Ingezonden Mededeelingen. BE£CHAM'S Vrouwelijke BijtoaÉleoaren en onderwijzeressen! wagen. In verschillende fabrieken ver nielden de arbeiders de machines. Een menigte van 3000 man drong met knuppels en stukken Ijzer op de dragonders In. Toen de soldaten zich tot tegenweer gereed maakten, verschansten de lui zich. Merkwaardig Is het de namen te lezen van de betoogers, die gearresteerd werden. Die namen hebben nagenoeg alle een Hollandschen klank: T urtelboom, De Swarte, De Pauw, De Brouwer, De Man, enz Men weet, dat er In het uiterste noordelijke deel van Frankrijk nog Vlaamsch ge sproken wordt. duitschland. .Hans komt door zijn domheid voort", zegt het oude spreekwoord. Maar dat Iemand voor het gerecht wordt vrygesproken wegens overgroote domheid, dat mag zeker een groote zeldzaamheid heeten. Het is dezer dagen te Hamburg gebeurd, en de bevoorrechte was de soldaat M. van het 31e reg. inf. Een officier had hem en den anderen recruten een verheffend verhaal verteld van een soldaat, die met heldenmoed de pijn van een verbrt|ze!den vinger doorstond en deswege tot korporaal werd benoemd. Dat maakte indruk op M. HIJ wilde ook graag korporaal worden. Daarom sneed hij zich, in een verborgen hoekje, een pink af en vertelde, dat hij zich bij een schietoefening aldus had verwond. Hij kon echter in het hospitaal dien leugen niet volhouden en nu werd de .held", in plaats van bevorderd te worden, voor den krijgsraad gebracht, onder beschuldiging van zelfverminking, met het doel, vrij te komen van den dienst. M. bleef voor den krijgsraad volhouden, dat hy het alleen had gedaan om korporaal te worden en dat hij met hart en ziel soldaat was. Al zijn superieuren getuigden van hem, dat hij een toonbeeld van dom heid was. Zijn schoolmeester getuigde dat M. toen hl] van school ging, In ontwikkeling gelijk stond met een jongen van 9 jaar, en ten slotte sprak de krijgsraad hem vrij, als een groot kind, dat niet verantwoor delijk gesteld kon worden voor zijn daden. De 20-jarlge kapper Hans Jilnemann, die, naar men zich zal herinneren, In October j.l. te Berlijn zijn minnares, een winkeljuffrouw In een broodbakker^, Allee Rakowskl, doodstak en beroofde, en die bQ de eerste behandeling van zijn proces ter dood was veroordeeld, heeft In tweede Instantie een betrekkelijk geringe gevangenisstraf tegen zich hooren elschen. In Januari j.l. werd hy door het hof van gezworenen ter dood veroordeeld. Het rijks-gerechtshof echter vernietigde dit vonnis op grond van een tamelijk onbeduidende fout In den vorm, en than9 werd de moordenaar slechts wegens dood slag, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot vijf jaren gevangenis straf veroordeeldwegens diefstal kreeg hij bovendien nog eens 8 maanden. In de kath. arbeidersorganisaties van Dultschland wordt propaganda gemaakt voor het denkbeeld om een fonds te stichten, waaruit de onkosten worden ge dekt voor de hoogere studies van bizonder begaafde arbeiderszonen. Wanneer zoo'n arbeiderszoon dan zijn studies voltooid heeft, dient hij het aan hem bestede geld In het fonds terug te storten. Op deze wijze meent men den Invloed der werk lieden In hoogere kringen te versterken. Wij gelooven ook, dat er een frlsschere wind zou waaien In de rechterlijke colle ges, onder medici en juristen, hoogleeraren en voorname staatsbeambten, wanneer knappe arbeidersjongens In die wereld doordrongen. Natuurlijk uiterst knappe jongens; want brekebeenen of zelfs jongens van Iets meer dan gewonen aanleg, zoude i hier om hun afkomst weinig Invloed krijgen. En de bedoeling