Woensdag 18 Mei 1910. Eerste Blad. PaaÉninrkl u Weekmarkl. mei unitair VERKIEZING voor drie leden van de Provinciale Slalen van Zeeland voor bet kiesdistrict Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE ill NIEUWSBODE. (25 ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66«te JAARGANG. - No. 8926. Ultgever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 cis., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. aevonden op den openbaren weg: Een zakje met zaad. dameshandschoen. mes met schede. kinderarmbandje met gouden sluiting. zakdoek. buigtang. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De aanvragen om VI8GH-ACTEN hehooren ter Oemeente-Secretarle te ge schieden, vóór den len Juni, en die om I ACHT.ACTEN vóór den len Juli e.k. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van den len April j.l., no. 127, (Prov. blad no. 37), In verband met artikel 51 der kieswet en de artikelen 1 en 2 van het Koninklijk Besluit van 2g Februari 1897, (Staatsblad no. 69), gewij zigd bij het Koninklijk Besluit van 9 Januari 1901, (Staatsblad no. 25); MAAKT BEKEND: dat de verkiezing voor drie leden van de Pro vinciale Staten van Zeeland voor het kiesdistrict Zierikzee zal plaats hebben op Dinsdag den 7 Juni e.k., en dat op dien dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij hem, als Burge meester der gemeente, die hoofdplaats is van het kiesdistrict, de bij artikel 51 der kieswet bedoelde opgaven van candidaten kunnen worden inge leverd, waarvoor de formulieren van heden af ter Secretarie verkrijgbaar zQn. Zierikzee, den 17 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. Telling betreffende het grond gebruik en denjreestapel. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat tusschen 20 Mei en 20 Juni 1910 eene telling betreffende het grondgebruik en den veestapel in deze gemeente zal plaats hebben, en roept de medewerking in van de eigenaars en gebruikers van grond en de houders van vee, om die telling te doen slagen. Voor zoover de voorraad strekt is ter Gemeente- Secretarie voor belanghebbenden eene brochure over bedoelde telling kosteloos verkrijgbaar. Zierikzee, den 17 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Paardenmarkt in dit jaar zal gehouden worden op Woensdag den 1 Juni e.k., en dat op dien dag tevens de gewone Marktdag zal worden gehouden, in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 18 Mei 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.»-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de bepalingen der Regeling van het voorbereidend militair onderricht; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat van heden af tot en met 15 Juni e.k. ter Gemeente-Secretarie gelegenheid bestaat tot in schrijving van jongelieden van 16—24-jarlgen leeftijd, die wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, hetwelk kosteloos wordt gegeven van begin October e.k. tot ultimo Januari d.a.v.; Met het oog op het groote belang, dat er voor den eventueel in te lijven lotellng In gelegen kan - zijn, om Ingedeeld te worden bQ het korps en in het garnizoen zijner keuze, zij er hierbij aan herinnerd, dat op dat voorrecht alleen die lotellng uitzicht heeft, die in het bezit is van het getuigschrift model W, dat o.a. kan worden verworven door gedurende de twee wintertijd- perken, welke voorafgaan aan de inlijving pis milicien, met vrucht aan dit onderricht deel te nemen. Zierikzee, den 14 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. CS2 ae- INDIË. Op den dag van de begrafenis van koning Edward zal te Calcutta een reus achtige rouwbetooging worden gehouden. Onder leiding