Vrijdag 13 Mei 1910. Derde Blad. NATIONALE MILITIE. NIEUWSTIJDINQEN. ZIERIKZEESCHE (Z i e r i Is. z e e s c li e NIEUWSBODE Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierlkzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bl] vooruitbetaling. 66ste JAAR6AN6. No. 8925. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BUROEMEESTER van Zierikzee; Qelet op de circulaire van den Commlfsarls der Koningin in Zeeland van 16 Maart |.l. A no. 1121, 3e aid. M- (Prov. blad no. 32); Brengt ter kennis van de na te noemen verlof- gangers van de Nationale Militie van de lichtingen 1903. 1904, 1905, 1906, 1907, 1908 en 1909, dal z| zQn opgeroepen tot den werkelllken dienst voor hel bijwonen van herhalingsoefeningen, en wel op de onderstaande dagen en plaatsen; 20 Juni e.k. llermanus Krakeel te Bergen-op-Zoom. 11 Juli e.k. Anton Legemate, legerplaats bg Zeist. 20 Juli e.k.: Johannes van As, legerplaats bij Zeist. 8cAugustus e.k.: Adrlanus Koster te Bergen-op-Zoom. 16 Augustus e.k. Marlnus Leendert Kerpesteln, Teunls Klink, Paul Pieter Johan Loewer, allen te Middelburg; Hendrik Boot (verlolganger van Burgh), te 's-Gravenhage. 5 September e.k.: Laurens van der Werve te Bergen-op- Zoom. 12 September e.k.: Cornells Jongmans, Adrlanus Wouter van Nieuwland, belden te Vlisslngen; Cornells Heijboer, Andrles van Burgh, Cornells Boot, Abraham Samuel Frenk, Johannes Heuseveldt, Jacob de Vlieger, Jacobus van der Valk, Willem Gast, Jacobus Cornells Maria Rombouts, Willem Arnold, Nlcolaas Karei van den Berge, Dlngeman Oeorglus Koopman, Jozua Adrlaan Laven, Godeirldus Johannes Schoonakker, Marlnus Berrevoels, Anthonij Adrlaan van Aken, Johan Wilhelm de BruIJne, Leendert Koster en Jacobus Cornells van Bortel, allen te Middelburg; Willem Joppe, Apolonius Johannes de Bil en Josephus Petrus Koevoels, allen te 's-OravenhageJozias Dleleman (verlof ganger van Neuzen) te Vlisslngen; Hendrik Jan Kempkers (verlolganger van Groningen) te Oronlngen. 3 October e.k.: Eliza Goudzwaard te 's-Gravenhage. Mitsdien zullen zij op de bovengenoemde dagen, leder voor zooveel hem aangaat, op zoodanig tijdstip bQ hun korps tegenwoordig moeten zijn, als zij de plaats hunner opkomst met het eerst vertrekkend openbaar middel van versneld ver voer van hunne woonplaats of het naaste station, kunnen bereiken. Zierikzee, den 11 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l."-B. AMERIKA. Uit Amerika wordt weder een romantisch huwelijk van een .dollarprinses" bericht. Miss Maiy Harriman, dochter van wijlen den bekenden millionnalr en de rpate erfdochter der Vereenlgde Staten (zfl brengt 150 mlllioen dollars mee) Is verloofd met den beeldhouwer G. C. Rumsey, die het gedenk- teeken voor het gral van haar vader heelt gemaakt. Dat werk, hetwelk op het landgoed der familie Harriman, te Arden, geschiedde, bracht den beeldhouwer, een 30-jarlg man van goede familie, veel In aanraking met mei- Harriman, die voortdurend allerlei aanwijzingen had te geven. Na het voltooien van het monument kreeg Rumsey In opdracht, allerlei beeldhouwwerk voor het huls der Harrlman's te maken en toen Miss Harriman hem eens te New-York In zijn atelier kwam bezoeken, vond zij hem bezig met haar profiel In bas-rellef te maken. Dat gat aanleiding tot het po seeren van Miss Mary voor een levensgroot beeld van haarzelve te paard, en vóór de beeldhouwer met dat werk gereed was, had Amor het zijne voltooid. Het huweiyk zal, wegens den rouw der familie Harriman, In alle stilte worden voltrokken. In Amerika heelt men het groote nut van de koelhuizen, dat vleesch er voor maanden In kan worden bewaard, geëx ploiteerd op een manier, die maakte, dat het publiek er groote schade van onder vond door het voorradige vleesch aan de consumptie te onttrekken en den prijs op te Jagen. Men heeft daartegen nu maat regelen genomen, door voor het verblijf In de koelhuizen een termijn van drie maanden als maximum te stellen, en daar mede