Vrijdag 13 Mei 1910. Onf/?ft-cacao Eerste Blad. (Z ierikzeesche Courant). Dit nummer bestaat uit vier bladen. BEKENDMAKING^ ZUIVER S^\AKELDK VOEDZAAM. f!l.50 PERKILO NIEUWSTIIDINOEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAQ en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 66tte JAARGANG. No. 8925 Ultgever-Hoofdredacteun A. FRANKEL. Redacteuri i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op as. Maandagavond NIET worden uitge geven. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 16 Mei e.k. (Tweede Pinksterdag) zal zt]n gesloten, met uitzondering van des middags 12 tol 's namiddags 12'/, uur, voor het doen van aangiften den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 13 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.'-B. Aanstaanden Maandag, den 2den Pink sterdag, zal van we ge de Federatie der Aldeelingen op Schouwen^ eri Dulveland van den Bo"nd voor' Staatspenslonneerlng, wanneer-hel weer gunstig Is, ID" de opene lucht op de welde achter het Tramstation le Zierikzee, en als het orwerhoopt mocht regenen, in de nieuwe Concertzaal en zpo noodlg In het Huls van Nassau, een mee ting worden gehouden voor het beginsel van Staatspenslonneerlng ten behoeve van de ouden van dagen. Wij roepen de bewoners van deze eilanden, zoowel mannen als vrouwen, op aan deze meeting deel te nemen, niet slechts hen, die zich reeds onder de vaan van den Bond voor Staatspenslonneerlng ge schaard hebben, maar ook hen, die nog niet In onze rgen hunne plaatsen hebben Ingenomen. Want de meeling heelt eene tweeledige strekking. Zij heeft ten doel: te getuigen en te overtuigen. De Federatie der Aldeelingen op Schou wen—Dulveland van den Bond voor Staatspenslonneerlng, die meer dan duizend leden telt, wenscht namelijk In de aller eerste plaats, zoo het kan onder den blooten hemel, openlijk en luide le ver kondigen, dat de verzorging der ouden van dagen Staatspllcht Is. Zij toch hebben, van den vroegen morgen lot den laten avond voor het levensonder houd van hen zelve en hun gezin, zoo lang zij daartoe de kracht bezaten, gearbeid, ja vaak gezwoegdzij mogen, wanneer zij om hun bejaarden leeftijd óf niet meer lot werken In staat zijn, óf door het jonge geslacht van de arbeidsmarkt verdrongen worden, niet aan hun bitter lot worden overgelaten, niet gedoemd worden het genadebrood van nabestaanden te eten, of bijaldien zy zelfs dit niet verkrijgen kunnen, genoodzaakt zijn zich le werpen In de armen der burgerlijke of kerkelijke armen verzorging, hoe heilzaam deze instellingen overigens ook werken mogen, of in die der particuliere liefdadigheid. Het loon van jarenlangen noesten, nuttigen arbeid mag op hun levensavond niet zijn een aalmoes. Is er in onze samenleving een algemeener, dringender, edeler belang denkbaar dan juist de verzorging der ouden van dagen? En wie kan met hel oog op de middelen, die ten zflnen dienste slaan, daarin beter voorzien dan juist de Slaat, die krachtens zijn bestemming de schoone roeping heeft het algemeen welzijn te behartigen! Daarom gij allen, die aangesloten zljt, komt aanstaanden Maandag gezamenlijk op om door uw aanwezigheid éénparig le getuigen voor uw beginsel, opdat zij, die 'S de wetten maken, bekend worden met uw Inzichten, uw verlangens, en daarmede rekening houden, wanneer hun blijkt, dat zij, billijk en gerechtvaardigd, 'gedeeld worden door het overgroote deel der be volking. Zeker, wij mogen hel niet verhelen, er zyn nog zeer velen, die ver van ons afstaan, die, miskennend onze eerlijke be doelingen, meenen, dal onze beweging in dienst staat van een politieke partij. Die ongemotiveerde meening is een valsche waan. De Bond immers voor Staatspenslonnee rlng staat boven den partijstrijd, boven al hïfTSaflljgedoe.