Maandag 25 April 1910. Tweede Blad. (Z x e x- i It zeesche Courant). NIEUWSTIJDIN8EN. ilting ?an 22 Ipril j.l. le Wissenkerke. ZIEIIiKZEESCHEétl NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIjDAQ verschijnt, is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste IAAR6AN6. No. 8917. Ultgewer-HoofdredaoteurA. FRANKEL. Redacteur i J. WAAL.E. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags ulteriyk 2 iips. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. amerika. New-York, 22 April. In een kolenmijn bij Amsterdam (in den staat Ohio) zijn door een ontploffing achttien werklieden gedood; reeds zijn zes lijken boven den grond gebracht. Te New-York Is thans het opzien barend proces begonnen wegens den moord op de 15-jarige typiste Ruth Wheeler, waarvan een jong Dultscher, Albert Wolter, wordt beschuldigd. Het aanvankelijk verbod van toegang voor vrouwen werd ingetrokken en er waren nu heel wat toehoorderessen. De gezworenen werden benoemd en daarna gaf de beschuldiging een uitvoerig verhaal van de misdaad. Ruth Wheeler, die bij hare ouders woonde, was een leerling van een handels school, die haren leerlingen betrekkingen bezorgde, en het was in antwoord op een aanvrage aan die school, dat zij naar het kantoor van Albert Wolter werd ge zonden, van waar zij niet terugkeerde. Haar oudere zuster kwam haar daar zoeken. Zij keek In kasten en hoeken, onder tafels, enz., maar vond geen spoor van haar zuster. Zij werd door Wolter, die te bed lag, grof beleedlgd en het kostte haar moeite, de kamer uit te komen; maar Wolter's geliefde hielp haar weg, toen zij zelde, dat een polltie-agent haar bulten wachtte. Toen zij later met politie terugkwam, waren Wolter en zijne geliefde gevlucht. Wolter werd teruggevonden In een ander huls, waar hij onder een aan genomen naam leefde, en in dat huis vond de politie In een boek een aanteekening betreffende Ruth Wheeler, terwijl in den schoorsteen van Wolters' eerste woning een zak gevonden werd met het gedeeltelijk verbrande stoffelijk overschot van het meisje. „Ik zal u bewijzen", zelde de officier van justitie verder, „dat de dood werd veroorzaakt door verworging, maar dat ook nog een ander kwaad dan verworging en verbranden het lichaam van het arme meisje Is aangedaan". ruslamd. Moskou, 21 April. In de Uspensky- kathedraal, In het Kreml, zijn de kostbare brlllanten versieringen van een oud Maria beeld, ter waarde van een paar honderd duizend roebel, gestolen. Nadere berichten melden, dat de waarde der In de Uspensky-kathedraal geroofde kostbaarheden ongeveer een millioen roebel bedraagt. Het kleed van het heiligenbeeld alleen wordt geschat op een waarde van 200.000 roebel. De even eens gestolen gouden aureool is versierd met een grooten smaragd. Van 3 andere beelden zijn de edelgesteenten geroofd. De Uspensky-Sabor (Marla-Hemelvaarts kathedraal), In het Kreml te Moskou, Is één der oudste en voornaamste kerken; zij werd oorspronkelijk In 1326 van hout gebouwd en in het laatst der 15e eeuw door den Bologneeschen bouwmeester Fivorante In steen gereconstrueerd, deels in Tataarschen, deels In Byzantijnschen stijl. Onder de talrijke met edelgesteenten versierde heiligenbeelden Is 't beroofde Marla-beeld één der grootste en rpst versierde. Te Moskou Is de hand gelegd op een aantal gymnasiasten, van 15 tot 19 jaar, welke heertjes niet minder dan 40 dief stallen hadden gepleegd In de hulzen van dokters en tandartsen, ten nadeele van aldaar wachtende patiënten. De buitge maakte voorwerpen, ter waarde van om streeks 6000 gulden, hadden de veelbe lovende jongelui naar de bank van leening gebracht en het geld er In restaurants en café's „doorgelapt". In de Petersburgsche Wasslliewsky Ostroffwljk stortte In den vroegen morgen van Donderdag een In aanbouw zijnd huis van zes verdiepingen in. Slechts de muren van de onderste verdieping bleven staan. Acht