Ingezonden Mededeelingen. ADVERTENTIEN. Tandarts Jac. Schijf, Spreekuur 1—4. mei WooDhois, Schaar, Slalliag, Erl RECHTSZAKEN. Kleine oorzaken groote gevolgen. Dat kleine oorzaken dikwijls groote gevolgen kunnen hebben bewijst het volgende proces, dat nu al bijna 3 jaren duurt. In den zomer van 1907 was te Ooster- beek een onderwijzeres op de wandeling met een snoezig hondje bij zich. Er nadert een groote gele hond, die met het beestje kennis wij maken.. De onderwijzeres, be vreesd vbor haar lieveling, neemt het diertje in den arm om het tegen den groo- ten hond te beschermen. Deze laatste kan nu het hondje niet bereiken, springt tegen de dame op en bijt haar in de hand Oevolg: bloedende verwonding en aan klacht tegen den eigenaar van het gele monster, gepaard met een clvielen elsch tot f 500 schadevergoeding. Voor het kan tongerecht te Wageningen zag allereerst de hulshoudster van den eigenaar des gelen honds, die dezen begeleidde, zich veroordeeld wegens overtreding van art. 425 Wetb. van Strafrecht. In de tweede plaats berechtte de Recht bank te Arnhem de civiele vordering. Bij de behandeling van dien elsch werd van de zjde van den eigenaar van den bijten den hond betoogd, dat de gele viervoeter het hondje slechts met de meest vrede lievende bedoelingen naderde, doch door de houding van elscheres was geprikkeld. De rechtbank wees de vordering af. Nieuw stadium: hooger beroep. Ook voor het Hof werd over den vredelleven- den aard van den gelen hond gepleit, doch dit college gelastte, dat partijen hun stel lingen door getuigen zouden bewezen. Een einduitspraak zal dus nog niet zoo spoedig zijn gewezen! Te Winschoten heeft voor den kanton rechter terechtgestaan een landbouwer uit Nieuwbeerta, wegens dierenmishandeling. Bekl. had zjn twee paarden een egge doen voorttrekken, welke paarden onder het trekzeel ernstig bloedend waren ver wond. Bij gebruik van een haam ln plaats van een trekzeel zouden de dieren geen pijn van het trekken hebben ondervonden. De bekl. bekende het feit, doch vroeg of de poHtle het recht had op zijn terrein te komen. De kantonrechter achtte zich niet ver plicht dergelijke vragen te beantwoorden. Hij betreurde, dat geen hoogere straf dan f 15 boete toegepast kon worden. .Was dit anders", zeide hij, .ge glngt zeker een paar dagen de doos In". De ambtenaar van het Openb. Mln.elschte f 15 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde Maandag een vrouw uit Hilversum, die haar kinderen herhaaldelijk zóó ernstig mishandelde, dat ze haar ontnomen moesten worden, tot 5 maanden gevangenisstraf. Het stadhuis te Middelburg, De Midd. Ct. en de Zuider Kerkbode zijn niet erg Ingenomen met de plaatsing van de beeltenissen van H. M. de Koningin met H. K. H. prinses Juliana In de ledige nis van hel stadhuis te Middelburg. De Mldd. Ct. vreest dat men deze beelden zal aanzien voor een madonna met het Christuskind, terwijl dr. Hagenaar In de Zuider Kerkbode den reuzensprong tusschen de middeleeuwsche graven en gravinnen tot dit kind der twintigste eeuw zoo onmetelijk groot vindt. In De Zetuw verklaart nu de heer Chr. Hondlus met belde beoordeellngen te verschillen. Hij schrijft o. a.m. I. komt ons ge meentebestuur een woord van dank toe voor de gelukkige gedachte om onze geliefde Koningin en onze beminde Prinses op deze wijze te huldigen. Immers met de troonsbestijging van Koningin Wilhel- mina begon voor ons land een nieuw tt|dvak. Het scheenalsof het Oranje huls tot uitsterving gedoemd was, toen achtereenvolgens de Prinsen Willem en Alexander en Koning Willem lil ons door den