Woensdag 20 April 1910. BERICHT. 250,500,1000,3000 oi 5000 regels, NIEUWSTIJ0IN6EN. Uit Stad en Provincie. Z1ER1KZEESCI1E (Z ierikzeesch© NIEUWSBODE. O o ti ran "t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAG, WOENSDAO en VRIJDAO verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland I 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per Jaar bij vooruitbetaling. 66ste JAARGANG. No. 8915. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Alle betalingen moeten geschieden bij den Direoteuri A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag ge opend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van ad- vertcntiSn en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat btj hen een ver zoekschrift is ingekomen van de Wed. J- L. VAN DE VELDE, geb. M. E. Lokker, ingezetene dezer gemeente, om verlof voor den verkoop van alcohoihoudenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de beneden-voorkamer van het perceel staande op den hoek van de Pietersellestraat, plaatselijk gemerkt wfjk C No. 531. Binnen twee weken na de dagteekenlng dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bQ Burgemeester en Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 19 April 1910. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. ENGELAND. Zware onweders hebben Woensdagavond over het zuiden van Engeland gewoed. Te Sandwich lichtte en donderde het een uur """.g met ongekende hevigheid. Bij één der slagen schudden de huizen en rinkelden de ruiten, alsof de aarde beefde. Te Hastings kwam 't onweder zoo on verwacht op, dat een vrouw, die aan een hartkwaal leed, van schrik doodbleef. Het hemelwater stroomde door de straten en moest uit de hulzen worden gebezemd. Te Brighton wierp een windstoot een kinderwagen omver. De moeder liep, ver bijsterd van schrik, haar hond achterna en liet het kind In de natte straat liggen. Ook boven Londen onweerde het zwaar bij hevigen regen. De thermometer daalde dientengevolge bizonder snel. Vóór het onweder stond hij nog op 60 graden, een kwartier later wees hij slechts 52 graden. Het grootste temperatuurverschil werd gemeten te Margate; het bedroeg zestien graden. FRANKRIJK. Men herinnert zich mogelijk den opzien- barenden diefstal van een machinegeweer uit de kazerne te Cbélons. De dader daarvan, korporaal Deschamps, Is thans te Parijs gearresteerd. Hij was een week geleden naar Frankrijk teruggekeerd, nadat hij zich te Frankfort en te Weenen opgehouden had. DUITSCHLAND. Eschwege, 17 April. Het omhulsel van den ballon Delltzsch, die gisteren te Bltteifeld opsteeg, werd bij Reichensachsen gevonden. Waarschijnlijk werd de ballon tijdens een onweer door den bliksem ge troffen. De passagiers zijn alle vier omgekomen. De vier passagiers van den ballon Delltzsch waren de koopman Luft uit Bitterfeld, die als leider reeds den vljf- en-twlntlgsten tocht ondernam, de heer Leuchsenrlng, van de luchtschlppersver- eeniglng, die de leiding van 'n gezelschap luchtschippers uit München op zich zou nemen, benevens twee heeren uit Leipzig. De ballon was het eigendom van de luchtschlppersvereeniglng te Bitterfeld. Het opstijgen liep gisterenavond goed van stapel, 't was toen bijna windstil. De polltle-autorltelten uit Reichensachsen melden, dat de ballon van een aanzien lijke hoogte naar beneden stortte. De passagiers waren allen dood, de mand zeer zwaar beschadigd. Het omhulsel werd geheel verscheurd gevonden. Men vermoedt, dat de ballon In een onweersbui kwam en door den bliksem getroffen werd. Over de ramp, den ballon Delltzsch overkomen, wordt nog gemeld, dat uit de vondst der lijken laat vermoeden, dat de CZtóeur luchtschippers een