Vrijdag 29 April 1910. Tweede Blad. (Z ierilizeescti© Cour an t). NIEUWSTIJDIN8EN. ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAQ en VRIJDAQ verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar by vooruitbetaling. 66ste JAAR6AN6. No. 8919. Ultflever-Hoofdredaoteur i A. FRANKEL. Redacteur i I. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrtjdags-mlddags uiterlijk S Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. AMERIKA. Albert Wolter, de jonge man In New- York die terechtstond wegens moord op de typewrletster Ruth Wheeler, is veroor deeld tot den dood op den electrlschen stoel. Het hee'e proces, de beraadslaging der jury en het uitspreken van het vonnis Ingesloten, is in v|ji dagen klaargespeeld. Een snelheidsrecord van moordprocessen In Amerika! Over de laatste zitting Is weinig blzon- ders meer te vertellen: de geliefde van Wolter kwam getuigen maar wist weinig mee te deelen. Wolier zelf werd aan een kruisverhoor onderworpen en daarin werd 's mans alibi ontzenuwd. Toen gingen de gezworenen twee uur lang beraadslagen en besloten het schuldig uit te spreken. Wolter sliep vast toen men hem kwam halen om de uitspraak te hooren en hij bleef zoo koud als een vlsch toen hij het doodvonnis vernam. .Ik zou nu wel eens lekker willen uitslapen", was het eenige wat hl) zei. De Dally Chronicle verneemt uit Pittsburg: Zaterdagavond hebben in de mljnstad Av'ella In West-PennsylvaniS een honderd tal dronken mijnwerkers één hunner, dien zij voor een spion in dienst der maat schappij hielden, gekruisigd. Het slachtoffer, met name Raplsh, was nog niet lang geleden uit Hongarije ge komen en kende maar weinig Engelsch. Zijn beulen waren voor het meerendeel Staven. Al eenlgen tijd hadden zij openlijk Raplsh gedreigd. Zaterdagavond begaf de bende, na In een kroeg zwaar gedronken te hebben en verhit door nieuwe beschuldigingen, tegen Raplsh Ingebracht, zich naar zt|n huls en sleepten hem naar bulten. Zij moesten hem letterlijk uit de armen van zijn vrouw rukken. Toen voerden zij hem mee naar den buitenkant van de stad. Eenlgen gingen toen palen halen van een mijn en maakten daaruit een groot ruw kruis. Anderen trokken het slachtoffer de kleeren van het lijf. Vervolgens wierpen zty hem op het kruis, bonden er hem op vast en sloegen groote spijkers door handen en voeten. En zij zetten hem een doornen kroon op het hoofd. Toen haalden zij nog meer drank en dansten om het kruis en zongen liederlijke gezangen. Onderwijl stierf langzaam hun slachtoffer In vreeselljke pijnen. De politie verscheen ten laatste op het tooneel. Zij had het schreeuwen van de dronken kerels en het gillen van het slachtoffer gehoord. Dadeltjk ontstond er een gevecht, waarbij vele mijnwerkers van hun revolver gebruik maakten. Het duurde eenigen tijd vóór de politie meester van het terrein was. Zij kon echter slechts drie van Raplsh's moordenaars vatten. Toen Rapish van het kruis afgenomen werd, was hij dood. RUSLAND. De weduwe van den vermoorden Russi- schen grootvorst Serglus, een zuster van den groothertog van Hessen, heelt besloten In een klooster te gaan. Met haar gaan achttien dames uit de aristokratie In het klooster, dat door de grootvorstin gesticht is. De grootvorstin wordt abdis. De plech tigheid, waarbij de dames den sluier aan namen, werd bijgewoond door prinses Irene van Pruisen. FRANKRIJK. In Frankrijk, waar veel zuigelingen met de flesch worden grootgebracht en waar, mede dientengevolge, de