ZIEIHKZEESCHË MEI USItOHE. Vrijdag 6 Mei 1910. Derde Blad. (SS ierikzeesoh© C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, V/OENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per |aar bij vooruitbetaling 66ste IAARGAN6 - No. 8922 Ultgever-Hoofdredaoteun A. FRANKEL. Redacteur t J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vr^dags-middags uiterlijk 2 up*. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. portugal. Koningin Maria Pia, grootmoeder van koning Manuel, blijkt 40 000 gulden schuldig te zijn aan een groote manufacturen- en modezaak. Het Is uitgekomen door het faillissement van die zaak. In de laatste jaren, na den gruwelljken koningsmoord, heeft Maria Pla Ingetogen geleefd, doch vroeger voerde zij nogal een staat en onder de deugden, waarvoor de paus haar „de gouden roos der deugd" verleende, stond spaarzaamheid niet bovenaan. engeland. Het geboefte Is hier in den loop der vorige week weer druk bezig geweest. Één wist 'n bank voor f 9000 op te lichten, door een gehuurd jong Duitscher met een valsche chèque van een cliënt der bank daarheen te zenden. In Oxfordstreet stalen Inbrekers voor f 24,000 uit een juweliers zaak, door een haard uit een onbewoond huls er naast te rukken en een gat in den muur te breken. En in het Piccadilly Hotel werd een Amerikaansch financier des nachts In zijn slaapkamer beroofd van een zak boekje met Amerlkaansche bankbiljetten, ter waarde van f 7700 De dief nam er tevens een kostbare doekspeld bij. Hoewel de kamerdeur was gesloten, werd de be stolene niet In zfln slaap gestoord. Een crimineel proces wegens op- lichterl) trekt hier sedert enkele weken zeer de aandacht. Één der twee beklaagden is een in zekere kringen zeer gevierde schoone dame van Australische afkomst. Zij noemt zich „La Milo" en treedt onder dten naam in Engelsche music-halls op. In de getuigenbank vertelde zij, gedurende drie jaren gemiddeld f 60,000 per jaar te hebben verdiend. Net zooveelals hier 'n eerste staatsminister ontvangt. En wat doet „La Milo" daarvoor Zij laat enkel 5 la mode, met slechts de alleronontbeer- lljkste bedekking, de schoone vormen van haar lichaam zien. frankrijk. Het garnizoen van Parijs was voor Zondag 1.1. met de dragonders van Ver sailles en kurassiers van St.-Germaln Ramboutllet, Melun en Fontalnebleau ver sterkt geworden met het oog op de aan gekondigde Mel-betooglng In het Bosch van Boulogne. Er stonden niet minder dan 15000 polltle-beambten en 8000 man cava lerie ter beschikking van den polltle-prefect. Een uitstekende voorzorg, maar die, van achteren bezien, niet noodlg gebleken Is. Want de betooging heeft niet plaats gehad 1 Zaterdag was er nog een deputatie naar minister-president Briand gegaan, om hem alsnog vergunning te verzoeken voor den optocht der betoogers In het Bosch. Briand weigerde de deputatie evenwel te ont vangen en liet meedeelen, dat het verzoek te laat kwam; alle maatregelen waren al genomen met het oog op de aangekondigde betoogingen, waarbij men zich niet ontzien had bedreigingen te uiten en een uitdagenden toon aan te slaan. De leiders der vakvereenlglngen waren eerst van plan de betoogingen toch te doen plaats hebben. In een aanplakbiljet protes teerden zij Zaterdag tegen het ingrijpen door de overheid in „het recht op de straat". Zl| wezen er op, dat voor vasten avondoptochten en dergelijke toch ook wel vergunning wordt verleend. En Gustave Hervé wekte In zijn orgaan La Guerre Sociale, vrouwen en kinderen op om aan de betoogingen mee te doen. Hij dreigde, dat, indien die betoogingen verhinderd werden, een volgende maal de Browning- revolvers het beslissende woord zouden spreken. De Humanlté, het blad van Jaurès, was evenwel verstandiger en zijn raad is door de meerderheid der Parijsche arbeiders opgevolgd. Het blad verscheen Zondag morgen in een speciale editie en wekte daarin de arbeiders op, niet naar het Bosch van Boulogne te gaan. En In een manifest van den bond