verschrlkkelljken dood hebben gevonden. Op het gelaat van één hunner was duidelijk doodsangst te lezen. Allen hielden de handen krampachtig gebald. Een Ingezetene van Reichensachsen werd tegen één uur 's nachts door een luid gekraak uit zijn slaap gewekt. Hf dacht eerst, dat de bliksem Ingeslagen was. Toen hij evenwel niets bemerkte begaf hij zich weer ter ruste. Toen hij zich des ochtends om 6 uur naar de stallen begaf, zag hij het ballon-omhulsel tusschen de takken van een kerseboom hangen. De gondel lag verbrijzeld op den grond. De Paus moet zich over de In Jeruzalem plaats gehad hebbende feestelflk- heden bij de Inwijding van de keizerin Augusta Vlctorla-Stlchtlng zeer sympathiek hebben uitgelaten. Zulke feesten, moet de paus hebben gezegd, beteekenen een gelukkige tegenstelling tot de vervolging der kerk In andere landen, vooral In Frankrijk. De paus prees daarbij de chris telijke gezindheid van den Dultschen keizer. Het landverhulzersverkeer naar Ame rika over Bremerhaven heeft in den laatsten tijd geweldige afmetingen aangenomen. Vrijdag en Zaterdag vertrokken er 6000 emigranten van daar naar de Nieuwe Wereld. De .kapitein van Köpenlck", die niet In de Vereenlgde Staten mag blijven, heeft de terugreis naar Duitschland op de .Kalserln Auguste Victoria" aanvaard. BELGIË. In de fabrieken van Cockerlll worden op het oogenbllk 250 gepantserde draaiende torens gemaakt, die moeten dienen voor de bewapening der forten van Antwerpen. Elke toren, die vijf ton weegt, bevat drie verdiepingen. In de bovenste afdeeling worden 2 kanonnen van 15 c.M. kaliber en 7,50 M. lengte geplaatst, die met een aanvankelijke snelheid van 480 meters een kogel van 39 kilogram 8400 meiers ver kunnen werpen. In de mldden-afdeeling zit de mechaniek, dat met behulp van electriclteit, of met de hand als de stroom ontbreektIn beweging wordt gebracht. In de laagste afdeeling zijn de metalen schijven, waarop de toren draalt. De projectielen worden automatisch ge laden, en met behulp van electriclteit tot bij de kanonopeningen gebracht. Het pantser van den toren Js van zoodanlgen bouw, dat een kogel van 40 kilogram, die met een aanvangssnelheld van kilometer per seconde voortsnort en afgeschoten Is op een afstand van 50 meters, er enkel een deuk In zou maken, zonder dat ook maar de kleinste barst ontstaat. NEDERLAND. Maastricht, 18 April. Zondag maakten vier heeren uit deze stad een autotocht naar Luik. Bij de terugkomst is de auto 's nachts 1 uur te Luik tegen een telephoonpaai gereden. Het gevolg was, dat twee der inzittendende heeren Eugène Nljst en Jean Ballleux, gedood werden, en de andere twee, de heeren Dufresne en C. Ballleux, lichte kneuzingen kregen. Het ongeluk verwekte hier veel deelneming. Apeldoorn, 18 April. H.M. de Koningin en Z. K. H. de Prins reden Zondagmiddag gerulmen tijd door deze gemeente, overal met groote hartelijkheid begroet. Op verschillende punten langs den weg had zich een groote menigte opgesteld en deed de Koningin Prinses Juliana, die op haar schoot had plaats genomen, met de handjes wulven. In de buurtschap Eendracht begaf het Vorstelijk Echtpaar zich naar den overweg om de Prinses een passeerenden trein te toonen. Daar werd even stil gehouden en tilde de Koningin de Prinses, die blijkbaar een en al verbazing was, omhoog. Daarna werd weder naar Het Loo teruggereden. Minister Kolkman heeft Zaterdag, in tegenwoordigheid v:»i het Koninklijk Echtpaar, dignitarissen en heel het stal personeel, met een toespraak namens de Regeering de nieuwe stallen aan H. M. aangeboden. De zangvereeniglng „Kunst naar Kracht", gedirigeerd door haar directeur uit Den Haag, zong daarna een toepasselijk lied. H. M. dankte