Maandag 25 April 1910. BLOOKERS Eerste Blad. (Z ierikzeesoh Courant). O N D ER WIJ Z E R. Uit Stad en Provincie. DAALDERS CACAO; ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. - No. 8917. Ultgever-Hoofdredactourg A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags ulteriqk 2 urs. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeuri A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een parapluie. portemonnale met geld. vulpenhouder. Twee vrouwen-schorten. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Aan de openbare lagere school B te Zierikzee (Hoofd de heer P. VAN DER HAVE) komt te vaceeren eene betrekking van ONDERWIJZER, in het bezit der acte van vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Jaarwedde met minder dan 3 dienstjaren 600 en 6 driejaarlijksche verhoogingen van 50, ook voor dienstjaren elders doorgebracht, terwijl voor het bezit der hoofdacte 125 wordt genoten. Solllcitatiën (adres aan den Raad op zegel), worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór den 15 Mei e.k. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard een voljaarsch-kohier betreffende de personeele belasting dezer ge meente over het belastingjaar 1910, no. 2, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 25 April 1910. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. Zierikzee, 25 April. Vrijdag gal de Gemengde Zangvereeniging .Polyhymnia", onder direclie van den heer Joh. F. A. Theewis, met welwillende medewerking van het bekende Zlerikzeesche Strijkorkest, een welgeslaagde uitvoering In de boven zaal van het .Huis van Nassau". Het publiek was In zóó grooten getale opge komen, dat niet alleen de groote zaal, maar ook de achterzaal dicht bezet was. Het was een keurig, en met zorg gekozen programma, waarbij het niet aan aangename afwisseling ontbrak. Er werd mooi, zeer mooi gezongen. Het auditorium, dat in de diepste stilte naar den zang luisterde, barstte telkens, als een lied ten einde was, in een levendige, welverdiende toejuiching los. De Feestcantate van J. Paardekooper Heil! Koninglnne! Heil! Landsvorstinnel HeilWilhelmlna, hell Wij zweren U opnieuw onze trouwe Eed'le Vrouwe, Wilhelmlna van Nassauwel Enz. viel zóó in den smaak van het publiek, het applaus was zóó groot, dat deze nog eens door de Zangvereeniging moest ge zongen worden. Ook het Strijkorkest voegde nieuwe lauweren aan^zljn reeds vroeger veroverde. Het was een heerlijke avond, waarop een ieder zich geamuseerd heeft. De voorzitter, de heer A. Oeluk, beval de Vereenlglng In aller welwillendheid aan, en sprak den wensch uit, dat ook zij, die door hun stelling bij het onderwijs in de allereerste plaats geroepen zijn mede te werken tot bevordering van het lof waardig doel dat met deze uitvoering beoogd wordt, zich bij de Vereenlglng zullen aansluiten. Dat doel, steun te ver- leenen aan het Herstellingsoord voor Onderwijzers te Lunteren, verdient voor zeker aller medewerking. Zaterdagavond vergaderde de Vrij zinnige Propaganda-Club .De Jonge Vrij zinnigen" alhier, In het .Huls van Nassau". Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering en van de ingekomen stukken, werden 5 nieuwe leden aangenomen met algemeene stemmen. Tot bestuurslid werd gekozen de heer E. Bloemendal, zulks in de plaats van den heer H. C. Verton, die wegens vertrek naar elders, ontslag had genomen. Hierna had een bespreking plaats over de herdenking van het 5-jarlg bestaan der Vereenlglng in October a.s. MEN MOGE U NAMAAK OPDRINCEN, HOUDT VAST AAN CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. fsa-rasssi De voorzitter herdacht vooraf het treurig verlies door het overlijden van den heer mr. H. C. Moolenburgh, die veel met de Vereenlglng op had en wien men het eere voorzitterschap van het feest-comlté had willen aanbieden. Hij deelde daarna mede, dat reeds 2 dames, benevens eenlge leden, zich hadden opgegeven voor het houden van voor drachten, enz. Nog gaven zich eenige leden daarvoor op. Besloten werd: le dat het toegangs- bewljs voor de leden en donateurs strikt persoonlijk zal zijn, terwfll leder hunner vrijen toegang zal hebben met ééne dame, en voor meerdere dames vooraf een toegangsbewijs, legen betaling van een nog vast te stellen bedrag, zal moeten worden genomen; en ten 2e dat op dien avond niemand tegen entrée zal worden toegelaten, doch dat voor hen, die zich vóór dien tijd opgeven als donateur of die nog als lid worden aangenomen, dezelfde bepalingen zullen gelden als voor hen, die reeds lid of donateur zijn. Nog werd medegedeeld, dat de afgevaar digde voor de Tweede Kamer voor ons district, mr. R. J. H. Patljn, reeds uit- genoodigd was en de invitatie had aan genomen. De bijeenkomst zal worden besloten met een bal. Het volgende werd ons ter plaatsing toegezonden De directeur van .Musica", de heer A. de Vogel, leeraar aan de Muziekschool der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst te Rotterdam, die op de uitvoering van morgenavond In de Concertzaal ook een en ander zal ten beste geven, heeft als pianist met den violoncellist den heer Ch. van Istendael, een concert-tournée door Spanje gemaakt, waarop belden veel succes hebben behaald. Onderweg hebben genoemde heeren van de gelegenheid ge bruik gemaakt om ook In België en In Frankrijk concerten te geven, o. a. te Brussel en te Parijs. Beiden werden om hun virtuositeit geprezen, beider techniek geroemd. De Nieuwe Rotterdamsdie Courant van 30 Maart 1909 schreef: A. de Vogel en Ch. van Istendael hebben met hun concerten ln Spanje veel succes behaatd. De couranten oordeelen buiten gewoon gunstig over het talent van pianist en violoncellist, en deelen mede, dat de voordrachten van beide kunstenaars met geestdrift toegejuicht zfln. Door den heer Commissaris der Koningin wordt een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de in Mei a.s. te houden Huisvlljttentoonstelllng alhier. Het bestuur van het waterschap St.-Maartensdljk heeft de inschtijving open gesteld op een geldleening van f 8000, rentende 4J pCt., met jaarlijksche aflossing van f lOOOT Ten behoeve van de vereenlglng tot christelijke verzorging van krankzinnigen In Zeeland, zal van 1 tot 5 Mei de In- schrljving worden opengesteld op een 4 pCt. geldleening van f 200.000, verdeeld In obligaties van f 1000, f 500, f 100 en f 50, tegen den koers van 100 pCt. De spoorwegmaatschappij Mechelen— Terneuzen keert over het afgeloopen boek jaar een dividend uit van frs. 42 per aandeel van frs. 500, gelijkstaande met 8 4 pCt. De Minister van Oorlog heeft, met Ingang van 1 Januari, voor de militie en de landweer een nieuw stelsel van kleeding- beheer Ingevoerd, waarbij onder meer Is bepaald, dat de mobilisatie-uitrusting, welke tot dusver in de deponeerkamers bij de korpsen werd opgelegd, grooten- deels aan de miliciens wordt medegegeven, wanneer deze met groot verlof vertrekken. Zonnemaire. 24 April. De lezing van jhr. De Muralt, gehouden In de afdeellng Zonnemaire van den Bond voor Staats- penslonneerlng, werd bijgewoond door omstreeks 60 leden. In het eerste gedeelte zijner rede, die, zooals gewoonlijk, uit muntte door sierlijkheid en degelijkheid, behandelde spreker de noodzakelijkheid der penslonneerlng, om In het tweede ge deelte, aan de hand van deskundigen, de kostenberekening le bepalen. Een luid applaus beloonde spreker voor z'n ge nomen moeite. De heer P. Rlngelberg kwam nog in debat. Oosterland. Zaterdagmiddag was de landbouwer A. v. 