is ook niet om het getal halfgeleerden nog uit te breiden jongens met eenigen aanleg zijn ook hard noodlg In onze ambachten en groot-Industrie; slechts wil men ware genieën tot hun recht doen komen, In het belang van den arbeidersstand maar tfók In 'I belang der gemeenschap. Vier vrachtrtyders van een expediteur te Schwlentochlowltz, Pruisisch Polen, zijn het slachtoffer geworden eener noodlottige vergissing. Zy brachten waren aan de verbrulksvereenlglng te Schleslengrube en vonden In den kelder van het verenigings gebouw een met biscuits gevulde blikken bus. De vier mannen aten er van en gaven ook verscheidene kinderen van de koekjes te eten. De uilwerking was ontzettend. Alle personen, die van de biscuits gegeten hadden, werden onder vergiftigingsver schijnselen zwaar ziek. Één der koetsiers was na eenige uren een lyk, terwijl een andere op het uiterste ligt. De onschuldig uitziende cakes waren bestemd om er ratten mee te vergiftigen. belsiE. Van het oogenblik af dat koning Leopold van Belglé overleed, Is een geheel leger van advocaten, staatslieden, notarissen en kooplieden aan het werk om de nalaten schap van den overleden vorst vast te stellen. Hoe verder men echter vordert, des te moeilijker blijkt het, den dochters des konlngs en den staat te geven wat hun toekomt. Het belangrijkste deel der nalatenschap vormen de 30 millioen Congowaarden, die Leopold voor de Nlederfullbachsche stichting bestemd en aan den staat onttrokken heeft. Hoewel niemand er aan twijfelt, of die groote som komt den Belgischen staat toe, hoewel de prinsessen Clementine en Stefanle dat recht van den staat ook erkend hebben, toch wil prinses Louise er om procedeeren. Eerst wilde zij het voorbeeld van haar zusters navolgen, maar haar schuldelschers schijnen haar zóó In het nauw te brengen, dat zij het riskante proces moet wagen. De nalatenschap van de vrouw van Leopold, koningin Marie Henrlette, Is nu, na 8 jaar, eindelijk ook In orde gekomen. De llquldateurs dezer nalatenschap hebben de dochters elk in het bezit van het haar toekomende deel gesteld; Louise krQgt een paarlen collier ter waarde van 200 000 francs. Volgens de Patriotle heefl Louise dit collier aan haar zusters aangeboden wanneer zij zich met haar willen ver zoenen. De prinsessen Clementine en Stefanie hebben echter geweigerd. De nalatenschap van koning Leopold biedt nog een groote moeilijkheid. Uiige strekte goederen In de Ardennen behoorden aan koning Leopold en zijn krankzinnige zuster, ex-kelzerin Charlotte van Mexico, de vrouw van den ongelukklgen Maxlmlllaan van Oostenrijk. Keizer Frans Jozef heeft Indertijd, als voogd van keizerin Charlotte, koning Leopold het beheer opgedragen over alles, wat Charlotte In Belgis bezat De goederen in de Ardennen echter zijn nu door Leopold aan den staat vermaakt, waardoor hij dingen wegschonk, die hem slechts ten deele toekwamen. Het gerucht gaat, dat ook hierover een proces gevoerd zal worden. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regel» 7"ö Cts.; elke regel meer 15 Cta. Jeukende huidziekten. Niets kwelt u meer dan een jeukende huidziekte. Aambeien zijn door hun pijnlijk karakter bijzonder lastig te verdragen. Het jeuken ervan maakt u bijna krankzinnig. Zij verwoesten uw slaap en maken u mis moedig en wegkwijnend. Nooit krijgt ge de minste verlichting, of gij staat, zil of loopt. Eczema Is niet alleen onooglijk, maar ook besmettelijk, en het breidt zich schrik barend vlug uit. De prikkeling is zoo onuitstaanbaar, vooral wanneer ge warm wordt, dat gij bijna niet kunt nalaten om uw