Maandag 2 Mei 1910. BLOOKËR'S (Z ierikzeesche Courant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. O N D E R W IJ Z E R. BEKENDMAKING. Jacht- en Vischacten. BEKENDMAKING. Uit Stad en Provincie. DAALDERS CACAO; ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8920. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Aan de openbare lagere school B te Zierikzee (Hoofd de heer P. VAN DER HAVE) komt te vaceeien eene betrekking van ONDERWIJZER, ln het bezit der acte van vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Jaarwedde met minder dan 3 dienstjaren 600 en 6 drlejaarlljksche verhoogingen van f 50, ook voor dienstjaren elders doorgebracht, terwijl voor het bezit der hoofdacte 125 wordt genoten. Sollicitatlün (adres aan den Raad op zegel), worden franco Ingewacht bij den Burgemeester vóór den 15 Mei e.k. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op artikel 230 der Gemeentewet en op de Circulaire van de Gedeputeerde Staten dezer Provincie van 8 Augustus 1879, no. 5 (Prov. blad no. 73); Brengen ter algemeene kennis, dat bij hen het voornemen bestaat aan den Gemeenteraad voor te stellen, een gedeelte van den Scheepstimmer- dQk alhier, ten behoeve van de aldaar gebouwde woningen, aan den openbaren dienst te onttrekken. ZIJ, die bezwaren mochten hebben tegen die onttrekking van grond aan den openbaren dienst, kunnen deze aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar maken vóór den 9 Mei a.s. Zierikzee, den 2 Mei 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zQ, die voor het seizoen van 1910—1911 eene jacht- of visch- acte verlangenzich daartoe ter Gemeente- Secretarie behooren aan te melden, en dat zij, die ter zake van onvermogen eene kostelooze vergunning om te visschen wenschen te bekomen, aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming, door de eigenaars van de vlsch- waters af te geven. HQ noodlgt de belanghebbenden uit de aanvragen van vischacten en van kostelooze vergunningen vóór 1 Juni, en die van jachtacten vóór 1 Juli a.s. in te dienen, onder opmerking, dat de Inzending, op straffe van het uitbIQven eener beschikking, door zQne tusschenkomst behoort te geschieden. Zierikzee, den 2 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 5 Mei e.k. (Hemelvaartsdag) zal zQn gesloten, met uitzondering van des middags 12 tot 12'/s uur, voor het doen van aan giften den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 2 Mei 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. Zierikzee, 2 Mei. De eerste verjaardag van 's lands Prinsesje Juliana werd Ie dezer stede gevierd door het uitsteken der vlag van al de openbare gebouwen en uit tal van particuliere woningen; door het bespelen van het carrlllon; door den ver koop van de Julianabloem, die veel aftrek vond; door een muzikale wandeling van ons Harmonie-gezelschap .Kunst en Eer" door ons stadje, en door een geïmprovl- seerden optocht der leerlingen van school C. Het was aardig de kleine kleuters met vlaggen en pieken door de stad te zien trekken. Een pluimpje voor den heer A. Anker, die de leiding er van op zich had genomen en voor de goede orde zorg droeg. Namens het bestuur der Federatie van de afdeellngen op Schouwen-Dulveland van den (Bond voor Staatspensionneerlng Is tot den waarnemenden burgemeester dezer gemeente het verzoek gericht: I. aan de leden van genoemde Federatie te veroorloven om op den 2den Pinkster dag In optocht en met muziek en banieren van het plein van het .Huls van Nassau" over de Oude Haven naar het terrein achter het tramstation te trekken, waar de open-Iuchtmeetlng zal gehouden worden; II. om toe te slaan, dat de zangver- eeniging .Polyhymnia" In de muziektent op de Oude Haven, op het oogenbllk dat MEN MOCE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. de stoet voorbij trekt, een toepasselijk lied aanheft; 111. om te veroorloyen, dat na afloop der meeting zij, die daaraan deelgenomen hebben, met muziek en vaandels een op tocht door de stad houden. Wij kunnen tot ons genoegen mede- deelen, dat op een en ander door den burgemeester een gunstige beschikking genomen Is. Benoemd tot lid van den voogdijraad te Zierikzee de heer A. F. Hanssens, secretaris en ontvanger te Stavenlsse. Zonnemaire, 30 April. Nadat In den namiddag de Schlelvereenlging .Prins Hendrik" alhier een onderlingen wedstrijd gehouden had, waarvoor 10 prijzen be schikbaar waren gesteld, waarin de leden L. van Leersum, Frans van Dyke, D. de Klerk, A. van Houle, L. van As, J. v. d. Velde, L. Hansc, L. van Nieuwenhuyze, A. Smalheer en Abr. van Almkerk respect, in volgorde de overwinning hadden be haald, vereenlgden zich velen, waaronder ook eenige dames, ln de Bewaarschool, daartoe welwillend afgestaan, om tegen woordig te zijn bij de prysuitrelklr- Door den voorzitter der Ver.. den heer F. van den Bout, werden onder een harteiyke toespraak de pryzen uitge reikt en werd de wensch uitgesproken, dat de gehouden wedstryd een prikkel moge zyn tot aanmoediging niet alleen, maar ook medewerken moge tot den bloei der Vereenlging. Alsnu verkreeg mej. J. K. C. Bolle het woord. Het was haar, aldus ving spreekster aan, bizonder aangenaam op den eersten jaardag van onze geliefde Prinses Juliana uitvoering te kunnen geven aan een belofte door haar, namens de dames Van den Bout en Bolle gedaan by de opening der schietbaan, om n.l. aan de Vereenlging een vaandel te overhandigen. Ze doet dit met de beste wenschen voor 't gezelschap en hoopt, dat de Schlelvereenlging onder het voiyverlge bestuur moge bloeien en groeien tot heil der gemeente Zonnemaire. Toen het vaandel door den voorzitter uit handen van spreekster was overgenomen, viel het Muziekgezelschap „N U." In met ons volkslied, dat staande werd aangehoord. Zoodra de tonen waren uitgestorven nam de voorzitter het woord en dankte namens de Vereenlging de dames harteiyk voor het keurige vaandel, dat met dankbaarheid en erkenteiykheid werd aanvaardsprak den wensch uit, dat menige medaille eenmaal het vaandel moge versieren en hoopte, dat de dames steeds met genoegen mogen terugdenken aan den tijd, dien ze besteed hebben aan 't maken van het sieraad der Vereenlging, waarom de leden zich steeds biyven scharen. Luid applaus en schetterende fanfares! Het vaandel is van blauw fluweel, waarop in een lauwertak van gouddraad het wapen der gemeente. Onder dien tak staat de naam der Vereenlging met het jaartal van oprichting, alles omgeven door een rand, geborduurd van witte vloszy. Aan de zyden hangen gouden kwasten. Oeen wonder dus, dat het vaandel Ieders bewondering afdwong en dat men alle eer aan de maaksters gaf. Ongeveer 9 uur begaf het gezelschap zich naar bulten om met het Muziekgezel schap een marsch door de gemeente te doen, begeleid door een vrooiyke schaar. De vaandels der belde Vereenlglngen werden In den tocht opgemerkt. Na ommegang kwam men weer samen In het lokaal, waar nog een paar uurtjes zeer gezellig werden doorgebracht, voortdurend In goede stemming gehouden door het Muziekgezelschap, dal, evenals altyd, zyn gewaardeerde medewerking verleende. Brouwershaven, 2 Mei. De eerste verjaardag van Prinses Juliana werd op 30 April j I. herdacht door het uitsteken der vlaggen en een rondgang des avonds door de gemeente van het muziekkorps .Apollo". Verder werden op kosten van den burgemeester de kinderen van alle scholen onthaald op chocolade-melk, krentekoekjes en dergelijken, die dezen dag daarvoor had uitgekozen om te voldoen aan zijne belofte van onthaal by zyne Installatie als burgemeester In December j I. Haamstede. Ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana hielden de Harmonie „Witte van Haamstede" en de Zangvereenlging „Nu met Hope" van Burgh, een rondgang door de gemeenten Haamstede en Burgh. De Zangvereenlging nam deze gelegen heid te baat haar prachtig vaandel, een geschenk van vele vrienden, In te wyden. Westerschouwen. De walvlsch, waar over al verschillende verhalen In omloop zijn, Is thans binnengehaald. Zondag ochtend werd hy ontdekt van af den vuurtoren door den lichtwachter Steenland, al liggend tegen het Nieuwe Zand. De v. d. Kloosters te Burghsluis, hiervan onmiddel lijk onderricht, togen er met hun vaartuigen heen. In de nabyheld van den walvlsch gekomen, werd eerst omzichtig gemonsterd, of zy met een nog levenden dan wel met een dooden te doen hadden. En toen het laatste bleek het geval te zijn, hebben zy het cadaver op sleep genomen. De wal vlsch Is thans te Burghsluis aangebracht, en voorlooplg in ondiép water neergelegd. Nicuwerkerk. Zatei dagavond had onder begunstiging van goed weer de onthulling plaats van het vaandel voor de afd. „Jan W. Frlso" van Volksweerbaarheid. Met de muziek voorop, trokken de schutters, omstuwd door een groote menigte, naar hun schletlerrein. De eere-voorzltter, --•"«ester Bouman, hield een toespraak, es op de beteekenis voor het Nederlanascne Volk van dezen eersten verjaardag van H. K. H. de Prinses; dan speelde het muziekgezelschap een paar volksliederen; vervolgens tot de zaak komende, wenschte spreker de schlel vereenlging geluk met het vaandel, dat vooral door den steun van den penning meester den heer N. Gaanderse, die een renteloos voorschot heeft gegeven, kon aangeschaft worden. Met den wensch, dat de leden zich trouw zouden scharen om dit vaandel en dat het eenmaal zou pryken met vele medailles, verklaarde hy hel vaandel voor onthuld. Van zyn foudraal ontdaan, vertoonde dit zich nu in al zijn schoonheid aan de oogen der talrijke toeschouwers. De voorzitter van Volks weerbaarheid, de heer D. Stoutjesdijk, sprak nu nog de leden toe, dankte den heer Oaanderse voor zijn bereidwilligheid en krachtlgen steun, den Burgemeester voor de eer aan de Afdeeling bewezen en de aanwezigen voor de belangstelling. Nog speelde de muziek de Weerbaarheidsmarsch en toen verliet de stoet het terrein. Nog bracht het muziekkorps een serenade op de hofstede van den heer R. A. Gaanderse en daarop gingen de leden der feestvierende afdeeling naar de „Meebaal", waar zy nog lang bij elkander bleven. Het bestuur der zusterafdeellng BrulnlS3e was ook tegen woordig. Oosterfand, 30 April. Hedenavond gaf „Oosterland's Fanfare", ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana, onder leiding van den directeur N. A. Hottlnga, in de tent haar eerste goedgeslaagde zomerconcert. Wenscheiyk was het echter, dat by volgende concerten wat meer stilte in acht genomen werd. Vooral by het uitvoeren van de hoofdnummers, waar dikwijls solo's In voorkomen, werd door het publiek meestal zóó doorgebabbeld, dat het de solisten schier onmogeiyk was hun taak behoortyk tot hun recht te doen komenbovendien Is het voor ernstige toehoorders hlnderiyk. Dringend noodlg Is het, dat tydens de uitvoering van muziekstukken de monden een beetje stop gezet worden. Help allen daaraan mee, en gy zult „O. F." een onschatbaren dienst bewyzen. St -Filipsland, 1 Mei. De Julianadag |s alhier gevierd door 't uitsteken der vlag van den foren en van enkele particuliere woningen. Bovendien amuseerde zich de jeugd, getooid met oranje en voorzien van vlaggetjes, met 't houden van optochtjes en 't zingen van liedjes, die er nog In zaten van 't feest van 1909. 