Vrijdag 29 April 1910. (25 ierikzeesche Courant). NIEUWSTIJDINQEN. Uit Stad en Provincie ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10 per jaar bij vooruitbetaling 66«te 1AARGAN6. No 8919 Mltnaver-Hoofdredaoteuri A. FRANKEL. Redacteur s J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. l. venezuela. Caracas, 27 April. Juan Vlcenie Gomez Is als president van de Venezolaansche republiek gekozen. Er Is aan alle politieke gevangenen amnestie verleend amerika. De Protestanlsche kerken In de Unie hebben een collecte gehouden voor de in- en uitwendige zending, welke collecte de enorme som van 15 millioen gulden heeft opgebracht. frankrijk. Prince, een Parljsche politiehond, heeft Maandagavond te St.-Denis Iets volbracht, dat een kranig stukje mag worden genoemd. In een danshuis aldaar kwamen n.l. 15 apachen binnen, teneinde eenlge hunner makkers, die den vorigen avond wegens rumoermaken buiten de deur waren gezet, te wreken. Met groot lawaai stormden zij het lokaal binnen, schreeuwend dat zij den eigenaar zouden vermoorden en alles kort en klein zouden slaan. Gelukkig kwam op hel ge schreeuw een agent binnen met Prince en onmiddellijk beval hij dezen de boeven aan te vallen. In enkele oogenblikken, veel sneller dan een troep agenten het had kunnen doen, had Prince het lokaal ont ruimd en meer dan één der Indringers kreeg van hem nog een pflnlljk aandenken mede naar huis. Maar bovendien had hij één der apachen zóó stevig vastgepakt, dat zijn baas hem bedaard de boelen kon aandoen en medenemen naar het bureau van politie. belriE. Brussel, 27 April. De Kamer besprak heden de wenschelljkheld der indiening van een voorstel tot hervorming van de Grondwet, met het oog op eene wijziging van het stemrecht. Nadat de regeering zich tegen herziening van de Grondwet ver klaard h.id, werd met 72 tegen 58 stemmen en één blanco besloten, dat geen voorstel tot herziening In behandeling zal komen. Brussel, 28 April. Roosevelt kwam hier 12.15 uit Parijs aan, vergezeld van zijn vrouw, dochter en zoon. Op het perron werd hij begroet door een vertegen woordiger des konings, den gezant en den consul der Vereen gde Staten, den burge meester van Brussel en verschillende bekende personen. Hetstedelljkmuziekkorps speelde het Amerikaansche volkslied. Na aan de verschillende heeren voorgesteld te zijn, reed Roosevelt naar de Amerikaansche ambassade. Er was een geweldige menigte menschen op de been, die den ex-president lulde toejuichte. nederland. Venlo, 28 April. Eenlge herbergiers en bakkers te dezer stede zijn de dupe geworden van een smokkelaarstruc. Zoo als het hier herhaaldelijk gebeurt, worden uit Pruisen binnengesmokkelde waren te koop aangeboden bij bekende afnemers. De smokkelaars zijn er tamelijk zeker van hun waar kwijt te worden tegen behoorlijke prijzen. Zoo vervoegden zich een dezer avonden twee bekende smokkelaars bij 'n paar herbergiers en bakkers, om Under berger likeur en suiker te verkoopen. De aangeboden waren waren reeds In een leegstaand huls In veiligheid gebracht, doch moesten voor elk aannemelijk bod van de hand gedaan worden, daar de rijksambtenaren van zoo Iets gauw de lucht hebben. De koop was spoedig gesloten en In het midden van den nacht werd de waar afgeleverd. Nadat de smokkelaars hun marken beet hadden, waren ze spoedig weder even geheimzinnig als ze gekomen waren, verdwenen, want ze namen even eens hier een vrachtje mede om dit veilig In Pruisen te brengen. Wie schetst echter de verbazing der koopers, toen ze den vol genden morgen de gekochte waar nakeken! In plaats van suiker vonden ze In den zak een dikke laag, circa vijf kilo suiker, en vervolgens wit zand. In plaats van Underberger likeur, be vatten de fijn verzegelde flesschen koude koffie. De bfl den neus genomen koopers