Vrijdag 20 Mei 1910. Tweede Blad. (Z i o I* i li z e e s c h. e Courant). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, ts voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10 per jaar by vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8927. Ultgever-Hoofdredaaleur s A. FRANKEL. Redacteur i i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk S up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten, betreffende schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel3de District. Volgens mededeellng van den Minister van Oorlog zal op 19 en zoo noodig ook op 20 Mei a s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op 24 en zoo noodig ook op 25 Mei zal ge vuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (30 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór, en op den dag der schiet oefening, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan de buitenhaven, vermeldende In welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwQi bQ het torpedo- magazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekent Noord, wit zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 19 en zoo noodig ook op 20 Mei a.s. eene schiet oefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot ZOtZ. (56") tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien builen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Dlemerdam en Durgerdam, de Westbatterl] nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Schietoefeningen van het fort llmuiden. 3de District. Volgens mededeellng als voren zal op 28 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.zQde door eene lijn van af het fort in de ware richting NNW. en aan de Z.zljde door het Noorderhoofd en eene lijn In de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De N.lljke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst bij den ingang van de Vlsschershaven. Zierikzee, den 19 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.°-B. ENGELAND. De uitvaart van Koning Eduard. Wij hebben reeds bericht van het over brengen van de kist, waarin het stoffelijk overschot van koning Eduard rust, uit en van het Bucklngham-palels naar het Par- lementsgeböuw te Westminster. Zoodra de vorige week In het Bucklngham-palels garde-grenadiers het lijk naar de troonzaal hadden overgebracht het geschiedde in bijzijn van de koningin-moeder en andere leden van het koninklijke huis, maar zonder plechtigheid werden vier man en een korporaal by de lijkkist, rustende op een praalbed, te wacht gezet. Daar stonden vier man, aan de hoeken, van de kist afgewend, het geweer met de tromp op den vloer en de handen over de koll ge kruist, het hoofd gebogenop een afstand, het gezicht naar het praalbed, stond de korporaal en in een hoek van het vertrek een officier. Roerloos moesten de vyf man by de baar een uur lang staan. Zondag was 't al een paar maal gebeurd dat er één tusschentyds moest afgelost worden, omdat hy de bezwijming nabij was. By het aflossen van de wacht werd er geen woord van commando geuit. Het ging alles als werktuigeiyk. De eiken lijkkist was bedekt met een roomkleurig kleed, met gekleurd zyde en gouddraad bewerkt, dat al by de begra fenis van koningin Victoria heelt gediend. Over het voeteneind was de Engelsche vlag gelegd. Op den grond lag de rood zyden vlag van 's konings compagnie. Omtrent de aankomst en den ïykdlenst In den Weslminster Hall leest men 't vol gende Den officieren van leger en vloot, onder wie Roberts en Kitchener, die naast elkaar liepen, waren plaatsen aangewezen op de onderste treden van de trap. Een merkwaardig deel van den lykstoet vormden de Indische oppassers van wyien den koning. Om 12 u. 20 werd de kist, voorafgegaan door den aartsbisschop van Canterbury, en