Vrijdag 13 Mei 1910 Vierde Blad. (2S ierikzeesohe Courant). NIEUWSTUDIN0EN. ADVERTENTIE!!. AUG. VAN DYCK PETIT, ZIERfKZEESCIfE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden Voor het buitenland, verzending eens per week. I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAAR6AN6. - No. 6925 Uitgavee-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur i J. WAALF. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. ENGELAND. Manchester, 12 Mei. De Evening Cronicle meldt, dat er gisterenavond een ontploffing heelt plaats gehad in een kolenmijn Ie Whitehaven, terwijl er 136 man beneden waren. Den geheelen nacht werd door reddingsploegen gewerkt, doch slechts vier man konden worden gered. Men vreest, dat de overigen zijn omgekomen. FRANKRIJK. Alweer is te Parijs een polltle-agent, zekere Delmas, het slachtoffer geworden van zijn plicht. Dinsdagmorgen uit de mairle van Ruell komend, werd hij aangesproken door één der bewoners dezer voorstad, die hem mededeelde, dat hij Iemand had zien loopen, die er verdacht uitzag en die een soldaten uniform opgevouwen onder den arm droeg. Het was bepaald een deserteur, en de agent moest hem maar eens achternagaan. Delmas volgde dezen raad en zag hij een eindje verder, bij het station van de stoomtram naar Malnjalson den bewusten persoon, die bezig was van de uniform een pakje Ie maken. Hij had den stationschef om papier gevraagd om zfln uniform terug te zenden naar den kolonel, want hij had, naar hl) zei, juist ztyn diensttijd volbracht. Toen hij den agent zag naderen, nam hij de vlucht. Delmas volgde hem en verloor hem spoedig uit het gezicht. Na eenig zoeken vond Delmas hem echter, verborgen aan een sloot aan den kant van den weg. Delmas greep hem bij den arm om hem uit zijn schuilhoek te halen. Op dit oogen- btlk klonken twee revolverschoten. De onbekende had eerst Delmas en toen zlcbzelf een kogel door het hoofd ge schoten. Beiden waren onmiddellijk dood. Een voerman, die juist met zijn kar voorbij kwam, schoot toe; hij vond slechts twee lijken. De agent Delmas was 33 jaar, gehuwd en vader van drie kinderen. DUITSCHLAND. Roosevelt heeft zich te Berlijn onder behandeling van prof. Frankel moeten stellen. Hij heeft een katarrhe van het strottenhoofd als gevolg van een ontsteking der luchtpijpen. Zulk een aandoening komt meer voor bij een snellen overgang van een tropisch naar een gematigd klimaat. Indien Roosevelt zich wat ontziet, kan hij in enkele dagen beter zijn. Sedert Hemelvaartsdag werden twee bergbeklimmers uit Neurenberg vermist. Zaterdagavond heeft men hen in een druip steengrot nog levend gevonden. Een hond, dien zij bij zich hadden, had door zijn geblaf aan den ingang van de grot de reddingsploeg gewaarschuwd. De toeristen hadden 58 uur In de grot doorgebracht en niet terug gekund, omdat zij geene kaarsen meer bij zich hadden. NEDERLAND. Utrecht, 12 Mei. Een jongedame uit Amersfoort, die verleden week alhier ver toefde, heeft door haar tegenwoordigheid van geest een man het leven gered. De man geraakte onder een electrische tram en één zijner beenen werd hem nagenoeg geheel afgereden. De Amers- foortsche jongedame deed niet als de vele anderen, die weeklagen en het geval besprekend, den ongelukkige Heten liggen, docb zij waagde er haar mantel aan en legde fluks met behulp van een handdoek een noodverband en wist van één der omstanders een wandelstok te kragen, die als knevel dienst deed, mei zoo goed gevolg, dat de gewonde niet doodbloedde. Zij weigerde haar naam op Ie geven, die slechts aan zeer enkelen bekend is. Maar ten volle heeft zij een loffelijke vermelding verdiend voor haar vlug Ingrijpen en kranig optreden, dal terecht bewondering heeft gewekt. 