's Avonds deed het Muziekgezelschap „Concordia", onder de gewaardeerde leiding van den heer Swenne, een ommegang door 't dorp en bracht er door 't spelen van nationale liederen en populaire marschen, de ware feeststemming in. Het fraaie weer en den Zaterdagavond lokten heel wat menschen op de been. Anna-Jacoba-Polder, 30 April. Alhier zyn 2 gevallen van besmetteiyke keelziekte (dlphtherltls) geconstateerd. O N D E R W IJ S. Zierikzee, 29 April. Aan de Ryksnormaal- lessen alhier zyn bevorderd van de 3e naar de 4e klasse; E. W. Hoogerheide; E. C. v. Schalk F. Boller; C. v. d. Houten (voorw.); C. M. Roozemond (voorw.); P. J. BljloJ. J. Bartels; A. H. de Graaf. Van de 2e naar de 3e klasse: J. v. Splunfer; M. J. Fluljt (voorw.); j. Jonker; C. de Olopper; Ch. L. Verbeke (voorw.). Niet bevorderd één leerling. Van de le naar de 2e klasse: H. v. Schalk; N. P. Potappel; H. J. Verhulst; C. Zoeter; A. J. v. Damme; KI. v. d. Panne; M. L. Oroenewege; J. M. v. Malland; H. M. Kingmans; C. J Heyboer; L. M. Lievense; D. J. Bastmeyer; J. v. d. Qraaf. Niet bevorderd 6 leerlingen. 2 Mei. Zaterdagnamiddag werd In één der bovenzalen van het gebouw der Ambachtsschool aan hen, die met vrucht de Ambachtsschool afgeloopen hebben, de diploma's uitgereikt. De voorzitter, de jongelui toesprekende, verwees hen naar zijn vroegere, by der gelijke gelegenheden gehoudene, door hen bygewoonde toespraken, zoodat hy heden kort zal zyn, te meer, omdat zy verlangen aan de feesteiyke stemming deel te nemen, die, mei het oog op den eersten verjaardag van Prinses Juliana, In onze gemeente heerscht. Het wordt door het Bestuur zeer gewaardeerd, dat het Dagclijksch Bestuur dezer gemeente de plechtigheid bijwoont. Ook de aanwezigheid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys, en de tegenwoordigheid van belangstellenden worden op hoogen prys gesteld. Wat het Gemeentebestuur betreft, spreker gewaagt van de medewerking, die de Ambachts school steeds van hem mocht ondervinden, niet het minst van den nu ontslapen burgemeester, mr. Moolenburgh, dien wy met Innig leedgevoel missen. Met bod schap Is daarentegen het bestuur vervuld, dat mr. D. van der Vliet hoofd der gemeente Is geworden, een man, die ook aan de Ambachtsschool een goed hart toedraagt. Spreker beveelt de Ambachtsschool In de voortdurende welwillendheid van het Ge meentebestuur aan. Er Is nog een derde reden, die dezen dag tot een gewichllgen maakt, en dat Is de omstandigheid, dat de heer Koevoets heden van deze Instelling, waaraan hy zoovele jaren verbonden was, afscheid neemt. Met grooten ijver heeft hy zich steeds aan de school gewijd, zich voortdurend op de hoogte gehouden van de eischen der school, en aangenaam samengewerkt met de andere leeraren. Hy heeft gewerkt, zoolang het dag was. Hier voor zyn wy erkentelijk. Moge hy nog vele jaren een welverdiende rust genieten en een aangename herinnering aan de Instelling behouden. En toesprekend zyn opvolger, den heer Jansma, spreekt hy de hoop uit, dat deze ook eens met genoegen op zyn taak zal terugzien. Met een krachtige aansporing tot hen, die de school verlaten, om zich verder te bekwamen, teneinde als flinke ambachtslieden hun brood in de maatschappy te verdienen, besloot spreker zijn toespraak, en ging er toe over de namen voor le lezen der leerlingen, die naar hoogere klassen overgingen. Bevorderd werden: Van de le naar de 2e klasse. Timmerlieden D. O. v. Damme, D. C. Mallander, N. M. Steur, L. van Burg, D. C. v. d. Velde, K. J. v. Gastel, J. de Jonge, W. Oilljamse, W. Boogert. Niet bevorderd één. Smeden W. Goetsch, W. Verdoorn, M. v. Westen. J G. Schoo, E. Siereveld (allen). 