van Parijsche vakvereenl glngen, daaronder afgedrukt, werd aan de door de regeering genomen voorzorgs maatregelen herinnerd. De bond van vak vereenlglngen, zoo heette het daarin, is daarom besloten niet in den valstrik te geraken, dien de regeering gespannen heeft Het manifest raadde aan niet naar het Bosch te gaan, doch alleen een wandeling op de boulevards te onder nemen. Er was Zondagmorgen een vergadering In de Arbeidsbeurs. Daarna begaven de werklieden zich groepsgewijze naar de groote boulevards, doch een eigenlijke betooging was het niet. Op de voornaamste waren troepen geposteerd, die de straat voor het verkeer vrijhielden. De Opera werd door Infanterie bewaakt. In het Bosch van Boulogne was ook een uitgebreide dienst van orde georganiseerd, doch het aantal vreedzame wandelaars overtrof verre dat der betoogers. Op het Dulvenschletterreln en in de nabijheid, waar oorspronkelijk de meeting zou plaats hebben, zag men een paar honderd arbei ders, die Weg uiet Briand I Leve de al- gemeene staking! schreeuwden, doch het kwam hier al evenmin als In de stad zelf tot Incidenten. Ook In de departementen is de 1-Meidag rustig verloopen. Nabij het kasteel Balincourf, de verblijfplaats van baronesse Vaughan, weduwe" van koning Leopold van België, heeft zich een zonderlinge geschiedenis afgespeeld. Toen de baronesse zich met haar kinderen naar de kerk begaf, kwam eensklaps een vrouw uit een auto gespron gen, die haar met een revolver bedreigde. Zij schoot evenwel niet. Misschien omdat zij vreesde de kinderen te raken, die zich voor de moeder bevonden. De vrouw, die de baronesse op die wijze verschrikt heeft, is haar eigen zuster Angèle. Men weet, dat de baronesse van nederige afkomst Is. Ztj moet haar zuster geldelijke ondersteuning hebben geweigerd en van daar de bedreiging. Angèle zegt echter, dat de revolver niet geladen was. Haar doel was niet geweest haar zuster te dooden, doch haar schrik aan te jagen, omdat zij alle brieven om steun onbeantwoord liet. Zondagmiddag Is een bom ontploft, die men gelegd had op de vensterbank van den politiepost in het raadhuis te Arles. Niemand kreeg letsel, doch de glazen maker zal heel wat te doen krijgen aan het raadhuis. In het slation te Toulon heeft men een meisje van een dag oud in een koffer gevonden. Het was levend In den koffer opgesloten en op het perron achterge laten. Het kind leefde nog. De moeder heeft men niet kunnen ont dekken en de kleine vondelinge is voor- looplg onder den naam van Almée Mallegra (A. Koffer-station) in de registers van den burgerleken stand ingeschreven In het politiebureau van Montmartre (Parys) is een ontslagen dwangarbeider, die 20 jaren In Cayenne was geweest, den commissaris komen smeken om weder naar het bagno te worden gezonden De ontslagen veroordeelde was onlangs met 850 francs in Frankrijk teruggekeerd en hij hoopte daar met dat geld een nieuw leven te beginnen. Maar hij was door twee boeven, met wie hl) kennis maakte, van zijn geld beroofd en hij wist nu, zonder betrekkingen of middel van bestaan, geen anderen raad, dan terug te keeren naar het land zijner gevangenschap. Toen hem beduid werd, dat dit maar niet zoo kon gaan, was hij zeer teleurgesteld. duitschland. De vrouw van luitenant Hofrichler, tegen wie wegens meineed een Instructie geopend Is, en die zich sinds twee dagen In preventieve hechtenis bevond, is weder om op vrije voeten gesteld. Door zijn verklaring, dat hij, om aan de eerzucht van zijn vrouw te voldoen, de promotiepllleh verzond, heeft Hofrichter de moreele schuld van zijn misdrijf op haar schouders geladen. Mevrouw Hof- richter bltyft echter ontkennen, dat zij ooit haar man tot den moordaanslag heeft aangespoord. Ook tegen een oom van Hofrichter, den apotheker Appelt te Freudenthal, in Sllezë Is een vervolging gelast. Hoewel Hofrichter den apotheker niet als den verstrekker van 't vergif heeft aangewezen, meent de Oostenrijksche justitie voldoende gronden te