's-Gravenhage, 12 Mel. Z. K. H. de Prins zal waarschijnlijk in den nacht van Donderdag 19 op Vrijdag 20 dezer aan boord van het pantserschip „Heemskerck" van IJmulden afreizen naar Sheerness en van daar per spoor verder naar Londen vertrekken, teneinde nog den avond vóór de begrafenis van koning Eduard, waarbij Z K. H. de Koningin zal vertegenwoordigen, In Engeland's hoofdstad aanwezig Ie zijn. Op den Langen Vijverberg bij de sociëteit de Place Royale alhier, zijn thans neergelegd balken, planken, palen en ander houtmaterlaal, worden gaten In den grond gegraven en Is een vlot ln het water gelegd; een en ander ter uitvoering van het raadsbesluit tot het 'eggen van den dam In den Vijver. Deze voorbereidende werken worden gemaakt In eigen beheer, daar de aanleg van den dam zelf nog niet In het openbaar Is aanbesteed. Naar men verneemt, heeft Openbare Werken tot dien stap besloten, teneinde in deze een beslissing uit te lokken omtrent den door het Rijk beweerden eigendom op den Hofvijver. Een zeer merkwaardige afdeeling zal op de nationale tentoonstelling voor huls- vlijt, de afdeeling der collectieve Inzendingen worden. Een zeer groole animo is daarvoor aanwezig gebleken. De meeste hulsvlljt- scholen en Inrichtingen van onderwijs, die met een tak van huisvlijt in verband staan, ook tal van particuliere Inrichtingen, zenden hierbij in en men kan bijna rekenen In deze afdeeling alleen op een expositie In het klein. Bovendien zal in deze afdeeling een tamelijk uitgebreide verzameling van huisvlijt In het leger tegenwoordig zijn, terwQIde school van de opleiding te Helle- voetsluls de marine evenmin zal doen ontbreken. En een zeer opmerkenswaardige inzen ding komt van den kant der Llmburgsche kloosters, welke Inzending een niet geringe ruimte zal beslaan. In de kloosters In Limburg wordt zeer veel aan huisvlijt gedaan in verschillende takken; en ware kunste naars en kunstenaressen op dit gebied zijn onder de bewoners ervan te vinden. Van de schallen, die zoodoende daar vergaard zijn, zal de nationale tentoonstelling wat te zien geven, dank zij niet het minst de welwillende medewerking van den bisschop te Roetmond. Ook van het beroemde huls Ie Slmpel- veld zal daarbij een collectie aanwezig zijn. Één der zilveren medailles, die H. M. de koningin heeft uitgeloofd, is speciaal als prijs voor deze afdeeling aangegeven. Rotterdam. Ten kantore van de Lloyds- agenten John Hudlg Son alhier is bij inschrijving verkocht het verbrande stalen stoomschip .Sommelsdljk". Ingeleverd werden 10 biljetten. Oegund aan den hoogsten Inschrijver, de scheeps- slooperlj .Holland"Ie Hendrlk-ldo- Ambacht, voor f 84,500. Helmond, 11 Mei. In de bouten- en moerenfabrlek van Hendrik v. Thlel Co., alhier, sprong een persmachine uit elkaar, met het noodlottig gevolg, datdeongehuwde werkman Verreyken doodelijk werd gewond en spoedig overleed. Voorts werden twee werklieden ernstig gewond, n.l.Van Grlnsven, die een stuk Qzer tegen het hoofd kreeg en Van Llest, uit Aarle-Rlxlel, die een dubbele beenbreuk kreeg. Een ander werkman kreeg een ge ringe verwonding aan de hand. Er werd nogal eenige verwoesting in de fabriek aangericht. De stukken Ijzer sloegen door de ramen en het dak. Middelharnis. De centrale vrijzinnige kiesvereeniglng alhier heeft tot candldaten van de Provinciale Staten gesteld de heeren J. v. d. Koog alhier, en P. v. Schouwen te Oude-Tonge. Landbouw en Veeteelt. Wij verwijzen heeren bietenwegers naar de In dit blad voorkomende advertentie, waarin zij worden opgeroepen Ier ver gadering In hel café van den heer Z. de Ruiter te St.