Vrijdag 13 Mei 1910. Tweede Blad. (25 ierikzeesche Courant). AFKONDIGING. WIEÜVWSTIJDIWeEW. llit Stad en Provincie. Z1ERIKZËËSCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. Oe abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8925 Uitgevsp-Hoofdredacteun A. FRANKEL. Redaoteupi J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Dipecteupi A. i. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betreffende de personeele belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1910, no. 4, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 12 Mel 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. amerika. De berichten, die uit het aardbevlngs- gebled in Costarica te New-York ontvangen worden, lulden met het uur schrlkkelljker. Het aantal dooden wordt thans op niet minder dan ongeveer 2400 geraamd, terwijl 3000 personen gewond werden. Te Carlago, Paraiso en Oshomore heeft de aardbeving bovendien reusachtige materieele schade aangericht, die op 30 mlllioen dollar geschat wordt. Op het platteland vreest men voor een paniek, ten gevolge van het dreigende pest- gevaar, ontstaan door het lang onbegraven blijven der vele lijken. Omtrent de aardbeving te Cartago In de Mlddel-Amerlkaansche republiek Costa- Rlca wordt nog aan de New-York Herald gemeld, dat genoemde stad geheel vernield is. Honderden lijken liggen nog onder de ruïnes, ofschoon reeds 500 personen door de reddingsbrigade te voorschijn zijn ge haald. De materieele schade bedraagt wel 25 mlllioen dollar. De overlevenden ver klaren, dat de eerste schok 18 seconden duurde en bijna alle gebouwen deed instorten. Dadelijk daarna stegen dikke stofwolken op en heerschte er volslagen duisternis. Eerst te middernacht, toen de eerste vluchtelingen te San José aan kwamen, kon een hulpkorps georganiseerd worden. De ontvangst van Roosevelt te New- York, In Juni a.s., na de triomfantelijke tournée door Europa, belooft al even op gewonden en schitterend te worden als het onthaal, door den ex-presldent overal In Europa gevonden. Er worden in de Amerlkaansche metropool grootsche toe bereidselen getroffen; en speciaal in de haven zal het bij aankomst van Roosevelt een reuzendrukte worden. spanje. Jaime Vals, een Spaansch werkman, die bij de troebelen te Barcelona gearresteerd werd en die zich sinds dien nog steeds In hechtenis bevindt, Is door de Inwoners van Tarasa gekozen tot lid der Spaansche Cortes. De burgerij van Tarasa wilde op deze wijze de Spaansche regeering doen ge voelen, dat 't tijd wordt een einde te maken aan de langdurige preventieve hechtenis, waarin zich nog talrijke Cata tonias, tengevolge van de onlusten te Barcelona, bevinden. zwitserland. Zondag en Maandag heerschle In ver schillende plaatsen van Zwitserland een geweldige sneeuwstorm. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw een halven meter hoog. In vele streken Is de vruchten- en korenoogst geheel vernield. engeland. Het heeft maar weinig gescheeld, of de Engelsche onderzeesche boot A 8" was Dinsdag bij Plymouth vergaan. Zij was 's ochtends met vier andere onderzeeërs uitgevaren om oefeningen In het afschieten van torpedo's te houden. Alles ging goed tot half twee 's middags, toen de „A 8" dook en 200 voet daalde. Maar toen zij naar boven wilde, lukte het rijzen niet. Een uur lang heeft de be manning gewerkt als een paard, tot de boot ten laatste weer In de richting van den waterspiegel kon gestuurd worden. Toen de boot eindelijk steeg, barstte de bemanning van 11 koppen In gejuich los. De „A 8" Is dezelfde boot, die vijf jaar geleden In de Cawsandbaal bij Plymouth Is gezonken. Toen zijn er vijftien man mee verdronken. Later werd zij boven gebracht en hersteld. Na den dood van Koning Edward. Londen, 10 Mei. Koningin