arbeiders worden vermist en zijn waarschijnlijk als reddeloos verloren te beschouwen. De 20-jarlge Russische vorstin Chil- kow, een nicht van den voormaligen minister van Weg en Werken, heeft zich te Peters burg vergifligd, vermoedelijk uit levens zatheid. De jonge vorstin wis studente van den hoogen vrouwencursus. frankrijk. Handel in lintjes of verkiezlngspractijken? zou men boven een bericht willen zetten, dat uit Angers tot ons komt. Dr. Monprofit, burgemeester van Angers, heeft daar namelijk In een kiezersvergadering verteld, dat hem onder het mlnlsterle-Combes een vertegenwoordiger van de regeering het Legioen van Eer had aangeboden, indien hij 50.000 francs wilde geven voor regeerlngsgezlnde bladen. De radicale partij zag In deze onthulling een aan de kaak stellen van deze party en nu heeft de radicale tegencandldaat Barot onmiddellijk tegen den grootkanselier van het Legioen van Eer een aanklacht Ingediend wegens omkooping en handel In lintjes, teneinde de kwestie op te helderen. Te Villeneuve le Rol, een dorp op een uur afstand van Parfls, is een snel trein aangehouden, niet door een bende roovers, maar door een aantal achtens waardige Inwoners van het dorp, met hun conservatieven Kamer-afgevaardigde, den burgemeester en de andere plaatselijke autoriteiten aan 't hoofd. De inwoners van Villeneuve le Roi, van wie er vele dagelijks voor hunne zaken naar Parijs gaan, hebben al sinds jaren om een spoorwegstation gevraagd en dat maar niet gekregen, ondanks alle deputaties en verzoekschriften, die zij zonden, en, ten einde raad, besloten zij een uiterste middel te beproeven. Toén de zuidersneltrein aankwam, gingen zy, onder aanvoering van de ge noemde heeren, op het spoor staan, wulfden met roode vlaggen en toen de trein stilstond en men hun vroeg wat er aan de hand was, overhandigden zij den treinchef een papier, waarop te lezen stond: „Wij moeten te Villeneuve le Roi een station hebben". De treinchef achtte zich niet geroepen met de heeren te spreken over de quaestle. Hij had daarenboven wel wat dringender te doen! De inwoners van Villeneuve gingen daarop bedaard weder aan hunne bezig heden. De meeste Parljsche bladen keuren hunne handelwijze af, en vooral de Tpmps laakt deze burgers streng wegens hun navolgen van revolutionnaire praktijken. Roosevelt Is door President Fallières ontvangenbij zijn aankomst aan - en vertrek van het Elysée werd hij luide toegejuicht. Een half uur later brachten de president en zijn gade een bezoek aan den heeren mevrouw Roosevelt. Vervolgens is de ond-President der Vereenlgde Staten een bezoek gaan brengen aan minister Pichon en 's avonds heeft hij een voorstelling van Oedipus in het ThéStre Frangais bijgewoond, waar het publiek hem warm toejuichte. Ten slotte heeft Roosevelt gedaan, wat geen vreemdeling, van welken rang of stand en uit welk land ook, verzuimt: hij heeft het graf van Napoleon bezocht. duitschlano. Wilhelmshaven, 22 April. Toen heden ochtend het slagschip „Zühringen" kolen Innam, scheurde de tros, zoodat de geheele daardoor gehouden kolenlast in de kolen- schuit terugviel. Door de neerstortende kolen werden zeven man, een bootsman, een matroos le klasse en vijf andere matrozen gekwetst; eenlgen van hen zwaar. Alle gewonden werden naar het ziekenhuis gebracht. Vertelden we onlangs van een leeuw, die zijn meester bevrtyd had uit de nagels en tanden van een boosaardige hyena, door zich pardoes met kool en al, boven op het onsympathieke woestljndier te laten vallen, thans komt uit Berlijn het verhaal van een ander roerend voorval, waarbij een chimpansee de nobele rol vervult en een koningstijger die van den marqué, later berouwhebbend zondaar. De dierentemmer Henricksen, die met een aantal tijgers voorstellingen geeft in het circus Busch te Berlijn, oefende de vorige week met een kolossalen, piachtig- geteekenden, maar nog slechts halfgetemden