Vrijdag 15 April 1910. Derde Blad. (Z ierilizeesclie O o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen MAANDAQ, WOENSDAO en VRIJDAG verschijnt, Is voor Zierikzee t 1,30, voor alle andere plaatsen In Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bl) vooruitbetaling 66ste JAARGANG. - No. 8913 UHgever-Hoofdredaoteur t A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 els Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags- Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. amerika. New-York, 12 April. De Evening Post verklaart, dat Roosevelt met keizer Wilhelm en koning Eduard een bespreking zal hebben over een beperkte ontwapening. Gedurende een godsdienstoefening, die Zondag te New-York door den mllllonnalr Rockefeller bijgewoond werd, had de predikant, dr. Aken, het denkbeeld een preek te houden over den plicht van te geven. Toen vervolgens een collecte gehouden werd voor den bouw eener nieuwe kerk, bracht deze de som van 324,000 dollar op. Rockefeller teekende In voor een bedrag van 162,000 dollar. Voordat de collecte begon, had hij ver klaard, evenveel te zullen geven als de overige gemeente gaf. In Chicago Is onlangs het dragen van groote hoedepennen strafbaar gesteld. Nu wil men in New-Jersty het vangen en dooden van vogels verbieden en diens volgens ook het dragen van veeren op dameshoeden. ITALlE. In weerwil van alle moeite, die Toselll zich geelt om zijn vrouw te bewegen aan het echtscheldlngsproces geen voortgang te verleenen, heelt de ex-prinses de Montignoso drie advocaten met de leiding van het geding belast. Te Florence zal geprocedeerd worden. Zooals men weet, heeft mevrouw Toselll (dochter van wijlen koning Leopold van België) zich voorlooplg te Montreux, in Zwitserland, gevestigd. Haar man, die te Florence een contract teekende haar niet langer te zullen volgen, heelt haar te Montreux wederom opgezocht, en nam zijn Intrek In hetzelfde hotel, waar ook zijn echtgenoote woont. Hij laat geen middel onbeproefd om de ex-prinses tot andere gedachten te brengen. Vier kamers op de vijfde verdieping van het Palast-hotel vormen de bescheiden woning, die mevrouw Toselll te Montreux betrokken heeft. Zij leeft daar met twee gouvernanten en haar dochtertje. Met zorg tracht zl) alle opzien te vermijden. zwitserland. Dinsdagochtend om 1 uur 35 zijn In de vallei van de Boven-RhOne In Zwitserland N twee aardschokken gevoeld. Zij waren hel sterkst te Martigny, waar huisraad enz. omviel. Er is geen noemenswaardige schade aangericht. Bij het dorp Slmplon heeft een aard verschuiving 1 K M. van den straatweg bedekt. In den Jura is een paar duim sneeuw gevallen; ook in het Berner Hoogland. Het weer Is koud. oostenrijk. In de naaste omgeving te Weenen heeft F dezer dagen een zéér zwaar automobiel ongeluk plaats gehad, waarbfl twee jonge vrouwen onmiddellijk werden gedood, terwijl twee andere inzittendeneen mécanlclen en een jong meisjezóó ernstig gewond werden, dat alle hoop op hun herstel is buitengesloten. Omtrent dit noodlottige voorval, dat aan den Intusschen gearresteerden chauffeur wordt geweten, vermelden de Dullsche bladen de volgende blzonderheden De auto behoorde aan den Berlljnschen fabriekseigenaar Ruehllng, wiens chauBeur en mécanlclen drie kellnerlnnen hadden uitgenoodlgd een ritje met den wagen van hun meester te maken. Bruno Haerdtl, de mécanlclen, en de chaufieur, die toen al een glaasje te veel ophad, bezochten In den voormiddag den z.g. .Volkskeiler" en Inviteerden daar drie kellnerlnnen om mede uit rijden te gaan. De tocht ging naar het villapark Dorn- bach, bij Weenen, en vandaar over den Exelberg langs een stellen en in vele bochten zich kronkelenden straatweg van Neuwaldegg naar Hütteldorf, een weg, die bij alle Weener automobilisten bekend en gevreesd Is. De chauBeur, niet bekend met de terrelngesteldheid en bovendien beschonken, verzuimde bij één der scherpe bochten zijn tempo te