van den Maharajah Darbb- hanga zal een groole processie van Hindoe's op bloote voelen en In witte gewaden plaats hebben. De geheele Hindoe-gemeente sluit zich by den stoet aan. Alle winkels blijven gesloten. MAROKKO. Uit Fes wordt aan de Dally Mali ge meld van 10 dezer, dat Marokkaansche opstandelingen onder aanvoering van Abd- el-Melik, zoon van Abd-el-Kader, op niet meer dan 40 K.M. afstand van Fes de troepen van den sultan Moeial llalld verslagen hebben. De sultan lieefl alle troepen, die hij missen kon het waren niet meer dan driehonderd man Ie hulp gezonden. De opstandelingen moeten ge zegd hebben, dat zij ten gunste van den vroegeren sultan Abd-el-Azis handelen. Fes Is nu bijna van alle troepen beroofd. De toestand van den sultan wordl hachelijk geacht. AMERIKA. De wetgevende vergadering van den staat New-York heefl een merkwaardige wel tot bestrijding van dronkenschap aange nomen. Zij verleent aan de gemeenle-over- held van New-York de bevoegdheid om een Raad voor Dronkenschap te benoemen, beslaande uit zeven leden, van wie er twee geneesheeren zullen zijn. Deze raad zal een tehuis en een arbeldskolonle voor dronkaards oprichten en In ieder district van New-York een kantoor openen. De kantoren zullen nooit gesloten zijn. ZIJ zullen van elke Inhechtenisneming wegens dronkenschap aanteekening houden, leder, die binnen den tijd van één jaar tweemaal wegens dronkenschap In hechtenis wordt genomen, zal volgens de bepalingen van de nieuwe wet naar een geslicht of een boerderij gezonden worden, waar hij tenminste één en ten hoogste drie jaar zal blijven. De raad zal ook bevoegd zijn, om te voldoen aan aanvragen van vrienden of bloedverwanten van dronkaards uit gewoonte om die In een geslicht voor drankzuchtigen te zetten. GRIEKENLAND. Het Atheensche blad Kairoi meldt, dat er onlangs op Korfoe een koninklijke lamllie-raad Is gehouden, waarin de Koning en de Prinsen tol de slotsom kwamen, dat er voor liet Grleksche regeerlngshuts maar twee uitwegen waren óf het land te verlaten óf In plaats van de lijdende rol, die de Koning tot nu toe gespeeld had, een krachtige staatkunde te voeren. De Koning zou In den familieraad gezegd hebben, dal deze laatste poging nog beproefd moest worden. Alle biltere dingen van het verleden dienden vergeten te worden en men moest voor de natie werken. De Kroonprins vond dat ook. Volgens de Kairoi, zal de Koning spoedig zijn volk tot samenwerking met hem opwekken. De radikalen meenen, dat Theotokl's raad op dat besluit van Invloed geweest Is. Maandag zal een besluit van den ministerraad over het ontslag van tal van administratieve ambtenaren openbaar ge maakt worden. SERVIË. De vrienden van Prins Qeorge, den vroegeren Servischen Kroonprins, elschen, dat de zoogenaamde .Groote Skoeptsjlna" bijeen geioepen zal worden, om te oor- deelen over Prins Oeorge's afzetting als Kroonprins, die naar hun meening In strijd Is met de wel. De Servische Krbonprlns Is met twee officieren via Parijs uit Belgrado naar Londen gereisd ter hijwoning van de begrafenis van Koning Edward. De Turksclie troonopvolger relsl met denzelfden frein. OOSTENRIJK. Zaterdag hebben ongeveer 200 llallaan- sche studenten vóór het Parlementsgebouw te Weenen een betooging gehouden. Zij elschten een Italiaansche juridische faculteit te Triest. De Italiaansche afgevaardigden, die hen tè woord stonden, verklaarden te hopen, dat de kwestie na Pinksteren afgehandeld zou worden, en raadden den jongelui dringend aan buitensporigheden, die hun zaak slechts zouden schaden, te vermijden. De beloogers gingen uiteen onder het zingen van het Dantelled. De Oostenrpiche minister-president