tijger, waarmee hij nog nimmer vertoonde waaghalzerijen verricht. Bij dat nummer zou ook een chimpansee, Eduard genaamd, optreden. Toen nu de temmer zich even afwendde, sprong de tyger plotseling op zijn rug, en het stalpersoneel meende al, dat de ongelukkige verloren was. Daar vloog de chimpansee, zonder 'vrees op den tijger af, tikte hem op den schouder en het monster liet zijn prooi los en kroop schuw in een hoek. De machtige tijger vlood voor een aap. Uit vrees Neen. Eenlgen tijd geleden was de kool van den aap te dicht bij die van den tijger geschoven, en spoedig hadden die twee Innige vriendschap ge sloten. En daarom liet de tijger zijn slacht offer beschaamd los, toen zijn klein vriendje op hem afschoot met iets in de oogen en 't opgeheven pootje van „Jongetje, jongetjeI Snap ik je daar?" Het is weer een kranig stukje geweest, de tocht van de drie luchtschepen, Z. II, P. II en M. I van Keulen naar Homburg, waar de keizer met de keizerin en prinses Victoria Louise verloefden. Tusschen Mainz en Homburg hadden de luchtschepen tegenwind. Was het tot nu toe gelijk ge gaan, op dit traject begon de Zeppelin blijken te geven, dal hy toch beter tegen de grillen van het weer bestand is dan de Gross en de Parseval. Vooral de Gross (boven aangeduid als M. I, dat Is Militar I) had het zwaar te verantwoorden. Hy kwam een uur later dan de Zeppelin en de Parseval aan. Een groote massa menschen woonde de landing der luchtschepen bij. De menschen zaten op de daken der huizen en overal, waar zij een vry uitzicht hadden. Met het oog op het weer is het vertrek der luchtschepen uit Homburg, dat eerst Vrydagavond zou wezen, uitgesteld. belsiE. Het Handelsblad van Antwerpen meldt dat graaf Lonyay, Je echtgenoot van prin ses Stéfanie, dezer dagen te Brussel ver wacht wordt, voor de regeling van 's Konlngs naiatenscnap. Men zal zich herinneren, dat de schuldelschers van prinses Louise zich indertijd hebben verzet tegen de afgifte aan deze van de juweelen der koningin. Thans zyn deze sieraden, o. a. een diadeem van 200.000 francs, aan de prinses ter hand gesteld. Zij bood het kunstwerk achtereenvolgens aan hare beide zusters aan, op voorwaarde, dat deze zich met haar zouden verzoenen. Deze poging mislukte echter, daar de prinsessen eischen stelden, welke zij niet kon Inwilligen. Koning Albert heeft nu nadrukkeiyk verklaard, geen gevolg te zullen geven aan den door zyn oom in uitzicht ge stelden bouw van een koloniale school in het Park van Tervueren, daar hy de annuïteiten, ter zyner beschikking Ingevolge het verdrag van overneming der Congo- kolonle, op andere, naar zyn oordeel nuttiger wyze wil besteden. Dit besluit echter zal waarschyniyk leiden tot een proces, hetwelk de zoon van den door koning Leopold met den bouw belasten architect, den heer Wouters- Dustin, wil beginnen om een schadeloos stelling van verscheidene millioenen francs wegens contractbreuk te verkrygen. Eenlge rechteriyke agenten zyn on verwachts gedrongen in een herberg te Brussel, waar gespeeld werd. De herbergier, die de agenten In burgerkleeren herkend had, wilde vluchten, doch dit werd hem belet, in zyn machtelooze woede poogde hy de speelbrlefjes, die hy op zak had, te vernietigen, en hy duwde er een deel van In zyn mond. Tusschen de speel brlefjes waren ook verscheidene bank briefjes van 20 frank. De agenten sprongen op hem en wilden hem het doorzwelgen der gekauwde briefjes beletten. Toen zy hierin slaagden, had de herbergier reeds een deel der briefjes doorgeslikt, en van de bankbriefjes bleef er enkel nog wat geknauwd papier over. De baas Is dus zyn geld kwijt en kreeg bovendien nog een proces-verbaal voor overtreding van de wet op de spelen. De kamer heeft het wetsontwerp tot regeling van het onderwys in de Nederland- sche taal met 90 tegen 46 stemmen aan genomen. De wet Is van belang, omdat één der oude eischen der Vlamingen