verminderen, zoodat de wagen als een peil afschoot op een staketsel, dat den weg op die plaats afsloot. Door den hevlgen schok kantelde de wagen en bedolf alle inzittenden, behalve den chaufieur. Toen er hulp kwam, waren twee der vrouwen reeds dood. Haerdtl en het derde meisje werden met vreeselijke verwondingen onder den versplinterden wagen uitgehaald. De chauffeur, die slechts in geringe mate gekwetst werd, werd nog denzelfden avond gearresteerd. Het blijkt, dat de eigenaar van den wagen, de fabrikant Ruehllng, zich niet te Weenen bevond. Zijn ondergeschikten hadden een z.g. .zwarte reis" gemaakt, d. w. z. zij waren zonder verlof naar Weenen gegaan om pret te maken. enreland. In het Lagerhuis is, onder algemeene toejuiching, een wetsvoorstel Ingediend, dat tot doel heeft, de wreedheden bij den uitvoer van vlldenpaarden te verminderen. De liberaal Greenwood Is de vader van het voorstel. Het voorstel bepaalt, dat de minister van landbouw in alle.havens eenveeartsenlj- kundlg inspecteur zal benoemen en dat geen paard zal verscheept worden zonder schriftelQke verklaring van den Inspecteur, dat het vervoerd en ontscheept kan worden zonder een wreede behandeling te ondergaan. De eigenaar van het paard moet alle kosten van het onderzoek be talen. Alle dieren, die aan boord een poot breken of anderszins ernstig gewond worden, zullen daar door middel van een geschikt toestel afgemaakt worden. frankrijk. Een eerzame beambte, zoo wordt in een Fransch blad verteld, werd, ongeveer 15 jaar geleden, ten onrechte van een moord verdacht. De moord had 10 jaar tevoren plaats gevonden, maar de rechter van Instructie stelde den beambte toch met dreigenden blik de beslissende vraag: .Wat hebt gij den 6en Maart 1885, 'smorgens 5 uur gedaan?" Geheel hulpe loos volgde het antwoord: .Hoe zou Ik mij kunnen herinneren, wat ik tien jaar geleden gedaan heb, wanneer ik niet eens weet wat ik een jaar geleden op dien tfld heb uitgevoerd I" De rechter stelde, onder gewichtig hoofdgeknik, vast dat dit de verdenkingen versterken moest. Gelukkig werd kort daarop de wezenlijke moordenaaar gevat en de beambte onmid dellijk op vrije voeten gesteld. Hij nam deze leer ter harte en hield van dien dag getrouw boek; lederen avond zat htj aan zijn lessenaar en schreef nauwkeurig In zijn dagboek op, wat hij dien dag verricht had. Tien jaar later, den 6en Juni 1905, om 6 uur 's avonds, had er weer een moord plaats. Na zes maanden vruchteloos onder zoek nam de politie, op grond eener anonieme aanklacht, opnieuw haar voor malig slachtoffer In hechtenis. .Wat hebt gij den 6en Juni om 6 uur 's avonds gedaan .Den 6en Juni om 6 uur 's avonds? Een oogenblikje I" Snel haalde hl] zijn dagboek voor den dag, bladerde er In en antwoordde: .6 Juni, 5 uur bureau, om 6 uur weggegaan, 7 uur mij voor het diner aangekleed, 8 uur In dit of dat restaurant gegeten". Triomfeerend wilde de brave man reeds het kabinet van den rechter van Instructie verlaten, toen deze hem doorborend aan keek, met een superieuren glimlach, en verklaarde: .Deze voorzichtigheid, om uur aan uur uwe daden en uw gewoonten op te schreven Is meer dan verdacht. Zoo gemakkelijk strooit men de justitie geen zand In de oogen. Ik verklaar u voor gevangen. De zaak is volkomen duidelijk". Het alibi was echter gelukkig niet aan te tasten en de goede man zag zich ten slotte weder in vrijheid gesteld, dank zijn nauwgezette aanteekeningen. De onderzeesche boot ,Vent6se", van de Fransche vloot, Is, volgens een bericht uit Cherbourg, bl) een oefentocht tot een diepte van 25 M. gedoken en daar 12 minuten gebleven; vervolgens dook ze tot 35 M. diepte en voer er 24 minuten lang heen en weer. De bemanning heeft geenerlei hinder ondervonden. duitschland. Een vreeselijke geschiedenis wordt uit Wltzingerreuth In Neder-Beieren gemeld. Langs den weg heeft men daar een doodelijk ultgehongerden en ultgeputten jongen van tien jaar gevonden, die, vóór