ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 4 Mei 1910. BENSDORPs 0NTBUTCACA0 (Z ierilizeescb. Courant), NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAO verschat, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 66ste JAAR6AN6. No. 8921 Ultgever-Hoofdredaoteupi A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. De jmgst verschenen statistiek be- ifferde de bevolking van New-Yo k rijst uit, dat deze in de laatste tien jaren iet niet minder dan een millloen zielen s toegenomen. Volgens schatting, zal de egenwoordlge volkstelling voor New-York en cijfer van omstreeks vijf millloen op- everen. ITALIË. Nog steeds is geheel Rome vervuld van len gehelmzlnnigen dood der Amerlkaansche childeres Stella Reid, wier lijk, naar men veet, uit de golven der Mlddellandsche 'ee werd gevlschl. Prinses Rospigllosi, :en nicht van de overledene, verklaarde len Amerlkaanschen consul, dat Stella Reid stellig den een of anderen dag wegens hare buitensporigheden in een gekkenhuis zou zijn opgesloten. Kleederen, die men In haar koffer vond, en die van de primitiefste soort zijn, wijzen onge twijfeld op zeer abnormale opvattingen omtrent mode. Een student, aangetrokken door de zeldzame schoonheid, had de vriendschap der schilderes gezocht en verscheidene utistapjes met haar gemaakt. Ze was, zoo verklaart hy, steeds opgewekt. Toen hy haar eens gevraagd had, of ze ooit had lief gehad, antwoordde zq.neen". Daar zij kort vóór haar dood 2000 lire van de Banco Commerclale had gelicht, en men daar In haar nalatenschap geen centeslmo gevonden heeft, ook geen lijf goed, zoo begint het vermoeden, dat de schoone Amerlkaansche het slachtoffer eener misdaad Is geworden, meer en meer veld te winnen. Men meldt, dat een cycloon Maandag te Messina een muur omverwierp, over gebleven na de aardbeving. Een groot aantal personen werd bedolven; het instorten van een anderen muur belette de redding. RUSLAND. De politieman, die den moordenaar van kolonel Karpow indertijd gearresteerd heeft, Is te Narwa doodeiyk gekwetst met revolver- scholen. Er hebben verschillende arrestaties plaats gehad. In Chrzanow is een polltie-beambte, die twee verdachte personen arresteeren wilde, doodgeschoten. In Petersburg zyn 220 spoorweg beambten Ingerekend, die gedurende vele jaren stelselmatig uit treinen goederen hebben gestolen. Vooral vee en gevogelte werd aan den haak gepikt. In verschillende ziekenhuizen der hoofdstad zyn ergeriyke diefstallen aan den dag gekomen. DENEMARKEN. Kopenhagen, 2 Mel. Roosevelt is hedennamlddag hier aangekomen, liy werd ontvangen door den Kroonprins, den Amerlkaanschen gezant en den minister van buitenlandsche zaken. Nadat de begroeting had plaats gehad is de Kroonprins met Roosevelt in een rytulg naar het palels gereden. 3 Mei. De stad gaf ter eere van Roosevelt op het stadhuis een feestmaal, waaraan 300 gasten waren. Hedenavond ten 9 ure vertrok de ex-president naar Chrlstianla (Noorwegen). In Kopenhagen zal aan Roosevelt een h lorgnet worden vereerd, dat eertyds heeft toebehoord aan Washington. Meer dan 100 jaar geleden was die relikwie op een auctie ln de V. St. aangekocht. Sinds dien was zy in het bezit gebleven van een en dezelfde familie. NOORWEGEN. Te Chrlstianla Is in den afgeloopen nacht een groote diefstal gepleegd In het Museum van Oudheden; 75 zeldzame gouden ringen, armbanden en medailles zyn verdwenen. De waarde als oudheden is onberekenbaar. NEDERLAND. Franeker, 2 Mei. Een eigenaardige .stille" plechtigheid had In het naburige Franekeradeel plaats: daar werden n.l. in ondertrouw opgenomen twee doofstommen. Apeldoorn, 1 Mei. Zaterdagmiddag kwam de Koningin-Moeder op Het Loo. Het talryk aanwezige publiek werd hier op alleraangenaamste