1 leer ling vertrekt. Schilders A. van Burg, C. Boogerd, J. Versteeg, K. Telle en A. Relnhoud (allen). Van de 2e naar de 3e klasse. Timmerlieden: L. Douw, A. Douw, J. E. Verbeke, A. de Vries, P. J. Visser, C. R. Lemson, A. C. Bartels, W. J. Schell. Niet bevorderd twee. Smeden: J. Paret en D. Schoenmakers (allen). Schilders F. Dooge en L. C. Lodewyk. Niet bev. één. Van de 3e naar de 4e klasse. Schilders B. Schaleven (allen). Diploma's verkregen als Timmerlieden J. de Glopper, J. C. Kosten, P. M. A. Dekker (allen). Smeden I. M. v. d. Ploeg, C. Versteeg, H. Krakeel, M. Beye Azn., P. J. Moryn en L. M. Padmos. Twee leerl. biyven nog een jaar. Schilders P. Brouwers, A. de Hooge, P. A. Schultz, J. Dekker, J. J. Versteeg. Één leerl. blijft. Zy, die diploma's verkregen, werden met de gereedschappen en werktuigen begiftigd die zij zelve vervaardigd hadden. De voorzitter wees de vertrekkende leerlingen er op, dat het ambacht tegen woordig weer meer In eere komt, hetgeen voor hen een prikkel te meer moet zyn zich verder te bekwamen, en spoorde hen tevens aan hun vryen tijd goed te benutten, hetgeen beter Is dan in kroegen te loopen, die voor velen reeds een verderf zyn geweest. De directeur, de heer Pomes, dankle voor den steun van bestuur en autoriteiten en hoopte, dat de ouders der leerlingen In het vervolg wat meer belang zullen stellen in het onderwys hunner kinderen, en omtrent deze met onderwyzers en directeur overleg zullen plegen. Hy wenscht den leerlingen, die bevorderd zijn, geluk, en hun, die niet overgegaan zijn, spreekt hy moed in om met frlssche kracht hun taak te hervatten. De leerlingen, die diploma's verkregen hebben, houdt hij voor, dat zy zich nu moeten aanpassen aan de werk plaats, aan de eischen van den patroon en aan die van het leven. Goede ambachts lui worden tegenwoordig goed bezoldigd. Spreker neemt afscheid van den heer Koevoels, op wiens schouders jarenlang de geheeie afdeeling smeden gerust heeft. Tal van leerlingen zyn door hem gevormd, en hebben, wat zy aan hem te danken hebben, een goede plaats In de maatschappy gekregen. Hy spreekt den wensch uit, dat de. heer Koevoets nog dikwerf In de Ambachtsschool een kijkje komt nemen. Hij wenscht hem een aangenamen ouden dag toe. De heer Koevoets dankte diepbewogen voor de vrlendeiyke woorden tot hem gesproken. Eén der leerlingen, die de school ver laten, dankte bestuur, directeur en onder- w ijzend personeel In welgekozen bewoor dingen voor hetgeen ten behoeve van hen gedaan was, en wenscht den heer Koevoets een aangenamen levensavond. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Brouwershaven, 29 April. Heden werd door den Raad benoemd tot onderwyzeres aan de openbare lagere school alhier (ln de plaats van den onderwyzer den heer S. van Bochove) mej. C. V. G. van Holt- huysen te Middelburg. Sirjansland, 2 Mei. By de gehouden examens voor onderwyzer is o. a. geslaagd de heer T. v. d. Have Lz. alhier, leerling van de kweekschool te Middelburg. St.-Filipsland, 1 Mei. Voor de vacante betrekking van onderwyzeres aan de school In den Anna-Jacoba-Polder hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Kortgene. J.l. Zaterdag werd in de openbare school alhier tentoongesteld het In den afgeloopen (vlntercursus gemaakte teekenwerk van de leerlingen der Ambachts- leekenschool voor Noord-Beveland. Het talrijk bezoek gaf wel biyk, dat de belangstelling in dit onderwys grooter wordt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1