kindersterfte groot Is, is nu een wet uitgevaardigd, die het verkoopen van slangspenen verbiedt. Over treding wordt gestraft met 25 tot 100 frs. boete, en, bij herhaling, met gevangenis straf van een week tot een maand. DUITSCHLAND. De ernstige Incidenten, die Maandag te Berlijn plaats hadden in verband met de staking In de bouwvakken, hebben zich den volgenden dag herhaald, 'a Ochtends om ongeveer 7 uur werden arbeiders van de stelgerbouwfirma Arndt éi Co., toen zij zich naar hun werk wilden begeven, door stakers met knuppels en steenworpen ontvangen. De paardentuigen werden doorgesneden en de dieren zelfs met messteken verwond. Voorts vielen er acht revolverschoten uit de rijen der stakers, waardoor echter niemand gewond werd. Btj het nu volgend handgemeen werden twee arbeldswilllgen zóó zwaar gewond, dat zij Ijlings naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. In een dorp in Zevenburgen Is een schoolmeester door eenige jongens, die hij strafwerk opgegeven had, in den avond overvallen en vermoord. NEDERLAND. Amsterdam, 27 April. Het Volk van gisterenavond bevatte het bericht, dat de 64-jarlge lantaarnopsteker van de gemeente, O. Lecluse, Passeerderdwarsstraat 15, die Maandagavond omstreeks 9 uur, na afloop van zijn dienst, op straat, door een beroerte getroffen was, door de politie, die meende dat de man dronken was, naar het bureau Leldschepleln Is gebracht, daar den geheelen nacht Is gehouden en bovendien door een agent zou zfjn geschopt. Aan familie, die, ongerust over het niet thuis komen van den ouden man, aan het bureau ging Informeeren, werd geweigerd bij hem toe gelaten te worden. Een inspecteur beant woordde dat verzoek met de woorden „Het is hier geen poppekast O. v. d.", daaraan toevoegende, dat de „arrestant" des morgens, als hij dan ontnuchterd was, ontslagen zou worden. Toen de familie zich des morgens te 6 uur opnieuw aan het bureau vervoegde, bleek eindelijk tot de politie te zijn door gedrongen dat men zich had vergist en werd aangeboden den patiënt per brancard naar zijne woning te doen vervoeren. De familie bedankte daarvoor en heeft den zieke voor eigen rekening met een rijtuig naar huls laten brengen. De hulsdokter, dr. E. J. Abrahams, heeft toen Inderdaad geconstateerd dat de man door een beroerte getroffen was geworden. Men heeft dit bericht van Het Volk aan de woning van Lecluse onderzocht en de feiten In hoofdzaak bewaarheid ge vonden. Lecluse maakte geen misbruik van sterken drank, en was ook nog nooit wegens dronkenschap door de politie op gepakt. Deze Is ondanks de tegenspraak van den man zelf, die volhield dat hij ziek en niet dronken was afgegaan op de uiterlijke verschijnselen: dat hij niet loopen kon, moeilijk sprak en een spirituslucht bij zich had. Dit laatste nu wordt volkomen verklaard door de omstandigheid dat hij spiritus bezigt om de lantaarns te poetsen, en dus In zijn werkpak altijd min of meer een dergelijke lucht afgeeft. In het bericht van Het Volk komt alleen deze onjuistheid voor, dat de agenten, die den ongelukkige van de Keizersgracht bij de Leidschestraat, waar hij werd aan getroffen, naar het bureau brachten, hem ruw behandelden. Dat overbrengen Is, volgens Lecluse zelf, ordelijk en humaan geschied. De twee agenten hebben hem gedragen en geen oogenbllk gesleept. Ver schillende getuigen, o. a. het gemeente raadslid Kehrer, hebben dat geconstateerd. De ergerlijke behandeling in het bureau wordt door Lecluse