wijze verrast. ib eerie (rebpariruj in elk nuibfiouden. ^t^iniaakt xuiver. zouter voeoiXjoam. Eenige minuten vóór de trein blnnen- stoomde, kwam de kleine jarige Prinses aangereden met de eigen equipage. De Prinses had In de met den laatst aangekomen ponny (net een groote hond I) bespannen dogcart plaats genomen en hield fier de leidsels In de kleine handjes. Haar hofdame liep naast den wagen, een koetsier hield den ponny by de teugels. En zoo kwam zy aanryden uit het park, tot op het perron, waar zy, onder gejubel der aanwezigen, eenige malen heen en weer reed. Even later kwamen de Koningin en de Prins aangewandeld. De equipage van de Prinses trok zich by het naderen van de locomotief tot vóór het hek van het Palels terug. Na een hartelijke begroeting wandelde de Koninkiyke Familie naar het Palels. Aan het hoera-geroep en het gejuich van het publiek kwam schier geen eind. Amsterdam, 2 Mei. Na afloop Zondag namiddag halfdrle der vergadering van de .vryen" alhier, trok een kleine groep dier personen, zonder te zingen, de stad in. De politie achtte dit blijkbaar gevaariyk voor de openbare orde, althans werd by de .Hooge Sluis" het publiek verspreid. Toen eenige personen weigerden aan het bevel van doorloopen te voldoen, gelastte de polltie-inspecteur .trekt sabel". Een charge werd gemaakt. Een juffrouw trachtte genoemden inspecteur diens sabel te ontwringen. Agenten sloegen de juffrouw van den Inspecteur af. Er vielen gevoelige tikken. Één der verslaggevers ontving, vóór hij zich leglti- meeren kon, zelfs een sabelslag op den rug. Een andere groep vrye socialisten, die wèl zong, werd op Dam en Damrak eenige malen uiteengeslagen. Des avonds tegen halftwaalf werd in de Utrechtschestraat en op het Rembrandtpleln wederom een groep zingende betoogers, van een meeting komend, door de politie, bygestaan door politle-rulters, met de blanke sabel uiteengedreven. Het twee-jarig zoontje van den heer Burgemeester, uit de Sulkerbakkersteeg, liep gistermiddag onder hoede zyner moeder in de Regullersdwarsstraat, toen er een motorwagen van lyn 4 aankwam, die het kind greep, toen het onverwacht zich op de rails wilde begeven. Het gevolg was, dat het knaapje onder de tram geraakte, zelfs zóó, dat men dommekrachten er by moest halen, om het te bevryden. Maar met hoeveel spoed men ook werkte, toen men het kind bevryd had, bleek het, dat de verwondingen al te ernstig waren. Men droeg het binnen by een slager, waar de inmiddels geroepen geneesheer het be handelde en het per rywielbrancard naar het Binnengasthuis deed vervoeren, waar het kort na aankomst overleed. De moeder, die spoedig hoopt weer moeder te worden, trok zich het vreeseiyk ongeluk ernstig aan. De Liberale Unie heeft nu haar be- schry vlngsbrief voor de Zaterdag, 28 dezer, te Amsterdam te houden algemeene ver gadering den leden en de pers toegezonden. Na de gewone werkzaamheden komt het ontwerp-hervormings-programma aan de orde. Daarin wordt de volgende paragraaf voorgeschreven betreffende kiesrecht en vertegenwoordiging .Ten aanzien van het kiesrecht wenscht de Liberale Unie een regeling, waarby voor de samenstelling van de Tweede Kamer der Staten-Oeneraalvan de Provinciale Slaten en van de Gemeente raden verkiesbaar zyn en tot de stembus worden toegelaten alle manneiyke Neder landers, tevens ingezetenen des rijks, die den door de wet gestelden leeftyd hebben bereikt en niet om redenen van practlschen of strafrechteiyken aard neergelegd in de motie van 8 Februari 1908 door de wet zyn uilgesloten. De verkiesbaarheid en kiesbevoegdheid behooren ook toegekend te worden aan vrouwen, naar regelen door de wet te stellen, terwl|l de mogeiykheid van ge- leldeiyke ui breiding tot aan de grenzen, die voor mannen gelden, verzekerd behoort te zyn. Evenredige vertegenwoordiging en stem plicht behooren te worden Ingevoerd. De Eerste Kamer behoort door recht- strceksche verkiezing te worden samenge steld; haar bevoegdheden moeten niet worden uitgebreid. Voor bovenstaande hervormingen is Grondwetsherziening noodzakeiyk". Utrecht, 3 Mei. De Staten van Utrecht kozen tot lid der Eerste Kamer, met 27 van de 38 stemmen, baron Van Harden- broek van Hardenbroek, burgemeester van Driebergen (a.