Vrijdag 22 April 1910. Derde Blad. (25 ieriltzeesche C o u r a n t). Primitief Kohier van den Hoof- delijken Omslag 1910. NIEUWSTMDINBEN. ZIËlilKZËESËHE NIEUWSBOD ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAQ en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee I 1,30, voor alle andere plaaisen in Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor hel buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling 66ste JAAR6AN6. No. 8916. 'lltgaver-HoofdredaotaurA. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1 3 regels 30 ets., meerdere regels 10 cis. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 8 ups. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier van den HoofdelQken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1910, op den 15en dezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goed gekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezondenen van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie de« ge meente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden nó die uitreiking de aan- geslagenen tegen hun aanslag bij den Raad be zwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat leder verplicht is zijn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemd- belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 21 April 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht betreffende schietoefeningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Erfprins. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 27 en zoo noodlg ook op 28 April a.8. eene schietoefening worden gehouden van het fort Erfprins. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij on veilig wordt gemaakt een sector begrensd door de ware richtingen NNO. en ZW. (157°) tot op 4500 M. van het fort. De O.-ÜJke grens van dezen sector zal op het fort worden aangegeven door een stel bakens met 2 dwarslatten, de W.-lijke grens door een stel bakens met één dwarslat. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het genoemde fort en van het fort Kijkduin een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden op het terrein vau den Gemeentelijken vischafslag te Nieuwediep. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen des- gewenscht hulp worden verleend om uit den onveiligen sector te komen. Zierikzee, den 21 April 1910. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. INDIË. Een niet alledaagsch geval, zoo schrijft men uit Kraksaan aan het Soer. Hbld kwam daar dezer dagen voor, n.l. doodslag door een vlsch. 't Geval droeg zich als volgt toe: Twee visschers waren bezig uit één der vele vijvers hier de waterbewoners te vangen. Een kakap van ongeveer meter, zeker bij vloed In den vijver beland, deed een wanhopige poging om aan de gevangen schap te ontkomen. Hij schoot het water uit, maar kwam daarbij op zoo'n onzachte wijze met één der visschers in aanraking, dat deze, In de volle borst getroffen, on middellijk ter plaatse doodbleef. Onder een afdakje, aldus de Sum- Post, naast het Pathologisch Laboratorium, was een ruim 5 meters lange Python veilig opgeborgen in een goed dicht getimmerde kist, om over eenigen lijd naar Holland te worden vervoerd. Ook was er een varken, opgesloten in geljzertraliden hondenhok. Die leefden daar sinds een poos vredig naast elkaar. Tot opeens 's nachts de slang uit de kist kroop door één dier planken open te drukken, zich door de tralies van hel hondenhok heenwerkte en het heele varken Inslikte. De heer dr. De Bussy was zoo vrien delijk, ons er van in kennis te stellen en uit te noodlgen het monster te bezichtigen, vermeldt verder het blad. Het varken, te oordeelen naar de plaats, welke het In 't lichaam van den Python innam, meet circa 2J voet, terwijl de slangepens daar een omvang van 68 c.M. had. Een merkwaardig gezicht een slang van gewone bovenarmsdikte met een zeer sterk opgezette maag te zien en ongelooflijk, wanneer men bedenkt, dat de kleine kop voldoende