-Maartensdijk. Daar het zeer goed mogelijk Is, dat er motleven worden aangevoerd, die aan sluiting tot een bond noodzaken, achten wij het van groot belang, dat alle wegers zich de moeite getroosten eens te gaan luisteren. Renesse. De door den heer C. Hodde Ingevoerde stier .Adolf" van de Fok- en Controle-vereeniging Eiland IJselmonde West is op de te Noordwelle gehouden stierenkeuring van wege de Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt In Zeeland, met den 2den prijs, zijnde een groot zilveren medaille, bekroond. Voor afstamming, melkopbrengst van de moeder en vetgehalte der melk verwteif hij nog 11 extra punten. Wissenkerke, 12 Mei. Op de heden alhier gehouden voorkeuring werden aan gevoerd 6 slieren, waarvan zijn bekroond, als: no. 1 die van den heer J Klompe, Colljnsplaatno. 2 de stierenvereenlglng „Orersdtjk" no. 3 die van den heer M F. Zuljdweg, Kortgene; no. 4 die van den heer Abr. Verhulst, Kamperland. Oud-Vossemeer. Werd In 1906 door den watervloed de wildstand In de mees e polders zoo goed als vernietigd, lang zamerhand Is daarin weer verbetering gekomen en het toezicht op het jachtterrein In den laatst verloopen winter heeft ver oorzaakt, dat algemeen veel hazen worden opgemerkt. RRCHTSZAKEN. Kantongerecht te Tholen. 18 Mei 1910. Door het kantongerecht alhier z(n heden veroordeeld wegens: /agen zonder akte en zonder vergunning: I. d. W. H. Cz.. 33 jaar, Ie Scherpenisse, tot 2 boeten Ieder van f 15 of 4 dagen hechtenis voor Iedere boete, met verbeurd verklaring van het niet In beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan te betalen f 15 of 6 dagen hechtenis. Het bejagen van eens anders jachtveld zonder schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende: Th. L. L. v. d. H„ 30 jaar, en J. B. K., 37 jaar, belden Ie Dlnleloord, leder tol f 10 boete of 4 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring van het niet In beslag genomen haas, bevel tot uitlevering daarvan, te be talen 50 cent of 1 dag hechtenis voor leder hunner. Zonder jachtakte In 't veld niet beletten dat de hond. dien men bij zich heeft, wild opspoort en drijft: J. U., 26 jaar, Ie Poortvliet, lot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Als houder van een Inrichting, waar krachtens verlof drank verkocht wordt in die inrich ting geen afschrift van de akte van verlof opgehangen te hebben: A. S 62 jaar, Ie St-Annaland, lot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Straatschenderij J. A. P., 27 jaar, M C., 28 jaar, belden te St.-Maarlensdljk, leder lot eene boete van f 5 of 3 dagen hechtenis voor leder hunner. Het vervoeren van afgekeurd vleesch anders dan ter begraving: A. K., 25 jaar, te Bergen-op-Zoom, tot f 15 boele of 5 dagen hechtenis. In eene Inrichting, waarvoor verlof is ver leend, bezoekers aanwezig houden tusschen II uur namiddags en 6 uur voormiddags D. M. d. F27 jaar, Ie SI.-.Maarlensdflk, tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis Varen zonder licht: J. M. V., 25 jaar, te St.-Phlllpsland, tot f 5 boele of 3 dagen hechtenis. Vlsschen in de Oosterschelde op niet open gestelde vischplaatsen binnen den afstand van 500 Meter van den zeedijk: P. B51 jaar, te Cllnge, lot 2 boelen elk van f 3 of 2 dagen hechtenis voor iedere boele. Als schipper van een Nederlandsch vaartuig niet voeren letterteeken en nummer: A. P., 18 jaar, Ie lerseke, tot f 4 boele of 2 dagen hechtenis. Rijden met een voertuig zonder licht: D. C. D., 37 jaar, en P. M. F., 40 jaar, belden te Bergen-op-Zoom; P. M. M,, 42 jaar, te St.