heeft In de Staatscourant medegedeeld, dat de keizer ter gelegenheid van ztyn tachtigsten verjaaidag geen enkele plechtig heid zal bijwonen en geen bezoeken zal ontvangen. Het jubileum zal In den lande kalm worden gevierd. RUSLAND. De voorzitter van de Russische Doema heelt een door leden der rechterzijde, nationalisten en enkele Oclrobtislen, Ie zamen ongeveer 100 algevaardigden, onder teekenden brief ontvangen, waarin gezegd wordt, dat het den onderteekenaars bekend is, dat den voorzitter door de K. v. K. te New-Caalle en door de leden van het Belgische Parlement verklaringen ztjri toe gezonden over de Russische politiek In Finland. Overwegende, dal Iedere inmen ging van buitenlanders In blnnenlandsche aangelegenheden van Rusland, waartegen de Doema niet onmiddellijk krachtig protesteert, de nationale waardigheid van Rusland schendt, stellen de onderteekenaren voor, om, wanneer het bericht juist blijkt te zijn, den voorzitter der Rljksdoema opdracht te verleenen den Engelschen en den Belgen hun ongepasle verzoeken terug te zenden en hen tevens opmerkzaam te maken op hun niet te aanvaarden handel wijze en de nutteloosheid van hun onge vraagde inmenging. ENGELAND. Londen, 16 Mel. Roosevelt, zi|n echt- genoole, en familie, kwamen gekleed In diepen rouw, hedenochtend Ie 7 uur 30 Ie Londen aan In gezelschap van Lord Dundonald, die In opdracht van den Koning hem lol Queenborough was lege- moet gereisd. De Amerlkaansche ambassadeur, diens echtgenoote, de staf der ambassade, de consul-generaal, de vlce-consul-generaal en de leden van de Amerlkaansche kolonie begroetten den oud-president met groote hartelijkheid. Fr waren door de politie omvangrijke voorzorgsmaatregelen ge nomen. Het gezelschap reed In koninklijke rijtuigen naar de woning van den Amerl- kaanschen ambassadeur. Roosevelt werd hedenochtend door den Koning ontvangen, bleef ongeveer een uur op Marlborough House, bezocht daarna met den ambassadeur Whltelaw Reld het Buckingham Palace en doorschreed de kamer, waar de baar van den overle den Koning is tentoongesteld. Zooals men weel, wordt er In Enge land van verschillende zijden op aange drongen, dat de voor de katholieken zeer grievende uitdrukkingen in het eedsformulier van den Koning zullen vervallen. Er zijn echter nog sleeds fanatleken, die zich verzetten legen de schrapping van de gewraakte termen. Lord Klnnard heeft nu uit naam van eenlge protestantsche vereeni- glngen een schrijven gezonden aan den eersten minister Atquith met verzoek tot doorzending aan den Koning, dat In scherpe bewoordingen een evenlueele wijzi ging van het eedsformulier afkeurt. De vertegenwoordiger der mijn werkers te Whitehaven, de toemetsellng van de brandende mijn voorbarig achtend, daar de mogelijkheid, dat nog sommige der bedolven mtynwerkers gered konden worden, volgens hem, niet geheel buiten gesloten was, stelde zich telegraphlsch In verbinding inel minister Winston Churchill en verzocht dezen te gelasten, dat de mi|n weder geopend zou worden. De minister seinde terug, dat de mijn-Inspecteur het verder doordringen In de mijn voor on mogelijk en tevens voor nutteloos had verklaard, daar geen der bedolvenen meer In het leven kon zijn. De minister be tuigde zijn deelneming In de ramp, bracht hulde aan de redders voor den door hen bewezen moed, maar voegde daaraan toe dat hij niet kon toelaten, dat het leven dier dapperen noodeloos In gevaar zou worden gebracht. Graaf Marshall, hertog van Norfolk, heeft doen welen, dal de bijzetting van koning Edward Ie Windsor, op aanslaanden Vrijdag te I uur 's middags zal plaats hebben. Koning Oeorge hoopt, dat In alle voorname