Vrijdag 29 April 1910. Eerste Blad. (Z ier iltzeescb.© Cour an t). NIEUWSTIJDINQEN. Uit Stad en Provincie. Z1ERIKZËËSËHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VR1JDA0 verschijnt, Is voor Zlerikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8919. Ultuevor-Hoofdredaoieur i A. FRANKEL. Redacteur! J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk S ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit rie bladen. IV. Wordt in ons Burgerlijk Wetboek be- raald, dat men meerderjarig Is, wanneer nen den 23-jarlgen leeftijd bereikt heeft, )f wanneer men vroeger In den echt is getreden, wat reeds mogelijk Is, bij de nannen, wanneer zt| achttien, en bij de vrouwen, wanneer zy zestien jaar zijn, op die bepaling Is In onze Qrondwet ten opzichte van den Koning een uitzondering. Illj is namelijk, of hy al of niet gehuwd Is, meerderjarig, wanneer hl) zijn achttiende jaar vervuld, heeft. Is de Koning nog beneden de negentien jaar, dan slaat hij, evenals elke minderjarige, onder voogdij. Ten opzichte van den Koning regelt een blzondere wet diens voogdij. In diezelfde wet worden tevens zijn voogden benoemd. Zoo hadden wij, toen de huidige Koningin Wilhelmina nog minderjarig was, een wet van 14 September 1888, die, regelend de voogdij van de Koningin, Haar Moeder, die door een Raad van Voogdy ter zijde werd gestaan, als Voogdes aanwees. Het spreekt van zeiven, dat een minder jarige Koning, met het oog op zijn jeugdigen leeftijd, nog geen verstand van regeerlngszaken kan hebben, en daar het toch noodlg Is, dat geregeerd wordt, zoo bestuurt gedurende zijn minderjarigheid In zijn naam een ander, die den titel draagt van regent, 's lands zaken. Zoo nam gedurende de minderjarigheid van onze huidige Koningin Wilhelmina Haar Moeder In Haar naam de regeering waar. Nlel alleen by minderjarigheid van een Koning of Koningin kan men een regent of regentes hebben, die aan het hoofd van 's lands zaken staat, maar ook in het ge lukkig zeldzaam voorkomend geval, dat de Koning of Koningin buiten staat geraakt de regeering waar te nemen. Een dergelijk geval deed zich voor In 1890. In dat jaar nameiyk werd gedurende den tijd, dat Koning Willem III bulten staat was te regeeren, Zijn Qemalin, Koningin Emma, tot Regentes benoemd. Wij hebben vroeger reeds doen uitkomen, dat de Qrondwet voor het volk is een waarborg, dat zijn daarin beschrevene rechten en vrijheden niet zullen geschonden worden. Die waarborg ligt voornamelijk hierin, dat de Koning, zoodra hij de regeering aanvaard heeft, verplicht Is den volgenden eed af te leggen: „Ik zweer aan het Nederlandsche Volk, „dat ik de onafhankelijkheid en het grond gebied des rijks met al mijn vermogen „zal verdedigen en bewaren, dat Ik de „algemeene en blzondere vryheld en de rechten van alle mijn onderdanen zal „beschermen, en tot Instandhouding en „bevordering van de algemeene en blzondere „welvaart alle middelen zal aanwenden, „welke de wetten te mijner beschikking „stellen, zooals een goed Koning schuldig „Is te doen. Zoo waarlijk helpe my Qod „Almachtig". Heeft de Koning tegen het afleggen van een eed een godsdienstig bezwaar, dan kan hij met een belofte volstaan, die natuurlijk dezelfde rechtskracht als de eed bezit. De Koning legt den eed af in een open bare en vereenigde vergadering van de Tweede en Eerste Kamer, die voor deze gelegenheid niet in de residentie Den Haag, maar In de stad Amsterdam samen komt. Volgens onze Grondwet is er slechts ééne stad In ons land, en die heet Amsterdam; de slad, waarin de Koning beëedtgd en gehuldigd wordt. Zij kent geen steden, dorpen en gehuchten, al zijn vde benamingen ook in hel spraakgebruik nog behouden gebleven. Voor haar beslaan slechts gemeenten. Zoo is Zierikzee, al wordt zij ook door de bevolking der om liggende gemeenten nog