hij bezweek, vertelde, dat zijn vader geen werk had en zeven broertjes en zusjes thuis honger leden. De jongen was gaan zwerven, om Paaschgaven voor zijn familie langs de huizen te vragen. Hij was van de eene plaats naar de andere gegaan en had geen ei, geen stuk brood durven aanraken en ook geen geld, dat men hem hier en daar gaf, voor zichzelf willen gebruiken, om maar zooveel mogelijk thuis te kunnen brengen. Het kind was ten laatste uitgeput van honger en koude In elkaar gezakt. Medelijdende menschen wijdden hem hunne beste zorgen, een dokter deed al het mogelijke, maar de arme jongen was niet meer te redden. Het ambtelijk onderzoek naar het spoorwegongeluk van MQIheim is nu afgeloopen. In het ziekenhuis liggen nog 43 zwaar- en 5 lichtgewonden. Vier van hen verkeeren nog In levensgevaar. De Invoer van slachtvee uit Dene marken In Dultschland is weer aan het stijgen. De Denen onderzoeken hun vee nu grondig, voor zij het Inzenden. Het aantal beesten, dat op de tuberculine- proef reageert, Is zoodoende gaandeweg van 25 op 3.4 ten honderd gedaald. Bij het jongste onderzoek In de quarantaine- stallen te Apenrade bleken van 321 Inge voerde beesten maar 11 tuberculeus. Naar Denemarken teruggezonden zijn 150 parelzleke runderen, die te Flensburg over zee waren aangevoerd. Het te Apenrade gestalde zieke vee, 278 stuks, zal ver moedelijk naar Antwerpen gezonden, daar geslacht en dan naar Engeland uitgevoerd worden. belriE. Omtrent het verongelukken van den Ostender loodskotter (kapitein Tournoy) die door een stoomschip aangevaren en gezonken is, naar alle waarschijnlijkheid met al de negen mannen aan boord deelt het Handelsblad van Antwerpen nog het volgende mede: .Het ongeluk gebeurde in den nacht van Zondag op Maandag, tusschen 11 en 12 uur, op vier of vyf mijlen van het Westhlnder vuurschip. Het was een stoom boot, die den Ostendenschen loodskotter midden doorvaarde. Onmogelijk echter was het den naam van het aanvarende schip te onderschelden. Men heeft nog met de opvarenden geroepen, doch den naam heeft men niet kunnen verstaan. De verongelukte loodskotter moet In enkele seconden gezonken zijn, waardoor het ook gekomen Is, dat niemand der opvarenden gered werd. Daar het nacht was, zullen ook maar drie of vier man op dek gestaan hebben, terwijl de overigen In hunne kool zullen gelegen hebben. Volgens den Hollandschen loods zou ook het aanvarende schip een boot uitgezet hebben, die gedurende twee uren is blijven ronddraven, om schipbreukelingen te redden Ongelukkiglijk werd geen enkele hunner gevonden. Te Ostende werden de twee Staats- sleepbooten uitgezonden, die hoegenaamd niets hebben gevonden. Aan boord van den Belgischen loods kotter 2 bevonden zich negen man: een schipper, twee loodsen, twee hulploodsen en vier loodsleerllngen. In 't geheel dus 9 slachtoffers, die onge veer een 30-tal kinderen achterlaten. Over de bekwaamheid van schipper Tournoy behoeven wij niets te zeggen daar het geweten is dat de bevelvoerders der loodskotters In 't algemeen tot de beste zeevaarders behooren en zeker wel tot de bekwaamste zeilers. Wat nu den naam betreft van de stoom boot. deze Is in 't geheel nog niet bekend, het bewijs er van is dat reeds twee namen worden opgegeven. Ook koesteren zekere lieden nog de hoop dat eenigen der opva renden door de stoomboot zijn opgepikt en meegenomen. Alhoewel, volgens de verklaring van den Hollandschen loods, daaraan niet kan ge loofd worden, wenschen wij uit ganscher harte dat, zoo niet allen, dan toch enkelen aan hunne dierbaren worden teruggegeven". nederland. Amsterdam, 13 April. In de heden ge houden zitting van den gemeenteraad had de stemming plaats voor een wethouder, In plaats van den heer Delprat, die zijn ontslag genomen had. Uitgebracht waren 42 stemmendaarvan verkregen de heeren Th. Delprat 20, F. Wlhaut 8 en j. Hen drlx 1 slem, terwijl 13 stemmen blanco waren. De heer Delprat heeft verklaard zijn heibenoeming als wethouder niet aan te nemen. Aanleiding tot dit besluit Is de houding van de kerkelijke en de sociaal-demo cratische raadstractie. De leden der eerste groep stemden, overeenkomstig het In hunne vóór-vergadering genomen besluit, blanco, en de sociaal-democraten brachten, naar verwacht werd, hun stem uit op een eigen candldaat, den heer Wlbaut. Onder deze omstandigheden meent de heer Delprat zijn herbenoeming niet te mogen aanvaarden. 