plaatsen des lands om dit uur plechtige godsdienstoefeningen zullen plaats hebben. De begrafenissloet te Londen zal zich kenmerken door groote militaire praal. Men verwacht, dat 10,000 soldaten en matrozen In den stoet zullen medegaan. In Buckingham Palace komen nog dagelijks groote hoeveelheden prachtige bloemen aan voor den overleden monarch, terwijl ook naar Windsor talrijke kransen worden gezonden, £én daarvan droeg het een voudige opschrift: „Voor mijn koning, adieu". Vanwege koning Oeorge van Qroot- Biitannlü zijn aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden gedurende Zijn aanwezigheid Ie Londen als vertegenwoordiger van Koningin Wilhelmlna bij de begraleuls van koning Edward toegevoegd: de veldmaar schalk sir Evelyn Wood en de kolonel Oreville, helden van het Engelsche leger. FRANKRIJK. De ex-Presldenl der Fransche Republiek, Loubet, Is Ie Parijs op de Qual des Grands Augusllns door een auto aangereden en op den grond geworpen. De heer Loubet kwam met den schrik vrij, kon zelf opslaan en de lieden, die van het ongeval gehoord hadden en naar hem kwamen Informeeren, persoonlijk ontvangen. NEDERLAND. Zaandam, 18 Mei. Reeds vroeg In den morgen heerschte Maandag, den 2den Pinksterdag, een buitengewone drukte alhier. Niet alleen toch kwamen de gewone Pinksterbezoekers, maar ook werden per boot en spoor honderden bij honderden aangevoerd, die opgingen Ier provinciale meeting voor slaatspensionneerlng zonder premiebetaling. Van Amsterdam kwamen velen per liets, allen met het groen-wltte vlaggetje, en verder kwamen de meeting- gangers uit alle deelen der provincie, velen per exlra-boot, door combinaties van aldeelingen afgehuurd. Even na 12 uur begon de opstelling voor den optocht op het voor dit doel uitstekend geschikte terrein, genaamd de Burcht, 't welk door de politie, versterkt met eenlge rijksveldwachters, op voor beeldige wijze was algezet. Precies één uur zette de stoet zich In beweging, doorwandelde een groot deel van het centrum der gemeente en bereikte even na twee uur het meetingterrein, gelegen In de Westzijde legenover de broodfabriek. De optocht, waaraan een 80-tal vereeniglngen deelnamen, waarvan verschillende met vaandels of wille doeken inet toepasselijke spreuken, had ongeveer de lengte van het Damrak te Amsterdam. Het passeeren duurde dan ook ongeveer 5 J 6 minuten. De geheele wandeling ge schiedde in uitstekende orde. Alleen trof hel ons, dat de deelnemers zoo weinig mllitalrement marcheerden, alhoewel drie muziekkorpsen er voor zorgden, dat op de maat gemarcheerd kon worden. Een belangrijk oponthoud had plaats, toen het terrein bereikt werd en alle deel nemers eerst hun dubbeltje entiée moesten offeren. Doch op de opgewekte stemming der deelnemers had dit geen invloed en zeer zeker mag getuigd worden, dat deze meeting voor de propaganda een reuzen- succés Is geweest. De beide meegevoerde wagens met schilderstukken, het eene voorstellende het Oude-Mannen- en Vrouwenhuis te Amsterdam met een paar oudjes er voor, uitbeeldende den huldigen toestand, en het andere voorstellende een oude van dagen, lezende het pensioenblad, onderwijl zijn vrouw eveneens oud hem een kop kettle Inschenkt, zinnebeeld van: hoe het worden moet, sloegen bij velen voorzeker In, tengevolge waarvan hel aantal nieuwe leden, dat toetrad, niet onbelangrijk was. Op het terrein voerden eerst het woord mevr. Th. P. B. Haver en de heer C. F. J. Verbeek, beiden van Amsterdam, en later de heeren L. Hoejenbos, lid van den gemeenteraad te 's-Oravenhage, en F. Netscher, wethouder van Velsen. Hun rede voeringen werden met applaus beloond. Vóór, tusschen en na de