Woensdag 11 Mei 1910. (55 ierikzeesche Courant). H.H. Adverteerders Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINQEN. ZlEltlKZEESCHEiiftMElWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8924. Ilitgever-Hoofdpodaotouri A. FRANKEL. Redacteuri I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 cis., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandagavond niet worden uitgegeven. worden beleefd verzocht hunne Adver- tentiën, bestemd voor het nummer van Vrijdagavond, zoo vroegtijdig mogelijk aan ons bureau in te zenden. Bewerkelijke advertentiëa moeten Donderdag worden ingeleverd. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten, betreffende schiet oefeningen ter kennis van zeevarendendie daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeellng van den Minister van Oorlog zal op 19 en zoo noodlg ook op Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssen». Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.)f waarbij on veilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 45C0 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór, en op den dag der schietoefening, een waarschuwingebord geplaatst worden bfl het gebouw van den vlschafslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwfll bij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenls der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekent Noord, wit zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. Schietoefeningen van het fort Erfprins. 3de District. Volgens mededeellng als voren zal op 10 en zoo noodlg ook op 11 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Erfprins. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.)» waarbij onveilig wordt gemaakt een sector begrensd door de ware richtingen NN.O. en ZW. (157u) tot op 45G0 M. van het fort. De O.-iljke grens van dezen sector zal op het fort worden aangegeven door een stel bakens met 2 dwarslatten, de W.HJke grens door een stel bakens met één dwarslat. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het genoemde fort en van het fort Kijkduin een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden op het terrein van den Gemeentelijken vischafslag te Nleuwedlep. Indien een stoomvaartulg tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen des- gewenscht hulp worden verleend om uit den onvelllgen sector te komen. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeellng als voren zal op 19 en zoo noodlg ook op 20 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M), waarbij onveilig wordt gemzakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot ZOtZ. (56°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Dlemerdam en Durgerdam, de Westbatterfl nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Schietoefening van het fort Hoek-van-Holland. 4de District. Volgens mededeellng als voren zal op 12 en zoo noodlg ook op 13 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek-van-Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag beN. en één beZ. het zeegat, tot op 3100 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefeningen halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Zierikzee, den 10 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. „Le rol est mort, vlve Ie rol" (de koning is dood, leve de koning). Edward VII, koning van Engeland, Is dood, leve Oeorge V. De beteekenls van dezen ook In het Engelsche staatsrecht geldenden regel Is deze, dat met den dood eens konlngs zijn opvolger van rechtswege den troon onmld dellljk bestijgt. Edward VII Is vrij onver wacht gestorvenna negen jaren het Engelsche volk geregeerd te hebben. Als Prins van Wales was hij een bon vlvant, een dandy In de uitgaande wereld. Bij voorkeur hield hij zich In Frankrljks hoofd stad