's-Graveohage, 15 April. Naar uit goede bron verluidt zal het Eerste Kamerlid, mr. C. baron van Heeckeren van Keil, In een nota aan de Eerste Kamer gericht, nadere gegevens mededeelen betreffende den fameusen brief, dien de Dultsche Keizer In 1904 aan onze Koningin ge schreven zou hebben. Wellicht zal deze nota bQ de Eerste Kamer ingediend worden vóór haar eerstvolgende samenkomst, die begin Mei kan verwacht worden. De Koningin-Moeder Is voornemens In begin Mei naar Engeland te gaan tot een bezoek aan de hertogin Albany en de Koningin-weduwe van Zweden. De Ko- nlngln-Moeder blijft er drie weken. In de laatste maanden Is er In de bladen reeds herhaaldelijk melding van gemaakt hoe, voornamelijk in Den Haag, een bende van ellendelingen het er op toelegt hooggeplaatste personen, die op gespannen voet verkeeren met de „huwe lijkstrouw" in een of ander avontuur te lokken, om hun daarna, onder bedreiging van publiciteit aan het voorgevallene Ie geven, belangrijke sommen gelds af te persen. In een dezer dagen uitgegeven brochure worden daarvan enkele lugubere staaltjes verteld. En dat dit helsche bedrijf den chanteurs geen windeleren afwerpt, blijkt wel uit een geval, den schrijver der brochure bekend, waarbij een zeer gefortuneerde, die dupe werd van een vrouwenlist en daardoor van de eene In de andere moei lijkheid kwam, per saldo een bedrag van f 100,000 afhandig werd gemaakt. Deze ton goud was In pl. m. 3 jaren afgedreigd. Maar, niet alttyd komen de chanteurs er evengoed af, zoo verhaalt de schrijver. Een hooggeplaatst heer met schitterende positie, was op een dergelijke wijze in de val geloopen en had een accept van f 10,000 geteekend. De houder vervoegt zich op den afgesproken dag ten huize van den acceptant om 't bedrag in ontvangst te nemen. Htj werd In de kamer van mijnheer vriendelijk ontvangen. De accep tant haalde een lade van zijn bureau open alsof hij geld wilde krijgen. Doch ellacle! de rollen waren omgekeerd. Een revolver komt te voorschtyn, en met dat grimmige wapen plaatst hij zich vóór den chanteur en zegt: „vóór Ik tot tien heb geteld moet dat accept verscheurd aan je voeten liggen zoo neen, dan heeft je laatste uur geslagen Ik zal je neerschieten als een dollen hond ln den angst, dat ieder oogenblik het wapen kon afgaan, werd het accept ver nietigd en de man, voor korte oogenbllkken nog wanend de bezitter te zijn van een belangrijke som gelds, trachtte te ontkomen, doch kwam de kamer uit en de trappen af op een wijze, die hem op zijn beurt In mineursstemming bracht". Gelukkig treedt het gerecht, waar in grijpen der justitie mogelijk Is, uiterst gestreng tegen deze doortrapte schurken op. Maar helaas, niet alle gevallen worden bekend. En zoo woekert dit sinlstre be drijf in den donker voort en vallen nog wie weet hoevelen als een wisse prooi In de klauwen dezer ellendelingen. Rotterdam, 14 April. In het Christelijk Tehuis voor Zeelieden aan de Veerhaven Is gisterenmiddag aangehouden door den rechercheur Pleterse van hier en den rechercheur Brunt uit Haarlem, de 28-jarige scheepskok W. J. F., zonder vaste woon plaats, die dezer dagen bij den winkelier Pander aan de Leeghwaterstraat te Haarlem een greep in de toonbanklade had gedaan en een revolverschot loste op den heer Pander en diens boekhouder. F. Is gevankelijk naar Haarlem over gebracht. Elndhoveo, 12 April. Maandagavond was de gemeenteraad bijeengeroepen om een schoolquaestle te bespreken. Daarbij