huid open te krabben. Huiduitslag, puisten, schurft en gordel roos zijn eveneens zeer pijnlijk en In staat om u moedeloos te maken. Voor aambeien, eczema en iedere jeukende huidaandoening Is Foster's Zalf zonder wederga. Zij doet onmlddeliyk de kwellende prikkeling bedaren, en geeft een ongekend gevoel van rust. Alnaarmate de aanwending der zalf wordt voortgezet, heelt de jeukende oppervlakte der huid, en de volharding van den patiënt wordt ten slotte beloond door een volkomen en duurzame genezing. Foster's Zalf prikkelt de huid niet en doet haar ook niet te vlug opdrogen. Over de geheele wereld oogsite zij door haar uitstekende hoedanigheid niets anders dan lof. Verzekert u, dat gij de editt Foster's Zalf krijgt. Zij Is te Zlerikzee verkrijgbaar bij den heer M. S. Polak en te Tholen bij den heer W. Potter, Hoogstraat. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één - of f 10, voor zes doozen. IEen verstandige huismoeder zorgt er ALTIJD voor f BIJ DE HAND Ie hebben. nederlabo. Veendam, 4 Mei. Op de Zaterdag alhier gehouden feestelijke bijeenkomst ter viering van den geboortedag der één-jarige Prinses Juliana Is een bedrag opgehaald en op een spaarbankboekje Ingeschreven voor de één-jarige Juliana Bakker, dochter van een arbeider alhier. Schiedam, 4 Mei. Een juffrouw alhier heeft bfl vergissing, by het opruimen van de tafel In hare hulskamer, waarby zy eenige papiertjes In de kachel wierp, ook een bankbiljet van 60 gulden datzelfde lot doen ondergaan, wyi zij het aanzag voor een sigarenzakje. Zoodra zy hare vergissing bemerkte, werden de overblijfselen van het verbrande papier uit de kachel geschept en werkelijk vertoonde het papier nog het getal 60. Zorgvuldig In een doosje gepakt, werden deze nu door haren echtgenoot aan de directie der bybank te Rotterdam vertoond, met het verzoek, die verloren waarde terug te krygen. Men zal daar nu die overbiyf- selen nauwkeurig onderzoeken, en de hoop is niet uitgesloten dat aan het verschrikte echtpaar de schade zat worden vergoed. Rotterdam, 5 Mei. Op het kantoor van de Caoutchouc- en Quttapercha-Handels- vennoolschap aan de Noordblaak no. 19 hoek Nleuwsfraat alhier is gisterennacht Ingebroken. Men heeft zich waarschyniyk met een valschen sleutel toegang verschaft door een deur, die In de Nleuwstraat uit komt en met winkel en kantoor gemeen schap heeft. De brutale klanten hebben de brandkast, die ongeveer een meier hoog is en achter de deur op het kantoor, dat achter den winkel gelegen Is, onder een lessenaar stond, opgepakt en naar buiten gedragen, om haar vervolgens per as (vermoedelijk met een rytuig) te ver voeren naar het Galgenveld aan den Schleweg achter Walenburg. Daar werd de kast gesleept binnen de omheining van een aan den heer P. van Holst toe- behoorend terrein, tot welk terrein men zich door verbreking van de afsluiting toegang verschafte. De inbrekers, die zich nu veilig gevoelden, hebben de brandkast, een antieke, aan de aebterzyde openge scheurd. Zij vonden er echter alleen boeken en geen geld in, zoodat zij be drogen zyn uitgekomen. Oisterenochtend Is de opengebroken brandkast daar door personeel van den heer Van Holst gevonden. Onmlddeliyk Is de politie gewaarschuwd en heefl de Inspecteur, de heer C. H. Hanewlnckel, een onderzoek Ingesteld, maar de dieven bleven tot nog toe onbekend. Gisteren zijn met het stoomschip „Campanla" uit Amerika alhier aangekomen 16 passagiers 2e klasse en 183 passagiers 3e klasse. Onder deze laatsten bevonden zich 43 landverhuizers, die In Amerika niet toegelaten werden. Op hun