den Minister in een toe spraak en drukte hem hartelijk de hand. Ook directeur en voorzitter van .Kunst naar Kracht" werden door H. M. gecom plimenteerd. Arnhem, 18 April. Bij mevrouw H., een oude dame op de Steenstraat alhier, belde een manspersoon aande deur werd opengetrokken, mijnheer slapte naar binnen, deed de deur achter zich dicht, hield de dame een revolver voor en zeije geld of je leven I Al dreigend kreeg hij eenlg geld los en noodzaakte de verschrikte vrouw hem door het huls te lelden. Na deze inspectie vertrok hl) weer, terwijl de bewoonster hem uitgeleide deed en de deur voor hem opende. Amsterdam, 18 April. Zaterdagavond Is een zoontje van het echtpaar M. Cosman, wonende Batavierstraat 41, op tragische wijze om het leven gekomen. Omstreeks 10 uur moest de vrouw even naar beneden om een 2J-centstuk voor den muntgasmeter te haten. Zij liet daartoe haar drie kinderen even in het bedje alleen. Toen zij boven terugkwam, vond zij het jongetje, ruim 4 maanden oud, levenloos In de dekens. WaarschljnlQk is door het spelen met de andere kinderen of door het woelen het knaapje in de kussens geslikt. Utrecht, 18 April. De Provinciale Staten zullen, naar de N. R. C. verneemt, 3 Mei a.s. In buitengewone vergadering bijeen komen, ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer der Staten-Oeneraal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wljck. 's-Gravenhage, 18 April. Een bloedig drama, te tragischer, wanneer men let op de personen er bij betrokken en dat dan ook zeer zeker naast afgrijzen over de bedreven misdaad, tevens bij velen mede lijden en deernis met de familiebetrekkingen zal wekken, heeft zich Zaterdag in den laten avond afgespeeld in een woning nabij de Hoornbrug onder Rijswijk. Een student aan de Technische Hooge- school te Delft, jhr. O. v. S zoon van een hooggeachte aanzienlijke familie alhier, heeft n.T. een dame, mevrouw W., echt- genoote van een bekend ingezetene van Delft, In het pension bij de Hoornbrug, waar hij kamers bewoonde, met een paar revolverschoten van het leven beroofd en daarna het moordend wapen tegen zichzelf gekeerd, echter niet met doodeltjk gevolg. Tusschen den ruim 20-jarlgen student en mevr. W., een dame van nog geen 30 jaren, wier echtgenoot zich op het oogenblik op de thuisreis uit Amerika bevindt, sch^nt, naar thans wordt mede gedeeld, reeds gedurende gerulmen tijd zekere verstandhouding te hebben bestaan. Volgens de kamerverhuurster waren belden Zaterdagavond omstreeks 8 uur samen thuisgekomen. Even na 10 uur hoorde de pension houdster een paar schoten vallen. ZIJ snelde naar boven en vond den heer O. v. S. In zijn studeervertrek achter over op den grond liggende, bebloed, met een revolver naast zich. De dame zag zij niet. Dadelijk zond de vrouw om dokter en politie. Weinige oogenbllkken later verscheen dan ook reeds de burgemeester van Rijswijk met een veldwachter ter plaatse. Zij vonden mevr. W. In de slaapkamer in bed liggende, badende in bloed. Zij was reeds overleden. Bij nader onderzoek, door inmiddels gekomen geneesheeren ingesteld, bleek de verslagene gewond te zijn door revolver schoten In hoofd en borst. Ook G. v. S.. die bij bewustzijn was, werd onderzocht. Hij had een nlet-levens- gevaarlijke schotwond In de borst. De burgemeester stelde onmiddellijk de justitie te 's-Oravenhage In kennis met het voorgevallene, waarop de rechter commissaris, mr. De Mosch, en de subsl.