-r.), In plaats van wyien jhr. M. v. Asch v. wyek. Gouda, 2 Mei. Omstreeks half zeven gisterenmorgen heeft er op den IJsel, vóór de gemeente Ouderkerk, een aanvaring plaats gehad tusschen de afvarende goe derenboot .Annie I" uit Middelburg en een opvarende sleep. De .Annie I", die, zooals de kapitein opgaf, uit haar roer geloopen was, voer rechtuit op de sleep in, en vernielde eerst van het eerste schip het zwaard en de roeiboot, waarna de .Annie" recht op het tweede schip Inliep en dit zoodanig beschadigde, dat het ter stond begon te zinken. Aan boord hiervan, het kraakschlp „Nieuwe Zorg", schipper Stotyn van Rotterdam, waren, behalve de schipper, nog een vrouw en vier kinderen, die nog sliepen, toen de aanvaring plaats had. Men kan zich voorstellen welk een consternatie het In weinige oogenblikken tyds op het zinkende schip geworden was, te meer nog, waar één der kinderen van den schipper reeds eenlgen ttjd ziek het bed hield. Qelukklg konden allen zich nog intijds In de roeiboot redden, waarna zy aan boord van één der andere schepen van de sleep opgenomen werden. Intusschen was het vaartuig, dat met een lading hout voor Lelden bestemd was, reeds onder den oever gezonken. Ook de „Annle" zelf was aan den boeg lek gestooten en begon nu allengs te zinken, waarom de kapitein het noodig oordeelde de boot onder den wal op het droge te zetten. De sleepboot, de „Helena Wllhelmlna" van den sleepdienst Van der Oarden Co., die zelf geen avery bekomen had, ver leende dadeiyk assistentie aan het zinkende schip. Later werd met de belde overige schepen naar Gouda opgestoomd. Hier kreeg de schipper van het gezonken schip een vaartuig ter leen van den heer Slegl te Stolwykersluls, waar de man nu met zyn gezin zoolang op wonen kan. Thans ligt hy daarmede^nder den Ouderkerkschen wal, naast zyn gezonken vaartuig. Naar men verneemt, Is zoowel het kraak schlp „Nieuwe Zorg", als de „Annle", verzekerd. 's-Oravenhage, 2 Mei. De bewoners van het benedenhuis aan de Suezkade alhier meenden Zondagavond omstreeks half tien onraad te hooren In de boven woning. Toen de politie het huis doorzocht, werd op de 2e verdieping in een keuken kast gevonden de 34-jarige timmermans knecht P. W. Z., een goede bekende der justitie, in zyn bezit werden aangetroffen zilveren lepels en vorkenen gouden ringen, benevens Inbrekerswerktulgen en een electrlsche zaklantaarn. De aangehoudene, die verdacht wordt de dader te zyn van andere In den laatsten tijd gepleegde Inbraken, Is ter beschikking van de justitie gesteld en In het huls van bewaring opgesloten. Op verzoek van de Haagsche politie is te Amsterdam aangehouden zekere E. B de leider van de bende, die niet alleen 's-Gravenhage, maar ook in vele andere plaatsen van ons land, door middel van valsche quitantles, gelden liet Innen, z.g. voor liefdadige Instellingen. De aangehoudene was In het vorige jaar voor een dergeiyk feit ook in hechtenis, doch is toen den dans ontsprongen. Drie leden van deze bende zyn thans achter slot en grendel. H. M. de Koningin-Moeder zal Vrydagavond a.s. de reis naar Engeland aanvaarden, vla Vllssingen, waartoe Zy per Hollandsche Spoor om 8 uur 39 min. de residentie zal verlaten. Delft, 3 Mei. Mr. W. v. E., gouver- nements-amblenaar