't N. met paard en wagen op het emplacement van de tram alhier bezig om bouwmaterialen le laden. Het paard maakte zich voor den naderenden tram zoo bang, dat hel dood ter aarde viel. Bruinisse. Door den heer Joh. de Waal Rz. is, namens de Ver. „Algemeen Schippers- en Vlsschersbelang", aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het volgend telegram gezonden: „De Vereenlglng Algemeen Schippers en Vlsschersbelang te Bruinisse biedt Uwe Konlnkl. Hoogheid hare hartgrondige ge- lukwenschen met hoogstdeszelfs geboorte feest". Daarop werd het volgend antwoord ontvangen. „Zijne Koninklijke Hoogheid laat U allen zeer dank zeggen voor eangeboden geluk- wensch". VAN SUCHTELEN, adj. St.-Filipsland, 23 April. Door 't ver keerd uitwijken van den éénen botsten 2 fietsers zóódanig tegen elkaar op, dat één van zijn hels afviel en bewusteloos bleef liggen, zoodat geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen. Stavenisse. Doordat de gemeenteraad alhier aan de feestcommissie geweigerd heeft eenlg gebruik van de publieke straat te mogen maken voor het houden van kinderfeesten enz. op den eersten jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, kunnen de georganiseerde feesten dus niet doorgaan, zoodat de commissie ontbonden is. Elk der Inschrijvers ontvangt .zijn volle bedrag terug. Wissenkerke. J.l. Zaterdag, omstreeks 10 ure 's avonds, ontstond door onbekende oorzaak brand In de stapelplaats van den vrachtrijder F. Fillus. Een wagenhuis, waarin zich bevonden 3 eggen, 2 ploegen en een rolblok, be nevens eenlg hooi en stroo, werd door de vlammen vernield. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Tholen. Benoemd tot weger aan de fairbank „De Eendracht" M. Groenewege en tót hulpweger M. van Es, belden alhier. Ierseke. Een oesterhandelaar kocht al hier land aan zeer dure prijzen. Hij meende het dadelijk In gebruik te krijgen erf zaaide er aardappelen In. De pachter ging hiermee niet accoord, kapte de aardappels uit en zaaide suikerbleten. De zaak zal gerechtelijk worden uitgemaakt. Middelburg. Het 2e bataljon alhier en het 4e bataljon te Vlisslngen zal van 19 tot en met 27 Augustus a.s. deelnemen aan de regiments-oefenlngen te Bergen- op-Zoom en aldaar een kamp betrekken op Kljk-ln-de-Pot. Het traject Vlisslngen en Middelburg—'s-Heer-Arendskerke zal, zoowel bij den heen- als bij den terug- marsch marcheerende worden afgelegd. Hedenmorgen had alhier een treurig ongeluk plaats. Toen de 63-jarige voerman R. van Oostkapelle en zijn 21-jarige zoon leder op een wagen, geladen met steenen, langs de Nieuwe Haven reden, schrok één der paarden van den wagen waarop R. zat en sloeg op hol. De zoon, die zag, dat zijn vader gevaar liep met wagen en al In de Kade terecht te komen, sprong van zijn wagen en rende de hollende dieren achterna. Bij de poging om zijn vader te helpen geraakte de zoon onder den wagen en bekwam 'n ernstige been- b.euk en werd ook verder aan gezicht en handen gewond. De vader geraakte ook van den wagen en is er zoo mogelijk nog erger aan toe dan zijn zoon. Deze ongelukkige bekwam een zeer ernstige wond aan het hoofd, vermoedelijk een schedelbreuk, terwijl ook hi| aan handen en voeten gekwetst werd. De zoon werd per rijwielbrancard naar het gasthuis en de vader bij een anderen in de stad wonenden zoon blnnengebarcht. De paarden kwamen