hebben, om aan te nemen, dat Appelt hem de cyaankali geleverd heeft. Den 9den dezer maand komt de zaak- Hofrichter voor den krijgsraad in openbare zitting. Slechts Indien Hofrichter dan zijn bekentenis herhaalt, kan de doodstraf tegen hem worden uitgesproken. I - Het hoofdbestuur van het Dullsche werkgeversverbond heeft te Berlijn ver gaderd, om vast te stellen, hoevele arbeiders op het oogenbllk uitgesloten waren. Het bleek, dat op het oogenblik 186,000 man gedaan hadden gekregen. De vergadering nam verder een motie aan, het voornemen uitsprekende, om d#n opgedrongen strijd tot een zegevierend einde te brengen en dank zeggende voor den steun van de twee groote fabrllcantenvereenlglngen. - De Deutsche Reichsbank had 12 mlllloen mark in bewaring van den vroe- geren sultan van Turkije, Abdoel Hamld. Toen Abdoel Hamld afgezet was, elschte daartoe aangespoord door de nieuwe Turksche regeering, zijn geld terug. Doch de bank weigerde, eerst omdat het stempel, dat overeengekomen was, niet te vinden was om de quitantle te waarmerken en daarna omdat de sultan het geld niet uit eigen vrije beweging zou hebben opge vraagd, doch omdat hij er toe gedwongen werd. De Turksche regeering riep tegen die beslissing de hulp in van de civiele kamer van het Berüjnsche Landsgericht en deze heeft de Porte thans doen welen, dat de Reichsbank in haar recht was. Turkije krijgt het geld dus niet. belgiE. Brussel, 30 April. Bij het openen van de koloniale tentoonstelling heeft de minister van koloniën hulde gebracht aan de nagedachtenis van koning Leopold en daarin gezegd dat koning Albert bezield is met den wensch om het grootsche werk van den stichter der kolonie te voleindigen en alle krachten wil inspannen om het zwarte ras te brengen tot wel vaart, verlichting en deugd. België is vastbesloten het begonnen werk voort te zetten door het ontginnen van de uitge strekte landstreken, door ontwikkeling van den handel, stelselmatig bestuur van het land, wetenschappelijke onderzoekingen en door versterken van den Invloed der Europeesche beschaving. De koning hield daarna een redevoering, waarin hij den arbeid van wijlen koning Leopold prees en herinnerde aan de Congo-debatten. Hij wees op de grootsche taak, die België te vervullen heeft, en bracht lof aan de ambtenaren en officieren, die met beleid de hervormingen zullen uitvoeren en in den Congo een regeerlngs- stelsel zullen uitbreiden, dat België waardig Is. „Wij stellen ons", zelde hij, „het geluk der Inlandsche bevolking ten doel en wenschen ons de achting onzer naburen te verwerven door steeds voort te gaan op den weg van den vooruitgang". De koning laakt een tot het uiterst ge dreven exploitatie en verklaart zich voor een kolonisatie door bevordering van een zedelijkheid, die gegrond is op de Christelijke zedeleer. België moet een voorname plaats Innemen in de economische evolutie van de koloniën tusschen de tropen, en de koning vraagt zich af of er wel met de noodlge kracht gearbeid wordt aan de ontwikkeling van het spoorwegwezen. Hij wenscht een ver keersweg dwars door de kolonie, die de hoofdstad met het hart van Katanga zal verbinden, welke verkeersweg kan ver kregen worden door een behoorlijke ver lenging van den spoorweg der Qroote Meren. Hij wees op de Vereenlgde Staten als voorbeeld wat betreft de transcontinentale wegen, op Rusland voor de Aziatische, op de Engelschen, Franschen en Duitschers voor de koloniale spoorwegen. „Laat ons", zoo eindigde hij, „voortgaan met energie en volharding te betoonen en daarbij in de eerste plaats bouwen op eigen krachten. Credietlnstelllngen moeten de vermeerdering van de kapitalen van den Congo bevorderen". De koning verklaarde daarop het Congo-museum geopend. nederland. OldeDzaal, 1 Mei. Eenige dagen geleden werd een Inwoner van het naburige Dene kamp door iemand zóódanig met een mes verwond, dat de dood waarschijnlijk eer lang zal volgen. De vermoedelijke dader, eveneens te Denekamp