geheel bevestigd: hij verklaart geschopt en naar het arrestanten hok gesleurd te zijn en daarin den geheelen nacht aan ztjn lot te zijn overgelaten. Men heeft geen redenen aan de mede- deellngen van den ouden man, die 20 jaren In dienst der gemeente Is, te twijfelen. Het ongeval, dat hem heeft getroffen, was gelukkig van dien aard, dat 't btj een lichten aanval gebleven is. Hij Is thans reeds aanmerkelijk beter en zijn geheugen en denkvermogen hebben niet geleden, zoodat hij geregeld vertellen kan wat met hem gebeurd is. Volgens den geneesheer heeft hij gedurende den aanval alles wat met en om hem voorviel, volmaakt goed kunnen waarnemen. Rotterdam, 27 April. Hedenmorgen kwqm uit Londen aan de Boompjes alhier de „Batavier III" met 82 landverhuizers. Van dezen moesten 60 vervoerd worden met een Russische lijn en de anderen met de North Western Transport. Deze laatste 22 waren voorzien van Duitsche polltie- kaarten en konden doorreizen. De zestig anderen hadden echter zoo danige kaarten niet, waarom het aan den wal gaan werd belet. Daardoor ontstond een tumult, waarbij de landverhuizers met hunne koffers en bagage sloegen. De rlvler-polltie requlreerde terstond andere politie, welke met revolvers de landverhuizers bedreigde en In bedwang wist te houden. De politie houdt nog steeds toezicht. De landverhuizers moeten aan boord blij ven totdat de polltiekaarten zijn gearriveerd. Vanmorgen zijn de sleepbooten „Zee man" en „Rotterdam", van de firma P. Smit, gereed gekomen 'met het leegpompen van het voorschip van de „Sommelsdijk". Tegen tl uur kwamen aldaar de drij vende stoomspuiten „Maaswerken" en „Gemeentewerken", welke onder leiding van den tersten brandmeester van den Linkermaasoever zijn aangevangen met het blusschen van het kolenruim en de bunkers, waar het vuur nog fel In de kolen woedt, terwijl ook nog eenige partyen lompen In het achterschip liggen te smeulen. Hedenmiddag wordt een aanvang gemaakt met het lichten van den overboord ge slagen schoorsteen, waartegen reeds vermoe- deiyk een voorbyvarend schip gestooten Is. Het blusschlngswerk geschiedt met eenige stralen. Inmiddels heeft men midscheeps aan stuurboordzyde boven de wateriyn een groot gat in den wand van het schip ge maakt, waardoor zulgbuizen gelegd zyn, die dienen tot het wegpompen van het overtollige blusschlngswater. De havenmeester heeft over het geheel toezicht. De Brusselgcha tentoonstelling. De opening. Zaterdag had de opening der tentoon stelling plaats, die achter het Bols de la Cambre op het gebied der voorstad Ixelles geleden Is. Brussel had een feestelijk aanzien; van alle hulzen wapperden de vlaggen en reeds van af het middaguur stroomden ontelbare menschen-n^nlgten naar het terrein. De straten, die naar de tentoonstelling lelden, waren door karabinlers, grenadiers, artillerie en cavalerie in hun bonte parade uniformen afgezet, om met de gendarmerie de orde te handhaven. Het was inderdaad wel noodig, want er heerschte een onge kende drukte van rijtuigen, auto's, trams, die voortdurend overheidspersonen In schitterende uniformen, en duizenden toe schouwers naar de tentoonstelling brachten. Een groote menigte verdrong zich langs de avenues, waarlangs het konlnkiyk paar zich naar het tentoonstellingsterrein zou begeven. Saamgedrongen achter de cor dons, saamgepakt vóór de vensters of boven op de daken, stonden duizenden en duizenden te wachten. De klokken der torens wezen half twee en daar klonken in de