- - In zijn rijen is plaats voor een leder, tot welke party, tot welke gezindte hij ook behooren moge. Welke leer gij ook belijden moogt, ons beginsel is met haar In overeenstemming I Leeren niet alle godsdiensten der wereld, dat men den grijsaard moet eeren? En eert men hem door een aalmoes, door een liefdegift? Wij beseffen levendig, dal de zaak, waar voor wy strijden, een goede, een rechtvaar dige, en daarom een^Gode welgevallige Is. De ouden van dagen, die geen levens onderhoud meer verdienen kunnen, zyn Zyn schepselen, en onze vaders en moeders, die wy róch aan de armoede mogen prys- geven, nóch tot bedelaars mogen verlagen. Op ons, het uit hen voortgesproten geslacht, dat de vruchten van hun moeite- vollen arbeid plukt, rust de dure plicht hun een onbezorgden levensavond te ver schaffen. Trekt, mannen en vrouwen van deze eilanden, aanstaanden Maandag allen op naar de Openluchtmeeting in Zierikzee, en sluit u, voor zooverre gy nog niet zljt aangesloten, by den Bond voor Staats penslonneerlng aan. De sprekers, die gy op deze meeting zult hooren, zullen u van de groote rechtvaardigheid onzer zaak overtuigen, en u duldeiyk aantoonen, dat zy, evenals In Engeland, Denemarken en Australië, ook uitvoerbaar is. ENGELAND. Londen, II Mei. In het Lagerhuis was geen enkele plaats onbezet. Alle aan wezigen waren In den rouw en zaten blootshoofds in diep stilzwygen. De eerste-mlnlster Asqulth las de bood schap van Koning George voor, waarin de Koning zegt, te weten, dal het Huls oprecht beseft, welk een groot verlies de Koning en het volk hebben geleden. Koning Edward's zorg voor hel welvaren des lands, de bekwame, beleidvolle wyze waarop hy de zaken leidde, zyn onver moeide toewydlng aan het openbaar belang, zyn eenvoudige moed, In smart en gevaar, zullen lang in eervol aandenken blyven by zyn onderdanen. De minister stelde twee resoluties voor één om den Koning deelneming te betuigen In zyn verlies en hem geluk te wenschen met zyn troonsbestyglng, en één om deelneming te betuigen aan de Koningin- Moeder. Iiy zeide, dat tydens de regeering van den thans overleden Koning veel belang- rijks is gebeurd, zoowel in het Huls als daarbuiten. .Wat onze betrekkingen tot het buitenland aangaat", zelde hy, .zyn hel jiren geweest van toenemende vriend schap, nieuwe aansluiting en van verkryglng van sterker, zekerder waarborgen voor den wereldvrede, terwyi "in het rijk zelf het besef van de gemeenschappelijke belangen zich heefl ontwikkeld als nooit te voren. ,ln het binnenland zyn oplossingen van zeer ernstige quaesliën op sociaal, econo misch en constituiionnee! gebied snel tot rypheld gekomen. De geschiedenis zal deze veelsoortige uillngen van ons nationaal leven voor een grool deel toeschoven aan de bizondere waardigheid en autoriteit van Koning Edward's optreden. ;Oe machtige, persoonlijke Invloed des Kontngs", zoo eindigde Arquith zyn rede, .Was niet alleen aanhoudend gewyd aan het voorkomen van oorlog, maar ook aan hej .wegruimen van alle aanleidingen en voorwendsels tot den oorlog. Hy verdiende waarlijk den naam van .vredestichter", waaronder hy steeds bekend is geweest. .In onze