altijd als „de stad" aangeduid, volgens de wet een gemeente. Heeft de Koning den eed op de Grondwet afgelegd, dan wordt In die zelfde vergadering door de leden der Tweede en Eerste Kamer de volgende plechtige verklaring afgelegd, die door hen btëedigd, of, als zij een bezwaar tegen den eed hebben, bevestigd wordt. Die verklaring luidt: „Wij ontvangen en huldigen in naam „van het Nederlandsche Volk, en krachtens „de Grondwet U als Koning; wij zweren, „dat wij Uw onschendbaarheid en de „rechlen Uwer kroon zullen handhaven; „wij zweren alles te zullen doen, wat „goede en getrouwe Staten-Generaal „schuldig zijn te doen". Onder Staten-Generaal verstaat men de Tweede en Eerste Kamer. In de zesde Afdeellng van Hoofdstuk 2 onzer Grondwet, waarin over de macht des Konings gehandeld wordt, komt het groote verschil uit tusschen de gelukkig verouderde onbeperkte alleenheerschappij van den Vorst, en de tegenwoordige konlnk- Itjke macht, waarvan de Inhoud en grenzen door de Grondwet bepaald worden. Om te voorkomen, dat de Koning, door zich niet te houden aan de bepalingen der Grondwet, de grenzen, die hem gesteld zijn, mocht overschreden, heeft men in artikel 54 bepaalddat de Koning onschendbaar Is, en de Ministers verant- woordeiyk zijn. Dat wil zeggen, men kan, wanneer de Grondwet nlel wordt nageleefd, niet den Koning daarvoor aansprakelijk stellen, maar wel zijn Ministers, die, daar geen enkele regeerlngsdaad van den Koning kan uitgaan, of deze moet door den betrokken Minister worden goedgekeurd, verantwoordelijk zijn gesteld. Elk Konink lijk Bestuit en elke Koninklijke Beschik king moet toch door één der Ministers mede onderteekend zijn, zal dat Besluit, zal die Beschikking rechtskracht hebben. De onschendbaarheid van den Koning schijnt men aan het Engelsche Staatsrecht ontleend te hebben, waarin van oudsher de regel gold: the King can do not wrong (de Koning kan geen kwaad doen). Maar ondanks dezen rechtsregel werd door de Puriteinen England's Koning, Karei I, onthoofd. De Ministers worden door den Koning benoemd en ontslagen. In landen, zooals het onze, kiest de Koning In den regel zijn Ministers uit die partij of coalitie van partijen, die het sterkst in de Tweede Kamer vertegenwoordigd Is. Maar stel het geval, dat een Minister eens bulten zijn boekje gaat, dat hij willekeurig optreedt, zich niet bekreunt om Orondwet en wet, en de rechten en vrijheden des volks met voeten treedt, wat dan? Wordt vervolgd). ENGELAND. Een bericht uit Londen maakt melding van een merkwaardig record op echt- scheldingsgebled: Rechter Deane, speciali teit In deze soort sport, sprak In den loop van Woensdag niet minder dan 71 echt- scheldingen uit. De bruiloft van prinses Clementine van België met prins Victor Napoleon Bonaparte zal niet te Blussel, maar te Farnborough, waar de ex-kelzerln Eugenie woont, gevierd worden. De plechtigheid zal plaats hebben In de kapel, die staat op de bezittingen van keizerin Eugenie, In de nabijheid van Windsor; In deze kapel bevinden zich de graven van Napoleon lil en den ongelukkigen prins Louis, die tegen de Zoeloe's gesneuveld is. Bij het huwelijk zullen ongeveer alle nabestaanden der Bonaparte-famllie aanwezig zijn. Het Italiaansche koningshuls zal vertegen woordigd worden door de hertogen van Aosta en der Abruzzen. Prinses Stephanie en de graal De Lonyan zijn eveneens ult- genoodlgd niet echter prinses Louise van België. De merkwaardigste aller bruiloftsgasten zal echter zijn prinses Clothilde Bonaparte, de zuster van wijlen koning Humbert van Itafië, die sedert den val van het Fransche keizerrijk op het slot Moncollerl als barm hartige zuster leeft; het slot Is veranderd in een hospitaal. NEDERLAND. Haarlem, 28 April. Het aangekondigde bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan de bloemententoonstelling had heden plaats. Langs de in rijken bloei staande tulpen velden, die vooral na de laatste regenbuien in hun schitterende kleurentool, prachtig domineerden, weid door H. M. een om gang gemaakt, waarbij de Vorstin nu en dan op Haar verzoek werd Ingelicht, ook door de aanwezige tuinarchitecten Springer en Goemans. Nadat de Konlngin-Mneder tot ongeveer 11 uur op de tentoonstelling had vertoefd en voor het geziene H-ar dank en Inge nomenheid had belulgd, werd gereden naar het St.