- olficier van justitie, mr. Van Geuns, zich nog denzelfden nacht naar de plaats van de misdaad begaven, teneinde een voor- looplg gerechtelijk onderzoek In te stellen. BI] dit voorlooplg verhoor heeft jhr. O. v. S. bekend op de dame te hebben geschoten. Omtrent de reden waarom hij zijn daad bedreef, verkeert men nog in het onzekere, omdat de toestand van den dader het nog niet mogelijk maakle een verder ver hoor af te nemen. Door Rljswijksche politie Is de dader naar een zlekeninrichtlng te dezer stede vervoerd, ,waar hij onder politiebewaking blijft tot zijn toestand zijn overbrenging naar het huis van bewaring gedoogt. Zondagochtend is de justitie andermaal naar de plaats van het gebeurde gegaan tot het hooren van getuigen. Tevens werden er door den chef van de recherche der Haagsche politie, fotografische op namen gedaan. Het voorgevallene heeft, zooals zich begrijpen Iaat, groote ontsteltenis te weeg gebracht In het zoo vreedzaam gelegen Rijswijk. Omtrent bovengemeld misdrijf wordt nog vernomen, dat op de kamer van den dader jhr. O. v. S. een schrijven van dezen Is gevondengericht aan den burgemeester van Rijswijk, terwijl de dader zelf met een papier in de hand werd aangetroffen, geadresseerd aan een kennis, waarop hij eenige onsamenhangende woorden had geschreven, verband houdende met de bedreven daad. Reeds gedurende eenige dagen moet de dader zichtbaar overstuur zijn geveest. Ook werden door hem de lessen aan de Technische Hoogeschool te Delft niet meer gevolgd. Vast staat, dat er geen worsteling heeft plaats gevonden. Het lijk van het slachtoffer is Zondag namiddag ter schouwing naar het gemeente ziekenhuis alhier overgebracht. Naar men verneemt Is de toestand van jhr. O. v. S„ die, na Zaterdagavond mevr. W. te Rijswijk van het leven te hebben beroofd, zichzelf met een revolver schot verwondde, en thans verpleegd wordt in een ziekenlnrlchling alhier, be vredigend. Door een Haagsche firma werden Dinsdag de eerste Wesllandsche nieuwe aardappelen aan H. M. de Koningin aan geboden. Rotterdam, 18 April. Te Haastrecht werd een boer minder aangenaam verrast, doordat hij een aantal personen In zijn hooiberg vond, die hij voor Japaneezen aanzag. Het bleken echter Chineezen te zijn, die weggcloopen waren uit het Zeemanshuls alhier, en behoorden tot de afgemonsterde equipage, sterk 45 man, van het benzlne-stoomschlp „Caddelllc", liggende aan de petroleum-elabllssemenlen te Fljenoord. Zij waren Vrijdag ten getale van 11 personen weggeloopen. Waar de drie anderen gebleven zijn, weet men nog niet. Zij zijn weer naar het Zeemanshuis teruggebracht, en zullen met de eerste gelegenheid naar hun land worden terug gezonden. Eindhoven, 18 April. Onder Zes gehuchten (bij deze stad) Is het de laatste avonden zeer rumoerig geweest. De oorzaak hiervan Is een In ondertrouw zijnd paartje, dat ter gelegenheid van den ondertrouw geen ton bier ter beschikking der dorps- genooten had gesteld, zooals bij dergelijke gebeurtenissen gebruikelijk is. Men uitte zijn ergernis door het maken van ketelmuziek. Één der laatste avonden waren ongeveer 300 personen op de been en vond de politie het daarom ten slotte raadzaam krachtiger In te grijpen. Er werd een groot aantal personen ge verbaliseerd. Zierikzee, 20 April. Maandagavond trad in de koffiekamer der Concertzaal voor de Vereeniglng „Algemeene Ontwikkeling" alhier als spreker op, dr. D. van Qulik uit Wagenlngen. Genoemde spreker, die door den voorzitter, mr. D. van der Vliet, werd ingeleid, hield een interessante lezing over „Onweders en Onweersverschijnselen", waarin hij eerst wees op de voorstelling, die sommige oude volken zich van den donder en den bliksem maakten, en ver volgens den electrlschen aard van het Indrukwekkend natuurverschijnsel schetste. De bliksem Is een electrlsche vonk van een reusachtig karakter. Benjamin Franklin heeft dit het eerst ontdekt. Deze heeft namelijk het eerst aangetoond