verte donderende toejuichingen. Langzaafn naderden de vijf groote galakoetsen, waarin de koning, de koningin en hun gevolg gezeten waren. Een escadron ruiterij der burgerwacht en een escadron guides vormden het geleide. Onder onophoudeiyke toejuichingen be reikte de konlnkiyke stoet het tentoonstel lingsterrein. Klaroengeschelter en tromgerof fel weergalmden de muzlekkorpsenspeelden de Brabar,(onne, de troepen presenteerden het geweer. Na in het paviljoen van de stad Luik te zyn ontvangen, begaven de konlnkiyke bezoekers zich naar de feestzaal, waar zy de voor hen bestemde zetels Innamen. De prachtig versierde feestzaal leverde een onvergeteiyken aanblik. Daar zaten de majesteiten op hun troon, met kardinaal Mercier In zijn rood statiegewaad naast zich; daar was heel het corps diplomatiek van Brussel, waren alle ministers, ministers van staat, senatoren, kamerleden, alle hooge ambtenaren, gouverneurs, bur gemeesters van groote steden en vele anderen tegenwoordig. Onder de aanwezige commissarissen der verschillende landen was mr. Regout, die vergezeld was van een aantal leden der Hollandsche Centrale-Commissie. De voorzitter van het uitvoerend comité, baron Janssens, en de minister van arbeid, de heer Hubert, hielden redevoeringen, welke door koning Albert werden beant woord. Alle toespraken geschiedden in het Fransch. Hierna werd den koning een oorkonde overhandigd, waarna de koning met ge volg een rondgang deed over de tentoon stelling. Hierbij waren o. a. ook aanwezig onze gezant te Brussel, de heeren Tutein Nolthenius, Fablus, De Vos van Steen- wljk e. a. De koning bezichtigde met veel be langstelling de Nederlandsche afdeeling. In het bizonder wijdde koning Albert zyn aandacht aan de Inzending van de firma Lips uit Dordrecht, n.l. de safe met enorme ronde kluisdeur, dezelfde, die prins Hendrik by zyn bezoek aan Dordrecht bezichtigde. De koning liet zich over alles Inlichten en ook over de bizondere sloten derzelfde firma. Koning Albert betuigde zyn bizondere tevredenheid over al het geziene op de Nederlandsche afdeeling, waarna de rond gang werd voortgezel. Des avonds is reeds de Kermesse d'é op de tentoonstelling geopend. Het terrein was schitterend verlicht. De aanblik was betooverend. Het terrein. Men komt In de tentoonstelling langs verscheidene monumentale ingangen met grootschen aanblik en In geheel ver schillenden trant. De hoofdingang Is ge legen aan de Avenue Emile de Mol, waarvan links de „Bruxelles-Kermesse", waar, zooals het woord reeds zegt, ver schillende vermakelykheden, die men ge woonlijk op kermissen aantreft. Langs den prachtig aangelegden Jardln de Bruxelles wandelend, bereikt men het einde van het Grande Terrasse, waar zich het paviljoen der stad Brussel verheft, hetwelk In precies denzelfden vorm van het mooie en bekende Brueselsche stad huis is opgetrokken. In de nabijheid van dit gebouw ziet men het artistieke Huis van Rubens met een kleinen binnenhof met statuetten, terwijl de ramen voorzien zyn van in lood gevatte ruiten, zoodat het geheel een antiek karakter heeft be houden. Terugkeerend naar het groote terras, ziet men onmlddcliyk het groote Belgische paviljoen, dat, sierlijk opgetrokken, In majestueuze fierheid en pracht, door geen enkel ander paviljoen wordt ge ëvenaard. De witte hoofdgevel is gekeerd naar het Bois de la Cambre en bestaat uit een reusachtige met beelden versierde zuilen- galery van witte steensoort, waarvan de eentonigheid