Maandag 2 Mei 1910. Tweede Blad. (Z ierikzeesche Cour an t). HIEUWSTIJPINBEN. Telegrafisch Weerbericht, Z1ERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 66ste 1AAR6AN6. - No. 8920. Ultnever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur a I. WA ALE, ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur a A„ I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een mes. slinger van een klok. manchettenknoop. rijwiel. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. zuid-afrik*. Het Transvaalsche parlement heeft eene som van 123.000 pd. st. (1476 duizend gulden) toegestaan ten behoeve van burgers, die in den oorlog In Zuid-Afrlka verminkt of ongeschikt tot werken zijn geworden. italle. Eenige dagen geleden werd uit de blauwe wateren der Mlddellandsche Zee, dicht by Napels, het byna geheel ontkleede 1 yk van de nog jonge Amerlkaansche schilderes, Stella Reld opgevlscht, die In Italië haar vacantle was komen doorbren gen. Reeds dadeiyk na het vinden van het lichaam, begonnen geheimzinnige geruchten de ronde te doen. De lykschouwlng nu, heeft aangetoond, dat het lichaam geheel en al vry van wonden en ook overigens geheel ongedeerd is. Echter houdt het feit dat miss Reld byna geheel ongekleed uit de golven werd gehaald, de overheid in hooge mate bezig. Een zelfmoord wordt onverklaarbaar geacht, daar.de schilderes altyd zeer op gewekt waseen ongeluk schynt uitgesloten te zyn, want dan hadden de ontbrekende kleedingstukken gevonden moeten worden, die spoorloos verdwenen zijn. Ook de golven hadden daar geen aandeel aan, daar de zee sinds_eenlge dagen zoo glad als olie was. Miss Reid heeft twee zeer ryke zusters te New-York, mrs. Bertha Nelles en mrs. Blalr. Uit nagelaten brieven biykt, dat zy een rente van 36.000 lire per jaar genoot en dat haar een), millloenen-erfenis te wachten stond. Nu spreekt men er te Napels druk over, dat weinige dagen vóór den dood van de miss, een Amerikaansch jacht ln de Oolf kruiste. Dit jacht zond een motorbootje af, dat op opvallende wyze de kust op- en afvoer. Men meent nu te moeten aannemen, dat miss Reid aan boord van dit jacht is gegaan, datf'menj haar daar heeft willen vasthouden, om In één of anderen zin pressie op haar; te kunnen uitoefenen, waarop zy 's jnachtsjover boord zou zijn gesprongen. Hoogst merkwaardig Is ln leder geval, dat de ongelukkige miss altyd in middel matige hotels haar intrek nam en vaak van logies verwisselde, alsof zy zich nooit veilig gevoelde. Miss Reld is verwant aan den voormaligen Amerikaanschen gezant Draper te Rome. De zusters der overledene hebben den Amerikaanschen consul te Rome verzocht, het lijk In beslag te nemen en verdere telegrafische Instructies af te wachten. oostenrijk. Uit Weenen wordt thans bericht, dat luitenant Hofrichter die sinds November 1.1. gevangen zit onder beschuldiging van poging tot vergiftiging van tien officieren van den staf eindeiyk schuld heeft bekend tegenover de overstelpende be- wyzen tegen hem. Zyn vrouw, tegen wien men verdenking schynt te hebben, is door den rechter van Instructie verhoord. Men gelooft niet dat mevr. Hofrichter vooraf van de misdaad heeft geweten, maar wel acht men het mogeiyk, dat haar man haar die na het plegen heeft bekend. Toen men haar mededeelde dat haar man schuld had bekend, gaf zy niet veel biyk van verwondering. Hofrichter heeft zyn bekentenis afgelegd na een* biykbaar zwaren zielstrijdhy zond een aantal stafofficieren vergiftige pillen toe, teneinde kans te hebben weder In den generalen staf te komen. De beweegreden tot die misdaad Is, naar hy zelde, liefde voor zijn vrouw geweest, wie hy, als vrouw van een stafofficier een ruimer en onbe zorgder bestaan wilde verschaffen. Het vergif (cyankall) heeft