is men geheel In overeenstemming met de elschen der hygiëne, omdat vleesch door langer bewaring toch minder goed en op den langen duur zelfs schadelijk wordt. Ottawa, (Canada), 8 Mei. Door een ontploffing In de dynamletfabrleken van Hull, Quebec, zfln hedenavond 20 menschen gedood en 30 gewond. De naburige hulzen werden vernield en verscheidene menschen zijn onder het puin bedolven. Honderden glasruiten te Ottawa, op twee mijlen afstand van Huil, zijn door de kracht der ontploffing gebroken. RUSLAND. De toestand In de ziekenhuizen blijkt hier en daar al even treurig te zijn als die In de gevangenissen van het Russische rijk. Een commissie uit den gemeenteraad heeft een Inspectie gehouden In het Oboekof-zlekenhuis, één der grootste ge meente-ziekenhuizen te St.-Petersburg, en heeft daar een staat van zaken aange troffen, welke alle beschrijving te boven gaat. Het was 't ergst In de afdeeling voor drankzuchtigen. De mannenafdeeling was zóó overvol, dat de patiënten In de gang lagen, hl de vrouwenafdeeling heerschte een verstikkende atmosfeer; er was geen luchtververschlng hoegenaamd. De keuken van het ziekenhuis is naast de lijkenkamer. Het vuile linnen lag over den vloer ver spreid. Ongedierte van allerlei aard was op de tafels waar het eten voor de pa tiënten stond. Ongeveer 500 patiënten waren onder dak gebracht In haastig In elkaar gezette houten barakken. De com missie noemt ze gewoonweg stallen. In die barakken werden vele teringlijders verpleegd. De commissie heeft vier uren aan haar onderzoek gewijd en toen had ze zóó overgenoeg van al wat ze gezien had, dat ze het onderzoek niet kon voort zetten. De zaak zal onmiddellijk In den gemeenteraad ter tafel worden gebracht. Het Is verder gebleken dat bij de jongste cholera-epldemle de meest elementaire voorzorgsmaatregelen til het genoemde ziekenhuis verzuimd zijn. Verpleegsters van bullen werden voor de cholera-barakken In dienst genomen, die om den anderen dag 12 uren werkten voor een loon van vijf roebels. Een meisje, dat 's nachts In het ziekenhuis verpleegde, ging regelrecht van het ziekenhuis naar particulieren, waar zij les gaf aan kinderen, of naar een kantoor waar zij als vertaalster werkzaam was. Dit geschiedde verscheidene maanden achtereen In een tijdperk waarin de cholera het hevigst was. De deslnfcctle had op zeer onvoldoende wijze plaats. EN8ELAND. Koning George V. George Frederick Ernest Albert, de tweede en eenlg overgebleven zoon van koning Eduard en koningin Alexandra, die zijn vader opvolgt als koning van Engeland, is geboren 3 Juni 1865, zeventien maanden na de geboorte van zijn ouderen broeder, den hertog van Clarence, die op 14 Januari 1892 overleed. Als jongens waren die belde broeders onafscheidelijke kameraden. Zij deden ook tegelijk In het jaar 1877 hun Intrede bij de marine en bleven twee jaren op het opleidingsschip .Britannia". De jongere broeder, die niet kon ver moeden, dat htj eens den troon van Groot-Brlttannlë zou beklimmen, legde zich met de borst toe op de zeevaart, deed zijn examens met groot succes en kreeg In 1890 het bevel over de kanonneer boot .Trush". In het jaar 1892 sleepte een hevige ziekte den hertog van Clarence ten grave en George, die thans erfgenaam van den troon was geworden, kreeg den titel van hertog van York. In Mei van het volgende jaar verloofde hij zich met prinses Mary van Teek (prinses May), een lievelinge van koningin Victoria, en eerst verloofd geweest met ztyn broeder, en hun huweiyk werd op 6 Juli d. av. voltrokken In de Chapel Royal, St.