hadden liever geen ruchtbaarheid aan het geval gegeven, doch daar er vier verschil lende koopers bij betrokken waren, lekte het ten na het andere uit en begon het schelden op het rapalje. Er wordt in- tusschen hartelijk over het geval gelachen. Apeldoorn, 27 April. Voor Prinses Juliana Is hedenmorgen op Het Loo een dogkarretje aangekomen met vlerkanten gesloten bak en afneembare kap, voor welk voertuig de beide ponies als be spanning zullen dienen. De miniatuur-equipage Is bestemd als erjaarsgeschenk. Op Het Loo Is aangevoerd een i weede Shetlandsche pony voor het prinsesje. Het diertje Is opvallend klein en zwart. De eerste exemplartn van het Jullana- bloempje zijn aan de koninklijke familie verzonden. Amsterdam, 28 April. Het meisje, dat Dinsdag als slachtoffer van gasverstlkklng aan het Spul alhier bewusteloos naar het Blnnen-Gaslhuls werd gebracht, maakt het redelijk wel. Vermoedelijk zal dus geen tweede slacht offer vallen, zooals eerst gevreesd werd. In een aanval van zinsverbijstering heeft gisteren een bekend inwoner van Rotterdam In een groot hotel alhier een belangrijk bedrag aan bankpapier ver brand. De zoon van den ongelukkige, die zich buitenslands bevond, werd In allerijl teruggeroepen en liet zijn vader onverwijld naar het krankzinnigengesticht te Delft brengen. 's-Gravcnhage. In de tweede helft van Mei zal alhier een groole propaganda-verga- derlng worden gehouden tot het verkrijgen van een rijksregeling van pensioen voor gemeente-ambtenaren en hun weduwen. Als sprekers zullen optreden prof. Drucker, prof. Nolens en de heeren Th. Pels, gemeente-secretaris van 's-Bosch, en J. N. Elenbaas, burgemeester van Krabben- dljke. Dat de rijwieldieven tegenwoordig heel wat aandurven, kan onder meer ook blijken uit het feit, dat Woensdagmiddag een fiets werd gestolen uit het rek In de vestibule van het Paleis van Justitie te s-Hage, waarop de wachtkamer der Rljks- veldwacht uitzicht heeft en waarin het een voortdurend komen en gaan is. Hellevoetsluis, 27 April. Bij het op de helling brengen van een torpedoboot op 's Rijks werf alhier brak 'n staaldraad, waarbij het losspringende eind twee werk lieden, P. en H„ trof, die beiden ernstig werden verwond. De eerste kreeg ver wondingen aan arm, borst en heup, de tweede brak het linkerbeen. Belden werden naar het hospitaal vervoerd. Omtrent bovengemeld ongeluk ver nemen wij nader het volgende: Door het breken van den haak, waar mede de staaldraad aan de wieg het voorwerp, waarop de torpedoboot rust bij het aflaten van de helling verbonden was, trof deze twee werklieden. A. Pleterse van Hellevoetslus ontving eerst een slag van den draad,waardoor diens rechter- onderarm op twee plaatsen brak en kwets uren kreeg aan borst en heup. De andere, J. den Ouden van Nleuw-Helvoet, kreeg hem daarna tegen het rechterdijbeen, waardoor dit brak. Op het oogenblik lijden ze hevige pijnen, zoodat een ge neeskundig onderzoek nog niet mogelijk Is. Rotterdam, 28 April. Op de hegraaf- plaats Crooswljk alhier heeft een geval van grafschennis plaats gehad. Op het graf van ds. De Ridder, In leven Remonstrantsch predikant, voor eenlge jaren overleden, lag een groote bronzen grafkrans. Een paar jaar geleden was deze ook reeds verdwenen, doch werd ze toen aan den kant van de sloot teruggevonden. Sedert lag zij aan de grafsteen vastgeklonken. Thans werd opnieuw een poging gedaan, om deren krans te bemachtigen. Men is daaTbij zóó woest te werk gegaan, dat de grafsteen geheel verschoven was. De helft van de krans, bestaande uit takken met 6 i 7 bronzen rozen, is thans afgebroken en verdwenen. De gisterenmorgen met het stoom schip .Batavier III" uit Londen alhier aangebrachte landverhuizers zfln gisteren- namiddag met den trein van 4 uur 27 van het Maasstation aldaar naar