Woensdag 27 April 1910. BEMSD0RP,s ONTBUT- CACAO (Z i e r i Is. z e e s c h. e Couran t). afkondigingT afkondiging. weekmarkt. bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. D« abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAO, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bi) vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8918. Ultflavep-HoofdredaoteurA. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlQk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. w De DIRECTEUR van het Post en Telegraatkantoor te .Zierikzee maakt bekend, dat met ingang van 1 Mei e.k. op Zondagen (niet op feestdagen) de laatste verzending In de richting naar Holland zal geschieden per tram 40, 5,4 u. In verband daarmede zullen op die dagen de bijbussen aan de Nieuwe Boogerdstraat en Kraanplein worden gelicht resp. 3,58 u. en 4,5 u., terwijl de laatste lichting aan het kantoor zal plaats hebben 4,43 u. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard een kohier betreffende de personeele belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1909 (dienst 1910), no. 3, dat op lieden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 26 April 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het voljaarsch-kohier der personeele belasting van deze gemeente over het belastingjaar 1910, no. 1, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter Invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 26 April 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1.--B. DRA NKW E T. De BUROEMEESTER en WETHOUDERS van 7iprik7fp Gelet op artikel 22 der Drankwet; Herinneren belanghebbenden aan den inhoud van dit artikel, volgens welke bepaling alle ver gunningen met 1 Mei vervallen, tenzij het over het volgend jaar verschuldigde recht vóór dien dag is betaald. Zierikzee, den 27 April 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat, wegens het in vallen van den Hemelvaartsdag in de volgende week, de gewone Marktdag in deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag den 4 Mei e.k. Zierikzee, den 27 April 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BUROEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het Kantoor van den Ontvanger dezer gemeente, met ingang van den 3en Mei e.k, verplaatst wordt van de Poststraat, wijk B no. 41, naar de Lange Nobel- straat, wijk A no. 119c. Zierikzee, den 27 April 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., L°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, de navolgende berichten, be treffende schietoefeningen, t. w.: Schietoefeningen van het fort Erfprins. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 27 en zoo noodlg ook op 28 April as. eene schietoefening worden gehouden van het fort Erfprins. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (0 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector begrensd door de ware richtingen NNO. en ZW. (157 tot op 4500 M. van het fort. De O.-lflke grens van dezen sector zal op het fort worden aangegeven door een stel bakens mei 2 dwarslatten, dc W.-llJke grens door een stel bakens met één dwarslat. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het genoemde fort en van het fort Kijkduin een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden op het terrein van den Gemeentelijken vlschafslag te Nieuwedlep. Indien een stoomvaarlulg tot waarschuwen of sleepen aanwezig Is, zal, Indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desge- wenscht hulp worden verleend om uil den 1 onvelllgen sector te komen. De beste der goedkoope .merken. f 1.50 PER KILO. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District Volgens mededeeling als voren zal op 6 en zoo noodlg ook op 7 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector begrensd door de ware richtingen NW. en ZOtZ. (191°) tot op 45C9 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde w|ze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Zierikzee, den 27 April 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.