijsstukken kan niet aangetoond worden het Inneriyke verband tusschen de decoratle-verleenlng en het ontvangen van geld voor de partijkas. De heer Notens bestreed ook het voorstel, dat door den heer Van de Velde namens zijn geestverwanten onaannemelijk werd verklaard, als niet geëlscht door het staatsbelang. De heer Van Veen achtte een enquête niet noodzakeiyk, als zynde het lop de kool niet waard. De heer Roodhuyzen was vóór het voorstel. RECHTSZAKEN. Aan het Centraal-Statlon te Amsterdam is Vrydagavond gearresteerd de brieven besteller P., die op heeterdaad betrapt werd op diefstal. In de woning van P. Is een huiszoeking gedaan, waarby een belangryke hoeveelheid effecten In beslag werd genomen, als vermoedeiyk van diefstal uit poststukken afkomstig. Bij onderzoek Is inderdaad gebleken, dat deze effecten, Ier waarde van 10,000 francs, afkomstig zyn uit een postpakket, dat eenige jaren geleden gestolen werd. P., die al 8 jaar bij de Postpakketdlenst In betrekking was, heeft een volledige bekentenis afge legd. Hy is naar het Huis van Bewaring overgebracht. K R K N I E U W~SÏ Sirjaosland, 18 Mei. De op Zondag gehouden collecte voor de Zending alhier heeft opgebracht de som van f 4,75. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 13 Mei. Een zoon van L. van der Valk en J. Nolet. Gehuwd: 18 Mel. C. J. RomQn, 22 jaar, j.m. en H. Mallander, 24 jaar, j.d. 18 Th. J. J. J. van de Ven, 29 Jaar, j.m. en J. Gast, 28 jaar, j.d. BOTER f 0,45 en 0,55 per 5 H.O. KIP-EIEREN j 0,80 en 0.925 per 25stuks. ZiERiKZF.e, 19 Mei 1910. De Marktopnemer J. J. VAN DEN BOUT. STOOMBOOTDIENST MEI. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 's morg.l'amidd. Zaterd. 21 7,30 4,- Zondag 22 7,30 4,- Maand. 23 7,30 4,- Dlnsd. 24 7,30 4,- Woens. 25 7,30 4,- Uond. 26 7,30 4,- Vrljdag 27 7,30 4,30 Zaterd. 28 7,30 4,30 Van Zierlkzee: 'umorg. 'sraiJil. 7,30 Zaterd. 21 Zondag 22 7,30 Maand. 23 6,30 Dlnad. 24 7,- Woens. 25 7,30 Dtond. 26 6,30 Vrjdag 27 7,30 Zaterd. 28 7,30 3- 3,- 3,— 3- 3,- 3- 3, 3,- Indien reizigers van Zierikzee naar Qoes, b| den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tjdig voor de ochtendreizen op den voorat- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een b|- wagen naar Qoes worden getelegrafeerd. Zoo de Heere wil en zy j leven, hopen onze geliefde Ouders: CORNELIS DE KEIJZER en MARINA BAL, a.s. Zondag 22 Mei hunne 25-jarige j Echtvereeniging te herdenken, j Sirjansland, Mei 1910. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. Hiermede vervullen wy den j aangenamen plicht kennis te geven, dat D. V. onze geliefde Ouders: Adriaan v. d. Werf en Trijntje Jat, op Zaterdag den 4en Juni, den dag hopen te herdenken waarop zy vóór 25 jaar In den Echt werden verbonden. Spaarndam, 19 Mei 1910. Hun dankbare Kinderen: FRANSINA CATHARINA. TRIJNTJE. Ondertrouwd: C. VAN DE GRAAF en J. F. KOSTENSE. puttershoek, 19 Mei 1910. Rotterdam, Huwelijksvoltrekking I juni a.s. Ondertrouwd: J. H. DE VLIEGER J.Hz. en J. A. VAN NIEUWENHUIJZEN J.BD. puttershoek, Kortoene, e' 1910- Huwelijksvoltrekking 2 juni a s. Getrouwd: H. ENGELBERTS en W. A. LANSDORF. St.-Paul (Mlnn.), Minneapolis, Eenige en algemeene kennisgeving. 11 Mei 1910. Geboren: CORNELIS HUBERTUS ADR!ANUS, Zoon van M. J. STOUTJESD1JK en T. A. STOUTJESDIJK-OELUK. Tholen, 18 Mei 1910. V Voor de vele bewyzen van belang stelling, zoo van hier als van elders op 13 dezer ontvangen, betuigen onder- geteekenden, ook namens hunne Kinderen hun hartelljken dank. Zierikzee, 20 Mei 1910. W. I. BAKKER. A. P. BAKKERMorijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 6