blnnenlandsche aangelegenheden bezaten wy In hem een scheidsrechter, rijk aan ervaring en beleidvol van aard, een eerbiedwaardig beschermer van onze Huskies, een trouw bewaker van onze constltutioneele vrijheden". Minister Asqulth sprak met aandoening over de Koningin-Moeder en sprekende van den gelukwensch aan den nieuwen Koning, zelde hij: .Laat ons hem ver zekeren, dat wy niel alleen vurig hopen, maar ook vast vertrouwen, dal hy zich een waardig opvolger zal betoonen van den grooten Koning, dien wy betreuren". De heer Batfour betuigde zijn Instemming met de woorden van lof, aan Koning Edward's persooniyke, konlnkiyke eigen schappen gebracht. Hy wees er met nadruk op. dat de Koning de belichaming was van de eenheid des ryks en dat het aan zyn persooniykheld, en aan zyn persoon- lykheld alleen le danken was, dat de Koning in staat was geweest om de mlllioenen op hel vasteland met vrlendscltappeiyke ge voelens te bezielen jegens het volk, waar over hij regeerde. De voorgestelde besluiten werden aan genomen in treffende stille. Zierikzee, 13 Mei. Donderdag vergaderde In het „Huls van Nassau" ,De Vereenlging het Ziekenhuis voor Schouwen-Dulveland te Noordgouwe". De voorzitter, dr. L. M. Metz, opende met een toespraak de ver gadering, waarop hel zevende jaarverslag werd uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenenHel aantal verpleegden bedroeg 68 met 2103 verpleegdagen. Het ledental verminderde wegens overiyden en vertrek met 21, vermeerderde echter met 20, zoodat hel Ihans 844 bedraagt. Toegezonden werden ten beboeve van hel Ziekenhuis eieren, groenten, appelen, peren, biest, hanen, hazen, aardbezlënplanten en boekwerken, respectleveiyk geschonken door de heeren j. Hogerland, Van Meteren, J. M. van den Bout Tz., mr. H. C Moolenburgh, A. A. Vis, Van der Byi, Bolle, Van Oeveren, M. Verjaal, Joh. Viergever, dames Bolle, wed. Der Weduwen, wed. L. ten Haaf, wed. Geluk—De Vlieger, mej. Van der Lek de Clercq en mevr. Voorbeytel. Herdacht werd mr. H. C. Moolenburgh, die van de oprichting af van het Ziekenhuis bestuurslid en lid der financleele commissie geweest Is. Met erkenteiykheld werd gewag gemaakt van al wat hy voor het Ziekenhuis gedaan heefl. Door den administrateur, jhr. Van Cillers, werd rekening en verantwoording gedaan van het door hein gehouden be heer. De finantleele commissie, bestaande uil de heeren J. M. van den Bout Tz. en J. C. van der Have, had de rekening nagezien, met de bescheiden vergeleken, en na accoordbevlndlng goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f 6951 30s, en de uitgaven I 5869.01, waaronder een som van I 516.64 voor het reservefonds, zoodat er een batig saldo Is van I 1082 29''. Wy bevelen deze heilzame Instelling In aller welwillendheid aan. Serooskerke. Het muziekgezelschap „Luctor et Emergo" van Renesse, dal op Maandag a.s. de groote openlucht-meeting voor Staatspenslonneerlng te Zierikzee zal mede opluisteren, zal vóór zyn vertrek daarheen een rondgang maken door onze gemeente met volle muziek en ontplooid vaandel, ongeveer te 10 uur 'svoormiddags. St-Filipsland, 12 Mei. Terwijl de school jeugd dezen morgen op de speelplaats was, viel een dreumes van circa 3 jaar, die in 't schooldreelje liep, In den diepen water gang. De heer Swenne, die door één der leerlingen er opmerkzaam op werd gemaakt, snelde er heen en aarzelde geen oogen- bllk den drenkeling, die reeds zinkende was, na te springen. Hy wist den kleine