-Maartensdijk, ieder lot eene boeie van f 1 of 1 dag hechtenis voor leder hunner. Rijden op een rijwiel zonder licht: C. P. v. L., 21 jaar, en G. V., 37 jaar, beiden Ie Sl.-Annaland; C. K., 21 jaar, en E. v. d. V., 29 jaar, belden Ie Poortvliet; C. K., 29 jaar, en A. G. H. 23 jaar, beiden Ie Oud-Vossemeer; A. C. K., 21 jaar, Ie Scherpenisse, en C. J. K.19 jaar te St.-Maartensdijk, leder tot eene boele van f 2 of 2 dagen hechtenis voor leder hunner. Het aan een dijk In een polder In Zeeland een vaartuig ten anker brengen, zonder dat vaartuig aan den dijk vast te maken. C. A. B., 31 jaar, Ie 's-Gravenmoer, tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Zingen en schreeuwen langs de straten M. d. W17 jaar, D. K. 18 jaar, T. M. K., 19 jaar, en A. B., 19 jaar, allen te Sl.-Annaland, leder tot eene boete van f I of 1 dag hechtenis voor leder hunner; J. K 17 jaar, te Sl.-Annaland, en G. H. W., 17 jaar, te Prinsland, ieder tot eene boete van f 1 of één week tuchtschool voor leder hunner. Rijden op een rijwiel zonder licht: F. W. A 17 jaar, te Poortvliet, tot f 1 boete of één week tuchtschool. Straatschenderij L. H. M. G., 16 jaar, te St.-Phllipsland, tot f 3 boete of 2 weken tuchtschool. Vrijgesproken Th. B., 20 jaar, en C. P. d. H., 30 jaar, Ie St.-Maartensdijk; W. D. F., 14 jaar, te St.-Phlllpsland. Bevestigd het verstekvonnls tegen C. F. H., 51 jaar, te Stavenisse, waartegen door be klaagde verzet was gedaan. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde tot anderhalf jaar gevangenisstraf den geschorsten beambte der rijkspost spaarbank J. S„ tegen wlen twee en een halfjaar geêlscht was wegens vernietiging eener rekening-courant om door hem gepleegde oplichterijen met zijn spaar bankboekje te verbergen. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Herv. Oem. te Zoelmond door ds. G. C. C. Geyskes te Kats. ONDERWIJS. Dinteloord, 12 Mei. Bij het gisteren en eergisteren te Breda gehouden acte-examen zijn geslaagd mej. H. Lammerée van Steen bergen, kweekelinge der Rijksnormaallessen alhier, en onze dorpsgenoole mej. F. van Mensch. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting werd goedgekeurd de, tot eenvoudige dank zegging v00r de ontvangen Inlichtingen strekkende, conclusie der commissie Inzake het bekende adres van den huzaren-overste Römer. Alvorens werd een uitvoerig debat gehouden, waarbij de heer Van Idslnga het systeem van geheime rapporten In het leger critlseerde en afkeurde de wijze van behandeling van den overste Römer door de militaire autoriteiten. Minister Cool erkende dat enkele on regelmatigheden hebben plaatsgehad, echter zonder opzet en zonder Invloed op het eindoordeel. Peary ia Amsterdam. Naar wij vernemen, zal de Noordpool- relziger Peary 7 Juni a.s. in de groole zaal van het Concertgebouw een lezing over zijn Noordpooltocht houden. Dit resultaat is te danken aan het Initiatief van het bestuur van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Oenootschap, dat den heer Peary, die thans te Berlin vertoeft, telegrafisch een verzoek deed om ook te Amsterdam op te treden, waarop heden een gunstige beschikking Inkwam. Peary gaal van Berlijn eerst naar Rome en andere steden en komt dan 7 Juni te Amsterdam. Hat Lente-weer. Het Is In de eerste dagen dezer week overal zonderling Meiweer geweest. Van de weerberichten uit het buitenland spreken sommige van onweer, anderen van sneeuw. De Passiespelen te Ober Ammergau zijn Dinsdagavond geopend, terwijl het heele dorp dik onder de sneeuw lag; de menschen liepen rond in bonte en dikke kleeren van allerlei, soort. Uit