-Elizabeth's Oasthuls. Het bedoek aan deze Inrichting had ongeveer 5 uur geduurd, waarna afscheid werd ge nomen en naar het station teruggekeerd, waarna de Vorstin naar Den Haag terug keerde. Zierikzee, 29 April. Aanstaanden Dins dag ten één ure zal in het gebouw der Ambachtsschool alhier door den waar- nemenden burgemeester, mr. D. van der Vliet, de Huisvüjttentoonstelling geopend worden. Het aantal Inzenders op deze tentoonstelling, die vier dagen duren zal, bedraagt 180. Onder de inzenders zijn er, die meerdere voorwerpen In hun vrijen tijd voor de expositie Ie huls vervaardigd hebben. Uit Meppel zijn door den heer Dikkers Az. de leermiddelen voor Huisvlijt geëxpo seerd. Eiken namiddag zal op de uren, waarop de tentoonstelling geopend Is, zich de muziek doen hooren. Aanstaanden Vrijdag zullen ter bezich tiging van de tentoonstelling worden uit- genoodigd de verpleegden uit de belde gestichten, de weeskinderen, en de leer lingen der hoogste klasse van alle scholen voor het lager onderwas met hun onder wijzers. Met een gezellige bijeenkomst zal Vrijdag avond de tentoonstelling'besloten worden. H. M. de Koningin heeft tot het houden van een tombola, bestaande uit 1000 loten, toestemming verleend. Mogen met een zeer druk bezoek der tentoonstelling het werk der Inzenders en de moeite van 't Comité bekroond worden. Oosterland, 29 April. In de op 27 April gehouden vergadering van stembevoegde Ingelanden van het waterschap Ooster- en Slrjansland werd de begrooting voor het dienstjaar 1910/1911 In ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 31616,74s. Ter voorziening indevacalure, ontstaande 1 Augustus a s. door aftreding van den Gezworen Johs. Zeyler, die verklaarde niet meer in aanmerking te willen komen, werd een voordracht opgemaakt, bestaande uit: 1°. J. A. Hanse, 2°. L. Struyk en 3". F. de Ronde. De vernieuwing van den condensor enz. van het Stoomgemaal zal worden opge dragen aan de firma Gebr. Stork te Hengelo. St.-Filipsland, 28 April. De met Mei In werking Iredende dienstregeling der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij heeft voor 't traject Anna-Jacoba-polder—Steen bergen alleen deze wijziging ondergaan, dat de avondtrein, die 10.05 uit Anna- Jacoba-polder vertrekt, des Zondags nlel rijdt, zoodat op dien avond de gelegen heid vervalt om met de boot Numansdorp Zijpe, die 8 uur 15 van Numansdorp vertrekt, onze gemeente of Noord-Brabant te bereiken. Ook rijdt de trein, die 11.35 van Steenbergen vertrekt, op Zondag niet meer. Te Breda slaagde voor opperwacht meester de fourier der rijdende artillerie D. Everaers van hier. Scherpenisse, 28 April. Naar men ver neemt, zullen er dit jaar In de Weslstraat, rijksweg zijnde, geen kermistenten geplaatst mogen worden. Alzoo zal er door het ge meentebestuur naar een nieuw terrein uitgezien moeten worden. Het is te wenschen, dat de betrokken autoriteiten over dien weg alsnog toeslemming zullen verleenen. Als een zeldzaamheid kan zeker ge meld worden, dat J. J. Vlnjé alhier een kanarie bezit, die alleen des nachts haar gezang laat hooren. St.