dood ontnomen werden. En wie zat zeggen, wat de gevolgen daarvan voor ons volksbestaan zouden geweest zijn? De geschiedenis is leerrijk In deze. Maar met de geboorte van Prinses Juliana herleeft ons Vorstenhuis en wordt ons volksbestaan verzekerd. Ook In het buiten land Is dit duidelijk gevoeld en uitgesproken. De omstandigheid, dat In den hoofdgevel van ons stadhuis nog steeds één nis ledig was, en wel een hoofdnis, mag als bewijs gelden, dat de stichters van ons raadhuis nog ééne plaats wilden reserveeren voor een vorst of vorstin, die zich deze eere plaats waardig maakt. En nu komt 't mij voor, dat aan niemand beter deze eereplaats kon worden ge schonken dan aan onze geliefde Koningin Wilhelmina met haar eerstgeborene, onze nu reeds zoo beminde Prinses Juliana. En wat het overslaan van onze stad houders betreft, dit komt voor rekening hunner tijdgenooten. Er zijn echter aan den oostelijken zijgevel In de Noordstraat nog twaalf ledige nissen. 't Zou zeker overweging verdienen, om bij de restauratie van dit gedeelte In deze nissen de beeltenissen te plaatsen van onze vijf stadhouders uit het huis van Oranje: Willem I, Maurlts, Frederlk Hendrik, Willem II en Willem III; de stadhouders uit het huls van Oranje-Nassau Dletz: Willem IV en Willem V en voorts onze drie koningen: Willem I, Willem II en Willem lil. Er bleven dan nog twee nissen over, die konden dan misschien gebruikt worden als.Juliana nog eens 'n broertje kreeg", zooals dr. Wagenaar zoo guitig zegt. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels TG Cis.; elke regel meer 155 Cts. WATERZUCHT. Blazen onder de oogen, Opgezwollen enkels en handen, en Gezwollen ledematen toonen aan, dat de nieren nalatig zijn ln het uil het lichaam afvoeren van de vloei bare onzuiverheden en opgeloste vergiften. Waterzucht Is een zeer ernstig verschijnsel, omdat dit aantoont, dat de nieren en blaas hun werk niet behoorlijk doen. Langzamer hand verliezen zij hun kracht om de vloei bare onzuiverheden en opgeloste vergiften uit het lichaam af te voeren. Het buiten sporige water In uw lichaam verarmt het bloed, en het verzwaart aanmerkelijk het werk van het hart. De oogleden van den patiënt worden opgeblazen en bijna doorschijnend. Uw gelaat zwelt op, voornamelijk onder de oogen. Het water verzamelt zich in de handen, enkels en beenen. Daarna zwellen uw ledematen buitengewoon op door het water, en wordt de huid gespannen en glimmend, en wanneer men met den vinger op de zwellingen drukt, blijft die indruk eenlgen lijd zichtbaar. Vroeger dacht men, dat herhaaldelijk aftappen van het water het eenlge middel was om de ernstige waterzucht te doen verdwijnen. Maar de verlichting, die men door aftappen krijgt, Is slechts tijdelijk. De genezingen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn blijvende genezingen, omdat dit geneesmiddel de werkelijke oorzaak van waterzucht namelijk de nieren bereikt en geneest. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken rechtstreeks op de nieren en blaas, zij voeren hen zachtjes tot gezondheid en kracht terug, zoodat het opgehoopte water door de natuurlijke kanalen wordt ontlast, en de vloeibare onzuiverheden regelmatig uit het lichaam worden verwijderd. Wij waarschuwen tegen namaak onder gelijkluidende namen. Let er daarom op, dat de handteekenlng van James Foster op de doos voorkomt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Zlerlkzee verkrijgbaar bj den heer M. S. Polak en te Tholen bij den heer W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van post wissel 4 f 1,75 voor één - of f 