tot staan, doordat zij tegen het hek van de aldaar staande school aanreden, dat gedeeltelijk ver brijzeld werd. 23 April. C. M., kapitein van een der van hier op Rotterdam varende „Valken", die te Rotterdam als verdacht van ver duistering werd aangehouden en naar hier overgebracht, is, na door de Middelburgsche politie verhoord te zijn, zooals we gemeld hebben, onmiddellijk op vrije voeten gesteld. De oorspronkelijk door zijn palroon tegen hem ingebrachte klacht is door dezen ingetrokken, wijl gebleken Is, dat de kapitein, In de meening daartoe ge rechtigd te wezen, nadat hij uit zijn betrekking ontslagen was, een gedeelte van het onder zijn berusting zijnd geld van de maatschappij zich had toegeëigend als schadeloosstelling voor loon, waarop hij meende aanspraak te kunnen maken. Het geld, dat nog tot het volle bedrag In zijn bezit was, is door hem aan den directeur der maatschappij teruggegeven. Woensdag Is ten opzichte van den in het huis van bewaring alhier zich be vindenden Oostenrijker van de Duitsche regeering te 's-Gravenhage bericht Inge komen, dat hij via Dultschland kan worden getransporteerd. Dienzelfden dag nog zfln vanwege het departement van justitie de noodige be velen gegeven om den man uit de hechtenis te ontslaan. 'sMans ontslag uit het huls van bewaring Is dus nu spoedig te verwachten. Op Oostenrijk blijft, gelijk nog nader gebleken Is, de hoofdschuld van de ver traging In deze zaak drukken; aan het vestigingsverdrag met Duitschland Is niet In groote mate de vertraging te wijten. Vlisslngen. Tot machinist aan de elec- trlsche centrale voor de electrlsche tram Vlisslngen—Middelburg Is benoemd de heer M. Bijlaard, thans machinist bij de Kon. West-Indische maildienst. 23 April. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd mede gedeeld, dat bij rondzendbrief besloten Is, de aan den heer J. O. Meyer verleende optie-termijn voor den koop van grond bewesten het Badhotel, te verlengen tot 8 Mei 1910. Goedgekeurd werd een dading met het Rijk, waarbij de gemeente grond aldaar overneemt voor f 2000, verhoogd met f 1 per M2. voor eiken M2. boven de 2000 Meter die len verkoop zou worden bestemd Van Gedep. Staten was bericht Ingekomen, dat de door den raad aan de Koningin gevraagde rijkssubsidie, in de kosten van den bouw van twee nieuwe scholen, niet voor inwilliging vatbaar Is. Op voorstel van burgem. en weth. werd aan J. O. Meyer verkocht een stuk grond aan den Boulevard Evertsen, om daarop een hotel te bouwen, voor f 23 980,25. Besloten werd aan den heer A. Bos Pz, te Dordrecht voor f 110.000 op te dragen het met zand aanvullen van een gedeelte der Buitenvest. Het voorstel van burgem. en weth. tot bijbouw aan het polltle-öureau werd ver worpen. Het kohier van den hoofdelljken omslag is vastgesteld "op f 103.132,185, en het percentage op 3,5. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Haamstede, 23 April. Door het gemeente bestuur werd heden aanbesteed: a. het leggen van nieuwe straatklinkers met het noodige grondwerk: Ingeschreven door W. Wandel le Nleu- werkerk, voor 20J cent per M2. en C. Douw te Zierikzee, voor 28 cent per M2.; b. het leggen van aanwezige straat klinkers met het noodige grondwerk: Ingeschreven door W. Wandel te Nieu- werkerk, voor 27 J cent per M2. en C. Douw te Zierikzee, voor 30 cent per M2.; c. het leggen van een trottoir met het noodige grondwerk: Ingeschreven door W. Wandel te Nleu- werkerk, voor 25 cent per M2. en C. Douw te Zierikzee, voor 30 cent per M2.; d. het vervoeren van 65000 straatklinkers van Burghsluis: Hoogste i- schrijver J. Vaane te Haam