gebroken wordt door stukken rood graniet. De zullen zelf zijn wit met rood gemarmerd. Den toegang tot dit paviljoen verkrijgt men door drie hoofd ingangen, welke ook weer door zullen zyu gtfhnkeerd. Het Nederlandsche paviljoen maakt een uitnemenden indruk door het karakteristieke en eigenaardige, dat het gebouw van de in de omgeving liggende paviljoens onderscheidt. Het is n.l. opge trokken in den 17e eeuwschen Neder- landsctien renaissancestijl, met koepels, torentjes en luifels. Het geheel is gemaakt van Imitatie-baksteen, terwyi de gevels van zandsteenen banden zijn voorzien. De Ingang van het Hollandsche gebouw, gelegen tegenover de Galerie Frarcilse, wordt gevormd lusschen twee sleenen muren van een halvemans hoogte, aan het begin waarvan twee leeuwen van zand steen, met de klauwen het Nederlandsche wapen houdend. Boven den ingang Is het Nederlandsche wapen aangebracht. De ge- heele gevel Is bovendien bezet met de wapenschilden der Hollandsche provinciën, hetgeen wel eenige kleur byzet. In de benedenzaal Is een gedeelte voor de Indische Inzendingen gereserveerd; de overige ruimte en de galery worden Ingenomen door de stands en kiosken der Nederlandsche Inzenders. De tuin Is keurig. Doorsneden van breede paden vormt de tuin een symmetrisch geheel, waarvan 't aanzien nog wordt ver hoogd door een band van gele en roode tulpen, welke den geheelen tuin omzoomt. In het midden zorgt een vijver voor een frisschen kleur, terwyi op de vier hoeken van den tuin vier coquette koepeltjes op steken. Een correspondent van de N. R. Crl. zegt er van: „Goed afgesloten binnen zijn vier ijzeren hekkens degelijk Hollandsch kunstsmeê- werk heerlijk gelegen tusschen het ryzlge, gratievolle, hoolsche Hollandsche paviljoen en de lagere, lompe, massale Duitsche gebouwen, bizonder ruim en bizonder sleriyk van aanleg en kleur, biedt hy den wandelaar, om den centralen vij ver, zyn breede banken aan, waar het heeriyk zal zyn, te gaan zitten en de prieelen en borduren te overzien, waar thans reeds de gele primula naast de purperen tulpen bloeit, waar even verder de vlammen laaien van andere, oranje en roode, bollen, en waar sedert vorig najaar de rozen en de bolbegonia's zyn aangelegd, die over een paar maanden nieuwe kleurschakee- rlngen, nieuwe weelden voor onze oogen zullen laten pryken. Zwaantjes en pyra- mlden, naar nationale wijze uit buks boompjes gesneden, wisselen af met coniferen van vryere iyn, op den onder grond van de fel groene, malsche zoden. En dit alles is geschikt binnen de bemin- neiyke nobelheid der alleeën, binnen de stevige gratie der geheele tuinteekening Ik herhaaléén der mooiste, en misschien het rustigste hoekje van deze rumoerige, overweldigende tentoonstelling". Terzyde van het hoofdgebouw Is nog een klein gebouwtje verrezen, waarin Is ondergebracht alles hetgeen betrekking heeft op het Nederlandsche taalgebied. Een en ander dient n.l. om een denkbeeld te geven van hetgeen In de Nederlandsche •taal verschynt. Verschillende Duitsche en Engelsche bezoekers roemen eveneens het mooie Hollandsche gebouw. Het doet werkelijk goed het vaderland In den vreemde te hooren bewonderen en pryzen. Da kalibemesting in den tuin. Wat is patentkalie? zult ge zeggen. Eigenlijk dienen alle menschen, die groenten verbouwen, dat te weten en dus zeker de tuin lieden, want het is in den laatsten tijd door tal van proeven overtuigend bewezen, dat er bijna geen groenten zijn, waarvoor patentkali niet een