woonachtig, werd In voorlooplge hechtenis gesteld, doch ontkende ten stelligste alle schuld. De burgemeester kwam toen op het denkbeeld de hulp van een politiehond te baat te nemen tot het opsporen van den waren schuldige. De heer S. K. Visser, alhier, die In het bezit is van een politiehond, welke reeds meermalen proeven van bekwaamheid op dat gebied heeft afgelegd o. a. te Oll- denhaus voor de Dultsche politie werd verzocht met zijn hond naar Denekamp over te komen. Als een loopend vuurtje ging dit bericht door het anders zoo stille dorp en In een minimum van tfjd waren een honderdtal bewoners op de been om getuige te kunnen zijn van dit niet alledaagsch onderzoek. Onderwijl had men den gearresteerde ook onder de volksmenigte gebracht. Men deed den hond ruiken aan een pet van den verslagene en liet hem toen los. Tot driemaal toe hield de hond telkens stil bij den verdachten persoon te midden van de volksmenigte, met het gevolg dat deze ten slotte zfln daad volledig bekende. Hij Is thans onder geleide van twee polltle-beambten naar Almelooovergebracht. Eindhoven, 1 Mei. Een brutale poging tot inbraak is gisteren alhier gepleegd In het café van den heer Adolf Spoorenberg, aan den Dijk. Te middernacht bemerkte de dochter des huizes, dat een man door een dakvenstertje keek, dat op de slaap plaats der kinderen uitzicht gaf. De man streek lucifers af, teneinde goed te kunnen opnemen, of men daarbinnen wel goed sliep. Het meisje spoedde zich naar de slaap kamer harer ouders. De Inbreker werd nu betrapt, terwijl hij bezig was een secretaire te openen. De heer Spoorenberg greep hem beet en vroeg wat hij in zijn woning te maken had. De Inbreker bekende dat hij zich van geld wilde voorzien en daarom tot de Inbraak besloten had. Hij was reeds weken zonder werk. Hij bad en smeekte hem vrij te laten en geen aangifte te doen. Het bleek een werkloos verver J. van Auit Woensel, oud c.a. 20 jaar, te zijn. De heer Spoorenberg kreeg medelijden met den Indringer en liet hem los. Spoedig kreeg echter de politie de lucht van het geval en gisteren werd door haar de zaak ter hand genomen. De heer Spoorenberg deed thans formeele aangifte, waarop de politie ter opsporing van den inbreker, die sinds den nacht voortvluchtig was, overging. Gisteren namiddag werd zijn verblijfplaats in de uitgestrekte dennenbosschen onder Tongelre ontdekt. Het bestond uit een leger van dennenaalden, een paar kussens en een deken. Op bedoelde plaats moet hij des nachts reeds sinds weken geslapen hebben. Na deze vondst werd de politie met nog eenige manschappen versterkt en tot ge leidelijke doorzoeking der andere bosschen overgegaan, om den man in handen te kunnen krijgen. Eindelijk gelukte het. Door de vereende macht van maréchaus- sées en agenten werd hij in zijn nachtleger aangehouden. Hij bekende de dader te zijn der inbra ken In de sigarenfabriek te Strijp en bij een slager te Eindhoven. Overdag sliep hij in zfln schuilplaats In de bosschen en des nachts ging hij op roof uit. H|| is ter be schikking der Justitie gesteld. RECHTSZAKEN. Den 27 Mei zal voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld de zaak tegen H. A. v. D., notaris en uitgever van De Volkswil te Hulst, beklaagd van het publiceeren van een stuk, waardoor de pastoor te St.-Jansteen zich beleedigd achtte. De rechtbank te Groningen veroor deelde Dinsdag H. Dieters, oud-lld van Gedep. Staten te Oroningen, met aftrek der preventieve hechtenis, tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Fraude aan de rijks-postspaarbank. Een commies der rijks-postspaarbank te Amsterdam, die in financlëele moeliqk heden verkeerde, maakte van de gelegen heid, die zijn betrekking hem bood en de slordige controle gebruik, om zichzelf te bevoordeelen ten koste der bank. Hij had een spaatbankboekje en nam daarop groote bedragen op, die er niet op waren belegd. Reeds van de jaren 1896 en 1897 af ging dat zoo, en hij zette deze praktijken