In Indië, Is gevankelijk op de terugreis herwaarts, verdacht van financleele onregelmatigheden als curator In een faillissement te dezer stede, welke na zyn vertrek waren ontdekt. Rotterdam, 2 Mei. In hare woning aan de Zwarte Paardenstraat 94, alhier, wilde de 41-jarige modiste J J. P. gisterenmorgen half zes, een petroleumkookstei aansteken, toen haar nachijapon in brand geraakte. Zy vloog brandend de straat op, waar een melkverkooper en een brandmeester de vlammen doofden. Met brandwonden over dekt is de ongelukkige ln hoogst ernstlgen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Zlerikzee, 4 Mei. Gisterennamiddag werd In tegenwoordigheid van het Dage- lyksch Besluur der gemeentehet Tentoonstelllngscomllé, de Regelingscom missie en verdere belangstellenden, de Tentoonstelling van Hulsviyt In ééi van de bovenlokalen der Ambachtsschool alhier, die voor deze blzondere gelegenheid in feestgewaad prykte, door den waarnemenden burgemeester, mr. D. van der Vliet, feesteiyk geopend. In zijn openingswoord deed spreker uitkomen, dat deze byeen- komst, die een feestelijk karakter draagt, zich door Iets droevigs kenmerktdat besproken moet worden, al wordt daar door ook de wonde opengereten. Hoe gaarne toch hadden wij gezien, dat een ander, nameiyk mr. H. C. Moolenburgh, de eere-voorzitter van deze Tentoonstelling, naar deze plaats ware opgegaan om het openingswoord uit te spreken. Maar dit mocht niet zoo zyn. Het leven gaat echter zyn gang. En toen dan ook de voorzitter tot hem kwam met de vraag, of hy de openingsrede zoude willen houden, toen heeft hy toestemmend geantwoord, omdat hy van meening was, dat het Hoofd der Gemeente by een zoo gewichtige gebeur tenis als de opening eener Huisviyt-Ten- toonstelllng niet ontbreken mag, teneinde een woord van dank te rlchlen tot her, die zich zooveel moeite getroost hebben, zoowel tot de Regellngscommlssie als tot de Comitéleden. Maar vooral komt een woord van dank toe aan de Afdeeling Zlerikzee van den Volksbond, Vereeniglng tegen Drankmisbruik, dat het initiatief tot hel houden van deze Tentoonstelling ge nomen heeft. Wat het doel van den Volksbond betreft, hij behoeft dit niet uiteen te zetten. Zonder te willen beslissen of, wat hy niet gelooft, hier het drank misbruik sterker Is dan in andere gemeenten, er wordt, dat s'aat by hem als een paal boven water, hier nog altyd te veel drank gebruikt. En nu maakt het nog een breed verschil, of men by een feesteiyke gelegenheid abnormaal Is, dan wel of men voortdurend dag In dag uit zich aan sletken drank te buiten gaat, waardoor het lichaam langzamerhand ondermynd wordt en men niet meer by zijn zaken Is, waardoor deze een sleepend beslaan hebben. De Volksbond ijvert tegen onmatigheid. Spreker gelooft, dat dit de meest prakti sche weg is. Dit neemt niet weg, dat hy eerbiedigt de gedachte, waarvan de geheel onthouders uitgaan. Geheel-onthouding Is zijns Inziens beslist noodig voor hem, die aan den drank verslaafd Is. Daar helpt matigheid niet. Het is juist gezien om als wapen tegen drankmisbruik te bezigen Huisvlijt. Arbeid adelt zegt het spreekwoord. Arbeid maakt den mensch beter. In de lange winteravonden te huls In den kring der zynen te knutselen Is zeker een middel, dat van het kwaad afhoudt. Ieder kan meer dan hy meent. Wanneer wy straks een wandeling maken langs het tentoongestelde, dan moeten wy niet naar kunst zoeken. Die vinden wy ln groote winkels of museums. Vindt men echter op de Hulsviyt- Tentoonstelling toch kunst, dan is dit op zich zelf gelukkig, maar toch een byzaak. Hoofdzaak is, dat wy bet product vinden van langdurigen arbeid In de winteravonden die achter ons liggen, en die anders mo gelijk heel wat minder