Vrijdag 20 Mei 1910. Eerste Blad. ONTBUT- CACAO (25 ier ikzeesotio Oouran t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. AFKONDIGING. BENSD0RP's f! 1.50 per KILO. Uit Stad en Provincie. ZIGMKZfiESGHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, Is voor Zlerlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per wèek, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. - No. 8927. Uitgaver-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags ulterlQk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Het HOOFD van hel Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg ts executoir verklaard het kohier betreffende de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1909/10, no. 7, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 20 Met 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.°-B. Het Is zeer natuurlijk, dat, nu de koning bij de Orondwet het recht heeft verkregen oorlog te verklaren, hein ook het nauw daarmede samenhangend recht is toegekend vredesverdragen te sluiten. De Grondwet gever spreekt wel niet van vredesver dragen, maar In ruimen zin van verdragen, waaronder echter in de allereerste plaats vredestraclaten begrepen zijn. Alleen Is hij verplicht den Inhoud van alle door hem geslotene verdragen aan de belde Kamers mede te deelen, zoodra hfl van oordeel Is, dat het staatsbelang het toelaat. In zijn bevoegdheid heeft men hem echter eenlgszlns In het belang ook van de volksrechten en volksvtljheden beperkt. Die tractaten namelijk I. die bevatten aanhechting aan of af stand van grondgebied van den staat, waartoe ook onze koloniën behooren; II. die.geldelijke verplichtingen opleggen, zoodat, om sterksprekende voorbeelden te nemen, ons land cljnsplichlig zou worden aan een anderen slaat, of de bestaande belastingen verhoogd of nieuwe geheven moesten worden; lil. die een bepaling behelzen, welke wettelijke rechten betreft, zoodat de bij de wet gewaarborgde rechten der staats burgers zouden verkort worden, of waar door In de bevoegdheid des wetgevers getreden werd; al die tractaten namelijk mogen door den koning niet bekrachtigd worden, tenzfl de beide Kamers deze hebben goed gekeurd. Tot de macht des konlngs behoort ook, dat hij als bezittend het oppergezag over zee- en landmacht, de militaire officieren benoemt. Hij bevordert, ontslaat, penslon- neert hen, maar moet zich daarbij aan de regelen houden, die de wet hem stelt. De officieren In onze overzeesche be zittingen echter worden wel in naam van den koning, maar zonder dat deze zich daarmede bemoeit, of er zelfs Iets van af weet, door den gouverneur-generaal be noemd. Over Nederlandsch Suriname en Curasao, die onze koloniën en bezittingen in andere werelddeelen vormen, heeft de koning het opperbestuur, met dien ver stande, dat de wet de reglementen op het beleid der regeering aldaar vaststelt. Ook heeft de koning het opperbestuur over de algemeene geldmiddelen, zoodat bfl koninklijk besluit de bezoldiging van alle ambtenaren, die uit 's rijks kas betaald worden, geregeld wordt. Alleen de bezol diging van hen, die leden zijn van den Raad van State, van de Algemeene Reken kamer, of van de Rechterlijke Macht, is In het belang van hun volkomene onaf hankelijkheid bij de wet geregeld. De Algemeene Rekenkamer is een college, dat geheel onafhankelijk van den koning, is ingesteld om contióle op 's lands geld middelen te oefenen. Hel den koning toegekend recht van de munt lost zich In de praktijk op In de bevoegdheid zijn beeltenis op de munt speciën te doen plaatsen. In de monarchale staten, dus ook in Neder land, heeft men den koning het recht gelaten of gegeven adeldom te verleenen. In repu blieken, zooals de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Frankrjjk bezit het hoofd van den staat, de