vertrek van hier per spoor naar Rusland, hield de politie toezicht. Roosendaal, 3 Mei. Toen Vrijdagmorgen de vrouw van den heer O. alhier eens een kijkje kwam nemen aan het voor haar In aanbouw zynd huls, had zy het ongeluk plotseling In een reeds lang bestaanden, half gevulden prlvaatput te zakken. Haar echtgenoot, met schrik zijn vrouw ziende verdwynen, bood haar de eerste hulp, doch had het ongeluk zijn evenwicht te verliezen, waardoor hy naast zyn vrouw in den privaatput terecht kwam. Bereid willige handen schoten dadeiyk toe en trokken het beangstigde echtpaar uit hun minder welriekende positie. Te Gastel, bij Roosendaal (N.-Br deed eenigen lijd geleden de justitie uit Breda, vergezeld van een rechercheur, een Inval in de woning van zekeren Van den B., naar aanleiding van een grooten effecten diefstal, welke ruim een jaar geleden onder Rysbergen werd gepleegd. Dat onderzoek bracht wel eenige verdachte zaken aan het licht, zoodat v. d. B. werd aangehouden, maar wegens gebrek aan bewys moest deze weer op vrye voeten gesteld worden. Intusschen zette de recherche het onderzoek voort en thans moet gebleken zyn, dat men In v. d. B. inderdaad den dader in handen heeft gehad. Wel had deze Inmiddels de wijk genomen naar België, doch hij Is daar thans ge arresteerd en zal eerlang aan de Neder- landsche justitie uitgeleverd worden. Bergen-op-Zoom, 4 Mei. Een land bouwer uit Moerstrate onder Wouw werd Dinsdagmorgen, toen hy met zyn rijtuig huiswaarts keerde, op een eenzame plaats op de Moerstraatsche baan staande ge houden door een hem onbekend persoon. Deze haalde een revolver te voorschyn en onder bedreiging elschte hy van den land bouwer geld. Toen deze uit zyn rytuig gestapt was, en den onbekende mededeelde dat hy geen geld by zich had, richtte het sujet het wapen op den man en moest deze toelaten dat zijn zakken doorzocht werden. Wyi toen bleek, dat hij werkeiyk geen geld by zich had, liet de onbekende hem vry. De aanrander sprong op zyn fiets en vluchtte. De landbouwer gaf van het gebeurde kennis aan de politie, die in alle richtingen speurde, tot dusver echter zonder resultaat. Met Mei zyn op de stichting Vrede rust" alhier weder twee nieuwe paviljoens opengesteld, terwyi er nog twee In aan bouw zyn. Binnenkort zullen nu In dit i;estlcht (een jaar na de opening) driehonderd krankzinnigen kunnen opgenomen worden. Landbouw en Veeteelt. Steenbergen, 2 Mei. Hedenmiddag had alhier, In het café van den heer M. Joppen, de by circulaire uitgeschreven vergadering plaat9 van een aantal bielenwegers uit verschillende plaatsen, om te trachten een bond op te richten, die de belangen der bietenwegers beter zou kunnen behartigen. Ongeveer twee uur nam één der aan wezigen het woord en zelde dat hij op verzoek van hen, die het initiatief dezer vergadering hadden genomen, deze ver gadering wilde lelden, en heette, namens hen, de aanwezigen hartelijk welkom. Daarna deelde hy mede, dat hy ver schillende punten van overweging in een voordracht had omgezet en hoopte dat zyn moeite met oprichting van een bond zou beloond worden, waarna hij overging tot het houden der voordracht .De toestand der bietenwegers voorheen en thans", waarin zeer vele punten werden aange geven, die duldeiyk deden zien, dat de toestand der bietenwegers verre van roos kleurig is, terwyi door hem de middelen werden aangegeven dien toestand te ver beteren, n I. door samenwerking, door het oprichten van een bond. Zeker was het ruim een uur, dat de spreker zyn toehoorders over dit onder werp wist te boelen, daar de grieven In