hy, lang ge leden, bekomen van een bloedverwant In Sllezië, die niet vermoedde waarvoor het moest dienen. en8eland. Door het instorten van een lift zyn in een kolenmyn van Zuid-Wales, de Tyng- bedw-myn, 500 arbeiders van de buiten wereld afgesloten. Men is terstond aan het werk gegaan om hen te bevryden. Door een oude schacht, die in alleryi eenigszlns bruikbaar werd gemaakt, kon men de arbeiders be reiken; maar het reddingswerk gaat langzaamwant er kunnen niet meer dan 4 man tegelijk naar boven worden ge- heschen en telkens duurt dat tien minuten. Ondertusschen heeft men kannen met melk en manden met eetwaren neergelaten voor de Ingesloten mynwerkers. duitschland. Ook te Neurenberg Is een opzienbarende moord gepleegd. Dr. Herberlch, directeur der stedeiyke H. B. school voor meisjes aldaar, Is door zyn vrouw doodgeschoten. Zy kwam hem by zyn thuiskomst tegemoet met een verwoed gezicht en een revolver in de hand en toen dr. Herberlch, haar aldus ziende, omkeerde en de trap weer afsneide, loste zy drie schoten op hem, die hem doodeiyk troffen, zoodat hy na weinige oogenbllkken overleed. De moor denares deed daarna een poging tot zelfmoord; maar zy-verwondde zich slechts licht. Mevr. Herberlch werd algemeen be schouwd als een overspannen vrouw, met overdreven Ideeën. Zij was een vurig voorvechtster van de vrouwenrechten. Dr. Herberlch was haar tweede man; van haar eersten was zy gescheiden. Men gelooft dat zy meende reden te hebben tot jaloerschheid. In verband met den moord op den hoogere-burgerschool-dlrecteur dr. Herbe- rich te Neurenberg, door diens vrouw gepleegd, Is thans ook de oudste stiefzoon van den vermoorde ln hechtenis genomen, onder verdenking van zyn moeder tot de misdaad te hebben aangezet. De jonkman ontkent echter Iets van zijn moeders voornemen te hebben geweten. Men verhaalt, dat de voornaamste aan leiding tot de oneenigheid tusschen de echtgenooten die zoon Is geweest, die telkens om geld vroeg, hetwelk zyn moeder hem wilde geven, maar dat hem door zyn stiefvader geweigerd werd. belbiE. Woensdag reed op de Mechelsche baan te Tervuren een auto-vrachtwagen. De geleider was vergezeld door een schryn- werker, die de schragen moest maken om de machines op te stellen. Naby Quatre-Bras voelde de geleider zich plotseling onpasseiyk worden. Eer hy zyn gezel, die nevens hem op den bok zat, kon verwittigen, viel hy in bezwymlng. De schrynwerker wilde den geleider over eind helpen, en dacht er blijkbaar niet aan, de auto stil te houden. Deze reed in dolle vaart over den bandsteen van den rywlelweg, en botste toen met onge hoord geweld tegen een dikken boom. De schrynwerker werd tegen den boom geslingerd en het hoofd verbryzeld. Hij was dood. De geleider werd een tiental meters over het veld geslingerd en had enkel een lichte wonde aan het linkerbeen. De automobiel werd geheel plat gedrukt. nederland. Apeldoorn, 30 April. Van openbare en particuliere gebouwen wapperde heden de driekleur met oranjewimpel. In de felicitatie- reglsters ten palelze werd druk geteekend. Vanwege het gemeentebestuur, deOranje- vereeniging e. a. werden fraaie bloemstukken aangeboden. Vanavond 6—8 uur zal de V. V. V. den Ingezetenen een concert In het Oranjepark aanbieden, met welwillende medewerking van de muziekvereeniging „De Harmonie", directeur de heer G. J. Peters. Velen hadden zich met de jullanabloem getooid, hetgeen echter niet algemeen kon zijn, wijl het hoofdbestuur der „Vereeniglng tot Bestrijding van Tuberculose" niet ln staat was de aangevraagde 2500 bloempjes te verschaffen. Voorts werd door de afdeellng Apeldoorn van het Centraal-Genootschap voor Kinder - herstelllngs- en Vacantiekolonies eene collecte by de Ingezetenen gehouden. De Koningin en