president, die bevoegd heid niet. Is ook al sedert 1848 de adel ten onzent geen stand meer, waaraan de wet voorrechten toekent, In ons land zijn er Dc beste der goedkoope merken. niettemin niet weinigen, die van oordeel zijn, dat de koninklijke onderscheiding Iemand met zijn nakomelingen adeldom te verleenen in strijd Is met het rechtsbeginsel, omdat verdienste persoonlijk niet erfelijk is. Voor het verleenen van een persoonlijke onderscheiding aan hen, die zich bizonder jegens het vaderland, ten opzichte van de wetenschap, of jegens de menschheid ver dienstelijk hebben gemaakt, heeft de Grond wetgever de gelegenheid opengesteld door te bepalen, dat op voorstel van den koning ridderorden kunnen worden Ingesteld. Van die gelegenheid Is dan ook door de kroon gebruik gemaakt, gelijk uit het instellen van de Militaire Willemsorde, de Orde van den Nederlandschen Leeuw, en de Orde van Oranje-Nassau voldoende blijkt. Alleen is het jammer, dat bij het begeven van een ordelint dikwerf zoo weinig acht wordt geslagen op 't doel, waarmede de genoemde ridderorden zijn Ingesteld. Velen immers worden gedecoreerd, die geen onderschei^ ding verdiend hebben, en daarentegen worden velen niet gedecoreerd, die zich in hooge mate jegens staat en maatschappij hebben verdienstelijk gemaakt. Het treurig verschijnsel, dat op de borst van menlgen onwaardige een ridderkruis prijkt, heeft dan ook teweeggebracht, dat in de oogen van zeer velen een decoratie veel van haar hooge waarde verloren heeft. Ontvangt een Nederlander een vreemde ridderorde, dan mag hij die zonder bizon der verlof van den koning niet aannemen. Onze Grondwet kent den koning het recht van gratie toe van straffen, die door een rechterlijk vonnis zijn opgelegd. Gratie beteekent lil ons staatsrecht niet gunst, maar het doen van recht, zoodat de koning, wanneer in de praktijk althans aan die beteekenls wordt vastgehouden, alleen dan gratie zal verleenen, wanneer de strafrechter, gebonden door de wetsbe paling, die voor sommige gevallen hard is, een vonnis moet vellen, dat voor den veroordeelde te zwaar is. Vroeger, toen de strafrechter In de toemeting der straf gebonden was, had het recht van gratie meer reden van bestaan dan tegenwoordig, nu de strafrechter zelfs bij het zwaarste misdrijf een straf van slechts één dag gevangenis behoeft op te leggen. De koning oefent het recht van gratie uit, nadat advies Is Ingewonnen van den rechter, die het vonnis geveld heeft. Het geval kan zich voordoen, dat een groot aantal personen, die zich aan één en hetzelfde misdrijf hebben schuldig ge maakt, b.v. aan het verwekken van oproer, door den strafrechter veroordeeld zijn geworden. In dat gevat is het soms uit een staatkundig oogpunt raadzaam aan die geheele categorie van personen geheele of gedeeltelijke ontheffing van straf te verleenen. Dit geschiedt dan bij een wet en wordt amnestie genoemd. Om die zelfde reden kan men aan een reeds aan hangig strafproces, waarin vele personen voor hetzelfde delict betrokken zijn, om overwegende redenen van staat een einde maken, zoodat Vrouw Justltla haar taak moet afbreken. Ook dit kan slechts bij een wet geschieden en wordt abolltle genoemd. Zierikzee, 20 Mei. Op de voordracht voor directeur der gasfabriek Ie Meppel komt voor de heer J. Bolt, directeur der gasfabriek alhier. Men meldt ons uit Dreisclior: Als een bewijs van samenwerking mag vermeld worden, dat In de vorige week aan de haven alhier p. in. 700 kub. Meter grint zijn aangevoerd, die op een kleine uitzondering na, Zaterdag allen ter be stemder plaatse op de verschillende wegen waren gebracht. Tevens werd nog een aar.