daar mede voor het grootste deel vervuld wordt, De quaestie van koning Leopold's nalatenschap zal In het Belgische parle ment nog eens ter sprake gebracht worden. De socialist Vandervelde heeft den minister eenige vragen gesteld, o. a. of de regeering de noodige maatregelen genomen heeft, teneinde uit Frankryk die documenten betreffende 's Konlngs na latenschap te doen terugkeeren, waarby de Belgische Staat belang kan hebben. Voorts of de regeering de noodige maat regelen genomen heeft, om alle documenten, door den Koning nagelaten en die voor den Staat van belang kunnen zyn, In handen der Kamers te stellen. De Minister antwoordde, dat hy weldra hieromtrent eenige mededeelingen zal doen. nederland. Apeldoorn, 22 April. H. M. de Koningin reed gisterenmiddag uit, met Prinses Juliana op den schoot Harer verpleegster gezeten. H. M. reed achter het Park uit, over Wlessel en den Vaassenschen weg. Over 't Loo van het Konlnkiyk Park af over de Koningstraat werd stapvoets ge reden, zoodat iedereen goed in de ge legenheid werd gesteld de Prinses te zien. De buren gingen elkaar dan ook van huls tot huls waarschuwen: „Daar komt Prinses Juliana aanl" Al wuivende met Haar handje beant woordde de kleine Prinses de vrlendeiyke groeten Harer naaste buren. 't Was een aardig tooneeitje en nog lang daarna waren de menschen er onder elkander druk over. Onder de verrassingen, Z. K. H. Prins Hendrik, ter gelegenheid van zyn verjaardag bereid, behoort het portret van H. K. H. Prinses Juliana, op last van H. M. de Koningin naar het leven ge schilderd door mevrouw Therèse Schwartze Van Duyl. De kunstenares, die het stuk daags te voren ten paleize opstelde, had het voor recht den ochtend van den verjaardag door Z. K. H. te worden ontbodin om haar persooniyk zyn groote tevredenheid en dank te betuigen. Amsterdam, 23 April. Toen de bewoner der derde verdieping van perceel Jan Hansenstraat 25, vanochtend omstreeks vijf uur was opgestaan en zich In de keuken stond te wasschen, werd hy on lekker en duizelig, en een oogenbllk later, In de gang sloeg hy bewusteloos tegen den grond. De buren op de tweede verdieping, door den slag bemerkende dat er onraad was, snelden naar boven, gingen de woning binnen en vonden den man in de gang op den grond liggen. Tegeiykertyd be speurden zy een sterke gaslucht en Iets later vonden zy de vrouw des huizes be wusteloos op bed liggen. De man kon spoedig weer bygebracht worden, en bleek weinig nadeel van het vergiftige gas ondervonden te hebben De vrouw echter moest per automobiel naar het Wllhelmlnagasthuls overgebracht worden. By onderzoek bleek, dat het hoofd kraantje van het gascomfoor open stond en het gas was ontsnapt door de gummi slang, die lek was. De heer L. Serrurier heeft officieel kennis gegeven, dat hy zyn benoeming tot wethouder aanneemt. Aan hem werden door het college van Burgem. en Weth. opgedragen het beheer over de afdeelingen financiën en bedryven. Alhier hebben zich een vijftiental gevallen van vlektyphus voorgedaan, waar van eenige met doodeiyken afloop. De lyders worden in een afzonderiyke barak verpleegd. Dezer dagen zyn van hier valscheiyk onderteekende telegrammen naar New-York verzonden, waarin op naam eener zeer bekende Amslerdamsche bankinstelling order werd gegeven tot het koopen van zekere effecten op de New-Yorkerbeurs. Door een toeval is het bedrog aan het licht gekomen. De dader is bekend. Utrecht, 23 April. Olsterenavond, om streeks 5 uur, werden op het spoorweg emplacement alhier, ter hoogte van de Jerennebrug, drie wegwerkers aangereden door den sneltrein 106, die om 5.5 uur aan het Centraalstation moet arrlveeren. Één van hen, de ploegbaas v. d. B., was oogenbl'kkeiyk een lijk. Een tweede werd ernstig aan den arm verwond, terwyi de derde aan het hoofd werd gekwetst, zoodat hy naar de rykskllnleken moest gebracht worden. Amersfoort, 22 April. De rangeerder W. v. d. Geldt geraakte hier, terwyi hy met het aankoppelen van de waggons belast was, tusschen de buffers, met het noodlottige gevolg, dat hy onmiddeliyk werd doodgedrukt. v. d. Geldt was een braaf en oppassend werkman en was zeer gezien by zyn superieuren. Het slachtoffer laat een vrouw na met 5 jeugdige kinderen. 