Prins Hendrik deden hedenmiddag met Prinses Juliana een rytoer door het dorp, waar algemeen gevlagd werd. De Prinses zat op schoot by hare gouvernante. Het Koninkiyk gezin werd herhaaldetyk toegejuicht. Later nam de Koningin het Prinsesje zelf op schoot. Het rytulg reen stapvoets door de Loolaan, Dorpsstraat, Stationsstraat en de Regentetselaan, overal begroet door eene talrijke menigte, vooral kinderen met oranje getooid, en gejuich; de Koningin steeds minzaam dankend. Om 11 uur is de equipage aan de Prinses aangeboden, namelijk de kleine poney met het rytulgje. De eerstaangekomen grootere poney was ziek geworden, vandaar dat een tweede werd aangevoerd. Krimpen a 'd. IJsel, 29 April. Gisteren middag had alhier een vreeseiyk ongeluk plaats. De machinist Pieter de Jong, 30 jaar, werkzaam op de steenfabriek van den heer Mynlieff, geraakte tusschen de machine, waarby den ongelukkige hoofd, armen en beenen verbryzeld werden. Afgerukte llchaamsdeelen lagen tot zelfs bulten de machinekamer. De ongelukkige laat een vrouw en 2 jonge kinderen achter. 's-Gravenhage, 30 April. De reis van Prins Hendrik naar Noorwegen, Dene marken en Zweden heeft ten doel een persooniyk bezoek aan'de drie verschillende hoven daar te lande. Daartoe zal de Prins verbiyf houden van 10 tot 13 Mei te Chris- tlanla, van 14 tot 17 Mei te Kopenhagen en van 19 tot 21 Mei te Stockholm, in de residentie van elk dier ryken Intrek nemende In het koninkiyk palels als Gast van het hoofd van den Staat. De Prins zal op laatstgemelden datum met de „Heemskerck" naar het vaderland terugkeeren en hoopt 25 Mei te Nleuwe- diep of IJmuiden binnen te komen. Behalve door Zyn adjudant, luit. ter zee 2e kl., Bijl de Vroe, zal de Prins op die reis worden vergezeld door den heer Von Billow Stolle, Intendant van 's Prinsen goederen In Mecklenburg, die zich echter eerst te Christiana by het gevolg zal voegen. Rotterdam, 30 April. Gisterenavond om 7 uur zat een 6-jarige knaap, J. P. Gevaerts genaamd, op één der rolhouten van een sleeperswagen. Toen deze de Langebrug, naby den Pompenburgslngel afreed, viel de knaap er af en kreeg een achterwiel over het lichaam. Hy werd opgenomen en naar het politie-bureau aan de Galery gedragen, waar dr. W. B. van Staveren, wiens hulp men inriep, slechts den dood kon constateeren. Enkele ooggetuigen kregen van schrik een flauwte Het lijkje werd daarop naar de ouder- lyke woning gebracht. De wagen bleef onbekend. Roosevelt in Nederland. Toen Vrydag de trein, waarin zich de gewezen president met zyn familie bevond, te Roosendaal aankwam, begaf de Amerl kaansche gezant, vergezeld van zijn secre taris, zich naar het salonrytuig, waarbinnen de begroeting plaats vond. De president was in eenvoudig reiscostuum. Het perron was geheel afgezet, niemand had toegang; alleen werd aan eenige photografen vergund een opname te maken. Na de begroeting werd het salonrytuig van den Belgischen trein afgehaakt, en voorgereden naar het perron, waar de exlra- treln naar Arnhem gereed stond. Het publiek, dat in grooten getale aanwezig was, werd toen In de gelegenheid gesteld by den trein te komen en hief donderende hoera's aan. Roosevelt, die met zyn vrouw vóór de ruiten stond, dankte met eenige wel willende gebaren voor deze huldebetuiging. De trein bestond alleen uit het salonrljtulg, een wagon le klasse voor het gevolg en een bagagewagen. Ook te 's-Hertogenbosch stond een groote menigte en juichte Roosevelt geestdriftig toe. Te Arnhem hetzelfde. Daar klonk de kreet „Leve Roosevelt I", waarop deze met het aflichten van den hoed en lachend hoofd knikken antwoordde. Aldaar was ter begroeting aanwezig baron Taets van Amerongen, kamerheer der Koningin, die per auto van Het Loo was gekomen. Op het