uitstekende meststof is, die èn de kwaliteit èn de kwantiteit verbetert, maar laat me eerst zeggen wat patentkall is. Zooals ge natuurlijk weet, moet ge door uw bemesting voornamelijk drie voedingsstoffen in den grond brengen, n.l. kali, phosphorzuur en stikstof. Welnu, patentkall bevat één dier drie, de kalivoor tuiniers, die op lichten grond groenten telen, en daarbij nog al veel gebruik maken van beer, zeker de voornaamste der drie, daar lich'e gronden (en ook beer) juist weinig kali in zich hebben. Verder is patentkall een gezuiverd en gecon centreerd kalizout, dat uit kaïniet wordt bereid, door verwijdering van chloornatrium en chloor- magnesium. Het bevat ongeveer 50,4 pet. zwavel zure kali, 4 pet. zwavelzure magnesia, 2,5 pet. chloornatrium en 11,6 pet. water. Het wordt dan ook wel genoemd zwavelzure kali magnesia of patentkali magnesia. In 100 K G. patentkali ls ongeveer 26 k 27 K.G. kali en het kost ongeveer f 6,50 per 100 K.G. Aangezien in de tuinen op de verschillende groenten de hoeveelheden afwis selen tusschen 3 en 6 K.G. per Are of 100 MJ., kost de heele kalibemesting gemiddeld 30 cents per 100 M\ Als men hierover goed nadenkt, ziet men dus, dat de kalibemesting in een tuin, op elk bed 5 (en dat is een fatsoenlijk groentenbed) anderhalvcn cent kost Dat is toch waarschijnlijk niet te veel; natuurlijk moet men niet enkel patentkall geven, er hoort ook chili en super bij, maar ook dèn nog is het gebruik vau kunstmest in den tuin zeer goedkoop. Als men sterk bemest, b.v. met 10 K.G. chili, 5 K.G. super en 12 K.G. patentkall per 2 Are (zie onderstaande proef) dan nog kost een Are hoogstens f 1 en dat is dus 1 cent per M-. en dan heeft men alles, wat men hebben moet Sommige tuiniers gebruiken mengsels dezer meststoffen. Zoo lezen wij bijv. in de verslagen van een Rijkstuinbouwleeraar: 1°. .Deze proef nemer kreeg een mengsel van 2 K.G. chilisalpeter, 4 K G. super en 3 K.G. patentkall, om op goed tuinland een proef te nemen tegen een stalmest- gave voor komkommers. Hij schrijft daaromtrent, dat de komkommers op de kunstmest zeker ruim zooveel opbrachten als de andere op stalmest". 2". .Het proefveld diende voor koolbemesting en was 6 Are groot. De inrichting geschiedde als volgt: Perceel 12 Are10 K.G. chili, 5 K.G super, 12 K.G. patentkali, opbrengst 475 K.G. Pcreeel II, 2 Are, 10 K.G. chili, 5 K.G. super, 16 K G. patentkall, opbrengst 540 K.G. Perceel III2 Are, Stalmest, opbrengst 437,5 K.G. Ziedaar een proefveld, waaruit men ten duide lijkste kan zien, dat kunstmest en met name patentkall in den tuin onmisbaar is. Niet alleen bij komkommers en kool, doch ook bij alle vroege groenten, zooals raapstelen, spinazie, worteltjes, kropsalade, ook aardbeien en asperges kan en moet men patentkali als kalibemesting gebruiken. Een aardige episode. Op zyn tocht in het Ne orden had Prins Hendrik een aardige ontmoeting, die, onder het opschrift De hooge zijde, aldus in de N. Rott. Crt. wordt beschreven: De Prins zat weer op een boerenwagen en reed langs de kust, toen de paarden schichtig werden, en er van door wilden. De burgemeester was naast i 'n voerman op den bok gezeten. Hij greep aanstonds de teugels en toonde zóóveel mannenmoed bij het Intoomen, dat zyn hoogehoed er bij aftuimelde op de knieën van den Prins. Z. K. H. had veel pret In het geval, want hy, met paarden immers zoo ver trouwd, zag aanstonds dat er niets geen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5