op. Het Parijsche leven kende hij zoo goed als de beste Parljzenaar. Toen hg tengevolge van het overladen zflner moeder, Koningin Victoria, tot de régeerlng geroepen werd, had men in het algemeen met het oog op zijn antecedenten geen hooge verwachtingen van hem. Hf Is echter, zoodra hij de regeering aanvaard heelt, een geheel ander mensch geworden. Met grooten tjver en diepen ernst wijdde hij zich aan de vervulling der hooge taak, waartoe hij door zijn geboorte geroepen was. Onder zijn bewind herkreeg Engeland in politiek opzicht zijn staatkundigen In vloed In de wereld. En hij werkte tot pacificatie van Zuld-Afrika mede, door op voorstel van zijn liberale ministers aan de Boeren autonomie toe te staan en hun ideaal, een vereenigd Zuid-Alrika, te helpen verwezenlijken, zoodat de wrok der Boeren over het verlies van hun staat kundige onafhankelijkheid heeft plaats ge maakt voor een groote mate van welwil lendheid jegens het Engelsche volk. Zijn zoon, de Prins van Wales, thans koning George V, die aangewezen was het eerste Zuld-Afrikaansche Parlement te Kaapstad te openen, heeft, nu hij tot koning Is uit geroepen, van die taak moeten afzien. De uitroeping tot koning gaat in Engeland's hoofdstad met veel ceremonieel gepaard. Aan de grens van het oude gedeelte der stad Londen, de City genaamd, Is een barrière opgericht, waar de Lord-Mayor (de burgemeester) en andere hooge magls- traats-personen geschaard staan. De Koninklijke stoet, voorafgegaan door herauten, en vergezeld door hellebardlers, vroeg, zoodra hij bij de barrière kwam aanrijden, naar aloud gebruik verlof de City te mogen binnentreden, teneinde den nieuwen Koning uit te roepen. Nadat eenlge ceremoniën, die nog een overblijfsel zijn uit de middeleeuwen, vervuld zijn, verleent de Lord-Mayor het gevraagd verlof, die vervolgens met de magistraats personen zich bij den Koninklijken stoet aansluiten. Bij de voornaamste punten der stad, zooals het stadhuis, de beurs, wordf halt gehouden, waarop de trompetters door trompetgeschal 't volk samenroepen, waar voor dan de proclamatie, behelzende de uitroeping van Oeorge V tot Koning, wordt voorgelezen. Van den nieuwen vorst Is weinig bekend. Alleen weet men van hem, dat hij een Ingetogen en zeer huiselijk mensch Is. Van den nu overleden vorst, die bij het volk bemind was, doen aller lei verhalen de ronde. Zoo wordt van hem verhaald, dat hij, toen hij op een winterdag als kroonprins eens met eenlge vrienden door de Parijsche straten wan delde, hij bij een kraampje, waar gebakken aardappelen boven een potvuurtje lagen te pruttelen, staan bleef, teneinde zijn koude handen te verwarmen. Uit dank baarheid, dat hgizljn handen mocht ver warmen kocht hij van den straatkok een portie aardappelen, die hij In de zakken van één zijner vrienden stopte. Den vol genden ochtend had de kok boven zijn kraam een groot papier bevestigd, waarop met reusachtige letters te lezen stond: .Leverancier van zijn Koninklijke Hoogheid „den Prins van Wales". Toen de Prins het vernam, moet hij hartelijk gelachen hebben. In het Pruisisch Huis van Afgevaardigden is op voorstel van zijn president, Kröcher, het reglement van orde verscherpt. De liberalen stemden tegen de aanneming. Bepaald Is, dat als een afgevaardigde op de orde inbreuk maakt, de voorzitter hem onder het noemen van zijn naam tot de orde roept. Is de Inbreuk op de orde zóó grof, dat de waardigheid van het Huls er mede gemoeid is, dan kan de president hem voor dien dag uitsluiten van de zitting en zoo noodlg tien politle-agenten en een luitenant van politie requlreeren, teneinde ingeval van onwilligheid den afgevaardigde bulten de deur te zetten. Indien een uit zetting door middel van den Heiligen Hermandad noodlg blijkt, dan schorst de voorzitter de vergadering, en