- slultlngsweg met Noordgouwe opnieuw begrint. Verschillende landbouwers uit die gemeente hebben zich verplicht het gratis vervoeren. Alzoo Is ook hier wederom getoond „Eendracht maakt Macht" en is In het belang der belde gemeenten iets goeds verricht. WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand April 1910. In deze maand viel alhier in 9 regendagen 46 m.M. regenwater, legen 7 regendagen met 69.4 m.M. water in dezelfde maand van het vorige jaar. De luchtgesteldheid was (verschillende korte tijden tot dagen samengetrokken): 3 dagen helder; 6 dagen licht bewolkt; 3 dagen half bewolkt; 12 dagen zwaar bewolkt en 6 dagen betrokken. De windrichting: 4 dagen N.4 dagen N.-O.2 dagen O.; 4 dagen Z.5 dagen Z.-W.9 dagen W. en 2 dagen N.-W. Het stormsein stond 2 maal bij. As. mlliliepllchtlgen, die gebruik willen maken van het voorbereidend militair onderricht, dat 1 October begint, moeten zich vóór 1 Juni as. aanmelden: In garnizoensplaatsen bij den comman- deerende olficler der infanterie of vesting artillerie, en in de overige plaatsen bij den burgemeester. Serooskerke (S.) Door de Liberale Klesvereeniging voor Serooskerke en Om streken zijn de heeren Fokker, Giljam en Van der Vliet, aftredende leden der Prov. Staten, met algemeene stemmen opnieuw gecandldeerd. Als afgevaardigden naar de Centrale zijn benoemd de heeren L. de Oude en Q. L. Klompe, met J. C. Goemans en H. Heljt als plaatsvervangers. Evenals dat te Zonnemalre en andere plaatsen gebeurd is, maakt men ook op onzen toren een stellage ten dienste der Rljks-graadmetlngen. Binnenkort kunnen dus een paar Ingenieurs, in dienst der Rljks-commlssIe voor bedoelde graadmeting en waterpassing, met de benoodlgde In strumenten hier verwacht worden. Eikerzee, 18 Mei. Heden was onze gansche gemeente In vlaggentool, nu mej La Roy 25 jaar haar taak als onderwijzeres alhier had vervuld. Vóór de school was een schoone poort van groen en bloemen aangebracht en het gebouw was Inwendig door veler goede zorgen keurig versierd; vooral het middenstuk trok zeer de aan dacht. Nadat de jubilarisse vanwege het gemeentebestuur per rijtuig was afgehaald, werd zij In de school door een groote schare onder het zingen van het „Wilhel mus" (door de kinderen) ontvangen. Onder de aanwezigen merkte men op den heer burgemeester, den oud-burgemeester den heer Van der Weflde, ds. W. Reus en alle raadsleden. Nadat de predikant, ds. Reus, haar hartelijk had toegesproken, voerde het hoofd der school, de heer Amelunxen het woord, waarna de feest vierende op zijn verzoek werd toegezongen Psalm 134 vers 3. Toen complimenteerde de heer burgemeester haar namens den raad onder aanbieding van een fraaie crapeau. Mej. A. Hanson sprak namens de oud-leerlingen, die haar schonken een luxe-muzlekkaslje, een standaard met album, bevattende meer dan 150 namen. Dit album werd geheel uit de hand bewerkt bij de welbekende firma S. Ochtman Zoon, boek- en bijbelbinderij Uit de commissie der burgerij voerde de heer C. D. Ornée het woord. Naar wij vernemen, schonk de heer burgemeester haar ook nog een schoon cadeau en bracht het fanfarecorps van Ellemeet 's avonds aan de jubilarisse een serenade. Deze dag zal voor haar een onvergetelijke zijn. Haamstede, 19 Mei. Het doet ons ge noegen te kunnen mededeelen, dat op de Nationale Vollegronds-bloemententöon- slelllng te Haarlem de heer M. Bolle Lz. alhier verwierf een verguld zilveren medaille voor de dubbele vroege tulp „Vuurbaak", prachtig helder scharlaken rood, en een zilveren medaille voor de enkele vroege tulp „Gele Prins" bonilof, mooi geel met fraai goudgerand en witgestreept loof. Van deze laatste tulp, die wegens hare joedkoopte onder Ieders bereik valt, was rortellngs geleden een sterke en groote partij in prachtlgen bloei te zien In de kweekerlj van den heer W. F. Del Campo te Renesse. Een tweetal Deensche waterstaats- ingenieurs hebben In het Hotel Bom hun Intrek genomen. Zij hebben in opdracht