voort, zelfs toen hij 't om zijn financiëelen toestand niet meer behoefde te doen. Tot welk een totaal 't aldus verkregen bedrag Is geklommen, kon niet met zeker heid worden vastgesteld, daar de commies door vernietiging der siuxkcn, zulks onmogelijk gemaakt heeft De contröle was zoo onbeteekenend, dat de president der rechtbank er van zei: „Dat noem Ik een zoodje". Na dit geval moet evenwel het toezicht zeer verscherpt zijn. Tegen den commies is twee-en-een-half jaar gevangenisstraf geëlscht. T I E NDW E T. De Minister van Financiën heeft goed gevonden en verstaan te bepalen: dat hij, die tiendrente wenscht af te koopen, daarvan schriftelijk kennis moet geven aan den controleur der grondbelasting binnen wiens ambtsgebied de bezwaarde perceelen gelegen zijn, door invulling van een formulier, daartoe kosteloos verkrijg baar bij dien controleur of bij den ont vanger der directe belastingen. De controleur zendt de kennisgeving tot afkoop zoo spoedig mogelijk op aan den Minister van Financiën (Administratie der Generale Thesaurie), met voorstel omtrent het bedrag der afkoopsom. De controleur ontvangt de kennisgeving terug met een verklaring van den Minister van Financiën omtrent de vaststelling van de afkoopsom, van den dag, waarop uiterlijk de betaling moet plaats hebben, en van de plaats, waar deze moet ge schieden. Hij geeft den belanghebbende zoo spoedig mogelijk hiervan kennis. De afkoopsom wordt berekend naar den bij deze resolutie gevoegden staat. Deze luidt: De afkoopsom van de tiendrente op eenig perceel rustende, bedraagt, wanneer er na het jaar, waarin afkoop plaats heeft, nog verschuldigd zullen zijn: 29 termijnen f 18.03.6, 28 termijnen f 17.66.8 27 termijnen f 17.28.6, 26 ter mijnen f 16.89 1. 25 termijnen f 16,48,2, 24 termijnen f 16.05 9, 23 termijnen f 15.62.1, 22 termijnen f 15.16.8. 21 ter mijnen f 14.69 8, 20 termijnen f 14.21.3, 19 termijnen f 13 71, 18 termijnen f 13 19, 17 termijnen f 12.62, 16 termijnen f 12 09.5, 15 termijnen f 11.51.8, 14 termijnen f 10.92.1. 13 '«mijnen f 10.30 3, 12 ter mijnen f 9.66 8 11 termijnen f 9 00 2, 10 termijnen I 8 31.7. 9 termijnen I 7.00 8, 8 termijnen f 6.87 4. 7 termijnen f 6.11.5, 6 termijnen f 5.32 9, 5 termijnen f 4 51.6, 4 termijnen f 3 67.4 3 termijnen f 2.80.2, 2 termijnen f 190, 1 termijn f 0.96.6 voor eiken gulden aan tiendrente, welke op het perceel rust. Voorbeeld van berekening: Gesteld de schadeloosstelling Is op- elschbaar geworden 1 Augustus 1910, tiendrente ten bedrag van bijv. f 27.75 voor het eerst verschuldigd over het jaar 1911 en dus voor het laatst over het jaar 1940. De eigenaar geeft op 15 Mei 1913 te kennen, dat hij wenscht af te koopen. Nog niet ingetreden zijn de jaren 1914 tot en met 1940 da1 z^n 27 termijnen. Verschuldigd Is als afkoopsom f 27.75 maat 17.28.6 (zie slaat) is f 479 68.5. (De termijnen over 1911 en 1912 zijn alsdan reeds betaald en die over 1913 staat op het kohier der grondbelasting en moet voldaan worden). Dezelfde berekening geldt bij tiendrenten Ingevolge artikel 84 opgelegd, bij welke steeds 1938 het laatste jaar van betaling der tiendrente is. De Prins Willem II. De directie van de Koninklijke West- Indische Maildienst deelt het volgende mede: Op den 27en April j.l. bereikte ons het bericht dat door een dulnwachler te Koog (Texel) een flesch gevonden was, In houdende een briefje, waarop de volgende woorden „God help, wij vergaan ss. „Prins Willem 11". A. v. L." welk bericht reeds In de couranten werd medegedeeld. Wij hebben thans het handschrift op dit briefje door een schriftkundige laten onder zoeken en doen vergelijken met het hand schrift van den 2en hofmeester A. van Lelden, wiens initialen dezelfde zijn als die, voorkomende op het briefje. Deze schriftkundige deelt ons mede, dat zijn stellige conclusie is, dat het handschrift op het briefje onmnneltjk rist ka" zijn j den 2en hofmeester A. van Leiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9