10,— voor zes doozen. Voor den Middenstand. De 's-Oravenhaagsche Wlnkellers-Ver- eeniglng heeft bij haar vQfjarlg bestaan haar orgaan In feest-ultgave doen verschijnen. Op voorbeeld van de Handels-Vereenlging .Rotterdam" heeft zij aan enkele autoriteiten een bjdrage verzocht. Dr. A. Kuyper schreef De welvaart van den Handeldrljvenden Middenstand wordt bedreigd door drieërlei aanval tegelijk. Van beneden door de Coöperatieve, van boven door het Waren huis, en bij de klanten door het rechts- streeks contract waarin de groote leverancier zoo van het binnenland als van het buiten land zich weet te stellen met de klanten. Tegenover dezen aanval van drie zjden tegelijk stond de middenstand dusver machteloos, zooals hij zich verzwakte door te ver gedreven onderlinge concurrentie, en verzuimde de kracht aan te wenden, die In onderlinge samenwerking te vinden was. Thans betert dit, en herwon de Middenstand reeds een deel van de ver loren kracht. Toch zal geen kunstmiddel op den duur baten. De koopers beheerschen den toestand en dan alleen zal onze Middenstand zich handhaven en opbloeien, zoo hij voor de koopers de gewone winkel-leverantie sleeds meer verkieslijk weet te maken boven elke andere wijze van Inkoop; iets waarbij niet alleen het belang van dezen stand, maar tegelijk een nationaal belang In het spel Is. Gezond toch blijft dan alleen het nationale leven, zoo het gerugsteund wordt door een krachtige burgerij, iets wat zonder bloelenden Middenstand ondenkbaar is. Hel Kamerlid Dr. Th. de Visser: De Handeldrijvende Middenstand be kleedt In de maatschappij eene onmisbare en schoone plaats. Hij vormt den middenschakel In den keten onzer geordende samenleving. Hij legt de handen van den voort brenger en den verbruiker op vreedzame wijze ineen. HIJ voorkomt scherpen strijd tusschen kapitaal en arbeid, omdat hij In zich de noodzakelijkheid van de samenwerking van deze twee aan den dag brengt. De Handeldrtyvende Middenstand is om al deze redenen de ruggegraat onzer maatschappij. Daarom zegt een ieder, die het wél meent met zijn volk en vaderland: „Het ga onzen Middenstand goed)" De Prins Willem II. De Raad voor de Scheepvaart heeft in zt|n Vrijdagmiddag gehouden zitting uit spraak gedaan In de zaak betreffende het vergaan van het stoomschip „Prins Willem II", van den Kon. West-lndischen Maildienst, dat op Vtjdag 21 Febr., onder bevel van gezagvoerder J. W. van Slooten, van Amster dam naar West-lndië Is vertrokken, maar op den Allantlschen Oceaan is gebleven, ver- moedelljk op 5 tot 10 graden Westerlengte van Greenwich in den orkaanachtlgen storm, die daar op 24 Febr. heeft gewoed. Het aanspoelen van goederen, o. a. van een deel van de stuurhut en van voor werpen tot de lading behoorende, wijst er op, dat het schip een prooi der golven Is geworden, zoodat de Raad aanneemt, dat de opvarenden, bemanning, gezagvoerder en 15 passagiers, den dood hebben ge vonden. De Raad overwoog, dat het schip door de experts Is onderzocht, dat de survey's geregeld hebben plaats gehad, dat blijkens verklaringen van deskundigen de ketels en machines In goeden staat verkeerden. Een quaestleus punt Is de diepgang. De Raad neemt evenwel na het getuigen verhoor aan, dat de lading goed gestuwd is geweest, en dat het schip niet was overladen. Reddlngs- en veiligheidsmiddelen waren In orde, zoodat aan schip en uit rusting niets ontbroken heeft. De gezag voerder, de scheeps-officleren en de bemanning, in voldoend aantal aan boord, waren voor hun taak berekend. De Raad concludeert, dat de oorzaak niet is aan te wijzen van de ramp, waar