-James. Uit dit huwelijk zijn vijf kinderen ge sproten, waarvan het oudste Eduard Albert Chrlstiaan thans de aanstaande troons- opvolger Is. De nieuwe koning heefl op zfln ver schillende reizen het uitgebreide gebied, waarover hl] thans den scepter zwaait, door eigen aanschouwing leeren kennen en zou, wanneer de onverbiddelijke dood dit plan niet In duigen had geworpen, als vertegenwoordiger des konings het parlement van de Zuld-Afrlkaansche Unie hebben geopend. Jules Hedeman vertelt In de Matin, dat koning George zeei eenvoudig Is van karakter en gewoonten en geeft als voor beeld, hoe hq als luitenant na een kruis tocht op de kust van Portugal bij zijn terugkomst te Portsmouth eenvoudig aan wal te zijn gezet, zelf zijn pakje droeg en een ptjp ronkend naar de waschvrouw ging. Hij deed dit altijd, verzekerde de vrouw. Voorts roemt deze berichtgever zeer de redevoeringen door den prins gehouden en verzekert, dat deze ze steeds zelf opstelde. De nieuwe koningin, Marle noemt ze zich, is een mooie vrouw, bizonder in telligent, uitstekend echtgenoote en moeder. Haar Invloed is tot nu toe zeer groot geweest en men verwacht, dat dit zoo zal blijven. Men herinnert zich hoe de prinses Indertijd de lievelinge was van koningin Victoria. In politiek opzicht is de nieuwe koning een onbeschreven blad. Hij aanvaardt de regeering op een zeer kritiek moment, het Is echter te verwachten, dat de strijd, die op het punt was uitgevochten te worden, nog eenlgen tijd zal worden uitgesteld. Wordt hij echter hervat, dan is het een geruststellende gedachte, dat hij, zooals hl] in de Zaterdag gehouden rede heeft beloofd, het voorbeeld zal volgen, dat zijn vader hem heeft gegeven, dat n.l. van buitengewonen eerbied voor de grondwet. BELBIE. Sedert den dood van koning Leopold zijn 30 mlllioen Congo-waarden verdwenen, die den Belgischen staat behoorden. De minister van koloniën en zijn collega's hebben tot heden toe tevergeefs daarnaar gezocht. Thans komt de socialist Vander- velde vertellen, waar de som gebleven Is: op zijn sterfbed heefl koning Leopold zijn voormallgen kamerdienaar Gustaaf De Gueldre opgedragen uit een huls In Brussel een aantal koffers naar de bank van de Soclété Générale te laten brengen. In die bank heeft barones Vaughan (met wlen de koning kerkelijk getrouwd Is ge- weesl) ze In ontvangst genomen en in haar safe gesloten. Volgens Vandervelde zaten In die koffers de derllg millloen. Een vreeselljk ongeluk had Zondag middag plaats op den spoorweg tusschen Leuven en Lovenjonl. De trein, die om 3.46 uit Luik was vertrokken, heefl boerin Thlelens uit Bierbeek en het 12-jarig meisje Vanlaer uit Lovenjonl gedood. Tusschen Lovenjonl en Leuven is een nlet-bewaakte overweg, met een tourniquet aan eiken toegang. Het meisje Vanlaer was naar de processie te Corbeek-Loo gegaan en haar tante, vrouw Thlelens, bracht haar naar haar ouders terug. Men veronderstelt dat de slachtoffers den trein, die van Brussel naar Luik ging, hebben laten passeeren en terstond daarop den weg wilden oversteken, zonder te letten op den trein, die uit de tegenovergestelde richting kwam. Het meisje Vanlaer werd het hoofd afgereden, van vrouw Thlelens de schedel verpletterd. De lijken zijn naar het raadhuis van Lovenjonl gebracht. Bij haar terugkeer van een feest vernamen de dochters van vrouw Thlelens het onheil en gingen naar het raadhuis, waar men haar bij het afgrijselijk verminkte lijk harer moeder bracht. Vrouw Vanlaer, moeder van het andere slachtoffer, hoorde dat een meisje door den trein was dood gereden en vertelde het verder, zonder te weten dat het haar eigen kind was. Aan de Brusselsche Matin wordt uit Eeckeren gemeld: In den nacht van Zondag op Maandag heeft zich hier een verschrikkelijk drama afgespeeld. In een aantal houten hutten, bij de nieuwe waterbassins, wonen Hollandsche arbeiders, die aan het uitgraven dezer bassins werken. Naar aanleiding van een geschil over een jong meisje, ontstond er een twist, In den loop waarvan één der Hollanders een messteek In de keel, ontving die hem opslag doodde. Zijn twee broeders werden eveneens gewond. Het lijk van den verslagene Is naar het lijkenhuls overgebracht, ierwfll het parket gewaarschuwd Is. - Een dierentemmer, die In de „Bruxel- les Kermesse" op de tentoonstelling voor stellingen geelt, was Zaterdag bezig met