-Maartensdijk. Naar wij vernamen zijn door het verlotings-comlté alhier voor de by gelegenheid der Paardenmarkt te houden verloting, reeds lusschen de 5 en 6 duizend loten geplaatst. Merken we hierby op dal Ie Cortgene door een dergelijk comité ook 10000 loten werden geplaatst en dat Zierikzee en andere plaatsen eveneens veel loten aan den man brengen, dan kan men hieruit gerust de conclusie trekken, dat by ons volk den zin voor loten nog geenszins is uitgedoofd. Colijnsplaat, 27 April. Heden avond werd bij den EdelAchtb. heer Burgemeester dezer gemeente door het fanfarengezelschap „Wilhelmina" een serenade gebracht, ten gevolge van zyn herbenoeming als burge meester van de gemeenten alhier en Kals. Begunstigd door mooi weder volgde een talrijke schare genoemd gezelschap, welke nog een ommegang deed door de gemeente. Het nieuw opgerichte muziekgezel schap „Soli Deo Gloria" van hier, zal deelnemen aan het te Wissenkeike op den 2en Pinksterdag te houden festival. Bij het jaarfeest van de Prinses Juliana zal het fanfarengezelschap „Wil helmina" alhier de Ingezetenen wat op- vrooiyken door het uitvoeren van eenlge muziekstukken. Jaarvergadering van de afdeellng in deze gemeente der Vereeniglng tot chrls- teiyke verzorging van krankzinnigen, ge houden In de consistoriekamer der Geref. gemeente. By de opening bleek, dat er slechts 8 van de 56 leden tegenwoordig waren. Na lezing der notulen, die goedgekeurd werden, deed de penningmeester rekening en verantwoording van zyn gehouden be heer over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat ontvangen is f 92 en uitgegeven voor huishoudelijke zaken f 7,90. Van het restant werd aan de Vereenlging over gemaakt f 82,30, zoodat nog in kas bleef I 1,80. Als bestuursleden werden herkozen ds. Feykes als voorzitter, en de heer W. Pot- appel als secretaris. Bovengemelden werden aangewezen om dij afdeellng te vertegenwoordigen in de algemeene vergadering op 18 Mel a s., te houden In Middelburg. Tot plaatsvervangers zyn benoemd de heeren A. de Pree Az. en A. Kramer. Ierseke. De besprekingen, gehouden In een besloten gemeenteraadszitting alhier, hebben tot resultaat, dat er waarschijnlijk een gasfabriek In deze gemeente komt. Vlissingen, 28 April. De nieuwe booten van de My. „Zeeland" alhier schynen zoodanig te trillen, dat de passagiers er last van hebben. Een onderzoek wordt ingesteld. O N D E R W IJ S. Akle-examens in Zeeland. Donder dag werden te Middelburg geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Daarvan slaagden de heeren P. Polak, J. C. Vervenne en F. Mabelis, allen te Middelburg; A. J. Augustijn, 's-Heer- Arendskerke; J. Eversdijk, Kloetinge en P. J. Eyke, Zaamslag. Tot leerlingen aan de Rykskweekschool voor onderwyzers te Middelburg zyn alsnog benoemd de volgende vier jongelieden: D. W. Toussalnl van Cadzafid, C. L. Sevat van Middelburg, A. Dees Kz. van Neuzen en J. Merhtens van Beels. Woensdag zijn door de directie der Kon. Maatsch.ii „De Schelde" te Vlissingen aan die leerlingen der Burger-Avondschool en der Avondschool voor Handwerkslieden, die werkzaam zyn op de weif en bij de laatst gehouden examens goed voldeden, evenals vorige jaren, bedragen van f 5 en f 10 uitgereikt als belooning voor hun yver. Tholen. Op de Ryks-Normaalschool alhier zijn bevorderd tot de 2e klasse: M. C. Cornellsse, E. J. A. Engelvaart, M. J. den Engelsman, L. Jansen, C. Wesler- weel, J. Ph Koenen, J. Hasselton en O. van der Kuljl. Afgewezen 1. Tot de 3de klasseJ. C. Stoutjesdljk, W. G. Bastlaanse, C. M. v. d. Broek, J. van Dienst, A. C. de Graaff, L. de Graaff, J. P. Quakkelaar, J. J. van Dyke, H. B. Jansen en M. O. Kauffmann. Afgewezen 2. Tot de 4de klasse: W. van Loon, A P. Bil, C. A. Hartog. L. J. Heyboer, M. A. Llndhout, D. Islha, W. K. Knuist, H. Bekker en I. Stelwagen. Afgewezen 2. St -Filipsland, 27 April. Te 's-Oraven- hage slaagde voor 't diploma van 3en stuurman, groole stoomvaart, de heer H. Schoo van hier. Anna-Jacoba-polder, 26 April. Van hier slaagde voor de onderwyzers-acte