gedragen door garde-grenadiers, de zaal binnengebracht. Onmiddeliyk achter de kist kwamen 's konings kroon, schepler en ryksappel op kussens, vervolgens koningin Alexandra, steunende op den arm van koning Oeorge, die de Orde van den Kouseband droeg. Ter linkerzyde van koningin Alexandra liep keizerin Marie, onmiddeliyk daarachter liepen koningin Mary met den jongen hertog van Corn wall aan de linkerzyde en prinses Victoria ter rechterzijde, dadeiyk daarna kwamen de andere vrouweiyke leden van het konlnkiyke huls. Aan het hoold van den schitterenden stoet der volgelingen liepen naast elkaar de koningen van Noorwegen en Dene marken met den hertog van Connaught In het midden. De stoet liep langzaam door, terwyi de kist op den katafalk werd geplaatst, en kroon, schepter en ryksappel op het deksel werden gelegd. Daarna liep de stoel weer door. Koning Oeorge, koningin Alexandra en keizerin Marie namen plaats front makende naar het voeteinde van de kist. De andere vorstelijke personen groe peerden zich achter hen. Oedurende den ïykdlenst zat koningin Alexandra op een donkerrood fluweelen stoel ter zyde van de kist van haar gemaal. De dienst duurde een 20 minuten. De aartsbisschop hield een korte toespraak, waarin hij stil stond by hetgeen koning Eduard voor het ryk heeft gedaan. By het einde van den dienst knielde koningin Alexandra In stil gebed voor de kist neer. De koning hielp daarna zijn moeder opstaan en geleidde haar en keizerin Marle naar buiten. Zoodra de plechtigheid afgeloopen was, heeft de politie om het pailementspleln een cordon gelrokken, om den toegang van het publiek In de Westminster Hall voor te bereiden. Van 4 uur al tot 10 uur toe vormde het publiek een ontzaglijke queue, die lot over de Theemsbruggen zich uitstrekte. De hooldrlj was op z'n minst twee myien lang en groeide steeds aan, hoewel de voorste gestadig, ten slotte zes aan zes, de Weslminster Hall binnenschreed. Londen, 18 Mei. De „Hohenzollern", met keizer Wilhelm aan boord, begeleid door den kruiser „Künlgsberg" en de torpedojager .Sleipner", kwam heden kort na zes uur te Sheerness aan. 19 Mei. De „Hohenzollern" met keizer Wilhelm aan boord, kwam om 8 uur hedenmorgen te Port Victoria aan. Toen gisterenavond de „Hohenzollern" de lange reeks Engelsche pantserschepen en kruisers voorbyvoer, stond de keizer op de brug van zyn jacht, en beantwoordde vandaar het saluut, hem door de wacht van leder der twaalf schepen gebracht. Uit Whitehaven wordt gemeld over het afsluiten van de kolenmyn: Eerst nadat tot zelfs bijna boven- menscheiyke reddingspogingen In 't werk waren gesteld, is men tot dit droevig einde overgegaan. Er was uit Yorkshire een aparte reddingsploeg ontboden met de allernieuwste toestellen, maar ook dezen was het, by alle Irotseering van levens gevaar, niet mogeiyk door de met dichten rook en verstikkende hitte gevulde gangen heen te dringen. Sommige redders moesten half verstikt door hun kameraden buiten- gebracht worden; anderen naderden zoo dicht het vuur, dat hun de kleeren aan het lyi schroeiden. Daar er gevaar voor nieuwe ontploffingen was, en het boven dien zeker was, dat geen enkele der 275 opgeslotenen meer In 't leven zou zyn, werden de brandende gangen dicht gemetseld. Te Whitehaven is een vrouw, die bij het onheil man, twee zoons en drie broers heeft verloren. Van een andere familie zyn de vader, drie zoons, één schoonzoon en drie neven omgekomen. Aan hel Viclorla-slatlon was het hedenavond zeer levendig bij de aankomst van Prins Hendrik der Nederlanden. De Prins kwam' precies te 6 uur 30 minuien aan met den Hollandschen gezant, baron Oerlcke van Herwijnen, en den legatleraad, jhr. mr. A. van der Qoes. Hy werd namens den Engelschen koning ont vangen door de prinsen Arthur, hertog van