by de kleertjes te grypen en zoo van een anders wissen dood le redden. Dit Is nu reed3 het 3e kind, dat op dezellde plaats te water Is geraakt en door een onder- wyzer, die toevallig op 't schoolplein was, gered Is. Scherpenisse, 13 Mei. In de op 11 dezer gehouden vergadering van Ingelanden van het Calamlteuse Waterschap Scherpe nisse werd in beginsel aangenomen te voldoen aan het verzoek van den gemeente raad alhier, om de polderwegen van af 1 Januari 1911 in onderhoud over te nemen bij hel Waterschap. Eveneens werd met algemeen goedvinden aan den ouden grindwegarbelder Zeger van der Velde ook voor dit jaar wederom een gratificatie van honderd gulden verleend als hooge waar deering voor zyn bewezen yver. Deze week zou de landbouwerszoon van H. C. de Wilde alhier een jong paard, voor een kar bespannen, ultryden. Halver wege de Hoogeweg gekomen schrok hel dier en sloeg op hol, waardoor het met zyn bestuurder in een sloot terecht kwam, en De Wilde zoodanig kwam le vallen, dal hy een belangryke hoofdwonde ver kreeg, waarvoor geneeskundige hulp moesl worden Ingeroepen. St.-Annaland, 13 Mei. Hel om zyn bouworde meest merkwaardige gebouw onzer gemeente en tevens het oudste, daar hel bij den brand van 1692 alleen gespaard bleef, heeft een heele verandering moeten ondergaan, doch gelukkig zonder dal daarbij de schoonheid van den fraalen voorgevel schade heelt geleden. Het is n.I. voorzien van een nieuw dak, en by die werkzaamheid is het gebleken, dat, hoewel het behouden bleef, de vlammen het nlel weinig bedreigd, er zelfs aan gelekt hebben, zooals de verkoolde deelen aan muurplaat en sparren nog duideiyk lieten zien. Na gcruimen tijd ledig geslaan te hebben, heefl het groote gebouw deze maand weer nieuwe bewoners gekregen, die een ge deelte er van hebben betrokken, terwyi het andere gedeelte bewaard biijfl voor het nieuwe hoold der school, die de volgende maand zyn betrekking zal aan vaarden en er zoolang verblijf In houdt, tot zyn nieuwe woning gereed Is. Wissenkerke. Door de vergaderingen van Ingelanden van de polders Anna Frlso, Jacoba en Maria zyn in de vacatures wegens periodieke aftreding lot leden van den dljkraad van de waterkeerlng van den cal. Anna Frlsopolder herbenoemd de heeren Jan de Kam Sr., Abr. Verhulst en W. J. Vader van 's-Qravenpolder, allen wonende alhier. Oud-Vossemeer. Nog steeds Is niet vastgesteld de scheiding tusschen de eigendommen van de burgerlyke en kerkelijke gemeente inzake kerktoren en Noordeiyke kerkvleugel. in de laatste vergadering van den gemeenteraad zyn daaromtrent de noodlge bepalingen vast gesteld, zoodat weldra, In overleg met de kerkvoogdy der Ned. Herv. Gem., deze zaak haar beslag zal krygen. Van den bouw van een nieuwe kerk, ol van restauratie van het beslaande gebouw, hoort men in den laatsten tyd niets. Door de eigenaren van|den Vanhaaflen- polder werd de rekening over 1909/10 vastgesteld In ontvang op I 1584,54, de uitgaaf op I 1610.55, zoodat er een kwaad slot blijft van f 26.01. De begrooting voor het volgende jaar werd mede vastgesteld en daarin opgenomen den aanleg van ryswerk langs een deel van den oever; daardoor werd het op le brengen dyk- geschot, dat In het vorige jaar I 12 beliep, verhoogd lol f 16 per H.A. Vlissingen, 12 Mei. Hedenmiddag te hall drie, by het opzeilen van een nieuwen schoorsteen op de labrlek van metallieke verpakking der firma Van der Stad alhier is een touw gebroken. Het gevaarte, 1200 kilo