het bestudeeren van zinkwerken en duin glooiingen volgens het systeem „de Muralt". Scherpenisse. Woensdag htrJacht de heer Chr. Hartog den dag, waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld als officier van het Clovenlersgilde. Door den over- deken, de burgemeester alhier, werd hij namens het gilde gefeliciteerd met zijn jubilé, terwijl de wensch werd uitgespro ken, dat hij ook zijn gouden jubileum als zoodanig mocht vieren. Daarna werden allen door den heer Hartog ultgenoodtgd tegen Donderdagavond 7 ure. De zaal was met guirlandes en lampions versierd en werd nogmaals Zijn EdeiAchtbare toegesproken, waarop de lieer Hartog een woord van dank lerugsprak. Als nieuwe leden tot het Clovenlers gilde zijn alhier toegetreden H. Laroolj, C. van Geet, M. Bolier Jz. en A. Suurland. Voor den herijk van maten en gewich ten zal dit jaar zitting worden gehouden In de achterzaal van het Oemeentehuls, op Donderdag 9 Juni, van 9—12 en 1—4 uur. St.-Maartensdijk, 18 Mei. In de heden gehouden vergadering van Ingelanden van het vrije waterschap „St.-Maartensdljk" werden de rekeningen over het afgeloopen dienstjaar vastgesteld, alsmede de bc- grootlngen voor den dienst 1910/11. Het dljkgeschot voor de verschillende polders werd per H.A. bepaald als volgt: Oudeland f 13; Middelland f 8; Noord f 11,50; Uitersl-Nieuwland f 8; Ravensoord f7; Groote en kleine Landekens f 7; Slabbe- coorne f 21; Molen f 22; Pluimpot f 7; Vroonlanden f 2,50. Op een verzoek van den waterbouw kundige, den heer B. J. van Oost, om zijn tijdelijke verhooging van f 100, voor 2 jaren toegekend, te continueeren als vaste verhooging zijner jaarwedde, werd met algemeene stemmen gunstig beschikt. Op een adres van de heeren M. Geluk en I. P. Hage, tot aanleg van nieuwe grintwegen, werd ten deele gunstig beschikt. Voorts werd ook vastgesteld de Instructie voor den molenaar-machinist. In verband met deze zaak werd als molenaar gehand haafd de heer K. J de Fouw en als machinist benoemd diens zoon J de Fouw. Ook werd nog besproken het leverings contract voor den te plaatsen motor in den watermolen. Vervolgens werden nog opgemaakt twee voordrachten voor gezworene, wegens periodieke aftreding van de heeren J. L Hage en N. J. Nelisse. Voordracht vacature-Hage werd opge maakt als volgt: I. j. L. Hage, 2. J. Bastl aanse, 3. G. Hoek Mz. Voordracht vacature-Nelisse als volgt: 1. N. J. Nelisse, 2. M. J. Mol, 3. Cs. Scher penisse. De door het verlotingscomlté alhier vastgestelde prijslijst bestaat, behalve uit den hoofdprijs van f 1000, uit 8 paarden en 175 andere prachtige prijzen. St.-Annaland, 20 Met. 't Is hier ter plaatse een oude gewoonte om zoowel met Paschen als met Pinksteren ook den derden dag te vieren. Velen werken op dien dag nog niet of niet zoo lang en 's avonds zoeken de jongelui elkaar op otn opnieuw van de pret te genieten. 'I Is dan aanvankelijk druk op de straat, waar het verleden Maandagavond zoo stil was, doordat velen elders hun vermaak zochten. Terwijl ze zoo aan 't wandelen waren, werden velen door schrik bevangen en spoedden zich naar huls, toen een onverwachte bliksemstraal dadelijk door een hevlgen slag werd gevolgd. Eén hunner zag daarbij het vuur vlak voor één zijner oogen, waardoor hij het gebruik ervan miste, maar gelukkig was het den volgenden morgen weer in orde. Oud-Vossemeer. Woensdag l.l. werd de algemeene jaarvergadering gehouden van het Waterschap Oud-Vossemeer. Van de verschillende polders werden de rekeningen gedaan, 't Gemeeneland had een goed slot van f 419,95''; 't Gemeeneland (verbetering zeewering) f 2229,67; De Vier kleine polders f 60,70sDrie groote polders f 227,19s; Drie groote polders (Stoom gemaal) f 1017,76s; Slabbecoorn f 14 34s; Oud-Kijkuit f 13,62; Legult f 85,92; Vogel sang f 41,99s; Hikke f 4,27s; Kerke