België komen verscheidene berichten van onweer-ongevallen, er werden ook eenige personen getroffen, maar geen van allen doodelp. Uit Reims wordt gemeld dat daar een geweldige sneeuw- en hagelstorm over verscheidene gemeenten heeft gewoed. De bliksem viel ook herhaaldelijk. De schade Is aanzienlijk. Bij Hermansburg In den kreits Celle (Dultschland) Is een turfloods, waar zeven veldarbelders voor hel zware weer schuit den, door den biiksem getroffen. Van de zeven mannen werden er drie gedood en drie zwaar gewond. De zevende bleef on gedeerd. Geiaeugd Meuwo. De heer Overmaat, klompenmaker Ie Enschedé, heefi bij gelegenheid van Haar verjaardag aan Prinses Juliana toegezonden een paar keurig bewerkte Twentsche klompjes met oranje-kleurige bandjes. Voor dit eigenaardig geschenk werd hem door den adjudant van dienst namens H. M. dank betuigd. Mark Twain en dieven. Één van Twain's populaiisle geschriften Is het briefje geweest, dat hl] aan de buitendeur van zijn villa in Connecticut plakte, toen hij voor eenlgen tijd van huls moest, nadat kort te voren zijn geheele huis was leeg gestolen. .Er is in huls slechts imitatie, mijn servies Is vertind en niet van zilver. Ge zult In de eetkamer, in den linkerhoek, een mand met jonge katjes vinden. Indien ge de mand mocht willen meenemen, zet de katjes dan ergens anders In. Maak geen leven. Het zou dit gezin van streek maken. In de voorgang zult ge overschoenen vinden, maar in den standaard staan slechts oude regenschermen Sluit s.v.p. de deur achter u". Koning Albert's dagverdeeling. Sedert zijr. troonsbestijging slaat de nieuwe Belgische koning eiken dag om vijf uur op; hij zet zich dadelijk tot werken. Om half acht ontbijt hij met de koningin; acht uur komt de kleine prinses haar ouders goeden ochtend wenschen, en speelt met hen, tot de koning weer aan den arbeid gaat; om negen uur zit hij weer voor zijn werktafel tot elf uur. Dan maakt hij een wandelrit met de koningin, hetzij te paard hetzij per auto; wanneer de koningin het te druk heeft met haar armenzorg gaat hij alleen. Na het tweede ontbijt wordt de geheele middag weer aan den arbeid be steed, meest In zijn werkkamer, soms bulten het palels. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 12 Mei. Aanvoer onbedui dend; puike tarwe komt weinig voor en was daarom p-ljshoudend te plaatsen; mindere soorten moeilijk verkoopbaar. Tarwe f 6 4 f 8,75; chevaliergerst f 5 4 f 5,40; winlergersl f 4,80 4 f 5; zomer- gerst f 4.60 a f 4.80rogge f 5 60 4 f 5.85 haver f 3,50 4 14; erwten (k'eine) f 9 4 f 10; kroonerwlen I 9,50 4 f 10,50; bruine boonen f 9 4 f 11,50. Aardappelen f 1,50 4 f I 80. Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD 12 Mei. De barge .Opal", kapt. J. Norton, geladen met mineraalwater van Pruisen naar Engeland. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 9 Mei. Een dochter van H. J. Korlvlnke en W. E. van Scbagen. 11 zoon van J. A. Krakeel en C. Glllesse. Gehuwd: 11 Mel. R. van den Hoek, 24 j., j.m. en C. Catshock, 24 j., j.d. tt M. J. de Zwarte, 23 J., j.m. en C. M. de Bruin, 23 J.d. Overleden: 8 Mel. H. Rhodus, 76 j., echtgenoot van M. L. Befe. It J M. Klink, 10 w., d. 12 A. A. van Dussen, 85 j., wed. van P. Schuting. Ondertrouwd: J. L. A. BOOGAART Az. C. N. BOOT WD. Kerkwerve. Serooskerke. 13 Mei 1910. Magazijn van Grafmonumenten en marmeren Schoorsteenmantels. Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen voor Bruggen, Sluizen en Gebouwen, Slljp- tteenen en Straatkeien. Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zoom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 13