een (linken en aangenamtn stijl waren omgezel, en zeker was één der aanwezige wegers de tolk der vergadering, die den spreker dank zegde èn voor de goede leiding èn voor het leerryke van het ge sprokene, aangezien zy thans zaken gehoord hebben, die velen nog onbekend zullen zyn, en hoopte, nu zy zoovele grieven hadden vernomen, dat leder der aanwe zigen zou aansluiten, heigeen geschiedde, zoodat de oprichting voorlooplg tot stand is gekomen. Alle aanwezigen zullen trachten nieuwe leden aan te werven, terwyi voor verdere propaganda zal gezorgd worden door het voorlooplg comité. Binnen korten tyd zal door het comité te Scherpenlsse of St.-Maartensdyk een vergadering worden gehouden, waartoe de wegers per advertentie in de Nieuwsbode zullen worden ultgenoodlgd en dan den tyd van wanneer zal worden aangegeven. Voor verdere Inlichtingen en aanmelding kan men zich wenden tot „Het voorlooplg comité van den Bietenwegersbond" Ie Steenbergen. Wat is de hoeveelheid Chilisalpeter noodig voor de suikerbieten? Het Is bQ geen enketen bietenverbouwer de vraag óf hq chilisalpeter zal gebruiken op zqn bletenland. Dat hq zonder chilisalpeter geen suikerbieten kan verbouwen, daarvan Is hq ten volle overtuigd. Doch de vraag Is wel: .hoeveel chilisalpeter zou ik kunnen gebruiken?" .Zou ik door het gebruik van nog wat meer chilisalpeter mqn gewicht kunneu verhoogen zonder het suiker gehalte Ie drukken?" En dat de Intensieve sulkerbletencultuur de eerstvolgende jaren In sterke male zal toenemen, valt niet te betwqfelen. Het kan dus zqn nut bebben bovenstaande vraag nog eens met redenen bekleed te beantwoorden. Vele jaren geleden beerschte algemeen de meening, dat een sterke bemesting met verschil lende zouten, het suikergehalte drukte en deze meening werd toen gevoed door de uitspraken der suikerfabrikanten. Die iqd Is echter voorbij. Trouwens, jaren met warme zomers, waarin zeer veel salpeter In den bodem moet gevormd worden, en waarin juist het suikergehalte der bieten uitmuntte, moeten natuuriqk tot nadenken stemmen. Toch is het niet langs theoretlschen weg, dat bovenstaande vraag moei beantwoord worden. Praktische proeven moeten het ant woord geven. Welnu, er zqn In Nederland, juist in die streken, waar altqd het aantal met suiker bleten bezaaide hectaren betrekketqk het grootst Is geweest, waar de bietencultuur altqd het in tensiefst gevoerd wordt, nameiqk op de Zuld- Hollandsche eilanden, In Zeeland en Westeiqk Noord-Brabant, tal van proeven gedaan In be trekking lot het chilisalpeter en de suikerbieten. Zoo schreef de Rqkslandbouwleeraar van Zee land naar aanleiding van genomen proeven: .Een sterke bemesting met chilisalpeter heeft weinig Invloed op het suikergehalte der bleten. Een bemesting van 250 K.Q. per Qentsch gemet (0,44559 hectare) dus van 500 5 600 K.Q. per H A. is zeer toonend. En verder; 1ste. Een bemesting met 600 K.O. superphosphaat en 400 K.G. chilisalpeter per H.A. op suikerbieten heeft op het proefveld te Zonne- malre de beste finantlcele resultaten gegeven. Een grootere gift aan chilisalpeter had op het gehalte geen Invloed. 