Rusland ver trokken. De Maatschappij, die me! het vervoer van deze lieden belast was, droeg zorg voor de benoodlgde spoorkaarten. Het vervoer van de Boompjes naar het Maasstation geschiedde onder gelelde van bereden agenien en agenten te voet. omdat de landverhuizers weigerden naar Rusland terug te keeren. Zij verlieten dat land enkele weken geleden, om zich naar Amerika te begeven en verkochten daarvoor hun have en goed. Uit Rusland ging de reis naar Londen, en van daar hoopten zij naar Amerika te gaan. In Londen hielden zij zich een paar weken op, In afwachting dat de agenten, met wie zij contracten hadden gesloten voor den overtocht, geld zouden zenden. Dit geld kwam niet, en daarom zijn zij teruggezonden Dordrecht, 27 April. Burgem. en Weth. stellen den raad voor, over te gaan tot het aanleggen van een haven beneden de spoorbrug. De geheele haven Is, op A.P. gemeten, groot 24,70 H.A. Er zullen tegelijk vier zeeschepen In gelost kunnen worden. Het voor ligplaats der booten bestemde gedeelte zal een diepte krijgen van 8 M. N.A.P., terwijl de vlotrulmte op een diepte van 21 et 3 M. N.A.P. zal worden gebracht. De kosten worden geraamd op f 500.000. Breda. 27 April. Door de administratie van het Kroondomein Is Dinsdag aan den kapitein der marechaussee alhier, den heer C. J. P. A. Thomson, een gouden horloge met ketting met inscriptie ter hand gesteld, wegens de diensten, het Kroondomein bewezen. Dit blijk van erkentelijkheid Is hem aan geboden naar aanleiding van het feit, dat door hem een brandstichter Is aangehouden, die dan ook zfln straf ondergaat. Zierikzee, 29 April. De St.-Ct. no. 98 bevat de statuten van de Vereeniging voor Land-, Tuinbouw en Veeteelt te Noordgcuwe. De Vereeniging heeft ten doel de weten schappelijke en practlsche ontwikkeling van den land-, tuinbouw en veeteelt te bevorderen. - In een bijvoegsel tot de St.-Ci No. 97, wordt van wege het Centraal Bureau voor de Statistiek een overzicht gegeven van de voorloopige uitkomsten van de negende tienjarige volkstelling op 31 Dec. 1909, In vergelijking met die der achtste op 31 Dec. 1899. De bevolking van Zeeland bedroeg op eerstgemeld tijdstip 232.444 personen 115,387 mannen en 117,057 vrouwen, tegen 216.295 personen, 106,929 m. en 109,366 vr. in 1899. Die van het rijk bestond op 31 Dec. 1909 uit 5,853,037 personen, 2,896,154 m en 2,956.883 vr. en op 31 Dec. 1899 uit 5104,137 personen2,520 602 m. en 2,583,535 vr. Op Maandag 16 Mei a.s. (Tweede Pinksterdag),, 'snam. ten 1 ure, zal van wege de West-Brabantsche-Harddraverfl- en Concours-Hipplque-Vereenlglng, op het welbekende veld .Kijk in de Pot' onder Bergen-op-Zoomeen concours gehouden worden voor rij-, spring-, jacht-, tuig- en landbouwpaarden, waarbij voor bijna f 2000 aan prijzen, als: kunstvoor werpen en medailles, Is uitgeloofd. Zonnemaire, 28 April. De Schiet- vereeniging .Prins Hendrik" alhier zal den verjaardag van Prinses Juliana herdenken door het houden van een onderlingen wedstrijd op Zaterdag a.s. en verder des avonds door een gezellig samenzijn der leden in de Bewaarschool, bij welke gelegenheid een belofte, gedaan bij de opening der schietbaan, In vervulling zal komen. Bruinisse. Het Muziekgezelschap .Nu met Hope" heeft Iets nieuws bedacht, om zijne leden met dames een plelzlerlge 2en Pinksterdag te bezorgen. Het bestuur heeft n.l. de prachtige salonboot „Thor VIII" afgehuurd, om op genoemden dag een boottocht te maken naar Dordrecht voor het groote concours voor muzlekgezel schappen. Onderweg wordt muziek gegeven op de mooie met vlaggen versierde salonboot, die 700 personen kan meenemen. Omdat er genoeg ruimte bestaat, stelt „Nu met Hope" ook voor nlet-leden van hier en elders de gelegenheid open om den tocht mee te maken. Wij vermoeden, dat zeer velen hiervan gebruik zullen maken De prijzen zijn zeer billijk gesteld, en de boot vaart op de tram van en naar Brouwershaven. Stavenisse. Op de laatste alg. verg. der afd. Tholen van het „C. G. voor Klnderh. en Vac.