perron stonden de waarnemende burgemeester, jhr. Q. A. van Nispen, de president, de procureur-generaal en de advocaat-generaal by het Oerechtshof, voorts eenige spoorweg-autoriteiten. Na begroeting door den heer Taets van Amerongen nam de heer Roosevelt met zyn echtgenoote, den Amerikaanschen gezant en den kamerheer plaats ln de eerste auto; In de tweede volgden Roosevelt's zoon en dochter en de secretaris. Een aantal Amerlkaansche journalisten, die de reis van Brussel meemaakten, namen In een derde auto plaats. De ontvangst op Het Loo was zeer eenvoudig. Te ruim vyf uur kwam de oud-president te Amsterdam aan, waar hy ontvangen werd door den burgemeester en vroeger gemelde personen en luide toegejuicht op het perron, in de uitgangen, maar vooral op het plein vóór het station. Htj maakte een rytoer door de stad, reed naar de Nieuwe Kerk, waar het graf van De Ruyter bezichtigd werd, en vervolgens naar de dlamantsiypery der firma 1. J. Asscher. In het gebouw der Vrye Gemeente hield hy, voor een dicht opeengepakt gehoor een rede, waarin hy zeer rake dingen zelde. Hij herinnerde er aan dat zijne voorouders Nederlanders waren; wees op den stryd voor vryheld, door ons gestreden, en op de plichten die men als burger heeft te vervullen. Het Is plicht om met zyn medeburgers samen te werken voor het gemeenschappelijk welzyn. Schande zou 't zyn als we niet goed voor elkander warenmaar Indien de Hol landers voor drie eeuwen alleen maar waren geweest geduldige, ïydzame, vriende- lijke menschen, dan hadden zy nooit hun vryheld veroverd. Daarna zat de ^president als gast van den burgemeester aan een diner in Maison Couturier. Jhr. ROell bracht een toost op den gast uit, die door den heer Roosevelt met een kort kernachtig woord werd beantwoord. Te ruim tien uur vertrok de oud-president naar Den Haag. By aankomst van den trein was daar een groote menigte verzameld en op het perron werd de heer Roosevelt door den minister De Marees van Swlnderen, den Commissaris der Koningin mr. Patyn, den heer J. C. Jansen, waarnemend burge meester, en den heer jhr. dr. Loudon, onze gezant in de Vereenlgde Staten, verwelkomd. Bij het verlaten van het station was er een enorm gedrang en het publiek bracht den vreemden gast toen hy zyn hotel be reikte een spontane ovatie. Roosevelt ver scheen een oogenbllk later op het balcon en dankte buigende en wuivende voor de betoonde harteiykheld. H. M. de Koningin-Moeder ontving Za terdagvoormiddag den oud-president met echtgenoote en kinderen In een gewone audiëntie. H. M. de Koningin heeft hem aange boden om gedurende zyn verbiyf In de Residentie met zyne familie gebruik te maken van een hofrytuig. Het programma voor den tocht van den heer Roosevelt door Zuid- en Noord- Holland op Zondag j.l. was als volgt vastgesteld. Eerst ging de oud-president naar Leiden, vandaar naar Haarlem, waar eerst de bloemententoonstelling, vervolgens de Halsen werden bezichtigd. By Funckler werd een familie-dejeuner gebruikt. Na den rytoer naar Bloemendaal ging de heer Roosevelt naar Amsterdam, daar werd 't Ryksmuseum bezocht en 't museum Six. By de familie Six werd thee gebruikt. Na een intiem diner In Bracks Doelen-Hotel vertrok de heer Roosevelt om 9 uur naar Kopenhagen. Verkiezing Provinciale Staten. Goes. De R.-K. Klesvereenlging alhier heeft besloten de anti-rev. candldaten, de heeren mr. C. Lucasse en M. de Jonge Jz., aftredend, en B. van Oeveren en J. Voge laar, krachtig te steunen. Hulst, 29 April. Bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten Is ge kozen de heer mr. P. Dleleman (a.-r.) met 2943 stemmen. Op den heer H. W. R. Kramer (lib.