de heer H. N. Everaers. Scherpenisse, 28 April. Bij de toelating op 1 Mei voor schoolkinderen aan de o. 1. school Is er plaatsing verzocht voor 42 nieuwe leerlingen. Alzoo zal op dien datum de school door 227 kinderen worden bezocht. Middelburg. Alhier had heden (Vrydag) de opening plaats van de Christelijke Kweekschool voor Zeeland. Nadat de aanwezigen Ps. 195:4 hadden gezongen en de heer dr. L. H. Wagenaar voor was gegaan In het gebed, nam de heer mr. P. Dleleman, voorzitter der com missie voor de school, het woord tot het houden eener openingsrede. In die rede ging spr. na, wat het onder wijs In de vorige eeuw geworden Is en kwam tot de conclusie dat het materia lisme Ie veel invloed kreeg. Volgens spreker's meening Is daarom het Christe lijk onderwys te verkiezen. Met citaten van personen uit bulten- en binnenland bewees spr. dat ook anderen denken als hy. Spr. noemde het een zegen, dat hy gereed stond eene Inrichting Ie openen, waarvan men zeggen kan, dat zy staat op Chiistelijken grondslag, waarin men de weienschap wil beoefenen en op de meest deugdeiyke wijze met onbevangen blik jongelieden wil opleiden tot de zware taak van onderwyzers der jeugd, maar waarin men gelooft, dat wetenschap niet alleen genoeg is, dat zy niet zlchzelve voldoet, dat het de gees Is, die de ontwikkeling der menschen bestiert en dat alleen de Christeiyke geest vrede en vernieuwd geluk en tevredenheid van het individu en van hel volk kan aanbrengen. Vervolgens sprak de heer Dleleman achtereenvolgens den directeur, de vaste leeraren, de vakleeraren en de leerares leder persooniyk loe, riep hun zorg voor de school In en verklaarde hen geïnstalleerd. Ook richtte spr. het woord tot den heer L Breebaart, directeur der thans opgeheven Christelijke Normaalschool, die wegens zyn gevorderden leeliyd niet naar de Kweek school overging, en dankte hem voor hetgeen hy als zoodanig voor het onder wijs deed. Ten slotte richtte de heer Dieleman zich tot de jongelieden en spoorde hen aan flink en energiek Ie zyn en verklaarde hierop de Christelijke Kweekschool voor geopend. Op verzoek van den heer Dieleman zongen de aanwezigen het personeel toe Ps. 134. Hierna werd nog door verschillende personen het woord gevoerd, waarop de plechtigheid eindigde met het zingen van Ps. 106:26. KERKNIEUWS. Het Zendingsfeest-comlté, dat op den 2en Pinksterdag zyn vijfden Zendingsdag hoopt Ie houden te Haamstede, bestaat uit: ds. P. F. v. d. Berg te Zierikzee, voorzitter; ds. P. v. d. Linden te Nleuwer- kerk, vlce-voorzitter; ds. J. W. Blankert te Kerkwerve, secretaris; ds. F. Th. v. d. Linde te Burgh, penningmeester; ds. J. C. Elenbaas te SlrjanslandD. Hanse te Slr jansland ds. C. Waardenburg te Brulnisse H. J. P. Beaufort te Brulnisse; dr. W. H. Weeda te Oosterland; J. W. Matthysse te Oosterland; D. Viergever te Oosterland; ds. C. E. v. d. Griend te Drelschor; ds. J. de Leur te Zonnemalreds. J. A. Schouten te Noordgouwe; ds. W. Reus te Eikerzee; ds. A. E. K. Pols te Serooskerke; ds. J. Japchen te HaamstedeW. J. Byieveld te Haamslede; J. van de Vale te Burgh. Colijnsplaat, 27 April. Gisteren trad in één der lokalen van de openbare lagere school op ds. Wolbers, leeraar by de oud- Gereformeerde kerk te Enkhuizen. Voor een talrijke, zeer gemengde schare, ook uit de naburige gemeenten, hield hy een gods dienstige rede en wel naar aanleiding van Psalm 139 22 23 en 24. Ingeleid door door den heer L. Franke alhier, die ds. Wolbers jaren lang In N.-Amerika gekend had, boeide hy alle aanwezigen zeer, zoo dat hy Ieders aandacht had. Na zyn rede sloot hy de samenkomst met gebed en dankzegging aan de opgekomenen en aan het gemeentebestuur alhier, voor het afstaan der school. By den uitgang werd voor den leeraar een collecte gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1