rekbaar moet geweest zijn, dat het heele zwijn er door kon. Nadat eerst eenige kiekjes genomen waren, werd het gevaarte uit het traliehok op het gras getrokken, doch kon zich Itn gevolge van zijn zwaren last niet voort bewegen. AMERIKA. Vrijdag heeft in Midden-Amerika een aardbeving plaats gehad, waarvan de blzonderheden nog niet volledig bekend zijn, maar waarvan vaststaat, dal zij vooral in de meer in hel binnenland gelegen districten groote verliezen aan menschen- levens en eigendom heeft veroorzaakt. Uil verscheidene dichtbewoonde streken komen berichten van den dood van dozijnen personen. Een groot? stoet van versierde automo bielen kwam Woensdag op hel Kapllool te Washington een verzoekschrift van 400.000 vrouwen brengen, tot verleening van stem recht aan de vrouw. Miss Marjory Gould, die dezer dagen in hel huwelijksbootje gestapt is met den multl-mllllonnair Antony J. Drexell, heeft het grooiste huwelijksgeschenk gekregen, dat wel ooit zelfs aan een Amerikaansche Is ten deel gevallen. Behalve het palels Ier waarde van 2 mlllloen dollar In de Vijfde Avenue, dat haar vader haar cadeau gaf, kreeg het bruidje van haar moeder een sieraad van diamanten en saffieren, speciaal vervaar digd naar een ontwerp van mevrouw Gould, en waarvan de waarde op mlllloenen geschat wordt. Het jonge paar denkt de wittebroodsweken aan boord van het jacht van George Gould door te brengen. Dit zal In den Atlantlschen Oceaan kruisen en einde Juni te Londen aankomen. HONGARIJE. In de lucifersfabriek te Szcgedln, die Dinsdag door een ketelontploffing Is ver nield, waren op het oogenblik der ont ploffing dertig meisjes aan het werk. De ketel, 1600 K.O zwaar, werd ongeveer 20 Meter omhoog geslingerd. De muren der fabriek stortten in en aan alle kanten hoorde men angst- en jammerkreten. Mili tairen en brandweermannen snelden toe en haalden gewonden en dooden uit het puin. Er zijn tien meisjes en een man om het leven gekomen en achttien anderen zwaar gewond. De machinist, die juist het ketelhuis had verlaten en bij de ontploffing bewusteloos op den grond viel, verzekerde, toen hij weer tot bewustzijn kwam, dat hij 's mor gens nog den ketel onderzocht en alles in orde bevonden had. Maar de stoker Ortner, die doodelljk gewond is, zegt dat hij her haaldelijk den machinist had gewaarschuwd, dat de ketel defect was. Een ander be ambte, Penclg, wiens dochter onder de dooden Is, verzekert ook, al sinds maanden te hebben gezien dat de ketel niet in orde was. Pencig's vrouw, die zes jaren stom was, heeft bij het ongeluk, door den schrik, haar spraakvermogen teruggekregen en zij riep In wanhoplgen angst: „Waar Is mijn dochter?" RUSLAND. Naar de Warschauer bladen berichten, zijn In de buurt van het Russisch-Poolsche dorp Nlemirow, Zaterdagavond negen arbeidsters van de suikerfabriek aldaar, op haar weg naar huls, door gewapende bandieten overvallen, laaghartig vermoord, en van al haar geld en luttele kostbaar heden beroofd. Tien meisjes bevonden zich op weg naar haar woning, met het pas ontvangen week loon in den zak, toen zij door zeven kerels werden overvallen. Slechts één der meisjes slaagde er In, In de duisternis te ontkomen. Zij snelde naar de woning van haar zuster, bij wie zt| inwoonde, en begaf zich on middellijk te bed. Eenigen tijd later kwam haar zwager in met bloed bevlekte kleeding thuis, en nu vernam hel meisje, tot haar ontzetting, uit het gesprek, dat zich tusschen haar zuster en haar zwager ontspon, dat deze tol de moordenaars had behoord, die haar on gelukkige mede-arbeidsters hadden gedood. En verstijfd van schrik moest zij verder hooren, hoe de twee echtelieden afspraken, ook het eenige ontkomen meisje te ver moorden, uit vrees, dat deze mocht klappen. De arbeidster slaagde er echter in, op 't laatste oogenblik, juist toen haar zwager haar kamer wilde binnendringen, door het venster te vluchten. Zij bracht den burgemeester op de hoogte van hetgeen er gebeurd was, en deze liet dadelijk