Alexandra heeft een schrijven tot de Engelsche natie gericht, waarin zij haar dank uilspreekt voor de haar betoonde sympathie. O. m. zegt zij het volgende: Uit de diepte van mijn arm gebroken hart wensch Ik aan de geheele bevolking, die ik zoo zeer lief heb, mijn diep gevoel den dank te brengen voor de roerende bewijzen van deelneming In mijn onuit sprekelijke smart, die lk ontving uit alle standen, van arm en rijk. De geheele bevolking leed mede, nu weggeroepen werd haar beste vriend, vader en vorst. Ik vertrouw mijn geliefden zoon aan uW zorg toe, wetend, dat hij de voetstappen van zijn vader wenscht te drukken. U vraag ik, hem dezelfde genegenheid en toewijding te toonen, welke gij jegens zijn vader aan den dag gelegd hebt. Ik weet, dat mijn geliefde zoon en schoondochter alles zullen doen om uwe hoogachting waardig te worden. De begrafenis. Koning Edward's lijk Is Dinsdag gebal semd en overgebracht van de sterfkamer naar de troonzaal. In deze schitterende zaal, van twintig meter lang, behangen met rood satijn, doorwerkt met goud en een prachtig gebeeldhouwden zolder met voorstellingen uit den oorlog der belde Rozen, is het lijk op een katafalk geplaatst, In een kist, vervaardigd uit één der eiken van het palels te Windsor. Daar blijft het tot Dinsdag a s., wanneer de over brenging volgt naar Westminster Hall den Vrijdag daarop heeft de eigenlijke begrafenis In de St.-Qeorge's kapel plaats. Oorspronkelijk zou de stoet gaan vla Mall, Trafalgar Square en White Hall, maar met het oog op mogelijke ongeluk ken, bij een opeenhooplng van volk op het Trafalgar Square, zal de stoet waar schijnlijk over Birdcage Walk gaan. Als het lijk Westminster Hall bereikt, zullen de leden van de beide Kamers en andere personen plaats nemen aan belde zijden der katafalk. Oedurende de gods dienstoefening, die door den aartsbisschop van Canterbury gecelebreerd wordt, zullen zij naast de katafalk bltyven staan. Wij geven thans de volledige lijst van de landen, die zich btj de begrafenis zullen doen vertegenwoordigen, benevens den naam van den vertegenwoordigden persoon Frankrijk oud-president Loubet. Dultschland Keizer Wilhelm. Oostenrljk-Hongarlje Aartshertog Frans- Ferdlnand. Rusland, Keizerin-wed., Groothertog Michael. SpanjeKoning Alfonso. Portugal Koning Dom Manuel. Denemarken Koning Frederik. Italiëde Hertog van Aosta. Griekenland de Kroonprins. NoorwegenKoning Haakon. NederlandPrins Hendrik. Saksen-Coburg-Ootha de Hertog. BelgiëKoning Albert. Bulgarije Graaf Boerboulon, Dimltrof, generaal Neslumof. Roemeniëde Kroonprins. Serviëde Kroonprins. Montenegrode Kroonprins. JapanPrins Foesjiml. Turkijede troonsopvolger. Amerikaoud-President Roosevelt. Egypte Prins Mohammed All. Zanzibarde Sultan. Verschillende van deze vorstelijke per sonen en staatslieden zijn reeds In Londen aangekomen, of bevinden zich op weg daarheen. duitschland. In April van dit jaar zijn over Bremen naar Amerika vertrokken 23,329 personen, tegen 9093 en 3981 In dezelfde maand van de belde voorafgaande jaren. Voor de strafkamer van de recht bank te Potsdam stond een 20-jarlg metaaldraaier terecht, wegens gevaarlijke verwonding van een vijftien-jarig meisje, met wie hij, tegen den zin van de weder- ztjdsche ouders, In liefdesbetrekking stond Voor de rechtbank verklaarde hg, dat hij op het verzoek van het meisje een revolver schot op haar gelost had en daarna zichzelf had willen doodschieten, wyi zij niet zonder elkaar konden leven, welke verklaring door het jonge meisje bevestigd werd. Zij had haar jacket geopend, hem de hart streek gewezen en gezegd: „Nu Max, schiet goed". Hij had haar echter niet goed geraakt. In plaats van weer de revolver op haar te richten, had hg zijn wapen op zich zelf afgevuurd, en was loeu