door de „Prins Willem II" vermoedelijk op 24 Febr. is vergaan en de opvarenden den dood hebben gevonden. Vervalschlng van spiritualiën. Wij lezen In het Weekbl. t. d. Ver- valschingen Het was begrijpelijk, dat de enorme verhooging van den accijns op het ge distilleerd voor de knoeiers een groote verzoeking zoude aanbieden, om de spiri tualiën te vervalschen. Wij wezen reeds herhaaldelijk op deze mogelijkheid ook in verband met het kleurloos maken var. brandspiritus en vernemen nu, dat bij eenige likeurstokers en andere nering doenden In gedistilleerd door de ambtenaren der accijnzen sterke drank aangetroffen is, die vermengd bleek te zijn met gezuiverden houtgeest (methyl-alcohol, methanol, car- blnol), een voor de gezondheid schadeljke stof, welke niet door kleur, reuk of smaak van gewonen alcohol is te onderschelden. Het verkoopen, te koop aanbieden, af leveren of ten verkoop In voorraad hebben van daarmede vermengden drank, Is een overtreding der fiscale wetgeving, strafbaar met een zware boete. Bovendien kan van toepassing zijn artt. 174, 175 of 330 van het Wetboek van Strafrecht, en dientenge volge ook gevangenisstraf worden beloopen. De administratie 'gaat thans gedurende eenlge maanden op groote schaal een onderzoek Instellen en het voornemen bestaat, bij verdere bevinding der over treding, onverminderd de strafvervolging de namen der overtreders aan het publiek bekend te maken. Wij maken de autoriteiten nog op merkzaam op het feit dat ook verschillende parfumerie-artikelen (Eau de Cologne, enz.) met methylalcohol bereid, naar ons bericht wordt, in den handel aangeboden worden. Het behoeft geen betoog, dat, al Is deze stof natuurlijk geen „drank", schade lijke gevolgen bijv. voor de oogen, ook daarbij niet uit kunnen bleven. Een wijziging, resp. aanvulling van het boven bedoelde wetsartikel, zou derhalve aan beveling verdienen, ter voorkoming van dit gevaar. Da komeet «en Halley. De groote dag, of liever de groote nacht, Is „en marche". Met een razende snelheid nadert ons de beroemde komeet. Op telkens meer plaatsen is zij reeds gezien; meest nog flauwtjes wel Is waar, maar ze heeft ook nog mlllioenen mijlen door het luchtruim te vliegen. Op Pinkster-Zondag, 15 Mei, echter, bedraagt haar afstand van de aarde nog slechts 'n vierde van den zonne-afstand. Doch wie haar In haar eerste periode zien wil, moet öf heel vroeg zijn, öf heel laat, want het Is een nachtvlinder, en hoe schitterend ze ook Is, tegen het zonnelicht kan ze niet concurreeren, en door over maat van licht wordt ze verduisterd, evenals de sterren. We zullen nu een paar data geven. Van 10 tot 18 Mei komt de zon te ruim 4 uur op, en als men dan de komeet wil zien, moet men nog vroeger uit de veeren, n.l. 10, 11, 12 en 13 Mei te kwart over twee, 14 en 15 Mei te half drie, 16 Mei te kwart vóór drie, 17 Mei te drie uur, 18 Mei te half vier. Men zoeke aan den oostelijken hemel, een weinig rechts van de plek, waar de zon opkomt. Is 18 Mei voorbij, dan verwijdert de komeet zich weder snel uit het zonneveld ze zal dan aan den avondhemel ver schijnen. Niet echter dadeljk, doch 20 Mei heeft men reeds goede kans haar aan den avondhemel waar te nemen, daar zij dan reeds 1) uur na de zon ondergaat, welk verschil lederen avond grooter wordt. Op 20 Mei zal de komeet omstreeks 9 uur zichtbaar worden, bjna op dezelfde plaats, waar de zon een twintig minuten te voren is ondergegaan. Gedurende de volgende avonden ligt de ondergang van de komeet steeds verder links van de zon. Bij haar zichtbaar worden tegen 9 uur is het merkwaardige hemellichaam dan telkens hooger aan den westelijken hemel te zoeken. 