°-B. AMERIKA. Chicago, 25 April. Een storm, die van een hevige koude vergezeld ging, heeft Zaterdag groote schade aan den oogst toegebracht. Glsteien liep de wind naar het noordoosten om, waardoor de schade althans niet grooter werd gemaakt. Be richten uit het noordwesten maken er melding van dat de rogge, de gerst, de haver en de tarwe groote schade hebben geleden, doch daar de grond in uitsteken den toestand verkeert, is het niet te laat om opnieuw te zaaien. Alanta, 26 April. De verliezen aan den katoenoogst, door den storm en de koude veroorzaakt, vormen waarschijnlijk den zwaarsten financleelen slag, door de zuidelijke staten der Unie sedert den burgeroorlog geleden. Er is een verzoek gericht tot de fabrikanten van katoenolle In Oeorglë en Alabama, om het werk stop te zetten, opdat er nog zaad beschik baar blljve voor de boeren om opnieuw te zaaien. Niettemin betwijfelt men, ol er wel voldoende zaad voor het zaaien be schikbaar zal zijn. De helft van de katoenstreek Is verwoest. Volgens be richten uit Texas heeft de katoen In het zuidwesten echter weinig geleden. PORTUGAL. Lissabon, 25 April. Hedenmorgen hadden In de streek van den Boven-MInho hevige aardschokken plaats. Er zijn geen slacht offers te betreuren. RUSLAND. Grootvorstin Elisabeth, de weduwe van grootvorst Serglus van Rusland, is Zaterdag tot abdis gewijd van het Martha-en-Marla- klooster der Barmhartige Zusters. De plech tigheid werd ook bijgewoond door prinses Hendrik van Pruisen, haar zuster. FRANKRIJK. De ex-presldent der Vereenlgde Staten van Noord-Amerlka, Roosevelt, was Zater dag de gast van president Faillères, die Ie zflner eere een feestmaal gaf. Aan tafel roemde de president Roosevelt als een groot staatsburger, een groot vriend van Frankrijk en 'n groot vriend van den vrede. Roosevelt dankte voor deze woorden en de vriendelijke ontvangst In Frankrijk. HIJ wees erop, hoe Frankrijk en Amerika waren geroepen elkander te begrijpen en liet te hebben en dit van den aanvang af hadden gedaan en hoe zij ongetwijfeld ook In de toekomst steeds sympathie voor elkander zouden koesteren. .Ieder beschaafd mensch, die In Frank rijk komt zetde 1'. 1] heelt er Iets te leeren, omdat Frankrijk de bakermat is van de moderne beschaving". Zoo men weet was tegen Zaterdag een lezing van Roosevelt aan de Parljsche hoogeschool, te Sorbonne, aangekondigd. Roosevelt noemde het in zijn rede één van de gewichtigste lessen van Frankiijks geschiedenis, dat een hooge artistieke en literaire beschaving kan samengaan met een leidende positie op militair en politiek gebied. Boven de verzorging van geestelijke en lichamelijke krachten vond Roosevelt, stond de karaktervorming, de opvoeding tot zellbeheerschlng. De'eerste plicht van den gemiddelden man was In zijn eigen onderhoud te voorzien en zijn vaderland te verdedigen. In 't vervolg van zijn rede, waarin hij ook sterk het kinderloos huwelijk afkeurde, kwam Roosevelt legen het socialisme op. Een consequent doorgevoerd socialisme leidt tot den dood van een ras door zelf vernietiging. Roosevelt erkende echter Ieders recht om aan Ie toor.en, uit welke stof hij gemaakt was. leder moest een goed patriot zijn, vond Roosevelt, maar patriottisme behoefde het In acht nemen van de rechten van andere naties niet uit te sluiten. Het internationale recht zou sterker worden, al sterker, totdat het een macht zou zijn, die gerespec teerd diende te worden. Elke staalsman had den plicht zijn natie zoodanig te lelden, dat zij ander geen nadeel deed. De groote beschaafde volkeren moesten van zins zijn onrecht te weren. WIJ gelooven, zoo be sloot Roosevelt, oprecht aan den vrede, doch mochten vrede enrechtvaardigheidlnconfllct komen, dan verachten wij den man, die niet voor de gerechtigheid opkomt, al mocht er een geheele gewapende wereld tegenover hem staan. De Nederlandsche gezant, ridder De Sluers, woonde o. a. Roosevelts rede bij. 28 Dezer begint Roosevelt een serie lezingen aan de Bruseleche tentoonstelling. Parijs, 24 April. Gisterenavond Is een door den socialist Rouanet belegde ver kiezingsvergadering door revolutionnalren verstoord. Rouanet werd met de haren van de tribune getrokken en de tribune werd omvergeworpen. Het kwam tot een vechtpartij, waarin verschelden vuistslagen werden uitgedeeld en eenlge revolver schoten gewisseld. Nadat de politie de zaal ontruimd had, werd het gevecht op straat voortgezet. Gisterenavond drongen anarchisten het bureau van de Humanité, Jaures' blad, binnen, mishandelden den portier, sneden de electrlsche draden door en vernielden 't meubilair. Andere individuen wierpen In het bureau van La guerre sociale, het blad van Hervé, onderstboven. Te Charenton werd de burgemeester Dussault bij een verkiezingsvergadering aan het rechteroog gekwetst door een voorwerp, dat van de galerij gegooid werd. In de rue des Verlus drong een winkel bediende het verkiezingsbureau binnen, waar hij met een hamer de stembus trachtte te vernielen. De voorzitter van het slembureau werd met een klap van den hamer licht gekwetst. 