Connaught, en Francis, prins van Teek, en door prins Chrlstiaan, hertog van Teek, den Nederlandschen consul-generaal Maas, dr. Van Rhyn, jhr. Quarles van Ufford. Het oorlogsschip „Heemskerck" had een kalme reis. Het huls, waarin Prins Hendrik Zijn Intrek neemt, Is met bloemen getooid. In weerwil van de stortregens hebben tal van personen den nacht van Woensdag op Donderdag bulten doorgebracht, In afwachting dat den volgenden morgen de deuren van Westminster Hall weer zouden opengaan en het publiek weer zou worden toegelaten by het stoffelijk overschot van koning Eduard. Geduldig stonden de wachtenden In ryen. Toen de dag aanbrak vermeerderden hun aantal enorm. Trams, omnibussen en treinen brachten maar voortdurend menschen aan. Toen om zes uur in den morgen de deuren van West minster Hall opengingen, waren er 10 000 belangstellenden. Langzaam schuifelde de stroom naar binnen, doch van vermindering was geen sprakede staart groeide maar al aan en om acht uur werd het aanlal wachtenden reeds op 100 000 geschat. Gedrang was er echter niet; allen ge droegen zich uiterst ordelijk en bewaarden het stllzwygeu. Menigeen wlschle zich bij het passeeren van het iyk een traan af. De lengte van den stoet van wachtenden bedroeg II a 12 kilometer. De stroom van bloemen biyft maar sleeds vloe'en. Er zyn natuuriyk bloem stukken van alle vorsteiyke personen, die de begrafenis komen bijwonen en nog vele andere. Sommige stukken zyn twee meter hoog. In de uren voor de begrafenis plechtigheid van Vrydag is verandering gekomen. De stoet zal al om 10 minuten over negenen van Buckingham Palels ver trekken. Om half tien Is men dan aan Wetsminster Hall, waar de konlnkiyke lykkist staat. Om Hen minuten voor twaalven hoopt men aan Padington-stallon te wezen; vertrek van den trein precies 12 uur. Aankomst in Windsor 12.35. Om half twee begint de dienst in de St. Georges Kapel, waar de bijzetting plaats heeft. ITALIË. Een leeraar van het lyceum te Palermo had één zijner leerlingen een aanteekenlng gegevenwaarmede deze niet tevreden was. Midden onder de les trad de leerling plotseling op den leeraar toe en elschte, dat de aanteekenlng veranderd zou worden. Toen de leeraar weigerde, haalde de jongen een revolver te voorschijn en trof den leeraar In de volle borst. Vervolgens keerde de jeugdige moordenaar hel wapen tegen zich zeiven. RUSLAND. Met de warmte Is ook de cholera weer in Rusland teruggekeerd. Er zyn doodelijke gevallen geconstateerd In Moskou en in de provinciën Wilebsk en Jekaterlnoslaw. Te Petersburg deden zich weer verschillende gevallen voor. St.-Petersburg, 19 Mei. In den afge loopen nacht is In de Narva-stadswyk een hevige brand uitgebroken, waardoor meer dan twintig, door arbeiders bewoonde huizen In de asch zyn gelegd. Vyihonderd menschen zyn van onderdak beroofd. FRANKRIJK. De Fransche pers heelt het weer druk over een gehelmzlnnigen moord. De 72-jatlge baron De Montroud Is dezer dagen door zyn kamerdienaar 's morgens dood op zijn bed gevonden. Biykbaar is hij door een slag op het hoofd bewusteloos gemaakt en daarop met een kussen verstikt. Op een schrijftafel lag een portefeuille met 500 francs en in de kast lagen papleren van waarde. Niemand begrijpt wie de moordenaar Is. De baron woonde op zyn kasteel met zyn knecht (een jongen van 15 jaar), een man om het park en den stal te onder houden (de vader van den knecht) en een oude huishoudster. Zyn twintig jaar jon gere vrouw was met haar kinderen In Parijs. Den eersten Pinksterdag gal de dieren temmer José in zyn wlldeheestenspel te Parys een voorstelling met gedresseerde leeuwen en tijgers. Misschien tengevolge van de hitte de dieren toonden zich onhandelbaar. Toen José zag, dat zijn pogingen om de dieren kunsten te laten vertoonen vruchteloos bleven, ging hy de kool van een wyijes-panter binnen, maar nauweiyks had hij de deur achter zich gesloten ol het dier, woedend, wierp zich, op zijn meester. Het bloed stroomde José langs het gezicht uit twee vreeseiyke wor.