stede, voor f 1,75 per 1000 stuks; laagste Inschrijvers C. Smalheer te Haam stede. voor f 1,10 per 1000 stuks en M. van Graafeiland te Burgh, voor f 1,10 per 1000 stuks. Bruinisse, 22 April. Ten verzoeke van mej. J. de Groen werden heden ten overstaan van notaris H. J. van Nouhuys openbaar verkocht: huls, schuur, erf, bouwland, boomgaard aan den Dorpsweg alhier, groot 55 aren 25 centiaren, in massa voor f 4513. Toebeding f 222. St -Maartensdijk. Door de Vereenlglng Landbouwbelang" werd j.l. Zaterdag aanbesteed de levering van de door die Vereeniging benoodigde chlli-salpeter en koper-sulphaat. De minste Inschrflver voor de chili was de heer W. Bolier te Poortvliet, aan wlen de levering is gegund. Deze verzocht echter zijn Inschrijvingssom voor de cou ranten geheim te houden. Minste Inschrljver voor het koper-sulphaat was de firma W. van Houten éi Zn. te Rotterdam voor f 22,40, wlen de levering is gegund. Dinteloord, 23 April. Heden had ten gemeentehuize de aanbesteding plaats van het maken eener beschoeiing van beton aan de haven. De laagste Inschrijver was de heer C. Vriens Jr. voor de som van f 1845, aan wlen het werk ook Is gegund. RECHTSZAKEN. Een persdelict. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg Is verwezen naar de openbare terechtzitting de zaak tegen H. A. v. D., notaris en uitgever van het weekblad De Volkswil te Hulst, beklaagd van smaadschrift. Bookmakers, Vlissingen, Rubber enz. Vrijdag stonden te Londen drie personen terecht, Percy en Harry C. en Harry M., beschuldigd een openbaar drankhuis te Londen te hebben gebruikt voor ontvangst van de inzetten voor weddenschappen op voetbalwedstrijden, waarvoor ze een kantoor te Vlisslngen hadden. De politie heeft het drankhuls van 4 December tot 29 januari j.l. In het oog gehouden en er eindelijk een Inval gedaan. Naar de advocaat voor de vervolging meedeelde was het bedoelde huls onge twijfeld een centrum voor een aantal weddende personen. De zaak werd echter opgeheven, daar ze verre van winstgevend was gebleken. „Een zeer nadeelige zaak", merkte hier één van de advocaten der verdediging op. „Er zijn er te veel In Vlissingen". De advocaat van de vervolging deelde verder mee, dat de beide C.'s M. zou slechts een tusschenpersoon zijn geweest verleid waren door de winsten, die sommige personen uit de Vlisslngsche Instellingen maken. Waarschijnlijk maakt niemand grooter winsten dan die menschen. „Ik kan me den tijd herinneren", zei de spreker, die blijkbaar nog al veel fantasie heefl, „dat Vlisslngen slechts een stadje was van zandhulzen Nu is het een bloeiende gemeente, dank zij de Engelsche bookmakers die daar wonen en kantoren hebben. De beklaagden dachten, dat zij het succes der grootere firma's konden navolgen. Ze slaagden daarin niet, en verloren ongeveer 100 pd. st." De advocaat voor M. merkte op, dat deze waarschijnlijk, in plaats weer In deze zaken In te gaan, zijn aandacht zou richten op rubber of eenig ander dobbelspel dat door de wet geoorloofd Is (gelach). H. C. werd ten slotte beboet met 15 pd. st. en 20 pd. st. kosten. Percy C. en Harry M. werden vrijgesproken. In de Vrijdag te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van beroep, ongevallenverzekering, werd uitspraak gedaan In het hooger be roep van J. O. te Brouwershaven tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der be slissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem ter zake van een ongeval na 19 Mei 1909 verdere schadeloosstelling is geweigerd, op grond dat hij weder ge schikt ls tot arbeid. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1