25 April. De stand door het ministerie van Binnenlandsche Zaken bekend gemaakt Is: 59 reactlonnalren, dezen hebben dus 3 zetels verloren; 13 nationa listen, 1 zetel gewonnen; 39 progesslsten, 1 zetel verloren; 65 llnksche republikeinen, 8 zetels gewonnen; 145 radicalen en radicaal-socialisten, 2 zetels verloren; 9 onafhankelijke socialisten; 25 geünificeerde socialisten, 3 zetels gewonnen. DUITSCHLAND. Limburg, 25 April. De .Zeppelin II" rukte zich, volgens de Nassauer Bote, hedenmiddag om I uur van zijn anker los, nadat de ballon opnieuw met gas gevuld was. Het luchtschip vloog In noordweste lijke richting weg, zonder dat iemand er zich In bevond en kwam om 130 bij Weilburglahn geheel verwoest op den grond terug. De .Z. 11" streed reeds den geheelen morgen op de landingsplaats tegen de krachtige wlndstooten. Even voor één uur greep een rukwind, met een snelheid van 18 meter per seconde, het luchtschip links ter zijde aan. De staaldraadtrossen, waarmede de ballon ver ankerd was, knapten af, en tevergeefs trachtten de manschappen het luchtschip vast te houden. De ,Z. It" vloog In vlie gende vaart op Weilburg toe, en werd tegen het paviljoen op den heuveltop ge slingerd, waarbij het achterste gedeelte bleef hangen, en het voorste, overhangende gedeelte naar beneden omknakte. Het oprulmingswerk, dat onmiddellijk begonnen werd, zal vijf dagen duren. De motors zijn onbeschadigd gebleven. Het betreft hier een vergeefsche strijd legen de elementenniets was verzuimd op het punt der voorzorgsmaatregelen. Bij het ongeluk werd niemand gekwetst. (De .Zeppelin II" Is één van de drie militaire stuurballons, die Zaterdag en Vrijdag te Homburg in tegenwoordigheid van keizer Wilhelm gemanoeuvreerd hebben. Zaterdagochtend zouden de luchtschepen naar Koblenz vertrokken zijn, om daar eveneens Ie manoeuvreeren. Wegens den hevigen wind werd het vertrek echter tot Zondagmorgen uitgesteld, ofschoon ook toen het weer nog zoo stormachtig was, dat de .Z. II" zich van zijn ankers kon losrukken). NEDERLAND. Leeuwarden, 25 April. De beide ver dachten Inzake den moord op de wed. Hoekstra te Surhulzum, die eenige maanden alhier in voorarrest hebben gezeten, zijn op vrije voeten gesteld. Weesp, 25 April. Het geheele fabrleks- personeel ongeveer 80O in getal der firma C. J. v. Houten Zn. alhier, ontving Zaterdag op den trouwdag van het zilveren echtpaar, den heer en mevr. Van Houten, als geschenk van het bruidspaar een klein envelopje, waarop In medaillonvorm hun portret en inhoudende een gouden tientje. Amsterdam, 25 April. De commissie voor de nagelaten betrekkingen voor de slachtoffers der „Prins Willem 11" heelt tot heden ontvangen f 22 870,44) en meent thans hare Inzameling te kunnen sluiten. 26 April. De weduwe Simoer, 64 jaar, en haar 24-jarlge dochter, huis bewaarsters van perceel 28, Spulstraat alhier, waarin vele kantoorlokalen zijn, werden hedenmorgen te 9 uur door één der bedienden nog In bed gevonden. De politie-doctoren constateerden, dat de weduwe door gas gestikt wasde dochter werd bewusteloos In het binnengasthuis opgenomen. De oorzaak Is een ontsnap ping van gas uit een schuiflamp, waarin het water opgedroogd was. Alhier kwamen Zondagavond uit Keulen aan de Japansche Prins en Prinses Foeshlml. Zij namen hun intrek In het AmstelhOlel. Maandag bezochten zij het Rijksmuseum, het Konlnklt|k Palels, hel Stadhuis en maakten 's middags een tochtje door de haven, waarna zij In het Doelenhotel aan een diner de gasten waren van den bur gemeester en mevrouw Röell. De prinses was, evenals de haar ver gezellende dames, gekleed In rijk Euro- peesch avondtoilet. In het haar droeg zij een diadeem. Officieele toosten werden niet gesproken, daar de étiquette meebrengt, dat het vor stelijk echtpaar eerst na ontvangst door H. M. de Koningin zijn incognito opheft. Gisterennamiddag kwamen zij in Den Haag, waar zij in het Koninklijk Paleis logeeren en te hunner eer een diner plaats had. Heden (Woensdag) worden de hooge gasten door de Koningin op Het Loo ont vangen, gevolgd door een lunch. Donderdag biedt de Japansche gezant den leden der Keizerlijke tamllie een feestmaal In de legatie aan. De Koningin-Moeder Is voornemens het Prlnsenpaar Vrijdag te ontvangen en aan een lunch te vereenigen. De gasten denken tot Zondag In de residentie te blijven. Gisteren Is de heer M. aan de Wele- rlngschans alhier het slachtoffer geweest van een flauwen grappenmaker. Den geheelen dag kwamen er aan zijn woning leveranciers, die door hem