2de. Een sterke bemesting met chilisalpeter op suikerbleten op het proefveld te Wolfaartsdqk heefl het beste resultaat gegeven. Een proefveld te Wolfaartsdqk op middelmatig lichten kleigrond bad o. a. ten doel, een bemes ting met verschillende hoeveelheden chilisalpeter, alsook op verschillende tqden. Men gaf o. a. 300-300 200-200-200 200-400 600 enz Uit de proef bleekte. Dat de grootste chlll- salpeter-bemestlngen ook de grootste opbrengsten gaven2e. dat de ammonlaksuperphosphaat het moest afleggen tegenover superphosphaat en chilisalpeter; 3e dat de chlllsalpeterbemestlng In 3 keer gegeven, waarvan de eerste maal voor het zaaien de grootste opbrengst heeft gegeven. Naar aanleiding van genomen proeven schrijven de heeren Hocke Hoogenboom en Visser te Zonnemalre .wq zien hieruit, dat de beste finantleele resul taten bereikt zqn met een bemesting van 600 K.G. superphosphaat en 400 K.G. chilisalpeter per H.A. De bemesting heeft op het gehalte een gunstigen Invloed gehad. .Deze uitkomsten zouden we nog met talrijke andere kunnen vermeerderen, doch, daar zq vrqwel alle eensluidend zqn, volstaan wq hiermede. Het Is duideiqk, dat de aard en de ligging van den bodem moet beslissen, doch als gemiddelde cqfers kunnen wq naar aanleiding van de resultaten der proefvelden bovenstaande vraag aldus beantwoorden .Men mag op suikerbieten van 400-600 K.G. chilisalpeter per H.A. geven In drie malen, waar van de eerste maal vóór of met het zaaien; de tweede maal vóór dat de bleten voor het eerst gehakt worden en de derde maal ongeveer een maand later vóór dat de bleten voor de tweede maal gehakt worden". Door den Minister van Blnnenl. Zaken Is aan de Tweede Kamer aangeboden een wetsontwerp tot regeling van de positie van vrouwelijke ryksambtenaren en onder- wyzeressen by het openbaar onderwys, die In het huweiyk treden. Artikel 1 luidt: .Vrouwelijke Ryksamb tenaren, die in het huweiyk treden, worden met ingang van den dag van haar huweiyk eervol uit 's lands dienst ontslagen. Indien zij minder dan tien jaren hebben gediend In betrekkingen als bedoeld In het laatste lid van art. 3 der burgerlijke pen sioenwet en geen recht op pensioen kunnen doen gelden, worden haar de ingehouden bydragen voor eigen pensioen terugbetaald. Het bepaalde bij art. 17, derde lid dier wet Is, voor het geval van herplaatsing alsdan toepasseiyk". Artikel 2 bepaalt: .De regel ln het eerste lid van art. 1 gesteld, lydt uit zondering: a. wanneer de vrouw den 45-jarlgen leeftijd heeft vervuld; b. wanneer de ambte- lyke werkzaamheden kunnen worden ver richt In de echteiyke woning of in een localitelt, welke binnenshuis gemeenschap heeft met die woning; c. wanneer dit door ons, uit hoofde van de omstandigheid, dat het ambt als een bybetrekklng kan worden waargenomen, by met redenen omkleed, i de Staatscourant te plaatsen besluit word bepaald. Een besluit als sub c. kan zoowel voo een speciaal geval als voor een bepaald categorie van ambten worden genomen" Voorts worden een aantal wyziglngen Ir de Lager Onderwyswet voorgesteld, om d gemeentebesturen te nopen eenzelfde ge dragsiyn tegenover hun onderwyzeressei te volgen als de Staat tegenover zyn vrouwelijke ambtenaren. Voor de onderwyzeres wordt voorgesteld een uitzondering te maken: a. wanneer zy den 45-jarigen leeftyd bereikt heeft, en b. .wanneer dit door den Gemeenteraad, onder Onze goedkeuringuithoofde van de omstandigheid dat een onderwyzeres van bystand minder dan 10 uren per week onderwys heeft te geven, wordt bepaald". De wet treedt In werking op den dag harer afkondiging, aldus bepaalt art. 4. Zy behoeft niet te worden toegepast ten aanzien van In dienst zynde ambtenaressen of onderwijzeressen, dfe binnen drie maanden na haar in-werklng-treden een huweiyk aangaan. In de Memorie van Toelichting tot djf wets-ontwerp wordt o. a. het volgende gezegd De onderhavige wets-voordracht steunt, gelijk met het oog op de door het Kabinet beleden beginselen wel geen verwondering zal wekken, op de grondgedachte, dat als