-kolonies" Is door eenlge der aan wezigen nog voor circa f 10 geteekend, ten behoeve van het nieuwe koloniehuis te Egmond. Door de bereidwilligheid van de ambachtsheeren, de heeren Van der Lek de Clercq, die hiervoor een perceel wei land afgestaan hebben, zal het fanfare gezelschap „Eendracht" toch aanstaanden Zaterdag nog In de gelegenheid zfln zich alhier te doen hooren. Vllssingen, 27 April. Alhier is op initiatief van „Vllssingen Vooruit" een vergadering gehouden van het comité gevormd door verschillende autoriteiten uit verschillende deelen van Zeeland en Noord-Brabant, ter verkrijging van een rijweg tusschen Zeeland en Noord-Brabant. Tot voorzitter werd benoemd jhr. mr. A. O. De Casembroof, lid van Ged. Staten van Zeeland. Besloten werd overeenkomstig een voor stel van den heer Hombach, te laten onderzoeken, of het Rijk genegen Is aan de zuidzijde van den spoorwegdam tot Inpoldering over te gaan, waardoor 300 hectaren prachtige grond wordt verkregen en waarvoor slechts een dijk van 2 kilo meter moet gemaakt worden en dan van zelf een verbinding tusschen Zeeland en Noord-Brabant wordt verkregen. 28 April. Hedenmorgen hield de derde comp. vierde bataljon Infanterie alhier een oefening In hel varen met een vlot over de gracht rond het fort Mldden-Reduit. Daar een milicien den stok, waarmee het vlot was voortgeboomd, In de gracht had laten zitten, sprong de korporaal A. In het midden daarvan om hem er uit te halen. Hij raakte echter met zijn voet vast aan een voorwerp, dat op den bodem lag, zoodat hij, hoewel goed zwemmer, ver1 dronken zou zijn, ware de tweede luitenant Van Loon, belast met de oefening, niet, zonder een oogenblik te aarzelen, gekleed te water gesprongen. Na zeer inspannende pogingen mocht het den officier gelukken genoemden korporaal los te krijgen en behouden aan wal fe brengen. kwam; de keuringsdienst te Lelden werd in den arm genomen en bij onderzoek bleek de melk 40 pCt. water te bevatten, waarvan het gevolg was, dat G. zich voor de Haagsche rechtbank had te ver antwoorden. De man bekende water bij de melk gedaan te hebben, doch kon zich niet voorstellen, dat het zóóveel was ge weest. Aan de koelen kon het niet liggen, want een monster, genomen van onder contrflle gemolken koelen, was uitstekend, dus bestond er alleen mogelijkheid hij wou 't niet zeggen dat een ander er ook nog een scheutje bij had gedaan, want 40 pCt., dat moest hty toegeven, was veel. Subst.-officler van justitie, mr. VanQeuns, was dit volkomen met hem eens, meende dat hier een afschrikwekkend voorbeeld moest gesteld worden en vorderde drie maanden gevangenisstraf. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. Sirjansland, 28 April. Gisteravond werd door de vereeniging „Eigen hulp" aanbesteed de levering van de benoodlgde kachel kolen, alsmede het lossen en vervoer. De levering werd opgedragen aan de firma Nleveld éi Co., voor f 8,25 per 1000 K.G. Het lossen werd aanbesteed voor f 2,93 en 't vervoer voor f 2,64 per 100 H.L. Landbouw en Veeteelt. Leeuwarden, 26 April. Heden zijn van hier verzonden naar Antwerpen zeven melkkoeien, waarvan een paar al gekalfd hebben, benevens twee stieren, om verder per boot vervoerd te worden naar Argentinië In Z.-Amerlka. Dit vee is bestemd voor de tentoonstelling, die te Buenos Ayres gehouden zal worden. Dat het uitgelezen exemplaren zün, behoeft nauwelijks te wor den gezegd. Eén der stieren vertegenwoor digt een waarde van derdehalf duizend gulden. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's-Oravenhage heeft Donderdag vrijgesproken A. M., loodgieter te Vllssingen, beklaagd van heling van lood en verf van de fabriek „De Schelde" De gevangenisstraf van een maand, door de rechtbank te Zierikzee opgelegd aan M. en M. van V., veekoopers te Oud Vosmeer, is veranderd In een geldboete voor eerstgenoemde van f 40 en voor laatstgenoemde van f 25, of respectievelijk 20 en 12 dagen hechtenis: Het Gerechtshof te 's-Qravenhage vernietigde Donderdag het vrijsprekend vonnis van de rechtbank te Dordrecht inzake Q. M. S., onderwijzeres te Alblasser- dam, beklaagd van mishandeling van een jongen (leerling in de klas der school waarin zij onderwijs gaf). Het Hof ver oordeelde haar tot f 1 boete of I dag hechtenis. Melkvervalsdiing. N. O. te Rtjns- burg had een contract gesloten met C. v. V. aldaar om hem volle melk te leveren. In plaats van volle melk ontving Van V. echter melk, welke hem uiterst dun voor Verkiezing Provinciale Staten. De Centrale Lib. Kiesvereenlglng ln het hoofd-kiesdlstrict Oud-Beierland heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Provinciale Staten, den heer J. Vllelander te Numansdorp (aftredend lid lib). Prins Hendrik-Stichting. Uit het jaarverslag der Prins Hendrlk- Stlchtlng te Egmond aan Zee voor behoeftige oude zeelleden blijkt, dat de stichting in het afgeloopen jaar zich weder In veler sympathie en steun mocht verheugen. Veel zieken kwamen onder de 200 be woners van het gesticht niet voor. Er stierven 23 ouden van dagen. De ontvangsten bedroegen f 33,700, de uitgaven f 26321, batig saldo dus f 6786. Aan legaten was vermaakt f 24,744, terwijl f 9717 aan bedragen Ineens Inkwam. De balans toont het cijfer aan van f 573,385,39$. Prins Hendrik naar Scandinavië. De reis van Z. K. H. Prins Hendrik naar Noorwegen, Denemarken en Zweden heeft ten doet een persoonlijk bezoek aan de Hoven dier drie Rijken. De Prins ver toeft van 10—13 Mei te Chrlstlanla, 14— 17 Mei te Kopenhagen, 19—21 Mei te Stockholm, telkens als gast In het konlnklQk Palels. De Prins hoopt 25 Mei te Nleuwediep of te IJmuiden binnen te komen. Vliegkunst. Verleden jaar heeft de Londensche Daily Mail een prijs uitgeloofd voor hem, die 't eerst met een vliegtoestel over 't Kanaal zou vliegen, Blérlot was, zooals men weet, de gelukkige winner. Voor dit jaar heeft hetzelfde blad een prijs van f 120,000 uitgeloofd voor den eersten volbrenger van de vlucht Londen— Manchester, een afstand van 297 K.M., ongeveer als van Leeuwarden naar Brussel in rechte ll|n. Den vlieger Is tweemalen rust toegestaan. De Engelsche vlieger White heeft thans een poging gedaan om dien prijs machtig te worden. Om 5 uur Zaterdagmorgen Is hij te Londen opgestegen en ln snelle vaart doorgevlogen tot Rugby, zijn eerste rustpunt, waar hij te 7.20 daalde en door een enorme menigte werd toegejuicht. Hij had toen een afstand van 134 K.M. afgelegd. Na een rust van een uur steeg hij weer op, doch hij kon zijn tweede rustpunt Crewe niet halen. Te Hademore, ongeveer 177 K.M. van Londen, moest hij weer dalen door een defect aan zijn motor. Door deze gedwongen landing werd White's vllegproef buitengewoon spannend. Hij moest nu n.l., wilde hij voldoen aan de voorwaarden, 120 K.M., de afstand van zijn landingsplaats tot het eindpunt, zonder rust afleggen. Om 5 uur 's middags kon White, wegens den wind, nog niet opstegen. Hij besloot daarom te wachten tot Zondagochtend 3 uur. Onder gunstige omstandigheden kon de vlucht dan juist In een etmaal, den voor geschreven tijd, volbracht worden, doch het weer bleef slecht, zoodat de poging wel moest worden opgegeven. Naar het H.bl. verneemt, heeft de Eerste Ned. Vliegvereenlglng te Breda bij de firma Stokvis, te Rotterdam, een Blérlot- monoplan besteld van het type, dat de reis over het Kanaal gelukkig volbracht, -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9