redevoeringen werden door de muziekkorpsen eenlge opwekkende nummers gespeeld. Amsterdam, 17 Mei. In de Amsterdam- sche studentenwereld heerscht, zoo schrijft Het Hdbl., nogal sensatie over een geval, dat zich In één der speelholen alhier heelt afgespeeld en over het staartje, dat dit muisje heeft gehad. Sinds het actief optreden der Haagsche polltie-autorlteiten den heeren het bestaan In de residentie zuur maakte, zijn eenlge speelhuishouders naar Amsterdam afgezakt. Twee hunner, met name A. van der Hoek en S. Cóelho, die op dit gebied hun sporen In Den Haag verdiend hebben, hebben nu alhier, perceel Singel 471 bij het Sophla- pleln, op grootscheepsche wijze een speelhol Ingericht onder den naam Sociëteit „Gala club". 'I Is natuurlijk weer een schljnsoclëlelt, waarin per saldo leder die over geld be schikt, kan binnentreden. Er wordt steeds roulette gespeeld, z.g. spoortrelnroulette, zoodat men hier met een huls van hazard te doen heeft, waartegen onze politie tot verwondering van menigeen, tot nu toe nog niet Is opgetreden. Maar hoe dit zij, eenlge dagen geleden kreeg de „Oala-club" bezoek van een clubje studeerende jongelui, van wie Iwee In de sludenlen-wereld welbekende jonge menschen. Er werd een gemoedelijk rijksdaaldertje opgezet en Inmiddels schonk men met royale hand den heeren In. Er kon vrij gedronken worden. Toen volgde baccarat. Er werd In de stemming, waarin men zoo langzamerhand gebracht was, zeer grol gespeeld en op een gegeven oogenbllk hadden de twee hierboven bedoelde studen ten ruim 20 duizend gulden verloren I Bezwaar was dll niet. De heeren konden Immers wisselsteekenen. En zoo werd door den speelhuishouder Van der Hoek op de twee verliezende sludenten wissels gelrokken tot het verloren bedrag. De twee sludenten accepteerden ze en Van der Hoek endosseerde de wissels aan Cóelho en dergelijke bij dit speelhol „ge- Interesseerden". Van dien tijd af dagleekent de meest schandelijke achtervolging van de twee sludenten en hunne respectieve famllién. Op alle mogelijke wijze werd gepoogd geld los te krijgen, echter zonder resultaat. De „heeren" hadden geen succes. Toen werd de laatste troef uitgespeeld. Het faillissement der twee studenten werd bij de rechtbank alhier aangevraagd, maar lot groote vreugde In de studenten wereld ging de rechtbank er niet op In en werd het verzoek tot faillietverklaring geweigerd. Een paar maanden geleden overleed In de Lange Leldschedwarsstraat alhier In behoellige omstandigheden een man van bedaagden leefiijd. Gedurende zijn lang durige ziekte werd hij met opofferende Helde door zijn echtgenoote opgepast. Toen de geldmiddelen waren uitgeput werd het ééne stuk na het andere beleend totdat niets meer te beleenen viel. Toen overleed de arme man. Dezer dagen werd door de weduwe aan een timmerman opgedragen een ver andering In de bedstede aan te brengen. Tot zijne verbazing vond hij tegen de zoldering In één der hoeken een geheim kaslje, waarin verborgen was een som van ongeveer f 8000, welke blijkbaar door den overleden man gedurende ztyn leven daarin vergaard was. 'a-Oravenhage, 17 Mei. Van hier wordt aan het Nwsbl. v. h. N. gemeld, dal de heer Van Bylandt het voornemen heeft met het einde van dit zittingsjaar, wegens gezondheidsredenen, zijn ambt als voor zitter der Tweede Kamer neer te leggen. Bij Kon. Besl. van 14 dezer Is, met Ingang van 7 Juni: 1. de Minister van Blnnenlandsche Zaken, mr. Th. Heemskerk, eervol ontheven van het beheer, ad interim, van het Deparlement van Justitie, met dankbetuiging voor de door hem In deze aan den Lande bewezen diensten;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1