regel de huwende ambtenares niet In haar ambt kan worden gehandhaafd. Een tegen overgestelde gedragsiyn lokt als het ware uit tot het bezigen van middelen, om het huweiyk kinderloos te doen biyven. In beginsel ware er natuuriyk veel voor te zeggen, dat de gemeente, en wellicht rok provincie en waterschap, tegenover al haar vrouweiyke ambtenaren In denzelfden geest handelde. Nochtans meent de Minister, dat althans voor het tegenwoordige kan worden volstaan met de categorie van gemeente ambtenaren, wier bezoldiging voor een belangryk deel door het Ryk wordt betaald en wier taak een gebied bestrykt, dat onder de souvereiniteit van het hooger gezag is gesteld. Een eenlgszlns ruime overgangsbepaling mag noodlg heelen, omdat de voorbereid selen voor het huweiyk van betrekkeiyk langen duur plegen te zyn. Intusschen dient de bevoegdheid erkend om vrouweiyke ambtenaren en onderwyzeressen, ook al Is op haar de overgangsbepaling toepasseiyk, te verwyderen. Waar ontslag by huweiyk reeds gebruik was, of van te voren aan gekondigd, zou de wet anders een geheel ongemotiveerde bevoorrechting meebrengen. Vandaar de facultatieve formuleering van art. 4 LUCHTVAA R T. Nu de luchtvloten In wording zyn, komen ook de vernielende luchtschepen opdagen. De Liverpoolsche Ingenieur Raymond Phillpps heeft In het Hippodrome te Londen het model vertoond van een door hem uitgevonden torpedo-luchtschip. Het is een luchtschip, uiterlijk geiykend op de Zeppelins, dat door draadlooze over brenging van electrlsche kracht van den grond af bestuurd, naar Philipps beweert, tot op verre afstanden torpedo's kan los laten op vyandeiyke luchtschepen. Het kan echter natuuriyk ook dienen voor vreedzame doeleinden.Ik kan", zei de uitvinder, .hier te Londen In myn leunstoel gezeten, door een druk op een electrlsche knop myn luchtschip te Parys of te Beriyn bloemen laten werpen door de vensters mijner vrienden aldaar". Men zou het moeten zien om het te gelooven. John Rockefeller over het borgen. De petroleumkoning John Rockefeller is levensbeginselen toegedaan, die ïynrecht tegenovergesteld zyn aan die van andere selfmademen, mannen, die evengoed als hy, hun eigen weg gebaand hebben. .Als hetu", zegt hy, .aan geld ontbreekt om te leven en zaken te doen, leen dan wat geldl Het geheim om In zaken te slagen Is geen ander dan dat men van den beginne af over wat losse dubbeltjes be schikt. Daarom moet ge de kunst verstaan het vertrouwen van de menschen te winnen die geld hebben, opdat ze u wat van hun rijkdom leenen. Borg van hen zooveel, als ze u maar borgen willen, want alleen met geld kunt ge geld maken en als ge een eeriyk man zyt, tien tegen één dat men u ook wel geld durft toevertrouwen. Is het u eenmaal gelukt een leening te sluiten, dan hebt ge het zelf in de handen een milliardalr te worden, of een armen duivel te biyven. Ik heb ook geld moeten leenen, toen Ik met myn petroleum-geschledenls begon. Dat was precies tien jaar na hel tijdstip, waarop Ik voor de eerste maal petroleum te aanschouwen kreeg. Ik her inner me nog als den dag van gisteren, zoo nauwkeurig Ik was toen nog maar een knaap, dat een koopman het huls myner ouders binnentrad en ons een flesch met een nieuw uitgevonden geneesmiddel, het etiket droeg het opschrift „Seneca Smeersel", verkocht. Het was volgens zyn aanbeveling, een nieuw middel, uitstekend tegen verwondingen en verstuikingen. Seneca was een Indianenstam, In wiens gebied de eerste petroleumbronnen ge vonden werden en het nieuwe middel was

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 6