de identiteit van den bliksem met de elcctrische vonk, en door de vliegerproef dit bewezen. De bliksem overtreft In lengte en heftigheid dal, wat de mensch op het gebied der electriciteit kan produceeren. Door middel van de fotografie kan men de lengte van den bliksem bepalen. De fotografische opname geschiedt 's avonds, als de duister nis gevallen Is. De ontladingen, zoowel de horizontale, als de verticale, werden door lichtbeelden aanschouwelijk voorge steld. De kracht van den bliksem blijkt hieruit, dat de stroom van een electrlsche tram bedraagt 50 ampère en bij den bliksem 10 000 ampère. Na de pauze werd door den spreker het bllksemgevaar behandeld. Gezegd wordt, dat in de laatste jaren dat gevaar Is toe genomen. Steffens heeft in zijn werk „Die Blltzgefahr In Deutschland" neergelegd het resultaat van zijn onderzoek betreffende het aamal trefgevallen van gebouwen In Duitschland. In Duitschland Is men namelijk verplicht bij den staat zijn huls tegen het gevaar van brand door den bliksem te verzekeren. Vandaar dat een dergelijk onderzoek mogelijk was. Volgens hem zou het bllksemgevaar In een halve eeuw ver- zevenvoudlgd zijn. Schmidt heeft ook bevonden, dat er opklimming in den loop der jaren Is waar te nemen bij brand, door den bliksem veroorzaakt, maar deze verklaart dit verschijnsel hierdoor, dat de stijging loopt over kleine, onbeduidende branden. Geweldige branden door den bliksem zijn niet toegenomen. Na nog In het licht gesteld te hebben, dat er verband bestaat tusschen het bllksemgevaar en de zonnevlekken, eindigde spreker zijn met groote aandacht gevolgde lezing. Van de gelegenheid inlichtingen te vragen werd door den heer De Muralt gebruik gemaakt, die vroeg, vooreerst hoe het komt, dat het volk bij onweer de ramen sluit, en ten tweede, of het waar Is, dat, wanneer men een bliksemafleider op zijn eigen woning laat plaatsen, daardoor het brand gevaar voor de woningen In de omgeving vergroot wordt. Spreker antwoordde, dat de menigte gelooft, dat de bliksem door het open raam binnenkomt, wat zijns inziens niet juist is. Ook het antwoord op de tweede vraag luidt ontkennend. De heer Swartbol gelooft, dat de volks- meenlng, dat door het open venster de bliksem kan blnnenslaan, haar grond vindt in den tocht. De voorzitter dankte, onder toejuiching der vergadering, dr. Van Gulik voor zijn leerrijke rede. Ter eere van den 34sten verjaardag van Hertog Hendrik, gemaal van Hare Majesteit onze Koningin, was gisteren van al de openbare gebouwen en enkele par ticuliere woningen de vlag geheschen. Ook speelde het carillon. Morgen, Donderdagmiddag ten twaalf ure, zal In het „Huls van Nassau" ver gaderen de Federatie der afdeelingen op Schouwen—Dulveland van den Bond voor Staatspensionneerlng. Het is met het oog op de openluchtmeeting, die op den 16en Mei, den Tweeden Pinksterdag, alhier op het welland achter het tramstation zal ge houden worden, zeer gewenscht. dat alle afdeelingen op deze belangrijke Federatie- vergadering vertegenwoordigd zijn. Wij vernemen, dat op Initiatief van mr. H. Polvllet, den correspondent van de Nederlandsche Centrale Vereeniglng tot bestrijding van de tuberculose, op Zaterdag den 30sten dezer, den eersten verjaardag van ons Prinsesje Juliana, de Julianabloem In deze gemeente ten verkoop zal worden aangeboden. De verkoop, waarvan de op brengst zal strekken ten bate van de plaatselijke tuberculose-bestrijdingzal, zijn wij goed ingelicht, geschieden door jonge dames, die zich welwillend voor dit werk der liefde hebben beschikbaar gesteld. Vrijdagavond a.s. zal de Gemengde Zangvereeniglng „Polyhymnia" In het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 1