de gendarmerie ala'tneeren, die den onmenschelijken zwager, en spoedig daarop de overige moordenaars, arresteerde. Ook in Rusland is dit jaar de lente bizonder vroeg. De Newa heeft haar Ijs- kleed reeds naar bulten gespoeld, Ie Petersburg is de binnen-scheepvaart her opend. De stedelingen maken de vensters los, die den heelen winter dichtgeplakt hebben gezeten en de blnnenstroomende frissche lucht verjaagt de speciflek-muffe atmosfeer van de Russische wlnterwonlngen. Maar met dat al, de Rus is dit jaar, bij ons vergeleken, laat met zijn Paschen. Pas over 'n dag of tien viert hij zijn Paasch- feest. De pogingen om In Rusland de Qregori- aansche tijdrekening In te voeren zijn nog sleeds op bezwaren, vooral van de zijde van de geestelijkheid, afgestuit. Nu Is er echter In den Rijksraad weer een ontwerp in behandeling, dat, naar het schijnt, nog al aanhangers vir.dl, schrijft de Peters- burgsche correspondent van de N Rt. Ct. Wal de cholera betreft, haast alle des kundigen zijn het er over eens, dat de gevreesde ziekte van den zomer haar hoofd weer zal opsteken, en wat voor die ver moedens wel spreekt, is de groote Ijver dien de stedelijke sanitaire commissie nu al In heel veel zittingen aan den dag legt. Er wordt heel veel gesproken en groote sommen gelds worden weer verlangd voor de bestrijding van den vijand. Er moeten weer nieuwe cholera-barakken worden gebouwd, want de oude zijn alle met andere zieken bezel. ENGELAND. Vuile lieden Ie Londen zullen in het vervolg tot zindelijkheid gedwongen kunnen worden. De Londensche County Conseil Is n.l. bezig mei de voorbereiding van maat regelen tot uitvoering van een ongeveer drie jaren geleden genomen besluit. Vol gens dit besluit heefl de geneeskundige ambtenaar of leder ander, die door dezen daartoe gemachtigd wordt, de bevoegdheid hulzen, waar een aantal gezinnen bijeen wonen, binnen te treden en te onderzoeken of de bewoners behoorlijk gewasschen zijn en of hun lijfgoed wel zindelijk Is. Is dit niet het geval dan kan hij gelasten, dat die personen zichzelf en hun kleeding binnen 24 uur aan een waschkuur onder werpen. In Engeland zullen dit jaar weer vele kolenmijnen worden aangeboord. Daarmee zal ook het aantal mijnwerkers aanzienlijk toenemen. Men schat, dat er dit jaar in Engeland niet minder dan een mlllloen kolenmijnwerkers zullen zijn. FRANKRIJK. De groote manoeuvres der Fransche vloot zullen 15 Mei beginnen. Ze zullen alleen aan kolenverbruik een mlllloen francs kosten. Korporaal Deschamps, die uit de artillerie-kazerne te ChUlons een machine geweer stal. heeft een bekentenis afgelegd Hij heeft zijn waagstuk geheel alleen vol bracht. Het machinegeweer had hij, na met valsche sleutels doorgedrongen te zijn tot de plaats waar het stond, in een zak ge stopt en daarmee was hij naar Straatsburg gegaan. Iemand, die vermoedelijk vertegen woordiger van het Duitsche ministerie van oorlog was. had hem daar 50.000 mark voor de mitrailleuse uitbetaald. Eenige dagen lang leidde hij In Straatsburg een uilgelaten leven; toen keerde hij naar Parijs terug om een betrekking te zoeken. Hij had nog 8000 mark aan geld over. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld, dat te Kiel kort geleden een daad van landverraad aan 't licht Is gekomen, die tot dusver zorgvuldig geheim werd gehouden. Een werktuigkundige, die dienst deed op den kruiser „Stettin", zou In den nacht van 6 op 7 April getracht hebben aan Ingenieurs van het Russische eskader, dat zich toen in de haven van Kiel bevond, „geheime boeken", over de Duitsche marine, te ver- koopen. De werktuigkundige werd ge arresteerd eer hij zijn misdadig plan kon uitvoeren. Omtrent het reeds gemelde ballon ongeluk. dat boven het dorp Reichensachsen, in het Pruisische district Kassei plaats had, worden nog de volgende blzonderheden gemeld. De ballon „Delitzsch" was Zater dagavond 6.15 te Bitterfeld opgestegen, met 4 hew. Leider was Ka-I Lvft, uit Bitterfeld, die als een ervaren