bewuste loos neergestort. De aangeklaagde metaaldraaier werd tot een geldboete van 50 'mark veroordeeld. Aan het slot van de terechtzitting deelde de voorzitter de volgende vermaning uit: ,Het Is ongehoord, zoo met 't leven te spelen. Als een vljfllen-jarlg kind tot u zegt: schiet mg dood, dan geeft gij haar een draal om de ooren, dat moet u eenlg antwoord zijn". belgiE. Zateidagmorgen, aldus schrijft het Handelsblad van Antwerpen, weiden de rustige gemeenten Deerlijk en Harelbeke, In Oost-Vlaanderen, In opschudding ge bracht door een ijselijke misdaad. Het U-jarig dochtertje van den landbouwer Adolf de Gezelle werd In een boschje vermoord gevonden. Het slachtoffer, Allee de Gezelle, was als naar gewoonte Vrgdagnamlddag om I uur uit het huis haars vaders vertrokken, om naar de school te gaan. Toen bet kind 's avonds nog niet thuis was, werden de vader en broeders en zusters ongerust, eu hoe later het werd, hoe bezorgder men uitzag naar Allee. Elndeiyk besloot men te gaan zoeken, en, moe van 't zoeken en ten einde raad, kwam men om 11 uur nat van den regen onverrichter zake naar huis. Toen gingen de vader en zijn zoon Achtel met 'n branden den bollantaarn naar 't bpschje en zochten 't gansch af, doch nergens was een spoor van het vermiste kind te vinden. Om 3 uur kwamen de familieleden thuis en om 5 uur gingen vader en zoon wederom weg om te zoekeq, daar het reeds klaar dag was. Het eerste gedacht was, wederom naar het boschje te gaan. Adolf, de zoon der weduwe Ostyn,. vergezelde hen. Na een tijd lang gezocht te hebben stonden zy plotseling genageld stil. Op een 30-tal meters van den rand van het bosch vonden zy het meisje liggen. Zij was zorgvuldig met haren grooten donkergrljzen shawl gedekt. Alleen haar hoofd lag bloot. Na de eerste oogenbllkken van verstomming zagen zij, dat Allee ver moord was. Zij had een groote snede over de keel van onder de kin lot aan het linkeroor; van aan haar linkermondhoek was gansch haar wang opengesnedenhaar gelaat, haar en handen, waren vol slijk en bloed. Haar kleeren waren van haar lyf gerukt en gescheurd en lagen jonder haar. Het kind was vreeseiyk mishandeld. Op de plaats der misdaad vond men het korfje van het vermoorde kind, met haar boterham er inIn 't ronde lag een boord met bloed bevlekt, een kaatsbal, een paternoster, een geldbeugel met een medaille van den H. Antonlus, een scapu lier en een paar schoenen van haar zuster, die Allee mededroeg, om ze te doen herstellen in het dorp. Het meisje moet tegen den misdadiger wreed geworsteld hebben, dat bewyzen de bebloede en besiykte handen, haar en aangezicht. De gendarmen bewaakten het lijk in het bosch In afwachting van het parket. Vrijdag met het vallen van den avond heeft een onbekend manspersoon op den weg van Vlchte naar Kortryk een ander kind, het 10-jarig dochtertje Alice van den wagenmaker Theoliel van Nestle, gepoogd mede te lokken. Het kind kon vluchten. Niemand kan iets over den zonderlingen man zeggen. De gendarmen volgen dit spoor. In het Belgische kolenbekken van den Borlnage, zyn er nu 15000 stakers, duizend meer dan Maandag. Men ver wacht, dat de staking weldra algemeen zal worden. Te Brussel verzekert men, dat het aanstaande huweiyk van prinses Clementine van België met prins Victor Napoleon eerlang zal aangekondigd worden. nederland. Roermond, 10 Met. Maandagmorgen omstreeks 7 uur doodde een Oostenryker op den weg van Kerkrade naar Herzegen- rath de 16-jarlge dochter van zekeren E., te Bleijerhelde. De vermoorde begaf zich des morgens met eenlge vriendinnen naar Herzogenrath, om van daar per spoor naar Rheldt te vertrekken, alwaar zy werkzaam was. Zy werd door den moordenaar opge wacht, die haar een doodeiyk schot met een revolver toebracht. De dader, 28 