zouden zijn opgebeld. Twee rfltulgen kwamen om den heer M. naar zijn bureau te brengen, een knecht met 20 flesschen wijn, een ander met twee doozen gebakjes, een ander met 50 sinaasappelen, en nog één met 20 pond paaschbrooden. Verder nog bedienden met paling, gerookte zalm, bier, sigaren; dit alles zou zijn besteld voor een feest maaltijd. De heer M. had echter niets besteld. Nog kreeg hij aanbieding van 2 heeren, die een muurvlakle wilden huren. Utrecht, 25 April. Omtrent het spoor wegongeluk alhier, deelen wij nog de volgende blzonderheden mede: Op het terrein der Staatsspoor bij de Jeremlebrug, waren Vrijdagmiddag om 5 uur 10 een 3-tal mannen, allen werkzaam bij de Staatsspoor, bezig met het opnieuw Inboren van gaten voor laschpiaten. Dit geschiedde bij wissel 182 tegenover de Vaartschestraat. De trein uit Arnhem was eenlgszlns verlaat en kwam aansnellen, toen de spoorwegwerkers op genoemd punt met hun arbeid bezig waren. Zij weken uit om dezen trein te doen passeeren. Hij vloog In volle vaart voorbij, reden waarom het drietal nog iets meer achteruitliep met het oog op de zulglng van den trein, en zoo doende op het parallel loopende spoor terecht kwam, dat is aangewezen voor de richting Den Bosch. Nagenoeg gelijktijdig kwam met den Arnhemschen uit de richting Den Bosch ook een sneltrein aanstormen. Door het uitwijken voor den Arnhem schen trein en het geraas dat deze maakte, bemerkten de drie arbeiders niet het gevaar, dat hen bedreigde op het andere spoor. De Bossche trein greep hen, met het treurig gevolg, dat de ploegbaas R. v. d. Brink bijna op slag werd gedood, en de beide anderen, A. C. Vos en J. Verhaar, verwondingen opliepen. Door het spoorwegpersoneel werden alle drie naar de Rijksklinieken gebracht; alleen A. C. Vos kon vandaar zich spoedig naar huls begeven. 's-Gravenhage. In de instructie tegen den bankier S. alhier, beklaagd van het plegen van bigamie, Is een stuk aan den dag gekomen, dat zijn verdediging, dat hij niet beter wist ol zijn huwelijk te Londen was in Nederland niet geldig, zeer onwaarschijnlijk maakt. Subst.-cff van justitie, mr. Van Kleffens, toch moet in het bezit zijn va» een door de politie Ie Abingdon (waar de eerste vrouw van S. verblijf hieid) gewaarmerkt afschrift van een overeenkomst tusschen S. en die vrouw S. verbindt zich bij dit stuk haar een wekelljkschen orderstand van 1 pd. st. (f 12) te verltenen op conditie, dat zij voortaan een anderen naam zou aannemen en slechts onder dien naam bekend zijn. Dit fs geschied en het was onder den in deze overeenkomst be paalden naam, dat de Haagsche recherche haar ontdekte. De Haagsche gemeenteraad heett het voorstel van Burgem. en Weth., om ook 's zomers aan schoolkinderen, die daaraan behoefte hebben, voeding (een boterham en melk) te verstrekken, aangenomen met 20 tegen 18 stemmen. H. M. de Koningin-Moeder gaat, zooals gemeld, 6 Mei naar Engeland en zal de zeereis met één der mailbooten van de maatschappij „Zeeland" maken. Rotterdam, 25 April. In pand no. 25 aan de Tweede Lombardstraat wordt door de 22-jarige Antonla Jacoba Velthuljzen een clandestien café uitgeoefend, in welke zaak tevens inwoont haar beminde, de 23 jarige Casparus Jacobus Ronteltap. Omstreeks 1 uur Zaterdagnacht werd door buren en voorbijgangers hulpgeroep gehoord In het catélje van Velthuljzen en werd zij, toen men binnen ging, alleen in huis aangetroffen, badende in haar bloed, terwijl haar schort aan de rugzijde door weekt was van bloed. Aan de agenten van politie Quispel en Mulders verklaarde zij, dat haar beminde na een woordenwisseling tusschen hen belden met een mes haar In den rug gestoken had. Onder veel bloedverlies werd zij, na voorloopig verbonden te zfln, onverwijld per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar de geneesheeren haar toestand levensgevaarlijk achtten en een diepen messteek constateerden ter zijde van de ruggegraat onder de onderste rib. De wonde had een breedte van twee vingers dikte. Tijdens hel vervoer van de zwaar ge wonde vrouw kwam Ronteltap In het calé en werd door den inspecteur, den heer W. Voskuljl, gearresteerd, naar het bureau aan de Lange Torenstraat gebracht en In bewaring gesteld. De man ontkende, ondanks de verklaring van het slachtoffer, den messteek te hebben toegebracht. Wegens het vele bloedverlies kan Antonia Jacoba Velthuljzen nog niet gehoord worden. Tevergeefs is Zondag naar het mes gezocht. De toestand van het s!acw ffer wa. heden iets gunstige:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1