een leeuw, toen het electilsch licht In de tent plotseling onklaar raakte. Van dat oogenblik van duisternis maakte de leeuw gebruik om een hap naar den temmer te doen, die dwars door de hand gebeten werd. MEDERLABD. Amsterdam, 8 Mei. Gisterenmorgen omstreeks half elf kwam een poes binnen sluipen In de drogisterij en verfwarenwlnkel van den heer I. Bogget, Warmoesstraat 19. De poes zag in het opkamertje, achter den winkel gelegen, een kool met kanarievogels staan, en nam een fllnkan sprong, met de bedoeling één van de diertjes te bemach tigen. Poes sprong echter mis en kwam te land op een klein tafeltje, waar een bran dend petroleumstel op slond en trok alles onderstboven. Onmiddellijk verspreidde de brandende petroleum zich, de vlammen grepen om zich heen en sloegen direct over naar den winkel, waar brandspiritus, alcoholische politoeren, drogeiijen, lakken, vernissen, enz. waren opgeslagen. Zooals te begrijpen is, was dit maar al te goed voedsel voor het vuur en de agenten van het bureau Warmoesstraat, die de vlammen door de deur en het boven licht naar buiten zagen breken, waarschuw den terstond de bovenbewoners, die met het gezin van den heer Bogget In het bureau werden ondergebracht. De politie, onder leiding van den commissaris, den heer F. O. C. J. Fiindter de Beauchene, zelte de straat af en Inmiddels was de brandweer, onder bevel van den hoofd brandmeester, den heer R. Boele Jr., reeds bezig met blusschen. Doch eer men de vlammen meester was, was dc winkel ge heel uitgebrand en had ook de achterkant van de eerste verdieping eenige schade bekomen. Maar tot hiertoe bleef ook 'I ongeval beperkt, terwijl verzekering de bekomen schade dekt. Één der brandweermannen bekwam bij het blusschlngswerk een diepe snede in den pols, die In het Binnengasthuis werd verbonden. In het Rembrandltheater alhier is Zaterdagavond een storm veroorzaakt door een wat al te gooten dameshoed In de loge, waarachter een heer zijn genot niet weinig vergald zag. Dat gaf zelfs, zoo meldt het N. v. d. D., aanleiding tot het geven vah klappen, want de heer had op de weigering van de dame om zich te or.thoeden, haar een dubbeltje aangeboden, voor de vestiaire, welk aanbod met een tik op zijn gezicht werd beantwoord, gevolgd door een klap van de andere zijde. Verontwaardigde ridders vlogen op, en van verschillende kanten vielen klappen. De inspecteur van dienst kwam onversaagd Iu3schenbelde, maakte proces-verbaal op, en het tournooi was geëindigd, maar de dame moest met haar grooten hoed toch op den promenoir blijven, om herhaling van den strijd te voorkomen. Rotterdam, 9 Mei. In de Schildersleeg is Zondagmiddag 2 uur een ontzettend familiedrama afgespeeld, waarbij misbruik van sterken drank een groote rol speelt. Door den 40-javlgen metselaar O. J. W. Nleuwendaal en diens hulsvrouw Aletla van den Heerik wordt, met een gezin van 8 kinderen, waarvan het jongste 3 maanden oud, bewoond het benedengedeelte van pand no. 13, waarin de echtgenoote van N. een groentenering drijft en met haar werken in het onderhoud van haar gezin tracht te voorzien, daar haar man her haaldelijk werkeloos was en bovendien, zooals In de heele buurt bekend Is, mis bruik maakte van sterken drank. Hoewel reeds 14 dagen zonder verdienste, was hij Zondagochtend 10 uur uitgegaan om tegen 2 uur 's middags smoordronken thuis te komen. De beschonkene werd begeleid door een broeder en een paar half beschonken kroegvrienden. Nauwelijks was hij de keldertrapjes afgedaald en was de winkeldeur geopend, of hij begon op te spelen tegen zijn oppassende hulsvrouw, die hij met belde vuisten op het hoofd stompte, omdat zij hem wilde beletten nog een aantal fleachjes bier met zijn vrienden, die hem thuis brachten, door het keelgat te jagen. Hevig schreiden de kinderen, die zoo hun moeder wederom zagen mishandelen door den ontaarden vader. De 16-jarige dochter Jacoba kwam het eerst haar moeder te hulp, daar Nleuwendaal, met