zwaar, viel naar beneden en kwam terecht op den werkman J. G., die zwaar gewond aan hoofd en beenen naar het gasthuis werd vervoerd. Een gedeelte van het dak werd vernield. Met ingang van 16 Mei Is benoemd tot agent van politie 3e kl. alhier, C. Kunst te Geersdyk, gemeente Wissenkerke. Op Hemelvaartsdag waren een 4-tal meisjes van omstreeks 15-jarlgen leeftijd, allen uit Vlissingen, een fiets tochtje gaan maken. Deze meisjes werden op den terugweg onder Oostkapelle op laaghartige wyze mishandeld door leerlingen van de ryks- kweekschool uit Middelburg, die ter plaatse met zyq zestigen byeen waren. Zonder eenlge aanleiding kregen drie meisjes een slag In het gezicht, doch het vierde had het ongeluk voorover over haar fiets te vallen, doordat één der „helden" een stok tusschen de spaken van het rywlel stak. Dit meisje, het 15-jarig dochtertje van den heer F. le Vlissingen, kwam daardoor zóó le vallen, dat zy belangryke ver wondingen aan haar hoofd opliep en haar kleeren bovendien zeer gehavend waren. Door eenlge heeren werd het meisje opgenomen en na wat gereinigd te zyn, kon zij den tocht naar Middelburg voortzetten en keerde zy vandaar per tram naar Vlissingen terug. De verwondingen, welke het meisje door den val had bekomen, waren zóó ernstig, dat den volgenden dag genees kundige hulp moest worden Ingeroepen. De politie te Middelburg is met het gebeurde In kennis gesteld, en stelt een onderzoek in, terwyi ook den directeur van de ryks-kweekschool door de moeder van het erg mishandelde meisje de vader is op zee de toedracht der zaak Is medegedeeld. Het Is te hopen, dat een gestreng onderzoek aan het licht zal brengen, wie de daders zijn van deze laaghartige en gemeene mishandeling. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 13 Mei. Ten overslaan van den notaris J. Franse werden heden alhier In hel openbaar verkocht: Een woonhuis en erf aan de Nieuwe Haven, Voor f 1100. Een woonhuis en erf daarnaast, voor 1 1100. Een pakhuis en erf aldaar, voor f 1850. Drie woonhuizen en erf In de Krepel- straal, voor f 4950. Een woonhuis en erf in de Nleuwslad, voor f 808. Een koetshuls en erf in de Hooge Molenstraat, voor f 1625. Een woonhuis en erf In de Hoofdpoort- straat voor (510. KERKNIEUWS. Biroepen by de Ned. Herv. Oemeente te Hoevelaken ds P. de Looze, predikant te Waarder. De Papendrechtsche zaak. Naar de D. Ct. verneemt, Is door den rechter van instructie in de Papendrechtsche zaak, mr. J. Wlarda, in tegenwoordigheid van hoofdgetuigen, Maandag j.l. een tweede gehoorproef gehouden op het gemeentehuis te Papendrecht. Dreigbrief aan een Minister. Woensdagavond omstreeks 8 uur werd de politie te Breda door den secretaris generaal van het Ministerie van Justitie telephonlsch In kennis gesteld, dat een dreigbrief was gezonden aan den waar- nemenden Minister van Justitie, waarin werd gevraagd onmlddeliyk f 1000 te zenden aan een logé van een hotel aldaar. By onderzoek bleek dat daar gelogeerd was een 60-jarig man, die sedert 7 Mei uit Veenhulzen was ontslagen. Hy bekende te zyn candldaat-notaris en den brief le hebben geschreven. Op hem werd nog gevonden een gesloten brief aan het - adres van een ander. De man werd door de politie gearresteerd. Ballon-ongeluk. In Kentucky heeft een ballon-ongeluk plaats gevonden, waarby een bekend lucht reiziger Holland Forbes en de tooneelspeler Carrlngton Yates zwaar gewond werden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1