luchtschipper bekend stond en zijn mede-reizigers waren de Ingenieur Leuchsenrlng, uit Stelnfeide, de koopman Oraupner en de veearts HScker, belden uit Leipzig. De opstijging ging In den beginne zeer voorspoedig, er woel een zacht windje en de ballon dreef langzaam In westelijke richting. De vaart ging over Halle, Delitzsch, NledereichstSdt, Kölleda en Sömmerda. Te middernacht passeerde de ballon op 440 M. hoogte Eisenach. Daarna moet het onheil hebben plaats gehad. Om 1 uur 's nachts barstte boven het dorp Reichensachsen een hevig onweer los, vergezeld van hagelslag. Zondagmorgen om 6 uur vonden de bewoners van Reichenachsen den ballon, die verscheurd In een boom hing. Op den grond lagen de vernietigde mand en de ïykcn van de 4 luchtreizigers. Zdó geweldig moet de val geweest zijn, dat van 2 hunner het hoofd diep in de aarde was gedrongen. Één der heeren was door den bliksem getroffen In den linkerarm, waarvan de duim verbrflzeld was. Deskundigen nemen als zeker aan dat de ballon op een hoogte van 6 h 800 M. geweest moet zijn, toen hij verongelukte. De slachtoffers zijn allen In de 30 jaren, Luft alleen was ongehuwd en woonde met zijn moeder. BELGIË. Een knaap in kokende olie verbrand. Een schrikkelijk ongeval had Maandagavond rond 6 ure plaats in de fabriek van M. Hebbelynck, gelegen Maasstraat 15 te Ant werpen. Een jongen, Jozef Steurs geheelen, 16 jaar oud, wonende Dylestraat 68, die daar slechts sedert tien dagen werkzaam was, moest een ketel, gevuld met 2000 liters olie, omroeren, terwijl een andere jongen een mengsel moest Ingieten. Dit werk was wat zwaar voor den jongen, zoodanig, dat hij aan zijn werkgezel vroeg hem af te lossen, dat dadelijk werd gedaan. Steurs ging nu het mengsel ingieten, en was daarvoor op een vat geklommen. Eens klaps verloor hij het evenwicht en viel voorover in den ketel olie, die op dit oogen blik tot op 90 gr. gestookt was. In een paar oogenblikken stond geheel de fabriek in rep en roer. Er werd In den ketel gedregd en eerst vt|f minuten later werd de jongen bovengehaald, in een toestand te verschrikkelijk om het te vermelden. Dokter Van Hoof kon niets anders meer doen dan den dood constateeren. Het parket Is verwittigd geworden door den adjunct M. Sanetorlum, die het eerste onderzoek instelde. Het jonge slachtoffer behoort tot een gezin waar negen kinderen zijn, dit jaar waren er twee die hun eerste communie hebben gedaan. Toen de geneesheer en de adjunct het vreeselijk nieuws gingen melden aan de ongelukkige ouders, was de moeder nog met haar twee eerste commu nieklanten uit. De vorige week Dinsdag had men een 62-jarlge dame Ie Qllly begraven. Maandagnacht zijn misdadigers in het kerkhof gedrongen; zij hebben den graf kelder der overledene vrouw geopend en het deksel van de lijkkist genomen; toen door middel van een snoeimes, ter plaats gevonden, hebben zty een opening gemaakt van 40 centimeters in de zinken kist; zij rukten het doodslaken, de kleederen der overledene af en trokken haar handen naar zich toe, zeker denkende aan haar vingers juweelen te vinden. Teleurgesteld In hun verwachting, vluchtten zij, het lijk In een afgrijselijken toestand latende. Ijverige opzoekingen worden gedaan. NEDERLAND. Velp, 20 April. Een 69-jarige man uit Arnhem heeft getracht zijn neef met een revolver te dooden. De bedreigde wist te ontkomen. Vermoedelijk richtte de oude man toen het wapen op zich zelf; hij werd opgenomen met een schotwond In het hoofd en naar het ziekenhuis vervoerd, waar de dokter vaststelde, dat de kogel In het hoofd was blijven zitten. De oorzaak van den twist was een famliie-quaestle. In het In beslag genomen wapen zaten nog vier scherpe patronen. Amsterdam, 21 April. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad Is tot wethouder gekozen met 22 van de 43 uitgebrachte stemmen de heer L. Serrurier. De heer Worst verkreeg 12 en de heer Wibaut 8 st., terwfl 1 stem blanco was. 