laat de ver gaderzaal en de tribunes ontruimen. De van de zitting uitgesloten afgevaardigde kan tegen het tot de orde roepen van hem en tegen zijn uitsluiting van de zitting In verzet komen. Dit verzet moet schriftelijk en op zijn laatst den volgenden dag ge schieden. De vergadering beslist op dit verzet, of de rermaning tot de orde of de uitsluiting gerechtvaardigd was. De verscherping van het reglement van orde Is gericht tegen de socialistische leden. In de Russische Rijksdoema maakte de voorzitter Ooetsjikof gewag van het treurig verlies, dat Engeland door den dood van zijn Koning geleden had. Rusland deelde In die smart, omdat het In Koning Edward een monarch verloren had, die veel voor de toenadering tusschen de twee groote volken gedaan had. Hij stelde voor, den Engelschen koning hartelijke deelneming te betuigen en hem te machtigen ook aan het Lagerhuis een telegram le zenden. Een lid der rechterzijde meende dat het zenden van een telegram bulten de bevoegd heid van de Doema lag. Dit lid werd op voorstel van den voorzitter van het bijwonen van drie vergaderingen uitgesloten. Minis ter Iswolskl sloot zich namens de regeering bij de woorden van den voorzitter aan. ITALIË. Een processie van 12000 personen reist eerstdaags onder begeleiding van 30 eestelpen met 30 extra-treinen uit loekarest naar Rome om den Paus be scherming tegen de komeet van Hallty te verzoeken. De processie komt 10 Mei te Rome. ZWEDEN. Stockholm, 7 Mel. Roosevelt Is met zijn familie hier aangekomen. Hij werd door den Hertog van Södermanland ont vangen en naar het koninklijk palels gebracht. Hedenavond Is hier ter eere van Roosevelt een feestmaal gegeven, De eerste- minlster Llndman stelde daar een dronk In op den gast, waarbij hij tevens den dood van koning Edward gedacht. Roosevelt antwoordde met een dankbe tuiging voor de hartelijke ontvangst en hij besloot met een dronk op het welzijn van Zweden. 9 Mei. De ex-presldent Roosevelt is heden naar Berlijn vertrokken. NOORWEGEN. Gothenburg, 9 Mei. Aan boord van het vrachtstoomschip „Jonas Alstroem" Is een ketel ontploft. Van de bemanning zijn er twee gedood en verscheidenen zeer bedenkelijk gewond. Anderen worden vermist. Zij moeten, naar ooggetuigen ver halen, met vrachtgoederen naar verschillende kanten door de lucht geslingerd zijn. ENGELAND. Na Koning Edward's dood. Londen, 7 Mei. De leden van de Koninklijke huishouding mochten van middag den overleden Koning zien. Hij lag nog op het bed, waarop hij gestorven was. Zijn gelaat had een kalme en vredige uitdrukking. 8 Mei. Volgens de laatste, ofschoon niet officleele plannen, zal de begrafenis den 20en Mei geschieden. Het stoffelijk overschot, dat in de troonzaal van het Buckinghampalels In staatsie ligt, Is door de leden van de Koninklijke hutshouding en eenlge bevoorrechte personen bezocht. Later zal het voor het publiek ter be zichtiging worden gesteld in de „West minster Hall", evenals het stoffelijk over schot van Oladstone. Officieel wordt bericht, dat 's Konings lijk den 17en Mei naar de „Westminster Hall" zal worden gebracht, waar het drie dagen lang voor het publiek In staatsie zal liggen. Daarna wordt het naar Windsor gebracht, waar het den 20en wordt be graven. Aan Reuter wordt uit Berlijn bericht, dat Keizer Wilhelm, In zijn gesprek met den Britschen gezant Goschen, met groote droefheid sprak over den dood van zijn oom en zijn hartelijke toegenegenheid betuigde voor zijn Engelsche bloedver wanten, In wier smart hij Innig deelneemt, Z. M. deelde den Britschen gezant mede, dat hij zich naar Engeland wil begeven om de begrafenis bij te wonen, zoodra hg van Koning George de beschikkingen van het Engelsche Hof daaromtrent zal hebben vernomen. Londen, 9 Mei. Het uitroepen van den nieuwen Koning