21, 22 en 23 Mei is wellicht de komeet op haar schoonst te zien. En daar ook lusschen 23 en 30 Mei allicht eenlge heldere avonden verwacht mogen worden de maan zal op de schitterende komeet zoo goed als geen invloed uitoefenen zoo staat ons even eens In dat tijdvak een zeker buitengewoon fraai schouwspel te wachten. De voorspelling van „Old Moore". De Londensche correspondent van de Telegraaf meldt: „Old Moore" Is een Engelsche „profeet". Hij geeft leder jaar een almanak uit. Daarin voorspelt hij allerlei rampen, die hij uit den gang der planeten afleidt. Voor de aardigheid heb Ik pas zijn almanak voor 1910 eens ingekeken. En daarin deed hij de volgende voorspellingen „Wat beduidt dit? De vlaggen zt|n halfstoks, de torenklokken luiden. Een hooggeplaatst en bemind persoon Is heen gegaan". Vervolgens: „Het komt „Old Moore" voor, dat de gewone teekenen van vreugde en genoe gens door algemeene rouw verstoord zullen worden. Want de dood zal zijn hand op zeer aanzienlijke personen leggen, tot ver storing der maatschappelijke en nationale feestelijkheden. De dood spaart niemand. De machtigste moet onder zijn genadelooze zeis vallen". En deze voorspellingen verduidelijkt „Old Moore", door een prentje van een lijkkoets met een kroon er op. De Engelsche profeet kan nu zeggen, den dood van koning Edward te hebben voorzien. Gemengd Nieuws. Te Zevenaar moest de burgemeester, tevens lid der Provinciale Staten, uit. Hij gaf daarvan op de volgende wijze kennis aan den eersten wethouder: „Ik ga heden naar de Staten, En moet daarom de stad verlaten, HoO jij nu Zevenaar in de gaten!" Gevaarlijk klimaat. Op grond van ontvangen ambtelijke berichten wordt in de Ned. Staatscourant, aan belang hebbenden dringend ontraden, zich te laten aanwerven als arbeider bij den bouw der spoorweglijn Madelra-Mamoré, In Brazilië. Het klimaat aldaar wordt zeer gevaarlijk voor de gezondheid geacht. Storm en aardbeving. Over Marseille heeft een zware storm gewoed, die veel schade aanrichtte in de bloemen- en vruchtentulnen der omgeving. Ook van Corsica, Sardinië en Sicilië komen storm- berichten. In de haven van Marseille komen de postschepen met vertraging aan. Te Palermo wilde men een vllegweek houden, maar de storm heeft op het vlieg veld de loodsen doen Instorten, zoodat alle vliegtoestellen beschadigd en onbruik baar geworden zijn. Te Weenen en omstreken heeft het reeds 2 dagen achtereen zwaar gestormd, ver gezeld van onafgebroken regenbuien. In het gebied van het Weenerwoud zijn verscheidene beken overgeloopen en men maakt zich ook ongerust over den Donau, die sterk gezwollen Is. Te Ollvenza, In de Spaansche provincie Bajadoz, voelde men Dinsdagmiddag 4.25 een aardschok, die veel ongerustheid onder de bevolking teweegbracht. Van schade wordt tot dusverre niets gemeld. Bij Cantallna, In den omtrek van Sevilla, is een zonderling natuurverschijnsel waar genomen, dat men aan slsmatlsche werking van den grond toeschrijft. De grond scheurde en steenen werden daaruit om hoog geworpen, terwijl zich een onder- aardsch gerommel deed hooren. De verkochte bruid. Een jonge Hongaar, die naar Amerika was geëmi greerd, had gedurende vijf jaren gewerkt op een hoeve te Louls-Monnt aan het Ontariomeer. Op reis naar Amerika had hij een meisje, landgenoote, leeren kennen en zich met haar verloofd. Zij was te New- York gebleven, waar zij werk had gevonden en hij was het land Ingetrokken om In den landbouw bezigheid te zoeken. Na 5 jaren had hij een aardig spaarpotje en hij be sloot te