's-Gravenhage, 23 April. Behoudens verandering van inzicht van den geneesheer, zal de student jhr. O. v. S., die verleden Zaterdag mevrouw W. te Ryswyk, met twee revolverschoten doodde, en zich zelf daarna door een schot In de borst ver wondde, hedenmiddag' van de zieken- inrlchtlng, waarin hy sedert was opgenomen, per auto, naar het huis van bewaring alhier, worden overgebracht. Rotterdam, 23 April. Op telegrafisch verzoek is aan boord van het s.s. „Nieuw Amsterdam" der Holland—Amerika-Lyn een 2e klasse-passagier gearresteerd, een 27-jarlge smid uit Koudum, Friesland, verdacht van frauduleus bankroet. Heden middag is hy naar Leeuwarden overgebracht, om daar ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Dinteloord, 23 April. Met het oog op den slechten toestand van de Oost- Achterstraat en den Oalgendyk in onze gemeente en niet minder In verband met het drukke bletenvervoer over genoemde wegen, heeft de heer V. het plan opgevat by de bewoners dier perceelen een adres te laten clrculeeren, Inhoudende een ver zoek aan den gemeenteraad om over te gaan tot bestrating van de Oost-Achter straat en den Galgendyk met kelen. In de j.l. Vrydag gehouden raadsver gadering waren alle leden aanwezig, behalve het lid A. van Damme, wegens ongesteldheid. (Vacature). Onder de Ingekomen stukken komen voor: Proces-verbaal kasopnemlngwaaruit blijkt, dat In kas aanwezig Is een bedrag van f 1565,92, en een missive van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het kohier van den hoofdetyken omslag. Daarna wordt overgegaan tot het be noemen der leden van de stembureaux -voor de a.s. Prov. Statenverkiezing. Daarna komt aan de orde wyzlglng der havenverordening Kamperland. Voorgesteld wordt om de havenverordening zoodanig te wyzlgen, dat In een nieuw artikel de bepaling wordt opgenomen, om van 15 Sept. tot 15 Dec. schepen, grooter dan 170,000 K.O. laadvermogen, geen toegang tot de haven te verleenen. Op de vraag van den voorzitter of Iemand hierop eenige op- of aanmerkingen heeft, zegt het lid De Regt, dat het niet te ontkennen Is, dat groote schepen aan de kleinere last veroorzaken, doch dat z. I. In deze de bevoegdheid van den Raad toch wel wat ver gaat, le. waarom de vryheld van de scheepvaart te beperken? en 2e. zyn groote schepen toch wel eens te prefereeren om het vervoer te doen opschieten. De voorzitter verzoekt het lid Schippers, als deskundige deze vragen van den heer De Regt te beantwoorden. Het lid Schippers deelt mede, dat In de laatste jaren zeer veel schepen van 60, 70 en 75 last binnenkwamen, dat er ook wel eens een schip van 125 last Is geweest, dat echter veel last veroorzaakt heeft door lengte en diepgang. Iemand, die op de hoogte van den toestand is, zal zeggen, dat de nieuwe wyzlging noodlg Is. Het lid De Regt geeft hierop ten antwoord, dat, wanneer zooveel schepen van 60, 70 en 75 last binnenkomen en een groot schip als 't ware een uitzondering Is, het onnoodig Is om een wyzlglng In de verordening le brengen. Het lid Schippers repliceert: U vergeet dit, dat feitelijk de haven niet geschikt Is voor groote schepen. De ligplaatsen zyn niet lang genoeg. Het lid De Regt: Als dit zoo Is, zullen de te groote schepen er van zelf wel ult- biyven. Het lid Schippers: De groote lastver- oorzakende schepen zullen ieder jaar weer willen terugkomen. De voorzitter zegt, dat hy advies Inge wonnen heeft by verschillende deskun digen, die het allen wenscheiyk achten, om een beperking te brengen In de grootte der schepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 5