jaren oud, was vroeger kostganger geweest In het huis van genoemde en wilde waar- schy nlljk een verkeering aangaan met de vermoorde, die zulks van de hand wees. De moordenaar joeg zich zelf eveneens een kogel door het hoofd. Belden stierven na weinige oogenblikkcri. In het krankzinnigengesticht te Ven raai zyn een broeder en een oppasser door drie verpleegden overvallen. De krank zinnigen sloegen hen neer en braken daarna uit. De broeder en de oppasser werden be wusteloos gevonden. De toestand van den eerste is zeer ernstig. s-Gravenhage, 11 Mei. Reeds eenigen tijd stond een rechercheur der Haagrche politie onder verdenking deel uit te maken van een beruchte aldreigersbende, met wie hy onder één hoedje speelde. Hy zou dus aan de lage afpersingen medegedaan hebben. De verdenking Is een beschuldi ging geworden en thans Is de rechercheur uit den polltle-dienst ontslagen. Na hare taak, de zorg voor H. K. H. Prinses Juliana gedurende haar eerste levensjaar, tot blzondere tevredenheid van Hare Majesteit de Koningin te hebben volbracht, keerde zuster De Haan dezer dagen naar Utrecht terug. Zy werd ver vangen door mejuffrouw M. Marling, die als kinderjuffrouw der Prinses Is opge treden. Delft, 11 Mei. De 28-jarige verpleegster A. V., uit het krankzinnigengesticht „Het St.-Jorlsgasthuis" alhier, reed gisterenavond 7 uur aan den Haagweg, nabij de Hoorn brug, op haar rywlel, in gezelschap van twee andere verpleegsters, die te voet gingen. Zy rchynt te dicht langs de stoom- tramiyn gereden te hebben, althans de tram, die te kwart vóór zeven uit Den Haag kwam, greep haar en sneed letterlijk het hoofd van den romp. Het lijk werd met de stoomtram naar hier vervoerd. Kerk-Driel, 11 Mei. Alhier heeft een 20-jarige jongeman in een twist over geldzaken met zijn moeder, die hem uit 's-Hertogenbosch was komen zoeken, zich zóó opgewonden, dat hy in drift een mes greep en haar een diepe wonde In het dijbeen toebracht. Haar toestand was zóó ernstig, dat zy op advies van den dokter niet naar haar woonplaats mocht worden vervoerd, zoodat zij per brancard naar het gasthuis te Kerk-Drlel werd overgebracht. De dader werd onmiddellijk in hechtenis genomen, maar na verhoor, weer op vrye voeten gesteld. Breda, 10 Mei. De politie is ver moedelijk de daders van den effecten- diefstal, die het vorige jaar in Augustus, te Meerle, op de Hollandsch-Belgische grens, plaats had, op het spoor. Zooals Indertyd gemeld is, werd in den nacht van 4 op 5 Augustus Ingebroken en diefstal gepleegd bij zekere Pelronella Boeren, die van haar bloedverwant, Adrlanus Verschure, bij wlen ze tot diens dood had Ingewoond, een erfenis had ontvangen. Ze zou, volgens belofte, met andere bloedverwanten van Verschure, de erfenis deelen. De Inbraak maakte het haar echter onmogeiyk zulks te doen. Zelfs heeft men een oogenbllk de vrouw er van verdacht, den diefstal zelf te hebben gepleegd. De politie houdt er thans een paar beruchte Heikemannen voor, dat zij de inbraak met diefstal hebben gepleegd. De één Is de bekende „Spectiemaker", uit 't Helke, de schrik der omgeving, en de ander zekere H. van Beekhoven. Deze laatste en de Spectiemaker vertoefden in den avond van 4 Augustus In het bierhuis van Fokkema, te Ulvenhout. Daar was ook zekere Jan Heeren, uit Rucpben. Toen de twee eerstgenoemden hal bierhuls verlieten en de richting naar België insloegen, zei Heeren tegen Fokkema: „Kijk, daar gaan ze; let maar op, er wordt vannacht In gebroken, in Meerle, want ze hebben me zelf gevraagd om mee te gaan". Deze feitenmassa was voor de justitie aanleiding om verder In te grypen. En met dat doel vertrok de justitie Dinsdagmorgen dan ook naar het station Baarle, Nassau- grens. Daar kwamen ook de substituut procureur des kontngs, uit