- den, die het wilde beest hem toebracht. Hy stortte ter aarde en de panter, die één harer klauwen op zyn hoofd geplaatst had en hem zoo neer hield, sloeg reeds haar landen In één der armen van den temmer. De aanblik was zóó gruwelijk, dat het publiek, ontzet van angst, gillend op de uitgangen loestortte. Vier helpers van José slaagden er elndeiyk in den man onder het roofdier uit te halen; hy leefde nog, maar zijn wonden zyn verschrlkkeiyk. In het Blcêtre-hospltaal te Parijs ontplofte Dinsdag een projectiel, waarmede de ziekenoppasser Frédéric Martin aan 't knoeien was, doodde den onvoorzichtige en verwondde een anderen oppasser zóó zwaar, dat er niet de minste hoop op herstel bestaat. Men kan zich moeilijk begrijpen, wat de ziekenoppassers elgeniyk met de granaat van plan waren. De ontploffing verwekte onder de zieken een schrik, die weinig van een paniek verschilde. Zy luisterden juist naar een concert-uitvoering in de eerezaal. Volgens verklaring van den oppasser Glrard hielden zyn belde collega's zich reeds langen tijd bezig met het vervaardigen van springstoffen. Martin gelooide een nieuwe chemische formule voor de ver vaardiging van explosieven gevonden te hebben. In-zijn kleerenkast vond men een aanlal wetenschappelijke boeken over eleclriclteit en electrochemle. Volgens andere oppassers zouden de belde slachtoffers leden zijn eener anar chistische partygroep, die reeds geruimen lijd achterdocht wekte door hun zonder linge bezigheden. DUITSCHLAND. Op den tweeden Pinksterdag Is een vol geladen plelzlerboot op de Havel by Berlijn tegen een brug aangevaren, daar de schoor steen Ie hoog was. De schoorsteen werd Ingedrukt en de stoom ontsnapte, heigeen aanleiding gaf tot een razende paniek. Een paar menschen sprongen in het water, maar werden gelukkig gered. De andere passagiers werden In bootjes aan land gezet. Een correspondent van de Kölnische Zeitung schrijft uit Sleeswijk-Holsteln, dat de armhuizen daar op het platteland hoe langer hoe meer verdwynen. Dit bewyst, dat het den kleinen boerenstand hoe langer hoe beter gaat en ook dat de verzekering tegen ongeschiktheid en den ouden dag zegenryk werkt. De gemeente Brede In den krelfs Tondern heeft haar armhuis, dat 30 jaar geleden nog 50 armen herbergde, verkocht. De armenhuizen van Wennemoos, Alzerballlg, Ketting, Notmark, Hörup en Borle slaan leeg. In het stadje Segeberg heelt men het afgebrande armenhuis niet weer opgebouwd. In enkele plaatsen.wil men de armhuizen door vriendelijke te huizen vervangen. BELGIË. Dinsdag heeft de opening plaats gehad van de Nederlandsche afdeellng der Brusselsche tentoonstelling, In tegen woordigheid van den heer Beernaert, minister van Slaat, den vice-president van den Senaat, leden van de Nederlandsch- Belgische conferentie, van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, burgemeester en schepenen van Brussel, aanzieniyke Nederlanders e. a., die door den heer en mevr. Regout ontvangen werden In de eerezaal, waar een borstbeeld van de Koningin prykte. De president van het uitvoerend comité bracht den heer Regout hulde voor de schitterende medewerking, maakte verder gewag van de oude banden, die Nederland en België verbonden en wenschle hem geluk met zijn benoeming tot minister. De heer Regout betuigde daarop zyn dank voor de woorden van den president. Toen werd een bezoek gebracht aan de aldeellng meer speciaal aan de Neder- landsch-lndlsche sectie. Er waren 500 uitnoodlglngen voor de plechtigheid verzonden. De gezant van Nederland kon wegens ziekte niet tegenwoordig