f 24,97 en Oud-Vossemeer f 26,845. Het dljkgeschot voor 1910/11 werd be paald als volgt: Slabbecoorn f 34; Oud- Kljkult f 17,50; Legult f 33; Vogelsang f 27,50; Hikke f 16,10; Kerke I 15; Oud- Vossemeer f 15; Drie groote polders (Stoomgemaal) f 2,80 gemiddeld. Aan de beurt van aftreding als gezworene Is de heer M. A. Douw, die als len candldaat weder op de aanbeveling werd geplaatst, no. 2 C. W. Snijder, no. 3 A de Rijke. Als blzonderheld wordt ons mede gedeeld, dat door B. van der Klooster alhier, die als „mollenvanger" door enkele landbouwers In dienst is gesteld, dezer dagen een geheel witte mol bult maakte. Men spreekt wel eens van een witte raaf, als het een hooge uitzondering geldt, maar een witte mol zal toch wel even groote zeldzaamheid zijn. Veere. Naar wij vernemen werd de alhier tentoongestelde walvlsch door 2500 personen bezocht. Hoedekenskerke. De heer Thomson Sr., lichtwachter alhier, wo dt met Ingang van 1 juli a.s. gepenslonneerd en Is In zijne plaats met dien datum aangesteld de heer Verblauw, lichtwachter te Oost- kapelle. Middelburg, 18 Mei. De middag-ver gadering der Zeeuwsche Krankzlnnlgen- vereeniglng werd geopend door een toe spraak van den voorzitter ds. J. H. Donner, naar aanleiding van de woorden uit de Heilige Schrift: „Weest naarstig In het behartigen, vurig van geest, dient den Heere". De verslagen van secretaris en penning meester getuigden van velerlei arbeid in 1909 verricht om de stichting tot verdere ontwikkeling te brengen. In de bestuurs-vacatures, ontstaan door het overlijden van ds. Llltooij en het ver trek van mr. Engelberls, werd voorzien door de verkiezing van de heeren O. v. d. Putte te Vllssingen en J. H. Blum te Aagte- kerke. Met 109 van de 112 uitgebrachte stemmen werd de voorzitter herkozen. Voor de periodiek-aftredende, niet her kiesbare bestuursleden O. van Dis, Zaam- slag, D. Ochtman, Zierikzee en dr. L. H. Wagenaar, Middelburg, werden gekozen de heeren ds. H. P. Stegenga, Wolfaarts- dljk, S. Hage, Bruinisse en dr. J. v. d. Ree, Terneuzen. Het voorstel der Afdeellng Wlssenkerke tot het vormen van een suppletie-fonds voor minvermogende lijders, ten vorlgen jare aan het bestuur gerenvoyeerd, werd om de groote zorgen thans zooveel elschend, ontijdig geacht en niet behoo- rende tot de competentie van het bestuur. Van Nleuwdorp was een voorstel inge komen om de verplichte aftreding van bestuursleden op te heffen. Dit voorstel werd thans ter verdere behandeling op een volgende jaarvergadering het bestuur In handen gegeven. Met een lezing van den geneesheer- directeur over „Het leven op de stichting", eindigde deze uit geheel Zeeland druk bezochte samepkomst. In een daarop gevolgde bestuurs-verga- dcrlng werd dr. P. Merckens tot chirurg der stichting benoemd. (De Z.) Na maanden en jaren van wachten Is zij er dan eindelijk. Wij bedoelen de electrische tram Middelburg—Vllssingen. Wel heeft nog geen enkel passagier er In gezeten, maar gisteren (Donderdag) Is zij toch reeds een paar maal over den weg gereden en hebben ook vele bewoners van Middelburg de nette gele wagens kunnen bewonderen, 's Morgens kwam een motor wagen 2de klasse hier en des middags dezelfde wagen met twee aanhangwagens van dezelfde klasse. Gelijk met de „oude" tram vertrok de „nieuwe" om kwart over vier, nagegaapt door honderden, die nog altijd schenen te twijfelen of nu werkelijk de betere ver binding met onze zusterstad tot stand is gekomen. Nog een paar weken en de oude stoomtram met haar stoffige wagens behoort voor goed tot het verleden. In de heden (Vr(dag) alhier gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Zeeuwsche Hypotheekbank, werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd en het dividend bepaald op 8 pCt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1