-Kath.) waren 2843 stemmen uitgebracht. De Papendrechtsche^ strafzaak. Vrijdagavond kwam in de zitting van den gemeenteraad van Papendrecht In behandeling het verzoek van mrs. Dlcke te Dordrecht, en Van Hamel te Amsterdam, tot bezichtiging van het raadhuis. Zooalt men weet, staakten in de vorige zitting hierover de stemmen. Van genoemde heeren was nadien een toelichting ontvangen op het verzoek waarin de burgemeester van Papendrecht, de heer Bonten, aanleiding vond, opnieuw over de zaak van gedachten te doen wisselen. Uit de gevoerde debatten bleek, dat den raadsleden uit de toelichting duideiyk was geworden, dat geen wantrouwen In de justitie by verzoekers bestond. Men meende de verdediging dan ook In de gelegenheid te moeten stel ten, een onpartydig onderzoek te doen. Ook de burgemeester was overtuigd, door de toelichting, dat de heeren Dlcke en Van Hamel geen wantrouwen hadden in de justitie. Het verzoek werd dan ook met algemeene stemmen aangenomen en eveneens een voorstel van een raadslid, om de leden van den raad, die zulks wenschen, In de gelegenheid te stellen, de bezichtiging by te wonen. Burgem. en Weth. zullen den dag van bezichtiging vaststellen. Bericht van de „Prins Willem II". De duinwachter J. Kelderhuys vond naby Koog op Texel aan het strand, uit zee aangespoeld, een flesch waarin een briefje met potloodschrift, luidende: „God help, wy vergaan, s.s. „Prins Willem II", A. V. L." De vermoedeiyke afzender hiervan is A. van Leiden uit Amsterdam, tweede hofmeester aan boord van genoemd stoomschip. LUC HTVA ART. Londen—Manchester. Paulhan Is van Londen naar Manchester gevlogen. Wat tot voor korten tyd nog een onbe reikbaar waagstuk scheen, waarvoor de uitgeloofde prys van meer dan een ton gouds vooreerst nog niet zou behoeven te worden uitbetaald, is'geschled. De vliegtocht van Londen naar Man chester, om een prys van 10,000 pd. st. (f 120.000), uitgeloofd door de Daily Mali, ls volbracht door den bekenden Franschen avlateur Paulhan, die nog onlangs van zich deed spreken door |zyn belangrijke vluchten in Frankryk. Voor de tweede maal zyn de roem en de groote prys een Engelschman door een Franschman afgesnoept. Eerst was het de onfortulniyke Latham, die zich door Blérlot de kans ontnomen zag op den prys voor de eerste vlucht over het Kanaal en nu ziet Grahame White zich op het laatste nippertje den prys ontgaan. Ingezonden Stukken, St.-Annaland, 30 April 1910. Geadite Redactie I Beleefd verzoek Ik U een klein plaatsje ln Uw veelgelezen blad. Ik geloof de tolk te zqn van vele Slnt-Anna- landers, wanneer Ik hier hulde breng aan ons kranig muziekgezelschap en aan den wakkeren directeur, den heer L. J. Soeters. 'I Is wezenlijk de moeite waard aan te hooren, wal dil gezelschap met betrekkel||k geringe krachten weet voort te brengen. Zuiver en be schaafd blazen hoort men b(j dorpsgezelschappen te zelden, dan dat we niet eens openlQk onze goedkeuring zouden uitspreken over onie muzi kanten. Een en ander bleek op onzen Prinsesjesdag, toen we de opgewekte tonen weer eens In 't publiek mochten genieten. Zouden we niet eens een keer meer 's zomers een concert kunnen krlgen? Kan er niet eens wat geld lit] elkaar gebracht worden voor een muziektent? Welk invloedrijk man spant zich eens hiervoor? Waarlijk: het gezelschap is het ten volle waardI Met dank voor de plaatsing, UEds. Dw. Dienaar, C. KABBEDIJK. naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Mei 1910, medegedeeld door het Koninkiyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 776.4 te Horta; laagste barometerstand 752.5 te Seydlsfjord. Verwachting (van den avond van 2 Mei 1910 tot den avond van 3 Mei): meest matigen noordeiyken tot noordweste- lyken wind; zwaar bewolkt of betrokken; waarschtjniyk regenbuien. Zelfde tempe ratuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5