goed zouden zyn doorgebracht. Spreker besluit zyn rede met de volgende mededeellng, die zeker den Volksbond welgevallig zal zyn. Niet tegenstaande tal van vergunningen zyn verdwenen, zyn de vergunningen, die ge bleven zyn, bijna zonder uilzondering gelijk of lager geschat. De schatting geschiedt door bevoegde personen, die nagaan, hoe veel sterke drank verkocht wordt. Daalt die verkoop, dan daalt ook de schattings waarde. De drankomzet Is belangryk minder geworden. Spreker hoopt, dat de Volks bond zal blijven werken voor het goede doel, en daarvan de gunstige resultaten aanschouwen mag. Hierop werd de Ten toonstelling door spreker voor geopend verklaard. (Toejuiching). Wy daalden hierop de trap af om in de twee tegenover elkander liggende beneden zalen het tentoongestelde in oogenschouw te nemen. Wy kwamen eerst In de zaal, waarin de afdeeling schepen al aanstonds onze volle aandacht trok. De bekende oesterhandelaar, de heer joh. de Waal uit Brulnissehad verscheidene schepen natuuriyk In miniatuur, maar toch volmaakt de orlglneele weergevend, geëxposeerd. Zyn inzending, boven welke een vuurtoren uitstak, maakte een voortreffeiyken Indruk, en werd dan ook bekroond. Ook merkten wy op, geheel met de naald geborduurd op Singer's-naalmachlne, den driemaster „Noach I", waarover In 1870 onze geachte stadgenoot, de heer J. van Schelven, gezag voerder was. Dit kunstwerk was verricht eere wie eere toekomt door mej. M. Bal-Wittermans. De penteekenlngen van Adrlaan Nestelaar, voorstellend onzen dikken toren, gezien van af de Karnemelks- vaart, zoomede de Zuid-Havenpoort, en de potloodteekenlngen van den byna 70-jarigen Theodorus Verdoorn, oud-leerling van het Doofstommen-Instituut te Groningen, trok ken de algemeene opmerkzaamheid. Fijn afgewerkt was de penteekening van de St.-Domusstraat, die vervaardigd Is door den letterzetter J. Catshoek. Zy werd met den eersten prys bekroond. Wy zullen In ons volgend nummer nog eenige inzendingen bespreken. Door de verschillende jury's der Hulsviyt-Tentoonstelllng zijn de volgende pryzen toegekend Ie AFDEELINO. Zaag- en Timmerwerk. No. 80. F. C. Bouman, Nieuwerkerk, eerste prijs. Zaagwerk. No. 182. Th. J. Vermunt, Zlerikzee, tweede pry?. Pooit van St.-Domusstraat. No. 76. P. Padmos, Drelschor, derde prijs. Luchtschommel. No. 157. Joh. M. v. Bortel, Zlerikzee, eervolle vermelding. Zaagwerk. No. 75. J. Polderman, Noordwelle, zeer eervolle vermelding. Zaagwerk. lie AFDEELINO. Snij- en Steekwerk. No. 58. J. P. Everwyn, Zonnemalre, eerste prys. Een Spiegellijst. No. 33. G. Wlebols, Zlerikzee, tweede prys. Taboeret. Nos. 107 en 108. Mej. Betsle Krepel, Nieuwerkerk, derde prys. Snywerk. Nos. 109, 110 en 111. Mej. Levlna Krepel, Nieuwerkerk, eervolle vermelding. No. 125. J. C. Cannoo, Zlerikzee, eervolle vermelding. Tafel. Ille AFDEELING. Opgezette Dieren, Vlechtwerk en Matten. Nos. 46—57. A. Braber, Schuddebeurs, eerste prijs. Opgezette Vogels en Dieren. No. 104. Mej. C. Klaasse, Brouwershaven, (blind), tweede prys. Aangekleede Pop. No. Sa. J. Mannl, Zlerikzee, derde prys. Vloermatten. No. Sb. J. MannlZlerikzeeeervolle vermelding. No. 20 Mej. G. de Looze, Zlerikzee, eervolle vermelding. Lappenkleed. No. 174. Arle van As, Zierikzee, eervolle vermelding. Vellenvloerkleed. IVe AFDEELINO. Schepen. No. 226. Joh. de Waal Rz., Brulnisse, eereprtjs, verguld zilveren medaille, ge schonken door den Commissaris der Koningin in Zeeland. No. 3. P. van DulvendykZlerikzee tweede prys. Schip. No. 212. J. Paret, Zlerikzee, derde prys. Schip. No. 226. Joh. de Waal Rz., Brulnisse, zeer eervolle vermelding. Vlschtulg enz. No. 213. J. den Outer, Zierikzee, eervolle vermeldjng.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1