geschiedde met veel oude ceremoniën; de proclamatie werd op vier alaatsen met de gebruikelijke praal afge- ezen. Van het Slnt-James-Palels trok de stoet onder geschutvuur naar Charingeross. De weg was bezet met 6000 militairen. Een afzonderlijke plechtigheid In de City beteekende de rymbolleke erkenning van de onafhankelijkheid der City tegen over de vorsten. Officieel is bepaald, dat het lijk van Koning Eduard van af den 17en drie dagen In praal wordt gelegd In de Westminster Hall. Daarna wordt het 20 Mei naar Windsor vervoerd ter bijzetting. Koningin Alexandra heeft den wensch te kennen gegeven voortaan „koningin- moeder" en niet „koningin-weduwe" ge noemd te worden. Het Is de eerste maal sedert den dood van Karei I, dat een koningin dezen titel voert. Zij zal haar intrek nemen in Marlborough House, waar zij woonde, toen zij voor het eerst als bruid naar Londen kwam. Mogelijk gaat zij een groot deel van het jaar bij haar bloedverwanten aan 't Deensche hof door brengen, In gezelschap van haar zuster, de keizerin-weduwe van Rusland. Volgens de officleele berichten is Koningin Alexandra bij voortduring wel varend. De Koning en de Koningin zullen zich hedenavond naar het Victoria-station be geven om den Koning en de Koningin van Noorwegen te begroeten. AI de rechters gingen hedenmorgen In plechtgewaad naar de gerechtsgebouwen en legden den eed af. De proclamatie van den Koning wordt overal in Engeland met groote geestdrift gelezen. Koning George heeft bepaald, dat 20 Mei, den dag der begrafenis, een nationale rouwdag zal zijn. Als het lijk van Koning Edward op het praalbed ligt, zal alleen de kist en niet het gelaat van den doode voor het publiek zichtbaar zijn. Londen, 9 Mei. Het uitroepen van den nieuwen Koning op het historische binnen plein van het Slnt-James-Paleis leverde een zeer schilderachtig schouwspel op. De straten in den omtrek waren met soldaten afgezet en daarachter stond een dichte volksmenigte opeengepakt. Op het dak van het Palels, aan alle vensters, op de verschillende terrassen, stond het vol. BI] den muur der tuinen van het naburige Marlborough House, het tegen woordig verblijf van Koning Oeorge, stonden al de kinderen van het Koninklijk paar met den gouverneur der jonge Prinsen en andere leden der Koninklijke huishouding. De Koning en de Koningin vertoonden zich niet aan het publiek, maar zij waren toch getuigen van de plechtigheid. Toen de Wapenkoning der Orde van den Kouseband, die de proclamatie voor las, aan de passage kwam waarin de dood van Koning Edward wordt vermeld, namen alle In de menigte den hoed af en zij bleven bloolhoofds luisteren tot het eind van de proclamatie. Na het lezen van de proclamatie bliezen de trompetters een fanfare en de battery In het Stnt-James-Park loste saluutschoten Toen het uitspreken der proclamatie In het Sint-James-Paleis geëindigd was pet de woorden „God zegen' den Koning", nam de menigte die woorden over en de kreet ging over In een gebrul, dat zich voortplantte door de menigte in het park en de aangrenzende straten. Het muziek korps der eeregarde speelde daarop het volkslied, toen een stentorstem onder het volk het lied mede-aanhief, en nauwelijks had die stem eenlge woorden gezongen, of heel de menigte stemde in en dat gaf zulk een geluld, dat men het In het Buckingham-Palels kon hooren. FRANKRIJK. Parijs, 9 Mei. Bij de herstemmingen In 225 districten ztjn herkozen 8 en ge kozen 12 nieuwe republikeinen, herkozen 49 en gekozen 55 radtcaal-soclallsten herkozen 6 en gekozen 7 onafhankelijke socialisten, herkozen 18 en gekozen 29 geünificeerde socialisten, en herkozen 8 en gekozen 20 progressieven. Brlsson, Mlllerand en Jaurèj zyn herkozen DUITSCHLAND. Berlijn, 9 Mei. Keizer Wilhelm zal de begrafenis-plechtigheid te Londen btywonen