Turnhout, met een rechter van instructie, en een griffier. En bovendien waren tal van getuigen gedagvaard om daar te verschynen, om door de justitie een verhoor te worden afgenomen. Zekere Boom, die ook verdacht werd van den diefstal, verklaarde, dat by de Hollandsche effecten aan de Dordtsche Bank, te Feyenoord, had verkocht voor f 599 en de Russische te Antwerpen op het kantoor van Leon Hessels, voor 455 francs. Boom zelde In het byzljn van den Spectiemaker, de effecten van dezen ge kregen te hebben, en hy voegde aan deze verklaring nog toe, dat daags na de huls- zoeking de Spectiemaker by hem gekomen is en dat deze o. m. tegen hem gezegd heeft: „denk er om, dat ge je snoet houdt, anders hebt ge je laatste brood gevreten". Arrestaties hadden nog niet plaats. 30 Zierikzee, 13 Mei. APRIL-BLOEM. Ondanks het feit, dat de aangevraagde 30-Apri!-bloempjes eerst op het laatste oogenbllk werden ontvangen, waarby bleek, dat van de 2000 bestelde slechts 800 werden afgeleverd, zoodat in alleryl aan vulling met andere kunst- en levende bloemen noodig was, Is de opbrengst niet onbevredigend geweest, en leverde deze een zuiver saldo van f 218,38 op, hetwelk voor de plaatselijke tuberculose- bestrydlng zal worden aangewend. Het comité Is overtuigd, dat, Indien een volgend jaar een voldoend aantal Jullana- bloempjes wordt verkrijgbaar gesteld, de opbrengst aanzienlijk hooger zal zyn. Benoemd voor een jaar, met ingang van 16 Mei a.s., tot bureel-ambtenaar van den ryks-waterstaat te Assen de heer J. M. Vorstheuvel la Brand, geb. te Zierikzee. Bij het onlangs te Arnhem gehouden examen voor commies by 'sryks-belastlngen zijn o. a. geslaagd de volgende personen uit onze provincie: W. A. Caljouw te Hansweert, J. F. Plompen, J. Karstanje, J. Magielsen en A. van Baaien, allen te Rllland-Bath, A. J. Boon te Overslag, A. Fenyn te Zierikzee, J. v. d. Maas te Noordwelle, M. J. Geuze te 's Heer- Arendskerke, P. J. Babyn te Oostburg en A. P. A. de Vlieger te Zuldzande. Naar wij vernemen zal door het Leger des Hells uit Goes, In vereenlging met de afdeellng alhier, 2en Pinksterdag, 's namiddags 3 uur, een groote openlucht meeting worden gehouden op het land bij het Sas. Eerst wordt een marsch met muziek door de stad gehouden, terwijl op het terrein verschillende officieren zullen spreken, o. a. ook een vrouweiyke officier, die geruimen tyd In Jeruzalem werkzaam is geweest, en gekleed zal zyn In de eigenaardige kleederdracht van Palestina. Muziekkorps en zangbrigade zullen ter afwisseling zich doen hooren en een aantal kinderen zullen muzikale oefeningen houden, zoodat er heel wat afwisseling zal zyn. St.-Maartensdljk, 12 Mei. In de gisteren gehouden vergadering van Ingelanden van den Muljepolder, werd de rekening over het dienstjaar 1909/10 vastgesteld in ont vangsten op f 5294,75 en In uitgaven op f 4016,28s. Goed slot f 1278,46s. De be grooting voor het dienstjaar 1910/11 werd In ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 5504,61. Goes, 12 Mei. Hedenmiddag had het anderhalfjarlg dochtertje van den groente handelaar V. In de Langevorststraat alhier, het ongeluk In een emmer kokend water te vallen, waardoor borst en armen van de kleine deeriyk verbrandden en genees kundige hulp moest worden Ingeroepen, welke verleend werd door dr. Goemans. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. St.-Maartensdljk,. 12 Mei. Door het bestuur van den Muijepolder werd gisteren aanbesteed: de verhooging en verzwaring van den zeedyk aan dien polder, over een lengte van 300 meter. Aan J. v. Oost Az. alhier Is voor f 1745 het werk gegund. Landbouw en Veeteelt. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter algemeene kennis, dat het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5