's-Gravenhage, 20 April. Vanmorgen Is uit het Gemeente-Ziekenhuis alhier naar Haarlem overgebracht het stoffelijk over schot van mevrouw W. uit Delft, die door den polytechnisch student, jhr. G. v. S. te Rijswtyk werd gedood. Bij de begrafenis op het kerkhof te Schoten werd niet gesproken. Een schat van bloemen dekte de baar. De Haarlemsche familie strooide bloemen op de lijkkist en verliet diep aangedaan de begraafplaats. Veel had gisteren de viering van den verjaardag van Prins Hendrik alhier niet van den regen te lijden, omdat de gewone illuminatie van de offlcleele gebouwen gasverlichting was, die niet uitregent. Ook de bevolking scheen zich weinig te storen aan de ongunstige weersgesteldheid. Het was In het centrum van de stad weinig minder vol dan anders. Het voornaamste deel van de viering geschiedde overigens onder het beschut tend dak van de 15 kerken en feestlokalen, waar het Haagsche comité voor volksfeesten zijn gasten weer als steeds door de welwillendheid van een heel leger artisten en dilettanten deed genieten. Voor het eerst waren dit jaar ook eenige honderden kaarten beschikbaar gesteld voor militairen, van wie eenigen als tegen-beleefdheid zich beschikbaar hadden gesteld als commissarissen van orde. Het publiek toonde zich zeer dankbaar. Van Prins Hendrik vertelt het Hbt. een anecdote, welke bedoelt te laten zien met hoeveel flinkheid en doorzettingsver mogen Z. K. H. Zijn wil weet door te drijven, wanneer Hij een zaak, waarvan Hij het belang Inziet en waarvoor Z(|n belangstelling Is opgewekt, tot stand wil brengen: Ten Palelze in Den Haag waren een aantal heeren bijeen, teneinde zakelijk overleg te plegen, hoe men op de groote Argentijnsche tentoonstelling te Buenos Aires onze veeteelt nu eens een goed figuur kon laten maken. De Prins, als ijverig voorzitter van de „Kon. Nederl. Landbouw-Vereenlging", leidde zelf de bijeenkomst en de besprekingen. En men was het onder deze voorname specialiteiten op veeteelt-gebied spoedig eens over hel uitzenden van een keur-verzamellng van het beste Frlesche stam-rundvee naar Zuld-Amerlka. Maar nu de kosten 1 De Directeur-Oeneraal van Landbouw, ter zijde van den Prins gezeten, trok een Ietwat bedenkelijk gezicht; het subsidie zou flink moeten zijn, Indien men werkelijk met iets zeer goeds voor den dag wilde komen. Maar subsidies plegen met hechte wortelen aan de mlnisterieele departemen ten vastgegroeid te zitten. Toen sprak Z. K. H. een kleine rede voering uitwelke ongeveer hierop neerkomt: Meneer de Directeur, dit plan moet tot stand komen; begrflpt u: méètl.... Het subsidie moet gegeven worden: be grijpt u: móèil Wanneer er duizend gulden noodlg is, dan geeft u duizend gulden! (Lang gezicht van den Directeur- Generaal) Wanneer er twee duizend gulden noodig Is, dan geeft u twee duizend gulden! (Veranderde gelaats expressie van den Directeur-Generaal). Wanneer er drie duizend gulden noodlg is, dan geeft u drie duizend gulden I (Het gelaat van den Directeur-Generaal nam steeds in lengte toe)Wanneer er vier duizend gulden noodlg is, dan geeft u vier duizend gulden I (Moeilijk bedwongen mimiek van den Directeur-Generaal) En wanneer er vijf duizend gulden noodlg is, dan geeft u vijl duizend gulden 1 De Directeur-Generaal boog hoffelijk en antwoordde, dat hty wel overleg diende te plegen met den Minister van Landbouw. De Prins keek op Zijn horloge: O, die moet nu juist op zijn departement zijn. Weel u wat: u telefoneert hem even zelf van hier; dan wachten wij zoolang met de verdere besprekingen". Onder deze omstandigheden en onder deze eigenaardige pressie, was de telefo nische aansluiting vlug tot stand gebracht, klonk het antwoord van Minister Talma in toestemmenden zin, kwam dadelijk de Directeur-Generaal weer ter vergadering met de mededeeling, dat Z.Ex. de Minister van Landbouw natuurlijk len volle met de zlenswQze van Z. K. H. den Prins meeging. De Prins had een bijna onmerkbaar zelfvoldaan lachje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9