en op uitnoodlging van koning George intrek nemen In het Palels. Te Berlijn werd dezer dagen door de rechtbank een tuchthuisstraf van vier jaren geëlscht tegen een man, wiens gedrag tot dusverre onbesproken was geweest, maar die eenlge dagen geleden een meisje van vier jaren tot zich had gelokt en het schaapje geweld wilde aandoen, toen hem dit gelukkig belet werd door de onver wachte komst eener buurvrouw. Duitsche rechercheurs arresteerden Zaterdag op het station te Diisseldorf een internationalen handelaar In blanke sla vinnen, den z.g. koopman Pook, die twee 16-jarige meisjes bij zich had, met het doel haar naar een wijd en zijd berucht huls te Frankfort te brengen. Zoo goed als alle groote winkeliers In juweelen, goud- en zilverwerken te Berlijn hebben tot vreugde hunner winkel bedienden, kassiers enz., besloten, om hun zaken om zeven uur 's avonds te sluiten. Waarschijnlijk zal dit voorbeeld door andere luxe-zaken spoedig gevolgd worden. NEDERLAHO. Bolsward, 9 Mei. Alhier is een ont ploffing ontstaan door het springen van een oven In de gemeentelijke gasfabriek, waarin eene verzameling van gas schijnt te hebben plaats gehad, ofschoon de oven sedert vier weken niet gebruikt was. Groote stukken steen werden eenlge meters ver weg geslingerd, doch gelukkig heeft niemand eenig letsel gekregen. De schade wordt door verzekering gedekt. 's-Gravenhage, 9 Mei. In de heden gehouden raadsvergadering werd door den voorzitter mededeellng gedaan van een brief van burgemeester Sweerts, waarin deze mededeelde, dat zijn geneesheer hem minstens zes maanden volkomen rust voorschreef en hij daarom der Koningin verzocht hem niet te herbenoemen. Daarop ontving hij een brief van den Commissaris der Koningin, waarin deze hem, namens den Minister van Bulten- landsche Zaken, meldde, dat hem tot het tijdstip zijner aftreding verlof wordt ver leend met verlenging by eventueele herbenoeming tot dat de zes maanden zyn verstreken. In verband hiermede zal de raad Woensdag een tydeltjken wethouder benoemen. H. M. de Koningin wordt by de begrafenis van Koning Eduard vertegen woordigd door Prins Hendrik, die met de „Heemskerck" derwaarts vertrekt. Als hoofd dezer missie wordt de Prins vergezeld door twee leden van het Militair Huls der Koningin. Ons Hof zal vermoedeiyk voor 14 dagen den rouw aannemen. By Kon. besluit Is aan mr. A. P. L. Nellssen, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister van Justitie, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem bewezen, en het beheer van het Departement van Justitie tijdelijk opgedragen aan den Minister van Blnnenl. Zaken, mr. Th. Heemskerk. De Minister van Financiën, mr. Kolkman, heeft zyn werkzaamheden aan zijn Departement hervat. Op 81-jarlgen leeftijd Is alhier over leden de heer mr. C. Fock, oud-MInlster van Binnenlandsche Zaken, oud-Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, en oud-Burgemeester van Haarlem en Am sterdam. De overledene was commandeur In de orde van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis heeft plaits Woensdag ochtend op Nieuw Elk en Duinen. Met mr. C. Fock gaat een staatsman In ruste, die gedurende vele jaren belangryke diensten aan den lande heeft bewezen. Na eenige jaren burgemeester te zyn geweest, eerst van Haarlem, daarna van Amsterdam, trad mr. Fock in 1868 In het kabinet, dat zyn naam en dien van mr. Van Bosse droeg, op als minister van binnenlandsche zaken. Als zoodanig deed mr. Fock zich kennen als warm voorstan der van de openbare school, terwijl onder dit ministerie belangryke wetteiyke maat regelen tot sland kwamen. Op 4 Januari 1871 trad mr. Fock als minister af, was korten tyd lid der Tweede Kamer voor Amsterdam, maar werd in hetzelfde jaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1