zyn. Wegens het overlijden van koning Edward Is het feestmaal uitgesteld tot 31 dezer. NEDERLAND. Apeldoorn, 18 Mei. Hedenochtend hebben 600 leden van de Vereeniging van chrlstelyke onderwyzers en onder- wyzeressen in Nederland en overzeesche bezittingen, vergaderd alhier, een ovatie gebracht aan de Koningin, door vóór haar Palels te defileeren en haar het Wilhelmus en Psalm 121 toe te zingen. Het Prinsesje was by de huldebetuiging tegenwoordig. Dinsdag Is alhier aan H. M. de Koningin aangeboden de Bijbel, een ge schenk vanwege de „Vereeniging van Chr. Onderwyzers en Onderwijzeressen In Nederland en Overzeesche Bezittingen", bij gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana. Oekozen werd de bekende „geïllustreer de Bybel". Op advies van een bevoegden beoordeelaar werden vier platen als minder gewenscht weggelaten. De levering en binding werd opgedragen aan de firma J. Brandt Zoon, kunst-, boek- en bljbelblndery te Amsterdam, naar een ontwerp van den heer Chr. Lebeau te Haarlem. De uitvoering Is in Nassau-blauw grosgrain Levant Marocco, met zwaren ribbenrug; de verslering geheel in hand- verguldlng en blinddruk; alleen de groote middenstukken op voor- en achterplat zyn met de pers gedrukt; aan de voorzyde het geslyleerde wapen, aan de achterzijde een monogram der letters P. J. (Prinses Juliana). De binnenzyde der platten, als ook de kanten der borden, zyn eveneens met de hand met goud en blinddruk ver sierd als schutblad werd Japansch papier genomen, terwyi voor de opdracht door den heer Chr. Lebeau een houtsnede werd vervaardigd. Dioxperlo, 19 Mei. Alhier heeft de arbeider B. R. een dubbelen moordaanslag gepleegd. Eerst viel hy den bejaarden arbeider te K. met een dolk aan en bracht hem ernstige wonden aan het hoofd toe. Vervolgens werd .de vrouw van den arbeider G. N. met een dolk zwaar ge wond. Toen de politie hem wilde arres teeren, schoot hy met een revolver op den gemeente-veldwachter, die tot zelf verdediging met zyn revolver R. een kogel In den voet schoot. Het publiek, dat de politie te hulp kwam, sloeg den dader met zware knuppels, lot hy In arrest was. zyn broer, die hem hielp, is nog zoek. Haarlem, 17 Mei. Een alleenwonend man aan den Rlngdyk van Haarlemmermeer by Halfweg keerde des avonds huiswaarts. Toen hy In zyn woonkamer binnentrad om zich te bed te begeven, werd hy plotseling door een onbekende by de keel gegrepen. In het donker ontstond nu een worsteling lusschen beiden. De be woner wist zich los te maken en het huls uit te vluchten naar de buren om hulp. Toen men in het huls terugkwam was de Inbreker verdwenen. Het bleek, dat wel in kasten en laden is gesnuffeld, doch niets Is vermist. Amsterdam, 19 Mei. Het gezameniyk personeel (40 man) van het magazyn „Nederland", hoek Dam en Nleuwendyk, firma Kattenburg Co., trok heden op een geheel lot de volle honderdduizend gulden In de Ned. Staatslotery. 't Is Zaterdagavond in het Rembrandt- theater te Amsterdam rumoerig geweest tengevolge van twee dameshoeden. Het was by de voorstelling „la Bohème". Het 8tallespubllek begon onder de eerste acte te mopperen en te grommen tegen een dame, die ondanks beleefd verzoek der achter haar zittenden niet verkoos haar tafelblad af te zetten. In de eerste pauze kwam er de directie by te pas en de geheele zaal stond overeind om haar don derende goedkeuring te schenken aan de overwinnaars, toen eindeiyk het gevaarte voorzichtig daalde op den schoot der eigenares. TegeiykerMjd echter speelde zich in één der loges een tooneeltje af met ernstiger gevolgen. Ook daar was een al te groote dames hoed, waar achter een heer zijn genot niet weinig vergald zag. Dat gaf zelfs aanlei ding tot het vallen van klappen, want de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5