deed zich het volgende incident voor Het lid Verhagen verklaarde uit bevoegde bron vernomen te hebben, dat B. en W. doende waren, eene verbetering van het openbaar onderwijs voor te bereiden. Naar de bevoegde bron nader gevraagd, wees hij als zoodanig den gemeente secretaris, den heer Van Vorst, aan. Deze zou tevens verklaard hebben, dat hem altijd door het college van B. en W. verboden was, den raadsleden Inzage van blzondere stukken te geven, die nog niet aan de orde waren. De burgemeester was, na dit gezegde, zichtbaar getroffen, en verklaarde vol verontwaardiging, dat nimmer een dusdanig verbod van dat college is uit gegaan en dat de secretaris thans hel vertrouwen van het college van B. en W. heeft verloren. Onmiddellijk hierna vroeg het lid De Haes het woord en verklaarde dat hij de tolk meende te ztyn van het grootste gedeelte der raadsmeerderheld, wanneer hij den secretaris insgelijks het vertrouwen van deze meerderheid ontzegde. Een talrtyk aanwezig publiek gaf hierna door luid ruchtig applaus van ztyn Instemming met deze verklaringen blijk. Dinteloord, 12 April. Bij het heden te Breda gehouden examen voor gediplomeerd hoefsmid Is geslaagd de heer J. van Nieuwenhutjzen Az. 14 April. Eergisteren had de schoon maakster van mej. de weduwe M. V. het ongeluk In den kelder met een Keulschen pot In de hand uit te glijden en te vallen, waardoor zij zoodanig In de scherven te recht kwam, dat ztj zich hevig aan den pols verwondde en er oogenbllkkelfjk ge neeskundige hulp moest worden Ingeroepen. Door het spoedig aanbrengen van een ver band werd erger voorkomen, ofschoon de getroffene sedert het gebeurde nog geregeld bloedt en veel pijn uitstaat. Aanbestedingen, VerkoopiDgen, enz. Zierikzee, 13 April. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werd ten verzoeke van de eigenaren publiek verkócht: een hofstede met erf, tuin, boomgaard, dreef en bouwlanden, aan den Heuvelsweg onder de gemeente Kerkwerve, bewoond door J. van Damme en groot te zamen 6 H.A. 10 A. 90 c.A. (14 gemeten en 197 roeden) voor f 842 per gemet (41 A. 68 c.A.) Toebedlng f 70. Onkosten 8 pCt. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werd ten ver zoeke van zijn principalen heden publiek verkocht: I H.A. 68 c.A. (4 gemeten 9 roeden) tlendvrt) welland, aan den Seroos- kerkschenweg, voor f 566 per Schouwsch gemet (41 A. 68 c.A.) Onkosten 8 pCt. 14 April. Heden werden alhier, ten overstaan van notaris Blermasz, ten ver zoeke van den heer G. J» Bakker, publiek verkocht: merrlepaard f 208, idem met veulen f 400 6 melkkoeien f 150, f 153, f 180, f 185, f 189 en f 192; 2 kalfvaarzen A f 109 en f 117; 3 vaarsjes 4 f 30, f 36 en f 60. Poortvliet. Door mej. wed. J. Noom alhier werd onderhands aanbesteed het bouwen van een nieuw boerenwoonhuls. Aan J. K. Krijger werd het metsel- en aan A. Reeders het timmerwerk, voor de door hun Ingeschreven sommen, gegund. Landbouw en Veeteelt. De plannen voor de te Sluis op te richten Coöperatieve Suikerfabriek hebben hun beslag gekregen. Aandeelhouders hebben een voorlooplg bestuur benoemd, dat, zoodra het aantal aandeelhouders vol tallig Is, door een definitief bestuur wordt vervangen. Het benoodlgde terrein te Sluis wordt aangekocht, waarvoor de gelden reeds gestort zijn. Het aantal geltenfokvereenlglngen In Zeeland Is, sedert de oprichting nu 5 maanden geleden, gestegen van 7 tot 18. Het ledental van 345 tot 687, en het aan tal melkgelten van 450 tot 964. Uit deze cijfers biykt, dat er meer en meer belang stelling komt In het fokken van goede melkgelten, de koe der arbeidende klasse. Rijkslandbouw-WInterschool. In tegenwoordigheid van den inspecteur van het landbouw-onderwljs, directeur en leeraren der school, benevens vele belang stellenden, had Donderdag l.l. plaats de uitreiking van de eind-diploma's der Rljks- landbouw-winterschool te Goes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1910 | | pagina 9