trouwen. Aan het meisje, waarmee hij geregeld briefwisseling had gehouden, zond hij geld voor de reis en zij telegra feerde terug dat zij komen zou. In den trein maakte de schoone Hongaarsche kennis met een jonge Yankee en die kennismaking leidde tot een huwelijks aanzoek, waarin het meisje wel wilde toestemmen, mits haar nieuwe aanbidder het met den wachtenden bruidegom wist te schikken. Deze was wel eenigszlns verbaasd, zijn bruid In gezelschap van een jong. net gekleed heer uit den trein te zien stappen, maar de opheldering liet niet lang op zich wachten. De Amerikaan nam den Hongaar ter zt|de en deelde hem kort en bondig mede, dat hij van plan was met 't meisje te trouwen en bereid den vorlgen huwelljkscandidaat een billijke schadeloosstelling te geven. De Hongaar, die, als hem zoo Iets ln zijn vaderland overkomen was, zeker zijn mes zou hebben getrokken, was door zijn verbluf In dollar- land al zoozeer Amerikaan geworden, dat hj zich voor een prijs van 600 dollars, waarvan 120 dadelijk te betalen en de rest in wekelljksche termijnen van 10 dollars, er toe vinden liet, om zijn bruid af te staan HIJ kocht voor de 120 dollars een stuk land en de wekeljksche aflossing zal hem strekken om den eersten moelijken tijd, die elk nieuw bedrijf moet doorstaan, te overwinnen. Burgerlijke Stand van St.-FUipsland. April 1910. Qeboren: Cornells, i. van K. Quist en J. W. Faaste. Leendert Jacob, z. van I. Aarnoudse en M. de Rul] ter. Johannls Marlnus, z. van H. J. Fontlne en N. Kaashoek. Ondertrouwd: Willem v. d. Bos, 24 j., jm. en Cornelia Magda- Iena Mol, 23 j., jd. O c t r o u w d: Chrlstlaan v. Houten, 26 j., jm. en Centlna Marina Verwijs, 24 j., jd. Overleden: Abraham Marlnus, 2 j. en 6 m., z. van J. Noort- hoek en C. Wagemaker. Ats levenloos aangegeven: Een z. van J. de Rooij en J. Steenpoorten. Woensdag 18 Mei hopen onze geliefde Ouders: CORNELIS DANIEL BLOK en JOHANNA TROUW, hunne 40-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Zierikzee, 13 Mei 1910. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Vrijdag 20 Mei hoopt onze geliefde Grootmoeder, MARIETJE GANZEMAN, Wed. J. Haoesteijn, haar 80sten Geboorte dag te herdenken. Brouwershaven. Hare dankbare Kleinkinderen. Uit aller naam, F. C. KLAASSE. Ondertrouwd: JACOB VAN DEN BOOOERT Lz. en LENA DE GRAAF Ad. Zierikzee, 13 Mei 1910. Elkerzee, Huwelijksvoltrekking 25 Mei a.s. Getrouwd: MACHIEL J. DE ZWARTE Jz. en CORNELIA M. DE BRUIN Jd., die, mede namens wederztjdsche Familie, hunnen hartelljken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bt| hun huwelijk ondervonden. Zierikzee, 11 Mei 1910. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van mijne geliefde Zuster, Mevr. Wed. D. HOCKE lz.—v. d. Bout, betuig Ik mijn hartelljken dank. 's-Gravenhage, 11 Mei 1910. Mevr. Wed. v. VESSEM—v. d. Bout. Bij ons vertrek naar Grand-functon (N.-Amerlka) roepen we familie, vrienden en kennissen nog een hartelijk vaarwel en tot weerziens toe. LEONARD VAN ZUIJEN. LEENDERT J. FONDSE. a/b. s.s. „Rijndam". Schied. Singel 13 A, Rotterdam. - - - - Telefoon 6020. - - - - Men wordt beleefd verzocht de overige uren vooruit to booprokon. Gemeente KERKWERVE. Opneming van de Wegen en Voetpaden, te beginnen Vrijdag 20 Mei a.s. UIT DE HAND TE KOOP: Een goad baklanta staande te Borsselet groot 0,16,58 H.A. Te bevragen en inlichtingen Ie bekomen bij den eigenaar-bewoner C. J BOUWENS. Schipper I. van Duivendijk vertrekt eiken Woensdag van Zierikzee naar Middelburg en des Vrijdag-nam. van Middelburg naar Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 10