een mes gewapend, zijn vrouw blijkbaar wilde van kant maken. Jacoba kreeg bij de pogingen, om haar moeder te beschermen, een ge weldige snede over de linkerhand. Maar gelukkig werd het mes den onverlaat, vóór hij verdere onheilen kon aanrichten, uit de handen geslagen. Al vechtende bereikten man en vrouw de achterkamer. Een meisje, dat met een emmer In de hand juist groenten kwam halen, werd door de moeder verzocht polltiehulp in te roepen, waarna N. het kind den emmer uit de handen trapte. Geheel versuft door de bonken op haar hoofd en woedend over het bloed verlies van haar dochter, greep de vrouw daarop een broodmes van tafel om zich te verdedigen tegen den woestaard, die nu aanstalten maakte om de wieg, waarin de zuigeling lag, In elkaar te trappen. Dit was te veel voor de getergde moeder en ten einde raad ter verdediging van haarzelf en van haar kroost, stiet de vrouw het broodmes In het lichaam van haar man. Het mes trof In de linkerzijde van het lichaam pl. m. 15 c.M. onder den oksel en drong door de longen en raakte vermoedelijk ook het hart. Hevig bloedend stortte hl) neder tegen den muur tusschen de kachel en de linnenkast. Daar vonden hem de agenten van politie, die uit het bureau aan de Witte de Wilhstraat ter assistentie waren gekomen, helaas te laat. Het drama was afgespeeld. De noodlottige steek uit nood weer was toegebracht. Dr. A. Morel, wiens hulp was Ingeroepen door de kinderen, constateerde den dood door verbloeding, nadat het lijk gedeeltelijk ontkleed was en uit de donkere achterkamer was gebracht onder het licht van een lantaarn In de keuken ln het achterhuis. De agent van politie Yark nam het bebloede mes In beslag en nam de vrouw, die in hoogst opgewonden toestand ver keerde en nog niet de gevolgen wist van den messteek, mee naar het bureau In de Groote Paauwesteeg. Het kindje van drie maanden werd In gezelschap van de moeder gelalen. Het lijk werd ln beslag genomen en zoo spoedig mogelijk uit het huls verwtyderd. De talrijke nieuwsgierigen, die uit de buutt waren toegesneld, waren diep be wogen door het echtelijk drama en toonden veel medelijden met de oppassende vrouw en haar 8 kinderen. Het echtpaar was 20 jaar gehuwd. 10 Mei. De beklaagde Is heden morgen In vrijheid gesteld. Vrijdagavond ongeveer 11 uur liep het stoomschip „Dusseldorf" van de Argo- lijn Petersburg—Rotterdam, waarschijnlijk door delect aan het roer, op den lagen dam te Hoek van Holland. De reddings boot „Prins der Nederlanden" Is Zaterdag nacht driemaal ter assistentie uit geweest, doch dc bemanning wenschte het schip wegens ongevaarlijke positie niet te ver laten. Men tracht het schip af te brengen. 10 Mei. De „Dusseldorf" Is, te ruim drie uur, door de sleepbooten „Poolzee", „Gouwzee" en „Lauwerzee" afgesleept. Het gaat In het dok alhier. Van de lading waren 600 ton gelost. Willemstad, 9 Mei. Terwijl Zaterdag twee diepliggende met steenkolen geladen kasten, komende van de Roer, met be stemming naar Antwerpen, op het Hollandsch Diep, voor deze gemeente door een sleepboot werden voortgesleept, brak van één der kasten het sleeptouw (staaldraad), zoodat dit vaartuig hulpeloos ronddreef. Tengevolge van deri krachtlgen wind en den sterken stroom kwam het vaartuig dwarszee te liggen, waardoor de hooge zeeën over het schip heen rolden, zoodat van het vaartuig nu en dan niets te zien was, en 't een speelhal der golven was geworden. De kans om behouden te blijven was toen voor den schipper, den knecht en een moeder met 5 kinderen, die nog te bed lagen, zeer klein. Gelukkig naderde op het uiterste oogen blik de sleepboot (die Intusschen de andere kast tot beveiliging aan lager wal had gebracht), het in nood verkeerende schip, en mocht het gelukken dit op te pikken en nog behouden In de Wlllem- stadsche haven te brengen, waar bleek, dat het schip een groote hoeveelheid water in het ruim had gekregen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9